PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : otobüslerde telefon niye yasaktı niye serbest oldu

Ahmet Saraçoğlu
12-02-2015, 09:16
Geçen arkadaşla konuşurken aklıma geldi.Çok değil bikaç sene öncesine kadar telefon yasaktı , beyin sistmeini , ABS yi etkilediği falan söylenirdi.Sonra ne olduysa o yasak mevzusu kalktı.Gerçekten teknik bi sebebi varmıydı , yoksa yasak bizim türklerin işgüzarlığımıydı?Bi anda ne olduda sorunsuz sıkıntısız hale geldi telefon kullanımı?

!KO
12-02-2015, 09:18
telefon zarar vermıyoduki yukses sesle konusanlar sessize almayanlar filan cok oluyodu ondan kapattırıyolardı otobusculerde zarar veriyo fılan diyodu :D
otobuslere wifi filan koyunca kımse kapatın dıyemez suan :)

mythbusters ucaklara zarar verırmı onu denıyodu bı bolumde onada zarar vermıyo sonucu cıkmıstı :)

HaKo
12-02-2015, 09:30
uçakta hosteslerin hepsinin açık telefonları pilotların da öyle uçak olayı zaten hikaye

Kahn23
12-02-2015, 09:32
Otobüs şirketleri yetkilileri bile yasak olmadığını, belediyenin kendi başına karar aldığını söylüyorlardı.

İnsanlarda şoförleri s.klememeye başlayınca kendiliğinden serbest oldu.

Ahmet Saraçoğlu
12-02-2015, 09:36
Millet ne kavga eder ne bağrışırdı telefon çaldı diye :D öyle bi inanmıştık ki sanki düz giden otobüs sinyalle ters dönücek gibi isyan yapılıyodu telefonu çalana.Millete yasağı ölüm korkusuyla empoze etmek gerek demekki :D

blow07
12-02-2015, 09:40
Uçaklarda internete girmeye başladık :D

c20let
12-02-2015, 09:43
Uçakta telefonumu açık bırakınca banka soymuş gibi birine tecavüz etmiş gibi hissediyorum. :D

Y.Emre
12-02-2015, 10:09
Abs falan çok zor ihtimalde, otobüste açık olan/aktif kullanılan telefon sayısı fazla olunca koltuk arkalarındaki eğlence sistemlerinin kafası bulanıyor. :D Elektronik cihazarın birbirini etkilediği de bi gerçek bence.

Ahmet Saraçoğlu
12-02-2015, 10:12
yasak tavanda iki üç tüplü tv den başka teknolojik oyuncağı olmayan O403 ler zamanı dahada bi katıydı.Teknik bi arıza ispatı yoksa bizimilerin işgüzarlığı o zaman :D

onursumer
12-02-2015, 10:15
uçaklarda sanırım sadece iniş ve çıkış için onemli cep telefonu onun dışında bir onemi yok

otobuslerdede eski birkaç kaza cep telefonuna bağlanmıştı diye hatırlıyorum :D

ersandeniz
12-02-2015, 10:35
hele bir de şehiriçi otobüslerde açık olduğu farkedilsin de telefonunuzun, amcalarla teyzeler sanki otobüs havaya uçacakmış gibi tepki gösterirlerdi :))

TayfunS
12-02-2015, 10:41
http://mobile.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=31996446&p=1#31996446

burda sse nickli uye yazmis bir iki gerekce. ne kadae dogru bilemem

Anıl E.
12-02-2015, 10:49
Ne muhabbetler dönüyordu ya . Bir keresinde kaptan çok celallenmişti ''kapat gardaşımmm milletin canıyla oynamaya utanmıyor musun .'' diye .

:D

furkane
12-02-2015, 11:20
İyi güzelde ben otobüslerden önce araçlarda biliyorum abs li aracın abs'sını devre dışı bırakıyor 96-2000 yıllarında böyle bi inanış vardı ya araç kiti alınıyordu telefonu onun içine takıyoduk yada kapatıyorlardı yada ön gögüse telleri koymuyorlardı böyle hatırlıyorum burdaki inanç toplu taşımayada geçmiş bence

Ahmet Saraçoğlu
12-02-2015, 11:24
valla 86 model mercedesimin abs sine hiçbi + - ektisi olduğu yok şuanki güncel telefonların.Ya araç kiti satma ile ilgili bi efsane , yada o zamanki teleonların sar değerinin yüksek olması.

-aykt-
12-02-2015, 11:25
O zaman bizim 15 milyarlik delsollerimizde de devredisi birakir? :D

XTuNeR
12-02-2015, 11:31
Elektromanyetik Girişim (EMI) Nedir?

Elektromanyetik girişim, elektrik ve elektronik cihazların performasında azalmalara, bozulmalara veya hatalı işlemesine yol açan radyo frekanslarında doğal veya insan kaynaklı her türlü bozucu etki veya işaret olarak tanımlanabilir.

Günlük hayattan elektromanyetik girişim örnekleri vermek gerekirse; radyo dinlerken polis telsizlerinin araya girmesi, cep telefonlarının araç ABS sistemlerini etkilemesi, baskı devrelerde sızıntı, cep telefonu ile konuşurken bilgisayarda gürültü oluşması gibi örnekler listelenebilir.

Uçaklar bu Olaydan ciddi etkileniyor ayriyetten hirf etkisini araştımanızı tavsiye ederim

Maxi
12-02-2015, 11:37
abs için kapatılırdı
eskiden cahillik vardı

hatırlıyorum ilk telefonlar çıktığında cahil minibüsçüler telefonları kapattırırdı
eski magirus-deutus larda bırak abs yi araçta 1 adet transistor bile yok

sedat s
12-02-2015, 11:50
arkadaslar etkıleme olayı dogru. sehırler arası otobusculuk yapıyoruz yenı araclarda bı program yuklu gelıo ve etkılemıyo. eskıden ıse gercı cok kuuck bu ıhtımal ama 5 tane cıhaza aynı anda sınyal geldıgınde ya buzdolabı klıma kapılar yada frenlerı bozuyodu. yanı sehır efsanesı degıl

sedat s
12-02-2015, 11:52
ama bu mevuzuyu dırek hayatı bı olaymıs gıbı anlatıp ınsanları ınandırmayı basardılar bı sekılde. cunku ınsalarımız ökuz ! adam gecenın 4unde buutun yolcular uyurken bagıra cagıra telefonla konusyo ve bunun gıbı daha neler neler

2jz
12-02-2015, 12:06
Geçen arkadaşla konuşurken aklıma geldi.Çok değil bikaç sene öncesine kadar telefon yasaktı , beyin sistmeini , ABS yi etkilediği falan söylenirdi.Sonra ne olduysa o yasak mevzusu kalktı.Gerçekten teknik bi sebebi varmıydı , yoksa yasak bizim türklerin işgüzarlığımıydı?Bi anda ne olduda sorunsuz sıkıntısız hale geldi telefon kullanımı?

Yıllar önce olan otobüs kazasında ismini vermek istemediğim otobüs şirketi kendini kurtarmak için, cep telefonu sinyallerinin araçtaki elektronik sistemleri bozduğu gerekcesiyle kaza olduğu yönünde mahkeme raporu alıyor. Bu güzelce dillendiriliyor ve şirket olaydan sıyrılıyor. Bundan sonra olan tüm kazalar cep telefonuna atılıyor. Sonrasında mercedes ilan falan veriyor cep telefonu otobüsteki sistemleri etkilemez diye. 4-5 senedir yasak kalktı şimdide otobüs firmaları bunu ayrıcalık gibi sunmaya başladılar "bizim araçlarımızda telefonla konuşulabiliyor" diye

Mr.K
12-02-2015, 12:12
Yahu ayni sey ilk abs sistemi hayata girdiginde de olmadimi ? Vakt i zamaninda net hatirliyorum telefonunu kapatan arabalarinda konusmayan vs vs.
Idoda da yasakti sora serbest oldu vs vs..

Mesela ben seye de inanmiorum lpg li arac kapali otoparka giremez ?:D yahu ok giremez eyvallah beyazitta isparkin otoparki var 5 katmi ne
Herkati dolasip terasa park ettiriolar lpgli araclari e kardesim bise olsa gene icerden dolaniyosun :D kaldiki ydisinda bicok ulkede serbestken niye bizde yasak :D albirini vur otekine
Deveye sormuslar boynun neden egri,nerem dogru ki demis..

O yuzden selasyoncekomastik. : )

2jz
12-02-2015, 12:13
Bu olayı anlatan otobüs şöförü abimiz "eğerki bi yolcunun telefon kullandığını farkedersek ve uyarıları dikkate almazsa kesik kesik fren yaparak gaza basarak yada kapı kompresörünü açıp kapatarak dikkatleri çekerdik ki yolcu telefonunu kapatsın" diyede eklemişti.

İbrahim Erdem
12-02-2015, 12:41
Yahu ayni sey ilk abs sistemi hayata girdiginde de olmadimi ? Vakt i zamaninda net hatirliyorum telefonunu kapatan arabalarinda konusmayan vs vs.
Idoda da yasakti sora serbest oldu vs vs..

Mesela ben seye de inanmiorum lpg li arac kapali otoparka giremez ?:D yahu ok giremez eyvallah beyazitta isparkin otoparki var 5 katmi ne
Herkati dolasip terasa park ettiriolar lpgli araclari e kardesim bise olsa gene icerden dolaniyosun :D kaldiki ydisinda bicok ulkede serbestken niye bizde yasak :D albirini vur otekine
Deveye sormuslar boynun neden egri,nerem dogru ki demis..

O yuzden selasyoncekomastik. : )

LPG sızdırmaz ise sorun yok da sızdırdı mı fena olabiliyor. Eski evimizin olduğu apartmanın altında katlı otoparka sızdıran bir araç gelmişti 6. katta gaz kokusu alıyordum çok hafif. Yani sızdırma olayı kapalı mekanda tehlikeli olabiliyor. Özellikle karburatörlü motora kara düzen takılmış lpg ler riskli sızdırma konusunda.

MCN21
12-02-2015, 13:07
bizde ögrenciyken şehir ışına otobüsle çıkmıştık. Otobğs tamamen dolu olmasına ragmen 1-2 cihaz açtık mı gizliden muavin gelip otobüsü dolanırdı cihazları kapatın diye :D ilk yem atıyor sanmıstım ** her cihazı açtığımızda geliyordu :D

Slipshod
12-02-2015, 13:39
sırf bu konuda muavinle tartıştığımı bilirim. belki 6-7 sene olmuştur izmirden memlekete otobüse bindim daha otogardan çıkmadan telefonla babamı aradım aydına gelince haber veririm sana dedim muavin yanımda tabi orta kapı yanında oturuyorum neyse dedi telefonunu kapat bi dakika dedim söyleyeceklerimi söyledim kapattım telefonu. yolda geliyoruz kaptanın telefon çalıyor nokianın klasik melodisi. bir oldu iki oldu üç oldu baya çaldı bu telefon ara ara yol boyunca. indim memlekette bagajı aldım kapat diyen muavine dedim kaptana söyle telefonunu kapatsın. anlamamazlığa vurdu. dedim kaptan kapatsın telefonu ayıp bu kadar yolcu var tehlikeye atıyorsunuz falan dedim. araç telefonu o dedi. lan sizin araç telefonu kablosuz mu dedim. kablosuz dedi. araç telefonunun melodisi nokia mı dedim evet dedi. falan ortam gerildi tabi. araya babam girdi yürü gidelim uğraşma diye kolumdan çekti öyle kapandıydı konu.

redtop
12-02-2015, 15:41
Elektromanyetik interferans reddedilecek bir durum değil.Sene 2003 lerde Nokia Finlandiya'dan aldığımız yanıt şu şekildeydi.2000 yılı sonra çoğu Avrupa-Amerika gibi gelişmiş menşei üretimlerde (koaksiyel kablolar ve beyinlerde RF kafesi kullanıldığı için) etkilenme riskinin düşük olduğu ancak daha eski model ve teknoloji olarak geride olan üretimlerde riskin yüksek olduğu yönündeydi.Sonuçta Uçaklar içinde teknoloji ve üretim yılı elbet önemlidir diye düşünüyorum.Uçak var 1970 yapımı , Uçak var 2015 üretimi.Günümüzde çoğunluk otomobilinetkilenmeyeceğini düşünüyorum ancak uçakta etkilenmiyor olsa da kullanmamak gibi bir garanti varken ölüm-kalım mevzu haricinde kullanmayı tercih etmezdim şahsen.Bu kadar telefon yoğunluğunda en azından birkaç saatte olsa uzak kalabilmek daha güzel geliyor.

Osman Bahadır
12-02-2015, 15:50
Araçlarda artık xenon balastı gibi çok güçlü EMI kaynakları varken cep telefonu devede kulak kalır... Zaman değişti, önlemler arttı "EMI shielding" diye pratikler gelişti.

Kakus
12-02-2015, 15:58
Uçaklarda kullanılmamasının istenmesine bir sebep olarak GSM operatörleriyle alakalı bir durum vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Ahmet Saraçoğlu
12-02-2015, 16:54
Evin salonuyla koridor arası çekmeyen avea yerin bilmem kaç bin feet yüksekliğinde zati çekmez diye düşünüyorum

ahmet_xy
12-02-2015, 17:08
telefon uçak falan düşürmez. eğer gerçekten ufacık bir zarar ihtimali olsa, uçağa elinizi kolunuzu sallayarak cep telefonlarınızla girebileceğinizi mi sanıyorsunuz? 200 ml sıvının uzerini bile el bagajına almıyorlar ama uçağı düşürme riski (?) olan cep telefonuna izin veriyorlar.

Mutlu Değerli
12-02-2015, 17:12
Bence belli bi düzen oturtmak için öyle bişeye başvurdular. Denildigi gibi eskiden çok katı bakıyolardı, telefonla oynadınmı hemen kızıyolardı, kapat diyen neneler dedeler oluyodu. Toplumun her kesimi şimdi telefonsuz yaşayamaz oldu, heryerde ellerinden düşmüyor. İpin ucu akıllı telefonların çıkmasıyla koptu...

dqn
12-02-2015, 17:52
Bir keresinde Elazığ'dan uçakla Ankara'ya geliyorum.Uçak Ankara'ya inişe geçti.İniş takımı açıldı ama tekerler daha yere temas etmemişti.Yanımdaki bayan ''anne indik biz'' diye telefonu açtı.Kapattığından bile şüpheliyim.:D O günden beri uçak olayına da pek inanmıyorum.

Er34
12-02-2015, 18:02
Uçaklar için zamanında bir mühendis abimiz uçak içindeki kontrollerin mesela kanatlara giden bir frekans ile telefonun karışabilceğini söylemişti. Çünkü telefonlar şebekeyi bulamadıkça dalga boyunu değiştiriyormuş o da bi yerde bu uçağınkiyle karışabilirmiş demişti. Beni mi yedi bilemem tabi.

Yukarda evin koridorunda çekmiyor uçakta nasıl çekicek yorumuna hala gülüyorum :D

SULTANOGLU
12-02-2015, 18:14
Diyarbakırdan İstanbula uçakla seyehatimde yerden tekerlekleri kestiğimiz an 2 sıra arkamdaki adamın telefonu çaldı ve etraftan "bizi öldürücekmisin neden telefonunu kapatmıyorsun ?" sözlerine karşılık olarak "sizene" cevabını duyduğumdan beri sadece sessize alan insanların olduğundan eminim.

Slipshod
12-02-2015, 18:15
yaw merak ettiğim konu bilen varsa aydınlatsın. bu baz istasyonlarının frekansıyla telefonların frekansları aynı olmuyor mu? uçak veya otobüs farketmez eğer telefon çeken bi yerdeyse burada cep telefonundan daha güçlü baz istasyonu frekansı var demektir. baz istasyonunun frekansı bozmuyor da cep telefonu frekansı mı bozuyor?

!KO
12-02-2015, 18:20
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/27284909.asp

easa ucaklarda cep telefonunu serbest yapmıs :) bosa yapmamıstır dımı avrupa havacılık emniyeti ajansı :D

Ozan Özer
12-02-2015, 19:11
Geçen sene Diyarbakır uçağında tam 6 kişi havadayken telefonları ile görüştü..hosteslerin uyarısı bir işe yaramadı tabiki..O gün bu gündür uçaktaki yolcuların 3te 1inin telefonunun sessizde olduğunu düşünüyorum.

sanctuary35
12-02-2015, 19:33
daha kücüktüm gaziantebe giderken adana otobanında yolcunu telefonu çaldı açtı ve açar açmaz (yani alo sesini biz duyduğumuzda) otobüsün ön kapısı açıldı birden hız 100-120 civarıydı muavin uçuyodu az daha zor tuttular ama bilemiyorum tabi telefonla alakası varmı
fakat hep düşünmüşümdür 400-500milyarlık aletleri 100liralık cep telefonun bu kadar etkileyebilir olacağını

devil_berk22
12-02-2015, 19:40
Eskiden aynaya takilan cd lerin radari etkiledigi kadar sacma bir sehir efsanesidir bana gore

DOHC
12-02-2015, 19:51
https://www.facebook.com/video.php?v=10201372024436802&pnref=story

huseyinturk
12-02-2015, 20:43
Tıklım tıklım metrobüste kimse yokmuş gibi saçma sapan bir konuyu saçma sapan bir uslüpla arkadaşıyla, eltisiyle konuşan gereksiz ablalar, teyzeler olduğu sürece bu yasağın bizde uygulanması lazım. Akşam saati zaten trafik felaket, yolcuda çok oluyor şehir içi otobüslerde pervasızca uzun uzun boş boş telefonla konuşabiliyor insanlar. Uzun yoldada aynı şekilde bu durum, sonuçta can taşıyor o şöför, tepesinde car car car konuşması otobüsün sistemlerini etkilemesede şöförün sistemlerini etkileyebilir.

Bir ara hücre yayın mesajı yüzünden frenlerinin devre dışı kalıp ufak bir kaza yaptığını duymuştuk bi 403ün. Ne kadar doğru bilinmez tabi