PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Özür durumundan araç alma ile ilgili

megAkrep07
05-05-2015, 15:49
%90 özür durumunda alınan araçlarda başkasının da adı yazılabiliyor fakat benim sorum şu olacak

%40 özür durumunda olan ve buna uygun ehliyeti bulunan bir kişi aracı aldığında bu aracı sadece kendisi mi kullanabilir yoksa oğlu da kullanabiliyor mu?
Markalara göre aparat takma veya takmama prosedürleri değişir mi?
ve son olarak bu özür durumunda vergi indirimi neye göre alınmıyor?

Şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla

aslan
05-05-2015, 16:04
%40 raporlu araç alımında aracı sahibinden başkası kullanamaz ibaresi yer alıyor zaten ruhsatta

megAkrep07
05-05-2015, 16:06
%40 raporlu araç alımında aracı sahibinden başkası kullanamaz ibaresi yer alıyor zaten ruhsatta

bu her marka için geçerli midir?

aslan
05-05-2015, 16:31
bu her marka için geçerli midir?

Marka derken?
Zaten 1.6 motor üstü bir araç alamıyorsun
Marka farketmeksizin ve ticari hariç

onursumer
05-05-2015, 16:33
özrun durumuna gore değişiyor , raporun %40 ama ozur durumuna gore ekipman yoksa raporunda sadece otomatik vites araba kullanır yazıyorsa herkes kullanabilir

ama aracta ekipman var ise kullanamaz kimse

megAkrep07
05-05-2015, 16:38
özrun durumuna gore değişiyor , raporun %40 ama ozur durumuna gore ekipman yoksa raporunda sadece otomatik vites araba kullanır yazıyorsa herkes kullanabilir

ama aracta ekipman var ise kullanamaz kimse

Teşekkür ederim

Aliburakb
05-05-2015, 16:48
% 40 özür durumda araç alınabiliyor muydu ?

salih_560
05-05-2015, 20:15
Evet alınabiliyor normal ehliyetin varsa h ehliyet alıp kendi üzerinden alabiliyorsun bende sorayımda % 40 raporu olan kişinin 1 derece akrabaları kullanabiliyor mu aracı acaba ??

onursumer
05-05-2015, 20:23
Evet alınabiliyor normal ehliyetin varsa h ehliyet alıp kendi üzerinden alabiliyorsun bende sorayımda % 40 raporu olan kişinin 1 derece akrabaları kullanabiliyor mu aracı acaba ??

eğer tertibatlı değilse evet, tertibat varsa sadece kendisi kullanabiliyor % nin çok bir onemi yok h sınıfı ehliyet alabilir raporu çıktığı surece alınabiliyor

oğuz
05-05-2015, 21:19
indirimli araç almak için %40 yeterli miydi ? daha yüksek değil miydi indirim için

onursumer
05-05-2015, 21:21
indirimli araç almak için %40 yeterli miydi ? daha yüksek değil miydi indirim için

duruma gore her % de oluyor sadece %90 ve uzeri olursa yakınları alabiliyor

Aliburakb
05-05-2015, 22:56
Benim %40 raporum var ve herhangi bi tertibatım yok herhangi birşey kullanmıyorumda ben şu anda araç alırsam ailemden birileride kullanabilir mi acaba ?

Aliburakb
05-05-2015, 22:58
Benim %40 raporum var ve herhangi bi tertibatım yok herhangi birşey kullanmıyorumda ben şu anda araç alırsam ailemden birileride kullanabilir mi acaba ?

Yada araç alabiliyor muyum ?

D.Demir
05-05-2015, 23:30
babannem alzheimer hastası ağustos ayında raporunu alıcaz %90 dan fazla vericekler buyuk ihtimal cunki babannem artık yatalak durumda onun raporu ile araç almayı dusunuyoruz ben daha önce araştırdım ve benim durmuma uygun olan su konuyu okudum benzer durumdakiler için link veriyorum

% 90 zihinsel engelli karde (http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/131743-90-zihinsel-engelli-kardesim-uzerinden-otv-siz-arac-aldim-sureci-paylasiyorum.html)

Berkan
06-05-2015, 00:13

önce gidip heyetten arac kullanbilir tarzı rapor alıp onla H sınıfı ehliyet alman lazım sonra bayiden indirimli yani vergi muafı arac alabilirsin

onursumer
06-05-2015, 00:31

Rahatsizligin eger fiziksel degilse % 40 bir ise yaramaz

Raporunda h sinifi ehliyet alir otomatik vites arac kullanir yazmali, bu sekilde almaya uygun isen

Aracindaki otomatik vites tertibat sayiliyor ve aldigin arabayi herkes kullanabiliyor

Ayrica sende kendi araban haric tum otomatikleri ehliyetin ile kullanabiliyorsun

aslan
06-05-2015, 07:09

Raporunda h sinifi ehliyet alir otomatik vites arac kullanir yazmali, bu sekilde almaya uygun isen

Aracindaki otomatik vites tertibat sayiliyor ve aldigin arabayi herkes kullanabiliyor

Ayrica sende kendi araban haric tum otomatikleri ehliyetin ile kullanabiliyorsun

Onurum bold ile işaretlediğim kısım dahi raporda yazsa eğer vergi memurları aracı alacaklı kişinin engelini araca uygun olmadıgını gördüğü taktirde onaylamıyor ve mecburen manuel araç almak durumunda kalıyorsun.

63owen63
06-05-2015, 07:29
Çok emin yazılmış ama benim bildigim tam aksi.

%40 ve üzerinde sadece araç sahibi %90 üzerinde 1.dereceden akrabaları kullanabiliyor.

Aliburakb
06-05-2015, 08:17

fiziksel bir engelim yok çok şükür. araç alamıyoruz yani :) tşk ederim bilgiler için.

onursumer
06-05-2015, 08:54
Onurum bold ile işaretlediğim kısım dahi raporda yazsa eğer vergi memurları aracı alacaklı kişinin engelini araca uygun olmadıgını gördüğü taktirde onaylamıyor ve mecburen manuel araç almak durumunda kalıyorsun.

tabi o kısmıda var yani yalandan duzenlenmemiş olması gerek

ozellikle sol bacak,kalca vs gibi bir sakatlıkta bu şekilde rapor veriyorlar , onun dışında zaten hepsine ekipman olarak verdiklerinden alan kişi hariç kimse kullanamıyor

onursumer
06-05-2015, 08:56
Çok emin yazılmış ama benim bildigim tam aksi.

%40 ve üzerinde sadece araç sahibi %90 üzerinde 1.dereceden akrabaları kullanabiliyor.

%40 da sol bacak eklem vs ise otomatik araç kullanabiliyorsa ve rapora yazılırsa ekipmansız araç olduğundan herkes kullanabilir , %90 da zaten kullanıcak durumda olmadığından 3. dereceden akrabalara kadar kullanabiliyor

aslan
06-05-2015, 08:56
tabi o kısmıda var yani yalandan duzenlenmemiş olması gerek

ozellikle sol bacak,kalca vs gibi bir sakatlıkta bu şekilde rapor veriyorlar , onun dışında zaten hepsine ekipman olarak verdiklerinden alan kişi hariç kimse kullanamıyor

Sol bacak sakatlıgında hepsi otomatik kullanamaz gene vergi memurların insifiyatine kalmış

onursumer
06-05-2015, 09:03
Sol bacak sakatlıgında hepsi otomatik kullanamaz gene vergi memurların insifiyatine kalmış

rahatsızlığın durumuna bağlı :) ben vermek istemiyorumda diyemezler diye düşünüyorum en azından duyduğum yok o şekilde

genelde hastanede rapor kısmında sorun çıkıyor galiba

free-hifi
06-05-2015, 09:14
Hastaneden adam bulup para verip o raporu 90 üstü çıkaracağım bu ülkede hırsızlar varken benimki masum kalır.

aslan
06-05-2015, 09:14
rahatsızlığın durumuna bağlı :) ben vermek istemiyorumda diyemezler diye düşünüyorum en azından duyduğum yok o şekilde

genelde hastanede rapor kısmında sorun çıkıyor galiba

Bende oldugu için zaten diretiyorum bu konuda benim rapordada otomatik vites araç alabilir yazıyordu bayiden aldık aracı otomatik olarak vergi memurları kabul etmedi manuel olup aparat takılacak dendi.
Otom.araç bayinin elinde kaldı bana tekrar manuel araç getirdiler

onursumer
06-05-2015, 09:23
Bende oldugu için zaten diretiyorum bu konuda benim rapordada otomatik vites araç alabilir yazıyordu bayiden aldık aracı otomatik olarak vergi memurları kabul etmedi manuel olup aparat takılacak dendi.
Otom.araç bayinin elinde kaldı bana tekrar manuel araç getirdiler

zor durum gerçekten şikayetçi olunabilir belki bu konuda

Aliburakb
06-05-2015, 10:04
bu konuyu tam olarak nerden araştırabiliriz peki ??

salih_560
16-05-2015, 01:09
Peki firmaya göre mi araçtan indirim oluyor ve araçın kaçta kaçının vergisi alınmıyor ona göre h sınıfı ehliyete başvurusu yapıcam biraz forumlardan incelediğim %37 kadar indirim yönünde tam bilgisi olan var mı acaba ??

fatih_86
16-05-2015, 03:19
%60 rapor ile yanımda çalışan arkadaş araç alamadı 2. dereceden engelli statüsüne giriyormuş %90 ve üzerinde raporun varsa alabiliyorsun demişlerdi %60 ile vergi indiriminden faydalandı sgk ve diğer vergi olan kuruluşlara dilekçe vererek. fikir olsun diye yazdım :)

onursumer
16-05-2015, 08:15
Peki firmaya göre mi araçtan indirim oluyor ve araçın kaçta kaçının vergisi alınmıyor ona göre h sınıfı ehliyete başvurusu yapıcam biraz forumlardan incelediğim %37 kadar indirim yönünde tam bilgisi olan var mı acaba ??

alabiliceğin motor hacimlerinin otv %45

normal fiyat üzernden hesapladığında liste fiyatındn yaklaşık %37 ye denk gelebilir doğrudur

salih_560
16-05-2015, 10:20
alabiliceğin motor hacimlerinin otv %45

normal fiyat üzernden hesapladığında liste fiyatındn yaklaşık %37 ye denk gelebilir doğrudur

Teşekkür ederim onur bilgi için dacia duster düşünüyorum 1.5 cdi 1.6 hacim üstünü alamıyoruz kötü bir durum ..

salih_560
16-05-2015, 10:43
Bişey daha sorayım fikizsel engel yoksa araç alamıyormuyuz şimdi illa apart mı takmak lazım araça ??

Honda Type_R
16-05-2015, 21:19
benim arkadasim %40 engelli kolundan raporunda alacagi arabanin otomatik olmasi kosulu var. otomatik arac onun ozur kismi ondan dolayi istedgi araci %38 vergi indrimiyle alabiliyor.

onursumer
16-05-2015, 22:04
Bişey daha sorayım fikizsel engel yoksa araç alamıyormuyuz şimdi illa apart mı takmak lazım araça ??

fiziksel engel yoksa %90 ve yukarı rapor gerekiyor

salih_560
17-05-2015, 14:48
Onur tekrar merhaba şimdi benim engellim görme ile ilgili fiziksel engelim yok çok şükür şimdi fiziksel engelim yoksa h ehliet alamıcam öle mi ??

cix boy
17-05-2015, 16:40
babamın fiziksel bir engeli yok ama işitme kaybi var sağ kulak %96 idi sağ kulakda cihaz var zaten.sol kulakda %93 idi yeni ölçüm yapildi ve veriler yanliş hatirlamiyorsam bu şekilde idi.bizimde araç alma hakkimiz varmi acaba.

onursumer
17-05-2015, 18:56
Onur tekrar merhaba şimdi benim engellim görme ile ilgili fiziksel engelim yok çok şükür şimdi fiziksel engelim yoksa h ehliet alamıcam öle mi ??

işte orda durum farklı sen %90 uzeri rapor alabilirsen senin eşin çocugun vs indirimle alabiliyor sen kullanmasanda

serkosyan
17-05-2015, 19:33
%40 ustu raporu olan birinin arac aliminda h ehliyeti olmasi gerek yani bedenen bi ozrun varsa %40 rapor oldugunda arac alabilirsim ama sadece sen kullanirsin yok otomatk vites var su var bu var kardeste oglanda kullanir die bisey yok %90 ustu raporun var fiziksel engel yok sen haric 3. dereceye kdr yakin kullanabilir istisnalar haric tbiki mesela %90 olan bi insanda bi ton skntı oldugu icin ehliyetini iptal ederler tbi istisna hastaliklar disinda sakın arastirmadn almayin basiniz yanar herkeze sorun yetkili olarak tbi burlarda herkez kafasina gore bisey soyler caniniz yanmasin sonra otv ededikten sonra almanin anlami yok