PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Generali Sigorta Mini Kasko Hk.

Ome_RS
24-07-2015, 11:17
Arkadaşlar selam,

Az önce generali sigorta tarafından arandım, biraz bilgi verdiler.
50bin tl bedel altındaki araçlar için mini kasko diye bi kasko yapmışlar. Kapsamı 50bin tl ye kadar hasarları karşılıyor. Yılda 2 defa kaza hakkı var. 1 defa 50 binlik veya 2 defa 25 binlik kaza veya pert yapabiliyorsunuz. (Araç bedeli 50bin üzerindeyse bu kaskoyu yapmıyorlar)
8 tane mini onarım hakkı var. Hasarsızlığı etkilemiyor ve kayıt açılmıyor. Boyasız göçük düzeltme, döşeme yırtık yanık, 10cm e kadar sac aksam çizikleri 20cm kadar plastik aksam çizikleri tampon tamiri ve boyası gibi. 4 boyalı 4 boyasız olacak şekilde. Ayrıca cam tamir ve değişim hakkı da oluyormuş.

fiyat 350tl. 20 tl de hepsiburada alışveriş kuponu veriyorlar. eğer aracı satarsanız kalan günlerin primi geri ödeniyor. Yani günlük 1 tl gibi bir rakama geliyor bu kasko.
mini onarım için RS firması ile çalışıyorlar. Tamir boya vs içinse yetkili servislerde yaptırıyorsunuz.
Kullanan var mı? Katakulli var mı? Ayrıca bu son zamanlarda patlama yapan Generali nasıl bir şirkettir. Lafına sözüne güvenilir mi?

Kaskoya normalde karşıyım. Bu zamana kadar hiç yaptırmadım ama bu mantıklı gibi geldi. Gerçi yine de yaptırmam da (dini boyutundan dolayı) belki yaptıracaklara faydası olabilir.

melihyilmaz
24-07-2015, 11:22
Fiyati cok iyiymis sigortacima bir danisayim. Birde dini boyutunda ne gibi sikinti var onu anlamadim.

GuneyOnur
24-07-2015, 11:28
GENERALİ mi aman diyim..

clioGT
24-07-2015, 11:31
tam ne güzel dicektim ki neden aman?

bi de dini boyut işini anlamadım ben kaskonun?

Ome_RS
24-07-2015, 11:38
Araştırmak gerek ama kasko için haram diyorlar.
bu zamana kadar yaptırma ihtiyacı duymadıgımdan çokta araştırmadım açıkçası.

Low-Rider
24-07-2015, 11:40
Hizmet almak için para ödediğin bir sistem için neden haram diyorlar ? 5664 tramer lobisinin işleri hep bunlar, kaskosuz gezin kayıt çıkmasın :p

mody
24-07-2015, 11:41
neyin kafasıdır bu anlamadım ben ya

blow07
24-07-2015, 11:43
Hizmet almak için para ödediğin bir sistem için neden haram diyorlar ? 5664 tramer lobisinin işleri hep bunlar, kaskosuz gezin kayıt çıkmasın :p

http://turkcaps.com/cdn/images/242533.jpg

Ome_RS
24-07-2015, 11:46

çok eskiden beridir hep öyle derler ya bende bilmiyorum. içine faiz vs giriyor ve haksız kazanç olaylarından dolayı sanırım. Net bilmiyorum bende duydugumu söyledim araştırmak lazım detaylıca.

neyin kafasıdır bu anlamadım ben ya

neyin kafası derken? Bir soru sordum bütün soru bitti son cümleye mi takıldın? Soruyu biliyorsan cevap ver bilmiyorsan sus. ben kasko helal mi haram mı diye sormadım bu olayı bilen var mı diye sordum. Burası da otomobil forumu. Otomobilleri kapsayan kasko kısmından konu devam etsin helal haram ilişkileri için islami sitelerden isteyen araştırsın. Aklına yatan yaptırsın yatmayan yaptırmasın.

Ome_RS
24-07-2015, 11:47
http://turkcaps.com/cdn/images/242533.jpg

ayrıca şahin doğan içinde kasko yapmışlar
yıllık 100 tl ödüyorsun. 2000Tl ye kadar masrafları karşılıyorlar. Adam direk şahin doğan için dedi :D
muska out genarali in :D

mody
24-07-2015, 11:51
çok eskiden beridir hep öyle derler ya bende bilmiyorum. içine faiz vs giriyor ve haksız kazanç olaylarından dolayı sanırım. Net bilmiyorum bende duydugumu söyledim araştırmak lazım detaylıca.

neyin kafası derken? Bir soru sordum bütün soru bitti son cümleye mi takıldın? Soruyu biliyorsan cevap ver bilmiyorsan sus. ben kasko helal mi haram mı diye sormadım bu olayı bilen var mı diye sordum. Burası da otomobil forumu. Otomobilleri kapsayan kasko kısmından konu devam etsin helal haram ilişkileri için islami sitelerden isteyen araştırsın. Aklına yatan yaptırsın yatmayan yaptırmasın.

olur abicim ben susuyorum

sen dini açıdan devam et yoluna...

cahilliğin bu kadarı

adamlar yeni gezegen buldular, biz açıktan kaskonun din açısından sorunlarını tartışıyoruz

şakayla karışık yazdım, yaşına veriyorum ama yazdıklarına dikkat et...

Berkan
24-07-2015, 11:54
valla benimde sigortam anadolu (yanlıs hatırlamıyorsam %90 :) ) 1sene içindeki 10bin tl altındaki oluşacak herhangibir hasarda hasarsızlığını bozmuyor. dediğin gibi hertürlü ıvırtı zıvırtısıda var selden terörden minisine kadar tut aklına ne geliyorsa.

mmustu
24-07-2015, 11:55
fiyat gerçekten süpermiş

daha detaylı bilgisi olan sigortacı arkadaşlar da yazarsa süper olur

can2k
24-07-2015, 11:57
generali sigorta zaten trafiklerde ben doğru düzgün fiyat verdiklerini gormedim,
sıfır araç satıyoruz sigortacımız axa anadolu generali ile çalışıo
daha bir gün 750 liranın altında trafik sigorta teklifi verdigini gormedim, kaskolarda da çok sıkıntılı
şahsen generaliye hiç sıcak bakmıyorum hatta bence bu işi yapmasınlar

ben de dini boyutunu hiç anlamış değilim

Ome_RS
24-07-2015, 11:58
olur abicim ben susuyorum

sen dini açıdan devam et yoluna...

cahilliğin bu kadarı

adamlar yeni gezegen buldular, biz açıktan kaskonun din açısından sorunlarını tartışıyoruz

şakayla karışık yazdım, yaşına veriyorum ama yazdıklarına dikkat et...

Abi saygısızlık etmek istemem ama yanlış bilinen bir şey varsa doğrusunu izah edersin, karşındaki de bilgilenmiş olur. Ama sen tutup bir köşesinden bu şekilde yazarsan tepki doğuyor. Şimdi kasko helal haram diye tartışmaya girsek konu çok uzayacak ve amacından sapacak. Dini konular son zamanlarda hep tartışmalara neden oldu. O yüzden hiç uzatmayalım. Ben daha önceleri haram diye duymuştum açıklıyorlardı neden olduğunu ama unuttum şimdi. Ayrıca fiyatları yüksek olduğu için bu zamana kadar hiç yaptırma ihtiyacı duymadım. Bu nedenle detaylı olarak araştırmadım da. Bu olayla birlikte araştıracam. Belki yanlış biliyorumdur belki kulaktan duymadır neyse belli olur artık. Adminler ilk mesajı düzenleyip son cümleyi silerse sevinirim. Diğer mesajlarda silinsin konu amacından sapmasın.

Ome_RS
24-07-2015, 12:01
generali sigorta zaten trafiklerde ben doğru düzgün fiyat verdiklerini gormedim,
sıfır araç satıyoruz sigortacımız axa anadolu generali ile çalışıo
daha bir gün 750 liranın altında trafik sigorta teklifi verdigini gormedim, kaskolarda da çok sıkıntılı
şahsen generaliye hiç sıcak bakmıyorum hatta bence bu işi yapmasınlar

ben de dini boyutunu hiç anlamış değilim

axa dan 330tl ye yaptırdıgım sigorta için 840tl fiyat verdiler. Daha sonra konuşurken bu olaydan bahsettiler dikkatimi çektiği için aklıma gelen tüm detayları sordum. yukardaki bilgileri verdiler. çok cazip duruyor ama insan kıllanıyor işte vardır bir bit yeniği diye.

Burak Mehmet
24-07-2015, 12:02
kardeşim poliçeyi iyi oku.. Sadece çarpışmayı mı teminat altına alıyorlar ? öyle bir durumda park hali hasarın veya senin çarpman cam hasarın vs teminata dahil değildir.

Kasko dediğin şey Risk satın almaktır.Sen ücretini ödeyerek helal kazancını helal paranla koruma altına alıyorsun... Alan razı satan razı.. Sigortacılık Haksız kazanç değildir. Sigortayı dolandırmaya kalkmadığın sürece haramı olmaz bu işin..İçin rahat olsun..

clioGT
24-07-2015, 12:03
kendi sitesinde şöyle yazıyor mini kasko için:

Teminatlar:

Aracın diğer bir araçla çarpışması veya aracın diğer bir araca çarpması
1 hasarı 2.000 TL’ye kadar karşılamaktadır
Tek taraflı kazalar ve araca çarpan kişiyle kaza tespit tutanağı düzenlenmemiş hasarlar teminat haricidir.
Hasar anında tamiratın yapılacağı servisler Generali Sigorta Anlaşmalı Özel Servisleri olarak sınırlandırılmıştır. Hasar anında size en yakın Anlaşmalı Özel Servisimizi öğrenmek için lütfen 0855 555 55 55 nolu telefondan 7/24 Sigorta Danışmanlığı'na ulaşınız.

https://www.generali.com.tr/mini-kasko-sigortasi/

Burak Mehmet
24-07-2015, 12:07
öyleyse çok başarılı değil.. ama 350 tl de nereye vermiyoruz yaptır gitsin... başına birşey gelirse yaptırmadığına üzülürsün..

clioGT
24-07-2015, 12:08
benim baktığım farklı sanırım, 149TL ederi bir de şu yazıyor:

Mini Kasko Sigortası bulunan aracım çarpışma neticesinde pert-total olursa, tarafıma ne kadar hasar tazminatı ödenecektir?

Kasko Sigortalı aracınızın hasarının araç değerine yaklaşması nedeniyle sigorta şirketleri aracı pert olarak değerlendirebilmektedir. Mini Kasko sigortası'nda hasarın büyüklüğüne bakılmaksızın size azami 2.000 TL'ye kadar tazminat ödemesi yapılacaktır.

Low-Rider
24-07-2015, 12:17

Neyi haksız kazanç ?

Sahip olduğun mala, olası hasar vs durumu karşısında cebinden ödememek için bir hizmet karşılığı para ödüyorsun.

Kaza yapmadığın sürece sıkıntı yok ama herhangi bir hasar durumunda ödediğin para karşılığı hizmetini alıyorsun.

Hee gidipte arabayı bilerek kafadan çarpıp, farları mercekli tamponu sisli ile değiştirirsen bu haksız kazanç olur.

Ome_RS
24-07-2015, 12:19
kardeşim poliçeyi iyi oku.. Sadece çarpışmayı mı teminat altına alıyorlar ? öyle bir durumda park hali hasarın veya senin çarpman cam hasarın vs teminata dahil değildir.

Kasko dediğin şey Risk satın almaktır.Sen ücretini ödeyerek helal kazancını helal paranla koruma altına alıyorsun... Alan razı satan razı.. Sigortacılık Haksız kazanç değildir. Sigortayı dolandırmaya kalkmadığın sürece haramı olmaz bu işin..İçin rahat olsun..

Boyasiz gocuk icin sordum. dedim avmlerde millet kapiyi vurup gocurtuyo yapiyonuzmu diye yapioruz dedi. Dolu vs de yapiyolarmis. Haftaya tekrar ara dedim o zaman teker teker detaylica sorarim konusma kayit altinada aliniyorsa ok verdikten sonra herhangi bir sikintida mahkemeye delil olur.
Fiyat cok uygun geldi gercekten. Bi tampon boyasina 200 300tl istiyorlar. Surtsen icin gitmez serviste yaptirirsin.

chatlaxs
24-07-2015, 12:20
kendi acentesi ile fiyat yarışı yapan acente ile fiyat farkı oluşturan, kendi acentesine kaptırdığı işlerinde komisyonunu düşüren saçma sapan bi şirket çalışılmaz

herkesin düşüncesine saygım varda sigorta ile haram ne alaka , haram helal işlerine takılanlara sektörde neova sigortda , doğa sigorta vs de hizmet veriyor. Bişey değişiyormu hayır faiz değil karpayı gibi bişey :D

TEQUILA
24-07-2015, 12:42
Kaç yaşına kadar araçlara yapıyorlarmış?

Ome_RS
24-07-2015, 12:50
Kaç yaşına kadar araçlara yapıyorlarmış?

Yasa bakmiyorlar anladigim kadariyla. Sadece bedeli 50bin tl yi gecmemesi gerekiyormus.

Ome_RS
24-07-2015, 12:58
Bu arada konudan sonra biraz vakit ayırıp netten göz attım. 3-4 farklı yerden ve diyanetten de baktım. Kasko haram değilmiş gibi görünüyor. Daha doğrusu kişinin biraz kendi vicdan muhasebesine bırakılmış gibi. Niyete bağlı haramlaşması. Şöylede açıklayıcı bir yazı buldum.

Kasko, biliyorsunuz araç sigortasıdır. Bunu yaptırabilirsiniz. “Kaskoda bir takım sömürüler vs. var” deniyor. Doğrudur, bir takım yanlışlıklar var. Ama genel bir ihtiyaç da var. Siz o yanlışları düzeltmeye çalışın. Uğraşın, en iyisini yapın, Allah Teala en iyisini yapmamızı emretmiyor mu? Uğraşın, bir numaralı sigortacılığı siz yapın. Herkes sizleri örnek alsın. Ama o zamana kadar araçlarınızı kasko yaptırabilirsiniz.

Şimdi, bu kaskoya karşı çıkanlar ne diyor? Deniliyor ki:

1. Kasko, faize benziyor. Çünkü kasko şirketine 100 lira ödeyip bazen 200 lira alabiliyorsun. Arabanı 1000 liraya kasko yaptırıyorsun fakat ağır bir kaza sonucu arabanın kullanılmaz olması durumunda kaskodan 20-30 bin lira alabiliyorsun. İşte bu faize benziyor.

2. Bu kumara da benziyor. Çünkü kaskoya para yatırıyorsun bazen fazlasını alabiliyorsun ama bazen hiç de alamıyorsun.

3. Burada Cenab-ı Hakka güvensizlik de var.

Burada bizim dikkat etmemiz gereken şudur. Hiçbir konu benzerliklere bakarak halledilemez. Şimdi bir Müslüman ile bir kâfir yan yana gelseler dış görünüşleri itibariyle birbirlerine benzeyen tarafları mı çok olur benzemeyen tarafları mı? Tabii ki benzeyen tarafları: İkisinin de iki eli, iki ayağı, iki gözü vs. vardır. Şimdi bizler bu benzerliklere bakarak mı birine kâfir diğerine Müslüman diyoruz? Hayır, ikisi arasındaki farka bakıyoruz, benzerliklere değil! Benzerliklere bakarak hareket edenler “alış veriş de tıpkı faiz gibidir” diyenlerin konumuna düşerler. Hâlbuki Allah alım satımı helal faizi haram kıldığına göre demek ki ikisi aynı şeyler değildirler. Hiç kimse anında ödemek üzere borç almaz ama bedelini hemen ödemek üzere bir mal/eşya alabilir. İşte bu farktan ötürü alım satım helal, faiz haramdır.

Bir de şuna dikkat edelim: Parasını faize yatırmak isteyen herhangi bir kişinin parasını gidip de bir kasko şirketine yatırdığı vaki midir? Hiç böyle bir şey olur mu? Ya kumar oynayan bir kişi gidip de kaskoya para yatırır mı belki kazanırım diye? Böyle bir şey mümkün mü?

Bir insan Allah’a güvenmediği için mi kasko yaptırır? Hâşâ hiç kimsenin aklının ucundan bile geçmez böyle bir şey! Bu, bir yardımlaşmadır. Yarın benim başıma bir şey gelirse bana yardım edilecek. Ben almazsam bir başkası alacak. Bunun bir başka kolaylığı daha var: Kaza yapan iki araç sürücüsünün birbirleri ile kavga etmeden sakin sakin oturduklarını görüyoruz. Neden? Çünkü hasarlarını ödeyecek kasko şirketleri var da ondan. Öyle olmasa ne yapar bu iki kişi? Kavga ederler. Bazı kimselerin araçları kaza yapmadığı halde yapmış gibi göstererek haksız yere kaskodan para aldıkları da malumdur. Fakat bu gibi yanlış davranışlara bakılarak da hüküm verilemez. İnsanın olduğu yerde bu gibi yanlışların olmaması mümkün müdür? İnsanlar Allah’ın apaçık ayetlerine karşı ne gibi yanlış tavırlar içindeler?

Sonuç olarak kasko yaptırmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

R.I.P
24-07-2015, 13:23
Bu arada konudan sonra biraz vakit ayırıp netten göz attım. 3-4 farklı yerden ve diyanetten de baktım. Kasko haram değilmiş gibi görünüyor. Daha doğrusu kişinin biraz kendi vicdan muhasebesine bırakılmış gibi. Niyete bağlı haramlaşması. Şöylede açıklayıcı bir yazı buldum.

Kasko, biliyorsunuz araç sigortasıdır. Bunu yaptırabilirsiniz. “Kaskoda bir takım sömürüler vs. var” deniyor. Doğrudur, bir takım yanlışlıklar var. Ama genel bir ihtiyaç da var. Siz o yanlışları düzeltmeye çalışın. Uğraşın, en iyisini yapın, Allah Teala en iyisini yapmamızı emretmiyor mu? Uğraşın, bir numaralı sigortacılığı siz yapın. Herkes sizleri örnek alsın. Ama o zamana kadar araçlarınızı kasko yaptırabilirsiniz.

Şimdi, bu kaskoya karşı çıkanlar ne diyor? Deniliyor ki:

1. Kasko, faize benziyor. Çünkü kasko şirketine 100 lira ödeyip bazen 200 lira alabiliyorsun. Arabanı 1000 liraya kasko yaptırıyorsun fakat ağır bir kaza sonucu arabanın kullanılmaz olması durumunda kaskodan 20-30 bin lira alabiliyorsun. İşte bu faize benziyor.

2. Bu kumara da benziyor. Çünkü kaskoya para yatırıyorsun bazen fazlasını alabiliyorsun ama bazen hiç de alamıyorsun.

3. Burada Cenab-ı Hakka güvensizlik de var.

Burada bizim dikkat etmemiz gereken şudur. Hiçbir konu benzerliklere bakarak halledilemez. Şimdi bir Müslüman ile bir kâfir yan yana gelseler dış görünüşleri itibariyle birbirlerine benzeyen tarafları mı çok olur benzemeyen tarafları mı? Tabii ki benzeyen tarafları: İkisinin de iki eli, iki ayağı, iki gözü vs. vardır. Şimdi bizler bu benzerliklere bakarak mı birine kâfir diğerine Müslüman diyoruz? Hayır, ikisi arasındaki farka bakıyoruz, benzerliklere değil! Benzerliklere bakarak hareket edenler “alış veriş de tıpkı faiz gibidir” diyenlerin konumuna düşerler. Hâlbuki Allah alım satımı helal faizi haram kıldığına göre demek ki ikisi aynı şeyler değildirler. Hiç kimse anında ödemek üzere borç almaz ama bedelini hemen ödemek üzere bir mal/eşya alabilir. İşte bu farktan ötürü alım satım helal, faiz haramdır.

Bir de şuna dikkat edelim: Parasını faize yatırmak isteyen herhangi bir kişinin parasını gidip de bir kasko şirketine yatırdığı vaki midir? Hiç böyle bir şey olur mu? Ya kumar oynayan bir kişi gidip de kaskoya para yatırır mı belki kazanırım diye? Böyle bir şey mümkün mü?

Bir insan Allah’a güvenmediği için mi kasko yaptırır? Hâşâ hiç kimsenin aklının ucundan bile geçmez böyle bir şey! Bu, bir yardımlaşmadır. Yarın benim başıma bir şey gelirse bana yardım edilecek. Ben almazsam bir başkası alacak. Bunun bir başka kolaylığı daha var: Kaza yapan iki araç sürücüsünün birbirleri ile kavga etmeden sakin sakin oturduklarını görüyoruz. Neden? Çünkü hasarlarını ödeyecek kasko şirketleri var da ondan. Öyle olmasa ne yapar bu iki kişi? Kavga ederler. Bazı kimselerin araçları kaza yapmadığı halde yapmış gibi göstererek haksız yere kaskodan para aldıkları da malumdur. Fakat bu gibi yanlış davranışlara bakılarak da hüküm verilemez. İnsanın olduğu yerde bu gibi yanlışların olmaması mümkün müdür? İnsanlar Allah’ın apaçık ayetlerine karşı ne gibi yanlış tavırlar içindeler?

Sonuç olarak kasko yaptırmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
Üstüne alınma fakat boldladığım kısmı düşünebilen bir insanla aynı havayı mı soluyoruz diye düşündüm. Fırça yemek orucu bozarmı ile aynı kafa bu.
Her neyse konunun aslına dönecek olursak, kaskoda teminatlara iyi bakmak lazım, genelde abidik gubidik firmalar hariç düşük fiyat çıkaranların teminatları budanmış oluyor.
Ayrıca günümüzde yollarda gezen araçların çoğu 50bin üstü olduğunu düşünürsek biraz karşı tarafın zararını da göz önünde bulundurmak lazım

gespenster
24-07-2015, 13:31
bankalar yıllık hic birsey yokken 120 lıra hesap ucretı alıyor, 300 lırada sigortaya verilmiş cok degil yaptırılabilir.

kunteper
24-07-2015, 17:37
esegini sen once bagla sonra bisey gelirse basina o zaman kader de dememis mi peygamber.

Korollacı
25-07-2015, 05:36
arkadasım oncelıkle helal haram konusuna degınırsek buyuklerımız ne demıs tedbırını al taktırı ALLAH'a bırak. o yuzden kasko yapma bır tedbırdır bır korumadır. bu sekılde davranıp gercekten aracın zarar gorduyse ve zararını karsılarsan sorun yok. ama sen aracınla 1 lıralık hasar var sen 5 lıra gosterıp yaptırırsan veya aracında olmayan sıslı tampon merceklı far vs takarsan ıs o zaman harama gırer.

sıgorta olayı baya bı ıyıymıs arastırmak lazım 350 tl bı sey degıl en azından kucuk hasarları tramere gırmeden yaptırırsın.

AyrtonSenna
25-07-2015, 08:21
generali'nin kısaca yaptığı bu mini olayı sadece autoking veya rs otomotivlerdeki ufak çağlı hasarları karşılamak için yapılan bir kasko uygulaması yami güçük,çizik gibi olayları karşılıyor zaten ama Allah korusun yok aracın önünğ dağıttığın zaman onu karşılamıyor artık çoğu sigorta şirketi kasko yaptırdığı zaman mini onarım hizmetinide yanına veriyor ve birkaç şirket ise ilk hasarda anlaşmalı servise giderse r.s oto autoking gibi yerlerle anlaşmalı olduğu halde ilk hasarsızlık bozulmuyor şu an aklıma gelen iki firma var hatırlarsam yazarım zaten benim müşterimede geçen hafta kasko yaptım sıfır linea almıştı yaptıktan iki gün sonra kasko haram felan dedi iptal ettirdi.
Hasarszılık bozmayan iki firma aklıma gelen olursa belirtirim
1-Groupama
2-Anadolu

AyrtonSenna
25-07-2015, 08:22
Kusura bakmayın mobilden yazdığım için yazım hataları olabilir:D