PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Start&stop Akü Kullanımı

EREN34
17-02-2015, 15:46
Arkadaşlar selam,

Start&stop özellikli araçlar için yapılan aküyü normal araçta kullanımın ne gibi bir avantaj/dezavantajı olabilir?

onn_dear
17-02-2015, 15:47
Arkadaşlar selam,

Start&stop özellikli araçlar için yapılan aküyü normal araçta kullanımın ne gibi bir avantaj/dezavantajı olabilir?

daha pahalı bir akü olduğu için kimse tercih etmez zaten ama bildiğim kadarıyla sadece start stoplu araçlar için üretilen jelli aküler normal araçlarda kullanılmıyor diye biliyorum.

EREN34
17-02-2015, 17:35
Dediginiz gibi daha pahali. Benim arabanin oem akusu 60Ah 640A. Piyasadaki 60ah akulerin hepsinin soguk mars akimi 540A lerde geziyor. Su an uzerindeki akude ayni. Asiri sogukta araba calismiyor. Birinden rica ediyorum, arabasindan takviye yapiyoruz da calisiyor.

İstedigim kapasite start&stop lu arac akulerinde var. Ondan merak ediyorum. Normal aracta kullanimin sikintisi var mi? diye.

!KO
17-02-2015, 17:48
70 ampere cıkamıyomusunuz

vartanında boschunda 70 ah akulerı 640a dır

KA®ANLIK
17-02-2015, 17:54
Ben kullanıyordum aracımda.
amperi çok yüksek olmadığı sürece ( ben varta 74 amper start stop kullanıyordum ) hiçbir problem olmaz.

Şarj Dinamonuz da sağlıklı ise gayet güzel çalışır.

OmerRS
17-02-2015, 17:54
Dediginiz gibi daha pahali. Benim arabanin oem akusu 60Ah 640A. Piyasadaki 60ah akulerin hepsinin soguk mars akimi 540A lerde geziyor. Su an uzerindeki akude ayni. Asiri sogukta araba calismiyor. Birinden rica ediyorum, arabasindan takviye yapiyoruz da calisiyor.

İstedigim kapasite start&stop lu arac akulerinde var. Ondan merak ediyorum. Normal aracta kullanimin sikintisi var mi? diye.

Hayır bir sorun olmaz, normal araçlarda sadece daha pahalı olduğundan kullanılmıyor. Fiziksel olarak sığıyorsa kullanılabilir.

EREN34
17-02-2015, 19:26
60ah disina ebattan dolayi cikamiyorum. Benim aku, plastik bir kutu icinde malesef.

Sarj dinamosunu dun olcturdum, elektrikci arkadas cok iyi dedi.

Boschun 70ah akusunun ebatlari kurtariyor aslinda. Benim gonlum Varta dan yana ama

O zaman ben su start-stop akulerden alayim o zaman.

Gorus ve bilgilerini paylasan herkese tesekkur ederim.

Akın Sarıkaya
18-02-2015, 03:42
vay be start stoplu araçların aküsü farklıymış, hiç duymamıştım. bi yaşıma daha girdim :)

EREN34
18-02-2015, 07:02
vay be start stoplu araçların aküsü farklıymış, hiç duymamıştım. bi yaşıma daha girdim :)

Örneğin 60Ah aküde markaya göre ortalama 100 lira fark bile oluyor hatta :)

Maxi
18-02-2015, 07:49
sanırım bu start-stop akülerin olayı farklı
yani sürekli marş gördüklerinden dolayı yapılarında farklılıklar var amperlerinde değil

çünkü mesela vartanın 60Ah blue dynamic start-stop aküsü 560A
60A normal versiyonu 540A
akım olarak öyle aman aman fark yok arada.

bence siz önce araçtaki akü koyma yerini ölçün bir
hangi boyutta akü sığıyor?
birde kutup başı ne tarafta?

piyasada 60A akülerin standart ölçüsü var
uzunluk: 24,2 cm
genişlik: 17,5 cm
yükseklik: 19,0 cm

ben şöyle yaptım mesela
aynı kapasitede vartanın bir modeli var onu aldım
onun ölçüleri şöyle
uzunluk: 24,2 cm
yükseklik: 17,5 cm

mesela 70A lık 630A varta akü ölçüsü bu belki uyar?
uzunluk: 26,1 cm
yükseklik: 22,0 cm

biraz daha pahalı olan silver modelleri var onlar çok güzel
bakarmısın şuna 80A, 800A !!
uzunluk: 31,5 cm
yükseklik: 19,0 cm
normal 60A lık piyasa aküsünden sadece 7cm daha uzun ama AT gibi güçlü.

EREN34
18-02-2015, 12:27
Hakan abi detaylı bilgi için teşekkür.

Akü koyma yerinde genelde sorun akü boyunda yaşıyorum. Max. 26cm için uygun.

Şu an üzerinde 60Ah 590A İnci marka akü mevcut. Fabrikasyon akü değerleri 60Ah 640A. Soğuk marştaki 150A fark, hava iyice soğuduğunda (2-3 derece veya altı) fark çalışmamazlık yaptırır mı? Bu arada alışkanlığımdır marş anında arabanın her özelliğini vs. kapatır, debriyaja basarım.

Akü 1,5 yıllık inci marka. Kızdırma bujilerimi kontrol ettik, sağlam. Çalışmadığı zamanda kalın bir kablo ile kızdırma bujilerine hariçten 12V verip ısıtıp marş yapıyorum gene çalışmıyor. Marş bayık değil gibi (yada arada ince bir fark var, ben algılayamıyorum) Akü dışında aklıma birşey gelmiyor.

Senin fikrin nedir abi?

Baya dertliymişim ben :)

EREN34
18-02-2015, 12:33
Hakan abi detaylı bilgi için teşekkür.

Akü koyma yerinde genelde sorun akü boyunda yaşıyorum. Max. 26cm için uygun.

Şu an üzerinde 60Ah 590A İnci marka akü mevcut. Fabrikasyon akü değerleri 60Ah 640A. Soğuk marştaki 150A fark, hava iyice soğuduğunda (2-3 derece veya altı) fark çalışmamazlık yaptırır mı? Bu arada alışkanlığımdır marş anında arabanın her özelliğini vs. kapatır, debriyaja basarım.

Akü 1,5 yıllık inci marka. Kızdırma bujilerimi kontrol ettik, sağlam. Çalışmadığı zamanda kalın bir kablo ile kızdırma bujilerine hariçten 12V verip ısıtıp marş yapıyorum gene çalışmıyor. Marş bayık değil gibi (yada arada ince bir fark var, ben algılayamıyorum) Akü dışında aklıma birşey gelmiyor.

Senin fikrin nedir abi?

Baya dertliymişim ben :)

edit: Üzerindeki akü 60ah 490A (590A yanlış yazmışım)

Sadık Özyer
18-02-2015, 12:48
Aküyü bagaja taşı abi?

Maxi
18-02-2015, 13:10
ben olsam önce aküyü ölçerdim
ama öyle voltmetre ile falan değil
akünün sağlamlığını ve şarjını test eden lcd göstergeli cihazlar var.
hemen belli olur
ama o cihazı her yerde bulamazsın

EREN34
18-02-2015, 13:25
Aküyü bagaja taşı abi?

Sadik arabanin orj. haline dokunmayi dusunmuyorum.

ben olsam önce aküyü ölçerdim
ama öyle voltmetre ile falan değil
akünün sağlamlığını ve şarjını test eden lcd göstergeli cihazlar var.
hemen belli olur
ama o cihazı her yerde bulamazsın

Hakan abi bu cihazin analoglari vardi elektrikcilerde sanki? a4 kagidin diklemesine yarisi kadar kalin bir alet?

640a yerine 490a aku meselesi icin ne dusunuyorsun?

Bu akuyu dedigin gibi nerede olcturebilirim? Anadolu yakasi icin tavsiyen varsa daha iyi olur

Maxi
18-02-2015, 14:00
anadolu yakasında kimde var bilmiyorum
ancak maslağa geçersem sane haber veririm gelirsin 2dk ölçeriz

dediğim bu cihaz değil
http://www.genisreyon.com/modules/catalog/products/pr_01_1181241_max.jpg

şöyle bişe
http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/1476211250_1/High-Performance-100-Original-Launch-BST460-Battery-Tester-BST-460-Dual-Language-Battey-Electrical-Tester-Suit.jpg

Y.Emre
18-02-2015, 14:39
Abi görünce sorayım dedim, otomobillerde neden jel akü kullanılmıyor ? yada kullanılıyorda biz mi bilmiyoruz? :D Yanlış hatırlamıyorsam lipo bataryalardaki gibi jellerin de C değerleri vardı, gerektiğinde nominal akımının 2 3 kat üzerine çıkabiliyordu falan, mantıklı olmazmı böyle durumlarda jel akü kullanımı?

alihan_27
18-02-2015, 15:12
start stopluların alayı agm tipi akü. Yüksek ani akım değeri yanında daha uzun ömürlü ve sarsıntıya karşı daha dayanıklı. deep cycle yönündende daha iyi. Kullanılabilir yani teknik yönden bir mani yok, fiyat biraz daha pahalı okadar.

emirarslan34
18-02-2015, 15:21
urun kodu : 0092S60050
bosch 60 680 S6 60 Ah AGM (Absorbent Glass Mat)
boyut 242 175 190
fiyat : 330 tl gibi bir fiyati var.

arkadasim 207 rc de kullaniyor. start stop ozelligi olan bir arac degil 207 rc. bir problem yok gayet memnun. 60 amper , soguk mars gucu 680 cca. ve boyutuna gore cok iyi. sigar sanirim senin kutuya. aracinin orj amper degeri neyse o amperi kullanmani tavsiye ederim.

640 anlik gucu olan akuyle 490 anlik guc ureten akuyle illaki fark var. 600 cca dan assagi almani tavsiye etmem.
inci mutlu cart curt bu akulerden turk malindan uzak dur abicim icindeki plaklari yapmayi beceremiyorlar. varta bosch bu iki markaya bak derim. uzun sure yatan araclarda cabuk koyu veriyorlar plaklari.

bende birseyi merak ediyorum. aracta devir donerken alternator 5 binlerde elektrik akimini sarj i keserek tum elektrik aksami aküye brakiyormus. bu dogrumudur. eyer dogruysa anlik güc degeri 400 cca olan aküyle anlik güc degeri 680 cca olan bir akü atesleme bobinlerine ne kadar güc verebilir farklilik olurmu ? farlar vs vs de yaniyorken ateslemede ?

EREN34
18-02-2015, 15:33
anadolu yakasında kimde var bilmiyorum
ancak maslağa geçersem sane haber veririm gelirsin 2dk ölçeriz

dediğim bu cihaz değil
http://www.genisreyon.com/modules/catalog/products/pr_01_1181241_max.jpg

şöyle bişe
http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/1476211250_1/High-Performance-100-Original-Launch-BST460-Battery-Tester-BST-460-Dual-Language-Battey-Electrical-Tester-Suit.jpg

İlk fotodaki cihazdan bahsediyordum ki sen zaten anlamissin abi. Haftaici kacmam imkansiz ama c.tesi tabiri caizse kosa kosa gelirim. Simdiden tesekkur ettim abi.

urun kodu : 0092S60050
bosch 60 680 S6 60 Ah AGM (Absorbent Glass Mat)
boyut 242 175 190
fiyat : 330 tl gibi bir fiyati var.

arkadasim 207 rc de kullaniyor. start stop ozelligi olan bir arac degil 207 rc. bir problem yok gayet memnun. 60 amper , soguk mars gucu 680 cca. ve boyutuna gore cok iyi. sigar sanirim senin kutuya. aracinin orj amper degeri neyse o amperi kullanmani tavsiye ederim.

640 anlik gucu olan akuyle 490 anlik guc ureten akuyle illaki fark var. 600 cca dan assagi almani tavsiye etmem.
inci mutlu cart curt bu akulerden turk malindan uzak dur abicim icindeki plaklari yapmayi beceremiyorlar. varta bosch bu iki markaya bak derim. uzun sure yatan araclarda cabuk koyu veriyorlar plaklari.

bende birseyi merak ediyorum. aracta devir donerken alternator 5 binlerde elektrik akimini sarj i keserek tum elektrik aksami aküye brakiyormus. bu dogrumudur. eyer dogruysa anlik güc degeri 400 cca olan aküyle anlik güc degeri 680 cca olan bir akü atesleme bobinlerine ne kadar güc verebilir farklilik olurmu ? farlar vs vs de yaniyorken ateslemede ?

Bende vartadan 320 lira fiyat aldim. Satici start&stop arac akusu diyince kafam karisti ve bu konuyu actim.

Eskiden mutlu alirdim ama bence eski kalitesi yok. Bende Varta veya Bosch dusunuyorum. Uzerindeki akuyu ben askerdeyken arabayi emanet ettigim arkadasim almisti.

Alternatorun devreden cikma olayini duymadim. Sanirim devirle degil motor yuk durumu ile alakali bir durum bildigim kadariyla. Belirli bir orandan veya full throttle (tam gaz) durumunda olan birsey. Klimada keza devre disi kalir. Muhtemel yeni teknoloji arabalarda olan bir durum.

benzinli aracta ateslemeyi olumsuz etkilemez bence. cca degeri soguk mars aninda anlik urettigi bir akim digeri ise 1 saatte stabil olarak uretebildigi akim.

Atesleme bobini 12V gerilimi alip yuksek gerilime cevirir ancak akim degeri dusuktur. Buda akuye yuk anlaminda kulfet olmaz. Gerilimle beraber akimda yukselse olasi bir kacakta adami oldururdu.

EREN34
18-02-2015, 15:35
Cep telefonundan yazinca imla hatalari ve cumlelerde devriklik olmus. Pardon.

Cliosportve
18-02-2015, 15:35
dizel aracta mars basıpta özellikle soguklarda calısmıyorsa aküden ziyade kompresyon dusuklugunden olur geneldebu
yapabiliyosan soguk halde bir kompresyon olcumu yaptır

dirk
18-02-2015, 16:02
akü işini bitirmek için yıllar önce optima almıştım.. yıllardır kullanıyorum. farımı acık unuturum teybimi acık unuturum daha 1 kere bittiğini görmedim :) tavsiye ederim

EREN34
18-02-2015, 16:08
akü işini bitirmek için yıllar önce optima almıştım.. yıllardır kullanıyorum. farımı acık unuturum teybimi acık unuturum daha 1 kere bittiğini görmedim :) tavsiye ederim

Optima nediri bir arastirayim. Tesekkurler

byspeedman
18-02-2015, 17:00
araç nedir. akü jel akü dür %80 %100 kapasite arası çalışır bu akülerde akıllı enerji yönetimi sistemi bulunur akünün eksi kutup başı üzerinde bulunan kaptör ilede anlayabiliriz.

EREN34
18-02-2015, 17:15
araç nedir. akü jel akü dür %80 %100 kapasite arası çalışır bu akülerde akıllı enerji yönetimi sistemi bulunur akünün eksi kutup başı üzerinde bulunan kaptör ilede anlayabiliriz.

Arac alti ustu 2.0 hdi 206 :)

Oem aku degerleri kafa kurcaliyor, birde 0 derece dediginde calismiyor su sira.