PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg li Efsane Honda NSX Beyin Bedava :):)

mertcans
04-05-2015, 19:13
Evet arkadaşlar yabancı bir forum da gezerken Lpg Takılmış bir NSX e rastladım

Bahsi geçen olay belçika da yapılmış, bari istepne yerine simit tip taksalarmış :D:D:D:D:D:D

http://www.nsxprime.com/photopost/data/500/4741TourVaals2006_054_Medium_.jpg

http://www.nsxprime.com/photopost/data/500/4741TourVaals2006_053_Medium_.jpg

http://www.nsxprime.com/photopost/data/500/4741TourVaals2006_052_Medium_.jpg

http://www.nsxprime.com/photopost/data/500/4741TourVaals2006_051_Medium_.jpg

http://www.nsxprime.com/photopost/data/500/4741TourVaals2006_050_Medium_.jpg

Yorumları alalım ;);):D:D

Kahn23
04-05-2015, 19:14
Ferrari'ye lpg takıldı. Nsx'te neymiş :D

stlegal
04-05-2015, 19:16
Allahiniz varmi demek lazim...

turboman
04-05-2015, 19:19
iyi olmuş pekte güzel olmuş cokta süper olmuş...ulan biz binmeye bulamioz elin adamı tüp takmış inşallah gitti yerde patlar eşşeolusu :D

painkller
04-05-2015, 19:20
nsx in motoru lpgye gayet iyi uyum sağlayan bir motor beyler hayır 50 kez konusunu açtık, tartıştık bunu.

mertcans
04-05-2015, 19:23
o değilde deponun büyüklüğüne bakın :D çok yakıyo galiba hakikaten :D:D:D:D

cusse
04-05-2015, 19:23
lpg'nin bir yakıt türü olduğunu anlamamız sanırım bir 50 yılımızı daha alacak...

mertcans
04-05-2015, 19:25
lpg'nin bir yakıt türü olduğunu anlamamız sanırım bir 50 yılımızı daha alacak...

arkadaşım araç nsx umarım sende bir gün alırsın ve lpg takarsın ozaman...

lethaldoze
04-05-2015, 19:27
http://i.capsspot.com/s/5/6/140860.jpg

B.Koçer
04-05-2015, 19:37
İyide adamlarda zibille var taksa nolucak :D

B.Koçer
04-05-2015, 19:38
Gider motorunu sıfır olarak toplar veya swap yapar devam eder çok canı sıkılırsa
orası tr değil :D

atituti
04-05-2015, 19:39
lpg her zaman saatli bomba spec kabul edin bunu artık..gecen gun bir tanıdığın a4 üne bindim kafa yapmak isteyenlere adres vereyim gelip alabiliriz evden.ne yaparsanız yapın o koku arabanın içine bir şekilde geliyor ve adamın iflahını kesiyor.bu nsxe gelirsek allah bildiği gibi yapsın bile demiyorum nsxin var ve lpg takıyorsun.

cusse
04-05-2015, 19:41
arkadaşım araç nsx umarım sende bir gün alırsın ve lpg takarsın ozaman...

Benim zaten lpg'li e46 330ci'im var ve hiç zararını görmedim,nsx Türkiye de satılsaydı emin ol alırdım...

Yurt dışında bir çok örneği var özellikle hollanda belçika almanya gibi ülkelerde likit yakıt teknolojisi inanılmaz ilerlerdi,biz burda zorunluluktan onlar orda çevreyi kirletmemek için kullanıyorlar....

mertcans
04-05-2015, 19:46
Benim zaten lpg'li e46 330ci'im var ve hiç zararını görmedim,nsx Türkiye de satılsaydı emin ol alırdım...

Yurt dışında bir çok örneği var özellikle hollanda belçika almanya gibi ülkelerde likit yakıt teknolojisi inanılmaz ilerlerdi,biz burda zorunluluktan onlar orda çevreyi kirletmemek için kullanıyorlar....

yakında satışa çıkacak ozaman bekliyoruz. lpg li nsx inizi

cusse
04-05-2015, 19:50

Malesef 2015 typer'ı bekliyorum...Eylül sonu gibi tarih aldım....

Neyse konunu özeti 1,5 tl olan benzine 5 tl vermeye devam...:(

mertcans
04-05-2015, 19:52

Neyse konunu özeti 1,5 tl olan benzine 5 tl vermeye devam...:(

ustam o değilde hakikaten lpg takacakmısın typer a?

HondatugraL
04-05-2015, 20:02
"Kan benim damar benim " Adamın arabası bize laf düşmez ama illa bişey dememiz gerekiyorsa o tüpü adama takmak lazım.

KOSEREN
04-05-2015, 20:08
Az olan herşey değerlidir.Bizde yok o yüzden değerli,hoş benim için değil.Adamlar için sıradan bir araba gayette güzel çakmış lpg yi biniyor bu kadar basit.

XSi
04-05-2015, 20:17
lpg her zaman saatli bomba spec kabul edin bunu artık..gecen gun bir tanıdığın a4 üne bindim kafa yapmak isteyenlere adres vereyim gelip alabiliriz evden.ne yaparsanız yapın o koku arabanın içine bir şekilde geliyor ve adamın iflahını kesiyor.bu nsxe gelirsek allah bildiği gibi yapsın bile demiyorum nsxin var ve lpg takıyorsun.

Arabada gaz kacagi var demekki, lpg servisine gidin hortumlari kontrol etsinler.

Frid
04-05-2015, 20:36
Alternatif yakıt neticede hor görmemek lazım.

Beyin bedava ise istepne değil stepne...

dragstar
04-05-2015, 20:38
takılabilir ne varki

Low-Rider
04-05-2015, 20:39

En başta düzgün işçilikle yapılmayan, sonra bakımları yapılmayan alet/edavat/parça/mekanizma ne dersen, değil lpg olsun ne olursa olsun düzgünde çalışmaz kaçakta olur göçekte olur. 1.5sene bindim mis gibide ne kafa yaptı ne birşey

serci
04-05-2015, 20:47
Ben anlamadım herkes cokmu zengin ..Lpg ye karsı bu önyargı nedir yani..

R.I.P
04-05-2015, 20:50
biriside çıkıp dememişki o depo nedir öyle. amaç 1 depo ile dünya turu mu?

STP
04-05-2015, 21:01
Aynen gaz kacagi var :) 3.lpgli arabama biniyorum mis gibi koku sorun birsey yok

Burak
04-05-2015, 21:04
LPG'ye karsi biri degilım cok da severim fakat limited araçlara takılınca üzülüyorum :D

biriside çıkıp dememişki o depo nedir öyle. amaç 1 depo ile dünya turu mu?

O depo boyutlarından tahmin edebildiğim kadarıyla 100 litre civaridir, 80 litre LPG alsa NSX de 20 litre civarı lpg tüketse 400 km gider ancak :)

emrese
04-05-2015, 21:06

7 senedir lpgli araç kullanıyorum ne koku nede başka birşey ya düzgün takılmamış yada bakımları yapılmamış malesef
düzgün takılmış bakımları zamanında yapılan bir araçtan kesinlikle koku sızdırma olmaz

Mutlu Değerli
04-05-2015, 21:08
LPG Avrupada çevreci yakıt olarak görülüyor. Belçikada yığınla NSX, GTR, Supra, Rx7 gibi araçlar var... Cennet orası. Bol olunca böle oluyor demekki

atituti
04-05-2015, 21:11
arkadaşlar lpgnin takıldığı bölgeye istasyondaki yetkili kişi gelip elinde dedektörle bakmıyormu ? belli bir seviyeye kadar gaz cıkısı normal diyor. yani sonucta sistem süper calıssa bile yinede sızıntı oluyor ve havalandırmayı falan acınca iceriye koku geliyor hangi arabaya bindiysem alıyorum o kokuyu sadece bu arac degilki

STP
04-05-2015, 21:13
Gaz kacagi belli seviyede olur diye birsey yok,kesinlikle sizdirma olamaz,olursa raporda alamazsin.

::ZaFeR::
04-05-2015, 21:14
LPG candır valla.Düzgün ayar ve sistemle benzin kadar performans veriyor.

KOSEREN
04-05-2015, 21:17
Belli seviyede gaz kaçağı ne demek yav,kaçağın seviyesimi olur?Almanya da adam tır a lpg takmış yük taşıyor biz hala öyleydi böyleydi..

atituti
04-05-2015, 21:20
adam yüzde bilmem kaç düşük bir rakam soylemişti elinde alet vardı normal bu diyip yolladı.yarın gidip soracağım tekrardan

STP
04-05-2015, 21:21
Gaz kacagi olamaz,imkansiz yani gecer not alip onaylanmaz istasyonda.ozellikle sizdirmazlik raporu aliniyor

gökberk
04-05-2015, 21:24

http://galeri.uludagsozluk.com/10/binicem-%C3%BCst%C3%BCne-vurucam-k%C4%B1rbac%C4%B1_13389.jpg

:D :D :D

Low-Rider
04-05-2015, 21:42
arkadaşlar lpgnin takıldığı bölgeye istasyondaki yetkili kişi gelip elinde dedektörle bakmıyormu ? belli bir seviyeye kadar gaz cıkısı normal diyor. yani sonucta sistem süper calıssa bile yinede sızıntı oluyor ve havalandırmayı falan acınca iceriye koku geliyor hangi arabaya bindiysem alıyorum o kokuyu sadece bu arac degilki

Çakmakla kontrol etseydin bir kaçak var mı yok mu :)

ProdriveSTI
04-05-2015, 21:42
"Kan benim damar benim " Adamın arabası bize laf düşmez ama illa bişey dememiz gerekiyorsa o tüpü adama takmak lazım.

Seni ilgilendirmez.

mertcans
04-05-2015, 21:50
Alternatif yakıt neticede hor görmemek lazım.

Beyin bedava ise istepne değil stepne...

ben lpg ye karşı değilim sadece lpg takılan araç nsx , stepneyi hatırlattın için sağol kardeşim bu arada ne beyin varmış sende

ufuksaracci
04-05-2015, 21:53
LPG'nin oktanından haberi olan yok galiba sürekli tü kaka olarak bakıyorsunuz LPGye. Yurt dışında 900-1000hp lpg ile kullanılan otomobiller var. LPG'de önemli olan montaj , sonrasında yapılan ayar ve yazılımdır.

MK8800
04-05-2015, 21:56
Mercedes , Bmwyi fabrika cikisli olarak lpgli alabiliyorsunuz , hayir lpg ye sacma olarak bakmakta ki amac ne ? Uyumlu olduktan sonra ne performans dusurur ne de ayri bi zarari olur ustune ustluk yakittan ve nakitten tasaruf

MBuğra
04-05-2015, 22:06
Kim ne derse desin benzim olmuş 4.70. Ben devlet için mi çalışıyorum?

Alıyorum lpgmi 2.09dan, mis. 1.5 ton 2litre motorlu arabayla İstanbul'da şehiriçi 28-30 kuruş civarı yakıyorum.

Gerçi ona da zam geldi, 2 hafta önce 2.05ti.

rebeloghy
04-05-2015, 22:30
İyi de kimse günlük kullanılan nispeten sıradan araçlara lpg takılmasını bu kadar yadırgamaz zaten 5 liraya yakın benzin fiyatı ile. Yarın benzinli araba alsam Civic 1.8 hb olsun , e46 olsun , a3 hitler olsun ; gider paşa paşa takarım lpg yi.

Ama bir ep3-fn2 e36-e46 m3 z4 2.5 3.0 düşünün ki lpgli ? Bana keyif için aldığım , özel yanı performansı- motor tınısı- tepkileri olan aracıma lpg takmam, takamam.

Hele ki bir NSX im olsa , sağ koltuğuna fırlatma kiti yaptırırım. L P G harflerini aynı kelime içine koyanı uçururum babam olsa :D

Konuya dönersek , belçikada yaşayan adama hava hoş ; 2 ay sonra söker yeni motor yapar ne olacak... Eski bir Japon otomobili altı üstü bindiği..

Oconner
04-05-2015, 22:39
adam sıralı sistem bile takmaya gerek duymamış normal lpg taktırmış arabaya bizde muhabbetini ediyoruz :)))

STP
04-05-2015, 22:41
keske esım otomatık degılde duz araba kullanabılseydıde suankı accord yerıne bı fn2 typer alıp sıralı lpg ıle mıs gıbı gezseydım. cok cıddıyım bu konuda

Nucleus
04-05-2015, 22:55
Alt tarafı NSX ne var bunda ? 15 senede 18.500 adet satılan araçtan bahsediyoruz. Adam LPG de takar CNG de. (Hondacı abi vurma)

+ LPG'nin ucuz olması haricinde hiçbir artısı yok. Gaz halde olduğu için sıralı da soksan düzde soksan volumetrik verimi düşürür,LPG'de araç daha fazla yakıt tüketir vs. Oktan mevzusu falan fasa fiso. LPG'nin litresi 4 lira olsa hanginiz kullanır ?

K.Kaan
04-05-2015, 22:57
90 model flasha biniyorum 65 70 kuruşlarda yakıyorum normal kullanımda, arabayı aldığım gibi çöp oldu üstündeki lpg kiti. isterse 15 krş yaksın uzak dursun... hele de spor arabaya binip lpg takmak mı :/

STP
04-05-2015, 23:03
Alt tarafı NSX ne var bunda ? 15 senede 18.500 adet satılan araçtan bahsediyoruz. Adam LPG de takar CNG de. (Hondacı abi vurma)

+ LPG'nin ucuz olması haricinde hiçbir artısı yok. Gaz halde olduğu için sıralı da soksan düzde soksan volumetrik verimi düşürür,LPG'de araç daha fazla yakıt tüketir vs. Oktan mevzusu falan fasa fiso. LPG'nin litresi 4 lira olsa hanginiz kullanır ?

2.4 accordum var 1600 kılo otomatık 19 jantlarla kullanıyorum oem .... en son 80 lıralık gaz aldım 5 kısı ızmıre ckale uzerınden gıttık 130 150 cruıse ıle bı gıdıste 380 km gelıste 350 km yaptım... sende LPG nın artısı yokmu :) he ayrıca hızlanma verı denemelerımde lpglı en ufak eksı zaman kaybı yok

mert_can 41
04-05-2015, 23:08
Lpg ye karşıyım nedeni güvenlik yoksa çok yakın arkadaşım kullanıyo lpg birlikte binlerce km yaptık aksine performansı çok iyidi her şey iyidi ama güvenliksiz bir çok kaza gördüm lpg tankı nedeniyle yanan :( her şeyi geçtim nakliyeci bir abim kaç bin ton gaz taşıyo kamyonunda ama arabasında lpg kulanmıyo ben arabamda bomba taşımam diyo :)

ufuksaracci
04-05-2015, 23:09

Faso fiso dediğin oktan 102-112 oktan arası değişiyor.

STP
04-05-2015, 23:11
Lpg ye karşıyım nedeni güvenlik yoksa çok yakın arkadaşım kullanıyo lpg birlikte binlerce km yaptık aksine performansı çok iyidi her şey iyidi ama güvenliksiz bir çok kaza gördüm lpg tankı nedeniyle yanan :( her şeyi geçtim nakliyeci bir abim kaç bin ton gaz taşıyo kamyonunda ama arabasında lpg kulanmıyo ben arabamda bomba taşımam diyo :)

guvenlıkle alakalı hıc bırsey yok abı asıl onlar fasa fıso, eger oyle olsa almanyada vs tesvık etmek ıcın ellerınden gelenı yapmaz devletlerı. gereklı kontroller yapılarak uretılen tankların ve sıstemın oldugu lpg ler hıc bı sorun cıkarmaz

Tayfun.O
04-05-2015, 23:16
Lpg karşı değilim ama lpg li araba binilecekse lpgye uyumlu injector takılması lazım yoksa, kurum bağlama, benzinde çalışmama, tekleme sıkıntısı oluyor bir süre sonra.
Taktırdığınız adama götürüyorsunuz adam buji değiştiriyor 1 hafta sonra aynı hatayı tekrar veriyor, buji değiştirmek için verilen paraya yazık ki,(90-00 arası araçlardan bahsediyorum)
Lpg sistemini takan çoğu kişi lpgye uyumlu injector olduğu bilmez.
Yoksa güzel yakıttır, çevrecidir. Lpg li araç binilecekse fabrikasyon olması daha iyi olur bana göre.

Konuya dönecek olursak sırf çevreci olduğu için takıldıysa yazıktır günahtır, takan kişi hidrojen desteğini hiç duymamış demek ki

rodya
04-05-2015, 23:18

yakın zamanda aracıma lpg tankının oldugu yerden şaşeye kadar bir araç girdi. şase yamuldu. herhangi bi sorun olmadı. bi de böyle bişey var.

Çağlar Tokaç
04-05-2015, 23:25
2.4 accordum var 1600 kılo otomatık 19 jantlarla kullanıyorum oem .... en son 80 lıralık gaz aldım 5 kısı ızmıre ckale uzerınden gıttık 130 150 cruıse ıle bı gıdıste 380 km gelıste 350 km yaptım... sende LPG nın artısı yokmu :) he ayrıca hızlanma verı denemelerımde lpglı en ufak eksı zaman kaybı yok

Zaten LPG nin ucuz olmasi disinda hic bir artisi yok demis arkadas 4 lira olsa kullanir miydiniz demis.. :D

STP
04-05-2015, 23:26
Zaten LPG nin ucuz olmasi disinda hic bir artisi yok demis arkadas 4 lira olsa kullanir miydiniz demis.. :D

bende memnun oldum tekrardan hosgeldın

orcuns
04-05-2015, 23:35
lpg ruhsata işli vize 2017 satılık nsx

cabrioleter
04-05-2015, 23:40

biz de bu gösteriş merakı varken lpg'nin de adı çıkmışken arabayı yatırırız yine de lpg kullanmayız.

arabasındaki benzin tertibatını söküp, komple lpgli sistem yapan üstüne üstlük benzinden çok daha fazla verim alan biri vardı forumda az araştırırsanız konusunu bulursunuz.
verimi artırır, temiz yakıttır, pahalı sistemlerde de bir litre bile fazla yakmazsınız lpg sisteminin getirdiği ağırlık dezavantıjına rağmen. işin teknolojik/bilimsel kısmını bilmiyorsunuz diyelim. adam doğayı kirletmiyor. sırf bunun için bile tebrik etmek lazım. birleşmiş milletler raporuydu yanlış hatırlamıyorsam dünya hava kirliliğinde rekor üstüne rekor kırılıyor. ilerde ağzına sigara sürmemişleriniz bile akciğer kanserine yakalnınca -ki Tanrı korusun böyle bir şeyi istediğimden değil- doğayı kirletmeyen yakıtların nasıl tapınıcısı olacaksınız..

Çağlar Tokaç
04-05-2015, 23:43
bende memnun oldum tekrardan hosgeldın

Ne kadar hos bir karsilama tesekkur ederim hosbulduk yillardir zaman buldukca okurum buralari ama ilk defa cevap yazma ihtiyaci duydum ve gercekten merak ettim birim guc basina harcanan yakitin miktarinin benzine oranla daha fazla oldugu aşikar bahsedilen oktan degeri ise tam net olmayip icerisindeki propan gazini ifade eden deger 100-112 civarinda ancak lpg tek bir gazdan olusmuyor ve hatta cogu butan gazi ve bildigim kadariyla ulkemizde satilan lpg icerisindeki butan gazinin oktan degerleri ulkemizde satilan benzinin oktan degerinden daha dusuk ayrica oktan artinca performans artar gibi genel gecer bi soyleminde yanlis olacagini dusunuyorum neyse bunu merak ettim ve ben nsx hastasi biriyim surusunu en cok merak ettigim benim icin efsane olan bir araci lpg li gormek beni sasirtti sadece..

Onurkk06
04-05-2015, 23:55
Hükümetin benzin fiyatlarını bize nasıl taktığından bahsedip somut bişeyler yapmak lazım sanırım top gear İzlemiyorsunuz adamlar ne araçları bizim binmeye kıyamadığımız arabaları eşşek niyetine kullanıyorlar

Birisi şimdi.arabalarla eylem yapalım demesin :D benzin fiyatları eylemini arabayla yapmak da ayrı bi komedi

Tayfun.O
05-05-2015, 00:02

lpg kitinden golften 20 hp fazla aldılar (rakamı yanlış hatırlıyor olabilirim) araba o lpg kiti harici stocktu. Bi abimiz konusunu açmıştı ve kendi aracında göstermişti lpg italyan bir firmaya aitti ve fiyatı 3.000 tl idi şimdi ne olmuştur bilemem.
Daha yakın bir zamanda forumda bi abimiz lpg yi sıvı olarak pistona ileten bir sistem geliştirip kendi aracına uygulamıştı ve o sistemden daha da fazla güç alındı oda lpg harici stocktu. Araç yanılmıyorsam Subaru Forester dı. Ve iddasıda benzinden daha az kurum bırakmasıydı :)

Sonuç ortada ekstra hp için yapmadığımız iş yok lpg neden olmasın ?

Gidip aracına kuytu köşede bir yerde lpg uygulatırırsan tabi ki memnun kalmasın

TolgaEsentepe
05-05-2015, 00:13
hadi kullanmıyosunuz kullanana neden *** atıyosunuz ? belki biz arabada bombayla gezmeyi seviyoruz sizene :D

Berkan
05-05-2015, 00:29
bizde bile vardı nickini unuttm ama hem m5 hem type-r ında vardı lpgsi gayette memnundu bide lpg+turbo forester vardı galiba catır catır giden.

bırakın kim naparsa yapsın benzin parasını siz verecekseniz söyleyin sahibine cıkarsın lpgyi :)

Nucleus
05-05-2015, 02:12

Çağlar Tokaç gerekli cevabı vermiş. Ekonomik kısmına birşey demedim, LPG ucuz evet. Hızlanma verilerinde hem fikir değilim bir sürü etken var. Doğru bir ölçüm yapabildiğinizi düşünmüyorum.

Faso fiso dediğin oktan 102-112 oktan arası değişiyor.

Aslında 90 ile 110 oktan arasında değişiyor. Hemen hemen aynı oktan aralığında benzinde mevcut fakat ülkemizde yakıt kalitesi ortada..

arabasındaki benzin tertibatını söküp, komple lpgli sistem yapan üstüne üstlük benzinden çok daha fazla verim alan biri vardı forumda az araştırırsanız konusunu bulursunuz.
verimi artırır, temiz yakıttır, pahalı sistemlerde de bir litre bile fazla yakmazsınız lpg sisteminin getirdiği ağırlık dezavantıjına rağmen. işin teknolojik/bilimsel kısmını bilmiyorsunuz diyelim. adam doğayı kirletmiyor. sırf bunun için bile tebrik etmek lazım. birleşmiş milletler raporuydu yanlış hatırlamıyorsam dünya hava kirliliğinde rekor üstüne rekor kırılıyor. ilerde ağzına sigara sürmemişleriniz bile akciğer kanserine yakalnınca -ki Tanrı korusun böyle bir şeyi istediğimden değil- doğayı kirletmeyen yakıtların nasıl tapınıcısı olacaksınız..

Nasıl ölçmüş/hesaplamış bu verimi acaba ? Ben şimdi o arkadaşa mı güveneyim, bir otomobil firmasının kendi sitesinde, bilmem 199988845 bilmem kaç normuna göre yayınladığı yakıt değerlerine mi inanayım ?

Aynı motorda benzin yerine LPG kullanılırsa 1.5-2 lt arasında yakıt artışı görülür. Bu da LPG, benzine göre verimsiz demektir. Performansı düşük demektir.

(Golf mk6 bi-fuel değerlerini koyacaktım fakat VW sitesinden kaldırılmış. ***** elektrikli araç moda şu aralar VW vazgeçmiş LPG kullanmaktan, o yüzden kısaca araştırarak bu veriyi buldum. )

http://srv2.betterparts.org/images/vw-polo-bifuel-08.jpg

İşin teknolojik/bilimsel kısmını bilmiyorsunuz diyelim. Benzin yerine LPG kullanımı CO2 emisyonlarında %15' e kadar düşüş sağlar. Bu düşüş size TAPINICISI bir his veriyorsa şuan dizel motora tapıyor olmalısınız ? Keza, hem kilometre başı yakıt tüketimleri benzinliye göre düşük hemde CO2 emisyonları düşüktür.

Buda sizi kutsasın... hımm dizel motor mu demeliydim ??

lpg kitinden golften 20 hp fazla aldılar (rakamı yanlış hatırlıyor olabilirim) araba o lpg kiti harici stocktu. Bi abimiz konusunu açmıştı ve kendi aracında göstermişti lpg italyan bir firmaya aitti ve fiyatı 3.000 tl idi şimdi ne olmuştur bilemem.
Daha yakın bir zamanda forumda bi abimiz lpg yi sıvı olarak pistona ileten bir sistem geliştirip kendi aracına uygulamıştı ve o sistemden daha da fazla güç alındı oda lpg harici stocktu. Araç yanılmıyorsam Subaru Forester dı. Ve iddasıda benzinden daha az kurum bırakmasıydı :)

Sonuç ortada ekstra hp için yapmadığımız iş yok lpg neden olmasın ?

Gidip aracına kuytu köşede bir yerde lpg uygulatırırsan tabi ki memnun kalmasın

Bahsettiğiniz konuyu daha önce okumuştum fakat orda ki uygulamada LPG %100 olarak SIVI halinde motora gönderildiği iddaa ediliyor. Farkettiyseniz ben mesajımda GAZ formu için verimsiz dedim.

Ben kimseye LPG kullanma demedim umurumda değil açıkcası kimin hangi yakıtı kullandığı, sadece benzine göre olan verimsizliğinden bahsettim. Halbuki o kadar verimliymiş ki şimdi FIA ' ya mail yazıyordum. Salak mı bu adamlar canım F1 araçlarını benzinle kullanıyorlar..

Orhan
05-05-2015, 07:49
İngiltere kraliçesi halkı özendirmek için LPG li araç kullanıyor siz hala eleştiriyorsunuz

XSi
05-05-2015, 08:46
Beyler lpg performansina girmeden once aracin lpg de tam gaz da afr kac oluyor, once bunu gorun gozunuzle ondan sonra yorum yapin.

Ben amator olarak lpg ayari yapiyorum wideband baglayip, agzi kulaklarina varan cok oldu :) hic birsey degistirmiyorum sadece ayar..

Enjeksiyonun mantigini bilen, dogru ekipmani kullanan typer da, m5 te, ferrari de lpg de yurutur.

Ulke olarak kismetsizligimiz her iste oldugu gibi lpg dede yarim yamalak is yapiliyor malesef.

XSi
05-05-2015, 08:56
Lpg de benzine gore hacimsel olarak %10-15 fazla yakit harcanmasi, performansi dusuk oldugunun kanitiysa, dizeller daha az yakar bu da en performansli dizel motorlar demektir.

Bunu kimsr kabul etmeyecegine gore lpg performansi dusuklugunu buna baglamakta yanlis olur.

aphelion
05-05-2015, 09:02
Bizim adımız bomba soyadımız ölüm yakarız her yeri :)

SekoLive
05-05-2015, 09:24
bence iyide yapmıs sonucda bizdeki gibi tek tük olan araclardan değil oradaki nsx
bugune kadar kimsenin arabasına ne yakıt koydugu hiç dert olmadı bana sadece kendi arabalarımın yakıtı bana dert oldu :) bırakın isteyen istediğini taksn aracına.
öyle adamlar tanıyorum ki lpg ye cok karşılar ortamlarda lpgli arabaları ve kullanıcıları yadırgarlar :) ama bi aksam kanka sahile gidelm gelelim desen, ya araba cok yakıyo ya gitmeyelim diye eşine dostuna ağlarlar
yakıtından dolayı binemediğim arabam olacağına aylık akbilim olsun cebimde :) tek aracı olup ihtiyac halinde yakıttan sebep binemeyen adamlarıda hiç anlamadım...
bu arada lpg iyi şartlarda iyi montaj edilirse arac icinde sıralı sistemde lpg kokusu olmamalı
geçenlerde kaza yapan lambo benzinliydi lpg yokdu sonucu gördük.

herşey düzgün yapıldıkdan sonra lpgde sorun olacağını düsünmüyorum ama olacak varsa oluyor, takdiri ilahi diyede bişey de var bi vakitten sonra.

Anu
05-05-2015, 09:32
Benim olsa bende taktırırdım. Niye fazla para veriyim ki yakıta. En kötü yaptığım tasarrufun ufak kısmıyla ilerde motor yaptırırım olur biter.

K.Kaan
05-05-2015, 09:37
bence iyide yapmıs sonucda bizdeki gibi tek tük olan araclardan değil oradaki nsx
bugune kadar kimsenin arabasına ne yakıt koydugu hiç dert olmadı bana sadece kendi arabalarımın yakıtı bana dert oldu :) bırakın isteyen istediğini taksn aracına.
öyle adamlar tanıyorum ki lpg ye cok karşılar ortamlarda lpgli arabaları ve kullanıcıları yadırgarlar :) ama bi aksam kanka sahile gidelm gelelim desen, ya araba cok yakıyo ya gitmeyelim diye eşine dostuna ağlarlar
yakıtından dolayı binemediğim arabam olacağına aylık akbilim olsun cebimde :) tek aracı olup ihtiyac halinde yakıttan sebep binemeyen adamlarıda hiç anlamadım...
bu arada lpg iyi şartlarda iyi montaj edilirse arac icinde sıralı sistemde lpg kokusu olmamalı
geçenlerde kaza yapan lambo benzinliydi lpg yokdu sonucu gördük.

herşey düzgün yapıldıkdan sonra lpgde sorun olacağını düsünmüyorum ama olacak varsa oluyor, takdiri ilahi diyede bişey de var bi vakitten sonra.

açıkçası yakıt yok arabamda çıkartmıcam demeyi lpg takmaya hala tercih ediyorum... :) o duruma düşersem de hiç oturup ağlamam.

Bi imza var forumda birinin ona çok gülüyorum şohben mi bu lpg takayım arabama gibi. eskiden aygaz tüpü bağlıyormuş taksiciler babam anlatırdı ondan bir farkı yok gözümde. kaldı ki zararı yok vs olayına da anlam veremiyorum kendini avutması gibi geliyor insanların. he denir ki ben şu kadar ekonomi yapıyorum aracımın motoruna birşey olsa bile karşılar aradaki farkı diye o zaman da ne anlamı kaldı derim :) kimsenin fikrine saygısızlık etmek istemem ama ne yazık ki uydur kaydır bir sestem gibi geliyor bana. ayrıca yurt dışında şöyle böyle diye anlatıyoruz da adamlar asıl elektrikli arabalarla uğraşıyorlar lpg falan değil. asıl çevre dostu ve ekonomik olan o çünkü. lpg bencede şu anda litresi 4 lira olsun bugün savunanlar kötüler yok kapağıma zarar veriyor yok sürekli sübop ayarı kaçıyor yok gitmiyo vs diye. bunda yalnış birşey yok ama sırf kullanıldığı için iyi gibi göstermekte doğru değil. kardeşim az yakması benim için tercih sebebi densin olsun bitsin..:)

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 09:37
Lpg de benzine gore hacimsel olarak %10-15 fazla yakit harcanmasi, performansi dusuk oldugunun kanitiysa, dizeller daha az yakar bu da en performansli dizel motorlar demektir.

Bunu kimsr kabul etmeyecegine gore lpg performansi dusuklugunu buna baglamakta yanlis olur.

Benim orada performansdan anladigim verimdir ve gercek cevrimde dizel motorun verimi benzinli motorun veriminden yuksektir harcanan birim yakit basina elde edilen guc olarak bakilirsa evet dizel benzinliden de performanslidir ancak dizel motorlar bir takim sebeplerden dolayi yuksek devir ceviremezler buda dizelin hizlanma performansini ciddi oranda dusuren bir seydir. LPG ye karsi felan degil kendim mumkun oldugunca tercih etmem ama kullanmam demiyorum hatta donusumle de degilde fabrika cikisli lpg araclari tercih edebilirim isteyen takar tabiki ama şu bir gercek ulkemizde benzin fiyatiyla lpg yakitinin fiyati arasinda ucurum olmasaydi yada diger ulkelerdeki gibi benzin fiyatinin lpg fiyatina orani sabit kalsa bile ulkemizde benzin ucuz olsaydi kimse cevreci dusunup de milyarlar harcayip bagajindan calip lpg kullanmazdi hatta ulkemizde tutulmadigini on yargi oldugunu soyluyorsunuz ancak bence tam tersine cevreci bir yaklasimla ulkemize lpg bile girmezdi diye dusunuyorum.

taytay
05-05-2015, 09:42
Adam nsx'le çatır çatır gezio lpg de biz burda 4 sayfadır tartışıyoruz :D

stlegal
05-05-2015, 09:44
İngiltere kraliçesi halkı özendirmek için LPG li araç kullanıyor siz hala eleştiriyorsunuz

arabada lpg şatoda süt banyosu yerse.....

SekoLive
05-05-2015, 09:50
açıkçası yakıt yok arabamda çıkartmıcam demeyi lpg takmaya hala tercih ediyorum... :) o duruma düşersem de hiç oturup ağlamam.

Bi imza var forumda birinin ona çok gülüyorum şohben mi bu lpg takayım arabama gibi. eskiden aygaz tüpü bağlıyormuş taksiciler babam anlatırdı ondan bir farkı yok gözümde. kaldı ki zararı yok vs olayına da anlam veremiyorum kendini avutması gibi geliyor insanların. he denir ki ben şu kadar ekonomi yapıyorum aracımın motoruna birşey olsa bile karşılar aradaki farkı diye o zaman da ne anlamı kaldı derim :) kimsenin fikrine saygısızlık etmek istemem ama ne yazık ki uydur kaydır bir sestem gibi geliyor bana. ayrıca yurt dışında şöyle böyle diye anlatıyoruz da adamlar asıl elektrikli arabalarla uğraşıyorlar lpg falan değil. asıl çevre dostu ve ekonomik olan o çünkü. lpg bencede şu anda litresi 4 lira olsun bugün savunanlar kötüler yok kapağıma zarar veriyor yok sürekli sübop ayarı kaçıyor yok gitmiyo vs diye. bunda yalnış birşey yok ama sırf kullanıldığı için iyi gibi göstermekte doğru değil. kardeşim az yakması benim için tercih sebebi densin olsun bitsin..:)

ortalıkda lpg kötü diyip arabana istediğin/ihtiyac halde binemiyor durumdaysan sana sölicek bişi yok :) kendi imkanlarındır saygı duyarım.

bu arada lpg az yaktıgı için takılıyor ben zevkine lpg takan kimse görmedm 4-5tl olsa zaten lpg kimse takmaz orta sınıf bir lpg 1600-1700tl montaj ücreti var işletmesi v.s. 2000tl tutuyor.

K.Kaan
05-05-2015, 10:06
ortalıkda lpg kötü diyip arabana istediğin/ihtiyac halde binemiyor durumdaysan sana sölicek bişi yok :) kendi imkanlarındır saygı duyarım.

bu arada lpg az yaktıgı için takılıyor ben zevkine lpg takan kimse görmedm 4-5tl olsa zaten lpg kimse takmaz orta sınıf bir lpg 1600-1700tl montaj ücreti var işletmesi v.s. 2000tl tutuyor.

Tamam aynı noktaya geliyoruz işte ucuz olduğu için kullanıma kesinlikle saygı duyarım ama kullanıldığı için iyi vs olayına anlam veremiyorum. dediğim gibi arabam minimum 60 65 kuruş yakıyor km de. hiç gocunmadım gocunmam da lpg takılı iken ankaradan geldim 1.7 dizel corsa kadar yaktı umrumda değil. hala nefret ediyorum. conta yanık diye kapak açalım dedik nasıl illet birşey olduğunu da gördük lpg nin...

bu arada millet 2000 tl taktırmak için para harcıyor bende bu ay 1000 tl söküm projesi muayene vs harcıcam, sabancı torunu değilim ama koymuyor. arabamda o sistem duracağına çalışacağına 1000 de harcarım 3 katı da yakarım...

B16
05-05-2015, 10:07
LPG'nin gözümde ki tek artısı alışveriş merkezlerinde ki LPG açık otoparkı ücretsiz oluyo oralar :D

Vlkn
05-05-2015, 10:10
en iyisini yapmış :)

ulasoztas1
05-05-2015, 10:13
LPG candır :)
iki aracımda da 3 yıldır lpg mevcut en ufak bir koku yada tehlike yaratıcak bir sorunla karşılaşmadım. Bundan sonra da hangi aracı alırsam alayım subaru,s2k,gti,nsx vs. eğer yakıtı fazla gelirse direk taktırırım. Tabi işin ehli ustaya

Aliburakb
05-05-2015, 10:27
Adam nsx'le çatır çatır gezio lpg de biz burda 4 sayfadır tartışıyoruz :D

noktayı koymuşsunuz :)

cabrioleter
05-05-2015, 10:28
Nasıl ölçmüş/hesaplamış bu verimi acaba ? Ben şimdi o arkadaşa mı güveneyim, bir otomobil firmasının kendi sitesinde, bilmem 199988845 bilmem kaç normuna göre yayınladığı yakıt değerlerine mi inanayım ?

Çok basit değil mi ölçmek? benzinle aldığın güce bakarsın daha sonra da çıkarır lpg ile aldığın verime.

Aynı motorda benzin yerine LPG kullanılırsa 1.5-2 lt arasında yakıt artışı görülür. Bu da LPG, benzine göre verimsiz demektir. Performansı düşük demektir.

evet standart sistemlerde böyle yakıt bir miktar artar. bu da lpg benzine göre verimsiz olduğundan değil 1lt lpg'nin 1 litre benzinden daha hafif olmasındandır verimsiz değil. ki artık bu farkları da kapattılar yeni kitler ile.

(Golf mk6 bi-fuel değerlerini koyacaktım fakat VW sitesinden kaldırılmış. ***** elektrikli araç moda şu aralar VW vazgeçmiş LPG kullanmaktan, o yüzden kısaca araştırarak bu veriyi buldum. )

İşin teknolojik/bilimsel kısmını bilmiyorsunuz diyelim. Benzin yerine LPG kullanımı CO2 emisyonlarında %15' e kadar düşüş sağlar. Bu düşüş size TAPINICISI bir his veriyorsa şuan dizel motora tapıyor olmalısınız ? Keza, hem kilometre başı yakıt tüketimleri benzinliye göre düşük hemde CO2 emisyonları düşüktür.

yüzde 15'lik co2 gazı salınımını bütün dünyada düşürsek gerek dünya ekonomisine, gerek dünya sağlığına ne kadar büyük bir katkıda bulunmuş oluruz bunun farkında değiliz tabi. ayrıca sadece co2 çıkmıyor egzozdan sadece benzinliye göre bile 24 kat artabilen nox değerlerini ne yapacağız? dizel aracın nox değerlerinin farkında mısınız?

Bahsettiğiniz konuyu daha önce okumuştum fakat orda ki uygulamada LPG %100 olarak SIVI halinde motora gönderildiği iddaa ediliyor. Farkettiyseniz ben mesajımda GAZ formu için verimsiz dedim.

Ben kimseye LPG kullanma demedim umurumda değil açıkcası kimin hangi yakıtı kullandığı, sadece benzine göre olan verimsizliğinden bahsettim. Halbuki o kadar verimliymiş ki şimdi FIA ' ya mail yazıyordum. Salak mı bu adamlar canım F1 araçlarını benzinle kullanıyorlar..

şimdi burada ben sıvı formu için değil gaz formu için bunu dedim derseniz-konu lpg sıvı ya da gaz olması değil-, yukarı da da nasıl inanacağım diyip burada başka bir argüman kullanırsanız;

https://www.youtube.com/watch?v=RBSWByxHs5g

.............

Onamdar
05-05-2015, 10:34
Aracı alalı 5 sene oldu aldığım gibi brc lpg taktırdım. 70 bin km dir rutin bakımlar hariç hiçbir sıkıntı olmadı.
Lpg de 25 krş benzinde 45 krş yakıyor. 14 bin tl tasarruf etmişim. Arabayı satsam maks 16-17 eder zaten :D

Orhan
05-05-2015, 10:58
arabada lpg şatoda süt banyosu yerse.....

Artık onlarda fakir kanka nerde öyle eskisi gibi süt banyosu.
Yeni doğan torununa küçük ceyrek takmış diyollar :)

XSi
05-05-2015, 11:56
Benim orada performansdan anladigim verimdir ve gercek cevrimde dizel motorun verimi benzinli motorun veriminden yuksektir harcanan birim yakit basina elde edilen guc olarak bakilirsa evet dizel benzinliden de performanslidir ancak dizel motorlar bir takim sebeplerden dolayi yuksek devir ceviremezler buda dizelin hizlanma performansini ciddi oranda dusuren bir seydir. LPG ye karsi felan degil kendim mumkun oldugunca tercih etmem ama kullanmam demiyorum hatta donusumle de degilde fabrika cikisli lpg araclari tercih edebilirim isteyen takar tabiki ama şu bir gercek ulkemizde benzin fiyatiyla lpg yakitinin fiyati arasinda ucurum olmasaydi yada diger ulkelerdeki gibi benzin fiyatinin lpg fiyatina orani sabit kalsa bile ulkemizde benzin ucuz olsaydi kimse cevreci dusunup de milyarlar harcayip bagajindan calip lpg kullanmazdi hatta ulkemizde tutulmadigini on yargi oldugunu soyluyorsunuz ancak bence tam tersine cevreci bir yaklasimla ulkemize lpg bile girmezdi diye dusunuyorum.

Cevre konusunda:

Lpg ye alinca eksoz emisyonlari dusuyor, inanmazsan fotoda paylasabilirim tuvturk eksoz emisyon olcumleri duruyor eski aracimin :) bu acidan talep gorurdu ama esas neden tabiki ekonomi kimsede inkar etmez.

Verimi maddi yonden de incelemek mumkun bu arada, kac tl giriyor, kac tl cikiyor , girdi / cikti = verim

Bu acidan lpg benzine gore %90 daha verimli :)

XSi
05-05-2015, 12:03
Verim formulu yanlis oldu :)

Verim = cikti / girdi

Olacakti

forwett
05-05-2015, 12:19

3 sene lpg li araç kullandım hiç gaz kokusu gelmedi. bakımlarda adam gibi sızdırmazlık kontrolü yapmazsa (ki 3 yıl boyunca sızdırmadı arabam) kokulu kokulu gezer. adam gibi iş yaptırmak lazım. Güvenlikden yana sıkıntılarınız varsa lpg depolarının çarpışma testini izleyebilirsiniz. lpg deponuzu patlatacak bir güçte çarpışmada araba o darbeyle yok olur zaten kurtulma şansı yok.

sonuç olarak kabul etmiyorum saatli bomba olduğunu.

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 12:59
.............

Sizin bahsettiğiniz yada benim anladığım şekilde aracın bu yöntemle vermini değil gücünü ölçmüş olursunuz. Çok basit bir şekilde bunu ölçebiliyorsanız anladığım kadarıyla motor karakteristiklerini ve performansını ölçebileceğiniz çok güzel bir laboratuvarınız var ne kadar güzel. Bizde standart sistemlerden bahsediyoruz zaten tamamen sıfırdan lpg için tasarlanmış yakıt enjeksiyon sisteminin lpg ye göre geliştirilmiş sıvı halde olmasından bahsetmedik bizde tabiki. Öyle olsa bile bu ciddi bir arge çalışmasıdır sonuçlar olmadan konuşmak biraz anlamsız. Motor efektif veriminde sıkıştırma oranın üst limitleri çok büyük önem taşımaktadır. Örneğin bu sebeple teorik olarak bakıldığında dizel çevrimi otto çevrimine göre verimsizdir, ancak gerçekte yüksek sıkıştırma oranları sayesinde çok daha verimlidir. Dizelin litre fiyatı benzin ile aynı olsa bile iyi bir alternatiftir. Keşke lpg kadar da ucuz olsaydı. Eğer hava kirliliğini düşünüyorsanız dizelden bu kadar korkmayın sera gazı efekti yaratan co2 değerleri lpg den bile daha düşüktür üstelik ciddi oranda daha az kaynak kullanımı söz konusudur. Zehirli gazlardan da hidrocarbon ve carbonmonoxide emisyonları da yine kaynak tüketiminin azlığıyla birlikte lpg den düşüktür. Tek sıkıntı olan NOx emisyonlarıdır bunlarında bir bölümü zehirli gaz bir bölümü ise sera gazı efekti yaratır. Tabiki emisyon standartları yasalarınca dizel araçlarımıza eklenen ve dizel aracımızla birlikte satın aldığımız çok pahalı filtre sistemleri bu NOx emisyonlarını standart seviyeye düşürmektedir.Performans ise sizin ne istediğinize göre değişir çevreci olmak isteyen nükleer ile değilde rüzgar, güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji elde edip elektrikli arabasıyla istediği gibi gazlayabilir tabi bide bu pilli arabanın bataryaları bittiğinde çevreyi kirletmeden biten bataryaların geri dönüşümünü sağlarsa ohh ondan temizi, çevrecisi yok bu dünyada.. :D

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 13:07
Cevre konusunda:

Lpg ye alinca eksoz emisyonlari dusuyor, inanmazsan fotoda paylasabilirim tuvturk eksoz emisyon olcumleri duruyor eski aracimin :) bu acidan talep gorurdu ama esas neden tabiki ekonomi kimsede inkar etmez.

Verimi maddi yonden de incelemek mumkun bu arada, kac tl giriyor, kac tl cikiyor , girdi / cikti = verim

Bu acidan lpg benzine gore %90 daha verimli :)

Zaten bende lpg nin egzoz emisyonları yüksek demedim tabikide benzinli bir araca göre daha düşüktür. Demek istediğim benzinin fiyatı düşük olsaydı hatta lpg de aynı oranda düşük olsaydı hiç kimse lpg daha çevreci ben lpg kullanacağım demezdi bu sebeple belki ülkeye bile girmezdi. Hatta dizelin aynı oranda düşük fiyatlara satıldığını düşünmek bile istemiyorum. Gerçi o zaman dizelde bu kadar rağbet görmezdi. :D

Sizin yaptığınız verim hesabı değil kar/zarar hesabı bir motorda efektif verim hesabı bu şekilde yapılmaz. Kar ediyorsanız ve doya doya geziyorsanız ne mutlu. :D

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 13:14
.............

Bide yoğunluğuna göre açıklamışsınız ya ne kadar güzel siz galiba lpg nin sıvı formunun 1 litresinin benzinden daha hafif olduğunu söylemişsiniz doğru hatta lpg nin gaz formu da sıvı formundan 200-300 kat daha hafif. Keşke benzinliklerde kilo hesabı satsalardı böylece daha ekonomik olurdu lpg. Yol bilgisayarıda kilo olarak göstermeliydi hatta.. :D

elma
05-05-2015, 13:22
Bide yoğunluğuna göre açıklamışsınız ya ne kadar güzel siz galiba lpg nin sıvı formunun 1 litresinin benzinden daha hafif olduğunu söylemişsiniz doğru hatta lpg nin gaz formu da sıvı formundan 200-300 kat daha hafif. Keşke benzinliklerde kilo hesabı satsalardı böylece daha ekonomik olurdu lpg. Yol bilgisayarıda kilo olarak göstermeliydi hatta.. :D

Enerji yoğunluğu.

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 13:43
Enerji yoğunluğu.

Anlamadım yoğunluk kelimesini bir tek ben kullandım zaten. Kütleden bahsedilmiş buda kütlesel yoğunluktur.

Tayfun.O
05-05-2015, 13:53
Çağlar Tokaç gerekli cevabı vermiş. Ekonomik kısmına birşey demedim, LPG ucuz evet. Hızlanma verilerinde hem fikir değilim bir sürü etken var. Doğru bir ölçüm yapabildiğinizi düşünmüyorum.

Aslında 90 ile 110 oktan arasında değişiyor. Hemen hemen aynı oktan aralığında benzinde mevcut fakat ülkemizde yakıt kalitesi ortada..

http://srv2.betterparts.org/images/vw-polo-bifuel-08.jpg

Peki tamam 2. örneğe sıvı dedin çart dedin çurt dedin 1. örnekte yapılan montajda golfe yapılan montaj gaz formunu iletiyor ve 20 hp aldılar hani buna bir bahane bul :)
F1 de benzinden bahsetmişsiniz orada ki benzin sıradan bir kurşunsuz benzin değil :) Ayrıca 4 lt ile 7 km gidebilen bir araçtan bahsediyorsunuz o kadar büyük tank lazım olur ki aklın hayalin şaşar o yüzden lpg kullanmıyorlar

K.Kaan
05-05-2015, 13:57
Peki tamam 2. örneğe sıvı dedin çart dedin çurt dedin 1. örnekte yapılan montajda golfe yapılan montaj gaz formunu iletiyor ve 20 hp aldılar hani buna bir bahane bul :)
F1 de benzinden bahsetmişsiniz orada ki benzin sıradan bir kurşunsuz benzin değil :) Ayrıca 4 lt ile 7 km gidebilen bir araçtan bahsediyorsunuz o kadar büyük tank lazım olur ki aklın hayalin şaşar o yüzden lpg kullanmıyorlar

peki roll car larımız dışında var mı lpg li profesyonel yarış arabası ? merak ettim

STP
05-05-2015, 13:57
Nucleus kardes,dogru olcum yaptigimi dusunmiyormussunya bende butt dyno var,yolda sikmam yeter...

STP
05-05-2015, 13:58
peki roll car larımız dışında var mı lpg li profesyonel yarış arabası ? merak ettim

Lpg li ep3 typer cuplari duymadim deme :)

K.Kaan
05-05-2015, 14:01
Lpg li ep3 typer cuplari duymadim deme :)

cidden bilmiyorum ya hiç rastlamadım :D Tr de mi dünyada mı kullanılıyor? helal olsun o zaman bi ep3 alıp tüpleyelim :P şaka bi yana kullanana saygı gösteririm de benzinciler bana abi mayak mısın sen bu arabaya benzinde binilir mi demeye devam etsin :)

STP
05-05-2015, 14:05
Ciddiyim tr de yapildi gecmis donemlerde
http://www.2a-lpg.com/gallery/files/0/resimler/honda/4.jpg

gökberk
05-05-2015, 14:06
İtin bi tarafında soktun LPG'yi... Şimdi de kullanana saygı gösteririm diyorsun :)

STP
05-05-2015, 14:08
Dedigim gibi esim manuel kullansa aninda fn2 typer alir takarim

http://www.cevreotogaz.com.tr/Images/galeri/5399628.jpg

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 14:14
Verimi nasıl oluyorda performans ile bir tutabiliyorsunuz anlamıyorum. LPG ile daha fazla güç alınamaz diyen kim oldu ki? Alınır tabiki verimi umursamazsan alınabilir. 20 hp alan kişinin yakıt tüketim değerleri laboratuvar ortamında test edilmiş mi yoksa sadece biraz düştü gibi hissediyorumdan ibaret mi bence ise tam tersine çok daha fazla mı yakmaya başladı ne? Neyse ne de olsa litresi ucuz dimi bir şey olmaz..

Türkiye de yaygınlaşmadığını ön yargı olduğunu söylüyorsunuz lpg ye karşı sizin için biraz araştırdım 2012 yılı verilerine göre Dünyada en çok otogaz kullanan 2. ülkeyiz ve sanırım otogazlı araç sayısı benzinli araç sayısından fazla olan tek ülkeymişiz 2012 de bu oran %58 miş. Hızla arttığı düşünülürse şimdi belkide en çok kullanan 1. ülke olmuşuzdur yeterince araştıramadım.. :D

İlgilenenler için:
http://www.epdk.org.tr/documents/lpg/rapor_yayin/LPG_Sektor_Raporu_2012.pdf

XSi
05-05-2015, 14:16
Type r s2k m3 m5 ferrariler hepsine olur.

Yeterki motor gucune, devrine uygun ekipman kullan.

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 14:17
Ülkemizde benzin fiyatları böyle olduktan sonra neden olmasın f1 takımımız olsa onlar bile kullanırdı belki lpg.. :D

bad cat
05-05-2015, 14:17
kendimi bi an için forumdonanımda "lpg uyumu" konusunda sandım. en son 320i ed ye lpg uyarmı konusunu okumuştum :D
arkadaş aracıma motor yaptırdıktan sonra eski kiti söküp 0 (sıfır) :D brc kit taktırdım. ne koku var ne bişey. Kıytırık 1.4 vvti 50 krş yakıyo benzinde. tüpte 23 krş. takırdığım andan itibaren sistemin parasını çıkarttım şimdi de yeni motorun parasını biriktiriyorum :D Dünde 2.0 tfsi konusunda lpg araştırması yaptım :) bişey göremedim, burdan sorayım audi a4 2.0 tfsi quattroya uyumlu lpg kiti kaç liradır acaba. benzinde 14-15 litre yakıyomuş :o

Tayfun.O
05-05-2015, 14:23
Verimi nasıl oluyorda performans ile bir tutabiliyorsunuz anlamıyorum. LPG ile daha fazla güç alınamaz diyen kim oldu ki? Alınır tabiki verimi umursamazsan alınabilir. 20 hp alan kişinin yakıt tüketim değerleri laboratuvar ortamında test edilmiş mi yoksa sadece biraz düştü gibi hissediyorumdan ibaret mi bence ise tam tersine çok daha fazla mı yakmaya başladı ne? Neyse ne de olsa litresi ucuz dimi bir şey olmaz..

Türkiye de yaygınlaşmadığını ön yargı olduğunu söylüyorsunuz lpg ye karşı sizin için biraz araştırdım 2012 yılı verilerine göre Dünyada en çok otogaz kullanan 2. ülkeyiz ve sanırım otogazlı araç sayısı benzinli araç sayısından fazla olan tek ülkeymişiz 2012 de bu oran %58 miş. Hızla arttığı düşünülürse şimdi belkide en çok kullanan 1. ülke olmuşuzdur yeterince araştıramadım.. :D

İlgilenenler için:
http://www.epdk.org.tr/documents/lpg/rapor_yayin/LPG_Sektor_Raporu_2012.pdf

Laboratuvara ne gerek var 10 lt alırsın nereye kadar giderse, Google ye brc ldi sistemi yazarsan gerekli cevabı bulursun vesselam :)

K.Kaan
05-05-2015, 14:27
İtin bi tarafında soktun LPG'yi... Şimdi de kullanana saygı gösteririm diyorsun :)

ne diyim ki lpg benim için hala itin bi tarafında ama maddi sebeplerden dolayı kullanmak isteyen insana laf söyleme hakkım yok. benzini 5 tl ye ben satmıyorum :)

he bir de lpg de güç alındı diyelim de ekonomik kullanmadığında zaman çok fazla yakması güçlü sistemlerle tüketimi aynı oranlara çıkartırsa?

K.Kaan
05-05-2015, 14:29
Ferrari'de Türk krizi

Belçika’da bir Türk işadamı Ferrari’sine LPG taktırmak istedi. Şirket 145 bin Euro’luk arabayı derhal elinden aldı

Ferrari, Ferrari olalı böyle zulüm görmedi! Belçika'daki Türk işadamı Uğur C. 145 bin Euro'ya (250 milyar TL) satın aldığı Ferrari'sine "Çok benzin yakıyor" diyerek LPG (otogaz) taktırmak istedi.

Türk Tamirciler LPG'yi Takamadı!
LPG tesisatını bir türlü takamayan Türk oto tamircileri, İtalyan devinin Brüksel temsilcisinden yardım isteyince olay patlak verdi. Şok geçiren Ferrari yetkilileri hemen Uğur C.'nin evine gitti.

Ferrari: İlk Kez Başımıza Geliyor
El koydukları otomobilin bedelini Uğur C.'ye geri ödeyen Ferrari'ciler "İlk kez böyle bir şey yaşadık. LPG'ye izin verseydik şirketin prestijini sarsardık" diye konuştu.

Ferrari Ferrari olalı böyle olay görmedi!

Belçika'da yaşayan Türk tekstilci, çok benzin tüketiyor diye Ferrari'sine LPG taktırmaya kalkıştı. Durumu tamirciden öğrenen Ferrari, parasını ödeyip aracı geri aldı!.

Dünyanın en lüks otomobillerinden biri olan Ferrari, sayısız ülkede satılıyor. Firmanın müşteri profili belli. Lüks otomobile girdiği için fiyatları Türkiye'de özellikle yüksek. Her parayı veren de Ferrari sahibi olamıyor. İşte böyle sıkı "satış kuralları" arasında İtalya'nın dünyada bilinen bir numaralı markası Ferrari, inanılmaz ama gerçek türünden bir olay yaşadı. Olayın kahramanı bir Türk. Geçtiği yer de Belçika. Bu ülkede yaşayan ve tekstil işiyle uğraşan Uğur C., iyi para kazanmaya başlayınca kendisine bir Ferrari satın aldı. İkinci el, 10 yaşında bir Ferrari Testarossa... Ancak bir süre sonra pişman oldu. Çünkü kırmızı, alev gibi otomobili çok fazla benzin tüketiyordu. Türk işadamının da aklına, anavatanından esinlendiği bir fikir geldi. Ferrarisine LPG yani otogaz taktıracaktı. Soluğu hemen bir oto tamircisinde aldı. Gent kentindeki tamirci, yakın bir Türk arkadaşıydı. Aracı inceledikten sonra tamirci Türk LPG tankını nereye takacağını bulamadı. Bunun üzerine Belçika'daki Ferrari merkezini aradı. Duyduklarına inanamayan yetkililer, "Siz aracı teslim alın. Biz hemen geliyoruz" dedi. Ve yetkililer hemen aynı gün soluğu söz konusu tamircide aldı. Böyle bir olayı ne duyduklarını, ne de gördüklerini söyleyen Ferrari yetkilileri, bu olayın şirket prensiplerine temelden ayrıkı olduğunu söyledi. Şirket yetkilerine dayanarak da Türk işadamı Uğur C'nin ödediği 145 bin euro'yu vererek Ferrari'yi geri aldı!

TANKI TAKAMAYINCA...
Satış mukavalesi iptal edilen evli ve üç çocuk babası Türk işadamı, müthiş fikrinden bir gün sonra otomobilsiz kaldı. Konuyla ilgili görüştüğümüz işadamı, iş bağlantıları ve Belçika'daki çevresini riske atmamak için fotoğrafını çektirmek istemedi.

"İLK KEZ YAŞADIK"
Biz de Belçika'daki Ferrari yetkilileriyle görüşmeye gittik. Olayı doğrulayan Ferrari-Belgium Francorchamps Satış Müdürü Roger Van Peteghem da LPG takılmasına müsade etmeleri halinde markalarına prestij açısından büyük zarar geleceğini söyledi. Van Peteghem, "Belçika piyasasında 47 adet Ferrari var. Ferrari sahipleri bellidir. Müşterilerimiz hakkında bilgi veremeyiz. Müşteriler arasında ayrım yapmayız. Ancak Ferrari'ye özellikle manevi yönden zarar verecek durumlara kesinlikle izin vermeyiz. İlk defa böyle bir tecrübe yaşadık. Bu tecrübeden sonra şimdi çok daha dikkatli davranıyoruz" dedi.

FİKRET AYDEMİR / BRÜKSEL

gökberk
05-05-2015, 14:38
ne diyim ki lpg benim için hala itin bi tarafında ama maddi sebeplerden dolayı kullanmak isteyen insana laf söyleme hakkım yok. benzini 5 tl ye ben satmıyorum :)

he bir de lpg de güç alındı diyelim de ekonomik kullanmadığında zaman çok fazla yakması güçlü sistemlerle tüketimi aynı oranlara çıkartırsa?

İşin özü ben de Selçuk abi de diğerleri gibi LPG 'yi cebimiz fazladan delinmesin diye kullanıyoruz..
Bu dönüşümü adam akıllı montaj ve doğru ayarla arabasında sorunsuz kullanan bir çok kişi gibi ben de varım.
Şimdi kitin parası, motor masrafı, karımı vs hesaplamanın anlamı yok. 8 Senedir kullanıyorum hesabını sen yap yapacaksan.
Bunu şey gibi düşün. Aracına eklemeler yapıp, yazılımını değiştirmek gibi.. Doğru ayar yapılmadan gazladığında sonuç aynı olacak.
LPG takılır, takılmaz vs bunları tartışmak bana gereksiz geliyor açıkçası. NSX'e LPG mi takmış.. Typer'a lpg mi takmış. Taksın :) Hayırlı olsun.

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 14:44
Laboratuvara ne gerek var 10 lt alırsın nereye kadar giderse, Google ye brc ldi sistemi yazarsan gerekli cevabı bulursun vesselam :)

Bir diyorsunuz gaz halinde bir diyorsunuz sıvı halinde kullanarak aldılar 20hp. Daha önceki mesajlarımda da size bahsettiğim gibi standart sistemden bahsettiğimizi söyledim. Ayrıca LDI sistemi direkt enjeksiyonlu motorlara uygulanıyor. Ve bu 20hp alan arkadaş litre olarak da daha az yaktıysa bu LDI sistemiyle tabi orasıda meçhul bi gaz bi sıvı dendiği için anlamadım helal olsun. Laboratuvar laboratuvar diyorum çünkü acaba emisyonlar ne yönde değişiyor? Bir motorun verimli olup olmadığını 10lt koydum 100 km giderken 110 km gittim diyerek ölçülmüyor ne yazık ki ayrıca yol şartları sürekli değişen şartlar olduğu için laboratuvarda ölçüm yapılmış bir aracın verilerine mi güveneyim yoksa yolda ölçülmüş bir aracın verilerine mi güveneyim demek istemiş o arkadaş. Hakkaten emisyon değerleri ne olmuş acaba sıradan bir sıralı sistemde bile diğer hc,co,co2 gibi değerler benzinliye göre düşükken nox emisyonları daha fazla çıkmakta. Emisyon değerleri de kabul edilebilir değerlerde olup motor dayanım testleride yapıldıysa o da kabul edilebilir değerlerdeyse 100 yılın icadı olsa gerek.

emp:)
05-05-2015, 14:49
Ferrari'de Türk krizi

Belçika’da bir Türk işadamı Ferrari’sine LPG taktırmak istedi. Şirket 145 bin Euro’luk arabayı derhal elinden aldı

Ferrari, Ferrari olalı böyle zulüm görmedi! Belçika'daki Türk işadamı Uğur C. 145 bin Euro'ya (250 milyar TL) satın aldığı Ferrari'sine "Çok benzin yakıyor" diyerek LPG (otogaz) taktırmak istedi.

Türk Tamirciler LPG'yi Takamadı!
LPG tesisatını bir türlü takamayan Türk oto tamircileri, İtalyan devinin Brüksel temsilcisinden yardım isteyince olay patlak verdi. Şok geçiren Ferrari yetkilileri hemen Uğur C.'nin evine gitti.

Ferrari: İlk Kez Başımıza Geliyor
El koydukları otomobilin bedelini Uğur C.'ye geri ödeyen Ferrari'ciler "İlk kez böyle bir şey yaşadık. LPG'ye izin verseydik şirketin prestijini sarsardık" diye konuştu.

Ferrari Ferrari olalı böyle olay görmedi!

Belçika'da yaşayan Türk tekstilci, çok benzin tüketiyor diye Ferrari'sine LPG taktırmaya kalkıştı. Durumu tamirciden öğrenen Ferrari, parasını ödeyip aracı geri aldı!.

Dünyanın en lüks otomobillerinden biri olan Ferrari, sayısız ülkede satılıyor. Firmanın müşteri profili belli. Lüks otomobile girdiği için fiyatları Türkiye'de özellikle yüksek. Her parayı veren de Ferrari sahibi olamıyor. İşte böyle sıkı "satış kuralları" arasında İtalya'nın dünyada bilinen bir numaralı markası Ferrari, inanılmaz ama gerçek türünden bir olay yaşadı. Olayın kahramanı bir Türk. Geçtiği yer de Belçika. Bu ülkede yaşayan ve tekstil işiyle uğraşan Uğur C., iyi para kazanmaya başlayınca kendisine bir Ferrari satın aldı. İkinci el, 10 yaşında bir Ferrari Testarossa... Ancak bir süre sonra pişman oldu. Çünkü kırmızı, alev gibi otomobili çok fazla benzin tüketiyordu. Türk işadamının da aklına, anavatanından esinlendiği bir fikir geldi. Ferrarisine LPG yani otogaz taktıracaktı. Soluğu hemen bir oto tamircisinde aldı. Gent kentindeki tamirci, yakın bir Türk arkadaşıydı. Aracı inceledikten sonra tamirci Türk LPG tankını nereye takacağını bulamadı. Bunun üzerine Belçika'daki Ferrari merkezini aradı. Duyduklarına inanamayan yetkililer, "Siz aracı teslim alın. Biz hemen geliyoruz" dedi. Ve yetkililer hemen aynı gün soluğu söz konusu tamircide aldı. Böyle bir olayı ne duyduklarını, ne de gördüklerini söyleyen Ferrari yetkilileri, bu olayın şirket prensiplerine temelden ayrıkı olduğunu söyledi. Şirket yetkilerine dayanarak da Türk işadamı Uğur C'nin ödediği 145 bin euro'yu vererek Ferrari'yi geri aldı!

TANKI TAKAMAYINCA...
Satış mukavalesi iptal edilen evli ve üç çocuk babası Türk işadamı, müthiş fikrinden bir gün sonra otomobilsiz kaldı. Konuyla ilgili görüştüğümüz işadamı, iş bağlantıları ve Belçika'daki çevresini riske atmamak için fotoğrafını çektirmek istemedi.

"İLK KEZ YAŞADIK"
Biz de Belçika'daki Ferrari yetkilileriyle görüşmeye gittik. Olayı doğrulayan Ferrari-Belgium Francorchamps Satış Müdürü Roger Van Peteghem da LPG takılmasına müsade etmeleri halinde markalarına prestij açısından büyük zarar geleceğini söyledi. Van Peteghem, "Belçika piyasasında 47 adet Ferrari var. Ferrari sahipleri bellidir. Müşterilerimiz hakkında bilgi veremeyiz. Müşteriler arasında ayrım yapmayız. Ancak Ferrari'ye özellikle manevi yönden zarar verecek durumlara kesinlikle izin vermeyiz. İlk defa böyle bir tecrübe yaşadık. Bu tecrübeden sonra şimdi çok daha dikkatli davranıyoruz" dedi.

FİKRET AYDEMİR / BRÜKSEL

10 numara sıkma haber:) Adam tekliflerini kabul etmese arabayı ne geri satın alabilirler nede ne yapıldığına karışabilirler. Arabayı almış mı almış, kanunen sahibi isterse tavuk besler içinde Ferrari'de bi .ikim yiyemez:)

Elinden aldı falan laflara bak bizim Türk gazetecilerin hepsi aynı *** demek.

XSi
05-05-2015, 15:02
Ama ferrariye de takilmasin bi zahmet :)

Zaten ferrarisi olan adamin, konforlu ve az yakan (dizel) bi araci vardir dimi yani :)

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 15:02
10 numara sıkma haber:) Adam tekliflerini kabul etmese arabayı ne geri satın alabilirler nede ne yapıldığına karışabilirler. Arabayı almış mı almış, kanunen sahibi isterse tavuk besler içinde Ferrari'de bi .ikim yiyemez:)

Ferrari F430 on LPG! (http://www.nsxprime.com/forum/showthread.php/176655-Ferrari-F430-on-LPG)!

NSX haberide buradan gelme muhtemelen eskiden direkt enjeksiyonlulara yapılamıyordu işte LDI ile felan onu da çözdüler işte.

mert_can 41
05-05-2015, 15:05
Zaten ferrariye lpg takılamaz çünkü firma gördüğü veya duyduğu anda el koyuyo yurt dışında biri limuzin yaptı ferrariyi şirket dava açıp ablemlerini söktürmüş :D

ErkanCanS
05-05-2015, 15:06

Satış sözleşmesine '' marka prestijini zedelemek '' gibi bir madde ekliyor olabilirler. Hiç ferrari sözleşmesi görmedim ama böyle bişey varsa çokta güzel alırlar :)

XSi
05-05-2015, 15:21
2 el sefakoy yada umraniye oto pazarindan alanlar taktirabilir bu durumda :)

barakuda26
05-05-2015, 15:23
LPG'nin ülkemizde kullanılmasının sebebİ zaten yakıt fiyatlarının yüksek olması, kimsenin gidip keyfinden taktırdığını sanmıyorum. Tercih meselesi, kimsenin kimseye niye taktırdın yada niye taktırmadın demesinin de anlamı yok.

63owen63
05-05-2015, 15:28
nsx 40 bin euro civarlraında fiyatlarda gezen bir araba.. D segmenti sıfır araç fiyatıyla aynı. Tr' ye yorarsak passatla fiyat babında yakınlar. Tr'de 1.6 passatlara tonla lpg yapıldı, nasıl yadırganacak bir durum degilse, avrupa da da öyle.. Hatta avrupa çok daha açık fikirli bu konuda bizden.. Ha nsx'im olsa lpg takar mıyım, hayatta takmam.. Ama absürd bir durum gibi görünmesinin sebebi biz de ki 'özel ' oluşu...Başka bir örnek, Almanya da Amcamlar mk4 manuel r32'yi eve bağlamış, sadece çöpleri taşıyorlardı , ağlayacaktım..

cusse
05-05-2015, 17:31
O değilde konuyu açan arkadaş atarlı ergen triplerinde bana tu kaka fakire bak lpg kullanıyor gibi laf sokmaya çalışıyordu nerde acaba merak ettim?

mertcans
05-05-2015, 17:44
O değilde konuyu açan arkadaş atarlı ergen triplerinde bana tu kaka fakire bak lpg kullanıyor gibi laf sokmaya çalışıyordu nerde acaba merak ettim?

burdayım kardeşim ***** iş güç anca girebildim bilgisayara konu uçmuş gitmiş , ergen triplerinde neden olayım nsx alacaksan tüp takacaksan , typer alıp tüp takacaksan hiç alma o arabayı . senin takıldığın nokta arabanda tüp var ve tüpü savunuyosun :) takılma böyle şeylere , kimse demedi ki e46 ya tüp takılmaz diye :) bir arkadaşımın da bahsettiği gibi , nsx, s2000, typer, m3 gibi araçlara tüp takacaksan

aynen öyle ben ergenim

Evrenoz
05-05-2015, 17:50
burdayım kardeşim ***** iş güç anca girebildim bilgisayara konu uçmuş gitmiş , ergen triplerinde neden olayım nsx alacaksan tüp takacaksan , typer alıp tüp takacaksan hiç alma o arabayı . senin takıldığın nokta arabanda tüp var ve tüpü savunuyosun :) takılma böyle şeylere , kimse demedi ki e46 ya tüp takılmaz diye :) bir arkadaşımın da bahsettiği gibi , nsx, s2000, typer, m3 gibi araçlara tüp takacaksan

aynen öyle ben ergenim

Çok uzattın ama.. Sen mi karar vereceksin tüp takacaksa hangi arabayı alıp almayacağına
Almış, takmış, kullanmış. Sana dert olan ne

mertcans
05-05-2015, 17:53
bana dert olan birşey yok bu benim fikrim

bad cat
05-05-2015, 17:53
kendimi bi an için forumdonanımda "lpg uyumu" konusunda sandım. en son 320i ed ye lpg uyarmı konusunu okumuştum :D
arkadaş aracıma motor yaptırdıktan sonra eski kiti söküp 0 (sıfır) :D brc kit taktırdım. ne koku var ne bişey. Kıytırık 1.4 vvti 50 krş yakıyo benzinde. tüpte 23 krş. takırdığım andan itibaren sistemin parasını çıkarttım şimdi de yeni motorun parasını biriktiriyorum :D Dünde 2.0 tfsi konusunda lpg araştırması yaptım :) bişey göremedim, burdan sorayım audi a4 2.0 tfsi quattroya uyumlu lpg kiti kaç liradır acaba. benzinde 14-15 litre yakıyomuş :o

aynen öyle ben ergenim

arkadaş typera, nsx'e takılmayacağını söyledin de bak geçen sayfada bi soru sordum "a4 2.0 tfsi ya takabilir miyiz?" cevap bekliyorum. benim param o kadarına yetiyo :)

mertcans
05-05-2015, 17:58
arkadaş typera, nsx'e takılmayacağını söyledin de bak geçen sayfada bi soru sordum "a4 2.0 tfsi ya takabilir miyiz?" cevap bekliyorum. benim param o kadarına yetiyo :)

yahu demek ben gerçekten garip birşey söylemişim :) takın tüpünüzü nsx e typer a m3 e , sizde a4 ünüze takın takılıyordur herhalde lpg firmalarıyla bir görüşün :)

Evrenoz
05-05-2015, 18:00

izin verdi takmana, hadi iyisin :)

mertcans
05-05-2015, 18:08
:):):):):)

volume81
05-05-2015, 18:49
ebesinin nikahındaki NSX tüp takıldı diye konunun geldiği yere bak

adamlarda zilyon tane var 1 tanesi takmış

tr'de kaç tane var ? daha 3 saat olmadı AE plakalı NSX'in yanından geçtim yaya olarak ön tampon felan kırık cam fitilleri dağılmış boya desen ayrı bir dünya ülkemizdeki NSX'e yapılan bence lpg'li bir NSX'den çok daha büyük zulüm bence :)

Çağlar Tokaç
05-05-2015, 19:20
ebesinin nikahındaki NSX tüp takıldı diye konunun geldiği yere bak

adamlarda zilyon tane var 1 tanesi takmış

tr'de kaç tane var ? daha 3 saat olmadı AE plakalı NSX'in yanından geçtim yaya olarak ön tampon felan kırık cam fitilleri dağılmış boya desen ayrı bir dünya ülkemizdeki NSX'e yapılan bence lpg'li bir NSX'den çok daha büyük zulüm bence :)

Bütün bunlar ekonomik sıkıntı işte kimi takmaz lpg kafası öyle rahat olur kimi ferrarisine takar kafası öyle rahat olur kimi de yaptıramıyordur belki ama kötü de olsa bir nsx sürdüğü için kafası rahattır.. Bu şu şekil bu bu şekil herkes istediğini yapsın dimi.. :D

emp:)
05-05-2015, 19:29
Satış sözleşmesine '' marka prestijini zedelemek '' gibi bir madde ekliyor olabilirler. Hiç ferrari sözleşmesi görmedim ama böyle bişey varsa çokta güzel alırlar :)

Haberde modeli geçen araba 20 yıllık, kimbilir kaçıncı sahibi. Sözleşme varsa bile ilk sahibini bağlar diğerlerini bağlamaz. Sözleşme falan olacağınıda sanmıyorum. Öyle olsa LaFerrari alabilme hakkı olanlara arabaları sattırmazlar. LPG'ye gelene kadar:)

mad_max1978
05-05-2015, 19:38
bence konudaki esas nokta arkadaşın dediği gibi bu arabadan bizde 3-5 tane var adamlarda yüzlerce.bize göre nsx değerli olabilir ama adamlar için sıradan bir arabadır belki.

Eren G.
05-05-2015, 19:40
Sonra stp felam gibi abilerim 20-25 yas araligina laf edip kizinca darilmaca gucenmece yok. Iki haftadir bakiyorum her konuda sazan gibi atlayan her seyi ben bilirik en iyisi benim havasinda olanlari hepsi yasitim. E adamlar hakli adam kac senesini vermis bu ise ehliyetini aldiginda ikinci sinifa giden adam geliyor is ogretmeye calisiyor adama.

MK8800
05-05-2015, 20:35
Sonra stp felam gibi abilerim 20-25 yas araligina laf edip kizinca darilmaca gucenmece yok. Iki haftadir bakiyorum her konuda sazan gibi atlayan her seyi ben bilirik en iyisi benim havasinda olanlari hepsi yasitim. E adamlar hakli adam kac senesini vermis bu ise ehliyetini aldiginda ikinci sinifa giden adam geliyor is ogretmeye calisiyor adama.

Bilgili olmayi ya da bilgisiz olmayi yasa baglamak cok sacma , sirf biri benden buyuk diye de bilgisi benden fazlaymis demem . Ha ama bunlari ayri tutup gercekten bilgisiz olarak boş konusmak ayri onu da yaşa baglamam cahilliktir . Beni baglayan bi durum yok ama genelleme yaptigin yas grubundayim

Eren G.
05-05-2015, 20:45
Ben de genelleme yaptigim yas grubundayim zaten senin dedigin gibi bir durumdqn bahsetmedim zaten. Ama bizim yasimizdaki adamlarin cogu burada laftan anlamiyor burada bu bir gercek. Adam 200 beygir 2 ton arabam var diyor herkese kaldirmis geziyor laf edene de yine atar akil verene yine atar, ha bu akil vermeye calisanlardan biri yine bizi yaslarimizdan. Her 20 yasindaki adam boyle olcak diye bir sey yok ama huy iste.

mertcans
05-05-2015, 20:46
insanlar tartışmaya yer arıyor forumda ben anlamadım :) eğer lafın banaysa kardeşim konuyu ben açtım sazan gibi atlayan ben değilim .

lpg li nsx kullanmak bana göre saçmalıktır . bu benim fikrimdir

Mutlu Değerli
05-05-2015, 20:54
Burda tartışılacak konu araca takılması degil motor saglıgı olmalı. Adam hala biniyor bu araca ve araç yürüyor. Bi sorun teşkil etmiyorsa devamm... Ne varki bunda bu kadar büyütülcek ? M3e bile takılıyosa hatta M5e, bence her araca takılabilir.

Benim 1.4ün gaz ayarını kime yaptırmışlarsa helal olsun valla 20tl gazla 100km üstünde yol gidiyor şehiriçi. LPG'ye önceden hiç sıcak bakmazdım ama baya baya ısındım bu sisteme...

LPG'li araçta gaz kısık oldumu yaşanan tek sorun yokuşlardaki çekiş sorunu. Başka bi sorunla karşılaşmadım

mertcans
05-05-2015, 20:59
Lpg motor sağlığını olumsuz yönde etkiliyor , yağlama özelliği olmadığından ötürü .

Genellikle takılan araçlar hararet sorunuyla karşı karşıya kalıyor , tabiki + ve - leriyle bu işi çözmek gerek , örneğin 4 senede bir aracın motoru revize edilmesi gerekiyorsa 4 yılda ne kadar km gittiğin ne kadar tasarruf yaptığınla karşılaştırmak lazım ,. sonuç olarak motora zarar verdiği bir gerçek , yağ eksiltmeyle başlıyor sorunlar

Tayfun.O
05-05-2015, 21:06
Lpg motor sağlığını olumsuz yönde etkiliyor , yağlama özelliği olmadığından ötürü .

Genellikle takılan araçlar hararet sorunuyla karşı karşıya kalıyor , tabiki + ve - leriyle bu işi çözmek gerek , örneğin 4 senede bir aracın motoru revize edilmesi gerekiyorsa 4 yılda ne kadar km gittiğin ne kadar tasarruf yaptığınla karşılaştırmak lazım ,. sonuç olarak motora zarar verdiği bir gerçek , yağ eksiltmeyle başlıyor sorunlar

Abi sen benzin nin bir yağ çözücü olduğunu biliyor musun ?

mertcans
05-05-2015, 21:16
Abi sen benzin nin bir yağ çözücü olduğunu biliyor musun ?

onu bilmiyorum ancak , lpg ye oranla daha fazla yağlayıcı özelliği olduğunu , yıllardır kaliteli ustalardan arkadaşlardan duymuştum

mertcans
05-05-2015, 21:22
düzeltiyorum , yakıtlardaki oktan farkından dolayı silindir kapak contası da daha hızlı yıpranacak ve motor benzinde olduğundan biraz daha fazla aşınacaktır.

Bir diğer neden ise LPG'nin benzine göre daha kuru bir yakıt olmasıdır. Hem benzin hem de LPG yakıtı yanma odasında gaz halinde bulunur. Ancak benzin içindeki diğer maddeler izole yani yağlama etkisi yaparken LPG'de bu etki olmaz.

Pistonların silindir iç yüzeylerine daha fazla sürtünmesi neticesinde silindir içindeki sıcaklık arttığından motorun bir miktar yağ yakmasına da neden olabilir. Eğer çok aşırı bir tüketim olmuyorsa bu bir sorun değildir. Akılda tutulması gereken LPG yakıt kullanan motorlara LPG için özel üretilmiş daha dayanıklı olan motor yağlarının kullanılması olacaktır.

alıntıdır.

burakgunay
05-05-2015, 21:24

tartişmaya dahil olmucam fakat ailemde 350 bin km kadar ae101 corolla kullanıldı hepsi de lpg ile.. ne hararet ne yağ eksiltmesi ne rektefiye ne de 4 yılda motor falan ellenmedi. kapak bile açılmadı. geçin bunları artık kusura bakmayın da boş muhabbet.

mertcans
05-05-2015, 21:29
tartişmaya dahil olmucam fakat ailemde 350 bin km kadar ae101 corolla kullanıldı hepsi de lpg ile.. ne hararet ne yağ eksiltmesi ne rektefiye ne de 4 yılda motor falan ellenmedi. kapak bile açılmadı. geçin bunları artık kusura bakmayın da boş muhabbet.

1.8 T Passata uygulattı benim arkadaşımda 3 sene sonunda üst kapak taşlaması conta değişmesi yaşandı , aracı yüksek devirde kullanıyordu , söylediğine göre erimeler de meydana gelmişti, yani boş değil be dostum

Onamdar
05-05-2015, 21:45
1.8 T Passata uygulattı benim arkadaşımda 3 sene sonunda üst kapak taşlaması conta değişmesi yaşandı , aracı yüksek devirde kullanıyordu , söylediğine göre erimeler de meydana gelmişti, yani boş değil be dostum

5 senede 70k km yaptım devirlide kullanırım motor saat gibi. ben bildim bileli babamda lpgli araç kullanır crv vardı 100k kullandık onda da en ufak bi problem olmadı.
Ama tabi sen daha iyi biliyorsundur.

burakgunay
05-05-2015, 22:02

conta yakmanın tek sebebi bu mu? termostatı bozuktur kaçırıyodur su eksiltir yakar, kapak eğer, radyatörü deliktir su eksiltir yakar kapak eğer vs vs...
neyse tartışmaya girmicem dedim, girmeyeyim de hayırlı akşamlar. lpg tabi ki bir nebze zararlıdır, fakat suyunu çıkarmamak lazım. güzel ülkemde benzin 5 lira, ben de öğrenciyim, dizel aracımı satarsam yine lpg yine lpg. yapıcak bişey yok.

mertcans
05-05-2015, 23:16
hayırlı akşamlar herkese arkadaşlar biz nsx dedik siz :D neyaptınız

bad cat
05-05-2015, 23:20
yahu demek ben gerçekten garip birşey söylemişim :) takın tüpünüzü nsx e typer a m3 e , sizde a4 ünüze takın takılıyordur. Lpg firmalarıyla bir görüşün :)
yardımın için teşekkür ederim. Umarım yazdıklarımın espiri amaçlı olduğunu sezmişsindir. Ancak iyi montaj ve ayarla lpgnin verimli bir yakıt olduğunu düşünüyorum. 3 yıl önce aldığım aracım milattan kalma (emmegas) lpg sistemi ile ( o kadar ki aldığımda oksijen sensörünü değiştirdim ) 200k yol yaptı ve benim hatamdan dolayı motor yapıldı. İstisnalar olabilir ama uzun süreli tecrübelerin güvenilir olabildiğini düşünüyorum.

izin verdi takmana, hadi iyisin :)

Önce Allah'ın sonra mertcans katdeşimin izniyle 2.0 tfsi motora lpg dönemini açmaya karar verdim. :D

mertcans
05-05-2015, 23:29
yardımın için teşekkür ederim. Umarım yazdıklarımın espiri amaçlı olduğunu sezmişsindir. Ancak iyi montaj ve ayarla lpgnin verimli bir yakıt olduğunu düşünüyorum. 3 yıl önce aldığım aracım milattan kalma (emmegas) lpg sistemi ile ( o kadar ki aldığımda oksijen sensörünü değiştirdim ) 200k yol yaptı ve benim hatamdan dolayı motor yapıldı. İstisnalar olabilir ama uzun süreli tecrübelerin güvenilir olabildiğini düşünüyorum.

Önce Allah'ın sonra mertcans katdeşimin izniyle 2.0 tfsi motora lpg dönemini açmaya karar verdim. :D

:) hadi hayırlısı

STP
05-05-2015, 23:37

aynen öyle ben ergenim

cıdden ergensın, typer alıp takarım dıyen oldugum ıcın cevap verıyorum,benlemı kazanıyosun parayıda karar verıyosun? yasın daha 22 para kazanmak nedır bılıyomusun? bı ev kac paraya nasıl donuyor her ay baqsı kac lıra eksıyle baslıyosun bır fıkrın varmı? neden yuzde 40 az yakmak varken pahalıya gezeyım? tabı sana kolay babadan alıyosun harclıgı devam.typerıda alırım lpg yıde takarım hatta baskaları gıbı tamgazda benzıne gecsın demem ona uygun sıstem ve enjektor takar tapagazdada lpg ıle yuruturum mıs gıbıde olur...

!KO
05-05-2015, 23:43
typerlar lpg ile pist kovaladı ülküde hatırlatırım

junicb
05-05-2015, 23:50
Lpg ile kullanan adam lpg'yi savunacak elbet. Benzin ile kullanan adam benzini. Neyi tartışıyorsunuz bu kadar? Ben arabama tüpü sokmam, sen baş tacı edersin. Herkesin fikri kendine. Bu kadar basit. Konuya dönecek olursak, yazık olmuş nsx'e bana göre!

XSi
05-05-2015, 23:51

önce bir düzgün ayar, lpg da tam gaz da afr görecek noktaya gelin, ondan sonra LPG zarar verir motora dermisin acaba?

LPG değil, sistemi düzgün kurmayan, ayarlayamayan "ustacık" zarar veriyor motora, bunu bilmekte fayda var.

XSi
05-05-2015, 23:56

senin arkadaşın uygulatamamış ki :) LPG yi tu kaka yapan, LPG den ekmek yiyen "ustacıklar"..

insan yaptığı işi biraz araştırır, biraz kendini geliştirir ama nerde..

mekanik ve elektrik bağlantıları yapınca iş bitiyor bizim "ustacıklar"da, nasıl olsa öyle bir benzin fiyatı varki, insanlar razı geliyor rezil uygulamalarına bile!

XSi
06-05-2015, 00:00
Lpg ile kullanan adam lpg'yi savunacak elbet. Benzin ile kullanan adam benzini. Neyi tartışıyorsunuz bu kadar? Ben arabama tüpü sokmam, sen baş tacı edersin. Herkesin fikri kendine. Bu kadar basit. Konuya dönecek olursak, yazık olmuş nsx'e bana göre!

kimse neden LPG kullanmıyorsun demiyor ki..

LPG kötü , kaka, pimi çekilmiş bomba, motor yersin, yağ yakarsın gibi ön yargıların yersiz olduğunu anlatmaya çalışıyorum ben en azından.. her detayına hakim olmadan, LPG şöyle böyle demek doğru değil..

Ama kimseye ön yargılarından dolayı kızmak da doğru değil, bu önyargı haksız sebeplerle oluşmadı..

eskiden durum daha da kötüydü, hatalı lpg uygulamalarıyla backfire olup, filtre kutusu patlatanlar mı, koli bandıyla ayar yapmaya kalkanlar mı, neler gördü bu piyasa :) elektronik sistemler çıktı da insanlar sorunsuz sistemlere kavuştu..

mad_max1978
06-05-2015, 00:00
yanlış anlamayın iyi diyorsunuz hoş diyorsunuz ama sanayiye gitsen ustaya afr ye bakıyormusunuz lpg ayarı yaparken desen yüzde 90 ı bön bön bakar yüzüne

XSi
06-05-2015, 00:04
yanlış anlamayın iyi diyorsunuz hoş diyorsunuz ama sanayiye gitsen ustaya afr ye bakıyormusunuz lpg ayarı yaparken desen yüzde 90 ı bön bön bakar yüzüne

%90 mı? %99 olmalı bence :)

ön yargılı olanlar önyargılarında haklı zaten, afr yi geçtim enjeksiyon süresini düzgün ayarlamayı anlasalar şikayetlerin %95 i ortadan kalkacak..

STP
06-05-2015, 00:09
yapan ustayı bulmamak sızın sucunuz derım bende
benım lpgm de enjektorler 350hp ye kadar destekleyecek sekılde takılı,
beynı keza oyle,guzelde bır ayar yapılı durumda cok az yakıyor ve cıddı performansı var, benzınden farksız yuruyor

musaıt olsam bıde XSIU kardesıme ayar yaptırcam ozaman daha efsane olucak

junicb
06-05-2015, 00:16
kimse neden LPG kullanmıyorsun demiyor ki..

LPG kötü , kaka, pimi çekilmiş bomba, motor yersin, yağ yakarsın gibi ön yargıların yersiz olduğunu anlatmaya çalışıyorum ben en azından.. her detayına hakim olmadan, LPG şöyle böyle demek doğru değil..

Ama kimseye ön yargılarından dolayı kızmak da doğru değil, bu önyargı haksız sebeplerle oluşmadı..

eskiden durum daha da kötüydü, hatalı lpg uygulamalarıyla backfire olup, filtre kutusu patlatanlar mı, koli bandıyla ayar yapmaya kalkanlar mı, neler gördü bu piyasa :) elektronik sistemler çıktı da insanlar sorunsuz sistemlere kavuştu..

Mevzunuzda haklı olabilirsiniz lakin, lpg'nin amacı ne? Yakıt ekonomisi. Yakıt ekonomisi yapılacak araçlar bellidir. Performansa yönelik araç alıp lpg takarım diyen adamdan araba almam ben. Hele hele 100k+ paralara araç alıpta lpg takmak, bana garip geliyor. Yani adamın aldığı arabanın senelik vergisiyle orta düzey araba alınır konumda hemen hemen, ekonomi için alternatif yakıt mı kullanıcak? Ne derece doğru? Komik. Şahsi fikrimdir. Hayır bir de konu öyle bir duruma gelmiş ki, neredeyse lpg'nin benzinden daha iyi olduğuna varacak gibi duruyor. Benzin sistemi olmadan direk olarak lpg teknolojisi kullanan araç var mı piyasada?

STP
06-05-2015, 00:19
Mevzunuzda haklı olabilirsiniz lakin, lpg'nin amacı ne? Yakıt ekonomisi. Yakıt ekonomisi yapılacak araçlar bellidir. Performansa yönelik araç alıp lpg takarım diyen adamdan araba almam ben. Hele hele 100k+ paralara araç alıpta lpg takmak, bana garip geliyor. Yani adamın aldığı arabanın senelik vergisiyle orta düzey araba alınır konumda hemen hemen, ekonomi için alternatif yakıt mı kullanıcak? Ne derece doğru? Komik. Şahsi fikrimdir. Hayır bir de konu öyle bir duruma gelmiş ki, neredeyse lpg'nin benzinden daha iyi olduğuna varacak gibi duruyor. Benzin sistemi olmadan direk olarak lpg teknolojisi kullanan araç var mı piyasada?

benden araba almak ıyıdır emın olabılırsın :)

junicb
06-05-2015, 00:29
benden araba almak ıyıdır emın olabılırsın :)

Belki de öyledir, bilemem. Ekstra hassasiyet gösteriyo olabilirsiniz ancak alıntı yapıp koyu işaretlediğiniz fikrimi savunuyorsanız ben almam, alana da karışmam.

STP
06-05-2015, 00:50
alma sen, zaten senın kagfandfa bırı benım bındıgım baktıgım arabamın kıymetını bılmez :)

junicb
06-05-2015, 00:58
alma sen, zaten senın kagfandfa bırı benım bındıgım baktıgım arabamın kıymetını bılmez :)

O sizin fikriniz; ne ben sizi, nede siz beni tanıyorsunuz. Dolayısı ile kıymet bilip bilmeme konusu yersiz olmuş. Tartışmak için yorum yapmadım konuya onu da belirteyim. 2015 typer alıp, lpg montajı uygulanırken video-foto paylaşmanız dileği ile.

Kubilay
06-05-2015, 00:59
Her gün istanbul trafiğinde rampa trafik gezen accent blue era falan taksiler lpg ile geziyor siz hala lpg tü kaka diyorsunuz arkadaşlar. Etrafınıza bakın biraz ekmeğini arabadan kazanan adamlar yaş tahtaya basar mı hiç.

STP
06-05-2015, 01:09
O sizin fikriniz; ne ben sizi, nede siz beni tanıyorsunuz. Dolayısı ile kıymet bilip bilmeme konusu yersiz olmuş. Tartışmak için yorum yapmadım konuya onu da belirteyim. 2015 typer alıp, lpg montajı uygulanırken video-foto paylaşmanız dileği ile.

2015 e gucumuz yetmez ama bı otomatı corsa d alırsam hanıma lpg lı fn2 goruruz :)

gökberk
06-05-2015, 01:10
Her gün istanbul trafiğinde rampa trafik gezen accent blue era falan taksiler lpg ile geziyor siz hala lpg tü kaka diyorsunuz arkadaşlar. Etrafınıza bakın biraz ekmeğini arabadan kazanan adamlar yaş tahtaya basar mı hiç.

Ki çoğu doğru düzgün ayarlı da değil

junicb
06-05-2015, 01:15

Konu o değil dostum. Verdiğin örneğe bak? Taksici adam tabiiki ekonomi yapacak, ne bekliyosun? Ona bakarsan, İstanbul'u bilmem ama İzmir'de lpgli taksi çok az; yok denecek kadar az hemde. Alayı dizele döndü? Onu nasıl açıklayacaksın? Avatarına istinaden diyorum, o sti'ı alıp tüp takar mısın? Ben sana söyliyim, g*tünle gülersin takana da.

2015 e gucumuz yetmez ama bı otomatı corsa d alırsam hanıma lpg lı fn2 goruruz :)

Canın sağolsun, o da olur. Merakla bekliyoruz. :)

Tayfun.O
06-05-2015, 02:10
Önümüzde ki seneler gelecek olan yasada vergi egzoz emisyon değerine göre yapılacak, O zaman görürüm sizi :)

rebel
06-05-2015, 02:44
acayip işssizim konuyu baştan sona bi oturuşta okudum.

anti lpg ciler daimi olarak mişli muşlu konuşarak kulaktan dolma bilgilerle gelmişler. biraz daha araştırma biraz daha fazla okumak lazım.

bide şu konu var performanslı arabada 'yakıt ekonomisi' icadı bir mekanizmanın ne işi var ? hmmm. zenginmisiniz ? biz mi çok fakiriz.? zaten birim fiyatı aynı olsa hangi fetişist lpg takar TR de? yurt dışında cevre faktörü var bizde sadece cep faktörü var.

ort. olarak lpg benzine göre %10-15 fazla yakar . bu performans kaybından değil kütle farkından bunu bilmeyenler idrak etsin önce.

onlarca kez denedim arabadan araca değişiklik gösterir

vw passat yol bilgisayarı/pompada 9 litre yakıyor.test ettik yol bilgisayarı doğru.(yol bilgisayarındaki veriler herzaman benzindir.lpg hesaplamaz araç)
lpg de araç 10.2 litre yakıyor.

benim aracıma göre;
9*4.70 = 42.30 krş
10.2*2.20= 22.44 krş

kar 100 km de 20 tl . yılda 10.000km yapan araç 2000tl kar (sistem 1 yılda amorti etti)

aracımla rollingde yapıyorum düzgünde biniyorum daha hiç rollingte benzine almadım. benzinde neyse gazda onu gidiyor.
lpg zavolli. kiti bağlayan ayar yapan ustanın eline sağlık.
performans 10
ekonomi 10
koku yok
sıkıntı yok
periyodik masraftan başka birşey yok. :D mission complete

lpg de nasıl benzinde gide diyen izmirde arkadaş varsa her viteste benzinde neyse lpg de de onu çeviriyor deneriz.
max gördüğüm sarfiyat 18 lt oldu oda rollingde.bir gecede 25 km gazlamışız deli gibi paso top speed 10 tl gaz yakmış :D

Çağlar Tokaç
06-05-2015, 03:46
Lpg, benzin ve hatta dizel hakkında bir takım bildiğiniz ya da bilmediğiniz bilgileri verirken sanki lpg yi kötülüyormuşum gibi bir algı oluşmuş evet dediğiniz gibi kötüleyen arkadaşlar vardır ama ben kendi adıma tekrardan söylemek isterim ki asla kötülemiyorum.

Yalnız özelliklede sonradan yapılan dönüşümlerin yakıtların kimyasal özelliklerinden ve bir takım gerçek çevrim sınırlamalarından dolayı aynı sıkıştırma oranı ve aynı hacimde yakıt kullanıldığı takdirde elde edilen gücün benzine kıyasla lpg de daha düşük olduğunu ve diğer parametrelerde sabit kaldığı için aynı hacim yakıtla elde edilen gücün düşmesi sebebiyle lpg nin verimsiz olduğunu değil benzine göre daha verimsiz olduğunu ifade etmeye çalıştım. Tamamen Lpg için tasarlanmış bir motorun sıkıştırma oranı eğerki benzinli bir motorda çıkılabilecek maksimum sıkıştırma oranının üstüne çıkabilirse ve daha farklı enjeksiyon sistemleriyle desteklenirse teorik hesaplarda olmasada gerçek çevrimde aynı hacim yakıt ile daha yüksek güç elde edilebileceğini bile söyledim. Tabi motorun ömrü ve emisyonlarla ilgili bir takım ön görüler olsa bile gerekli testler yapılmadan konuşmanın anlamsız olacağını da söyledim.

Bunları yazarkende tartışmak, insanları kötülemek, küçümsemek ve ya lpg yi kötülemek gibi bir amacım asla olmadı. Keşke ekonomik zorluklarımız olmasaydı insanlar ekonomik olmasından dolayı değil daha çevreci yakıtlar olmasından dolayı alternatif yakıtları seçebilselerdi. Ancak insanların litre fiyatının benzinle aynı veya daha pahalı olan bir yakıtı heleki birde o yakıt daha çok litre tüketiyorsa o yakıtı daha çevreci bir yakıt olduğundan kullanacaklarını ne yazık ki sanmıyorum en azından ülkemiz için böyle düşünüyorum hele birde böyle bir şeyin dönüşümü için para ödemek varsa..

Sonuç olarak yine kendi adıma konuşuyorum lpg araca şöyle zararlı böyle zararlı asla demedim, zararsız da demedim. Kimsenin ne alacağı arabasına, ne kullanacağı yakıta ne de sürüş tarzına olur yada olmaz demediğim gibi karışmadım karışmam da. Ne yaşımı, ne bilgimin kaynağını, ne tecrübelerimi, ne de yol deneyimlerimi öne sürmeden mantığıyla düzgün bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yıllardır bu forumu okumaktayım edindiğim ve özelliklede burada konuştuğum konuyu ben forumlardan öğrenmedim zaten yazmayı da sevmediğimden bugüne kadar gerekmedikçe üye girişi bile yapmadım.

Okuduklarıma bakacak olursak çoğu konuda bir iddialaşma ve insanların birbirini anlayamadıklarını gördüm, çoğu konuda bir taraf olma söz konusu ve bu konuda da çok farklı olmadı ne yazık ki. İnsanlar artık bir birlerini terslemediklerini ve tartışmadıklarını ifade etmek için hatta özelliklede zıt görüşler için "tartışmak gibi bir amacım yok" ifadesini mesajlarına eklemek zorunda olmuş. Oysaki ben sanıyordum ki böyle bir bilgi paylaşım platformunda insanların amaçları zaten tartışmak değildir.

Neyse biraz uzun yazdım okuyanlar için teşekkür ederim, sadece bir takım yazılanları üstüme alındığım için belki benim alınmam yanlıştır tabiki bilemiyorum ama ilk defa bir iki bilgiyi paylaşmak isteğimin bir ilk olmasından dolayı böyle tepki alması, kimilerine göre bilip bilmeden konuşan insanlar arasında olabilme ihtimalimi ve profilimin oradan bakınca boş gözüküyor olması ve bunca yıldır kendimi tanıtma ihtiyacı duymamamın zaten forumda yazmadığımdan ve bir takma isim yada bir nick kullanmıyor olduğumdan o boş profilime bakınca her şeyin gayet açık ve net olmasından dolayı bütün bunları yazma ihtiyacı duydum. Ve sonuç olarak sizler sayesinde yalnızca okuyup, yazmadan bilgi paylaşmadan gülüp geçmenin daha eğlenceli olduğunu, bilgilerimi tabikide çok bilen daha fazlasını bilen insanlar vardır belki bilmedikleri şeylerde vardır benim bildiklerimi bu insanlara katmamın ya da katmaya çalışmamın hiç bir anlamı olmadığını görüp, yazmama kararımın ne kadar doğru bir karar olduğunu anlamış bulunmaktayım..
Sizlerede iyi eğlenceler.. :heyoo:

phantom
06-05-2015, 03:49
klavyede enter yok mu arkadaşım
:D

XSi
06-05-2015, 07:55
Performans ve ekonomi celisiyor diyenleri, dizel yukleyenleride elestirmeye davet ediyorum :)

pcvirus
06-05-2015, 08:14
çağlar kardeşim yemin ederim mesajını okumadım :D:D:D:D

XSi
06-05-2015, 08:14
100k lik arabaya lpg olmazsa neden pahali arabalarin dizel versiyonlari satiliyor?

320d / 520d satilmasin bunlar mi demeliyiz?

2.0 tdi octavia rs satilmasin mi demeliyiz?

Panamera / cayenne / q7 / touareg neden bunlarin dizeli var ve satiliyor?

Cevap belli ekonomi, kimse parayi sokaktan kazanmiyor, razi gelinecek alternatif varsa ucuz alternatif her zaman talep gorur.

Ekonomisini begendin, performansi begenmiyormusun lpg de, cozumu var piyasadaki hemen hemen her kitte belli motor yuku ustunde benzine otomatik gecis olasi.

İyi ayar olmasa bile bunu ayarlatirsin. Ne ekonomiden ne performanstan vazgecersin.

mertcans
06-05-2015, 08:27
cıdden ergensın, typer alıp takarım dıyen oldugum ıcın cevap verıyorum,benlemı kazanıyosun parayıda karar verıyosun? yasın daha 22 para kazanmak nedır bılıyomusun? bı ev kac paraya nasıl donuyor her ay baqsı kac lıra eksıyle baslıyosun bır fıkrın varmı? neden yuzde 40 az yakmak varken pahalıya gezeyım? tabı sana kolay babadan alıyosun harclıgı devam.typerıda alırım lpg yıde takarım hatta baskaları gıbı tamgazda benzıne gecsın demem ona uygun sıstem ve enjektor takar tapagazdada lpg ıle yuruturum mıs gıbıde olur...

Yaşım daha 22 , kendi kazandığım parayla kendi aracımı aldım . 15 yaşından beri iş hayatının içerisindeyim , aynı zamanda endüstri mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim . 4 yıldırda istanbulda tek kalıyorum , tekstil ticaretiyle uğraşıyorum .

Senin benim hakkımda ki bu fikrini neyapacağız :) biraz önyargılı olmamışmı , inşallah lpg takarsınız ozaman performanslı aracınıza daha girmeyeceğim tartışmaya . Performans araçları zaten yüksek fiyatlı araçlar olduğu için , ekonomik kaygısı olanlar pek tercih etmiyor. yoksa kimsenin ev nasıl geçindirilir dersine ihtiyacım yok neyin ne olduğunu biliyorum

noelbaba
06-05-2015, 08:53
Ben lpg taktirirken istasyona gelen arabalari bir gorseniz agziniz acik kalirdi. Range (sifir) porsche , Ss vs vs.. Benzinden artik insanlarin cani yanmaya basladi. Parasi bol olanda gozunu acti.

ulasoztas1
06-05-2015, 10:53
konu GS-FB muhabbeti gibi olmuş
hatırlıyorum beş sene önce dizeller için de yürümez diyorlardı :)

STP
06-05-2015, 11:52
Yaşım daha 22 , kendi kazandığım parayla kendi aracımı aldım . 15 yaşından beri iş hayatının içerisindeyim , aynı zamanda endüstri mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim . 4 yıldırda istanbulda tek kalıyorum , tekstil ticaretiyle uğraşıyorum .

Senin benim hakkımda ki bu fikrini neyapacağız :) biraz önyargılı olmamışmı , inşallah lpg takarsınız ozaman performanslı aracınıza daha girmeyeceğim tartışmaya . Performans araçları zaten yüksek fiyatlı araçlar olduğu için , ekonomik kaygısı olanlar pek tercih etmiyor. yoksa kimsenin ev nasıl geçindirilir dersine ihtiyacım yok neyin ne olduğunu biliyorum

Bu yazdigin aciklamalara ragmen o sana yazdigim postu yazmissan durum dahada vahim :)

XSi
06-05-2015, 11:58
konu GS-FB muhabbeti gibi olmuş
hatırlıyorum beş sene önce dizeller için de yürümez diyorlardı :)

Dizelin yurumesi ne demek ya, dizel ekonomi icin sonucta..

Konuyu soyle bagliycam, nos baglayip motoru cukene oh yeah, lpg takip ekonomi yapana iyyy denirse olmaz anlasamayiz :)

2012 dizel lineami satip, yari fiyatina 2003 2.7 hyundai sonata otomatik aldim, lpg onyargisi sagolsun boyle dolu bir arabayi geberik fiyata alabildim :)

Lineadan %25 fazla yakiyor, oda otomatik manuel farkindan dogal olarak.

Arabada gir gir ses yok ve araba durdugu yerde titremiyor :)

STP
06-05-2015, 12:00
Kanka musait bi zaman ayarlayalimda su ayari yapalim :) az daha hizlanirim diyorum :)

Dodoo
06-05-2015, 12:06

:(

Şu diyaloğa çok güldüm. :D :hehe: :hehe: :hehe:

mertcans
06-05-2015, 13:11
Bu yazdigin aciklamalara ragmen o sana yazdigim postu yazmissan durum dahada vahim :)

napalım nsx e gaz takanı sevmiyorum :)

rebel
06-05-2015, 13:27
Mertcan niye atisiyosun milletle ? Yermek icin degil merak ettgimden soruyorum kardesim. Tartismaktan zevk aliyon sanki bana ole geldi :) cevap vermeyedebilirsin

mertcans
06-05-2015, 13:29
Mertcan niye atisiyosun milletle ? Yermek icin degil merak ettgimden soruyorum kardesim. Tartismaktan zevk aliyon sanki bana ole geldi :) cevap vermeyedebilirsin

haklısın ustam cevap vermiyorum daha :)yok neden zevk alayım rahatsızlık verici bir durum ama sonlanmıyor farkettiysen

rodya
06-05-2015, 13:53
Dizelin yurumesi ne demek ya, dizel ekonomi icin sonucta..

Konuyu soyle bagliycam, nos baglayip motoru cukene oh yeah, lpg takip ekonomi yapana iyyy denirse olmaz anlasamayiz :)

2012 dizel lineami satip, yari fiyatina 2003 2.7 hyundai sonata otomatik aldim, lpg onyargisi sagolsun boyle dolu bir arabayi geberik fiyata alabildim :)

Lineadan %25 fazla yakiyor, oda otomatik manuel farkindan dogal olarak.

Arabada gir gir ses yok ve araba durdugu yerde titremiyor :)

Kanka musait bi zaman ayarlayalimda su ayari yapalim :) az daha hizlanirim diyorum :)
ayarlayabilirseniz ve müsait olursanız bana da haber verir misiniz? ben de hem uygun olursa lpg'ye ayar yaptırmak istiyorum hem de stp'ye aracımı denettirip, yol tutuş için tavsiye

Caesar
06-05-2015, 14:12
Yahu şu aracı bedava verseler değil binmek garajıma sokmam. Neresi efsane lan bunun?

Cidden hayretler içerisinde izliyorum bazen. :)

Berkan
06-05-2015, 14:49
nsx-r la karısıyor heralde efsane yada özel olma kısmı yada trye girmediği için :)

cusse
06-05-2015, 15:05
Birde neden herkese ''usta'' diyorsun merak ettim!Usta dediğin adamlar ya mühendis ya yönetici...vs. yada en az fakülte mezunu neden ''usta'' diye hitap ediyorsunuz anlamadım?Birde mühendislik okuyorsunuz mühendis olacak adam kime nasıl hitap edeceğini bilmeli bence!!!!

Bu arada araştırdım 2.0 yeni nesil turbo honda motoruna lpg oluyormuş :D

Not:Ustaları yerdiğimden yada küçük görmek gibi anlaşılmasın bizde usta ekmeği yiyip okuyup bu günlere geldik!

mertcans
06-05-2015, 15:56
Birde neden herkese ''usta'' diyorsun merak ettim!Usta dediğin adamlar ya mühendis ya yönetici...vs. yada en az fakülte mezunu neden ''usta'' diye hitap ediyorsunuz anlamadım?Birde mühendislik okuyorsunuz mühendis olacak adam kime nasıl hitap edeceğini bilmeli bence!!!!

Bu arada araştırdım 2.0 yeni nesil turbo honda motoruna lpg oluyormuş :D

Not:Ustaları yerdiğimden yada küçük görmek gibi anlaşılmasın bizde usta ekmeği yiyip okuyup bu günlere geldik!

Merakını gidereyim ozaman . Bu bi samimiyet kurma şeklidir usta yerine kanka da derim ,aga da derim hacı da derim. , bunun mühendislik doktorluk yöneticilikle alakası yoktur anlamamanız normal. Mühendislik okuyorum ve samimi olmak istediğim adamlara da ustam diyorum, abi diyorum , baba diyorum . :)rahatsız olan varsa söyler. tartışmayayım diyorum da bukadarda saçmalık görmedim hayatımda

Erukay
06-05-2015, 16:04
Baştan söyleyeyim 3.5 sene lpg li araba kullandım lpg düşmanı değilim, şu anda dizel puntoyu satıp tüplü astra-megane almayı düşünüyorum.

Lpg'nin handikapları olsa da 5 liraya benzin almaya ikna edecek düzeyde değil henüz.

Ama zevk almak için aldığım, yürümesini beklediğim arabaya lpg takmam, geneleve gidip ***** şahısla pazarlık etmek gibi bişey performansı için aldığın arabaya lpg takmak.

Arabanın sigara içmesi gibi geliyor bana lpg.

Yol teptiğim arabada s.kimde olmaz, yaptığım ekonomi ile motor yaparım en fazla ama bi rs, gsi, tayyar falan içim acır.

rebel
06-05-2015, 17:03
ayarlayabilirseniz ve müsait olursanız bana da haber verir misiniz? ben de hem uygun olursa lpg'ye ayar yaptırmak istiyorum hem de stp'ye aracımı denettirip, yol tutuş için tavsiye

abi izmire yolun düşüyormu hiç ? vallaha ist.a gelsem bende yanına uğrucam alfa 156 2.0ts var . benzindede lpgdede aynı gidiyor çok mutluyum tıkanma yığılma yok. atiker lpg. fakat daha gideri varmı yada daha sağlıklı yürüyebilirmi bunuda merak ediyorum.

tek sıkıntım şuan 20 tl ye hafif gazlamalı 65 km ş.içi / 85 km ş.dışı gidiyor bu bana fazla geldi. ayarla birlikte yakıt ekonomisi sağlanabılırmı ?

not: lpg bakımı yaptırılmadı uzun süre. yakıt bu yüzden çok olabilirmi ?

rebel
06-05-2015, 17:05
abi izmire yolun düşüyormu hiç ? vallaha ist.a gelsem bende yanına uğrucam alfa 156 2.0ts var . benzindede lpgdede aynı gidiyor çok mutluyum tıkanma yığılma yok. atiker lpg. fakat daha gideri varmı yada daha sağlıklı yürüyebilirmi bunuda merak ediyorum.

tek sıkıntım şuan 20 tl ye hafif gazlamalı 65 km ş.içi / 85 km ş.dışı gidiyor bu bana fazla geldi. ayarla birlikte yakıt ekonomisi sağlanabılırmı ?

not: lpg bakımı yaptırılmadı uzun süre. yakıt bu yüzden çok olabilirmi ?

pardon yanlış kişiden alıntı. XSİ abiden bahsediyorum (ismini bilmiyorum k.bakma :D )

bad cat
06-05-2015, 17:57
ya arkadaş iyi hoş güzel. lpg tü kaka. Bazı arkadaşlar yazmış 100k+ araçlara lpg takmam diye. ya bu araba dışarda 40k bilemedin 50k :D biz neyin uğraşını veriyoruz ki. 320d parasına azının bilmemnesine kadar dolu 7kusurL Bmw ler var :) alırım atarım lpg yide keyfime bakarım. günlük aracımda performans istersem nolacak. illa yanına symbol, sandero mu alalım? onun yerine performans aracına lpg takırız sanderonun da parası çıkar :D:D

junicb
06-05-2015, 23:22
Yahu şu aracı bedava verseler değil binmek garajıma sokmam. Neresi efsane lan bunun?

Cidden hayretler içerisinde izliyorum bazen. :)

Nsx'ten bahsetmiyorsunuz herhalde? Yok; ta kendisi diyorsanız, biraz araştırmakta fayda var.

ya arkadaş iyi hoş güzel. lpg tü kaka. Bazı arkadaşlar yazmış 100k+ araçlara lpg takmam diye. ya bu araba dışarda 40k bilemedin 50k :D biz neyin uğraşını veriyoruz ki. 320d parasına azının bilmemnesine kadar dolu 7kusurL Bmw ler var :) alırım atarım lpg yide keyfime bakarım. günlük aracımda performans istersem nolacak. illa yanına symbol, sandero mu alalım? onun yerine performans aracına lpg takırız sanderonun da parası çıkar :D:D

Dışarda mı yaşıyorsunuz? Birşeyin uğraşını vermenize gerek yok bence. Lpg sisteminin antisi değilim. Sadece; yurt içi, yurt dışı neresi olursa olsun Nsx, Crx, typer, m3, m5, s2k vs gibi özel seri araçlara alternatif yakıt teknolojisine karşıyım. Var mı bildiğiniz benzin sistemi olmadan direk olarak lpg sistemi kullanan performans'a yönelik otomobil? Yok mu? O zaman bu mühendisler mi şaşırmış? Hem çevreci, hem ucuz, hem dinamik. Keriz onlar evet. Yanlış anlaşılmasın dediklerim, albea'ya takarsın hoş karşılarım, şahine takarsın keza öyle, astra ya takarsın, clio ya vs vs takarsın anlarım. Gazlamaya araba alıp ta ekonomi düşüncesi varsa sandero alın bence de. Amaca hizmet olur. Yazılım falan da yaparsınız? :)

bad cat
07-05-2015, 00:40
Yok denizlideyim. Tüplü corollam var. Tüplü öfkeli olsun diye supercharger taktım. Piston elimde kaldı :) bana göre vvti teknolojisi de efsane. Kaç yıl oldu türkiyeye performans parçası gelmedi. Buna da takmayak tüp. Aracım benzinde 50-60 krş yakıyo, bana göre buda performans araç yakıtı :) Almanya'dan ingiltere'den arkadaşlar billboardlardaki araba afişlerini atınca "ahahaha lan senin arabayla burda tezek taşıyolar" deyinceTürkiye şartlarında efsane olan araçların orada akla hayale gelmeyen fantaziler için mındar edildiğinin forumda onlarca konusu var. Mühendislerin şaşırması konusunda biz daha mı iyi biliyoruz da modifik yapıyoruz klişesine bağlamak mı lazım :D belki de vardır benzinsiz çalışan performans aracı biz bilmiyoruzdur.

ufuksaracci
07-05-2015, 14:34
Nsx'ten bahsetmiyorsunuz herhalde? Yok; ta kendisi diyorsanız, biraz araştırmakta fayda var.

Dışarda mı yaşıyorsunuz? Birşeyin uğraşını vermenize gerek yok bence. Lpg sisteminin antisi değilim. Sadece; yurt içi, yurt dışı neresi olursa olsun Nsx, Crx, typer, m3, m5, s2k vs gibi özel seri araçlara alternatif yakıt teknolojisine karşıyım. Var mı bildiğiniz benzin sistemi olmadan direk olarak lpg sistemi kullanan performans'a yönelik otomobil? Yok mu? O zaman bu mühendisler mi şaşırmış? Hem çevreci, hem ucuz, hem dinamik. Keriz onlar evet. Yanlış anlaşılmasın dediklerim, albea'ya takarsın hoş karşılarım, şahine takarsın keza öyle, astra ya takarsın, clio ya vs vs takarsın anlarım. Gazlamaya araba alıp ta ekonomi düşüncesi varsa sandero alın bence de. Amaca hizmet olur. Yazılım falan da yaparsınız? :)

Yanlış anlama ama mesajında belirttiğin hiç bir otomobil özel seri değil hepsi seri üretim.

Evrenoz
07-05-2015, 14:40

LPG'si Benzini ayrı konu ama..

Şu mühendisler şaşırmış mevzusu enteresan olmuş.. Madem mühendisler en iyisini yapmış, ne diye araçların orasını bulasını değiştiriyoruz? Keriz mi o adamlar, bilmiyorlar mı açık hava filtresini de onların koyduğu kutu içi filtreyi çıkarıp da açık filtre koyuyoruz mesela...

junicb
07-05-2015, 21:34
Yanlış anlama ama mesajında belirttiğin hiç bir otomobil özel seri değil hepsi seri üretim.

Özel seri'den kastım o değildi yahu. :) Sonuçta amacı belli olan araçlar.

LPG'si Benzini ayrı konu ama..

Şu mühendisler şaşırmış mevzusu enteresan olmuş.. Madem mühendisler en iyisini yapmış, ne diye araçların orasını bulasını değiştiriyoruz? Keriz mi o adamlar, bilmiyorlar mı açık hava filtresini de onların koyduğu kutu içi filtreyi çıkarıp da açık filtre koyuyoruz mesela...

Maliyet olabilir mi sorunuzun cevabı? Biz araçlarımızı kişiselleştiriyoruz sonuçta. Fabrika üretiminde bu ne derece mümkün? Hadi diyelim mümkün; global yasalar buna izin veriyor mu? Bahsetmek istediğiniz şeyi anlıyorum ama konu bambaşka bir olay. Sizin örneğiniz üzerinden gidersek farklı şeyleri konuşmamız gerekir.

Kubilay
07-05-2015, 21:51
Konu o değil dostum. Verdiğin örneğe bak? Taksici adam tabiiki ekonomi yapacak, ne bekliyosun? Ona bakarsan, İstanbul'u bilmem ama İzmir'de lpgli taksi çok az; yok denecek kadar az hemde. Alayı dizele döndü? Onu nasıl açıklayacaksın? Avatarına istinaden diyorum, o sti'ı alıp tüp takar mısın? Ben sana söyliyim, g*tünle gülersin takana da.

Anlatmak istediğimi anlamamışsın. Taksici için sadece lpgnin ucuz olması anlam ifade etmez. Eğer araba 200k kmde motor istiyorsa lpg ile ucuz olmasının anlamı yoktur. Lpg motoru yer şu olur bu olur diyenlere istinaden söyledim. Ayrıca beni tanımıyorsun ben o arabayı uçup kaçtığı için değil sesi ve görüntüsü için istiyorum. Yani alırsam bir gün tüp de taktırırım emin ol. Kmde 1 lira yakıyor diye kapıda yatacağına tüplü sti kullanıyor desinler gram da umursamam.

Okan.A.A
07-05-2015, 21:52
Peki şimdi lpgli 106 mı geçer , yoksa vti mi ikiside tamamen stok

junicb
07-05-2015, 22:23
Anlatmak istediğimi anlamamışsın. Taksici için sadece lpgnin ucuz olması anlam ifade etmez. Eğer araba 200k kmde motor istiyorsa lpg ile ucuz olmasının anlamı yoktur. Lpg motoru yer şu olur bu olur diyenlere istinaden söyledim. Ayrıca beni tanımıyorsun ben o arabayı uçup kaçtığı için değil sesi ve görüntüsü için istiyorum. Yani alırsam bir gün tüp de taktırırım emin ol. Kmde 1 lira yakıyor diye kapıda yatacağına tüplü sti kullanıyor desinler gram da umursamam.

Şimdi şöyle düşün, salep tozu mesala. Sütle de içilir, suyla da. Hangisi daha yararlı? Bunu bulan neden süt ile tavsiye etmiş? Ha sen suyla içiyorsun diye zarar mı sağlıyorsun? Hayır. Ama fayda da sağlamıyorsun. Ve kalkıpta diyemezsin ki sütle içtiğinle aynı tat oluyor diye. Sonuçta aynı verimi alamazsın. Münakaşanın örneği taksiciyi geçelim hadi. Madem öyle, kamyoncular için de 10 numara yağ olayı var. O da zararsız o zaman o mantıkla? Sonuçta adam kamyonunda 200k kmde motor yaptıktan sonra 10 numara yağı neden kullansın, demi? Yine diyorum lpgye karşı bi antipatim yok. Sadece konunun amacı olan araçlarda kullanımına karşıyım. Neyse her soru-cevap'tan sonra konu uzuyor. Anlatmak istediğimi açıkça belirttiğimi düşünüyorum. Anlayan anlamıştır. :)

Lee-on!
07-05-2015, 22:23
Dizel arabadan inip mecburiyetten lpgli araba aldim istemeye istemeye. İlk hafta petrolde alev topu olup yaninca bir daha tövbe ettim. Only diesel power rulez. Hele ki benzin ucuz olsun dizel arac bile alan kalmaz... Lpg neymiş... Her kontağı çevirirken hatim indiriyordum, harbiden de cennetlik olacaktım en sonunda, kapısından döndük :D

STP
07-05-2015, 22:25
Dizel arabadan inip mecburiyetten lpgli araba aldim istemeye istemeye. İlk hafta petrolde alev topu olup yaninca bir daha tövbe ettim. Only diesel power rulez. Hele ki benzin ucuz olsun dizel arac bile alan kalmaz... Lpg neymiş... Her kontağı çevirirken hatim indiriyordum, harbiden de cennetlik olacaktım en sonunda, kapısından döndük :D

lpg lı dogan felanmı aldın?

Tayfun.O
07-05-2015, 22:54
Şimdi şöyle düşün, salep tozu mesala. Sütle de içilir, suyla da. Hangisi daha yararlı? Bunu bulan neden süt ile tavsiye etmiş? Ha sen suyla içiyorsun diye zarar mı sağlıyorsun? Hayır. Ama fayda da sağlamıyorsun. Ve kalkıpta diyemezsin ki sütle içtiğinle aynı tat oluyor diye. Sonuçta aynı verimi alamazsın. Münakaşanın örneği taksiciyi geçelim hadi. Madem öyle, kamyoncular için de 10 numara yağ olayı var. O da zararsız o zaman o mantıkla? Sonuçta adam kamyonunda 200k kmde motor yaptıktan sonra 10 numara yağı neden kullansın, demi? Yine diyorum lpgye karşı bi antipatim yok. Sadece konunun amacı olan araçlarda kullanımına karşıyım. Neyse her soru-cevap'tan sonra konu uzuyor. Anlatmak istediğimi açıkça belirttiğimi düşünüyorum. Anlayan anlamıştır. :)

Ya abi lpg-benzin-motorin aynı şeyler adam rafineye petrolü koyduğu zaman 3 ünü alıyor. Burada en avantajlı lpg niye hafif ve gaz olduğu için.
Şimdi sen bu lpgyi sıkıştırıp sıvı hale getirdin. Ve pistona vermeden önce sıvı kalmasını korudun, onun öyle bir faydası oluyor ki piston içindeyken gaza dönüşüp ortamın sıcaklığını indiriyor. Kurum bırakmıyor. Ve en az %5 daha performans alıyorsun benzine göre ve daha ucuz ve çevreci.
Gördüğün üzere özellikleri say say bitmiyor ve hangi yakıtın süt hangi yakıtın su olduğu ortaya çıkıyor.
Lpg nin en büyük avantajı yeni bir sistem ve her yıl gelişiyor. Senin sürdüğün arabalar da belki 20-15 senelik sistemler var ama yenileri öyle değil aynı performansı alıyorsun.

kulak dolma çok bilgi var yok işte araba 1.6 tıysa lpg takıldığı zaman 1.4 gibi hesaplayın.
Yok araba da sigara etkisi yapıyor vs vs.

Bu gibi kulaktan dolma bilgiler tamamiyle bilgisiz insanların çıkardığı bir şeydir.

Lee-on!
08-05-2015, 18:49
lpg lı dogan felanmı aldın?

Yaklaştın hocam, uno :) Bildigin un oldu zaten :D

beylul_crx
08-05-2015, 20:20
k 24 bile var bu neki yaaa

Batu-R
08-05-2015, 23:41
ya LPG'li yarış otomobilleri bile var deli gibi de lpg klasmanında gazlıyorlar. siz burada nsx'e lpg takılmış yok özel araç yok bilmem ne diye birbirinize laf söylüyorsunuz. gerek var mı ? yok. araba onun para onun. adam istediğini takar yani bir şeyi bu kadar uzatmanın bir manası yok.

8.000rpm
09-05-2015, 00:20
Lpg uygulamasını boşverin de , o araca o boyutta tank , hele de neredeyse aracın arka tarafta karoser sınırına..
Aracın geometrisini bozar ve o Nsx olması gerektiği gibi yol tutmaz bence..

ygtrn
09-05-2015, 02:04
lpg ile alakalı nekadar saçma sapan kulakdan doğma cahilce şey varsa yazılmış çizilmiş cevap verme tenezzülünde bile bulunmıcam yiğin birbirinizi :D

STP
10-05-2015, 01:43
k 24 bile var bu neki yaaa

ole lpglı halde bıle bısıyler yapıo dımı