PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Full ve Full+Full ne demek?

aqustic
02-02-2015, 10:28
Özellikle sahibinden ilanlarında çok sık görüyorum bu kelimeyi.Çok araştırdım ama net bi bilgi bulamadım.
Satılık bir araç için nitelendirilen "full"kelimesi ve " full +full " ne demek?

Yani full ile Full+full arasındaki fark ve bir aracın "full" olması için gerekli kriterlerle "full+full "olması için gerekli olan kriterler nelerdir?Bunu bir araç üzerinde "sade,full,full+full "olarak örneklendirebilir miyiz lütfen?

Jem89
02-02-2015, 10:31
Eskiden hava yastığı,abs,klima,sunroof vs olan araçlara full+full denilirdi.. O zaman da saçma geliyordu hala saçma geliyor.. Bir araba full'dür.. Full+full nedir bende hep merak etmişimdir.. :)

ilkerist
02-02-2015, 10:35
Daha dolusu yok demenin kısatılmışı :D

MCN21
02-02-2015, 10:35
Benim bildiğim kadarıyle Full kelimesi en üst paket için kullanılır. Full + Full ise bütün opsiyonların alınmış halidir. Yada en azından öyle umuyorum :D

Ers
02-02-2015, 10:36
Full kavramı satıştaki en yüksek paket, honda civic için elegance, yada volkswagen için highline (yanlış olabilir) gibi.

Eğer bu donanımın üstüne opsiyon alınmışsa full + full denir . Göreceli kavramdır yani.

BaDCaT
02-02-2015, 10:38
+9 2.el araba satarken millete turşu arabayı çakma itemi = full+full

Genelde daha sonra ki cumlelerde 5 parca boyali,bilen bilir gibi seyler de soylenir.

Tunacan
02-02-2015, 10:47
92 model şahin de full+full 2015 model S600 de full+full.
Full anlayışına bağlı. Kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kesinlikle kıstas alınmamalı..

Serhat
Benim bildiğim kadarıyle Full kelimesi en üst paket için kullanılır. Full + Full ise bütün opsiyonların alınmış halidir. Yada en azından öyle umuyorum :D

Bence de en doğru tabiri budur. Ancak Türkiye'de olay biraz farklı. Araç full olunca ilave bir donanım eklenirse "Full+Full hatta daha dolusu yok" deniyor. :D

aqustic
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-tofas-hastasinda-hastasina-sahin-full-plusfull-aziz-can-196183793/detay)

Bu şahin full+full muş

63owen63
02-02-2015, 10:49
Aslında bazen bilinçli kullanıcılar da full + full yazıyor, mesela araba highline donanım bi vw, ama highline da bile opsiyon donanımlar eklemiş ya da kişiselleştirmiş, full + full denildigi oluyor, bu nokta da anlamı taşısa da piyasa da daha çok, piyasa ağzıyla galerici üfürügü o ikileme.

mannerboy
02-02-2015, 10:50
Full aracın en donanımlısıdır.full + full terimi doğrudur araca extradan opsiyon ekletip aracı4-5 ay beklemektir :)

sevo16
02-02-2015, 10:51
Full araban en donanımlı paketi için kullanılır full+full ise en yüksek Donanım paketine ekstra opsiyonlarında eklenmesine denir ama bu kelimeler anlamını yitirdi artık

free-hifi
02-02-2015, 10:51
full ( aksesuar vs olarak ) + full ( yakıt da bedava )

diyede yutturulma politikası yapılabilir. :D

rebeloghy
02-02-2015, 11:04
Kelime anlamı olarak manasızca bir galerici sözüdür.

En üst paket alındıysa zaten paket adını yazıyorsunuz ;

Highline almışsınız mesela , yanına ilk Full'u en üst paket anlamında yazıp + Full yazıp opsiyonları da var demek yanlıştır mantıksızdır.

Zaten paketi yazıyorsunuz en üst paket aldıysanız o yazılır, opsiyon varsa o da yazılır. Galerici ağzına gerek yok yani..

Full+full lafında mantık aramaya gerek yok çünkü en makul açıklaması

1. full - en üst donanım
2. full - opsiyonlar alındı

E 1. full zaten bunun bir adı var yazıyorsunuz ?????
EE 2. full konusunda şimdi highline üstüne 2 opsiyon alan da var, tüm opsiyon listesini çakan da var ?

Hangisininki DAHA FULL+FULL + 5 :D Böyle bir başlık yazma yaratıcılıksızlığından sidik yarışına doğru gider.

Full^Full , Full x Full , Full&Full , full*full*full*full*full......

darkmoon
02-02-2015, 11:19
full yada full + full her markanın modelinin donanım paketi ve opsiyon listesine göre farklılık gösterir..

bir markanın a modelinde en üst donanımlısı klima abs deri döşeme ise bu o modelin fulludur.. ama alıcı alırken opsiyon listesinden sunroof ,navigasyonlu teyp v.b gibi opsiyonlarıda istemiş ise kısaca opsiyon listesindeki en kaliteli işlevsel opsiyonlarıda almışsa bunada genelde satıcı diğer aynı paketteki araçlardan farkı ayrılsın belli olsun diye full+full diyorlar.. mantıklıda..

bazı markalarda şöyle bir şeyde var şahıs gidiyor en dolu üst paketi alıyor piyasada elegance diye yada premium diye geçen paketler genelde..
şahıs zaman içinde normalde türkiyede opsiyonda bile olmayan ama avrupa yada amerika versiyonlarında olan bazı donanımlarıda bir şekilde getirtip takıyor yada aslında o aracın hiç dünyada opsiyonunda bile olmayan bir donanımı bir şekilde o araca orjinal fabrikadan çıkmış bir parçaymış gibi entegre edebiliyor.. bu tür araçlarda akranlarından donanım farkını belirtmek için full+full diye satılıyor genelde..

ama tabii işi bilmez çok insan bom boş araçlara full+full diyor oda ayrı mesele.. adam mesela bomboş paket araba alıp comfort paket kıvamına getiriyor satarkende full diyor bence yanlış comfort paket ayarında diye yazsa o ibareyle satsa daha doğru olur.. işin tabii egosal kısımlarıda var..

İstanbul
02-02-2015, 11:30
Full veya daha dolusu yok yazan ilanların yüzde 90 ın da o araç full değil,mutlaka eksik birşeyler var,zaten tüm opsiyonların olduğu araçlar çok nadir denk geliyor veya özel siparişle getiriliyor..ilk denk gelen olduğu için paylaşıyorum,daha dolusu yok denen bir Polo Gti,bu araçtaki en pahalı opsiyon olan deri-süet koltuk ve koltuk ısıtma ikilisi yok ama ilan başlığı ''daha dolusu yok''..
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-bayraklar-dan-2012-wv-polo-gti-1.4-tsi-180-bg-daha-dolusu-yok-198994466/detay)

Nightfish
02-02-2015, 11:30
Volkswagenden örnek verelim,

Trendline
Comfortline
Highline donanımları var. Bu durumda Highline full oluyor.

Ancak Highline paket alıp daha da sunroof, ısıtmalı koltuk vs dolu pakete opsiyon alınca Full + Full olarak belirtiyorlar.

ulasoztas1
02-02-2015, 11:38
kelime anlamını arkadaşlar yazmış zaten. araç piyasasında cümle sonuna gelen nokta(.) gibi her ilana yazılıyor. Mesela e36 bakıyorum araçta hiçbir özellik yok en boş araçlardan ilanda full+full yazıyor :) maksat alıcıyı cezbetmek..

Berkan
02-02-2015, 11:49
dolunun dolusu en güzel ornegi vw üstünden verilmiş. highline var highline var :)

engüzel örneği heralde full+full ün :D

highline 1-

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2012-golf-1.4-tsi-122-hp-highline-otomatik-vtes-49.000-km-de-194960011/detay)

buda 2-

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-orjinal-golf-highline-1.4-tsi-160-hp-en-dolusu-yok-yok-198394517/detay)

tabi mercedes yada özellikle bmw de bunu nekadar yapabilirsiniz oda ayrı. bir donanım seviyesi olmadıgı yada line'ın dolulukla baglantılı olmadıgını var sayarsak

Kahn23
02-02-2015, 11:55
dolunun dolusu en güzel ornegi vw üstünden verilmiş. highline var highline var :)

highline 1-

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2012-golf-1.4-tsi-122-hp-highline-otomatik-vtes-49.000-km-de-194960011/detay)

buda 2-

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-orjinal-golf-highline-1.4-tsi-160-hp-en-dolusu-yok-yok-198394517/detay)

tabi mercedes yada özellikle bmw de bunu nekadar yapabilirsiniz oda ayrı. bir donanım seviyesi olmadıgı yada line'ın dolulukla baglantılı olmadıgını var sayarsak

Halk arasında 1.sıradaki Golf'e çakılı diyoruz :D

erhanarici18
02-02-2015, 11:57
bence bi *** demek değil kââle bile almıyorum yazanları
harbi dolu dolu bütün özelliklerini tek tek açıklamaya yazan varsa (#19. post 2. ilan gibi) işte o zaman bu araba full derim
"araç sunroof hariç full'dür" değil işte kardeşim
"sunrof ve hız sabitleyici hariç he bide ısıtmalı ayna hariç full'dür" ne kaldı geriye aq.

Kahn23
02-02-2015, 12:00
Halk arasında 1.sıradaki Golf'e çakılı diyoruz :D

2.sıradaki olacaktı :D

Kadyr
02-02-2015, 12:05
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-tofas-hastasinda-hastasina-sahin-full-plusfull-aziz-can-196183793/detay)

Bu şahin full+full muş

yuruyen kerane bedave verse bı kere koltuguna oturmam.kafası guzel adamın

Mutu
02-02-2015, 12:11

highline 1-

buda 2-

Tamam donanımı var da, mk6 benzinli fotolardan görüldüğü kadarıyla hasar kayıtlı bi golfe 71bin istemek neyin kafasıdır ki? ÜStüne kasa gelmiş, araç 4 yaşına gelmiş...

Gökhan Bilgin
02-02-2015, 12:22
Tamam donanımı var da, mk6 benzinli fotolardan görüldüğü kadarıyla hasar kayıtlı bi golfe 71bin istemek neyin kafasıdır ki? ÜStüne kasa gelmiş, araç 4 yaşına gelmiş...

Bende ona takılıyorum aracı satan kişi yarın öbürgün kendi ikinci el araç bakarken aynı yorumu yapacaktır eminim :) 'piyasa uçmuş yaaa'

mkerim
02-02-2015, 12:27
Full + Full = Noel ağacı. Türkiye arabalarına verilen isim. Gerekli gereksiz ne varsa konması.

HG6161
02-02-2015, 12:54

3 hafta once o golfu siteden bi arkadas 55 e sattigini soyledi

mannerboy
02-02-2015, 12:56
iyide kötü bişeymi aracının özelliğini belirtmek bence saçmalamışsın en fullu tam dolu demek yasakmı kötümü ?

denizhandinc
02-02-2015, 13:25
full ve full+full değil sadece.

dahası var...

full'erin full'u
en full'u
tam full
en dolusu
tam dolu
dolunun dolusu
daha dolusu yok
vs...

gırtlak dolu :) sanırsın hepsi oynanmıs

ahmet_xy
02-02-2015, 13:39
yanlış yazmışsın full+full değil fuul+fuul veya fuulün fuulü olacaktı :hihih:

Mpower
02-02-2015, 14:49

Bu şahin full+full muş

Arabada boş yer yok zaten her yere bir şey yapıştırmış :D

huseyinturk
02-02-2015, 14:59

Bu şahin full+full muş

Devren satılık aksesuar dükkanı gibi mübarek

Oznsrl
02-02-2015, 16:20
dün bi şahin gördüm bi çift elektrikli mercedes koltuğu takmışlar çalışır durumdaydı bide düğmeler falan full+full denebilir bnce ona :D :D

Mutu
02-02-2015, 17:36
3 hafta once o golfu siteden bi arkadas 55 e sattigini soyledi

Aynen gördüm o mesajı. Hem bu kadar rezil fotolarla ilan açıp, hem de bu parayı istemesi hayalden öte birşey değil. Ama inanın 65 falan olur yine satar yani bu paranın yakınına. :D

GuNeS
02-02-2015, 18:22
Ben çocukken babamlarında kullandığı bir kelimedir mersedes bmw,audi,rover,jaguar gibi markalar için kullanırlardı.Onlar için elektrikli koltuk ısıtma ,uzaktan çalıştırma, elektrikli direksiyon ,el gazı gibi aksesuarlar full+full olmasına yetiyordu.Elektrikli koltuk hızsabitleme vs vs. bir çok modelin standar donanımında var artık.

GuNeS
02-02-2015, 18:24
bir özelliği kalmadı yani full+fullun :)

erhanarici18
02-02-2015, 21:52
işte bu nerdeyse full sayılır benim için koltuk donanımı çok önemli bişey -ah bide recaro olsaydı
videoyu mutlaka izleyin
OEM-Works BMW E39 Limousine Projekt [ 5er BMW - E39 ] "Limousine" - [Tuning - Fotos - Bilder - Stories] (http://www.bmw-syndikat.de/bmwsyndikatfotos/topic33228_X-Men_s_Individual_Projekt_5er_BMW_-_E39.html)

İbrahim33
02-02-2015, 21:56
kime göre full neye göre full. benim arabamda full+full o zaman rengine kadar bütün opsiyonlar var çünkü. ama ben yine de sevmiyorum bu tür fırıldak galerici laflarını. dolu diyorum geçiyorum.

slowmotion
02-02-2015, 22:03
Özellikle bmw mercedeste kim full yada full +full derse sallar:) 320d tam opsiyonlu 300e yakin oluyor. Kimsede bu parayi vemeyeceginden sallamis oluyorlar:)