PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üniversite Tercihleri 2015 Genel

63owen63
01-07-2015, 22:09
Arkadaşlar bir kısmınızın bildigi üzere İstanbul Aydın Üniversitesinde öğretim görevlisiyim. Her sene yaptıgımız gibi, tercih sürecine belli merkezler kurarak tercihler, üniversiteler bölümler konusunda yardımcı oluyoruz (sadece kendi üniversitemiz degil, reklam vs yok ), Bu sene de Şanlurfa'yı seçtim. Tercih konusunda Urfalılara yardımcı olacagım. Ama istanbul da ki tercih merkezlerimiz rehber öğretmenler ve akademisyenlerle hizmet vermeye devam edecek.

Bu süreçlerde her sene çok sayıda p.m alıyorum kardeşlerimizden.
Ben de forumdan tercih yapacak kardeşlerimize, tercihler konusunda soru ve sorunları noktasında forum üzerinden ya da bulundugumuz lokasyonlarda ki merkezlere yönlendirerek yardımcı olacagım. Pazartesi gününden itibaren yanıbaşımda bir tercih robotu ve rehber öğretmen de olacak. Herkese şimdiden hayırlı bir tercih diliyorum. Umarım herkes gönlünden geçeni ve emeklerinin karşılıgını almıştır.

220T
01-07-2015, 22:50
Bir tanıdık yardım istedi dün.Ben de eğitim camiasındayım ama üniversite tercihi konusuna uzak kaldık.İstediği bölümü netleştirdiğinde daha detaylı yazarım.Konu için teşekkürler.

onursumer
01-07-2015, 22:54
gelemeyen uzakta olanlar için kültür üniversitesi ile ilgili bilgi almak isteyen olursada yardımcı olmaya çalışırım öğrenci olarak , gelebilirseniz hem okulu gezersiniz hemde daha detaylı gormuş olursunuz

Mpower
01-07-2015, 22:59
Özel üniversite yalan oldu.Uzaktan okumayı düşünüyorum İstanbul Üniversitesinde bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

turbo&quattro
01-07-2015, 23:00
Onur sen hala ogrencimisin ? :D

Tunc.
01-07-2015, 23:03
Bilgi ve belge yönetimi hakkında ne düşünüyorsunuz, yardımcı olabilir misiniz acaba ?

onursumer
01-07-2015, 23:07
Onur sen hala ogrencimisin ? :D

sayılmam aslında hobi benimki :D :D işten vakit buldukça gidiyorum :D

Grimlord
01-07-2015, 23:21
Ben de bu sene mezun oldum (Ankara Üniversitesi,Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi)
İlgilenecek arkadaşlara seve seve yardımcı olurum,fikir alışverişi yapabiliriz (bölümler olsun,okul olsun,akıldaki her türlü soruyu cevaplandırabilirim)

ertantamer
01-07-2015, 23:31
Çankaya üniversitesi iç mimar ve çevre tasarımının yetenek sınavına başvurdum sınav hakkında bilgisi olan var mı ? Buradan yardım edebilecek varsa memnun olurum bir kaç güne ayrı konuda açabilirim.

XTuNeR
02-07-2015, 00:14
Aydın üniversitesinde devam zorunluluğu varmıdır.Dil 1 yerleştirme puanım 296 sanırım bir şeyler tutuypOr

ugurcan52
02-07-2015, 00:22
Tercıh edıcek kardeşlerımıze hayırlı tercıhler dılıyorum ; Okan son sınıf ogrencısı olarak yolunmak ıstemıyorlarsa Okanı tercıh etmelerını onermıyorum :)

abdullahduymaz
02-07-2015, 00:38
Otomotiv muh. ve uludağ üniversitesi hakkında bilgi isteyenlerede ben yardımcı olabilirim

Gimifayf
02-07-2015, 00:38
Hacettepe Universitesi ve kampusleri hakkinda, maden muhendisligi bolumu hakkinda, ingilizce bolum okumak hakkinda ve Ankara'da universite okumak hakkinda her turlu soruyu elimden geldigince cevaplandiririm abiler arkadaslar. Ayni zamanda Afyon ve Afyon Kocatepe Universitesi hakkinda da memleketim ve yasadigim il olmasi sebebiyle sorularinizi cevaplandirmaya calisirim.

KeremO
02-07-2015, 00:45
Otomotiv muh. ve uludağ üniversitesi hakkında bilgi isteyenlerede ben yardımcı olabilirim

Uludağ üniversitesi değil de otomotiv hakkında bilgi alabilir miyim? Genel olarak dersler, zorluk vs.

Ayrıca Kocaeli`de yaşam, yurt, okul durumları hakkında bilgisi olan var mı?

ertantamer
02-07-2015, 01:04
Okan Psikoloji düşünüyorum ankaradan gelmeyi düşünüyorum yurt veya ev imkanları nasıl ?

ugurcan52
02-07-2015, 01:10
Okul yurtlari asiri pahalli okul merkeze uzak oldugu icin aracin yoksa okul ici yeme icmede masrafli olur ancak arkadad bulup kurtkoy de kiraya cikarsan rahat edersin bulmadan ciksan bilee yurttan karli

ertantamer
02-07-2015, 01:25
Okul yurtlari asiri pahalli okul merkeze uzak oldugu icin aracin yoksa okul ici yeme icmede masrafli olur ancak arkadad bulup kurtkoy de kiraya cikarsan rahat edersin bulmadan ciksan bilee yurttan karli

Karşışında (yakınında) 500 tl ye 1+1 evler olduğu söyleniyo burs kesiliyormu herhangi bir durumda

ugurcan52
02-07-2015, 01:26
Karşışında (yakınında) 500 tl ye 1+1 evler olduğu söyleniyo burs kesiliyormu herhangi bir durumda

500u bıraz gecer ; burs kesıntısı sınıfta kalma vs yok 7 sene boyunca ; ama okula gırıs fıyatınla son sene fıyatı arasında daglar kadar fark oluyor

cagataayk
02-07-2015, 02:21
Dilden sınava girdim, sınavım pek iyi geçmedi açıkçası ama bu sene tercih yapmak istiyorum.Hocalarımada danışıcam ama burdanda bi fikir almak isterim.Yardımcı olabilecek olan varsa çok makbule geçer.Teşekkürler.

63owen63
02-07-2015, 02:39
Dilden sınava girdim, sınavım pek iyi geçmedi açıkçası ama bu sene tercih yapmak istiyorum.Hocalarımada danışıcam ama burdanda bi fikir almak isterim.Yardımcı olabilecek olan varsa çok makbule geçer.Teşekkürler.

Yardımcı olabilirim, soruların oldukça yazabilirsin.

Berkan
02-07-2015, 07:59
@ertantamer ve diğerleri :)

Okan psikoloji gorup gorebilecegin cogu okuldan iyidir (yani ben mezun olana kadar öyleydi kadro vs. degişmediyse 2005-2011).

eğer ösym bursu ile girersen arkadasın dedigi gibi 7 sene dokunamazlar o bursa. sonradan kazandıgın nebilim spor bursu basarı bursu olursa ters durumda alıverirler ama.

yine kendi dönemimden bahsediyim ev kiraları saka gibiydi ben ne 1+1'i ben 3+1 evde 400 liraya kalıyordum hemde merkezi sistem ısıtmalıydı :)

kurtkoy uydukentte güzel siteler var hatta viaportun karsısına birton sitede acılmış simdi. illaki yurttan ucuza cıkarsın yurttan. okula kabaca 10-12 km falan sallasan korsana carpıyor oyüzden evden yada siteden 2-3 kisi gitseniz günlük 10-15 lira masrafın cıkar :). giriş cıkıs saatine bakan olmaz karı kızla geldin içtin ettin diye sıkıntıların olmaz.

yurdunda söyle güzelliği var güzel ortam ve arkadasları oluyor bir sene yurtta kalıp ordan kafa bir arkdas bulup 2.sene eve gecebilirsin etrafıda tanımıs olursun.

Berkan
02-07-2015, 08:01
atlamısım editte olmayınca ilistiriyim suraya ben lojistik okudum ev arkadasım psikoloji okuyordu ve 40 kız içinde 3 erkekten biriydi :D

63owen63
02-07-2015, 08:57
Arkadaşlar dün geceden beri 10a yakın p.m aldım :) Bir kısmını yanıtladım, robot ve kılavuz gerektiren p.m lere pazartesiden itibaren cevap verecegim, ama sizlerden ricam,çok özel bir şey olmadıkça bana alıntı yaparak burdan yazıp sorarsanız, diger arkadaşlarımız için de referans olacak mesajlar olabilir.

Tunc.
02-07-2015, 10:05
Arkadaşlar dün geceden beri 10a yakın p.m aldım :) Bir kısmını yanıtladım, robot ve kılavuz gerektiren p.m lere pazartesiden itibaren cevap verecegim, ama sizlerden ricam,çok özel bir şey olmadıkça bana alıntı yaparak burdan yazıp sorarsanız, diger arkadaşlarımız için de referans olacak mesajlar olabilir.

Abicim bilgi belge hakkında bilgi verebilir misiniz? Birde maliye ile bilgi belgeyi karşılaştırabilir misiniz zahmet olmazsa. Diğer forum üyeleride yardımcı olursa sevinirim.

63owen63
02-07-2015, 10:15
Abicim bilgi belge hakkında bilgi verebilir misiniz? Birde maliye ile bilgi belgeyi karşılaştırabilir misiniz zahmet olmazsa. Diğer forum üyeleride yardımcı olursa sevinirim.

Maliyeyle çok farklı alanlar. Bilgi belge yönetimi biz deki eski kütüphanecilik, şuan biraz daha komplike ders içerigi var, arşivcilik ve dokümantasyon ve enformasyon bölümlerinin birleşmesi denebilir. Her üniversitenin ders içerik odağı farklı olabilir , ama ülke bazında ki kütüphane sayısını baz alırsak, iş alanı devlette dar bir alan. Özel sektörde de iş sahası mevcut fakat çok parlak gördüğümü söyleyemem.

Burak K.
02-07-2015, 10:18
Gaziantep Zirve Üniversitesi ve iç mimarlık hakkında genel olarak bende bilgi verebilirim.

MK8800
02-07-2015, 10:22
Yeditepe hakkinda ilginc bilgiler icin p.m atmaniz yeterli , ayrica bir okul nasil bitirilmez itinayla sinifta kalma ve yaz okuluna kalmak icin 5 altin kural yine p.m atiniz :D

halilcan9455
02-07-2015, 10:23
Kastamonu ve Samsun için il hakkında yaşam ile ilgili soruları olan varsa pm ile sorularını sorabilir.

63owen63
02-07-2015, 10:24
Gaziantep Zirve Üniversitesi ve iç mimarlık hakkında genel olarak bende bilgi verebilirim.

İç mimarlıkla ilgili genel olarak bölümü yazarsan iyi olur, en çok soru aldıgım bölümlerden birisi. Direk konuda dursun :)

mert_can 41
02-07-2015, 10:31
lütfen bana yardım edin hukuk fakültesi istiyorum ama puanım yetemedi özel ünüversite arıyorum ama bulmam zor piskoloji bölümünü okuyabiliyorum dört yıllık kaydımı yaptırıp dondurup bir sene daha hukukmu kassam yoksa bu sevdayı kalbimemi gömim birde özel okulda atıyorum cüzi bir miktar verip kayıt yaptırıp dondurabiliyorumu yoksa illah tam ücretimi ödemem gerekiyo

Tunc.
02-07-2015, 10:32
Maliyeyle çok farklı alanlar. Bilgi belge yönetimi biz deki eski kütüphanecilik, şuan biraz daha komplike ders içerigi var, arşivcilik ve dokümantasyon ve enformasyon bölümlerinin birleşmesi denebilir. Her üniversitenin ders içerik odağı farklı olabilir , ama ülke bazında ki kütüphane sayısını baz alırsak, iş alanı devlette dar bir alan. Özel sektörde de iş sahası mevcut fakat çok parlak gördüğümü söyleyemem.

Çok teşekkür ederim. Bende devlette geniş, özelde dar diye biliyordum iş imkanını. Açıkcası rahat iş bulabileceğim bölümlere bakıyorum o yüzden iki bölümü karşılaştırdım. Maliye daha mantıklı sonucunu çıkarıyorum, doğrudur değil mi? :)

63owen63
02-07-2015, 10:35
Çok teşekkür ederim. Bende devlette geniş, özelde dar diye biliyordum iş imkanını. Açıkcası rahat iş bulabileceğim bölümlere bakıyorum o yüzden iki bölümü karşılaştırdım. Maliye daha mantıklı sonucunu çıkarıyorum, doğrudur değil mi? :)

kütüphanelerde olmak üzere (üniversite, halk, çocuk, okul kütüphaneleri, Milli Kütüphane, özel araştırma kütüphaneleri), çeşitli bilgi merkezlerinde (enformasyon ve dokümantasyon merkezleri), Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile kurum ve kuruluş arşivlerinde (örn. KPSS ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne Arşiv Memuru ) gibi alanlar mevcut devlet için.

Tunc.
02-07-2015, 10:41
kütüphanelerde olmak üzere (üniversite, halk, çocuk, okul kütüphaneleri, Milli Kütüphane, özel araştırma kütüphaneleri), çeşitli bilgi merkezlerinde (enformasyon ve dokümantasyon merkezleri), Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile kurum ve kuruluş arşivlerinde (örn. KPSS ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne Arşiv Memuru ) gibi alanlar mevcut devlet için.

Anladım, tekrar teşekkür ederim. Eğer kafama takılan başka bişey olursa, sizi burdan tekrardan rahatsız edebilirim umarım. :)

yilmazcatalbas
02-07-2015, 10:59
Abilerim çatır çutur mevzuya girmiş olacağım ama bu yeni sistem tercih olayını anlamak için ekstra bir çaba sarfettiğimden konuyu görünce en azından anlayan birine danışmak istedim.
Birader sınava girdi aldığı puan / sıralama TS-1:235,81 -- 354915 / TS-2:242,10 -- 372782. Bu durumda tercih yapması mantıklı mı? Ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir fen edebiyat fakültesine girme şansı var mı?

MK8800
02-07-2015, 11:10
lütfen bana yardım edin hukuk fakültesi istiyorum ama puanım yetemedi özel ünüversite arıyorum ama bulmam zor piskoloji bölümünü okuyabiliyorum dört yıllık kaydımı yaptırıp dondurup bir sene daha hukukmu kassam yoksa bu sevdayı kalbimemi gömim birde özel okulda atıyorum cüzi bir miktar verip kayıt yaptırıp dondurabiliyorumu yoksa illah tam ücretimi ödemem gerekiyo

Pskolojiye gidip pskolojisi bozulan cok arkadasim var :D

63owen63
02-07-2015, 11:11

Bizim okulun hukuk bölümü genelde gelmesini beklemeyen öğrencilere süprizler yapıp, yerleştiriyor, sapması fazla. Deneyeceksen yazabilirsin, bu sene hazırlık vs de kaldırıldı zaten. Pazartesi ulaş bana, bakalım alt limitten gelebilecek hukuklara.

Abilerim çatır çutur mevzuya girmiş olacağım ama bu yeni sistem tercih olayını anlamak için ekstra bir çaba sarfettiğimden konuyu görünce en azından anlayan birine danışmak istedim.
Birader sınava girdi aldığı puan / sıralama TS-1:235,81 -- 354915 / TS-2:242,10 -- 372782. Bu durumda tercih yapması mantıklı mı? Ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir fen edebiyat fakültesine girme şansı var mı?

Olabilir neden olmasın, yeni sistemde barajın altında bile 4 yıllık tercih edilebilir bölümler olacak. Pazartesiden sonra tekrar hatırlatırsan bakarız detaylıca, ihtimallere, bölümlere.

yilmazcatalbas
02-07-2015, 11:18
Çok teşekkür ederim öyle bir iyilik yaparsanız çok makbule geçer

63owen63
02-07-2015, 11:32
Çok teşekkür ederim öyle bir iyilik yaparsanız çok makbule geçer

Rica ederim,yalnız konu çok yogun olacak, hatırlatmazsan kaynayabilir :)

yilmazcatalbas
02-07-2015, 11:57
Bir de mesaj kutun dolu ordan da yazamadım abi konuyu takip edeceksen eğer burdan hatırlatırım. Ya da sana ulaşabileceğim bir numara pmlermisin?

Burak K.
02-07-2015, 11:57
İç mimarlıkla ilgili genel olarak bölümü yazarsan iyi olur, en çok soru aldıgım bölümlerden birisi. Direk konuda dursun :)

İç mimarlık genel olarak zevkli,okurken keyif veren ama fazlasıyla yorucu,bıktırıcı,can sıkan bi bölüm. Ben yetenek sınavıyla yerleştim,benim okulumda yetenek sınavında 2 çizim 1 mülakat oldu onun sonuçlarına göre değerlendiriyorlar. Benim zamanımda yetenek sınavına girebilmek için ygs'den 140'ı geçmiş olmak gerekiyordu.

Günlerce,gecelerce uğraştığınız emek verdiğiniz projeniz hocanın karşısında,jüride parçalanınca ya da yerin dibine sokulunca canınız sıkılacaksa,tekrar yapmaktan vazgeçecekseniz sabırsız,tahammülü olmayan bi insansanız bu bölüme gelmeyin çok zorluk çekersiniz. İç Mimarlık/Mimarlık fark etmez; Fakülte egoist hocalarla ve öğrencilerle dolu bir yer. Köprüyü geçene kadar ayıya dayı deme durumu fazlasıyla mevcut.

Derslerin ağır olup olmama durumu okula göre değişkenlik gösteriyor. Zirve'de bizi biraz zorluyorlar proje dersinde vs. diğer okullarla karşılaştırdığımızda daha zor,daha detaylı şeyler istiyorlar. İç mimarlık biraz da sevgi işidir yani öyle puanım tuttu,burası oluyodu iç mimarlık iyi meslek diye duyduk geldik diyip okunacak bir bölüm değil. Sevmiyorsanız,sevmezseniz yapamazsınız. İç mimarlık diyince de öyle aklınıza 2 koltuk,2 sandalye masa çizip onları bi odaya yerleştirmek gibi şeyler gelmesin pek bi alakası yok. :D 2. sınıfta 2 proje bitirdim 1 ve 2. dönemlerde. 1. dönem projemde bize verilen arsaya kreş yaptık arsaya gidip arsanın ölçülerini alma planını çıkarma dahil size ait. Ve ben o projede iç mekan yaptım,dış cephe yaptım,peyzaj yaptım. KOLAY BİR BÖLÜM DEĞİL. 2 çizim yaparız,bişeyler karalar geçeriz mantığıyla gelmeyin.

Ama şunlar da var ki severek yapılırsa çok eğlenceli ve saygın bi meslek. Sadece okul olarak değil direk olarak yaşam tarzınızın değişmesini sağlayan bi meslek. Gelir olarak isim yapıldıktan sonra kazanç oluyor. Yüksek lisansda mimar olarak yapma şansınız var. Şu sıralar iç mimarlara imza yetkisi için uğraşılıyor imza yetkisi de geldiği takdirde geleceğin parlayan mesleklerinden biri olacaktır şüphesiz. Daha önce de yazmıştım forumda bi yerde,sabaha kadar uykusuz kalmalar 2-3 gün hiç uyumamalar falan zaten bölümle ilginiz varsa sosyal medyada fazlasıyla yer alıyor bunlar,bunların hiç biri şaka ya da yalan değil. Ciddi anlamda teslim zamanları projeyi,maketi yetiştirmek için 1 hafta günde 1-2 saat uyuduğumu bilirim. En basit örneği olarak bu dönem final projemi teslime götürmek için ozalitçiye gittim çıktı almaya,girdiğimde saat akşam 12'ydi çıkarken sabah ezanı okunuyordu. En ufak bi şey bile sizin gecelerce sabahlamanıza neden olabilir.

Başka sorusu olan varsa seve seve cevaplarım bu konudan yazalım ki başka arkadaşlarımızda görünce faydalansın.

Burak K.
02-07-2015, 12:50

Biraz doğuya kayarsanız daha az tercih edilen üniversitelerde şansınız artabilir. Zirve hukuk bi deneyin derim gelen öğrencilerin çok yüksek puanları yok tabi bu sene ne durumda puanlar bilgim yok.

fdoganb
02-07-2015, 13:06
Yeditepe düşünenlerin okulla ilgili sorularına yardımcı olabilirim ben de

twin
02-07-2015, 14:59
bizim okulun ziyaret günleri başladı gelebilirsiniz (koç )

alperaslann
02-07-2015, 16:39
Türk Hava Kurumu Üniversitesi İzmir MYO'da okuyan veya ora hakkında bilgisi olan varmı ? Uçak teknolojisi yazmayı düşünüyorum.

Tunahan Dülek
02-07-2015, 16:55

tercih yapıp yerleşirsen liseden gelen okul puanı yarıya düşer, hukukta 2-3 puanın bile çok önemli oldugunu düşününce işin çok zora girer diye düşünüyorum daha farklı bi şey düşün bence :D

dqn
02-07-2015, 17:22

Eğer çok hukuk istiyorsan ve bu sene ilk senense eğer yerleşemezsen hukuk için mezuna kalabilirsin istersen.Hayalinden önemli değil bir sene bence.Ben hukuk okuyorum 2. sınıfa geçtim.Açıkçası çok kolay bir bölüm değil o kısmı da iyi düşünmek gerek.Hani sırf kazanmakla da bitmiyo.Sosyal hayatını bile etkiliyo.Çok yönlü düşünmek gerek.

mert_can 41
02-07-2015, 19:46
Pskolojiye gidip pskolojisi bozulan cok arkadasim var :D
Onu çok önceden bozdum sorun yok :hahaha:

Biraz doğuya kayarsanız daha az tercih edilen üniversitelerde şansınız artabilir. Zirve hukuk bi deneyin derim gelen öğrencilerin çok yüksek puanları yok tabi bu sene ne durumda puanlar bilgim yok.
Zirveye baktım yarın arayıp konuşucam umarım kabul ederler beni çok teşekkür ederim :)

tercih yapıp yerleşirsen liseden gelen okul puanı yarıya düşer, hukukta 2-3 puanın bile çok önemli oldugunu düşününce işin çok zora girer diye düşünüyorum daha farklı bi şey düşün bence :D
400 300 puanlarla işim yok özel kasçam seneyede kanka pek koymaz hukuk olsunda birde boşta kalmim bu senede :)

Eğer çok hukuk istiyorsan ve bu sene ilk senense eğer yerleşemezsen hukuk için mezuna kalabilirsin istersen.Hayalinden önemli değil bir sene bence.Ben hukuk okuyorum 2. sınıfa geçtim.Açıkçası çok kolay bir bölüm değil o kısmı da iyi düşünmek gerek.Hani sırf kazanmakla da bitmiyo.Sosyal hayatını bile etkiliyo.Çok yönlü düşünmek gerek.
valla bu senede yerleşemezsem devlet direk askeriyeye yerleştircek beni :hehe::hehe:

Y.Emre
02-07-2015, 21:05

Tech Antep tayfasını mı genişletmeye çalışıyosun b.kaya :D Yakma adamlarında başını

AlwaysFast
02-07-2015, 21:10
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi gibi bir yanlışlık yapmayın tercih yapacak arkadaşlara söylüyorum.

speed_blue
03-07-2015, 01:33
2yillik adalet mi yoksa grafik tasarrimmi tercih etmeliyim yada acıkogretimden isletme mi yazmaliyim?

gökberk
03-07-2015, 02:24
Karabük Üniversitesi düşünen varsa :

-Geçme notu 60.
-Vizeden 100 alsanız da finalden 50'nin altında alırsanız kağıdınız değerlendirilmez.
-Büt var.
-Bu sene de yaz okulu açıldı.
-Karabük'te barınma sorunu, yurt sorunu var ve kira da olsa yurtta olsa fiyatlar makul değil.

aslanneron
03-07-2015, 06:05
Afyon Kocatepe malzeme bilimi ve mühendisliği okuyorum daha önce Fırat'ı 3. Sınıfda bıraktım 6senelik öğrenci olarak Afyon ve Elazığ hakkında bildiğim kadar bilgi veririm

Burak K.
03-07-2015, 08:48
Zirveye baktım yarın arayıp konuşucam umarım kabul ederler beni çok teşekkür ederim :)

Hayırlısı olsun hakkında. :)

Tech Antep tayfasını mı genişletmeye çalışıyosun b.kaya :D Yakma adamlarında başını

Okul aşkına geldik oralara. :D İyi olur yeni insanlarla tanışmış oluruz. :D Ayrıca antepten memnun değilsin ama ne zaman arasam ordasın? :D Y.Emre ? :D

Kakus
03-07-2015, 09:10
Kocaeli İletişim isteyenlerin sorularını cevaplamaya çalışırım. Ayrıca Kocaeli'ye bu sene yaz okulu açıldı, bilginiz olsun. Geçme notu 65. Şeker mi şeker bir rektörümüz var. : )

onursumer
03-07-2015, 11:40
Karabük Üniversitesi düşünen varsa :

-Geçme notu 60.
-Vizeden 100 alsanız da finalden 50'nin altında alırsanız kağıdınız değerlendirilmez.
-Büt var.
-Bu sene de yaz okulu açıldı.
-Karabük'te barınma sorunu, yurt sorunu var ve kira da olsa yurtta olsa fiyatlar makul değil.

Oha cok kasiyorlarmis ya bizde çan ile 35 alsam c temiz :hahaha:

Karakuş
03-07-2015, 11:55
Hukuk öyle sanıldığı gibi çok aman aman, zor bir bölüm değil. Okuduğunu anlama ve yorumlama yeteneği istiyor. Benim şimdi ki aklım olsa psikoloji okurdum. Ama neden diye sormayın, öyle:)

Mesut-RR
03-07-2015, 19:15
Merhaba,

Kardeşim de bu sene tercih yapacak, endustri ve elektrik-elektronik mühendislikleri düşünüyor.Bölümler hakkında bilgimiz olmadığı için bir şey diyemiyoruz.Yardımcı olacak olan var mı ? Istanbul içi özel okullarda yarı Burslu - Burssuz denk geliyor okulların durumuna göre.

Ingilizce eğitim dili olması artı mi eksi mi bilemedim.Benim derslerim ingilizce ama konuşabiliyor muyum rahat rahat ; hayır.Özellerde durum nasıl bilmiyorum.

Y.Emre
03-07-2015, 19:40
Hayırlısı olsun hakkında. :)

Okul aşkına geldik oralara. :D İyi olur yeni insanlarla tanışmış oluruz. :D Ayrıca antepten memnun değilsin ama ne zaman arasam ordasın? :D Y.Emre ? :D

O yüzden adamların başını yakma diyorum ya :D esir alıyor, gidemiyorsun. :D Şaka bi yana eğitimi güzel ama zor, rahata alışkın olan gelmesin.

Merhaba,

Kardeşim de bu sene tercih yapacak, endustri ve elektrik-elektronik mühendislikleri düşünüyor.Bölümler hakkında bilgimiz olmadığı için bir şey diyemiyoruz.Yardımcı olacak olan var mı ? Istanbul içi özel okullarda yarı Burslu - Burssuz denk geliyor okulların durumuna göre.

Ingilizce eğitim dili olması artı mi eksi mi bilemedim.Benim derslerim ingilizce ama konuşabiliyor muyum rahat rahat ; hayır.Özellerde durum nasıl bilmiyorum.

Birazda kişinin ingilizce seviyesine kalıyor bence. Eğitimin ingilizce olmasının en büyük avantajı derse yönelik yada ders dışında projeler için araştırma yaparken çıkıyor ortaya. Kaynak bollugu yaratıyor hiçbirşey yapmasa bile..

kunteper
03-07-2015, 20:29
Merhaba,

Selamlar, piyasa geneli konusacagim. Kaynimin oglu sunu okudu su oldu gibi istisnalari bosverelim.

Endustri okuyanlar, kurumsal firmalara girip yazilim analistligi yapiyor. ( Bilgisayar muhendisleri yazilimci oluyor genelde, kod yazmak istemeyenler, daha insan iliskileri uzerine olsun diyenler analist oluyor.) e sektorde de acik var. Analist kadrolarina da endustriden aliyorlar. (Gerci her bolumden aliyorlar)

Elektrik elektronik ise, odtu,itu degilse gidecegi yer, gunun sonunda bir firmaya girip networkcu olur.
Ya da yazilimci olabilir. Elektronik vs piyasada cok kisitli. Devre tasarlayan pek yer yok. Onlar da dedigim gibi aselsan vs odtu itu aliyor genellikle.

Ben derimki elektronik yerine bilgisayar muh'e yonlendirin, endustri okumak ayri bi tercih ama daha sozel, daha cok kiz :))

İbrahim Erdem
03-07-2015, 20:52
Mühendislik yazacak arkadaşlar ingilizce eğitim veren okulları tercih etsin derim. Bu meslekte ingilizce olmazsa olmaz kesinlikle lazım.

mert_can 41
03-07-2015, 20:54
dolaylı yoldan da olsa hayalim için ilk adımı attım şükür seneye kıbrıs tayım yaşam orda nasıldır(maddi konu hariç)
yol yakınken istanbul yazsamı ingilizcem biraz kıttır fazla başıma dert olurmu

MustafaCam
03-07-2015, 21:15
Merhaba,

Ben İstanbul üniversitesi elektrik-elektronik müh son sınıf öğrencisiyim. 2011 girişliyim öncelikle şunu söyleyim 1 sene hazırlık okudum okulun verdiği hazırlık eğitiminden pek bir şey kapmadım . Ve ingilizce işi birazda kişide bitiyor yani okul iyi olursa ( odtü, itü, boğaziçi) ve birazda kişi istekli olursa hem okuduğu bölümle alakalı teorik ingilizceye hakim olur hemde sosyal hayatında konuşma açısından kendini geliştirir. He bizim okula gelicek olursak hocalar ing dersi türkçe olarakta anlatıyor yani 😄
Bölümümle alakalı konuya gelecek olursak öncelikle şunu söyleyim her bölümde yüksek ortalama işe girerken faydalı olur o yüzden dörtlük sistemde ortalamasını 3 üzeri tutması lazımki eğer özelde okuyacaksa bence bu şartki rakiplerinden bir adım öne çıkması lazım. O yüzden hem bölüm zor olduğu çok sıkı çalışması lazım . Yani benim gece 12 de yatıp sabah 5 te kalkıp ders çalıştığım çok zamanlar oldu . İlersi için çok yönlü bir bölüm aslında kendi okulumdan konuşucak olursam seçicegim derslere göre elektronik , elektril-enerji, biyomedikal, otomasyon , haberleşme alanlarına yönelebiliyorsunuz ... Sonuçta diplomada elektrik-elektronik müh yazıyo ama yöneldiğiniz alan farklı.bu demek değilki ben elektronik derslerini seçtim enerji alanında çalışamam mı , tabiki çalışabilirsiniz.

Özel okula gelicek olursak duyumlarıma göre konuşuyorum (elektrik-elektronik müh için)
Özyeğin ve bahçeşehirin eğitimi iyiymiş galiba hocalar filan olsun mesela geçen bir alan görmüştüm kariyerde staj ilanıydı galiba bahçeşehir mezunu filan arıyorladı. Tabiki koç ve sabancının uzaydır 😄
Kareşinin hakkında hayırlısı olsun şimdiden ...

Tayfun.O
04-07-2015, 01:05
Sdu (ısparta) mühendislik yazmayın pişman olursunuz.

Tayfun.O
04-07-2015, 01:08
Mühendislik yazacak arkadaşlar ingilizce eğitim veren okulları tercih etsin derim. Bu meslekte ingilizce olmazsa olmaz kesinlikle lazım.

Ne alakası var abi benim bölüm turkce ingilicce kursuna gidiyorum gayette iyi oluyor. Senin dediklerin itu yildiz yeknik yazanlar icin gecerli. Adam 70.000 olduysa 100.000 deki adanan menderese mi gitsin yani :)

1lker
04-07-2015, 04:07

arkadaşa katılıyorum Anadolu üniversitesini düşünebilirsiniz eğitim dili İngilizce mühendisliklerde gelen arkadaş olursa yardımcı oluruz elimizden geldiğince

Y.Emre
04-07-2015, 07:59
Ne alakası var abi benim bölüm turkce ingilicce kursuna gidiyorum gayette iyi oluyor. Senin dediklerin itu yildiz yeknik yazanlar icin gecerli. Adam 70.000 olduysa 100.000 deki adanan menderese mi gitsin yani :)

Antebe gelsin? :D İyi bi lisede iyi ingilizce öğrenip üniversitede ingilizce eğitim diliyle devam etmenin farkı büyük. Dil kursuyla öğrenilen ingilizcenin kendi sektörünüzdeki teknik terimler konusunda yetersiz gelme ihtimali çok fazla. o yüzden önemli direkt olarak orjinal diliyle öğrenmek.

Mühendislikte, direkt piyasada sabit olarak son kullanıcıyla aynı şeylerle çalışmayacaksanız ingilizce çok önemli. Araştırmaya başladığın anda herşey yabancı dillerde çünkü..

Tayfun.O
04-07-2015, 12:16
Antebe gelsin? :D İyi bi lisede iyi ingilizce öğrenip üniversitede ingilizce eğitim diliyle devam etmenin farkı büyük. Dil kursuyla öğrenilen ingilizcenin kendi sektörünüzdeki teknik terimler konusunda yetersiz gelme ihtimali çok fazla. o yüzden önemli direkt olarak orjinal diliyle öğrenmek.

Mühendislikte, direkt piyasada sabit olarak son kullanıcıyla aynı şeylerle çalışmayacaksanız ingilizce çok önemli. Araştırmaya başladığın anda herşey yabancı dillerde çünkü..

Teknik terimlere yönelik ingilizce eğitimi veren kurslarda var abi. Muhendislik bölüm+ ingilizce= saç baş yol durur kel kalırsınız.

mert_can 41
04-07-2015, 12:46
Teknik terimlere yönelik ingilizce eğitimi veren kurslarda var abi. Muhendislik bölüm+ ingilizce= saç baş yol durur kel kalırsınız.

Kolay yoldan okuyarak bir yere varılmaz kurslar ne kadar sağlıklı ders verebilir tartışılır ama ünüversite tartışılmaz :)

bu arada yokmu kıbrıs konusunda yardım edecek nasıl yerdir

volkan23
04-07-2015, 12:50
ingilizce konusuna bi açıklık getıreyım eger hedefınız kısıtlı ıse ben bölümü bitireyim okulumu bıtırıp bi iş başı yapayım yeter bana dersenız ıngilizce okumanıza o kadarda gerek yok ama hedefınız ögretim üyeliginden tutta uluslararası alanda bırseyler yapmak ıstıyorsanız kesinlıkle ingilizce şart şöyle bi örnek wereyım fırat üniversitesi elektrık elektronk muhendsılgınde hocalarımız war bazı hocalarımız süreklı aşama kaydederken bazıları yerinde sayıyor kimisi uluslararası ögretim kurumlarından teklıf alıyor we üniversite içinde yükseliyor doç -prof - yardımcı dekan gibi ama kimiside war sadece yerınde bildigin ögretım görevlisi sabit gelişemiyor ölene kadar ögretim görevlisi olarak kalacak bu hususu göz önünde bulundurmak zorundasınız gelecek sizin yani bu mesele bogulursam büyük denizde bogulayım hesaabı ama şiddetle ingilizceyi okumanızı tavsiye edıyorum uluslar arası prgramlarda cok aktif olacaksınız görürsünz. kazanan arkadaşlar hayırlı olsn şimdiden

İbrahim Erdem
04-07-2015, 14:09
İngilizce olayı sadece akademik ya da iletişim anlamında işe yaramaz.

Teknik herhangi bir konuda türkçe kaynaklar çok kısıtlı özellikle detaylı bilgi anlamında. İngilizce arama yapıldığında ise tonla video makale yazı önüne seriliyor.
İş hayatında illaki sizden belli bir program kullanmanı isteyecekler çizim/analiz/hesaplama için. Bazı programların bırak kursunu bulmayı türkçe kaynak bile bulamıyorsun. İngilizce bir sürü tutorial bulman mümkün ama.

Kısacası ingilizce iyidir. Öğrenin :)

Met!!
04-07-2015, 14:20
Kütahya Dumlupınar işletme okunur mu barınma ve ortam nasıldır ?

alperaslann
04-07-2015, 15:36
Türk Hava Kurumu Üniversitesi İzmir MYO'da okuyan veya ora hakkında bilgisi olan varmı ? Uçak teknolojisi yazmayı düşünüyorum.

Sayfada kalabalık yapıyor olabilirim kusura bakmayın. Ama bilen, bilgisi olan, birşeyler duyan birileri bile bir kaç birşey dese belki yardımı dokunur :)

Runo
04-07-2015, 16:37
Beykent Üniversitesi Öğrenci Konseyi ekibinin başında olaraktan bende elimden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalışırım.

ErkanCanS
04-07-2015, 16:57
Sayfada kalabalık yapıyor olabilirim kusura bakmayın. Ama bilen, bilgisi olan, birşeyler duyan birileri bile bir kaç birşey dese belki yardımı dokunur :)

Yakın arkadaşımın kardeşi bu sene mezun oldu. En son müdür falan vardı okulda. Lise 5 ten devam diyordu. Ortamını gözümle gördüm , hala kendi okuluma girerken gözümden bir iki damla yaş akar . Tabi o kabin hizmetleri okuyordu onunda etkisi büyüktür :) Okul izmir diye geçsede selçuk izmir sayılır mı bilmiyorum :) .Kuşadasına yakın. Okul ufak olduğu için hocalarla sıkı fıkı olmak kolay. Kendini sevdirirsen okulun uzama imkanı yok hocalar gayet esnekler.

foreverkings
04-07-2015, 17:05
Selçuk Üniversitesi - İletişim fakültesinde okuyorum varsa yardımcı olabileceğim bir konu seve seve.

alperaslann
04-07-2015, 17:55
Yakın arkadaşımın kardeşi bu sene mezun oldu. En son müdür falan vardı okulda. Lise 5 ten devam diyordu. Ortamını gözümle gördüm , hala kendi okuluma girerken gözümden bir iki damla yaş akar . Tabi o kabin hizmetleri okuyordu onunda etkisi büyüktür :) Okul izmir diye geçsede selçuk izmir sayılır mı bilmiyorum :) .Kuşadasına yakın. Okul ufak olduğu için hocalarla sıkı fıkı olmak kolay. Kendini sevdirirsen okulun uzama imkanı yok hocalar gayet esnekler.
Oo Teşekkür ederim bilgiler için çok sevindim bu duruma. Arkadaştan başka bilgilerde alabilirseniz cok sevinirim :)

Mehmet Opc
04-07-2015, 18:24
istanbul bilgi üniversitesine gelmek istiyenlere yardımcı olurum

blow07
04-07-2015, 18:29
dolaylı yoldan da olsa hayalim için ilk adımı attım şükür seneye kıbrıs tayım yaşam orda nasıldır(maddi konu hariç)
yol yakınken istanbul yazsamı ingilizcem biraz kıttır fazla başıma dert olurmu

Allah kurtarsın :D :D :D

B16
04-07-2015, 19:04
istanbul bilgi üniversitesine gelmek istiyenlere yardımcı olurum

+1 Bende yardımcı olurum.

Uluslararası taşımacılık ve lojistik bölümüm.

mert_can 41
04-07-2015, 19:45
Allah kurtarsın :D :D :D

Niçin ya ne bekliyo beni orda bir insanda iyi yer demezmi hep kıskanıyonuz dimi :hehe::hehe: şaka bir yana nedir bu kıbrıs biri söylesin

meLaNchoLic
04-07-2015, 19:57
Niçin ya ne bekliyo beni orda bir insanda iyi yer demezmi hep kıskanıyonuz dimi :hehe::hehe: şaka bir yana nedir bu kıbrıs biri söylesin

blow ali gitti yarıda bıraktı geldi o kadar diyeyim ben sana :D

ErkanCanS
04-07-2015, 20:45

Girne amerikana %100 burslu gidecektim Allah korumuş :) İstanbuldaki ofislerine gittim bana bir hava parası ( kayıt parası , zorunlu sigorta parası , zorunlu yurt parası vsvs ) çıkardılar sanırsın pavyonda karıya şampanya patlattık. Sadece parayı ödemek yetmiyor , o hava paralarını hazmetmek zor.

mert_can 41
04-07-2015, 20:50
Girne amerikana %100 burslu gidecektim Allah korumuş :) İstanbuldaki ofislerine gittim bana bir hava parası ( kayıt parası , zorunlu sigorta parası , zorunlu yurt parası vsvs ) çıkardılar sanırsın pavyonda karıya şampanya patlattık. Sadece parayı ödemek yetmiyor , o hava paralarını hazmetmek zor.

banada yurt parası falan cart curt iyi bir miktar çıkardılar ama o aşamayı geçtik zaten orası olmazsa nişantaşı ünüversitesi var o yurt haricinde 30 bin kıbrıs bir nebze daha iyi o yüzden seneye eve çıkar büyük oranda masrafı düşürürüm aşağıda bana orda ortam önemli kışın nasıldır soguk olurmu iklimi nasıl ortamı nasıl sıkıcımı falan vb uluslar arası kıbrıs ünüversitesine gidicem havaalanına 15 dk mesafedeymiş orda araba sahibi olmak şartları nasıl falan ingilizce başıma dert açarmı bana bunlar önemli

bilalMW
04-07-2015, 21:05
beykente kimler gelcek eller havaya?

blumenberg
04-07-2015, 22:40

2yıllıkları direk mezun ediyorlar fakat iş bulma sıkıntısı var bunu bilerek ve araştırarak girin derim,

ben bu arada türk hava kurumu ünide pilotaj okuyorum, sorular olursa yanıtlamaya çalışırım

Tayfun.O
04-07-2015, 23:14
Kolay yoldan okuyarak bir yere varılmaz kurslar ne kadar sağlıklı ders verebilir tartışılır ama ünüversite tartışılmaz :)

bu arada yokmu kıbrıs konusunda yardım edecek nasıl yerdir

Valla cesareti olan muhendislik bölümü (ozellikle makina~ insaat~ elektirik) ingilizce okusun. Inglizceyi soktun mu gerisin teferuat nerse ogrenirsen ogren terimler falan basit iş. Biz de hazilik yoktu ama ilk sene ingilizce vardi Aa ile verdim gel gelelim ingilizce hala yok bende.

MBuğra
04-07-2015, 23:15
Kıbrıs'tan hiç çekinme. Ben geçen sene bitirip geldim, bi 4 sene daha git deseler giderim. :D Şu sıralar çevreden Kıbrıs'a gitmek isteyen çok kişi arıyor beni, detaylı bilgi istersen ara beni daha detaylı anlatayım. :)

mert_can 41
04-07-2015, 23:56
Valla cesareti olan muhendislik bölümü (ozellikle makina~ insaat~ elektirik) ingilizce okusun. Inglizceyi soktun mu gerisin teferuat nerse ogrenirsen ogren terimler falan basit iş. Biz de hazilik yoktu ama ilk sene ingilizce vardi Aa ile verdim gel gelelim ingilizce hala yok bende.
mühendislik okusam ingilizceden daha büyük sorunlarım olurdu matematik gibi ondan eminim :hahaha:

Kıbrıs'tan hiç çekinme. Ben geçen sene bitirip geldim, bi 4 sene daha git deseler giderim. :D Şu sıralar çevreden Kıbrıs'a gitmek isteyen çok kişi arıyor beni, detaylı bilgi istersen ara beni daha detaylı anlatayım. :)

bir öm daha yolladım ama ulaştımı gitmedi gibi geldi de :D

MBuğra
04-07-2015, 23:59
mühendislik okusam ingilizceden daha büyük sorunlarım olurdu matematik gibi ondan eminim :hahaha:

bir öm daha yolladım ama ulaştımı gitmedi gibi geldi de :D

Yok gelmedi :)

mert_can 41
05-07-2015, 00:12
Yok gelmedi :)

bu sefer başardım eminim :hahaha:

KeremO
05-07-2015, 00:24
Kocaeli Üniversıtesi hakkında bilgisi olan var mı?
Özellikle mühendislik fakültesi

mert_can 41
05-07-2015, 00:29

yeri umuttepede biraz yokuştur en ufak karda dolar ama sık sık minübüs vardır ulaşımı rahat zaten rektörleri iyi en ufak kar yağışında falan tatil eder fakültelerin bulunduğu yerde çok köpek var korkunuz varsa sıkınıtı olabilir ama bir şey yapmıyolar başka sorunuz varsa sorabilirsiniz dersler hakkında falan bir bilgim yok ama sınavlar yüzünden orasıyla çok haşir neşir oldum

KeremO
05-07-2015, 00:43
yeri umuttepede biraz yokuştur en ufak karda dolar ama sık sık minübüs vardır ulaşımı rahat zaten rektörleri iyi en ufak kar yağışında falan tatil eder fakültelerin bulunduğu yerde çok köpek var korkunuz varsa sıkınıtı olabilir ama bir şey yapmıyolar başka sorunuz varsa sorabilirsiniz dersler hakkında falan bir bilgim yok ama sınavlar yüzünden orasıyla çok haşir neşir oldum

Çok teşekkür ederim. Peki yurt konusunda bi bilgin var mı?

mert_can 41
05-07-2015, 00:49
Çok teşekkür ederim. Peki yurt konusunda bi bilgin var mı?

hiç bir fikrim yok çıkarken bir yurt görmüştüm ama taş çatlasın 15 dk sürer ordan okula okulda fakülteler biraz karışıktır büyük bir alana kurulu ünüversite haberin olsun :)

KeremO
05-07-2015, 00:56
Çok sağol :) Şu an gidip görme imkanım yok kampüsü. O yüzden tek bilgi kaynağım internet. Ilk baslarda biraz zorlanıcaz o zaman. Zaten Kırklareli`den sonra neresi olsa alışmak zaman alacak :)

mert_can 41
05-07-2015, 01:13
Çok sağol :) Şu an gidip görme imkanım yok kampüsü. O yüzden tek bilgi kaynağım internet. Ilk baslarda biraz zorlanıcaz o zaman. Zaten Kırklareli`den sonra neresi olsa alışmak zaman alacak :)

ulaşımı rahat kafana takma çarşısı falan gezilir ulaşım sıkıntısız çekmezsin hiç bir zaman yalnız kocaeli ünüversitesinin birden fazla yeri var genelde mühendislikler umutepede ona dikkat et ama köseköy tarafında ve gölcük tarafında da fakülteler var bilgin olsun :)

Thejustice
05-07-2015, 09:18
Üniversite tercihinden önce meslek seçmelisiniz. Kurumumuzda Elektrik Elektronik mühendisi olup Veritabanı mühendisi olarak çalışanlar var :) Doğru meslek iyi üniversite prensibiyle hareket edin.

Kakus
05-07-2015, 12:53

Mert Can zaten oldukça şey yazmış. Ben de dilimin döndüğünce cevaplamaya çalışayım sorularını...

Yurt konusuna tam olarak değinmemiş Mert Can. Yurtlar merkezde, Bayındırlık'ta, kampüsün içinde, direkt kampüsün karşısında. Bu şekilde bölgelere ayrılıyor. Kampüs dışında olanlar özel yurt elbet. Bayındırlık denilen yer ise okula minibüsle 15 dakika. Orada da 1-2 yurt var. Kiralardan dolayı öğrenci bölgesidir. Sen de her üniversite öğrencisi gibi, ilk senenin sonunda yurttan ayrılmayı, eve çıkmayı falan düşüneceksin illaki... Yurtlar hakkında başka sorun olursa sor; öğrenir, yardımcı olmaya çalışırım.

Umuttepe fakültesi, yani senin de bölümünü içerisinde bulunduran fakülte; dağın başında. Merkezden bindiğin araca göre 30-40 dakika sürüyor. Fakülte bizim fakültenin hemen çaprazı, A kapısından girildiğinde yürüyerek 3-4 dakika, B kapısından girersen 5 dk sonra fakültende olmuş olursun. Fakülte kantinini beğenmezsen, çevrede öğrenci evi gibi kafeler var. Yemekhane ise fakültene 7-8 dk.

Söylenilen gibi rektörümüz yeni değişti ve bütün o kar yağışlarında verdi tatili, verdi tatili. Twitter fenomeni bile sayılabilir kendisi. Geldiği gibi yaz okulu da açıldı. Büt de var zaten. Amma ve lakin, geçme notu: 65. Haberin olsun. : )

ertantamer
05-07-2015, 13:31
banada yurt parası falan cart curt iyi bir miktar çıkardılar ama o aşamayı geçtik zaten orası olmazsa nişantaşı ünüversitesi var o yurt haricinde 30 bin kıbrıs bir nebze daha iyi o yüzden seneye eve çıkar büyük oranda masrafı düşürürüm aşağıda bana orda ortam önemli kışın nasıldır soguk olurmu iklimi nasıl ortamı nasıl sıkıcımı falan vb uluslar arası kıbrıs ünüversitesine gidicem havaalanına 15 dk mesafedeymiş orda araba sahibi olmak şartları nasıl falan ingilizce başıma dert açarmı bana bunlar önemli

Kıbrıs psikoloji düşünüyorum ama kararsızım para konusu ve yurt sıcak ortam zorlar gibime geliyo

EfeTopcu
05-07-2015, 13:33
Kastamonu Üniversitesi: Bu sene ilk dönem, dershanemdeki rehber hocasının tercih sıralamasının azizliğine uğrayarak yanlışlıkla gittiğim okul. İlk dönem ordaydım, 4 ayım geçti orda ve Kastamonu'lu arkadaşlar lütfen yanlış anlamasın ama hayatımın en kötü 4 ayıydı belki de. Önce kayıt için günü birlik gittim ve aha dedim sı*tın efe :D birkaç hafta sonra, okul açılmadan önceki gün 2 bavulla kastamonuya giriş yaptım ve macera başladı :D Yaptığım en büyük hata okullar açılmadan önceki gün gitmiş olmamdı. Otobüsten indim, sudan çıkmış balığa döndüm :D Neyse bavulları terminalde emanete bıraktım, çarşıya gittim ve ev arayışlarına başladım. 2 farklı emlakcıya gittim, 3 farklı ev gösterdiler ve evler birbirinden leş, 100m2 anca var ve söylenen fiyat aylık 800TL. İş sadece kira ile bitmiyor tabi, eşyalar vs. derken ev işi kafamı acaip bulandırdı, bende baktım sokakta kalıcam, önüme gelen ilk yurda yerleştim mecburen. Şehir olarak, 50-60 yaş üzeri için ideal ama öğrencilik için gidilmesi gereken en son şehir. Birkaç cafe dışında yapacak hiç bir şey yok. 4 ayın tamamı sıkılarak yurt da oturmakla geçti.

Neyse, artık ilk dönem bitti ve Kayseri'ye döndüm. Kara kara kastamonudan nasıl kurtulcam diye düşünürken, lise arkadaşımla karşılaştım. Niğde üniversitesinde okuyordu, gel dedi yatay geçiş yap. Bir kaç üniversite daha araştırdıktan sonra Niğde çok makul geldi ve geçiş başvurusu için gittim. Başvuru kabul edildi, okula kaydımı yaptırdım. En çok korktuğum konu, ev konusuydu ama onu da Allah gönlüme göre verdi ve çok rahat bi şekilde çözdüm. Ev fiyatları; toki'de 3+1'ler 400-450 TL, 2+1 ler ise 350TL civarında. Ben tam merkezde, çarşının dibinde (Niğdeyi bilenler varsa hayat hastanesinin karşısı, dominos pizza nın üstü) çok güzel bir sitede 280 m2 evi 600TL ye tuttuk. Kampüs çok güzel ve canlı :D. Ulaşım çok kolay. Şuan Allah'a bin şükür hayatımdan memnunum :D ve bence Niğde Üniversitesi, ülke genelinde gidilebilecek en düşük puanlı ve en kaliteli üniversitelerden biri. Tavsiye ederim. Gelmeyi düşünen arkadaşlar pm atabilir, daha detaylı bilgi verebilirim.

63owen63
05-07-2015, 14:42
Arkadaşlar bir kaç gündür , günüm yollarda orda burda geçiyor, Pazartesiden itibaren, sizlere yardımcı olabilecegim. P.m kutum doluyor sürekil siliyorum, burdan yazarsanız sevinirim.

KeremO
05-07-2015, 15:47
Mert Can zaten oldukça şey yazmış. Ben de dilimin döndüğünce cevaplamaya çalışayım sorularını...

Yurt konusuna tam olarak değinmemiş Mert Can. Yurtlar merkezde, Bayındırlık'ta, kampüsün içinde, direkt kampüsün karşısında. Bu şekilde bölgelere ayrılıyor. Kampüs dışında olanlar özel yurt elbet. Bayındırlık denilen yer ise okula minibüsle 15 dakika. Orada da 1-2 yurt var. Kiralardan dolayı öğrenci bölgesidir. Sen de her üniversite öğrencisi gibi, ilk senenin sonunda yurttan ayrılmayı, eve çıkmayı falan düşüneceksin illaki... Yurtlar hakkında başka sorun olursa sor; öğrenir, yardımcı olmaya çalışırım.

Umuttepe fakültesi, yani senin de bölümünü içerisinde bulunduran fakülte; dağın başında. Merkezden bindiğin araca göre 30-40 dakika sürüyor. Fakülte bizim fakültenin hemen çaprazı, A kapısından girildiğinde yürüyerek 3-4 dakika, B kapısından girersen 5 dk sonra fakültende olmuş olursun. Fakülte kantinini beğenmezsen, çevrede öğrenci evi gibi kafeler var. Yemekhane ise fakültene 7-8 dk.

Söylenilen gibi rektörümüz yeni değişti ve bütün o kar yağışlarında verdi tatili, verdi tatili. Twitter fenomeni bile sayılabilir kendisi. Geldiği gibi yaz okulu da açıldı. Büt de var zaten. Amma ve lakin, geçme notu: 65. Haberin olsun. : )

Çok teşekkür ederim :)

::ZaFeR::
05-07-2015, 15:52
Benim kardeşde tercih yapacak ama bu yeni sisteme baya yabancıyım.TM-1,TM-2,TM-3 puanlarıyla tercih yapacak.Bu puan türleriyle en mantıklı bölümler nedir sizce ? Sosyal Hizmetler yazacam diyor ama bir sürü bölüm var gördüğüm kadarıyla.

http://www.aktuelegitim.com/tm-1-tm-2-ve-tm-3-puanlariyla-tercih-yapmak-isteyenlerin-yapacaklari-testler.html

atakan67
05-07-2015, 20:39
Arkadaşlar bir kaç gündür , günüm yollarda orda burda geçiyor, Pazartesiden itibaren, sizlere yardımcı olabilecegim. P.m kutum doluyor sürekil siliyorum, burdan yazarsanız sevinirim.

Hem istanbul aydın üniversitesi hakkında hem de kardeşimin üniversite tercihleri hakkında danışacağım bir kaç konu var.mümkünse pmden telefon numaranızı alabilirmiyim.

mert_can 41
05-07-2015, 21:09
Kıbrıs psikoloji düşünüyorum ama kararsızım para konusu ve yurt sıcak ortam zorlar gibime geliyo

Gel gel olmadı birlikte takılırız bende adalet bölününde olucam uluslar arası kıbrıs allah nasip ederse

D.Demir
05-07-2015, 23:23
İstanbul Kültür Üniversitesi Listendeyse çıkar hocam başarılar;)

painkller
05-07-2015, 23:27
Kibris konusunda magosa ozellikle bu sene yabanci dil hazirlik okudum itunun kibris kampusunde bilgi verebilirim isteyenlere.

Rizzini
05-07-2015, 23:27

Mühendisliğin eğitimi nasıldır çok ayrıntılı bilmiyorum ama mühendislik okuyan arkadaşlarım genel olarak memnunlar, sonuçta sanayi bölgesi. Kampüs hayatı çok sakin, şehirden uzak olduğu için yapıcak pek bişey yok. Yurtlar pahalı ve ücreti yıllık alıyorlar. Geçen sene 2 kişilik odaya 7 bin küsür istemişlerdi(yemek yok), ev daha uyguna geliyor. Kiralar 2+1 lerde 450-600 arası. Dünya bankası, bayındırlık, kent konut tam öğrenci yerleri. 3+1 e çıkırsan yahya kaptan daha mantıklı. Eşya işini üç yoldaki spotçulardan yada koçtaştan halledebilirsin, koçtaşın öğrencilere özel kampanyaları oluyor. Şehirde yapılacaklar kısıtlı, ama istanbul bursa yakın, anadolu yakasına kalkan belediye otobüsü var canın istediği zaman atlayıp gidersin. Merak ettiğin başka bişey olursa sorabilirsin, ağustosta kocaelide olucam ev düşünürsen bulmana yardımcı olurum

KeremO
06-07-2015, 00:02
Mühendisliğin eğitimi nasıldır çok ayrıntılı bilmiyorum ama mühendislik okuyan arkadaşlarım genel olarak memnunlar, sonuçta sanayi bölgesi. Kampüs hayatı çok sakin, şehirden uzak olduğu için yapıcak pek bişey yok. Yurtlar pahalı ve ücreti yıllık alıyorlar. Geçen sene 2 kişilik odaya 7 bin küsür istemişlerdi(yemek yok), ev daha uyguna geliyor. Kiralar 2+1 lerde 450-600 arası. Dünya bankası, bayındırlık, kent konut tam öğrenci yerleri. 3+1 e çıkırsan yahya kaptan daha mantıklı. Eşya işini üç yoldaki spotçulardan yada koçtaştan halledebilirsin, koçtaşın öğrencilere özel kampanyaları oluyor. Şehirde yapılacaklar kısıtlı, ama istanbul bursa yakın, anadolu yakasına kalkan belediye otobüsü var canın istediği zaman atlayıp gidersin. Merak ettiğin başka bişey olursa sorabilirsin, ağustosta kocaelide olucam ev düşünürsen bulmana yardımcı olurum

Teşekkür ederim. Ev meselesi şu an gündemde değil. İlk sene yurtta kalıp etrafı falan öğrenirim. Daha sonra ev için şartları değerlendiririm.

RSX
06-07-2015, 00:12
Gençler ben 2.üni için tercih yapıcam da para falan yatırmak gerekiyor mu yoksa direk ösym hesabımızdan kendimiz yapabiliyor muyuz ? 8 sene olmuş bişeyler değişmiştir illa ki :D

KeremO
06-07-2015, 00:28
Gençler ben 2.üni için tercih yapıcam da para falan yatırmak gerekiyor mu yoksa direk ösym hesabımızdan kendimiz yapabiliyor muyuz ? 8 sene olmuş bişeyler değişmiştir illa ki :D

Abi para falan yatırılmıyor. ÖSYM`nin sitesinden tercihlerini kendin yapabilirsin.

KeremO
06-07-2015, 00:39
Benim kardeşde tercih yapacak ama bu yeni sisteme baya yabancıyım.TM-1,TM-2,TM-3 puanlarıyla tercih yapacak.Bu puan türleriyle en mantıklı bölümler nedir sizce ? Sosyal Hizmetler yazacam diyor ama bir sürü bölüm var gördüğüm kadarıyla.

http://www.aktuelegitim.com/tm-1-tm-2-ve-tm-3-puanlariyla-tercih-yapmak-isteyenlerin-yapacaklari-testler.html

Sıralamanız nasıl? Ben MF öğrencisiyim ama bildiğim kadarıyla TM puan türlerinde en çok hukuk, psikoloji, pdr ve sosyal hizmetler bölümleri tercih ediliyor. Bu bölümlerde devlet üniversitelerinin puanları biraz yüksek ama.

RSX
06-07-2015, 01:01
Abi para falan yatırılmıyor. ÖSYM`nin sitesinden tercihlerini kendin yapabilirsin.

eyvallah kardeşim benim :)

Network
06-07-2015, 02:02
Sıralamanız nasıl? Ben MF öğrencisiyim ama bildiğim kadarıyla TM puan türlerinde en çok hukuk, psikoloji, pdr ve sosyal hizmetler bölümleri tercih ediliyor. Bu bölümlerde devlet üniversitelerinin puanları biraz yüksek ama.

Ben Edirneden Kocaeliye geldim. Trakya göre daha hareketli bir ortam, çok daha yoğun, kalabalık ve siyasi olarak kafa yapısı çok daha farklı. Tabi bunların hiçbiri öğrenciliğe engel değildir. 10 yıldır üniversiteye, umuttepe kampüsüne, gidip geliyorum ki hala daha devam ediyorum, okul epey gelişti, gelişmeye ve durmadan büyümeye devam ediyor. 70 binden fazla öğrencisi var, ağırlık lisans öğrencilerinde olmak üzere... Üniversitenin ana kampüsü ile hastane karşılıklı. yani hem hastalar hem de öğrenciler aynı yere gidiyor dolayısıyla ulaşım imkanı geniş. İlk yıllarda kar falan olunca yollar kapanıyordu ama o iş de bitti, sıfır engel.

Hangi mühendislik soruluyor bilemiyorum ama üniversitenin sanayi bölgesinin ortasında olması, imkanların genişliği ortada, avantajı çok. Bununla birlikte çok fabrikası olmasının bir diğer avantajı barınma imkanlarını da genişletiyor. Aynen Rizzini 'nin bahsettiği şekildedir fiyatlar. Hatta 400 tl aylık kiradan da başlatabiliriz fiyatları. Öyle it bağlasan durmaz yerlerle karıştırmayın normal 2+1 ya da 3+1 , 75-130 m2 büyüklüğünde, içinde ailelerin yaşadığı apartmanlardan bahsediyoruz.

Tek araba ile o bahsedilen bölgelerden hepsinden üniversiteye ve merkeze kolayca gidilir. Sadece sınav zamanı üniversiteye çıkan tüm hatlar çakılıdır, ona göre tedbir alınır. Dezavantajı her taraftan çok insan var, trakyadaki nispeten homojen ve memur ağırlıklı yapı yok.

Şehir içinde de takılabilirsiniz, istanbula gitmek için de bolca imkan vardır. İstanbulun pahalılığından ve trafiğinde uzak olursunuz ama bir o kadar da istanbula yakın bir hayatınız olur.

Ben de tüm öğrenciler için önce yurt öneririm, inceden şehri, ortamı görmekte fayda var sonra eve geçilir, kiralar *****. Bununla birlikte eşya konusunda öğrenciler de ücretsiz olarak eşya aktarımı yapar. Az eşya taşımadık zamanında arkadaşlardan, kulakları çınlasın, zamanla hepsi oluyor...

qatrio
06-07-2015, 02:22
Aklı olan kültüre gelmesin okadar söylüyorum yok abi ben gelicem çılgınlık benim göbek adım diyen biri olursada bana ulaşsın en kötü bahçede karşılıklı aglarken çay içeriz. bu sene bitirmem lazımdı 4 senelik bölümü şuan 1.75 sınıf filanım

D.Demir
06-07-2015, 02:25
Aklı olan kültüre gelmesin okadar söylüyorum yok abi ben gelicem çılgınlık benim göbek adım diyen biri olursada bana ulaşsın en kötü bahçede karşılıklı aglarken çay içeriz. bu sene bitirmem lazımdı 4 senelik bölümü şuan 1.75 sınıf filanım

benide 1.99 'da bıraktılar kardeş hocaya yalvardım D- yerine D+ verin 2.00 olucak sınıfı geçicem dedim vermedi o yüzden 1100 tl verip yaz okuluna gidiyorum

yilmazcatalbas
07-07-2015, 10:42
Gerekli hatırlatmalar yapıldı yardım bekleniyor

FurkanElsiz
07-07-2015, 11:00
lys-3 puanım 300 civarı iken ille de istanbul dışına çıkmayayım diye marmara elektronik haberleşme teknolojisi yazdım. ama son pişmanlık neye yarar diye bir şarkısı var ki Müslüm babanın.. :D marmara düşüncesi olan arkadaşlara yardımcı olabilirim

B.Koçer
07-07-2015, 11:31
Merhaba benımde bır sorum olucak
halı hazırda ege unı de ogrencıyım
aynı zamanda lys1 den tercıh yaptım fakat şu anda okudugum bolum lys6 ıle alıyor benım tercıhımde hala aktif öğrenci olarak gözükmem sıkıntı yaratırmı acaba
teşekkür ederim cevaplarınız için

Karakuş
07-07-2015, 11:49

Kıbrıs en son tercihin olsun, UKÜ ise yine son tercihin olsun. Hayata küsersin,hiç gerek yok. Bence Nisantaşı yaz geç.

tool
07-07-2015, 12:03
yeditepe iletisim fakultesi hakkinda bilgisi olan var mi?

MK8800
07-07-2015, 13:05
yeditepe iletisim fakultesi hakkinda bilgisi olan var mi?

5 yilda bitirme hayaliniz var ise tercih etmeyin , minimum 7 + yaz okulu cabasi :D ben 2 sene once girdim hedefim 2023 :D

i-vtec07
07-07-2015, 13:17
akdeniz üniversitesi düşünen varsa bana ulaşabilir .

bu arada benim de bi sorum olucak cevaplayan olursa sevinirim. şuan akdeniz iibf de ekonometri okuyorum . 4 yıllık bi bölüm.bu sene öylesine tekrar sınava girdim . açıktan birde kamu yönetimi okuyim diyorum bu mantıklı olur mu sizce ? bu bölümde 4 yıllık bildiğiniz üzere :) puanım yetiyo aöf kamu ya .

mert_can 41
07-07-2015, 13:32
Kıbrıs en son tercihin olsun, UKÜ ise yine son tercihin olsun. Hayata küsersin,hiç gerek yok. Bence Nisantaşı yaz geç.

Niçin son tercih herkez aynısını söylüyo :)

RSX
07-07-2015, 14:57
Arabayla çok içli dışlıysanız buraya çok takılıyorsanız hangi okul olursa olsun 4 senede bitirme ihtimaliniz yok gençler :)

speed_blue
07-07-2015, 18:43
istanbul üniversitesi açıkögretim işletme uzaktan egitimi var dimi

ertantamer
08-07-2015, 00:41
Gel gel olmadı birlikte takılırız bende adalet bölününde olucam uluslar arası kıbrıs allah nasip ederse

Adalet myo ise kıbrısa gitmeye değmez para ortam için gidiyorsan git ama okumak için gel ankarada özel yaz

ertantamer
08-07-2015, 00:43
Kibris konusunda magosa ozellikle bu sene yabanci dil hazirlik okudum itunun kibris kampusunde bilgi verebilirim isteyenlere.

Yakın doğu ünv gitmek istiyorum ortam felan nasıldır ne gibi sıkıntılar çektiniz yardımcı olursanız sevinirim.

mert_can 41
08-07-2015, 00:45
Adalet myo ise kıbrısa gitmeye değmez para ortam için gidiyorsan git ama okumak için gel ankarada özel yaz

hedeflerim çok farklı olduğu için kıbrıs ankara yerine direk istanbula geçerdim öbür türlü :)

Karakuş
08-07-2015, 00:46
Niçin son tercih herkez aynısını söylüyo :)

Çünkü 5 yıldır kıbrıs'tayım, iyi bilirim buraları:) Ortam desen yok, eğlence desen eh işte, orta dereceli. Eğitim zaten ayrı vehamet. Yaşamaktan soğursun, o derece. En güzeli Türkiye'de okumak. İlla Kıbrıs diyorsan da, gel buralarda 1 hafta tatil yap, yaşam şartlarını anla. Hoşuna giderse, gel oku. Ama hiç sanmıyorum hoşuna gideceğini. Hakkınız da hayırlısı olsun inşAllah.

mert_can 41
08-07-2015, 00:50
Çünkü 5 yıldır kıbrıs'tayım, iyi bilirim buraları:) Ortam desen yok, eğlence desen eh işte, orta dereceli. Eğitim zaten ayrı vehamet. Yaşamaktan soğursun, o derece. En güzeli Türkiye'de okumak. İlla Kıbrıs diyorsan da, gel buralarda 1 hafta tatil yap, yaşam şartlarını anla. Hoşuna giderse, gel oku. Ama hiç sanmıyorum hoşuna gideceğini. Hakkınız da hayırlısı olsun inşAllah.

o yüzden dedim zaten kıbrısta yaşadığını bildiğim için şuan geleceğimle ilgili planlarımda okul olarak kıbrıs anca yetebiliyo mecburi yeni ortam olmasada mecbur okucam he 7-8 tane plajından birinde de denize girilirse ne mutlu bana :D :D anlıcağınız benimki mecburi öbür türlü seneye bir daha sınava gircem bir yılım kayıcak yada nişantaşı psikoloji dicem yıllık 30 bin bayılıcaz ki içime oturur okul mokul okuyamam birde istediğim fakülte için en uygun basamak kıbrıs olduğu için anlıcağınız biraz mecburi durumum :D

SmT
08-07-2015, 01:20
o yüzden dedim zaten kıbrısta yaşadığını bildiğim için şuan geleceğimle ilgili planlarımda okul olarak kıbrıs anca yetebiliyo mecburi yeni ortam olmasada mecbur okucam he 7-8 tane plajından birinde de denize girilirse ne mutlu bana :D :D anlıcağınız benimki mecburi öbür türlü seneye bir daha sınava gircem bir yılım kayıcak yada nişantaşı psikoloji dicem yıllık 30 bin bayılıcaz ki içime oturur okul mokul okuyamam birde istediğim fakülte için en uygun basamak kıbrıs olduğu için anlıcağınız biraz mecburi durumum :D

Nişantası ne aman yapma öyle bişey git kıbrısta oku çok daha iyi :)

B16
08-07-2015, 01:39

Hukuk düşünüyordun bi ara, Bilgi Üniversitesi düşünürsen İngilizce hazırlık şart ama 4.seviye'ye kadar ondan sonra dilekçe verip hazırlığı bitiriyorsun. Hukuk'ta 1-2 ders dışında Türkçe bölüm fiyatlar pahalı %50 ile 17 bin civarı senelik

Karakuş
08-07-2015, 07:16

O zaman hakkında hayırlısı olsun diyelim:) ama hukuk istiyorsan Yakın Doğu yerine, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesini tercih et. Daha kullanıcı dostu bir okuldur. Geri kalan bölümler içinse Yakın Doğu iyidir, kolaydır. Doğu Akdeniz ve Girne Amerikan daha zor okullar. Ayrıca kıbrıs'a gelmek isteyenler, bir araba parası hazırlasınlar. Arabasiz kıbrıs hiiç çekilmez.

mert_can 41
08-07-2015, 12:19
O zaman hakkında hayırlısı olsun diyelim:) ama hukuk istiyorsan Yakın Doğu yerine, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesini tercih et. Daha kullanıcı dostu bir okuldur. Geri kalan bölümler içinse Yakın Doğu iyidir, kolaydır. Doğu Akdeniz ve Girne Amerikan daha zor okullar. Ayrıca kıbrıs'a gelmek isteyenler, bir araba parası hazırlasınlar. Arabasiz kıbrıs hiiç çekilmez.
Çok teşekkür ederim tam bilmek istediğim bilgiydi bu arada kıbrısta fiat palio frover :D
Burdan gider gitmez direk araba alabiliyoruzmu bir şartı falan varmı ?

by beko
09-07-2015, 12:37
İzmir gediz üniversitesi hakkında soracaklarınız için yardımcı olurum

bason
09-07-2015, 13:07
İYTE... Hazırlığı zor... Dersler ağır... %100 ingilizce ilk yıl zor oluyor ama sonra alışıyorsunuz... Ancak gerçekten iyi bir üniversite... Rahat okumak isterim diyorsanız hiç yazmayın kafanız ağrımasın... Yurt dışı imkanları iyi olan bir okul, denkliği olsun, tanınırlığı olsun... İzmir'e biraz uzak kalıyor... Kampüs devasa ancak yeni yeni doluyor... yurt durumunu bilemiyorum, yaz okulunda yurda geçeceğim, git gel yoruyor artık... Öğretmen/öğrenci oranı gerçekten çok iyi... Hocalar, asistanlar olsun hepsi öğrenciler ile ilgililer... Biraz da dershane havası var okulda... Amfi yok, 20-30 kişilik sınıflarda eğitim görülüyor ki çoğu zaman sınıflarda 15 kişi civarında eğitim var... Kantinleri kötü genelde, bunun yanında kantinden çok lab var okulda... :D

KeremO
23-07-2015, 23:54
Ve sonuçlar açıklandı.
Çok şükür istediğim bölüm oldu
Kocaeli Otomotiv Müh. :-)
Yardımcı olan, fikrini, tecrübesini paylaşan herkesten Allah razı olsun..

mert_can 41
23-07-2015, 23:56
uluslar arası kıbrıs ünüversitesine yerleştim bende ilk tercihimden :D :D orda okuyan varmı

Volkann
24-07-2015, 00:03
Sakarya üniversitesine gelen varsa yardımcı olurum . SBE deyim bende.

ER2
24-07-2015, 00:45
Plato MYO İnternet ve ağ teknolojileri.Kazanan arkadaşlara hayırlı olsun.

B16
24-07-2015, 01:49
Çok teşekkür ederim tam bilmek istediğim bilgiydi bu arada kıbrısta fiat palio frover :D

Adamın gitme amacı belli oldu. Hayatını zükerttin benden söylemesi

mert_can 41
24-07-2015, 02:00
Adamın gitme amacı belli oldu. Hayatını zükerttin benden söylemesi

tabe nan araba şart plajlara nasıl akıcaz oğlum :D:D

Mutlu Değerli
24-07-2015, 02:35
mert can 41

İntegralara biner ,bol bol bizide kahredersin artık fotolar videolar paylaşarak :D

GÖKTÜRK
24-07-2015, 03:29
kırıkkale üniversitesi - tarih , varmı kırıkkaleye gelen

Met!!
24-07-2015, 08:38
Dumlupinar universitesi isletme oldu

F.KARACA
24-07-2015, 08:49
Sakarya karasu çıktı.sakarya karasu için bilgisi olan varmı?

63owen63
24-07-2015, 10:13
İstanbul Aydın Üniversitesi'ne gelen varsa yardımcı olabilirim, ulaşsın bana :)

Üsküdar üniversitesi hakkında yurt vs bilgisi olan var mı ?

mertkaya
24-07-2015, 10:33
Ve sonuçlar açıklandı.
Çok şükür istediğim bölüm oldu
Kocaeli Otomotiv Müh. :-)
Yardımcı olan, fikrini, tecrübesini paylaşan herkesten Allah razı olsun..

Bende Kocaeli İşletmeyi kazandım, forumdan birisini görmek güzel oldu. Okulun ralli etaplarının yanında olması gibi müthiş bi yanı var başka hangi okulda var bu :D

KÖROĞLU
24-07-2015, 10:37
Sakarya karasu çıktı.sakarya karasu için bilgisi olan varmı?

Sakarya Karasu Hangi bölüm ?

Karasu Sakaryanın kuzeyde karadeniz sahilinde bulunan bir ilçesi.

Küçük bir ilçedir kötü diyemem ama sakarya merkeze göre geridedir.

Okul hakkında bilgim yok, hayat pahalı değildir. İstanbuldan sonra köy gibi gelebilir.

Yazın sahil kenarı hareketli olur. Gelişmesi gereken bir yer beklentini yüksek tutma derim.

Bir ihtiyacın olursa da öm at elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

johnie
24-07-2015, 10:39
Kardeşim , Kemerburgaz ünisi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi - İngilizce %75 Burslu kazandı
Kazanan bütün arkadaşlara başarılar dilerim.

mert_can 41
24-07-2015, 10:47
mert can 41

İntegralara biner ,bol bol bizide kahredersin artık fotolar videolar paylaşarak :D

Hacı yok honda piyasası orayıda vurmuş ek civicler 15 lira 2004 accord lar 40 lira ben 1999 e200 alırım 13 bine keyfime bakarım :D

blow07
24-07-2015, 10:56

Pasaport çıkartman gerek + pasaport'un ile Lefkoşa'daki devlet dairesine ( tam adını hatırlayamadım da gümrük gibi biryerdi sanırım ) gidip pasaport'una muhaceret i işletmen gerekli :D

madem kazandın yazayım dedim D

mert_can 41
24-07-2015, 10:59
Pasaport çıkartman gerek + pasaport'un ile Lefkoşa'daki devlet dairesine ( tam adını hatırlayamadım da gümrük gibi biryerdi sanırım ) gidip pasaport'una muhaceret i işletmen gerekli :D

Teşekkür ederim evet öyleymiş :D

blow07
24-07-2015, 10:59
Teşekkür ederim evet öyleymiş :D

Ben yandım sende biraz yan :D :D

mert_can 41
24-07-2015, 11:06
Ben yandım sende biraz yan :D :D

Bronzluk iyidir iyi :hehe::hehe:

24-07-2015, 11:15
Arkadaşlar,benim kardeşde Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmetleri kazanmış.%75 burslu.Açıkcası ben özele gitmesine karşıydım.Bu tür okulların burslu okutmamak için elinden geleni yapacaklarını düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim.Bölüm güzel bölüm duyduğum kadarıyla ama bakalım nolacak.Senelik ücreti 6000 tl civarı diyor ama pavyon hesabına döner diye tırsıyorum ilerde.

Kahn23
24-07-2015, 11:18

Elçilik :)
Okuldan belge alman lazım ki ehliyete başvurabil.
Onun için de 300-500TL arası bi para ödüyorsun.
Yeni model arabalar pahalı yaşı olan arabaların fiyatları uygundur.

mert_can 41
24-07-2015, 11:20
Elçilik :)
Okuldan belge alman lazım ki ehliyete başvurabil.
Onun için de 300-500TL arası bi para ödüyorsun.
Yeni model arabalar pahalı yaşı olan arabaların fiyatları uygundur.

Benim türk ehliyetim geçmiyomu abi orda yenidenmi sınava gircem

blow07
24-07-2015, 11:29
Benim türk ehliyetim geçmiyomu abi orda yenidenmi sınava gircem

Türk ehliyeti geçmiyor . Türk ehliyetini KKTC ehliyetine çevirtebiliyorsun sınava kursa girmeden bunun içinde 2-5-10 yıllık ehliyet süreleri ve harcı var bir kereye mahsus.

mert_can 41
24-07-2015, 11:31
Türk ehliyeti geçmiyor . Türk ehliyetini KKTC ehliyetine çevirtebiliyorsun sınava kursa girmeden bunun içinde 2-5-10 yıllık ehliyet süreleri ve harcı var bir kereye mahsus.

Desene oda kaçtı bana :D spora 600 ehliyete 400 arabaya 13000 okul 20 bin şimdiden pişman oldum :D

blow07
24-07-2015, 11:36
Desene oda kaçtı bana :D spora 600 ehliyete 400 arabaya 13000 okul 20 bin şimdiden pişman oldum :D

ooo bide burssuz gidiyorsun :D :D

Tayfun.O
24-07-2015, 11:43

OOO bi vti parası alırım bi dal gitme boş ver Sana Vitekk verelim :D

blow07
24-07-2015, 11:44

Zamanında bizimkiler uyarmıştı da dinlememiştim :D :D . Birçok arkadaşım gibi bende valizimi toplayım Türkiye'ye geri dönmüştüm :D

F.KARACA
24-07-2015, 14:49
Sakarya Karasu Hangi bölüm ?

Karasu Sakaryanın kuzeyde karadeniz sahilinde bulunan bir ilçesi.

Küçük bir ilçedir kötü diyemem ama sakarya merkeze göre geridedir.

Okul hakkında bilgim yok, hayat pahalı değildir. İstanbuldan sonra köy gibi gelebilir.

Yazın sahil kenarı hareketli olur. Gelişmesi gereken bir yer beklentini yüksek tutma derim.

Bir ihtiyacın olursa da öm at elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

makine bölümü.kira fiyatlarına baktığımda beklediğimden yüksek geldi devlet veya özel yurtlar şuan için öncelik.biraz araştırdığımda dediğiniz gibi beklenti düştü istanbuldaki hareketlilik yok gibi.aklıma takılan olursa pm atarım teşekkürler cevabınız için :)

MK8800
24-07-2015, 15:05

Gece klubu , pavyon ve girilmemesi gereken her turlu yer icin karakuş nickli uyeye ulasabilirsin

Mpower
24-07-2015, 18:03
Arkadaşlar,benim kardeşde Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmetleri kazanmış.%75 burslu.Açıkcası ben özele gitmesine karşıydım.Bu tür okulların burslu okutmamak için elinden geleni yapacaklarını düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim.Bölüm güzel bölüm duyduğum kadarıyla ama bakalım nolacak.Senelik ücreti 6000 tl civarı diyor ama pavyon hesabına döner diye tırsıyorum ilerde.

6000 + kdv yaklaşık 8000 e geliyor diye biliyorum siz yine de bir araştırın derim

Tayfun.O
24-07-2015, 18:28
Zamanında bizimkiler uyarmıştı da dinlememiştim :D :D . Birçok arkadaşım gibi bende valizimi toplayım Türkiye'ye geri dönmüştüm :D

Abi zor olduğunu bende biliyorum bizim bi abinin 4. üni si Kıbrısta Her şey bu kadar mı pahalı olur diyordu. O da sadece sınavlara gidip geliyor :D

blow07
24-07-2015, 19:10
Abi zor olduğunu bende biliyorum bizim bi abinin 4. üni si Kıbrısta Her şey bu kadar mı pahalı olur diyordu. O da sadece sınavlara gidip geliyor :D
Ben okulu bıraktım 2011 in Nisan ayında sonraki ilk sene tekrar dersaneye yazıldım. Tesadüf o ki yine Kıbrısta okuyan Antalya'lı bi arkadaşım ile Antalya'da karşılaştık . Burada ne yapıyorsun diye sormuştum okulu bıraktıığını söylemişti bende bıraktım diyince hem şaşırdık hem güldük.Normalde yeni mezun olmuş olmam gerekiyordu fakat sınıf arkadaşlarıma bakıyorum hala 2. veya 3. sınıfa yeni geçmişler :D

mert_can 41
24-07-2015, 21:27
ooo bide burssuz gidiyorsun :D :D
yok yok yüzde 75 bursluyum ama yurt iyi artırıyo fiyatı tek kişilik isteyince :D bu kktc ehliyeti türkiyede geçicekmi peki ömür boyu

vti her zaman alınır sıkıntı yok iş olsun gelecek olsunda zaten araba bütçem ayrı :)

Gece klubu , pavyon ve girilmemesi gereken her turlu yer icin karakuş nickli uyeye ulasabilirsin
kıbrıs diyince aklıma gelen tek kişi yemin ederim birde bu konu dan sonra mbuğra okul daşım benim :D :D

blow07
24-07-2015, 21:29
KKTC ehliyeti Türkiye de geçmiyor . TC ehliyetin sende kalıyor :D

mert_can 41
24-07-2015, 21:30
KKTC ehliyeti Türkiye de geçmiyor . TC ehliyetin sende kalıyor :D

ohh TC ehliyeti yazına gelene kadar başımdan kaynar sular boşaldı o mili saniyelik anda ne küfürler ettim sisteme ama sonu hayırlı bitti :hehe::hehe:

Tayfun.O
24-07-2015, 22:26
Ben okulu bıraktım 2011 in Nisan ayında sonraki ilk sene tekrar dersaneye yazıldım. Tesadüf o ki yine Kıbrısta okuyan Antalya'lı bi arkadaşım ile Antalya'da karşılaştık . Burada ne yapıyorsun diye sormuştum okulu bıraktıığını söylemişti bende bıraktım diyince hem şaşırdık hem güldük.Normalde yeni mezun olmuş olmam gerekiyordu fakat sınıf arkadaşlarıma bakıyorum hala 2. veya 3. sınıfa yeni geçmişler :D

Ayrı ilde okunur da başka bir ülke de okunmaz abi ne kadar da yavru vatanda olsa sıkıntı

Kahn23
24-07-2015, 22:26
Ehliyet ilk 2 sene 1'er senelik veriyorlar. Sonra pasaport gibi istediğin sene kadar alabiliyorsun.

Yanlış park cezası 165TL. 15 gün içinde ödemezsen x2. Yine ödemezsen mahkemeye çıkıyorsun. Ve y.dışına çıkış yasağı konuluyor.

mert_can 41
24-07-2015, 22:43
Ehliyet ilk 2 sene 1'er senelik veriyorlar. Sonra pasaport gibi istediğin sene kadar alabiliyorsun.

Yanlış park cezası 165TL. 15 gün içinde ödemezsen x2. Yine ödemezsen mahkemeye çıkıyorsun. Ve y.dışına çıkış yasağı konuluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=xheU_3is-z0

kendime bu şarkıyı armağan ediyorum teşekkürler abi :D :D

24-07-2015, 22:44
6000 + kdv yaklaşık 8000 e geliyor diye biliyorum siz yine de bir araştırın derim

Bilmiyorum bakalım sorup soruşturacaz artık.

MBuğra
24-07-2015, 23:39
Valla beyler kibrisa soyle boyle diyorsunuz ama beni keske geri gonderseler.

Sukur 4 yilda vaktinde hukuk fakultesini bitirdim, geldim. Kendini bildikten sonra, gozun biraz acik olduktan sonra hic bir olumsuzlugunu gormedim.

Aksine sunu cok rahat soyleyebilirim ki, istanbul kibristan 10 kat daha tehlikeli. :)

Mertcan facebookta mezunum satiyorum grubunda satilik jdm b16 sedan vtek bi de b18 eg si var. Istiyosan bi bak.

Sedanda elektrikli koltuk var :D

http://www.kibristailan.com/ilan/1-6-vtec-sport-acil-fiyat-16-750-tl-ye-dustu-kacirilmayacak-firsat-yetisen-alir_122766.html

Fiyata takilma bugunlerde fiyatta surekli indirim yapiyor :)

aykutsafakyaman
24-07-2015, 23:47
Tercihler açıklandı gerçi biraz geç kaldım ama ben gene uyarayım. 2. Tercih olur 3. Tercih olur Allah muhafaza Trabzon yazmayın.

mert_can 41
24-07-2015, 23:54
Valla beyler kibrisa soyle boyle diyorsunuz ama beni keske geri gonderseler.

Sukur 4 yilda vaktinde hukuk fakultesini bitirdim, geldim. Kendini bildikten sonra, gozun biraz acik olduktan sonra hic bir olumsuzlugunu gormedim.

Aksine sunu cok rahat soyleyebilirim ki, istanbul kibristan 10 kat daha tehlikeli. :)

Mertcan facebookta mezunum satiyorum grubunda satilik jdm b16 sedan vtek bi de b18 eg si var. Istiyosan bi bak.

Sedanda elektrikli koltuk var :D

http://www.kibristailan.com/ilan/1-6-vtec-sport-acil-fiyat-16-750-tl-ye-dustu-kacirilmayacak-firsat-yetisen-alir_122766.html

Fiyata takilma bugunlerde fiyatta surekli indirim yapiyor :)
hacı sen ilk günden benim okulda popüler olmamı istiyosun bu apaçilikle valla 4 yıl unuturamam kendimi ayrıca sağ dan direksiyonla en fazla 1 ay diyorum bir ağaçtan alırsınız beni çıks :D

http://www.kibristailan.com/ilan/230-avantgarde-e-hic-masrafsiz-e-230-ihtiyactan-dolayi-acil-satilik_81103.html

efendi mod on takılırım ne diyon kanka olmazmı az da pazarlık yaptımı mis mis :D:D

MBuğra
25-07-2015, 00:04
hacı sen ilk günden benim okulda popüler olmamı istiyosun bu apaçilikle valla 4 yıl unuturamam kendimi ayrıca sağ dan direksiyonla en fazla 1 ay diyorum bir ağaçtan alırsınız beni çıks :D

http://www.kibristailan.com/ilan/230-avantgarde-e-hic-masrafsiz-e-230-ihtiyactan-dolayi-acil-satilik_81103.html

efendi mod on takılırım ne diyon kanka olmazmı az da pazarlık yaptımı mis mis :D:D

bu haliyle demedim tabi en azından şpoyleri sök gerisi hafif hafif yaparsın.

mercolara dikkat et, çoğu taksi çıkması onların :D

ya da tatava yapma polo al geç. :D

öyle çokta über temiz araba da bekleme, illa ki harcıcaksın. arabaların birçoğu bakımsız. bulabilirsen masrafsızını, ya da en az masraflısını al :)

bak bu temiz duruyor ama:

http://www.kibristailan.com/ilan/1-4-highline-2002-polo-1-2_122638.html

---------

ama ben senin yerinde olsam naparım ama biliyor musun, bu çok sonradan aklıma geldi benim.

orada çok acayip japon aracı çılgınlığı var. bizim burada piyasası yok denilen suzukiler orada kapış gidiyor.

al buradan bi suzuki mesela bu: http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-suzuki-ilk-sahibinden-222380684/detay

orada atıyorum değeri 29-30 bin değerinde ki araçlara takas gönder. özellikle türkiye'ye geri dönecekler için TR plakalı araba bulunmaz nimet. Hem adadan ayrılacak, tr'ye arabasını getiremeyecek adamın işine yarar bu olay hem de sana :)

parça filan işlerinde orası zaten japon arabaları memleketi olduğu için sorunun olmaz.

İnan ki, ben bir daha gidecek olsam bunu yaparım. :)

MBuğra
25-07-2015, 00:06
eklemeyi unutmuşum, önyargılı olma; sağ direksiyon ve trafik çok güzel ve kullanışlı birşey. Keşke bizde de olsa :)

MBuğra
25-07-2015, 00:12
biraz flood olacak ama şu ilanın açıklamasına bak: http://www.kibristailan.com/ilan/200-komp-elegance-adada-bu-km-de-tektennnn_120592.html

bunun gibi şeyler yaptırsan hem okulunu okursun hem de ticaretini yaparsın.

aklını çalıştıran kişi için kıbrıs'ta TR'den çok daha fazla fırsat var. :)

mert_can 41
25-07-2015, 00:16
suziki olayı iyimiş ben onu bir hesaplim kitaplim olmasa mersinden alırım hemen bir tane o mercedes taksi olayını unutmuşum bak ama öğrenci biri için aslında km si fazla koymaz nasıl olsa okulum bittiği zaman çok ölü bir fiyata vericeğim için motoru yürüsün otomatik olsun yeter :D:D sağ dan direksiyona bir bakim ama euro turck ta bile en fazla 300 km yapıyorum vurmadan sağdan haliyle :hehe:

mert_can 41
25-07-2015, 00:20
biraz flood olacak ama şu ilanın açıklamasına bak: http://www.kibristailan.com/ilan/200-komp-elegance-adada-bu-km-de-tektennnn_120592.html

bunun gibi şeyler yaptırsan hem okulunu okursun hem de ticaretini yaparsın.

aklını çalıştıran kişi için kıbrıs'ta TR'den çok daha fazla fırsat var. :)

allahtan fazla kıbrıslı yok konuda :hehe::hehe: ben bunlara çökerim ya :D sevindim hemen kıbrısta ilan sitesinde fiyat çıtamı yükseltebilirim artık :D

fkocak
25-07-2015, 00:38
kuzenim beykent elektronik ve haberleşme %50 burslu kazanmış ama galiba okulun yurdu 14 bin lira ve okul ücretinden pahalı. daha uyguna bulabileceği okula yakın en azından ulaşımı kolay yurt önerisi olan var mı. yoksa ev tutsun mu dersiniz. kuzen erkek

Berkan
25-07-2015, 00:43
ösym tarafından burslu girdiyse yurt vs.de burslu degilmidir ? cok iyimiş yurt fiyatı eve cıksın tabiki hem kafası rahat olur hem 14bini oraya atıcagına eve harcasın daha iyi

fkocak
25-07-2015, 00:46
ösym tarafından burslu girdiyse yurt vs.de burslu degilmidir ? cok iyimiş yurt fiyatı eve cıksın tabiki hem kafası rahat olur hem 14bini oraya atıcagına eve harcasın daha iyi

kendisi 14 dedi zannetmiyorum yurdun da yarı fiyat olacağını abi ama ben detaylı öğreneyim en iyisi

Berkan
25-07-2015, 00:50
kendisi 14 dedi zannetmiyorum yurdun da yarı fiyat olacağını abi ama ben detaylı öğreneyim en iyisi

her okulun farklılıgı vardır belki yada onun icinde birşeylere basvurması gereken prosedür falan vardır belki(yada hakkaten yoktur). en temiz cevap okulda cekinmeden incigini cincigini sorun kitleyin gorevli ogrenci isleri vs. karsınızda yetkili kim gelirse :)

sweap07
25-07-2015, 01:33
akdenize gelen yokmu

KeremO
25-07-2015, 20:18
Burdan sorayım
Umuttepe civarı yurt arıyorum. Var mı bildiğiniz fiyatta abartı olmayan yurt?

Kakus
25-07-2015, 20:44
Burdan sorayım
Umuttepe civarı yurt arıyorum. Var mı bildiğiniz fiyatta abartı olmayan yurt?

Okulun karşısındakine sordun mu? "Evim"di galiba?

KeremO
25-07-2015, 20:58
Sormadım abi. Bi araştırayım onu.

alperaslann
25-07-2015, 23:36
Türk hava kurumu Yer hizmetleri geldi banada. Var mı buralardan birileri. Bir Pilotaj okuyan vardı sanırım :)

Grimlord
26-07-2015, 01:02
http://s28.postimg.org/ejrpajdvh/11760070_1863918057167343_4109923128324495663_n.jp g

tercihler demişken biraz da gülelim :D

by.gkn
26-07-2015, 10:01
[IMG]http://s28.postimg.org/ejrpajdvh/11760070_1863918057167343_4109923128324495663_n.jp g[IMG]

tercihler demişken biraz da gülelim :D

fake dimi :D

blow07
26-07-2015, 10:17
fake dimi :D

fakeymiş :D

102730364 kodu araştırdıgımızda gelen sonuc;
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İÖ)
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

trollük yaparken koduda araştır. İyi forumlar.

Mpower
26-07-2015, 21:54
İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım