PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ferrari 488 GTB - V8 Twin Turbo 670 Hp

HUSNU
04-02-2015, 10:18
458 facelift, the latest prancing horse from Maranello embraces turbocharging thanks to a twin-turbo 3.9-liter V8 engine producing 670 HP (493 kW) at 8,000 rpm and 760 Nm (560 lb-ft) of torque at 3,000 rpm. It's enough muscle to allow the supercar hit 62 mph (100 km/h) in 3 seconds, 0-124 mph (200 km/h) in only 8.3 seconds before hitting a top speed of 205 mph (330 km/h) while a lap around the firm's Fiorano track will take 1 minute and 23 seconds.

Power is channeled to the rear axle through an updated seven-speed dual-clutch transmission featuring variable torque management while the gear ratios have been programmed to "deliver incredibly progressive acceleration when the driver floors the throttle." Ferrari promises the 488 GTB’s exhaust has been modified to deliver a "full, clear and totally distinctive" soundtrack.

http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/1246387578237607660.jpg
http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/15023763177644067.jpg
http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/2370332651548541051.jpg
http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/291165752917075377.jpg
http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/3750516861011740265.jpg
http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/1861006122825485860.jpg
http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/17668595971505345104.jpg
http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/529415411775057019.jpg
http://content.worldcarfans.co/2015/2/3/large/93596810823609500.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=Ul9fz9RzhVo

https://www.youtube.com/watch?v=Ul9fz9RzhVo

Serhat
04-02-2015, 10:27
Süper olmuş bence.

XoR
04-02-2015, 10:30
Ön tasarım 458'e çok yakın olduğundan ilgimi çekmedi. Aracın arka tasarımı ve arka çamurluklarındaki hava girişleri muazzam :)

Kahn23
04-02-2015, 10:33
Makyaj yemiş Speciale gibi olmuş. Ama yine de o bir Ferrari :)

Gunes G.
04-02-2015, 11:05
Asiri besleme Ferrari istemiyoruz!

doush
04-02-2015, 11:11
F458 i kafadan beğenmiyordum ben hiç bu biraz daha iyi olmuş arabanın geri kalanı çok hoş.. twin turboya geçmeleri biraz acaba 458 in öve öve bitiremedikleri sürüş keyfini öldürecek mi acaba bakalım

onursumer
04-02-2015, 11:26
tasarımı çok beğendim :)

cosekar
04-02-2015, 11:32
Jantlar, aradan gorunum mukemmel olmus bence,
on tampondaki hava girişlerini begenmedim

westalim
04-02-2015, 11:43
arka stoplarda yeni tasarım ford GT yi bi ben mi sezdim ? üstelik 10 bin dd'lik kadran 7 bin'de kalında haliyle yetim gibi olmuş. aşırı besleme ferrari istemiyoruz:icon13:

MertSerhanÖ.
04-02-2015, 12:07
kasa falan harika da bende aşırı besleme Ferrari istemiyoruz kampanyasına +1111111 diyorum.

d3n1s
04-02-2015, 12:29
Ferrari ve makyaj??? Ferrari ve turbo??? Daha neler görücez acaba. Bu arada, 458'in önünü hiç beğenmiyodum, bu makyajla baya güzel olmuş, çok beğendim, orası ayrı.

merttepe
04-02-2015, 13:14
Ferrarinin turbo olmasina sasiranlar, ferrari tarihini bir incelesin derim.

kelalper
04-02-2015, 13:41
beyler emisyon kurallarından dolayı yapabilecekleri bişey yok.La ferraride uyguladıkları sistem ona özel bir sistem. O nedenle şimdilik alt modellerde kullanamıyorlar ve maliyeti gerçekten yüksek. Ferrari de turbo 288gto ile başladı sonra efsanevi f40 ile son bulmuştu bu zamana kadar. Geçen sene California T ile zaten Ferrari geleceğin ne olacağını belli etmişti. Modele gelince bana f458 in makyajlısı gibi geldi. Zaten beğendiğim bir modeldi. Sürüş dinamikleri herkesin merak ettiği bir şey. F458 gerçekten inanılmazdı umarım bunu da test edebilirim.

Otto_Skorzeny
04-02-2015, 14:44
Turbo ferrari de yaptilar sonunda allah belalarini versin!!!

Otto_Skorzeny
04-02-2015, 14:44
Oncedende varmis bosuna sovduk

Patisever
04-02-2015, 14:56
Artik gtrlara rakip olabilirler Ferrari takimi twin turbo serisi ile atmoda bir yere kadar gidilebilirdi...

bilalMW
04-02-2015, 15:00
458 italia'nin üretimi bittiğini kim söyledi ki ? 488 GTB yeni başlayan bir seri diye biliyorum.

merttepe
04-02-2015, 15:02
458 italia'nin üretimi bittiğini kim söyledi ki ? 488 GTB yeni başlayan bir seri diye biliyorum.

aynen.
Aynı platform üzerinde şekillenmiş, aynı şaseyi kullanıyor. çoğu parçası aynı zaten.

63owen63
04-02-2015, 15:04
İyi bir ağırlık güç oranı yakalarsa, azıcık kurcalanırsa pistte fenalar yapar..

ugurkaban
04-02-2015, 15:28
Araç efsane olacak gibi gözüküyor, bi an önce çıksa da canlı görsek :)

Octane
04-02-2015, 16:16
Turbo otomatik ferrari. Audi TTden farkı ne ki şimdi bunun. Hayatta başarılar.

kelalper
04-02-2015, 20:05
F40 da turbo ama efsane. Bugün elinde olsa yarın uçuk fiyatla satışa koysan yarın kapının önünde açık arttırma yaparsın. TT den farkını zaten bilmiyorsan yanlış konuya yorum yapıyorsun demektir.

Akın Sarıkaya
04-02-2015, 20:18
arkası 458'e göre çok daha güzel olmuş.

.::EmrE::.
04-02-2015, 20:26
O kadar baydı ki artık bu 458 ve türevi araçlar. Hiçbir şekilde ilgi çekmiyor.

Octane
04-02-2015, 23:41
Böyle durumlarda çıkıp bu firmaların avukatlığını yapanlara bayılıyorum. Sanki firma hissedarı gibi :)

F40'ta turboydu diyorsunuz, F40taki turbonun hangi devirde girip çıktığı verdiği hissiyat bastığı basınç ile günlük kullanım için üretilen küçük hacim turbo bir olacak yani sizin gözünüzde. Ona kalırsa ferrari'den gitmeyelim, audiye gidelim. Group B'deki quattro'su 2.3 turbo, herkes biliyor o aracı. Şimdi TTRS'i mi ne var 2.5 turbo, bu ikisinin motorunu bir tuttunuz yani ha?

Dünyanın en iyi otomatik şanzımanı olmuş olabilir, ben aynı araç manuel olsa daha kötü hızlanabilirim, daha fazla tüketebilirim. Ama şimdi düşünün, benim bu aracı alacak param olsa sırf şanzımanı için almam. Keza GTR'da öyle. Keza 911PDK'da öyle. Fakat 911 turbo, yıllardır öyle üretilen bir araç, ve sadece mükemmelleşti. Ayrıca 7 ileri manueli de var, seçeneğim var yani. Tabi ki gider onu alırım, niye illa otomatik diye direten bir aracı satın alayım ki?

Sohbet kısmında vardı, yeni Cayman GT4 diye bişey çıkarmışlar. Bunun rakibi değil ama, bazı kişilerin nasıl bir araç istediğini anlayıp tam da o boşluğu doldurmuşlar, Lt başı 100hp'den fazla güç veren yüksek devirli atmosferik, arkadan itiş, manuel şanzıman. Bazılarımız bunu istiyor. Bazılarımız bu araçları sadece düzde az bişey gazlayıp gidip lüks bir yerde valeye vermek için istemiyor. Türkiye'de kalırsam seneye ikinci el ya da geçen yıl modeli denk getirip evlerden birini satıp almayı bile düşünüyorum, güç yeterse. Güzel indirim yapıyorlar Porsche'ye bizzat gidince. Alamazsam bile, hala tek tükte olsa bu şekilde araç üretilmesini bilmek hakikaten iyi hissettirdi beni.

Titan autoworks'e bakın. Bulletproof'a bakın. Nadir, oynanmamış, bozulmamış R34 GTR örneklerinin 3-4 yıllık R35lerden pahalı olduğunu görürsünüz. Nedeni tam olarak bu düşünceler işte.

Hepinize sevgiler, saygılar.

997TT
05-02-2015, 02:16
Gt4 pdk olamazdı,ozaman carreranın rakıbı olurdu.
Cıft kavrama teknolojısı bambaska yerlere geldı,kyuzden araclar boyle.
Emısyondan dolayı turbo olmalı ve bu sayede az yakan cok kacan araclara bınıyoruz.

Octane
05-02-2015, 03:57
http://www.mazda-tr.com/modeller/yeni-mazda3-sedan/

Mazda 1.5 atmosferik benzin/manuel vites: 118g/km emisyon

http://binekarac.vw.com.tr/yeni-jetta-teknik-bilgi.aspx

Jetta 1.2 TSI turbo(chargersız) benzin(manuel/DSG): 134g/km

Hacim düşürüp turbo takarsak emisyonumuz düşüyor evet. Özellikle insanların çok sevdiği toz kondurmadığı alman marka ve en sevmedikleri hep ezdikleri japon markayı seçtim ki daha eğlenceli olsun. Her zaman için doğru olmuyormuş demek ki bu genelleme, doğru olduğu durumlar vardır illa ki fakat durum hep böyle, kesinlikle böyle değil.

Bikaç zeki arkadaş çıkıp düşük hacimde böyle olabilir der şimdi, bu iki motor arasında(1.5 ve 1.2) 1.25 kat fark var. Motor tipleri yerleşimleri de aynı. Fakat Ferrari'nin eski 4.7'si ile yeni 3.9u arasında 1.205 kat fark var. Onların da motor tipi ve yerleşimi aynı. Örnek verdiklerimin arası daha da açık yani.

Çift kavramanın kötü olduğunu söylemedim, bazı insanlar manuel araç istiyor dedim. Belki ben size göre gerizekalı gibi araç kullanıyorum, manuel almam lazım o yüzden.

Bir aracı adamlar, ki yeni araçlar deli gibi elektronik, yakında uygulama indireceğiz yani, bu halde çift kavramalı otomatik tasarlamış ve üretmişler. Bunun çok daha kolay bir ar-ge'ye ve üretime gerek duyan manuelini niye üretmezler aklım almıyor. İkisini de üret yani, gidip kim ne isterse onu alsın, biz de burada çocuk gibi araba hakkında tartışmayalım. Dediğim sadece bu. Gerçi ben düşüncemi dile getirmiş gitmişim, fakat her zamanki gibi arkamdan 'yok ne alakası var, sen hiç bişey bilmiyon, git TTye bin, ne mal adamsın' tarzı karşılık gelince girip geri yazdım. Ben kendi adıma, genel olarak, 70lerin amerikan, 80lerin alman, 90ların japon otomobillerini seviyorum. 2000lerde hiç birini sevmiyorum, 2010larda ise yine amerikanlar bana istediğimi veriyor. Kocaman, sorunsuz, saf ve düşük teknolojili bir motor, manuel şanzıman ve bir sürü sürüş asistanı ve modu olmaması bir araçta beni kendine çeken şeyler. Ben böyle seviyor, ve kullandığım aracın böyle olmasını istiyorum. O yüzden bana göre bu Ferrari'nin bir TTden farkı yok. Benim bu bakış açımı değiştirmeye çalışmanıza gerekte yok. Sizin bakış açınıza göre, benim sevdiğim araçlar aptalca olabilir, bu oyuncaklar çok başarılı olabilir. Bu sefer de benim sizin bu bakış açınızı değiştirmeye çalışmama, ya da bu aracı kötülememe gerek yok. Fakat yazılı gerçekler mevcut tabii ki.

Sonuç olarak, BENİM gözümde, bu araç bu haliyle üretilse de olur, üretilmese de. Bu kadar alakasızım yani, kendisine mutluluklar diliyorum, tek söylediğim bu.

Son kez iyi günler diliyorum.

kelalper
05-02-2015, 09:56
konuya turbo otomatik ferrarinin tt den farkı yok diye atlayan ve esasında altında nelerin yattığını belirtmeden yazan sensin. Düz vites şanzıman istiyor olabilirsin ancak yeni sistem şanzımanların hepsi performansı ve sürüş zevkini arttırmaya yönelik. Sürüş zevki derkende pistte ki kolaylığından bahsediyorum. Hekes profesyonel pilot değil pistte vites geçişlerini debriyaj fren kombinasyonunu çok iyi ayarlayabilsin heel and toe yapabilsin. Sistemin amacı bu zaten seni pistte en iyi şekilde rahat ettirmek ve hızlı yapmak. F360 taki şu andakillere göre rezalet f1 şanzımanla bile normal insanlar manuel şanzımandan daha iyi zamanlar yapıyorlardı. Neden ikisini birden yapıp satmıyorlar sorusuna gelince. Üreticisin ve senede 1000 araba üretiyorsun İki tip şanzımanın var. Seri üretim yapıyorsun. Hangi şanzımandan kaç tane üreteceğini nereden bileceksin. İş sadece şanzımanla da bitmiyor şanzıman beyini aks ı difransiyel dişlisi bir sürü şey var. Audi ya da bmw mercedes için iş kolay. Adamlar senede bilmem kaç bin tane normal binek 3 serisi 5 serisi araba üretiyor. Ama AMG ya da M de baktığın zamanda tek seçeneğin var. Otomatik almak zorundasın. Mc Laren tek araba üretiyor ve o da otomatik. Senin tanımına uyan düşük bütçeli araba s2000. O da tek şanzıman seçeneğine sahip. Sadece Porsche gidip 7 ileri manuel yapıyor diye savunursan çuvallarsın. Karbon salınımına gelicek olursakta senin verdiğin örneklerde de vw 2012 öncesi üretimde ve mazda 2013 yılında çıkardı o motoru. Sınırlama 2012 yılında getirildi. Ferrari ve bir çok üretici, bu sınırlamalardan dolayı düşük hacimden daha fazla gücü egzoz sistemini kısıtlamadan nasıl çıkarırız diye turboya yöneldi. EGR sistemleri değiştirildi ve hybrid çözümlere yöneldiler. Aston martin bile ortalama tutturmak için Toyota ile anlşıp IQ modelini Cygnet diye çıkardı.

Sen hiç bir desteği olmayan saf spor araba istiyor olabilirsin ama en iyisi o demek değil. O nedenlede verdiğin örnek çok alakasız. Evet beslemeler aynı şanzımanlar benzer. F488 ile TT o nedenle aynı arabalar senin kafa yapına göre.

Gunes G.
05-02-2015, 16:06
Sen hiç bir desteği olmayan saf spor araba istiyor olabilirsin ama en iyisi o demek değil.

Yanliz Alper eglenceli olani ve surucusune birseyler basardiginin hissini veren spor aracta desteksiz olan arac, bu da bir gercek. Zirt asistan, zort anti bilmemne, firt control, pirt reduction, tirt recovery system filan derken arac kendi kendine gitmeye basliyor, bilgisayar oyunu oynar gibi ruhsuz bir hal almaya basliyor olay. Tamam daha hizli gidiyor tabiki bu teknolojiler sayesinde ama benim icin konu altindaki canavari zapt edip yola getirmek, bana da zevk veren bu mesela.

En iyi ornek civic type r la megane rs'tir bu konuya verebilecegim. Standart halde megane pisti daha hizli doner ama yasattigi adrenalin type r yaninda cok zayif kalir. Ille en hizli donmek degil ki mesele, yapilan sureler kimin daha iyi surucu oldugunu da gostermiyor zaten unutmayalim, bizim track day'lerimizde herhangi bir regulasyon yok, kimde ne arac varsa onunla cikiyor, yaris filan degil yani bizim su an yaptigimiz, sadece pist kulturune isinma turlari.

Dikkat ettim, sure konusunda gizli bir savas var arabaci ortaminda surekli. Mutemadiyen suren bos konusmalar da cabasi. Pistin p'sini gormemis adamlarin baskalarinin basarilarindan nemalanma calismalari. Bunlari yapmamak lazim. Surda daha isinma turlari atarken ana amaci sidik yaristirmaya dondurmemek lazim. Neyse konu bu degildi.

Kisaca F488 ile TT karsilastirmasini anliyorum, aradaki baglantiyi kurmak istemeyen arkadaslara da yapacak birsey oldugunu sanmiyorum, olmayinca olmuyordur, zorlamamak lazim :)

Ha bu arada Ferrari ya da baska bir markanin duz ve otomatik secenegi sunmamasinin sebepleri beni zerre kadar ilgilendirmiyor cunku ben kullaniciyim. Anlatmissin neden sunamadiklarini ama dedim ya biz denklemin diger tarafindayiz, bu tamamen ureticinin problemi. Ha tabi istedigimizi sunamayinca bizim icinde problem oluyor dolayli olarak ama ureticinin tuketiciye ihtiyaci vardir, tuketici hicbirsey uretmese de sabit bir degerdir (para bizde yani :))

kelalper
05-02-2015, 17:17
Güneşçiğm F 458 de ve diğer Ferrarilerin hepsinde race mode ct off ve esp off modeları var. Araba Abs dışında hiçbir şeye karışmaz istersen . TT gibi devri geldiğinde de vitesi zırt diye büyütmez. Sapla samanı karıştırmayın allah aşkına. F458 de f488 de istersen sedece debriyaj pedalı ve vites kolu olmayan s2000 moduna geçebilir yüreğin varsa.

XSi
05-02-2015, 17:47
Litre basina 170 hp ve 8000 devir max guc twin turbo ile gayet siradisi

Ferrari icin alisilmisin disinda olabilir ama genede cok ozel bi makina.

Gunes G.
05-02-2015, 21:35
Güneşçiğm F 458 de ve diğer Ferrarilerin hepsinde race mode ct off ve esp off modeları var. Araba Abs dışında hiçbir şeye karışmaz istersen . TT gibi devri geldiğinde de vitesi zırt diye büyütmez. Sapla samanı karıştırmayın allah aşkına. F458 de f488 de istersen sedece debriyaj pedalı ve vites kolu olmayan s2000 moduna geçebilir yüreğin varsa.

Bende diyorum ki o debrijay pedali onemli :)

Gunes G.
05-02-2015, 21:36
debriyaj oldu debrijay :)

HardCore
06-02-2015, 00:03
önü çok sade kalmış abi

kelalper
06-02-2015, 11:09
debriyaj oldu debrijay :)

la çok istiyosan ben senin için debriyaj pedalı taktırırım. Ucuna bi düğme bastığın zaman N ye geçer iki kolu çekmişsin gibi. Bıraktığın zaman eski vitesten devam. Başka çare düşünemedim kusura bamya.

997TT
06-02-2015, 11:54
Makyajlandıgı zaman almak ısterım ozaman guc kuvvet olursa.
458'ı unutamadım,buna hayran olurum sanırım...

Gunes G.
06-02-2015, 11:54
la çok istiyosan ben senin için debriyaj pedalı taktırırım. Ucuna bi düğme bastığın zaman N ye geçer iki kolu çekmişsin gibi. Bıraktığın zaman eski vitesten devam. Başka çare düşünemedim kusura bamya.

Herkes debriyaji 1 ve 0 olarak kullanmiyor, dugmeyle olmaz sekerim :)

Uc pedal yapamadigin araclari kullanmayi sevmiyorum, beni tatmin etmiyor sevgili hocam sorun bu :) Varsin pistte 2sn yavas olsun yahu... Bak GTR'a bile ifrit oldum otomatik diye, benim derdim otomatikle :)

Bakis acisi faster lap time olursa evet bu otomatik sanzimanlar bir harika, inanilmaz hizli ve kararli vites gecisleri, dikkatini yola daha cok verebilmeni sagliyor olmalari, elini direksiyondan kaldirmadan vitesleri degistirebiliyor olmak filan muazzam seyler, ama viraja girmek icin frenajda 5'ten 2'ye ya da 3'e dogru inerken abs'siz frenleri aracin dengesini bozmadan limitte tutmaya kastirip bir yandan da motor devrini inecegin vitesin, aracin viraja giris hizinada olmasi gereken devirine denk getirip kavratmaya calisamak ve tum bunlari apexi filan kacirmadan becermeye calismak cok eglenceli ve kazik ve eglenceli ve gene kazik :)

Otomatikte tum bunlar shiftera birkac dokunusla oluyor, cok da guzel oluyor, inanilmaz dengeli harika oluyor, daha hizli oluyor da beni sarmiyor.

Iste o yuzden dugmeyle olmuyor benim istediklerim :/

Su TT konusuna gelirsem, onu soyleyen de aslinda yanlis anladiginiz gibi tt vs ferrari demek istemiyor zaten, kastettigi soyut bir kavram: vizyon, materyalist dusunceyle araclari kafa kafaya kiyaslayarak ne demek istedigini bu yuzden anlamiyorsunuz.

HondatugraL
06-02-2015, 15:12
tasarım çok ıyı sade şık hırçın tam ıstedıgım gıbı

Kahn23
16-04-2015, 10:25
Biri kriz mi dedi ?

Tofaş, İtalyan lüks spor Otomobil üreticisi Ferrari’nin ilk kez 85. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardığı 488 GTB modelinin Türkiye kotasının ilk etapta 5 adet olacağını duyurdu. 488 GTB modeli, 523 bin 475 euro’dan başlayan fiyatla satışa sunularak, Tofaş çatısı altındaki Fer Mas tarafından yaz aylarından itibaren sahiplerine teslim edilecek. Fer Mas Şirket Müdürü Sinan Saip Bel, şunları kaydetti: “Ferrari’nin yarışçı ruhunu her yönüyle yansıtan 488 GTB, lansmanının yapıldığı günden bu yana dünya genelinde talep görmeye devam ediyor. 488 GTB’ye müşterilerimiz de büyük ilgi gösterdi. Fer Mas olarak 2015 için ilk etapta 5 adet araç kotamız var ve bunların tamamı için ön satış anlaşması yapmış durumdayız. İlave kota için görüşmelerimiz de sürüyor. Araçların teslimatına yaz aylarından itibaren başlanacak. Biz de yıl sonuna kadar müşterilerimize teslimatları yapacağız.”

997TT
16-04-2015, 10:44
Kriz pramitin tepesini etkilemz ki?
5 degil kota en az 12-13 olmali ki sirada bekleyen daha fazla.

mody
16-04-2015, 11:00
Sinan Bey Ferhat Albayraktan sonra araba satabilmiş mi acaba?

yatsın kalksın dua etsin 488e :)

OrcunInce
16-04-2015, 11:09
Yeni teknolojiler güzel, hızlı, kontrollü vs. hepsine okey'im.
Ama benim içinde geçerli olan bir gerçek var; o da şu ben de bu sistemlerden hoşlanmıyorum.
Sıfır Ibiza Cupra alıp 10.000km'de iken satmış olmamın en büyük sebebi de bu. Trafikte herşey güzel evet, bir elimle burnumu karıştırıp bir elimle kahve tutup sol bacağımı da camdan çıkarabiliyordum.
İstediğim kadar direksiyonu kırabiliyordum, çünkü esp asla tam olarak devreden çıkmıyordu.
10.000km bindim bir kere kesiciye giremedim :D onu da geçtim yanlış vitese sokabilecek olmanın tedirginliğini dahi yaşayamadım.
Bazılarının bu durumlar hoşuna gidebilir ama benim gitmiyor. Gittim sırf bu yüzden Rs'i aldım.
Gönül daha mekaniğini isterdi ama o kadar da yaşlı birşey almak istemedim.

Anlatmak istediğim Güneş'e katılıyorum, bizim gibi istekleri olan kullanıcılarda mevcut. :)

997TT
16-04-2015, 12:58
Markami satiyor kisi mi?
Ferhat gitti diye Sinan yada Ahmet'den alinmaz mi? Yada marka mi degistirilir.
Birileri hanci birileri yolcu.... Bayrak degisimi bu.

MiaMi
16-04-2015, 13:11
Yanliz Alper eglenceli olani ve surucusune birseyler basardiginin hissini veren spor aracta desteksiz olan arac, bu da bir gercek. Zirt asistan, zort anti bilmemne, firt control, pirt reduction, tirt recovery system filan derken arac kendi kendine gitmeye basliyor, bilgisayar oyunu oynar gibi ruhsuz bir hal almaya basliyor olay. Tamam daha hizli gidiyor tabiki bu teknolojiler sayesinde ama benim icin konu altindaki canavari zapt edip yola getirmek, bana da zevk veren bu mesela.

En iyi ornek civic type r la megane rs'tir bu konuya verebilecegim. Standart halde megane pisti daha hizli doner ama yasattigi adrenalin type r yaninda cok zayif kalir. Ille en hizli donmek degil ki mesele, yapilan sureler kimin daha iyi surucu oldugunu da gostermiyor zaten unutmayalim, bizim track day'lerimizde herhangi bir regulasyon yok, kimde ne arac varsa onunla cikiyor, yaris filan degil yani bizim su an yaptigimiz, sadece pist kulturune isinma turlari.

Dikkat ettim, sure konusunda gizli bir savas var arabaci ortaminda surekli. Mutemadiyen suren bos konusmalar da cabasi. Pistin p'sini gormemis adamlarin baskalarinin basarilarindan nemalanma calismalari. Bunlari yapmamak lazim. Surda daha isinma turlari atarken ana amaci sidik yaristirmaya dondurmemek lazim. Neyse konu bu degildi.

Kisaca F488 ile TT karsilastirmasini anliyorum, aradaki baglantiyi kurmak istemeyen arkadaslara da yapacak birsey oldugunu sanmiyorum, olmayinca olmuyordur, zorlamamak lazim :)

Ha bu arada Ferrari ya da baska bir markanin duz ve otomatik secenegi sunmamasinin sebepleri beni zerre kadar ilgilendirmiyor cunku ben kullaniciyim. Anlatmissin neden sunamadiklarini ama dedim ya biz denklemin diger tarafindayiz, bu tamamen ureticinin problemi. Ha tabi istedigimizi sunamayinca bizim icinde problem oluyor dolayli olarak ama ureticinin tuketiciye ihtiyaci vardir, tuketici hicbirsey uretmese de sabit bir degerdir (para bizde yani :))

ZART SIRT ZORT İptal oluncada böyle oluyor napıcaz.

https://www.youtube.com/watch?v=P2U6NYXyB9M

MiaMi
16-04-2015, 13:17
Biri kriz mi dedi ?

Tofaş, İtalyan lüks spor Otomobil üreticisi Ferrari’nin ilk kez 85. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardığı 488 GTB modelinin Türkiye kotasının ilk etapta 5 adet olacağını duyurdu. 488 GTB modeli, 523 bin 475 euro’dan başlayan fiyatla satışa sunularak, Tofaş çatısı altındaki Fer Mas tarafından yaz aylarından itibaren sahiplerine teslim edilecek. Fer Mas Şirket Müdürü Sinan Saip Bel, şunları kaydetti: “Ferrari’nin yarışçı ruhunu her yönüyle yansıtan 488 GTB, lansmanının yapıldığı günden bu yana dünya genelinde talep görmeye devam ediyor. 488 GTB’ye müşterilerimiz de büyük ilgi gösterdi. Fer Mas olarak 2015 için ilk etapta 5 adet araç kotamız var ve bunların tamamı için ön satış anlaşması yapmış durumdayız. İlave kota için görüşmelerimiz de sürüyor. Araçların teslimatına yaz aylarından itibaren başlanacak. Biz de yıl sonuna kadar müşterilerimize teslimatları yapacağız.”

2015 yılının Ocak ve Şubat aylarında toplamda 31 adet BMWi modelinin satıldığı açıklandı. Sadece Şubat ayında ise 18 adet BMW i8 yeni sahibine kavuşurken .... ....... ............. ........

500 Tl İ8

mody
16-04-2015, 13:41
Ferrarinin yeni modelinin çıkmadığı bu dönemde kişinin öneminin olmadığını söylemek bence haksızlık olur.

Maymun koysan oda araba satılacaksa satar satılmicaksa satmaz gibi bişi oldu. Fanatik değilseniz kesinlikle olay markada değil üst segmentte satan kişilerde bitiyor bence.

He marka nerde öne çıkıyor, dediğim gibi 488 gibi bir araba çıkarsa piyasaya marka yüzünden 10tane satılacaksa kişi etmeniyle 20tane satılır.

Yani bu durumda maymun bile 10tane satabilir. :D Ama maserati almaya gelen adama scuderia satabilirsen bu satıcılık olur.

Diğer taraftan Koç grubunda hiçbişi yapmasan etliye sütlüye dokunmasan herşeye eyvallah desen bile hancı olursun komşu.

Soyaktan selamlar

997TT
16-04-2015, 15:30
Atladıgın cok onemlı nokta var;
Focus-corolla-jetta-İ30 satmıyoruz,488 satıyoruz. Yanı alıcısı hazır,ne almak ıstedıgını bılen hatta aksesuarının dıkıs rengı bıle aklında hazır olan adama satıyorsun.
Ha aracı konfigure ederken fazladan aksesuar satmak tamam,becerıdır.
Fermas'ın ıcıne,Bmw nın tek kapı spor otomobılını almaya gıderken ugramıs adama satamazsın,butce meselesı.
Ha yenı zengındır,yenı musterıdır o ayrı.Zaten o tıp adama satmakda satıs becerısı degıl.
Ama maymun koysam bıle dıyerek keskın ve ızahı olmayan bır ornek verırsen ısın ıcınden cıkılmaz.
Sanırım Sınan yada her adı kımseyı getıren kısılerde ısten anlıyordur,bos adam getırmezler heralde? Zaten bu olursa rakamlardan cıkar ortaya,bır kac sene ıcınde degısır... Ikısınıde cok cok ıyı tanırım. Bırınden 2 arac aldım,bırıne sureklı aracın tamırını emanet ettım...

Canselmo
16-04-2015, 15:51
Valla bence 458 speciale tek geçerim atmosferik 600 hp müthiş bir tasarım.. 488 gtb nin önüni begenemedim bir türlü.

MOT
16-04-2015, 16:02
Biri kriz mi dedi ?

Kriz pramitin tepesini etkilemz ki?
5 degil kota en az 12-13 olmali ki sirada bekleyen daha fazla.

Para kaybolmaz; kriz zamanlarında da bir cepten başka cebe gider.
TR'de değil 5 her dönemde bu tarz istediğini alacak en az 5bin tane adam çıkar. Zaten 75 milyonluk nüfusta da bu kadar adam olsun.
Sırf Ferrari özelinde bile bu arabayı çıkar çıkmaz alacak; hiçbir dönemde 600bin euroluk fiyat etiketine takılmayacak 30 tane adam vardır.

MOT
16-04-2015, 16:07

Ferrarinin yeni modelinin çıkmadığı bu dönemde kişinin öneminin olmadığını söylemek bence haksızlık olur.

Maymun koysan oda araba satılacaksa satar satılmicaksa satmaz gibi bişi oldu. Fanatik değilseniz kesinlikle olay markada değil üst segmentte satan kişilerde bitiyor bence.

He marka nerde öne çıkıyor, dediğim gibi 488 gibi bir araba çıkarsa piyasaya marka yüzünden 10tane satılacaksa kişi etmeniyle 20tane satılır.

Yani bu durumda maymun bile 10tane satabilir. :D Ama maserati almaya gelen adama scuderia satabilirsen bu satıcılık olur.

Diğer taraftan Koç grubunda hiçbişi yapmasan etliye sütlüye dokunmasan herşeye eyvallah desen bile hancı olursun komşu.

Soyaktan selamlar

Çok doğru; Ferhat o kadar iyi bir satıcıdır ki müşteri ile muhabbet ederken "alalım, bakalım" deyip kaparo vermeyen müşteriye arabayı sipariş girerek lafta aracı satar ama sonra arabalar alınmayınca showroom'da beklerler.
Kimi ne kadar tanıyorsun hiç bilmiyorum ama ikisini de çok iyi tanımadığın bariz belli. Burada bulunmayan şahıslar hakkında yorum yaparken ya daha dikkatli konuşmak lazım ya da daha somut örnek vermek (benim Showroom'da duran Speciale örneklerim gibi) lazım. Gerisi karalamaya ve dedikoduya girer..

MOT
16-04-2015, 16:11
Bu arada sırf benim doğrudan bildiğim Cali 30, 2 tane Speciale ve beyaz LaF'ı (ki bozulmuş bir işti; Buğra bilir, isterse anlatır) saymazsak doğru henüz 6 ayda pek bir Ferrari satamamış..

RSX
16-04-2015, 16:35
turbo olunca ses toklaşmış, düşünsenize rolle çıkacaksınız ben xxxx altı basmam turbo dolmuyor muhabbeti hahahaha

mody
16-04-2015, 17:07
Kesinlikle mevcut calisanlara hakaret degil amacim, maymundan kastim vasifsiz bir insandan bahsediorum.

Diger taraftan her ferrari alan maalesef bu arabaya tutkuyla bagli ve performansli kullanicak insanlar degil.

Bir cok alici prestij amacli city modu disinda kullanmamak uzere ferrari veya muadili araba aliyor, bundan dolayi satis

politikasi ve satici cok on plana cikiyor. Bilirsinki bu tarz arabalar zaten genellikle showroomda musterisine satilmaz.

mody
16-04-2015, 17:14
Vay arkadas sikintilar olmus belli ki kimsenin avukatligini yapmaya gerek yok, konuyu bilen herkes neyin ne oldugunu biliyor, ama birkez daha goruyorum ki birilerinin yarasina dokununca gercek kisilikler ortaya cikiyor.

MOT
16-04-2015, 17:25

Kesinlikle mevcut calisanlara hakaret degil amacim, maymundan kastim vasifsiz bir insandan bahsediorum.

Diger taraftan her ferrari alan maalesef bu arabaya tutkuyla bagli ve performansli kullanicak insanlar degil.

Bir cok alici prestij amacli city modu disinda kullanmamak uzere ferrari veya muadili araba aliyor, bundan dolayi satis

politikasi ve satici cok on plana cikiyor. Bilirsinki bu tarz arabalar zaten genellikle showroomda musterisine satilmaz.

İlk yazdığın post ile şimdi son yazdığın post arasında dünyalar fark var. İlkinde birini beceriksizlikle ve hiçbir araba satamamak ile itham ederken (ki bu zaten yanlış sırf benim bildiğim 4 tane Ferrari sattı ve bunların hiçbiri 488 değil; 488'leri saymıyorum bile çünkü onların Spider dahil hepsi satıldı) yukarıda Ferrarinin nasıl satıldığı/satılabileceği hakkında genel bir yorumda bulunmuşun.

Genel yorumu sabaha kadar tartışırız; herkesin bu konuda fikri vardır. Ben şahsen Ferrari müşterisinin %70-80'inin arabaları alacakları varsa alacaklarını düşünüyorum. Özellikle, İstanbul dışındaki varlıklı/zengin potansiyel Ferrari müşterileri, küçük yerdeki toplum baskısından bu araçları alamıyorken sırf satıcı A değil de B olduğu için almaz. Bir kısım sırf karısı istemiyor diye alamıyor. Bu adam da A satıcısı yerine B satıcısı gelse yine almaz. Bu konuda da farklı düşünebilirsin. Burada 50 kişi var ise 50'si de farklı düşünebilir. Ancak Sinan Bey Ferhat Albayraktan sonra araba satabilmiş mi acaba? şeklindeki bir cümle ile konuya girdiğin anda:

1) Atıp sıkıyorsun; çünkü 488 dışında sırf Sinan'ın kişisel ilişkisi ile satılmış 4 tane Ferrari'yi saydım ve bunlar benim sadece bildiklerim. İlave olarak Buğra, Patrona sorsun; LaF'ı Ferhat Albayrak'tan alacakmıymış.
2) Burada hiç tanımadığın bir kişiyi beceriksizlikle itham ediyorsun.
3) Beceriksizlik ithamın üzerine verdiğin "maymun örneği" de aslında beceriksiz olarak tanımladığın insana bir göndermedir ancak son postunda bunu düzeltmişsin.

Şimdi ben merak ediyorum:
1) Sinan ile Ferhat'ı nerden ve ne kadar tanıyorsun?
2) Ortada satılmış arabalar varken hiç araba satılmadığını nerden çıkarıyorsun?

Son olarak birini "yalan yanlış bilgilerle" karalamak emeğe saygısızlık olduğu gibi ayrıca da günahtır.

MOT
16-04-2015, 17:28
Vay arkadas sikintilar olmus belli ki kimsenin avukatligini yapmaya gerek yok, konuyu bilen herkes neyin ne oldugunu biliyor, ama birkez daha goruyorum ki birilerinin yarasina dokununca gercek kisilikler ortaya cikiyor.

Avukatlık klavye başında olmaz. Muhabbeti yalan yanlışında ısrar ederek "vay arkadaş seviyesine" indirecek isen devam et. Ben sana satılan araçları tek tek sayıyorum; ayrıca satılmış ama hala showroom'da duran arabaları da söylüyorum sen bana "birilerinin yarasına dokununca gerçek kişilikler ortaya çıkıyor" diyorsun.

mody
16-04-2015, 17:38
Konusmayi farkli bir yere cekmeye calisiyorsun, o yuzden oyuna gerek yok, yazdiklarim yukarida, kim ne anlarsa...

kelalper
16-04-2015, 17:51
Murat o satilan arabalarin sahiplerine Sor bakalim onlari kim satmis Ferhat mi sinan mi? Daha dogrusu musterileri yonlendiren kimmis. Mustriler kimin yanindan cikip fermasa gidip arabalari siparis etmis. Adam isten ayrilirken italya adama bi suru secenek sundu ortadogu ya da italya diye. Bi yanda Fermasin butun sistemini kuran adamdan bahsediyoruz burada. Diger yanda da arabayi siparis verip daha sonra kazik yedim yan bastim aman siparisi iptal et diip 1 sene sonra G plaka f458 ile dolasan insandan.. Orhan zamaninda konsinye olarak alinan arabalarin vebalinden bahsediyorsan Orhan neden kovuldu onu da biliyorsundur. 0 arabalardan bahsediyorsan da sistem hakkinda en ufak bilgin olmadigi belli. Siparis olmasa bile senelik olarak bir kotan var doldurmak zorunda oldugun. O kota icinde italyaya siparis gecmek zorundasin yoksa musteri araba istedigi zaman siparis gecemiosun bantta araban olmadigi icin. banta araba sokmak icinde o siparisi gecmek zorundasin. Musteri gelip siparis yazdirirsa hemen konfigurasyonu degistiriosun Fermasin siparisi musterinin oluyor. Musteri talebi olmazsa da dedigin gibi mcburen showroomda musterisini bekliyor. Satilmayan 0 araba var mi yok? Demek ki bos konusuosun. Murat inan Fermas a zamaninda benim kadar girmisligin yoktur. O yuzden bilmedigin seyler hakkinda sallama istersen. Haa evet mody sinan i tanimaz dogrudur ama ferhat i cok iyi tanir. Ferhat i sen hic tanimiyorsun onu da biliyorum.

kelalper
16-04-2015, 18:40
Sinan in kisisel iliskilerle araba satmasi met edilecek biswy degil. Ben oraya kullanilmis 360 almaya gelip f430ferhatin verdigi bir suru satisina sahit oldum. Gecenin bi vakti kendisi genel mudurken ferrari satis muduru yerine ferhati arayan bir suru adami da biliyorum. Hayati ferrari uzerine kurulmus orta okuldan beri manyagi oldugu bir markanin genel muduru olmus bir adama ben onu saticiligini da bilirim diyecek bilgiye de kapasiteye de sahip degilsiniz. Son yazimdir.

997TT
16-04-2015, 19:21
Alper;burada neyı ve kımı kast edıyorsun? " Diger yanda da arabayi siparis verip daha sonra kazik yedim yan bastim aman siparisi iptal et diip 1 sene sonra G plaka f458 ile dolasan insandan.. "
Ayrıca benım ısmımı kullanarak yazmadıgım seylerı neden bana cevap verıyorsun?MOT yanı Onur'a yazmak koyuyor mu?
Ferhat kısısel tanıdıgım,hıc bır problemımde olmadı hıc bır zaman ama nedır bu celallenmek,hayrola Alper,hazır metın mı kopyalıyorsun buraya?
Orhan vs yazmıssında,ne kelalakadır bu? Icındekılerı yada bıldıklerını yada ogrendıklerını dokmek ıcın bahanemıdır?
Ben neyı BOŞ konusucagım kardesım?Ben nerede 0 arac beklıyor vs dedımisenın hedefın sasmıs,okuduklarını karsıtırmıssın heralde,cevap verıceksen yazdıklarıma ver,baskasının yazdıgını benım uzerımden cevaplama. Neydı o;kızım sana soyluyorum gelınım sen anla...
Ne sallaması Alper,ne boş konusması,costun gıttın,aloooo,kendıne gel ustad?Bırı kufur mu ettı,serefıne mı dokunduda toz duman Sallayıp Bos Bos yazıyorsun bana??!!
Senın cevap baskasına Alper,bana degıl. Degıstır hedefını....
Ayrıca son post'un ok de bu 60 numara garıp kokuyor....

DOHC
16-04-2015, 19:42
Ferhat'ı QMS zamanından bilirim. Fermas'ta o pozisyona nasıl alındığını da bilirim. Ondan daha iyi başka aday varken neler olduğunu bilirim. Büyütmeyin bence.......

Ko®ay
16-04-2015, 19:49
7000 devir ferro hıh :(

kelalper
16-04-2015, 20:52
Bu arada sırf benim doğrudan bildiğim Cali 30, 2 tane Speciale ve beyaz LaF'ı (ki bozulmuş bir işti; Buğra bilir, isterse anlatır) saymazsak doğru henüz 6 ayda pek bir Ferrari satamamış..

Onur sinan ın arkadaşı olduğun Sinan ı korumaya çalışma. Fermas a 1 kuruş yararın yok arabanın boyasını bile dışarıda yaptırıyorsun. ODD raporları diye bişey var açıp bakarsın . Ferhat ayrıldığından beri satılan araba sayısı toplamda 3. Bunların 2 taneside Ferhatın zamanında siparişi alınıp Eylül ayında gelen arabalar. LaF konusuna gelince de konuyu ne kadar biliosun ya da bildiklerine emin misin? Vural Ak ın siparişini verdiği daha sonra gümrük vs yüzünden kağıtlarını hazırlayamadığı ve yetiştiremediği bu nedenle de arabasının başkasına verildiğini ben çok iyi biliyorum. Vural Bey e sorarsan da söyler. Şu anda arabasını alalı da 1 hafta oldu. Kim yardımcı oldu onu da kendisine bir sor istersen bu kadar kısa zamanda LaF a kimse zırt diye sahip olabilir mi? . Yani söylediklerinin hepsi yalan ve yanlış. Sinan ın yaptığı açıklama ayrıca komik. 5 tane arabanın siparişi hakkında. Şu anda Ferrari Türkiyeye kontenjan vermiyor 2014 2. yarısındaki satış rezilliğinden dolayı bunun dışında gidip sipariş veren adam yok. Ferhatın SS motor olarak Fermastan alıp sattığı 7 tane ikinci el araba var. Daha yazmamı istermisiniz Fermas ın şu anda ne durumda olduğunu.

kelalper
16-04-2015, 20:56
911TT Murat Engin den özür yazısıdır.

Muratçığım yukarıda senin yazdığını sanıp sinirimin tavan yapması ile yazdığım yazıdan dolayı senden ciddi ciddi özür diliyorum. Yaptığım öküzlüğün haddi hesabı yok. İnan telefonla okurken sen sandım o nedenle yazdım. Başından geçenleri biliyorum tekrar tekrar özür diliyorum. Ceza ne versen haklısın. İstanbul Park ı koşarak bitir de yapiim.(Sakın la sakın)

kelalper
16-04-2015, 21:03
la 911 TT yazmışım. 997TT olacak. Gittik başkasından özür diledik :D

CanKars
16-04-2015, 21:38
@em999 noluyo burda :) 488'ini Ferhat'tan mı almak istersin Sinan'dan mı??

İkisi de arkadaşımdır, okurken üzüldüm ne gereksiz muhabbetler yapmışsınız... vaktinize yazık

turbo&quattro
16-04-2015, 21:45
Allah herkese ferrarisini Ferhattanmi yoksa Sinandan mi alsam derdi versin .

EM999
16-04-2015, 22:06
@em999 noluyo burda :) 488'ini Ferhat'tan mı almak istersin Sinan'dan mı??

İkisi de arkadaşımdır, okurken üzüldüm ne gereksiz muhabbetler yapmışsınız... vaktinize yazık

Kardesim cok dogru yazmıssın.Sinan benim yakın arkadasım ve dostumdur.Ferhatıda Fermas zamanından beri eski tanırım. Bu yazılanlardan dolayı son derece rahatsız olup iki tane kariyerinde son derece profosyonel olan iki insanın boyle herkesin okudugu bir forumda karsılastırmak son derece ahlak dısı olup yakısı kalmamıstır. Kim ne kadar araba satmıs kim ne yapmıs Ferması ilgilendirir bizi degil. Gereksiz yorumlar yapıp insanların arasına nifak sokmak gunahtır gereksızdır.Bunun yorumu biz yakın arkadaslarına bile dusmez degılkı burda baskalarına dussun. Lutfen yazılanlara dikkat edelim.

MOT
16-04-2015, 22:33
Onur sinan ın arkadaşı olduğun Sinan ı korumaya çalışma. Fermas a 1 kuruş yararın yok arabanın boyasını bile dışarıda yaptırıyorsun. ODD raporları diye bişey var açıp bakarsın . Ferhat ayrıldığından beri satılan araba sayısı toplamda 3. Bunların 2 taneside Ferhatın zamanında siparişi alınıp Eylül ayında gelen arabalar. LaF konusuna gelince de konuyu ne kadar biliosun ya da bildiklerine emin misin? Vural Ak ın siparişini verdiği daha sonra gümrük vs yüzünden kağıtlarını hazırlayamadığı ve yetiştiremediği bu nedenle de arabasının başkasına verildiğini ben çok iyi biliyorum. Vural Bey e sorarsan da söyler. Şu anda arabasını alalı da 1 hafta oldu. Kim yardımcı oldu onu da kendisine bir sor istersen bu kadar kısa zamanda LaF a kimse zırt diye sahip olabilir mi? . Yani söylediklerinin hepsi yalan ve yanlış. Sinan ın yaptığı açıklama ayrıca komik. 5 tane arabanın siparişi hakkında. Şu anda Ferrari Türkiyeye kontenjan vermiyor 2014 2. yarısındaki satış rezilliğinden dolayı bunun dışında gidip sipariş veren adam yok. Ferhatın SS motor olarak Fermastan alıp sattığı 7 tane ikinci el araba var. Daha yazmamı istermisiniz Fermas ın şu anda ne durumda olduğunu.

Yaz yaz; biraz daha bilgilenelim. Ben son noktayı koyarım.

kelalper
16-04-2015, 22:37
Ben kimsenin bişeyine nifak falan sokmuyorum. Ama yalan yanlış bilgi ile Ferhat u karalamaya çalışmak ne demek. ODD raporları her yerde var marka marka açın bakın Buna rağmen kim hangi cürretle sistemin nasıl çalıştığını bilmeden haa evet evet alırız der kapora almadan araba sipariş eder. Arabalar showroomda yatar diyebilir. Ayıptır.

cookies
16-04-2015, 22:42

Pramitin tepesi.. Anlayamayız.. Yani en azından ben bakıyorum anlayamıyorum :D

mert_can 41
16-04-2015, 22:53

abi izninle imza yapıyorum bunu :hehe:

ARUDA
16-04-2015, 23:05
bu adamlar işi bilmiyo v8 twin ile 670 hp almışlar.bizim 1.6 cılar alıyo bu güçleri :):D

kelalper
16-04-2015, 23:19
Onurla da konuşuk telefonda.
Arabasında boya yokmuş özür dilerim kendisinden. Arabasının bakımları Fermasta yapıldığı için satıştan daha fazla yararı olduğunu söylüyor. Kendisince doğru bence yanlış.
Fermas konusunda onunda bildikleri var benimde bildiklerim var. Ben onun bildiklerinin yanlış olduğunu söylüyorum ki ODD kayıtları ortada. O da X kişilere arabaları Sinan sattı diyor. Olabilir doğrudur ODD kayıtlarında bir hata var ya da geçmedi bilemiyorum.

ghibli06
16-04-2015, 23:27
4 sayfa okudum hiç bir şey anlamadım...

RSX
16-04-2015, 23:45
Bi laf varda yazmak istemiyorum ortalık iyice kızışmasın :D

MOT
17-04-2015, 00:29

Ben kimsenin bişeyine nifak falan sokmuyorum. Ama yalan yanlış bilgi ile Ferhat u karalamaya çalışmak ne demek. ODD raporları her yerde var marka marka açın bakın Buna rağmen kim hangi cürretle sistemin nasıl çalıştığını bilmeden haa evet evet alırız der kapora almadan araba sipariş eder. Arabalar showroomda yatar diyebilir. Ayıptır.

Arabasında boya yokmuş özür dilerim kendisinden. Arabasının bakımları Fermasta yapıldığı için satıştan daha fazla yararı olduğunu söylüyor. Kendisince doğru bence yanlış.
Fermas konusunda onunda bildikleri var benimde bildiklerim var. Ben onun bildiklerinin yanlış olduğunu söylüyorum ki ODD kayıtları ortada. O da X kişilere arabaları Sinan sattı diyor. Olabilir doğrudur ODD kayıtlarında bir hata var ya da geçmedi bilemiyorum.

Konuyu uzatmıyorum. Sadece söz uçar; yazı kalır. Son kez bu yazılanları toparlayıp cevaplamak için yazıyorum:

1) Hangi döneme ait ODD Raporlarına Alper bakmış bilmiyorum. Ancak benim söylediğim Specialelerden biri 2013 Aralıkta gelen ilk araba. Diğeri de yine kırmızı/Nart stripe'lı 4 nokta kemersiz ve radyo/CD'siz gelen (evet sipariş hatası ama konumuz bu değil); bu 2 aksesuar olmadığı için plakası takılmış olmasına rağmen geri alınan araba. Bu 2 araba da ODD Raporlarında F.A.'nın müdürlüğü zamanında ithal edilmiştir.

2) Cali 30, her ne kadar ben 4 araba yazmış olsam da Alper tarafından 30 tane Cali olarak algılanmış. Halbuki ben makyajlı California'yı söylemiştim (bilindiği üzere 30 kg hafif; 30 hp daha güçlü olduğu için adı Cali 30) Zaten ben TR'de toplamda 30 tane Cali bile olduğunu sanmıyorum. Belki vardır. Bu araba da siyah renk, 800 km'de, Kayseri'ye gitti. Nerden biliyorum? Benim haftasonu servise gittiğim gün serviste Kayseri'ye gönderilmek için çekiciye yüklüyorlardı.

3) Alper'in LaF hakkındaki bilgileri doğru değil. İlk satılan araba (yani Vural Ak'ın evrakları yetişmediği için alamadığı denen araba) aslında Habaş'ın almaktan vazgeçtiği arabaydı. Vural Ak, kendi arabasını aldı. Kendi şirket evrakları yetişmediği için alamadı diye bir olay yok. Çünkü gelen beyaz arabanın ithalatçısı ve gümrükçüsü kendi firması değil.

4) Benim Fermas'a 1 kuruş faydam olmadığı ve arabamı bile dışarda boyattığım konuya da Alper değinmiş zaten. Herşeyden önce ben daha arabamı boyatmadım ki dışarda boyatayım. Ayrıca ben aldığım lastiklerden yaptırdığım rot ayarlarıma, egzost/airbox montajıma kadar herşeyi Fermas serviste yaptırıyorum. Neyi nerde yaptığım; nerden aldığım kimseyi ilgilendirmez. O ayrı ama bu açıklamayı "1 kuruş faydan yok" sözüne karşı ben arabaya bindiğim dönemde servise satıştan (arabayı Fermas'tan alsaydım) daha fazla para kazandırdım sözüydü. Alper Fermas'ın kar marjlarını bildiğini, satıştan çok daha fazla kar edildiğini söyledi. Ben de maliyetine sırf nakite dönsün diye satılan araba biliyorum. Neyse konu benim 1 kuruş bile faydam olmaması ve arabamı dışarda boyatmamdı. Bu arada 2. El Fermas aracı alıp servise bile uğramayan müşteriler varken şu ana kadar ilk anda aklıma gelen benim servisten almış olduğum 4 takım lastik, 2-3 takım (ön-arka) fren balatasının yanında 4 sefer rot yaptırdığım rot ayarı, bilimum sök-tak ayar var. Araçta 7 yıllık bakım paketi olduğu için hala senelik bakımlar ücretsiz. Ordan bir faydamız yok.

5) Fermas'ın 2015'te kotası olmadığı konusunda spekülasyon yapmayacağım. Sene sonu bunu ODD raporlarından görürüz.

6) Kapora konusunda da hangi cüretle kapora alınmadan araç sipariş edildiğini söylediğim yazılmış; ayıp denmiş. O zaman şunu söyleyim; showroomdaki silverstone stripesız arabayı benim müvekkilim sipariş etti. Fakat arabanın zamanlaması, bir takım olaylar, kurlar vs derken alınmadı. İşin daha en başından beri her aşamasından haberim var. Showroomdaki diğer Grigio ferro speciale için de kapora alınmamış. Bunu da "bu arabaya nart stripe içi sarı hiç gitmemiş. Ayrıca neden 4 nokta kemer yok" diye showroomda sorduğumda sipariş arabaydı alınmadı dendiği zaman kaporayı ne yaptınız diye sorduğumda kaporasının alınmamış olduğunu öğrendim.

7) Ben ODD kayıtlarında hata var demedim. X, Y'den daha fazla araba satar/sattı; daha iyi satıcıdır da demedim. Yazdığım tekrar okunursa Sinan daha hiç Ferrari satamadı dendiği için benim bildiğim 4 araba var sattığı dedim. Bunlardan da sadece LaF yeni girişli.

8) Bu konuda Emir'in dediklerine katılıyorum. Bu forumda yazmayan; burayla ilgisi olmayan insanların şu an arkasından konuşuyoruz. Asıl ayıp olan bu. Benim bu konuda yazma sebebim özellikle "Sinan'ın beceriksiz biri olarak gösterilmeye çalışılıp isminin anılmasıydı". Sinanla ilişkim dostumdur. Her hafta ailecek görüşürüz; yurt dışına birlikte tatile gideriz. Bu kadar uzun ve yakından tanıdığım biri hakkında doğru olmayan (hiç araba satamadı) söz çıkarıldığı için yazdım. Kaldı ki Sinan'ın araçlar hakkındaki teknik bilgisi gerçekten çok üst düzeydedir. Serviste işi düşen tüm Maserati ve Ferrari sahipleri bilir.

Sonuç olarak buradan adam karalayıp kötülemek çok kolay. Yazılanlara dikkat etmekte fayda var. Ben kesin olarak bilmediğimi yazmam; spekülasyon yapmam; duyduğuma inanmam, gördüğümün yarısına inanırım.

MOT
17-04-2015, 01:10
Son mesajımı bitirdikten sonra aklıma geldi. 2 hafta önce de yine Fermas'tan 4 tane jant (Ferrari Genuine Grigio Corsa Wheels) alıp yine orda mat gold renge boyattım.

MiaMi
17-04-2015, 10:08

Hacı sen niye böyle yazıp yazıp özür diliyon ya nalmamadım ben :)

Day Walker
17-04-2015, 10:20
Ferrarimiz olsada keşke hangi satışçı daha iyi muhabbeti yapsak.

Ancak 2 yıl önce şirketten bi arkadaşımızın yüksek lisansı için TR de olan spor oto markalarından birinin yönetici sohbeti istenmişti bizde Fermasdan Ferhat beyle 1 saat güzel bi sohbet yapmıştık. iyi ve bilgili bir insandı.