PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konsolos plakasi

onur_S
29-07-2015, 12:08
Bazi sirketler konsolos plakali araclarla geziyorlar plakada CC ibaresi var. Bunun esprisi nedir vergi avantajimi ve nasil aliyorlar bilen varmidir arkadaslar?

can2k
29-07-2015, 12:10
Bazi sirketler konsolos plakali araclarla geziyorlar plakada CC ibaresi var. Bunun esprisi nedir vergi avantajimi ve nasil aliyorlar bilen varmidir arkadaslar?

Eray Yümselden temin edebilirsiniz :D

MK8800
29-07-2015, 12:10

Fahri konsolos olanlar kullanabiliyor , babam kullaniyor kendi araclarinda herhangi bir vergi avantaji bulunmuyor . Milletvekili araci gibi bisey bi esprisi yok

onur_S
29-07-2015, 12:14
Fahri konsolos olanlar kullanabiliyor , babam kullaniyor kendi araclarinda herhangi bir vergi avantaji bulunmuyor . Milletvekili araci gibi bisey bi esprisi yok

Bazi sirketlerde goruyorum, adam gecen sene normalken simdi butun araclari cc ye donmus. yakitta filan hicbi sekilde avantaji yokmu? fahri konsolos gonulluluk esasiyla o isi yapiyor bu adamun sirketi isi belli, fahri konsolosmu olmus o zaman? :)

MK8800
29-07-2015, 12:18
Bazi sirketlerde goruyorum, adam gecen sene normalken simdi butun araclari cc ye donmus. yakitta filan hicbi sekilde avantaji yokmu? fahri konsolos gonulluluk esasiyla o isi yapiyor bu adamun sirketi isi belli, fahri konsolosmu olmus o zaman? :)

Bize verilirken ticari ilisigimizde olan basari ve guvenilirlik esasiyla vermislerdi her aracta kullanilamiyordu en son mesela babam sahsi araclarinda kullaniyor ama benim aracima alamiyorum , trafik cevirmeleri ve park sorununda bazi yerlerde polisin ne sebeptendir bilmem karismamasi harici ben bir kolayligini gormedim . Dedigim gibi yani milletvekili olunca sahsi aracinin camina yazi koymasiyla ayni mevzu

mimarsertac
29-07-2015, 12:42
Köprü trafiğinde emniyet şeridinde çakar yakıp ilerlemeye yarar.

karsiyakaliozi
29-07-2015, 13:13
Resmi adresine göre özel park yeri alınıyor işyeri konslosluk gibi muamele görüyor v.s gibi.

chatlaxs
29-07-2015, 13:26
http://www.mfa.gov.tr/turkiye_de-fahri-konsoloslarin-statuleri-ve-yukumlulukleri.tr.mfa

VI. “CC” PANEL PLAKALAR

Araçlarının tescil plakalarının yanına CC panel plaka taktırmak üzere ilgili trafik şube müdürlüklerine müracaat eden fahri konsoloslar, Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen geçerli süresi bulunan kimlik kartını ibraz etmek suretiyle, kimlik kartında belirtilen ilin plakasını haiz sadece kendi adlarına tescil edilmiş olan bir adet araca, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa bağlı Trafik Yönetmeliği uyarınca panel plakalardan alabilmektedirler.

Fahri konsolosların araçlarında, geçiş üstünlüğü hakkına sahip olunduğu şeklinde izlenim yaratacak ses ve ışık donanımları ile özel işaretler kullanılamaz.

VII. VERGİ MUAFİYETİ

Fahri konsoloslar, konsolosluk görevlerini yerine getirilmesi nedeniyle gönderen devletten aldığı tazminat ve aylıklar üzerinden her türlü vergi ve harçlardan muaftır.

Fahri konsolosların temsil ettikleri devlet kanun ve düzenlemelerine göre kon*solosluk işlemleri için tahsil ettikleri resim ve harçlar Türkiye’de vergilendirilmez.

Fahri konsoloslar, KDV ve ÖTV istisnasından yararlanamamaktadır.