PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet Kemeri Tamiri

EREN34
18-05-2015, 08:58
Arkadaşlar selam,

Eski konulara bakındım ama dişe dokunur bulduğum bilgilerde ustalar genelde Maslak sanayide.

Arka emniyet kemerlerinden biri kilitli durumda. Muayene zamanı geldi. Yarın (19 Mayıs) yaptırmak istiyorum.

Bostancı yada Kartal sanayide emniyet kemeri tamiri yapacak, fiyatta uçup kaçmayacak bir usta biliyormusunuz?

Teşekkürler.

mehmetRS
18-05-2015, 16:38
Eren, basitce makarayı söküp sağa sola çalkalasana götürmeden önce..
Bilyesi sıkıştıysa kemeri bırakmamazlık yapabilir.
Gerçi denemişte olabilirsin sen :)

VTEC®
18-05-2015, 16:51
acıbadem nautilus karşısı EREZ oto döşeme, derdine ilaç, uygun fiyatlı olarak halleder kanka.

EREN34
18-05-2015, 18:46
Mehmet, Yarın sabah sökmeyi planlıyorum kardeşim.

Eyvallah kanka. Olmadı ben oraya bir uğrayayım. Sende telefonu var mı?

EREN34
18-05-2015, 18:47
edit: Görkem, telefon noyu sana sordum moruk.

mehmetRS
18-05-2015, 20:31
Mehmet, Yarın sabah sökmeyi planlıyorum kardeşim.

Eyvallah kanka. Olmadı ben oraya bir uğrayayım. Sende telefonu var mı?

hacı açınca, bir tarafta mekanizmayı gerek zemberek yay var, karşı tarafında da o bilyalı kilit tertibatı var, bilya ortalaa 1 cm çapında demir bilya, yaşadığım bir tecrübeden aktarıyorum, orası paslanmış hep dolmuştu, açıp temizleyerek sorunu gidermiştim. Bilya yerinden aniden hareket edince makara tarafından dürtülüyor ve dürtüldüğünde de yuvadaki bir çentiği dürtüyor diyeyim anla sen, biraz karışık oldu aslında haklısın gördüğün zaman hah tamam sistem buymuş diyeceksin :)
İkinci ve kötü alternatif, zemberek aksi istikamete eğrilip sıkıştıysada hareketi kitleyebilir, zemberek bulmak zor.. aynı torkta, aynı uzunlukta felan olması gerkeiyor, ben bir guguklu saatinkini uydurmuştum, tam toplamıyordu ama, iş görüyordu en son haliyle :) önemli olan kilitlemesi ve hava yastığı varsa arabada, ve kemerde hava yastığı tetikleyici gergi mekanizması varsa, o zarar görmesin yeter.

MBuğra
18-05-2015, 20:41
Benim de bu emniyet kemeriyle ilgili bi sorun var.

Araç 2004 Honda. Emniyet kemeri kendini toplamıyo, bu konu hakkında tecrübesi olan var mı?

mehmetRS
18-05-2015, 21:32
Benim de bu emniyet kemeriyle ilgili bi sorun var.

Araç 2004 Honda. Emniyet kemeri kendini toplamıyo, bu konu hakkında tecrübesi olan var mı?

Yine aynı şekilde söküp, kemeri cıkarmanız gerek makaradan fakat, cok dikkatli olun, bununla ilgili videolar var youtube'da.
Kemeri en gergin haline alıp cıkardıgınızda, makarayı biraz daha gerip kemeri takıyorsunuz.. emniyet kemeri tamiri, toplamayan emniyet kemeri gibi şeyler yazarsanız var, ben döşemeciye gitmeden halletmiştim, sonra cok cektim bir gün kırıldı gittim çıkmasını aldım :D ama benim hayvanlığımdan oldu bu başka birşey değil.

EREN34
19-05-2015, 22:57
Bugün arka koltuk döşemesini söküp içindeki kemere ulaştım. Kemer taş gibi sağlam. Uygun açıyı yakalayıp kilidinden kurtardım. Yerine taktım. Çatır çatır çalışıyor. Muhtemel koltuk yatıkken bir şekilde kemeri gergirdim, kilitlendi. Koltuğu kaldırınca da iyice kastı ve boşluk bırakmadı.

Kemer mekanizması Tofaş grubu ile gerçekten çok benzer.

Destek veren dostlar...

Allah razı olsun :)