PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik Sigortasız Aracın Kazaya Karışması

mrtngn
11-03-2015, 22:19
Beyler acil bi yardıma,bilgiye ihtiyacım var..

Abim Subat 23'te araba aldı.. Sigorta yaptırma süresi 1 ay diye bildigi için bugün yarın derken yaptırmamış..

Bugün abimin eşine sol arka lastikten bulgaristan plakalı araç vuruyor ve kaldırıma cıkıyor..Arabada 5 aylık bebeğimiz olduğu için ambulansla hastaneye gidildi..Röntgenler tomografiler vs çekildi cok sükür bisey yok.. Kadın hatasını tamamı ile kabul ediyor,suç benim falan diyor buraya kadar sıkıntı yok..

Yarın trafikten kaza tutanağını almaya gidicem ama zorunlu sigorta 15 günmüş...

Öğrenmek istediğim; kusur yüzde yüz karsı tarafa verilse dahi sigortanın olmaması basımıza ne getirir ? Hasar karsılanır mı bizden rücu edilir mi ?Nasıl bi yol izlememiz gerekiyor..

Ayrıca araç bulgaristan plaka olduğu için sıkıntı cıkmaması adına şikayetci olduk tüm bunlardan habersiz..

Bi fikir verin Allah aşkına iyice şaşkına döndük

serci
11-03-2015, 22:31
Bildiğimi söylüyorum 1 ay yada 15 gün gibi bir süre yok sigorta yaptırılmadan trafiğe cıkmaması gerekiyor aracın ...Kaza yapmanız cok talihsiz olmuş geçmiş olsun..Benim kanaatim hiç şikayetle fln uğraşmayın maddi hasar çok büyük değilse aranızda anlaşın derim..

Konu hakkında detaylı bilgiye sahip olanlar mutlaka vardır onlarıda dinlemek lazım

STP
11-03-2015, 22:35
ıkıncı el alıslarda aldıgının kısının sıgortasdı 15 gun devam eder sız yapana kadar

mrtngn
11-03-2015, 22:58
Araç alındıktan sonra 15 gün bi önceki poliçeden devam edebiliyosun.. Aracın altında hasar var radyatörün kenarından az az yağ damlıyor ama nerden geldiğini çözemedim karter koruyucu kat kat olmuş kaldırıma vurunca..

Tıkandığımız nokta;bizim sigortamız olmamasından dolayı karsı tarafın sigortası hasarımızı karsılar mı ? Bi engel sorun teşkil eder mi ?

İzzet Göçmen
12-03-2015, 00:00
ALINTIDIR

Karşı tarafın kaza anında zorunlu trafik sigortası bulunmadığı için sigorta zararınızı karşılamaz. Zararınızı ancak kazada kusurlu olan karşı taraftan tazmin edebilirsiniz.

Güvence Hesabı

MADDE 14 – (1) Bu Kanunun 13 üncü maddesi, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 10/7/2003 tarihli ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ile ihdas edilen zorunlu sorumluluk sigortaları ile bu Kanunla mülga 21/12/1959 tarihli ve 7397 sayılı Sigorta Murakabe Kanunu çerçevesinde ihdas edilmiş olan zorunlu sigortalara ilişkin olarak aşağıdaki koşulların oluşması halinde ortaya çıkan zararların bu sigortalarla saptanan geçerli teminat miktarlarına kadar karşılanması amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde Güvence Hesabı oluşturulur.

(2) Hesaba;

a) Sigortalının tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar için,

b) Rizikonun meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dâhilinde sigortasını yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlar için,

c) Sigorta şirketinin malî bünye zaafiyeti nedeniyle sürekli olarak bütün branşlarda ruhsatlarının iptal edilmesi ya da iflası halinde ödemekle yükümlü olduğu maddî ve bedensel zararlar için,

ç) Çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın karıştığı kazada, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca işletenin sorumlu tutulmadığı hallerde, kişiye gelen bedensel zararlar için,

d) Yeşil Kart Sigortası uygulamaları için faaliyet gösteren Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca yapılacak ödemeler için,

başvurulabilir. Bakanlar Kurulu, gerekli görülen hallerde, eşyaya gelecek zararların kısmen veya tamamen Hesaptan karşılanmasına karar vermeye yetkilidir.

(3) Hesabın gelirleri; birinci fıkrada belirtilen zorunlu sigortalar ve yeşil kart sigortaları için tahsil edilen toplam primlerin yüzde biri oranında sigorta şirketlerince ödenecek katılma payları ile sigorta ettirenlerden safî primlerin yüzde ikisi oranında tahsil edilecek katılma paylarından oluşur. Bakan, bu oranları binde beşe kadar indirmeye veya tekrar kanunî sınırlarına kadar yükseltmeye yetkilidir.

(4) Sigorta şirketleri, üçüncü fıkra hükmü gereğince kendileri tarafından ödenmesi gereken bir takvim yılına ilişkin katılma paylarını takip eden yılın Şubat ayı sonuna kadar; sigorta ettirenlerden tahsil edilen katılma paylarını ise tahsil edildikleri ayı takip eden ayın sonuna kadar Hesaba yatırmak zorundadır.

(5) Hesap kapsamındaki her zorunlu sigorta ve yeşil kart sigortası için ayrı hesap açılır ve bunların gelir ve giderleri bu hesaplarda izlenir.

(6) Hesabın gelir ve giderleri ile işlemleri, Müsteşarlıkça her yıl denetlenir.

(7) Hesabın kuruluşuna, işleyişine, fon varlıklarının nemalandırılmasına, Hesaptan yapılacak ödemelere, gerek ilgililere gerekse Türkiye Motorlu Taşıt Bürosuna yapılacak rücûlara, 24 üncü madde uyarınca oluşturulacak bilgi merkezine ve Komisyona yapılacak katkı payı ve diğer harcamalara ilişkin esaslar yönetmelikle düzenlenir.

En son Yorumda da Maddi hasar karsılamıyor diye belirtmişler Gecmiş olsun

mrtngn
12-03-2015, 00:12
Bize vuran aracın hasarını gerekirse biz ceptende karsılarız sanıyorum bi tampon far falan.. Gerçi şuan arabanın ne durumda olduğunu dahi bilmiyoruz herseyi polisler hallettiği için...

Bizim sigorta olmadığı için karsı tarafın hasar sigortadan karsılanamıcak ama kusur %100 karşı tarafa verirlerse nasıl bi yol izlenecek onu ögrenmek istiyorum..

Mehmetmert
12-03-2015, 01:04
Merak ettim bende,fikrimde yok açıkcası karmaşık bir durum
Ama suç %100 karşıda ise s.zin hasarı onun sigortası karşılar,sizede sigortasız aracın trafiğe çıkma cezası neyse ondan verirler diye düşünüyorum.

mrtngn
12-03-2015, 01:30
Merak ettim bende,fikrimde yok açıkcası karmaşık bir durum
Ama suç %100 karşıda ise s.zin hasarı onun sigortası karşılar,sizede sigortasız aracın trafiğe çıkma cezası neyse ondan verirler diye düşünüyorum.

Baya araştırdım ama böyle bi olay yaşayan yok malesef.. Cezadır park ücretidir vs halledilir.. İnş bu sekildedir

turkerrr
12-03-2015, 11:25
kusur tamamen karşı tarafta ise

trafik sigortası olmadığı için ceza kesilir, araç bağlanabilir ...

bunun dışında maddi bir kaybınız olmaz ... karşı tarafın sigortasından alabilirsiniz hasarınızı ...

kurtbil
12-03-2015, 11:40
Trafik sigortanızın olmaması durumunda size ceza kesilir ve aracınız bağlanır. Bunun dışında karşı taraf %100 kusurlu ise zaten aracınızın masraflarını karşılamak zorunda. Yeni kanunla hastane masraflarını SGK karşılıyor ve kusurlu tarafın sigortasından bunları geri alıyor. Sizin ödeme yapmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Trafik sigortasının yapılış amacı madur tarafın zararının karşılanması ya da kamu mallarına verilecek zararlarının temininin güvence altına alınmasıdır.

Ers
12-03-2015, 11:56
araç bg plaka , burdaki trafik sigortası nasıl oluyor peki ?

Gunes G.
12-03-2015, 12:11
Acikcasi mecburi trafik sigortasini yaptirmamis bir motorlu tasitin trafikte gezmesi, ona baska biri carpsa bile carpilan araci hakli cikartmamali keza o aracin orada olmamasi gerekiyor, ya da kanunen orada olma hakki yok diyeyim ki daha net anlasilsin.

Trafik sigortasinin amaci kamu mallarina ve kazadaki magdur tarafa verilen zarari karsilamak olsa bile, sigorta yaptirmadan trafige cikmasi kanunen suc olan bir motorlu tasitin hasarini karsilamasi kulagima cok sacma geliyor. Bu tipki evinize giren hirsizi yakalayip dovdugunuzde, hirsizin sizden "tamam ben hirsizim ama insan darp edilmez ki" diyerek sikayetci olmasi kadar tuhaf olurdu. Hadi hirsizin lafi dolandirma luksu var, dese ki "beni zorla o eve goturduler sonra dovduler" bu sekilde bir sikayette bulunabilir, tabi esasinda hirsiz oldugu ispatlandiginda iyice sivamis olur orasi ayri, ama sizin ornekte ben bu tarz bir alicengizin olabilecegini de sanmiyorum keza beni zorla trafige cikardilar sonra gelip carptilar deseniz hic olmaz :)

Avukata sormak en guzeli bu noktada, sonra avukatin cevabinida bizimle paylasirsaniz sevinirim.

_cAgdAsH_
12-03-2015, 12:18
gecmıs olsun..trafık sıgortası olmadan hıc bır arac trafıge cıkamaz bu nettır..olduda cıktı kazaya karıstı haklı yada haksız fark etmeksızın hasarınız karsılanmaz ve karsı taraf haksız dahıı olsa onun hasarıda sıze rucu edılır..

turkerrr
12-03-2015, 12:25
yok artık bilmeden konuşmayın arkadaşlar ...

evrak eksikliği veya kanun ihlali her zaman kusur oranına etki etmez ve sizin sorumluluğunuz kusurunuz oranındadır...

kusurluysan trafik sigortan yoksa ödersin karşı tarafın hasarını ...

ama bu durumda karşı taraf kusurluysa bir sıkıntı olmaz ...

başka bir örnek vermek gerekirse alkollü kullandığınız araçla kırmızı ışıkta beklerken birisi duramayıp size çarparsa hasarınızı vuran kişiden alırsınız size sadece alkollü araç kullanmaktan ceza yazılır ....

Sadık Özyer
12-03-2015, 12:32
Evet eksik belge suça unsur değildir , alkollü ve ehliyetsiz motorcuya çarpmadan sonra bu acı gerçeği öğrendim :)

ozgurluk
12-03-2015, 15:44
Acikcasi mecburi trafik sigortasini yaptirmamis bir motorlu tasitin trafikte gezmesi, ona baska biri carpsa bile carpilan araci hakli cikartmamali keza o aracin orada olmamasi gerekiyor, ya da kanunen orada olma hakki yok diyeyim ki daha net anlasilsin.

Trafik sigortasinin amaci kamu mallarina ve kazadaki magdur tarafa verilen zarari karsilamak olsa bile, sigorta yaptirmadan trafige cikmasi kanunen suc olan bir motorlu tasitin hasarini karsilamasi kulagima cok sacma geliyor. Bu tipki evinize giren hirsizi yakalayip dovdugunuzde, hirsizin sizden "tamam ben hirsizim ama insan darp edilmez ki" diyerek sikayetci olmasi kadar tuhaf olurdu. Hadi hirsizin lafi dolandirma luksu var, dese ki "beni zorla o eve goturduler sonra dovduler" bu sekilde bir sikayette bulunabilir, tabi esasinda hirsiz oldugu ispatlandiginda iyice sivamis olur orasi ayri, ama sizin ornekte ben bu tarz bir alicengizin olabilecegini de sanmiyorum keza beni zorla trafige cikardilar sonra gelip carptilar deseniz hic olmaz :)

Avukata sormak en guzeli bu noktada, sonra avukatin cevabinida bizimle paylasirsaniz sevinirim.

Kulaga mantikli gelmeyebilir ama gercekler malesef farkli. Zira verdiginiz hirsiz ornegide bunun kaniti aslinda.. avukat arkadaslar daha iyi bilirler ama evine giren hirsizi dovdu diye mahkemelik olan arkadasim var :) yani kanunen evine giren hirsizida darp etme hakkin yok anlamini cikariyorum..

Konuyu acan arkadasimizin sorusuna gelirsek, turkerr nicknameli arkadasimizin soyledikleri dogrudur, soylediklerine harfiyen katiliyorum.

Tutulan olay yeri tespit tutanagi cercevesinde, size dusen bir kusur var ise bunu cebinizden odersiniz, trafik sigortaniz olmadigi icin ayrica cezai isleme tabii tutulursunuz.

Şayet sizlik bir kusur tespiti soz konusu degil ise karsi tarafin sigortasi limitleri dahilinde hasariniz karsilanir ve trafik sigortaniz olmamasi sebebiyle odeyeceginiz ceza ile konu kapanir.

Gelelim yabanci plaka olmasi mevzusuna, turkiyede yesil kart sigortasi olarak geciyo bu sigorta. Uluslararasi gecerli trafik sigortasi diyebiliriz ozetle.. karsi tarafin trafik sigortasinin ulkemizde anlasmali onarim servisi olmasi kulaga pek mantikli gelmiyor ama sirketle kontak kurarak gerekli bilgiyi alabilir ve buna gore islemlerinizi bir serviste yaptirabilirsiniz.

Hic birisini yapamadiginizi varsayarsak kendiniz yaptirip faturalar ve diger evraklar ile bir avukata verip zararinizi tazmin edebilirsiniz.

Gecmis olsun. Iyi forumlar

hkkcn
12-03-2015, 17:00
Arkadaşlar trafik sigortasının 15gün süresi yok artık. O eski sigortanın 15gün sürrsi var ama park halndeyken bi kaza olursa diye.kanunen alır almaz sgorta yapmak zorundasınız yoksa baglıyorlar aracı

Sadık Özyer
12-03-2015, 17:02
2 taraftan birinin sigortası olmaması durumunda ödeme yapmayan poliçeler vardı , ama karşı taraf zaten bulgar , öderse öder ödemezse zaten taklalar atsan ödemez.

fatihcakin
12-03-2015, 17:12
ALINTIDIR

Karşı tarafın kaza anında zorunlu trafik sigortası bulunmadığı için sigorta zararınızı karşılamaz. Zararınızı ancak kazada kusurlu olan karşı taraftan tazmin edebilirsiniz.

Güvence Hesabı

MADDE 14 – (1) Bu Kanunun 13 üncü maddesi, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 10/7/2003 tarihli ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ile ihdas edilen zorunlu sorumluluk sigortaları ile bu Kanunla mülga 21/12/1959 tarihli ve 7397 sayılı Sigorta Murakabe Kanunu çerçevesinde ihdas edilmiş olan zorunlu sigortalara ilişkin olarak aşağıdaki koşulların oluşması halinde ortaya çıkan zararların bu sigortalarla saptanan geçerli teminat miktarlarına kadar karşılanması amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde Güvence Hesabı oluşturulur.

(2) Hesaba;

a) Sigortalının tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar için,

b) Rizikonun meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dâhilinde sigortasını yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlar için,

c) Sigorta şirketinin malî bünye zaafiyeti nedeniyle sürekli olarak bütün branşlarda ruhsatlarının iptal edilmesi ya da iflası halinde ödemekle yükümlü olduğu maddî ve bedensel zararlar için,

ç) Çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın karıştığı kazada, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca işletenin sorumlu tutulmadığı hallerde, kişiye gelen bedensel zararlar için,

d) Yeşil Kart Sigortası uygulamaları için faaliyet gösteren Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca yapılacak ödemeler için,

başvurulabilir. Bakanlar Kurulu, gerekli görülen hallerde, eşyaya gelecek zararların kısmen veya tamamen Hesaptan karşılanmasına karar vermeye yetkilidir.

(3) Hesabın gelirleri; birinci fıkrada belirtilen zorunlu sigortalar ve yeşil kart sigortaları için tahsil edilen toplam primlerin yüzde biri oranında sigorta şirketlerince ödenecek katılma payları ile sigorta ettirenlerden safî primlerin yüzde ikisi oranında tahsil edilecek katılma paylarından oluşur. Bakan, bu oranları binde beşe kadar indirmeye veya tekrar kanunî sınırlarına kadar yükseltmeye yetkilidir.

(4) Sigorta şirketleri, üçüncü fıkra hükmü gereğince kendileri tarafından ödenmesi gereken bir takvim yılına ilişkin katılma paylarını takip eden yılın Şubat ayı sonuna kadar; sigorta ettirenlerden tahsil edilen katılma paylarını ise tahsil edildikleri ayı takip eden ayın sonuna kadar Hesaba yatırmak zorundadır.

(5) Hesap kapsamındaki her zorunlu sigorta ve yeşil kart sigortası için ayrı hesap açılır ve bunların gelir ve giderleri bu hesaplarda izlenir.

(6) Hesabın gelir ve giderleri ile işlemleri, Müsteşarlıkça her yıl denetlenir.

(7) Hesabın kuruluşuna, işleyişine, fon varlıklarının nemalandırılmasına, Hesaptan yapılacak ödemelere, gerek ilgililere gerekse Türkiye Motorlu Taşıt Bürosuna yapılacak rücûlara, 24 üncü madde uyarınca oluşturulacak bilgi merkezine ve Komisyona yapılacak katkı payı ve diğer harcamalara ilişkin esaslar yönetmelikle düzenlenir.

En son Yorumda da Maddi hasar karsılamıyor diye belirtmişler Gecmiş olsun

Dostum bu bilgilerin tamamını nereden okuyabilirim ?

Gunes G.
12-03-2015, 17:12
Benim konu ile ilgili bir iddiam yok zaten yazimda, tuhaf ve sacma geliyor bu kurallar bana.

Bunun disinda mahkemelik olmakla suclu bulunmak farkli seyler, davanin sonucuda soyler misiniz hirsizi doven ceza aldi mi diye? Eger ceza filan aldiysa hakikaten boyle kanunlarla insanlari koruyamazsiniz bu ulkede... Benim mulkume hirsizlik icin girecek, ben kafasini kirmayacagim onun? Kirarsam ceza alacagim? Komik bile degil acinasi yahu...

ozans
12-03-2015, 17:53
Dostum bu bilgilerin tamamını nereden okuyabilirim ?

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/06/20070614-2.htm

Madde 14

dgoo
12-03-2015, 18:30
Eski trafik sigortası noter satışından 15 gün sonraya kadar geçerli.
İki ay öncesinde yaşadığım trafik kazasında tecrübe ile sabittir.
Ancak eksper bürosundaki elemanın bi açıklaması hala aklımda. Noter satışım 15 günü doldurmadığı için o kısmın doğruluğunu teyit edemedim.
Exper bürosunda çalışan kişi ''sigorta şirketleri arasındaki anlaşmada hasarın karşılanması için her iki tarafında sigortasının olması zorunlu'' demişti.

akıncı
12-03-2015, 19:22
arabanızdakı yavruya,cocuga,namı dıger melek,ona bışey olmamıs cebınızden 5bın tl çıksa cok değil,gerısı teferruat bence

mrtngn
12-03-2015, 21:22
Herkese cevapları ve iyi dilekleri için tesekkür ederim foruma anca girebildim.. Dediginiz gibi en önemlisi kimsenin canına bisey gelmemesi,buna şükür ediyoruz...

Eski ruhsat sahibinin sigortası kesin olarak 15 gün geçerli oluyor bunu görüştüğüm sigortacı kişiler ve tramerden yetkili kişiler söyledi ama hangi durumda neleri karşılıyor bilemiyorum ki zaten biz aracı alalı 17 gün olmuş..

Kaza raporunu bugün trafikten aldım %100 suç karşı tarafa verilmiş.. 57.1.C maddesine göre kavşak içerisinde geçişini sağladığı anda ve soldan gelen araç sağdaki araca yol vermek zorunda olduğu için diye yazılmış..

Sigortasız gezmenin cezası,aracın bağlanması falan bunlara razıyız zaten ama aracı o an sigorta kağıtları bulunamadığından bağlamadan gitmişler..Trafık subedeki memurlar buna artık yapılcak bisey yok hasar ve sigorta işini sigortacınızla vs görüsceksiniz dediler..

İşin ilginç yanı bu konuda tam olarak kimse bir fikir sahibi değil.. Görüştüğüm bazı sigortacılar herhangi birsey olmaz hasarınız sorunsuz şekilde karşılanır ancak karşı tarafta hasar varsa sigortanız olmadığı için cebinizden ödeyebilirsiniz diyor..

Başka sigrotacılar; kusur oranı sigortanız olmadığı için ekspere göre tekrar değişebilir diyor ki bunu anlamış değilim polisin verdiği suç oranında nasıl bi değişiklik yapılır..

Tramer yetkilisinden aldığım bilgi; tamamen karşı tarafın sigortasının insiyatifinde kalmış bisey hersey olabilir diyor :) :)

Yarın düzgün bi sigorta acentesi hatta yurtdışı anlaşması olan bi acente bulup elimdeki raporla tam olarak ne yapılır ne olur öğrenmeye çalışçam..

Leader01
12-03-2015, 21:23
noter satışından sonraki 15 gün önceki trafik poliçesi geçerlidir,
taraflardan birinin trafik sigorta poliçesi yoksa kesinlikle resmi tutanak düzenletilmesi gereklidir, anlaşmalı tutanak düzenlenirse geçersiz sayılır,

yarın tutanağı alacağım dediğinize göre resmi tutanak düzenlenmiş, kusurun tamamı karşı araçta ise sizin için problem olmaz karşı aracın trafik sigortasından yaptırırsınız, yurt dışından gelen araçların yaptırdığı trafik sigortası var zorunlu muhtemelen diğer aracın sigortası vardır, sizin aracınızın sürücüsü en fazla trafik sigorta poliçesi düzenletmemekten trafik cezası alır başka birşey olmaz, diğer aracın trafik sigorta poliçesini mutlaka alın eğer trafik poliçesi yoksa uğraşabilirsiniz.

mrtngn
12-03-2015, 21:51
noter satışından sonraki 15 gün önceki trafik poliçesi geçerlidir,
taraflardan birinin trafik sigorta poliçesi yoksa kesinlikle resmi tutanak düzenletilmesi gereklidir, anlaşmalı tutanak düzenlenirse geçersiz sayılır,

yarın tutanağı alacağım dediğinize göre resmi tutanak düzenlenmiş, kusurun tamamı karşı araçta ise sizin için problem olmaz karşı aracın trafik sigortasından yaptırırsınız, yurt dışından gelen araçların yaptırdığı trafik sigortası var zorunlu muhtemelen diğer aracın sigortası vardır, sizin aracınızın sürücüsü en fazla trafik sigorta poliçesi düzenletmemekten trafik cezası alır başka birşey olmaz, diğer aracın trafik sigorta poliçesini mutlaka alın eğer trafik poliçesi yoksa uğraşabilirsiniz.

Aynı anda yazdığımız için görülmemiş sanırım :) Yengem ve yeğenim ambulansla hastaneye kaldırıldığı için raporu zaten polis tuttu .. Bütün krokiyi, metre olarak ölçümleri falan tutanağa yazmışlar ve dediğim gibi suç %100 karşı tarafa verilmiş...

Diğer aracın police fotokopilerini emniyette ifade verdiğimizde aldık ama bulgarca yazdığı için bisey anlamadım sadece son geçerlilik tarihi 2015'in 6. ayı yazıyordu.. İnsallah dediginiz gibi olurda sorunsuzca baş ağrımadan hallederiz..

dgoo
12-03-2015, 22:31
Insiyatif konusu ayni dedigin sekilde.
Sigorta firmalari aralarindaki anlasma geregi isterse odeme yapmayabilir.
arkadas alinti yapmis zaten.
Siz yine normal proseduru takip edin.

ozgurluk
12-03-2015, 22:49
Benim konu ile ilgili bir iddiam yok zaten yazimda, tuhaf ve sacma geliyor bu kurallar bana.

Bunun disinda mahkemelik olmakla suclu bulunmak farkli seyler, davanin sonucuda soyler misiniz hirsizi doven ceza aldi mi diye? Eger ceza filan aldiysa hakikaten boyle kanunlarla insanlari koruyamazsiniz bu ulkede... Benim mulkume hirsizlik icin girecek, ben kafasini kirmayacagim onun? Kirarsam ceza alacagim? Komik bile degil acinasi yahu...

Net bilgi sahibi olmadigim konularda konusmayi pek sevmem ama arkadasimin baya bi dert yanip kanuna hukuğa sovdugu anlardaki caresizligi gorunce bende sizin gibi dusundum.. dusuncelrinizede katiliyorum ama galiba kazin ayagi pek bizlerin gonlunden gectigi gibi degil. O arkadasimdan bilgi aldigimda sizi ö.m. yoluyla bilgilendirecegim.

Konu sahibi arkadasim, senin arastirman ve insanlara sorman iyi bisey ama bak habire bilen bilmeyen konusmus.

Su noktada trafik sigortasi ne kadar gecer bilmem.ne falan yok kusur orani degisir falan bunlari gec sil kafandan millet bi yerinden uyduruyor.. trafik eksperi vermis kusur oranini, elinde resmi belge var su an , auc sabit .. kafani baska seylerle bulandirma , sadece kafan karisir.

Yapacagin sey sudur, karsi tarafin uluslararasi gecerli olan trafik sigortasina basvurup aracini yaptiracaksin. Buna yogunlas baska bi problem yok su an onunde. Elinde resmi evrak, bi kusurun olsa orda belirtilirdi oyle degil mi ? Hic kimseye bisey sormana gerek yok, sanirim motorlu tasitlar burosumu neydi tr deki yesil kart sigortalarinin merkezi. Orayi ara en olmadi gereken bilgii al ve sadece ve sadece aracini yaptir artik baska biseye kafa yorma. Gecmis olsun tekrar

Leader01
13-03-2015, 02:24
Bu insiyatif konusunu anlamış değilim, trafik sigortasının amacı karşı tarafın mağduriyetini gidermektir zaten, ben yasal sınırın üstünde alkollü de olsam veya sürücü belgem olmasa eğer haklıysam karşı tarafın sigortası benim hasarımı 27.500 tl ye kadar bağıra bağıra ödemek zorunda, eğer tam tersi olursa ben alkollü veya sürücü belgem olmadan kazaya karışsam ve %100 kusurlu olsam yine trafik sigortam karşu tarafın hasarını öder gelir benden ister alamazsa mahkeme yoluyla alır, trafik sigortasının amacındediğim gibi karşı tarafa verilen hasarları karşılamaktır.

Ayrıca karşı tarafın türk şirketlerinden trafik poliçesi olması gerekli bildiğim kadarıyla, geldiği ülkede yaptırdığı trafik poliçesinde yurt dışı teminatı yoksa dediğim gibi uğraşabilirsiniz.

Gunes G.
13-03-2015, 10:51
Net bilgi sahibi olmadigim konularda konusmayi pek sevmem ama arkadasimin baya bi dert yanip kanuna hukuğa sovdugu anlardaki caresizligi gorunce bende sizin gibi dusundum.. dusuncelrinizede katiliyorum ama galiba kazin ayagi pek bizlerin gonlunden gectigi gibi degil. O arkadasimdan bilgi aldigimda sizi ö.m. yoluyla bilgilendirecegim.

Sevinirim, gercekten merak ediyorum sonucu. Tesekkurler.

mrtngn
13-03-2015, 13:48
@ozgurluk

Tesekkür ederim iyi dileklerinden dolayı.. Dediğin gibi görüştüğüm birçok kişi bilgisi olmamasına rağmen baya kafamı karıştırdı..Hayret ettiğim nokta ise sigorta işinde çalışanlar yaptıkları işlerden bi haber! Eski poliçenin 15 gün geçerli olduğunu dahi bilmeyen çalışanlar var malesef..

Şuanki duruma göre gelecek olursak; suçun tamamı karşı tarafta olduğu için hasarımız sorunsuz şekilde karşılanıyor..Karşı taraf yabancı plaka olduğu için yeşil kart sertifikası diye birsey varmış uluslararası geçerli sigorta poliçesi.. Evrakları Türkiye motorlu taşıt bürosuna gönderip gerekli yazışmayı ve hasar ücretinin talebini vs onlar takip ediyormuş son durum bu şekilde

ozgurluk
13-03-2015, 14:54
@ozgurluk

Tesekkür ederim iyi dileklerinden dolayı.. Dediğin gibi görüştüğüm birçok kişi bilgisi olmamasına rağmen baya kafamı karıştırdı..Hayret ettiğim nokta ise sigorta işinde çalışanlar yaptıkları işlerden bi haber! Eski poliçenin 15 gün geçerli olduğunu dahi bilmeyen çalışanlar var malesef..

Şuanki duruma göre gelecek olursak; suçun tamamı karşı tarafta olduğu için hasarımız sorunsuz şekilde karşılanıyor..Karşı taraf yabancı plaka olduğu için yeşil kart sertifikası diye birsey varmış uluslararası geçerli sigorta poliçesi.. Evrakları Türkiye motorlu taşıt bürosuna gönderip gerekli yazışmayı ve hasar ücretinin talebini vs onlar takip ediyormuş son durum bu şekilde

Uzun suredir sigorta isi ile ugrasiyorum. bu is tamamen yasanilam tecrubelerle dogru orantili olarak bilinebiliyor. Yurt disinda olupta hasar yasayan sigortalilarim cok oldu ama turkiyede olupta seninkine benzer bir hasara karisan hic olmadi dolayisiyla boyle bir tecrubeye sahip degilim. Yaptigin islemler esnasinda buradan bizleride bilgilendirirsen sevinirim. En azindan bende cok bilgim olmayan bir konuda fikir edinmis olurum.

Kolay gelsin

mrtngn
13-03-2015, 15:27
Uzun suredir sigorta isi ile ugrasiyorum. bu is tamamen yasanilam tecrubelerle dogru orantili olarak bilinebiliyor. Yurt disinda olupta hasar yasayan sigortalilarim cok oldu ama turkiyede olupta seninkine benzer bir hasara karisan hic olmadi dolayisiyla boyle bir tecrubeye sahip degilim. Yaptigin islemler esnasinda buradan bizleride bilgilendirirsen sevinirim. En azindan bende cok bilgim olmayan bir konuda fikir edinmis olurum.

Kolay gelsin

Tabikide yapılan herseyi tek tek buraya yazarım :) Abim şuan Çin'de yarın döndüğü gibi işlemleri başlatıcaz

mrtngn
16-05-2015, 23:43
Konunun üzerinden baya geçti ama merak edenler için bi güncel çekeyim.

Yurtdısından gelen araçlar için uluslararası geçerli bir sigorta yapılmak zorundaymıs.Karşı taraf yabancı plaka olduğu için işlemleri ve süreci Türkiye motorlu taşıt bürosu adında bi kuruluş takip ediyor.. Kendılerine kaza ile ilgili bütün belgeleri gönderdik ve işlemleri başlattılar. Bu işlemleride Türkiyede bulunan anlaşmalı sigorta şirketlerine devrediyorlar

Kusur oranı %100 karşıya verildiği için bizim sigortamızın olmaması bişey değiştirmedi..Eğerki kusur bizede verilseydi o oranda karşı tarafa sigortamız olmadığı için cebimizden ödeme yapıcaktık..

İnanırmısınız aracı servise cektıgimiz gün eksper geldi. Neyse aracı cebimizden yaptırdık falan 20 gün içindede parayı sorunsuz şekilde hesabımıza yatırdılar :) Allah kımseye kaza bela vermesın ama başına gelen olursa en azındab fikir verir.. Herkese tekrardan teşekkür ederim