PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : üniversite için tavsiye verin lütfen

firarperest
04-02-2015, 11:38
Öncelikle hepinize teşekkür etmek istiyorum. Arabalara olan ilgimi bu sitedeki saygıdeğer abilerimin yazılarıyla pekiştirdim. Bilmediğim çok şeyi öğrendim, aklımdaki soruların cevaplarını sizden buldum. Sizlere sonsuz saygı duyduğumu belirtmek istiyorum.

Lise son öğrencisiyim as.lis. de okuyorum ancak ayrılıp yoluma sivilde devam etmek istiyorum. Mühendislik yapacağım kesin fakat otomobillerle ilgili bir iş yapmak istiyorum. Yalnız dayımların dediğine göre mühendis adama öyle işlerde önü açık birşey yok.?! Asıl takıldığım yer burası. Sizce hangi bölüme girmeliyim nasıl bir iş yapmalıyım. Kariyer olarak önü açık bir meslek olması gerekiyor. Arabalarla alakalı olursa daha çok çalışacağımı biliyorum(anlayacağınız klasik türküm kafama yatan işle uğraşıyorum sevmediğim bişey olunca iş anca bitiyor). Bu yüzden otomobille alakalı bir meslek olması avantaj. İyi derecede ingilizcem de var hazırlık sınıfı okudum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar.

gokberkeren
04-02-2015, 11:57
Otomotiv muhendisligi okuyan biri olarak neye ilgi duyuyorsan o alanla ilgili bölüm oku aksi taktirde yapacağın işi geçtim o okulu bitirebilmek bile çok zor bir hale gelir.Otomotiv sektöründe mühendislik dallarının %90 ı çalışabiliyor,elektrik,bilgisayar,imalat,endüstri, matalurji gibi fakat okurken de otomotiv üzerinde yoğunlaşmayı düşünüyorsan öncelik otomotiv ve makine muhendisligi olmalıdır.Şimdiden Başarılar.

onursumer
04-02-2015, 11:58
mühendis olmaklık birşey yok o unvanı almak çokta zor değil

bana kalırsa muhendis adama oyle işlerde onu açık birşey yok kısmı ise tamamen kişiye bağlı kendini geliştirmen ile ilgili herkesten farkını ortaya koyarsan karşılığını fazlasıyla alırsın bunun birsuru orneği var

ayrıca otomotiv mühendisliği gibi bolumlerede yonelebilirsin

sadettin
04-02-2015, 13:21
dedikleri gibi otomotiv veya makina okuman lazım

Volkann
04-02-2015, 13:47
şuan senin olduğun yerde olmak isteyip olamayan ve o okulu hayal eden binlerce insan vardır. inşallah verdiğin kararlar için sonradan pişman olmazsın.bundan 10 sene 20 sene sonrasını hayal ederek tekrar tekrar düşün.ve bu meslek senin otomobil hobin için hiçbir zaman maddi ve manevi anlamda engel olmayacaktır.
ha illaki ben bu mesleği kafamdan sildim diyorsan , sektörde kolay iş bulabilmen için nitelikli bir mühendis olman gerekiyor.çalıştığım firmadan örnek veriyim bizdeki nerdeyse tüm mühendisler 2 dil biliyor.

firarperest
04-02-2015, 14:29
Oncelikle tavsiyeleriniz için teşekkürler.
şuan senin olduğun yerde olmak isteyip olamayan ve o okulu hayal eden binlerce insan vardır. inşallah verdiğin kararlar için sonradan pişman olmazsın.bundan 10 sene 20 sene sonrasını hayal ederek tekrar tekrar düşün.ve bu meslek senin otomobil hobin için hiçbir zaman maddi ve manevi anlamda engel olmayacaktır.
ha illaki ben bu mesleği kafamdan sildim diyorsan , sektörde kolay iş bulabilmen için nitelikli bir mühendis olman gerekiyor.çalıştığım firmadan örnek veriyim bizdeki nerdeyse tüm mühendisler 2 dil biliyor. doğru söylüyorsun abi bunu diyen bilmem kaçıncı kişinin ama bana göre olmadığını 5 yılda olcup biçip anladim. Yabancı dil konusunda yetenekli olduğumu da düşünüyorum. Inşallah japonca almanca dillerini mumkun olursa ikisinide öğrenecem . Yanlış anlamayın kötülemek için değil doğru karar vermek için soruyorum. Otomotiv Mühendisliği yeni açılan bir bölüm ve pek bişey olmaz tarzında yorumlar aldım. Ayrıca makineyle dersleri benzer olduğundan çift Anadal yapabiliyorsumusuz galiba. Şimdilik gözüken yol bu fakat is hayatında tam olarak bu arkadaşların görevi ne? Sürçü lisanımı affedin.

volkan23
04-02-2015, 14:30
mekatronık muh oku bence hem karıyerlı hemde hemen hemen her bölümün ortak bölümü makina,bilgisayar,elektrk, vb.. karışımı gibi düşün

Berat
04-02-2015, 14:42
Bana sorarsan kesinlikle makina oku,makinacıların çalışma ve atanma alanı inanılmaz geniş.Otomotiv tabiki güzel bir seçenek ama şuan iş açısından sıkıntılılar 5 sene sonra ne olur bilemezsin ama makina iyidir.

aykutsafakyaman
04-02-2015, 14:56
Bende senin gibi düşünüp makina seçtim bölümle ilgili sıkıntım . Bölümün zor olduğunu biliyodum bunu bilerek gittim .Şuan Ktü deyim kimseye tavsiye etmiyorum . Kesinlikle tercih etme . Seçtiğin yeri okuyan biriyle mutlaka konuş. Ona göre kafanda bişeyler oluşur

aykutsafakyaman
04-02-2015, 14:57
Bende senin gibi düşünüp makina seçtim bölümle ilgili sıkıntım . Bölümün zor olduğunu biliyodum bunu bilerek gittim .Şuan Ktü deyim kimseye tavsiye etmiyorum . Kesinlikle tercih etme . Seçtiğin yeri okuyan biriyle mutlaka konuş. Ona göre kafanda bişeyler oluşur

Edit : Bölümün zorluğuyla ilgili sıkıntım yok

Berat
04-02-2015, 15:03
Bencede kesinlikle yazacağın üniversiteyi sadece şehirle veya imkanlarla kıyaslama,kesinlikle üniversiteyle ilgili detayları öğren mesela bende gaziantep üniversitesini araştırmadan gidip ağzı yananlardanım.

Octane
04-02-2015, 16:24
Makine endüstri malzeme müh. bitir güzel bir üniversiteden, 1200TL ile ostimde falan başlarsın, yaşın 30 olunca 3000TL ler alırsın, 5000TLlerle de emekli olursun. Bu da anca geçimini sağlamaya yeter. Otomotiv mühendisi olursan bunu da yapamazsın. Bu ülkede bu işler böyle, otomobil seviyorsan burada uğraşacağına güzel bir makine mühendisliği okuyup o sırada hazırlanıp yüksek lisans yapmaya yurtdışına gideceksin, avrupaya ya da asya'ya, sonrasında olursa olur. Ben şimdiki aklım olsa lisede ayı gibi bir sürü yabancı dil öğrenip, üniversitede hiç mühendislik falan uğraşmayıp dış ticaret okuyup, güzel bir liman kentine kaçardım. Büyük bir limanı olup yaşam standardı kötü bir yer yok dünyada. Nijeryadaki lagos limanı çevresi bile ne biçim. Babam 35 yıllık makine mühendisi, odtü mezunu. Annem 32 yıllık kimya mühendisi odtü mezunu. Ben 4 sene makine mühendisliği, 4 sene jeoloji mühendisliği okudum. Birilerinin kölesi olup aylık 3-5 bin TL almak sana uyuyorsa yaşa burada. İnsan gibi yaşamak istiyorsan kaç gitsin.

burakgunay
04-02-2015, 16:40
Makine endüstri malzeme müh. bitir güzel bir üniversiteden, 1200TL ile ostimde falan başlarsın, yaşın 30 olunca 3000TL ler alırsın, 5000TLlerle de emekli olursun. Bu da anca geçimini sağlamaya yeter. Otomotiv mühendisi olursan bunu da yapamazsın. Bu ülkede bu işler böyle, otomobil seviyorsan burada uğraşacağına güzel bir makine mühendisliği okuyup o sırada hazırlanıp yüksek lisans yapmaya yurtdışına gideceksin, avrupaya ya da asya'ya, sonrasında olursa olur. Ben şimdiki aklım olsa lisede ayı gibi bir sürü yabancı dil öğrenip, üniversitede hiç mühendislik falan uğraşmayıp dış ticaret okuyup, güzel bir liman kentine kaçardım. Büyük bir limanı olup yaşam standardı kötü bir yer yok dünyada. Nijeryadaki lagos limanı çevresi bile ne biçim. Babam 35 yıllık makine mühendisi, odtü mezunu. Annem 32 yıllık kimya mühendisi odtü mezunu. Ben 4 sene makine mühendisliği, 4 sene jeoloji mühendisliği okudum. Birilerinin kölesi olup aylık 3-5 bin TL almak sana uyuyorsa yaşa burada. İnsan gibi yaşamak istiyorsan kaç gitsin.

+5milyar.
Ben Gazi Anadolu Lisesi mezunuyum, TOBB ETÜ tam burslu makine mühendisliği okuyorum. 2 tane 3.5 aylık staj yaptım, işler üniversite öncesinde goruldugu gibi olmuyor. Ben de otomobil aşkına makina okuyanlardanım, sana samimi söylüyorum (kulaktan dolma falan değil), eğer alt yüklenici bi firmadaysan (yani aselsan havelsan roketsan fnss nurol mak. vs gibi şirketler değil ama bu şirketlerin projelerinin alt kısımlarına parça ureten, tasarım-analiz yapan) gerçek mühendis sen oluyorsun. O büyük firmalarda ortam çok rahat, projelerin süreleri uzun, daha rahat çalışılıyor. Fakat alt yuklenici firmadaki adamın canı çıkıyor. Kafa patlatan, işin incik boncugunu yapan daha fazla yorulan onlar oluyor. Küçük firmada gecen gündüzün yok. Benim de şu andaki hedefim Almanyada yüksek lisans + orda bi şirkette part time başlayıp devamında büyük bir otomobil firmasında çalışabilmek. Makine zordur, diğer bölümler yatarken sen itler gibi çalışırsın bunlar işin şakası değil gerçek. Hazırlıkta tanıştığın arkadaşlarının yüzünü bir daha göremezsin, varsa yoksa bölümündeki kazmalarla takılırsın, takılmak zorundasın. Çünkü işi ciddiye alıyorsundur ve hatunlarla ablalarla takılcak etcek vaktin olmaz. Deliler gibi rapor proje ödev vize final yetiştirirsin. Bunları göze al kardeşim, ilerde tahmin ettiğin gibi bir ortam olmayacak Makine okursan. Ama evet, otomobil üzerine çalışma imkanın var tabi ki, bu da işin en zor kısmı, yanma analizi, aerodynamics falan bunlar zor işler. Hazırlıklı ol, yerinde olsam etliye sütlüye karışmadan endüstri okur, makineciden az çalışır cok daha nezih ortamda çalışıp nezih bi çevrem olup daha iyi para almaya bakarım. Bu iş böyle. Makine=sanayi, mühendisliğin mutfağı.

firarperest
07-02-2015, 10:10
Hepinize teşekkür ederim abilerim özenip uzun uzun yazmışsınız. Yeterince yardımcı oldunuz aklımdaki soruların çoğuna cevap verdiniz.
Makine mühendisliğini düşünüyordum ama zaten babamın işyerindeki çalışanlardan dolayı soğumuştum. En son endüstri mühendisliği mantıklı gelmeye başladı.
Daha düşünmek için belli bir sürem daha var. Tekrar yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

evolution_9
07-02-2015, 10:35
makatronik oku mutlaka hem makina hemde otomasyonu hakkında bilgi sahibi olursun her alanda iş sağlar sana

S.Mert
07-02-2015, 10:55
dikkatimi çekti, ingilizcem iyi hazırlık okudum demişsin. eğer sadece hazırlık sınıfında aldığın eğitimden bahsediyorsan ingilizcen orta-alt seviyelerdedir, bilgin olsun. bunu anadolu lisesi mezunu ve 4 sene ingilizce bilgisayar mühendisliği okumuş birisi olarak söylüyorum ki ingilizce hazırlık sınıfında gördüğümüzden çok daha derin bir dil. yarın bir gün bir iş görüşmesine gittiğinde adamlar sana ingilizce devam edelim dediğinde present perfect tense sormayacak :) stajımı bursada büyük bir otomobil fabrikasında yaptım, şuan farklı bir sektörde çalışıyorum. en azından Türkiye için konuşuyorum, bilgisayar okuduğunda otomotiv alanında birşeyler yapman çok zor.

onurgoyunc
07-02-2015, 11:32
bölüm tavsiyem mekatronik olur. ama ne okursan oku yabanci dillerini gelistirmeye calis, imkanin varsa yurt disina git yerinde dil ögrenmeye. okulda gördügün derslerle yetinme, kendini gelistirmeye calis. yurt disinda iyi bir okulda iyi bir dalda master öneririm veya degisim ögrencisi olmak icin cabalamani.

yurt disina kacip gitmek cok iyi fikir ama istedigin gibi is bulman en önemlisi. Almanya icin konusuyorum, kendi okullarindan mezunlar icin bile uzun is arama/bekleme süresi var. yurt disina is icin gelme planin varsa gitmeyi düsündügün ülkenin dilini en iyi seviyede ögrenmeye bak

OronteS
07-02-2015, 11:43
Askeriyeden devam etmeni şiddetle öneririm.

rebeloghy
07-02-2015, 13:24
Kardeşim lise yıllarımda aynı süreci yaşamış biri olarak yazıyorum sana.

İzmir Atatürk Lisesi sayısal bölümde okuyordum. Ağzımı ilk açtığım günden beri ilgi duyduğum şey otomobillerdi. Haliyle ben de Atatürk Lisesinde okumanın da güveniyle Otomotiv Mühendisliğidir benim hedefim dedim, 1. sınıfta tabii :) 2.,3.,4. sınıf derken bir şeyi anlamaya başladım ; Kafası sayısal derslere çalışan, anlama kabiliyeti yüksek ve başarılı bir öğrenci olsam da otomotiv yada makine mühendisliği okuması zor bölümler. Fizik2 mat2 gibi bölümlere ilgin ne kadar var bu önemli.

Ben sonradan şunu düşünmeye başladım ; çok iyi derece ingilizce biliyordum. Yabancı dil öğrenme yeteneğim de vardı. Babamla çocukluğumdan beri muhasebe finans pazarlama şirket yönetimi ve ulus. ticaret konularında muhabbet ederdik.

Uzun oldu ama sonucu neye bağladım ona geleyim, ülkemizde otomotiv mühendisliği için dereceye girip güzel puan alacaksın , Hacettepe Otomotiv için. Eğitim yılları, master ı vs ama ülkemizde çok güzel para kazanma ve üretimde gerçekten insiyatifli işler yapma şansın çok düşük kalacak.

Sonra kararımı verdim yabancı dil ve işletme konusunda çok daha başarılı olacağıma inanarak İşletme okumayı seçtim. Şuan 3.sınıfım ve çiftanadal yapıyorum , derslerden keyif alıyorum ; iyi yerlere geleceğime inanmanın keyfiyle okuyorum. Otomobillere ne oldu dersen bu hikayede , otomobil pahalı bir hobi.
Satın alması, binmesi, yüklemesi vs. Kilit nokta güzel para kazanmak. Parayı kazandıktan sonra her araba senin..

Benim sana tavsiyem neyi iyi yapabileceğine inanıyorsan o alanı seç.

Tayfun.O
07-02-2015, 14:14
Benım de otomobillere ilgim var fakat 2.sınıf inşaat öğrencisiyim yazın araba alıcam şuan bir ofiste gelen projeleri çiziyorum aylık alıyorum çalıştığımın kaşılığı olarak. Öğrenciyken para en kolay para kazandıran mühendislik dalı bence inşaat[tanıdıklarının olması koşulu ile] demek istediğim madem ilgin var benim gibi hem çalışıp hem okursun yazında çekersin altına arabayı sıkıntı çözülür. Zevkli bölümdür ama zordur uyariyim totodan kan alıyorlar insafsızlar :D

barakuda26
07-02-2015, 14:19
Farklı bi meslekte olup arabalarla hobi olarak uğraşmanı tavsiye ederim, onun dışında herkesin tabsiyesi gibi çoğu mühendislik alanında iş bulman kendini geliştirmene bağlı, yetkili servislerden yedek parça fabrikalarına araç üretim tesislerine kadar iş bulma imkanın var önün açık kendini dil anlamındada geliştirdiğinde. Ben olsam şuanki mesleğime devam eder kendi aracımla hobi olarak uğraşırdım senin için daha zevkli olacaktır.

bymurat___61
07-02-2015, 14:35
madem askerı lısedensın senın ıcın ITU DEnızcılık fakultesını arastır derım :) Yıne askerlıge devam edersın hem

firarperest
07-02-2015, 14:37
Son bir sorum var. Biliyosunuz eğer ayrılırsam yüksek miktarda tazminat ödemek zorunda kalacağım. Harp okulu diplomalarıda beş para etmiyor. İngilizcem ciddi manada iyi yani iddialıyım bu konuda :) ben lys vs. çalışacağıma ikinci hatta üçüncü yabancı dil öğrensem daha sonra hho dan sonra ayrılsam (ki öyle olunca tazminat 2 katı olacak) iş bulup tazminatımı ödeyebilirmiyim? Ayrıca hho'da da as.lis.'de de yatarak okumanın yolunu bulduğum için söylüyorum bunu. Boş zamanım bol.Dil çalışabilirim. Ama hho dan aldıgım mühendislik diploması pek bi ekmek etmeyecek.(endüstri havacılık elektronik bilgisayar bölümleri var)

firarperest
07-02-2015, 14:38
madem askerı lısedensın senın ıcın ITU DEnızcılık fakultesını arastır derım :) Yıne askerlıge devam edersın hem

Havacıyım abi bea. Denizin tayin yerlerini bilseydim bu muhabbeti yapmazdım hiç :D

huseyinturk
07-02-2015, 14:50
Makina mühendisi olunca illa birinin yanında 3bine 5bine kölelik yapıcaksın diye bir şey yok. Zamanla pişersin yelpazesi geniş bir meslek kendi işini kurarsun, sadece makina için değil bu durum bir çok mühendislik için geçerli. Şuna dikkat et sadece, hobi olarak sevdiğin şeyler belki işin olunca bir zaman sonra sıkıcı gelebilir. Bazı şeyler hobi olarak kalınca daha güzel olabilir.

Y.Emre
07-02-2015, 15:28
Otomotiv hayaliyle makineye başlayanlardanım bende. Bildiğim kadarıyla bizim lewo(levent) da öyle..

Geçen konuşurken iş hayatında ne yapacaksına gelince hedef başta otomobil fabrikası falanken 5dk sonra güzel bi kafe açmaya geldi öyle söyleyeyim. Türkiye'de zor bu işler..

Tayfun.O
07-02-2015, 17:32
Son bir sorum var. Biliyosunuz eğer ayrılırsam yüksek miktarda tazminat ödemek zorunda kalacağım. Harp okulu diplomalarıda beş para etmiyor. İngilizcem ciddi manada iyi yani iddialıyım bu konuda :) ben lys vs. çalışacağıma ikinci hatta üçüncü yabancı dil öğrensem daha sonra hho dan sonra ayrılsam (ki öyle olunca tazminat 2 katı olacak) iş bulup tazminatımı ödeyebilirmiyim? Ayrıca hho'da da as.lis.'de de yatarak okumanın yolunu bulduğum için söylüyorum bunu. Boş zamanım bol.Dil çalışabilirim. Ama hho dan aldıgım mühendislik diploması pek bi ekmek etmeyecek.(endüstri havacılık elektronik bilgisayar bölümleri var)

Tazminat ne kadar benim bir arkadaş 90.000 ödemişlerdi ayrıldığı için böyle uçuksa gireçeğin işle sittin sene ödemezsin.