PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor kulağı(takozu) sorunum

ssgti
04-07-2015, 14:57
İyi günler arkadaşlar. Sabah kpss sınavına giderken şanssızlıklar her zamanki gibi beni buldu:) Motordan normalden fazla ses gelmeye başlamasını farkettiğim an aracımı hemen kenara çektim. Kaputu açtığımda devirdaim tarafındaki takozumun su koyverdiğini görmüş oldum. Zaten motorda o yöne doğru hafif yatık duruyordu. Aracımı güvenli bi yerde bırakıp sınava gittim. Tabi aklım arabada. Kapıdaki görevliyle anahtar yüzünden kavga etmemle birlikte muhteşem bi moralle sınava girdim çıktım :) Arabayı almaya gittim en yakın tamirciye gitmek için ancak şöyle bi durum farkettim. Gaza dokunduğumda sanki gaz teli takılı kalıyormuş gibi araç boştayken devir aşırı derecede yükselmeye başlıyor. İlk çalıştırma anında rölantı normale yakın. Ancak gaza dokunduğumda gaz takılıyor. Motor kulağından dolayı oluşan sesleri doğal karşıladığım için sorma gereği duymadım ancak bu gaz takılması hakkında fikir verebilecek olanlar varsa çok sevinirim. Bu arada kopan şanzıman kulağı trıgerın koruma plastıgıne saplanmış. Götürdüğüm usta araba sente atlatmamıştır,subap eğmemiştir inş filan dedi. Fakat bana pek güven vermedi açıkçası bu sözleri. Arabayı kulağı kopuk vaziyette max 3-4 km kullandım.
Sormak istediklerim
- 3-4 km yol herhangi bi sorun teşkil eder mi?
-Gazım neden takılı kalıyor olabilir?
-Yazdığım sebeplerden dolayı Sente atlama vs gibi bi durum olabilirmi?

Not: Bu arada arabada gazın takılı kalması ve takozdan dolayı sesli çalışması dışında bi sorun gözlemlemedim. Tek marşta rahatça çalışıyor. Akşamüstü ustanın yanına gidicem yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara duamı eksik etmem =)

ssgti
04-07-2015, 18:50
Kimse bi şey yazmamış ancak sorunum çözüldü. Belki başına gelip merak eden bi kişi bile olursa diye sorduğum soruların cevabını kendim vereyim :) Kopan kulak triger muhafaza plastigini delip zincire sürtme yapmış. Gazın takılı kalması bu sürtünmeden kaynaklanmış. Sente atlama gibi bi durum zor ama benim ki gibi bi durumda imkansız bişey değilmiş gözümle gördükten sonra anladım. Netice olarak arabaya 30 lira sıkışmış onu çıkarttık. İnş trigerin zinciri başıma dert açmaz şuan onu yaptıracak durumum yok =)