PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artık Plakalara Ceza Kesilmeyecek

AyrtonSenna
14-07-2015, 10:49
Anayasa Mahkemesi trafik cezaları için çok önemli bir karar aldı. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre plakaya kesilen cezalar iptal edilebilecek

Hatay'da bir vatandaş plakasına kesilen ve adresine gönderilen 1.407 TL'lik trafik cezasına itiraz etti. Cezanın kesildiği gün ve saatte aracını kendisinin kullanmadığını, bu sebeple de plakasına kesilen cezayı kabul etmediğini belirtti. Anayasa Mahkemesi'ne kadar uzanan davada, araç sahibi haklı bulundu, hak ihlali tespit edildi.Emsal oluşturabilecek kararı değerlendiren Avukat Cevat Kazma, araç sahiplerinin sorumlu tutulduğu trafik cezalarına itiraz hakkı doğduğunu belirtti.Karara göre, suçu işleyen kişi araç sahibi değilse ve cezanın kesildiği zaman diliminde olay yerinde bulunmadığını ispatlarsa cezayı ödemekle yükümlü tutulamayacak. diyen Avukat Cevat Kazma, cezanın, suçu işleyen kişiye ait olduğunu ve devredilemeyeceğini vurguladı. Ayrıca, Anayasanın 38. Maddesinin suç ve cezaların kanuniliği ilkesi gereğince, hiç kimsenin, işlemediği bir suçtan, ihmali ve kusuru bulunmadığı bir fiilden dolayı ceza alamayacağının altını çizdi.Taksileri de etkiliyor.Çıkan karar, taksi şoförlerini ve plaka sahiplerini yakından ilgilendiriyor.Ticari taksilerin neredeyse tamamının plaka sahibi tarafından kullanılmadığını belirten Cevat Kazma, "Plakaya kesilen cezalarda aracın şoför tarafından kullanıldığı belgelenirse, plaka sahibi cezadan sorumlu tutulamaz. Ceza, o zaman diliminde çalışan şoföre rücu eder" dedi.

KÖROĞLU
14-07-2015, 10:56
Anayasa Mahkemesi trafik cezaları için çok önemli bir karar aldı. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre plakaya kesilen cezalar iptal edilebilecek

Hatay'da bir vatandaş plakasına kesilen ve adresine gönderilen 1.407 TL'lik trafik cezasına itiraz etti. Cezanın kesildiği gün ve saatte aracını kendisinin kullanmadığını, bu sebeple de plakasına kesilen cezayı kabul etmediğini belirtti. Anayasa Mahkemesi'ne kadar uzanan davada, araç sahibi haklı bulundu, hak ihlali tespit edildi.Emsal oluşturabilecek kararı değerlendiren Avukat Cevat Kazma, araç sahiplerinin sorumlu tutulduğu trafik cezalarına itiraz hakkı doğduğunu belirtti.Karara göre, suçu işleyen kişi araç sahibi değilse ve cezanın kesildiği zaman diliminde olay yerinde bulunmadığını ispatlarsa cezayı ödemekle yükümlü tutulamayacak. diyen Avukat Cevat Kazma, cezanın, suçu işleyen kişiye ait olduğunu ve devredilemeyeceğini vurguladı. Ayrıca, Anayasanın 38. Maddesinin suç ve cezaların kanuniliği ilkesi gereğince, hiç kimsenin, işlemediği bir suçtan, ihmali ve kusuru bulunmadığı bir fiilden dolayı ceza alamayacağının altını çizdi.Taksileri de etkiliyor.Çıkan karar, taksi şoförlerini ve plaka sahiplerini yakından ilgilendiriyor.Ticari taksilerin neredeyse tamamının plaka sahibi tarafından kullanılmadığını belirten Cevat Kazma, "Plakaya kesilen cezalarda aracın şoför tarafından kullanıldığı belgelenirse, plaka sahibi cezadan sorumlu tutulamaz. Ceza, o zaman diliminde çalışan şoföre rücu eder" dedi.

Başlık yanlış yönlendiriyor sanki, plakaya ceza kesilecek fakat istisnası var,

Araç ruhsat sahibi cezanın tanzim edildiği zaman diliminde aracı kullanmadığını / ya da başka bir yerde olduğunu ispatlar ise ( iş yerindeki giriş kaydı gibi) cezaya itiraz edecek ve akabinde ceza (sanırım) silinecek.

Ama devlet alacağını kimsede koymaz bana durum makul gelmedi açıkçası.

can2k
14-07-2015, 10:58
o iş yatar, aracı satman lazım noterdesin ceza cikio gidip o cezaya itiraz edemiosun, cezayı odemeden satamıosun, bi ton uğraşman lazım
yaylalar yaylalar

AyrtonSenna
14-07-2015, 10:58
Başlık yanlış yönlendiriyor sanki, plakaya ceza kesilecek fakat istisnası var,

Araç ruhsat sahibi cezanın tanzim edildiği zaman diliminde aracı kullanmadığını / ya da başka bir yerde olduğunu ispatlar ise ( iş yerindeki giriş kaydı gibi) cezaya itiraz edecek ve akabinde ceza (sanırım) silinecek.

Ama devlet alacağını kimsede koymaz bana durum makul gelmedi açıkçası.

Aynen konuyu açınca farkettim bende mynet gibi yapmışım kusura bakmayın :D

HaKo
14-07-2015, 10:59
Bu hep vardı zaten , ayrıca başlık yanlış yazılamaz değil itiraz edebilirsin belli durumlarda. Hürriyetten falan mı kopyaladın onlar atıyor genelde böyle salak saçma başlıkları tık almak için :)

ckrc
14-07-2015, 12:21
Aracı ruhsat sahibi dışında birisinin kullanması ve/veya kaza yapması durumunda ruhsat sahibini suçlu buluyordu yasalarımız.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22422709.asp emsal karar ve haber için
Bu durum aslında ticari plaka sahiplerini ilgilendiriyor, bizim gibi kullanıcıları değil. Yani babanın,kardeşinin arabasını kullanırken bu iş yürümeyecek arkadaşlar.

MK8800
14-07-2015, 12:30
Bizim milletteki su artik ceza kesilmeyecek , vergi alinmayacak , hersey bedava olacak inanci ne zaman bitecek merak ediyorum :D

can2k
14-07-2015, 12:33
Bizim milletteki su artik ceza kesilmeyecek , vergi alinmayacak , hersey bedava olacak inanci ne zaman bitecek merak ediyorum :D

bi de benzine indirim geldi muhabbeti =)
indiriolar 2 gün sora fazlasıyla zam gelio

onn_dear
14-07-2015, 12:36
Şu an 2016 yilinda kesilecek ceza bütçesi belirlendi bile, yani cezalardan gelecek gelir hesaplandi. Bu ne demek, 2016 da her halükarda havadan sudan yine ceza yazilacak kocanlar bir sekilde dolacak. Düzen bu sekilde.

KÖROĞLU
14-07-2015, 12:41
Şu an 2016 yilinda kesilecek ceza bütçesi belirlendi bile, yani cezalardan gelecek gelir hesaplandi. Bu ne demek, 2016 da her halükarda havadan sudan yine ceza yazilacak kocanlar bir sekilde dolacak. Düzen bu sekilde.

:) aynen öyle.

Ay sonunda ekipler çıkar hasılatı toplamak için ota b.ka ceza yazar. İki denetim yaparlar hem şirin görünür hem de parsayı toplarlar.

Yarbay
14-07-2015, 12:47
bir örnek böyle teşkil etti diye hepsi hepten böyle olacak olduğunu pek sanmıyorum.

ortada milyonlarca şirket aracı var avisten,derindereden,europcardan vs vs bunca şirket çalışanı ayda bir ceza yerken bunları devletin havaya atacağını hiçmi hiç sanmıyorum.

en medeni ülkelerde bile örneğin Kanada'da bile kanun diyorki plakadır bizi ilgilendiren sen araç sahibi olarak kime vereceğini kendin bilecek ona göre adımı alacaksın der geçer.

şahsen bence hataydaki yargıç ya oruçmuş yada hataydaki sıcağa dayanamamış amaan deyip geçmiş gitmiş :)

veliazak
14-07-2015, 17:56
Sözde "hukuk" devleti böyle olur işte...

Benim arabam olsun ve arabamı (güya) başkasına vereyim ceza yesin fakat ben yemedim diye tek ayak üstünde elli defa yalan dolan kıvırtayım... Hey yavrum hey !!