PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin ve diesel'e alternatif yakıt üretildi !!!

hakotech
12-07-2015, 13:45
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin başkanlığındaki ekip tarafından, benzinli ve dizel araçlarda doğrudan kullanılabilecek formda bor ve hidrojen içeren sıvı yakıt geliştirildi.

Alevi yeşil renkteki "green gas" adındaki sıvı yakıt, karbon emisyonlarını azalttığından çevreye duyarlı özelliğiyle dikkati çekiyor. Sıvı yakıtın her depoda benzine ya da dizele doğrudan katkı olarak karıştırılarak ya da ek bir yakıt tankıyla kullanımı öngörülüyor. Yakıtın, uzun menzilli roketlerde de kullanımı hedefleniyor.

YÜZDE 20-25 ORANINDA YAKIT TASARRUFU

Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite ile özel sektör işbirliğinde, yapısında hidrojen ve bor bulundurabilen yeni bir yakıt sentezlediklerini bildirdi. Geliştirilen yerli ürünün başlangıçta benzin ve dizel yakıt katkısı olarak ya da tümüyle yakıt olarak kullanılabileceğini belirten Şahin, motorlu taşıtlarda yakıta eklendiğinde yüzde 20-25 oranında yakıt tasarrufu sağladığını, yarış arabalarında ise tümüyle tercih edilebileceğini söyledi.

Şahin, "Proje, gelecek yakıt teknolojilerinde içten yanmalı motorlarda borun ve hidrojenin doğrudan yakıt olarak kullanılabilmesine olanak sağlayacak" dedi.

"YAKIT KONSEPTİNDE ÖZGÜN YER EDİNME POTANSİYELİ SAĞLAYACAK"

Geliştirdikleri yakıt için patent başvurusu yaptıklarını bildiren Şahin, şöyle devam etti: "Geliştirilen yerli yakıt için yalnızca ülkemizdeki kaynakların kullanılmış olması, dışa bağımlılığın azaltılması için oldukça önemli. Yeni yakıt, doğrudan petrole bağımlı olmadan, yerli imkanlarla sentezlenebiliyor. Elde edilen yakıt, hidrojen depolama kapasitesi, en yüksek yüzde 19,1 olan aminoboran bileşiği içeriyor ve birim hacminin enerji değeri oldukça yüksek. Bu tür bileşiklerin üretilmesi ileri teknoloji gerektiriyor. Proje, ülkemizin bor teknolojileri konusunda yüksek teknolojiye sahip olmasını sağlayacağı gibi, gelecek yakıt konseptinde özgün bir yer edinme potansiyelini taşıyor."

"SAVUNMA SANAYİNDE REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK"

Şahin, geliştirilen yakıtın uzun menzilli sıvı yakıtlı roketlerde ve içten yanmalı motora sahip insansız hava araçlarında da etkin olarak kullanılabileceğini söyledi. Sıvı yakıtın, bu araçların havada kalma süresini artırdığından ülkenin savunma sanayi rekabet gücünü de artıracağını ifade eden Şahin, "Yüksek enerjili yakıtlar, normal hava, kara ve savunma araçlarında kullanıldığında havada kalma süresini arttırır. Aynı yakıtla daha uzun yol almak önemli bir avantaj sağlar. Bu teknolojinin bu yönüyle savunma sanayinde de karşılık bulacağını bekliyoruz. Yalnızca yüzde 2-3 oranında katkı ile bile insansız hava araçlarının yüzde 20 oranında havada kalma süresini artırdığı tespit edildi" bilgisini verdi.

Projenin diğer bir çıktısının da sıvı yakıtın gerektiğinde LPG ve CNG sistemlerine de gazlaştırılıp verilebilmesi olduğunu bildiren Şahin, "Test sonuçlarına göre, yeni yakıt kullanıldığında, kuru yakıt olarak kabul edilen CNG ve LPG'nin motorda meydana getirdiği yüksek hararet ve aşırı sürtünme gibi olumsuz etkilerinin azaldığı, motor gücü ve performanslarının arttığı ve yakıt tüketim değerlerinin azaldığı belirlenmiştir" ifadesini kullandı.

Mükerrem Şahin, yakıtın kullanılması için arabalara LPG tanklarına benzer şekilde ikinci bir yakıt tankı modifikasyonun yapılması gerektiğini, tank modeli için de bir Avusturya firması ile ortak çalıştıklarını ifade etti.

"PETROL ŞİRKETLERİYLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR"

Yakıtın içinde karbonmonoksit oranının çok düşük seviyelere indiğini belirten Şahin, "O nedenle yakıtımızın isminin 'green gas' olarak piyasaya çıkmasını bekliyoruz. Çünkü alevi de yeşil, kendisi de yeşil bir yakıt" dedi. Laboratuvar ölçeğinden çıkardıkları yakıtı, endüstriyel ölçekte reaktörlerde üretmeye başladıklarını kaydeden Şahin, "Büyük çaplı talepleri karşılamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Altyapımız hazır. Petrol şirketleriyle yakıtın büyük ölçekte üretimi ve ticarileştirilmesi hususunda görüşmeler devam ediyor" diye konuştu. Dünya genelinde yapılan yakıt katkısı çalışmalarında pahalı bileşenler kullanılmadığını dile getiren Şahin, geliştirdikleri bileşiği, kolay ve ucuz bir yöntemle yaptıklarından büyük avantajlı konuma geldiklerini söyledi.Şahin, yöntemleriyle ilgili patent başvurusunu yaptıklarını belirterek, sıvı yakıtı piyasaya sunmak için hazırlık içinde olduklarını sözlerine ekledi.

Alıntıdır....

Frid
12-07-2015, 13:57
Alternatif her zaman iyidir, önüne taş koyulmazsa ülke için faydalı olabilir.

hakotech
12-07-2015, 13:59
Alternatif her zaman iyidir, önüne taş koyulmazsa ülke için faydalı olabilir.

Valla bana kalırsa aselsan olayına doner buda...keza ınanılmaz bır rant var bu işte...hani söylenti falan da değil..adamlar bütün testleri bitirmiş...

Bide ilgimi çeken yarış arabalarında direk kullanım denmiş...demekki octane baya fazla..?

temmuz06
12-07-2015, 14:03
aman diyim amerika bizede saldırır valla :)

temmuz06
12-07-2015, 14:04
Valla bana kalırsa aselsan olayına doner buda...keza ınanılmaz bır rant var bu işte...hani söylenti falan da değil..adamlar bütün testleri bitirmiş...

Bide ilgimi çeken yarış arabalarında direk kullanım denmiş...demekki octane baya fazla..?

+1. Bi bakarsınız yapan prof trafik kazası gecirmiş yada intar etmiş veya göz boyuyorlar...

hakotech
12-07-2015, 14:04
aman diyim amerika bizede saldırır valla :)

Kırk yılın başı elle tutulur bişey bulmuşuz abi,vallahi ben bile savaşırım şu nimet için..o derece gözümüz döner :D

B16
12-07-2015, 14:06
Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin'in ruhuna fatiha için ben rizörvıd atayım. ***** Aselsan'da ki mühendislerimizi gördük

Eworen
12-07-2015, 14:08
Devlet bu projeyi destekleyerek !! Litresini 5 TL den satar..

can2k
12-07-2015, 14:09
bunu da yurtdışına satarız sora ordan daha pahalıya alırız 5 lirayı buluruz =)

temmuz06
12-07-2015, 14:10
Kırk yılın başı elle tutulur bişey bulmuşuz abi,vallahi ben bile savaşırım şu nimet için..o derece gözümüz döner :D

tamam ben birliğe söylüyorum hazırlansınlar sabah sende gel, onlar bize girmeden biz onlara girelim amerikaya :cool:

can2k
12-07-2015, 14:17
tamam ben birliğe söylüyorum hazırlansınlar sabah sende gel, onlar bize girmeden biz onlara girelim amerikaya :cool:

yazılabilio muyuz, özel kuvvetlerde yaptım askerliği :)

hakotech
12-07-2015, 14:19

Abi ben 15 ay şanlı şerefli bir şekilde vatan'ıma hizmetimi tekirdağ 8.mekanize piyade tugayında alo bakım arabasını kullanarak vede ot yolarak yerine getirdim..

Ama 1 ay yapma şansım varsa valla gelırım billa gelirim..full nöbet kitleselerde olur.. :) :)

typeRace
12-07-2015, 14:19
üç beş kişinin menfaati için gizli kapaklı bir anlaşma yapılır, yabancı sermayeye 1 liradan verip işlenir ve bizede 5 liraya geri döner.. sonra çıkratamıyoruz izin vermiyolar yeaaa deriz milletçe..

temmuz06
12-07-2015, 14:20
yazılabilio muyuz, özel kuvvetlerde yaptım askerliği :)

1: temmuz06
2: hakotech
3: can2k

yokmu arttıran :)

hakotech
12-07-2015, 14:24
üç beş kişinin menfaati için gizli kapaklı bir anlaşma yapılır, yabancı sermayeye 1 liradan verip işlenir ve bizede 5 liraya geri döner.. sonra çıkratamıyoruz izin vermiyolar yeaaa deriz milletçe..

Karadeniz bor ile dolu..ama yanılmıyorsam bu boru bize boru gibi bir anlaşma ile kullanamassın demişler...ne zaman bitiyo bu lozan antlasması yaa...yada başka bır anlasmamıydı ..sallamıym şimdi..bu aralar kullanabılmemız lazım yada yakın zamanda..ozaman bakalım o dış etkenler hangi TÜrk'ün billurunu yiyecek....şerefsizler..

temmuz06
12-07-2015, 14:25
Abi ben 15 ay şanlı şerefli bir şekilde vatan'ıma hizmetimi tekirdağ 8.mekanize piyade tugayında alo bakım arabasını kullanarak vede ot yolarak yerine getirdim..

Ama 1 ay yapma şansım varsa valla gelırım billa gelirim..full nöbet kitleselerde olur.. :) :)

Bitli piyade :)

hakotech
12-07-2015, 14:27
Bitli piyade :)

Abi neftem siyahtı bu birrrrrr..... ikincisi, ben şöferdim bakım birliğinde..kısaca hamile kadından bile sonra giderim savaşa.. 3. Ve en önemliside hakaten bitlendim beşiktepede tatbikattayken,nerden bildin abi ?? :D :D

jr1905
12-07-2015, 14:30
Ben borun sandığımız kadar değerli bir element,maden olduğuna inanmıyorum. Yine kendi kendimizi poh pohlamalarımızdan birisi bence. Şu "gelişmekte olan ülke" saçmalığı gibi. Yoksa bu kadar değerli olsa ve dünyada en fazla bizim ülkemizde bulunsa yemişim anlaşmasını lozanını der çıkartır işlerim.

temmuz06
12-07-2015, 14:30
Abi neftem siyahtı bu birrrrrr..... ikincisi, ben şöferdim bakım birliğinde..kısaca hamile kadından bile sonra giderim savaşa.. 3. Ve en önemliside hakaten bitlendim beşiktepede tatbikattayken,nerden bildin abi ?? :D :D

Öğrenciliğide sayarsak sanırım avustos ayında 23 yıl olacak hako TSK'da :)

hakotech
12-07-2015, 14:31
Öğrenciliğide sayarsak sanırım avustos ayında 23 yıl olacak hako TSK'da :)

Abi rütbe neydi ona göre çeki düzen vericem de konusmalara ve hal hareketlerıme :D

hakotech
12-07-2015, 14:33
Ben borun sandığımız kadar değerli bir element,maden olduğuna inanmıyorum. Yine kendi kendimizi poh pohlamalarımızdan birisi bence. Şu "gelişmekte olan ülke" saçmalığı gibi. Yoksa bu kadar değerli olsa ve dünyada en fazla bizim ülkemizde bulunsa yemişim anlaşmasını lozanını der çıkartır işlerim.

Malesef yemısım anlasmasını dıyemıyoruz ve dıyemeyız...yedıgımız ambargonun haddı hesabı olmaz ozaman..ayrıca bor nano teknolojıde kullanılan ve utanmasa mayasile bıle ıyı gelebılecek kıymetlı bı urun,biraz araştırma şansın varsa bi bak istersen,değişik bilgiler var :)

temmuz06
12-07-2015, 14:34
Abi rütbe neydi ona göre çeki düzen vericem de konusmalara ve hal hareketlerıme :D

yüzbaşıyım şuan kardeşim ;) siyah niye diyon bide hako :) abi ben topcuyum desene şuna :)

hakotech
12-07-2015, 14:40
yüzbaşıyım şuan kardeşim ;) siyah niye diyon bide hako :) abi ben topcuyum desene şuna :)

Yok abı ne topu,sıyah nefte bakımcılara ait,ben top mop oynamadım valla orda,bızde kademeler vardı,mal mal takılıyoduk...atıyorum terzi,gzpt ve zpt bakım,m60 tanklatın palet değişimi,*** küsür işler...bı ton kademe vardı,benzın ıstasyonuda bızdeydı..misal..ben alo bakım denen bi kapalı kasa land kullanıyodum..atıyorum,çorluda askerı arac bozuldu,atıyodum ustaları arkaya,yanıma kıdemli başcavusumu alıyodum,hoop olay yerıne...ustalar (askerler)işlerini bitirıyolardı dönüyoduk...tüm gun tekirdag sanayıde oluyodum nerdeyse,askerıyeye parca alım falan...bide konvoylara eşlik ederdik abi..bozulan eden olursa anında mudahale...kısaca bi *** yemıyodum abi,işin özü bu :D

temmuz06
12-07-2015, 14:43
Yok abı ne topu,sıyah nefte bakımcılara ait,ben top mop oynamadım valla orda,bızde kademeler vardı,mal mal takılıyoduk...atıyorum terzi,gzpt ve zpt bakım,m60 tanklatın palet değişimi,*** küsür işler...bı ton kademe vardı,benzın ıstasyonuda bızdeydı..misal..ben alo bakım denen bi kapalı kasa land kullanıyodum..atıyorum,çorluda askerı arac bozuldu,atıyodum ustaları arkaya,yanıma kıdemli başcavusumu alıyodum,hoop olay yerıne...ustalar (askerler)işlerini bitirıyolardı dönüyoduk...tüm gun tekirdag sanayıde oluyodum nerdeyse,askerıyeye parca alım falan...bide konvoylara eşlik ederdik abi..bozulan eden olursa anında mudahale...kısaca bi *** yemıyodum abi,işin özü bu :D

Siyah topcuların sende renk körlüğü var hako hepsini siyah görüyon ;)

onn_dear
12-07-2015, 14:45
Element uydurmayin simdi durduk yere ne guzel 5 tl den benzin alıyoruz şurada!

can2k
12-07-2015, 14:45

aynısını düşündüm ben de yazarken hahahah

hakotech
12-07-2015, 14:51
Siyah topcuların sende renk körlüğü var hako hepsini siyah görüyon ;)

Abi valla bızde sıyah takıyoduk..bız topculara mı bağlıydık şimdi..vay amk 15 ay askerlık yaptım,daha yenı topcu oldugumu ogrendım...iyi valla ters bı komutana denk gelmedım :D

temmuz06
12-07-2015, 14:54
Abi valla bızde sıyah takıyoduk..bız topculara mı bağlıydık şimdi..vay amk 15 ay askerlık yaptım,daha yenı topcu oldugumu ogrendım...iyi valla ters bı komutana denk gelmedım :D

;) hako sen yaşlanma foruma posterini koyalım ;) onursal üye;)

temmuz06
12-07-2015, 14:56
hani bide demişler ya sıvı yakıtlı roketlerdede kullanılacak. şimdi karıştırmadan bizim araçlarada koysak roket gibi gidecekmi;)

MCN21
12-07-2015, 15:03
Yine bir sekilde dondururler giren bize girer.

hakotech
12-07-2015, 16:14
;) hako sen yaşlanma foruma posterini koyalım ;) onursal üye;)

Abi benim nasıl bi pislik olduğumun farkına varsalar bırak foruma girmeyi,internete bile girdirmezler :D

temmuz06
12-07-2015, 16:16
Abi benim nasıl bi pislik olduğumun farkına varsalar bırak foruma girmeyi,internete bile girdirmezler :D

bazı bakteriler sağlıklı vucut için şarttır hako;) sende öylesin ;)

TFSİ
12-07-2015, 16:19
Hakan ab o adamı yıkarlar;)

hakotech
12-07-2015, 16:46
Hakan ab o adamı yıkarlar;)

Sütlaç kıvamında..uuu beybiiii :D