PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobil servis danışmanlığı bölümü hakkında ?

dreamxx
16-02-2015, 01:04
Arkadaşlar servis danışmanı için iş görüşmesine gideceğim, şuan hala 2.5 yıldır banka çağrı merkezinde çalışıyorum, servis danışmanlığı yapmış olan var ise bu işin görev tanımı, zorlukları, işe girebilmek için herhangi bir tecrübe vs isteniyor mudur ? bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.

bilalMW
16-02-2015, 07:31
hangi marka hangi bayii ona göre daha iyi cevap verebilirim. :)

dreamxx
16-02-2015, 08:07
Marka peugeot ama bayii henuz netlesmedi gorusme olumlu gecerse netlesecek dediler

bilalMW
17-02-2015, 07:27
Marka peugeot ama bayii henuz netlesmedi gorusme olumlu gecerse netlesecek dediler

inşallah garantiye bakmazsın çok kafan ağrır. diyorum gerisin sonra yazarım.

Day Walker
17-02-2015, 07:52
Arabalardan anlıyormusun öncelikle. Teknik olarak hizmet vericeksin.

Ayrıca gelenlerin gazını almadan tutta kaprislerine tahammül ediceksin. Çalışma saatlerin müşterinin gelmesine bağlı olabilir.

bilalMW
17-02-2015, 08:30
Servis danışmanı olan arkadaşımızın öncelikle amacı standart bakımlardan ziyade müşteri şikayetlerini yönetebilmesi gerekir. Çünkü müşteri dediğimiz varlık pireyi deve deveye fil yapmak gibi kötü huyu vardır. Senin iş tanımın müşteri ihtiyaçlarını lift başındaki ustalara anlatmak ve çözüm bulmak. Çalışma saatleri 8 gibi başlar akşam 6 derler inanma mutlaka içeride teslim olacak araç vardır o ipnede mutlaka 6 da gelmez 7 de gelir oda kıldır yarım saat arabayı inceler araçtan çıkma parçaları ister yetmediği gibi ufak tefek şeylere karışır ödemesinde alırsın hala pazarlık yapmaya çalışır.salak saçma anahtar koku v.s hediye ister yüzsüz herif. ödemesini alırsın arkasından söversin sonra en son sen çıkarsın. Müşteri kalitesi çok önemli tabii yüzeysel anlattım. :)

Burak Mehmet
17-02-2015, 08:44
Servis danışmanı olan arkadaşımızın öncelikle amacı standart bakımlardan ziyade müşteri şikayetlerini yönetebilmesi gerekir. Çünkü müşteri dediğimiz varlık pireyi deve deveye fil yapmak gibi kötü huyu vardır. Senin iş tanımın müşteri ihtiyaçlarını lift başındaki ustalara anlatmak ve çözüm bulmak. Çalışma saatleri 8 gibi başlar akşam 6 derler inanma mutlaka içeride teslim olacak araç vardır o ipnede mutlaka 6 da gelmez 7 de gelir oda kıldır yarım saat arabayı inceler araçtan çıkma parçaları ister yetmediği gibi ufak tefek şeylere karışır ödemesinde alırsın hala pazarlık yapmaya çalışır.salak saçma anahtar koku v.s hediye ister yüzsüz herif. ödemesini alırsın arkasından söversin sonra en son sen çıkarsın. Müşteri kalitesi çok önemli tabii yüzeysel anlattım. :)

bunlar biraz çalıştığın firmanın kurumsallığına bağlıdır. Bende hasar danışmanlığı yapıyorum.Sektörde 10.yılımdayım saat 17:30 da biter mesaim 17:30 dan sonra gelen müşteri ben istemediğim sürece kapıdan içeri dahi giremez.
müşteriyi yönetebilen danışman sıkıntı yaşamaz bol para kazanabilir (prim uygulaması var ise)...

Day Walker
17-02-2015, 08:54
Bu yazdıkların markaya göre değişir. Ben 7 yıl yaptım 6 da paydostu bana kal müşteri var derlerdi ben kalmazdım ama kalanlar olurdu.

Bu işi en güzel Doğuş yapıyo müşteriye köpek gibi davranıp *** gibi parasını alıp öğle paydosunda bile müşteri bekler isterse yemek yer ama işini yaptıramaz.

Cem.B
17-02-2015, 09:01
Bu yazdıkların markaya göre değişir. Ben 7 yıl yaptım 6 da paydostu bana kal müşteri var derlerdi ben kalmazdım ama kalanlar olurdu.

Bu işi en güzel Doğuş yapıyo müşteriye köpek gibi davranıp *** gibi parasını alıp öğle paydosunda bile müşteri bekler isterse yemek yer ama işini yaptıramaz.

doğuş bence çalışanın arkasında duran bir firma değil ztn danışman sirkülasyonu çok fazla şikayet geldi sepetle danışmanı

danışmanlık yapılcak tek firma bence borusandır orayada girmek büyük sıkıntı

Day Walker
17-02-2015, 09:09
Orası daha beter :D Ne kadar sonradan görme kro pislik varsa BMW alıyo :D ııııyyyyk bide onların kaprisleriyle uğraş :hehe:

Cem.B
17-02-2015, 09:14
Orası daha beter :D Ne kadar sonradan görme kro pislik varsa BMW alıyo :D ııııyyyyk bide onların kaprisleriyle uğraş :hehe:

ama şöyle düşün 14 servis danışmanı var 13 ü randevulu 1 tanesi randevusuzlar ile ilgileniyor şuana kadar danışman başına düşen günlük müşteri ortalaması max 6

doğuşta nefes alamıyorlar bide müşteri memnuniyeti puanın düşük hemen şutluyorlar

velhasıl kelam danışmanlık zevkli meslek ama şu müşteri memnuniyeti olayına ayağa düşmüş meslek yolla yenisi gelsin nasılsa her yer danışman dolu

Day Walker
17-02-2015, 09:20
ama şöyle düşün 14 servis danışmanı var 13 ü randevulu 1 tanesi randevusuzlar ile ilgileniyor şuana kadar danışman başına düşen günlük müşteri ortalaması max 6

doğuşta nefes alamıyorlar bide müşteri memnuniyeti puanın düşük hemen şutluyorlar

velhasıl kelam danışmanlık zevkli meslek ama şu müşteri memnuniyeti olayına ayağa düşmüş meslek yolla yenisi gelsin nasılsa her yer danışman dolu

Walla geçen yıl servis müdürlüğü teklifi geldi laf arasında kabul etmedim. Daha servise dönmem o derece soğudum artık plazacılıktan. Ama bi distrübütörde her yerde çalışırım :)

bilalMW
17-02-2015, 09:22
doğuş bence çalışanın arkasında duran bir firma değil ztn danışman sirkülasyonu çok fazla şikayet geldi sepetle danışmanı

danışmanlık yapılcak tek firma bence borusandır orayada girmek büyük sıkıntı

doğuş durmuyor ise Renault hiç durmuyor rahat olun. Borusan artık servis danışmanlarında mühendis şartı arıyor. mühendis maaşı veriyormu bilemeyeceğim ama.

bilalMW
17-02-2015, 09:23
Prim uygulaması her yerde vardır. Kaliteye bağlı olarak akabin de saat kotasıda olur Renault'da var. Danışman her aracı içieri yollar usta basar kalayı. :) Ama teslimatlar gecikince olan danışmanın kalite notuna olur . :)

bilalMW
17-02-2015, 09:25
Walla geçen yıl servis müdürlüğü teklifi geldi laf arasında kabul etmedim. Daha servise dönmem o derece soğudum artık plazacılıktan. Ama bi distrübütörde her yerde çalışırım :)

Servis müdürlüğü daha rahattır abi. Müşteri mutsuz olunca müdür arayınca yumuşuyorlar ilgileniyor havasına giriyorlar bazısı tozutuyor ama onu da mail kalite müdürlülüğüne onlar ilgilensin bize ne hımmınnaa. :)

Day Walker
17-02-2015, 09:37
Servis müdürlüğü daha rahattır abi. Müşteri mutsuz olunca müdür arayınca yumuşuyorlar ilgileniyor havasına giriyorlar bazısı tozutuyor ama onu da mail kalite müdürlülüğüne onlar ilgilensin bize ne hımmınnaa. :)

İyi de müdür olunca ilgilendiğin müşteri mesainin %10 yada %15 ini alır. Ama atölye kapasitesi %60 ın altına düşünce patron sana basar. Neden iş yok diye. Gm gelir atölye pis der. Distrübütörden bi tane SSH çı gelir yok şunu yapman lazım şu kadar personel saat eğitim alman lazım :D ne kadar 10.000 tl cik :D Sonra gelelim ay sonuna yp hedefi tuttumu müşteri memnuniyeti hedefi tuttumu aksesuar tuttumu hepsi tuttuysa (çok zor) prim gelir. Tüm bunların yanında bide patronun primi vardır. Eğer tüm primler tutup satış tutmazsa patronun primi kesilir oda kendi hakkı olan primi servisin priminden alır :mad: danışmanda sigara parası gibi prim alır.

Her işin zorluğu vardır ama 30 yaşından sonra danışmanlık gerçekten adamı çok yıpratır. Müdürlük evet olabilir ama benim tercihim değil.

Konu sahibi arkadaş bu yazdıklarım tamamen benim tecrübelerim senin iş hayatın daha farklı olabilir ama bunlarıda bilmende fayda var :)

MightyIV
17-02-2015, 09:42
İyi de müdür olunca ilgilendiğin müşteri mesainin %10 yada %15 ini alır. Ama atölye kapasitesi %60 ın altına düşünce patron sana basar. Neden iş yok diye. Gm gelir atölye pis der. Distrübütörden bi tane SSH çı gelir yok şunu yapman lazım şu kadar personel saat eğitim alman lazım :D ne kadar 10.000 tl cik :D Sonra gelelim ay sonuna yp hedefi tuttumu müşteri memnuniyeti hedefi tuttumu aksesuar tuttumu hepsi tuttuysa (çok zor) prim gelir. Tüm bunların yanında bide patronun primi vardır. Eğer tüm primler tutup satış tutmazsa patronun primi kesilir oda kendi hakkı olan primi servisin priminden alır :mad: danışmanda sigara parası gibi prim alır.

Her işin zorluğu vardır ama 30 yaşından sonra danışmanlık gerçekten adamı çok yıpratır. Müdürlük evet olabilir ama benim tercihim değil.

Konu sahibi arkadaş bu yazdıklarım tamamen benim tecrübelerim senin iş hayatın daha farklı olabilir ama bunlarıda bilmende fayda var :)

Bende satış danışmanlığı düşünüyordum. Onun hakkında bilginiz varmı?

Day Walker
17-02-2015, 09:56
Bende satış danışmanlığı düşünüyordum. Onun hakkında bilginiz varmı?

Bak o işin en zevkli kısmı :D

Sen satışçısın maaşa bakma sakın alcağın prim önemli :)

Sen horozsun arabayı satarsın teslimatta bi tane danışmanla tanıştırırsın sonra o müşteri o danımüşmanın işten çıkana kadar kocası olur :hehe: herşey de onu arar bakıma gelicem randevu ver der ama gelirken baklavayı sana getirir :hehe:

bilalMW
17-02-2015, 10:07

Müdür yatmayacak gidecek filo kiralama bağlayacak takır takır fluenceler symboller gelecek :D senin anlatıkkların bir kısm abi biraz yönetim-sizin ilişkinize bağlı.

Day Walker
17-02-2015, 10:29
Müdür yatmayacak gidecek filo kiralama bağlayacak takır takır fluenceler symboller gelecek :D senin anlatıkkların bir kısm abi biraz yönetim-sizin ilişkinize bağlı.

Aynen müdürün işini say say bitmez :D Plazada en güzel iş Genel Müdürlüktür :) Çünkü herşeyin kaymağını yersin pisliği müüdür yapar. yurtdışı gezisi olur kafada senin ismin vardır. Banka kampanya yapmıştır araç satarken onları tercih etmen için seni yedirir içirir :D Say say bitmez walla :)

HkN
17-02-2015, 16:59
Offf off... ne yazsam bilemedim şimdi :)

Muharrem C.80
17-02-2015, 17:30
Bende 4 yıldır servis işindeyim 1i yedek parça 1i servis 2si hasar olarak. Yazılanların hepsine katılıyorum. Lakin en çok firmanın kurumsal, müdürün profesyonelliği konusuna. Toplamda 3 firma değiştirdim yaz yaz mümkün değil bitmez. Kurumsallık ve profesyonellik bambaşka bir kalite firmanın çalışanınında bir insan olduğunu müşteriye hissettirmesi gibi. Bu sektörde bu tarz firmalar %10. Su anda bulunduğum firmada sabah 9 akşam 17.30 asla esnetmem. Zamanla onun şirazesini ayarlama knusunda uzmanlaşıyorsun. Senin konunda teknik bilgin ne düzeyde ise ona göre bir beklentin olmalı yani aslında çok zor bir iş değil.

vlkn07
17-02-2015, 20:00
konusu acılmış ve bu sektörde tecrübelî abileri görmüşken benimde sorum olacak:)
otomotiv sektöründe filo-acenta-satış-servis danışmanlıgı-insan kaynakları gibi departmanlardan (daha baska varmı bilmiyorum) hangisi tercih edilmelidir? firmaların aradığı belli başlı kriterler nelerdir? ortalama başlangıç maaşlar ne durumdadır?
teşekkürler

Day Walker
18-02-2015, 08:29
konusu acılmış ve bu sektörde tecrübelî abileri görmüşken benimde sorum olacak:)
otomotiv sektöründe filo-acenta-satış-servis danışmanlıgı-insan kaynakları gibi departmanlardan (daha baska varmı bilmiyorum) hangisi tercih edilmelidir? firmaların aradığı belli başlı kriterler nelerdir? ortalama başlangıç maaşlar ne durumdadır?
teşekkürler

Yapabilirsen satış derim. Herkesden çok çalışırsın pazarlar dahil ama aldığın parada ona göre olur. Satışçı maaşına bakmaz primi ile kazanır.

Onun dışında Satış sonrası var. Ordada maaşlar sanırım max 2000 falandır oda uzun yıllar çalışan personel için. Ancak büyük kurumsal distribütör servislerinde durum farklı olabilir.

vlkn07
18-02-2015, 08:47
Yapabilirsen satış derim. Herkesden çok çalışırsın pazarlar dahil ama aldığın parada ona göre olur. Satışçı maaşına bakmaz primi ile kazanır.

Onun dışında Satış sonrası var. Ordada maaşlar sanırım max 2000 falandır oda uzun yıllar çalışan personel için. Ancak büyük kurumsal distribütör servislerinde durum farklı olabilir.

ilginiz için çok teşekkür ederiim.son birkaç senedir aklımda olan severek yapabılecegımı dusundugum sektör.okulun bitmesiyle direk birçok fîrmaya başvuru yaptım fakat askerlıği temel şart olarak sundular.bende çıktım geldım askere şuan askerim:) 60 gün sonra cv bırakıcam bir kaç yerdede tanıdık bulduk inş hayırlısıysa olur. bende satış düşünüyorum fakat kota felan gözümü korkutuyor. tekrardan teşekkür edrrim.

Day Walker
18-02-2015, 09:14
ilginiz için çok teşekkür ederiim.son birkaç senedir aklımda olan severek yapabılecegımı dusundugum sektör.okulun bitmesiyle direk birçok fîrmaya başvuru yaptım fakat askerlıği temel şart olarak sundular.bende çıktım geldım askere şuan askerim:) 60 gün sonra cv bırakıcam bir kaç yerdede tanıdık bulduk inş hayırlısıysa olur. bende satış düşünüyorum fakat kota felan gözümü korkutuyor. tekrardan teşekkür edrrim.

Vag grupta yada mercedeste iş bulursan kota felan yalan olur :D ama japon grubu bu ara sıkıntılı fransızlar fena sayılmaz ama tercihini sevmesemde almanda yana yapmanı tavsiye ederim.

vlkn07
18-02-2015, 09:27
Vag grupta yada mercedeste iş bulursan kota felan yalan olur :D ama japon grubu bu ara sıkıntılı fransızlar fena sayılmaz ama tercihini sevmesemde almanda yana yapmanı tavsiye ederim.

bende vag istiyorum inş. önceliğim orası olacak birkaç bu sektörden abide aynı şekilde öneride bulundu.

kurtlukaya
18-02-2015, 09:41
bizde 3 araba var , servise gittigim zaman kasitli olarak yapmiyorum kesinlikle ancak mitsubishi ye gittigim zaman oradaki adamlar resmen beni gicik ediyorlar , opele gidiyorum mukemmel ilgi , hondaya gidiyorum oradada gicik ediyorlar , onceden toyota vardi oraya gittigimde kapida karsiliyorlardi resmen , satis danismaniyla onceden tanismistik , arac servisteyken playstation oynuyorduk :)

HkN
18-02-2015, 11:07
Oğuz belirtmiş ama şu an marka içinde olduğum için diyebilirim Müşteri ile alakalı en çok uğraşan Doğuş gurubu.

Tabiki distribütör aşırı derecede servisleri sııkıştırıyor ona göre prim vs veriyor. Haliye çok sıkıyor. Ama bir vw bayisine gittiğinizde orada sıkıntı yaşadıysanız hepsi öyle değildir. En azından bizim burada böyle :)

Ayrıca meslek çok iyi.

İyi yanlarından birisi müşteri potansiyeli. Benim gibi küçük bir ildeyseniz . esnaf, iş yeri sahipleri. büyük patronlar,önemli yerdeki devlet çalışanlarıyla aranıız iyi oluyor. Hastaneye gittiğinizde doktor,karakol gittiğinizde polis, alışveriş yerine gittiğinizde vs vs bir çok geniş portföy.

tabiki sıkıntılar çok. insanı daha fazla yıpratıyor. Ben 12 yıldır meslekteyim artık iyice bunaltmaya başladı :)

fosgate
19-02-2015, 15:52
Ciddi sabır gerektiren bir iş, rahat bir adam değilsen biraz zorlayabilir, özünde çok keyifli bir iş fakat mesleği etkileyen tüm koşullar neredeyse aleyhine işliyor oda bi yerde patlamana sebep oluyor.
Bende 3 sene danışmanlık yaptım izmirde.
Randevulu sistem çalışıyorsun fakat müdür ne gelirse al diyor (ciro hedefi için) alıyorsun mekaniker makinamıyım ben diyor işi yavaşlatıyor(formen olmayan bir serviste atölyede sende oluyor ) e haliyle vaktinde aracı cıkartamıyorsun sonrada müdür diyorki müsteriyi 100 puan verecek sekilde gönder müşteri 15dk bekleyince off püff başlıyor sen böyle ortada kalıyorsun.
çok sağlam bir ekip ve ürünün, çalışanın arkasında duran bir marka ile yapılabilecek bir iş yoksa tüm oklar sende vurun abalıya :)
Satış düşün derim bende diğer arkadaşlarımın yazdığı gibi satar geçersin priminide alırsın aracın arızasıylada uğraşmazsın :)

vlkn07
19-02-2015, 18:44
bilgi ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler