PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yaralı kumru için acil yardım

Slipshod
19-02-2015, 16:13
arkadaşlar evimizin balkonuna gelen kumrularımız vardı. yemeleri için buğday koyuyoruz. bu şekilde birkaç çift kumru besliyoruz. sabah gelip camın önüne konuyorlar yem istiyorlar öyle sevimliler. gelelim asıl konuya bugün farkettim bir tanesi yaralıydı kursak kısmından. balkonda devamlı uykulu durumda bekliyordu yakından baktım kursağı yırtılmış, biraz kanamış ve yediği buğdaylar dışarı çıkmış :( yakalayıp veterinere götürmeyi düşündüm ama yakalatmıyor kendini bir iki karış kala yakalamama kaçıyor. fazla hızlı yakalamak da istemiyorum yarası acımasın diye. veteriner bir şey yapabilir mi tedavisi var mıdır.

rahatsız
19-02-2015, 16:18
tedavisi var, ya dikerler, ya da yırtıga göre baska ilac tedavisi de uygulayabilirler. kedi, atmaca vss vurmustur muhtemelen. kumru yakalamak zordur, tüyleri biraz hassastır, hepsi dökülüyor yakadıgınız zaman. eger hareket alanını kısıtlamıyorsa, hayvanda durgunluk vss yoksa kendi haline bırakmanızı öneriyorm. tedavi sonrası sizi tehdit olarak görüp bir daha balkona gelmeyebilirler. eşine sadıktır onlar, hep cift gezerler.

Slipshod
19-02-2015, 16:25
yırtık baya büyük :( bizde öyle düşünüyoruz kedi yada daha büyük bir kuş saldırmış dedik. hareket alanından kasıt bizim hareket alanımızsa evi boşaltır gideriz hiç sorun değil o kadar seviyoruz onları. hayvanda durgunluk var dediğim gibi sürekli uyku halinde tüyleri kabarık havanın soğuk olması nedeniyle. sanki uçmaya gücü yok gibi. eşi de geliyordu ikisi beraber geliyorlardı. bugün bir kere gördüm eşini. iyi olsun yaşasın da tehdit olarak görsün yeter ki. belki alışır daha sonra tekrar.

rahatsız
19-02-2015, 19:40
yırtık baya büyük :( bizde öyle düşünüyoruz kedi yada daha büyük bir kuş saldırmış dedik. hareket alanından kasıt bizim hareket alanımızsa evi boşaltır gideriz hiç sorun değil o kadar seviyoruz onları. hayvanda durgunluk var dediğim gibi sürekli uyku halinde tüyleri kabarık havanın soğuk olması nedeniyle. sanki uçmaya gücü yok gibi. eşi de geliyordu ikisi beraber geliyorlardı. bugün bir kere gördüm eşini. iyi olsun yaşasın da tehdit olarak görsün yeter ki. belki alışır daha sonra tekrar.
muhtemelen enfeksiyon kapmıs, tüylerini kabartıp duruyorsa, zarar vermeden yakalamak lazım.
söyle bir öneri de bulanayım o zaman, gece sizin orda yatıyorsa tüm ışıkları söndürüp yakalayabilirsiniz, gece pek göremezler kuşlar. sizin orda yatmıyorsa, küçük bir leğen gibi bir sey alın, altına buğday, bulgur vss koyun, tahta gibi bir sey koyup ip baglayın, tahtayla leğeni destekleyin, geldiğin zaman ipi çekersiniz. (biraz ilkel bir yöntem ama) zordur yakalamak. fakat, kaçabildiğine göre ben durumunun cok kötü olduğunu zannetmiyorum açıkçası. uçuyor, bir de hareketli diyorsnuz:)

LnchCntrl
19-02-2015, 19:55
Ben gerçek bir hayvansever olarak tutumunuzdan çok mutlu oldum ve teşekkür etmek istedim. Umarım iyileşir kumrucuk.

AdemAr
19-02-2015, 20:27
bizimde balkonda kombinin üzerine güvercınler gelıyordu geçen önlerine azcık buğday koydum bidaha gelmez oldular üzüldüm :/

Safak
19-02-2015, 20:39
Annemin de var kumruları mutfak camına geliyorlar sabah ve akşam. Yiyebilecekleri birşeyler bırakıyor annem, sürekli suları var.

Yemek bırakmadıysak cama tıklayıp gerip sesler çıkartıyorlar :D

Slipshod
19-02-2015, 21:09
muhtemelen enfeksiyon kapmıs, tüylerini kabartıp duruyorsa, zarar vermeden yakalamak lazım.
söyle bir öneri de bulanayım o zaman, gece sizin orda yatıyorsa tüm ışıkları söndürüp yakalayabilirsiniz, gece pek göremezler kuşlar. sizin orda yatmıyorsa, küçük bir leğen gibi bir sey alın, altına buğday, bulgur vss koyun, tahta gibi bir sey koyup ip baglayın, tahtayla leğeni destekleyin, geldiğin zaman ipi çekersiniz. (biraz ilkel bir yöntem ama) zordur yakalamak. fakat, kaçabildiğine göre ben durumunun cok kötü olduğunu zannetmiyorum açıkçası. uçuyor, bir de hareketli diyorsnuz:)

o şekilde yakalamak aklıma geldi ama yakalayıp bir şey yapamam diye önce bu konuyu açmıştım. yarına sağ kalırsa bunu denicem. akşamları kalmıyorlar gündüz sabah ve akşamüstü yem yemeye geliyorlar. hava soğuksa geliyorlar genelde gün içerisinde. bir kaç gün yem vermemeye karar verdim. kursağı dolu oldukça yara kapanmaz diye. kursağı şişmesin ki eti kaynasın diye düşündüm. kursağından çıkan yemleri yedi bir kaç kez üzüldüm o halini görünce. gözümü kapatınca kuşun o hali gözümün önüne geliyor. sanki zorda kalmadıkça uçmuyor gibi hissettim ama iyileşir inşallah bir an önce. gelmediği gün başaramamış demektir :( ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.

Slipshod
19-02-2015, 21:11
Ben gerçek bir hayvansever olarak tutumunuzdan çok mutlu oldum ve teşekkür etmek istedim. Umarım iyileşir kumrucuk.

teşekkür ederim. keşke elimden daha fazlası gelebilse.

LnchCntrl
20-02-2015, 07:20
Gelişme var mı ?

63owen63
20-02-2015, 08:24
Naptınız yakalayabildiniz mi ? Yırtık büyükse, kendi kendine kapanması sözkonusu olmayabilir. Veterinere götürülmesi lazım

Slipshod
20-02-2015, 12:25
kuşlar gelmedi arkadaşlar bugün :( ne kendisi geldi ne eşi geldi :(

Slipshod
20-02-2015, 13:12
sağlıklı olan eş geldi arkadaşlar yaralı kumrumuz gelmedi :(

LnchCntrl
20-02-2015, 13:45
Umarım hala sağlıklıdır ve gelir..

Slipshod
20-02-2015, 13:51
inşallah yuvasında dinleniyordur yarası iyileşiyordur.

Patisever
20-02-2015, 14:23
Atmaca vurmustur dvamlımolan şey dikiş lazım kardeşim kutu gibi file gibi birseymlazım sana hırpalamadan yakalaman için bir sure bak yara kapanmazsa yakala kuscular dikişmatar ama bilen birine goster

Slipshod
20-02-2015, 14:57
gelirse yakalıcam zaten hocam veterinere götürmeyi düşünüyorum da bugün gelmedi. o şekilde yırtıkla yaşayabilir mi bilmiyorum. gelsin veterinere dikiş attırıp birkaç gün evde besleyip serbest bırakıcam da keşke gelebilse buraya kadar.

Slipshod
20-02-2015, 15:16
apartmanın çatısından kumru sesi duydum az önce. bakmaya çıktım acaba orda mı kalıyor diye geldiğimi duyunca bir tane kumru kaçtı hemen o muydu anlayamadım ama sağlıklı gibiydi gördüğüm hızlıca kaçtı baya.

LnchCntrl
20-02-2015, 15:18
Umarım odur . Ara ara size zahmet kontrol ederseniz belki yakalayabilirsiniz.

Slipshod
20-02-2015, 15:24
tabiki. 5 dkda bir balkona çıkıp bakıyorum gelmiş mi diye. karşı çatılara falan bakıyorum. akşamüstü yem saatleri gelir belki diye.

Patisever
20-02-2015, 17:09
Yasar sorun olmaz kursak yırtık yem duser ama yasar o simdi havalardan koselere girmiştir genelcide cam agacına saklanırlar atmaca zor giriş yapar camlara kalın dallı ve dolu olduğu için o gelirse sabah erken gelir aksammustu hava kararmadan yada cunku gözleri görmez fazla aksamları

Slipshod
20-02-2015, 17:15
Yasar sorun olmaz kursak yırtık yem duser ama yasar o simdi havalardan koselere girmiştir genelcide cam agacına saklanırlar atmaca zor giriş yapar camlara kalın dallı ve dolu olduğu için o gelirse sabah erken gelir aksammustu hava kararmadan yada cunku gözleri görmez fazla aksamları

içimi rahatlattınız teşekkür ediyorum. etrafımızda çam ağaçları var bir düzineden fazla dediğiniz gibi orda kalma ihtimalleri yüksek o zaman. belki bir hafta içerisinde durumu belli olur.

Leader01
20-02-2015, 20:42
kardeş gerçekten elinize sağlık bende mutlu oldum okuyunca, görürsen falan buraya yazarsan bende merak ettim,

Slipshod
20-02-2015, 20:55
inşallah mutlu haberler yazarım buraya. senin de duyarlılığın için teşekkürler kardeşim

LnchCntrl
17-03-2015, 18:49
sanırım kumrucuk gelmedi bi daha :(

Slipshod
17-03-2015, 19:00
gelmedi kardeş :( olaydan birkaç gün sonra gece rüyamda gördüm o derece etkilendim. buraya yazıp tekrar hatırlayıp hatırlatmak üzülmek istemedim :(

LnchCntrl
17-03-2015, 19:12
umarım canı çok yanmamıştır, elinizden geleni yaptığınız ben teşekkür ederim gerçekten..

Slipshod
17-03-2015, 19:26
elimdeyken can verseydi daha çok üzülürdüm. acı çekmemiştir inşallah dediğiniz gibi. ben teşekkür ederim ilginiz desteğiniz için.