PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredili Araç Satışı Güven Konuları

mannerboy
03-09-2015, 17:08
Kredili araç satışında herhangi bi sorun yaşanıyormu ??

Aracımı satıcam arkadaş plaka değişikliği istedi aracın %70 ücretini veriyor gerisinide banka satışı yapın ruhsat çıksın ondan sonra hesabına düşücek diyor bu süreçte 2-3 gün uzuyor.

bu paranın yatmama riski varmı gelenler şehir dışından geliyor.
-Konuştuğum kişi bankacıda olmayabilir nasıl güvenicem
-Plaka değişikliği istemedik diyelim yine çocuğun gidip imza atması lazımmış
-Aynı şekilde tamamına araç kredisi kullanan bir kişiye araç sattık şırnaktan geldiler
-şırnak akbank şubesinden ayarlamışlar krediyi aracı sattık süreç uzamaması için plaka aynı kalıcak dedik anında ruhsatı burdaki emniyetten çıkardık bankaya herşeyi yolladık para aracı alan kişinin hesaba yattı ordan bize yolladı

-Şimdi bu kişi yola çıkmış olsa arabayı aldı satışıda aldı ee parada kendi hesabına yattı adam baya bi karlı alışveriş yapmış oluyor.

Bu işlerde en kolay yöntem nedir.veya en iyi banka hangisidir.

i-vtec07
03-09-2015, 17:22
satışı aldıktan sonra bassa gitse napıcaksın abi ? hiç kafanı ağrıtma bence .

johnie
03-09-2015, 17:24
Para peşin, kırmızı meşin de yani.. Para hesabına geçtikten sonra satış verilecek de. Bu kadar dolandırıcılık olaylarından sonra açıkçası nakit i görmeden satış vermezdim.

beetle
03-09-2015, 17:26
benim başıma geldi maalesef neyseki iyi niyetli çıktı eleman da kurtardık parayı.
noterde plaka değişikliği olucak dediğinde ve satısı yaptığında yeni plaka çıkıncaya kadar kredi veremiyor bankalar. sıkıntılı bir durum.

EmreYY
03-09-2015, 17:33
Bende bu sekildd satis yaptim yarısı kredi yarisi nakitti.Kredili olan kisim icin bankaya gidiyorsunuz uyduruktan a4 kagitta bir yazi veriyor.satisi yapiyorsunuz alan kisi kasko yaptiriyor ister banka ister disarida banka bunu goruyor ister size ister hesabiniza geçiyor parayi 2 saatte benim tum islemlerim bitmisti yoğun degilsr oralar surmez bile.yalniz plala değişikliği olayini bilmiyorum.Banka garantiydi

canozgur106
03-09-2015, 18:19
Hiç girme böyle şeylere bu zamanda başın ağrımasın 207RC yi almak için 5000TL kullanıcaklardı sana yapılan teklifi yaptılar maalesef parayı almadan satışı veremem dedim istediğim fiyattan fazla vermelerine ve arada tanıdık göstermelerine rağmen..

jeffy
03-09-2015, 18:30
Plaka değişikliği istiyorsa karşı taraf süreç böyle işliyor bildiim kadarıyla.. bu işe girme başını ağrıtma diye birşey yok dikkat etmeniz gereken tek şey karşıtaraftaki banka nın onayı. gerekirse yakınınzda bulunan aynı bankanın şubesine gidip kredinin onayını sorgulatın.

Süreç bu yani kredi onaylı gözüküyorsa sorun çıkmaz.. başını ağrıtma yazan arkadaşlar yarın birgün şehir dışından kredi ile araç alacak olurlarsa bu yazdıklarını umarım unutmazlar..

baretta
03-09-2015, 19:38
2 hafta önce böyle bir araç satışı yaptık, anlatayım ben size.
İkinci el araç satışlarındaki kredili satışlarda plaka değişikliği yapılmıyor. Yapılırsa kredi onaylanmıyor yeni plaka çıkıp, kasko vs yapılana kadar.
Yani burada tamamen karşı tarafın insafına kalıyorsunuz. Dürüstse sorun yok ama değilse noterde satış sırasında parayı aldım dediğiniz anda iş bitmiştir.
Banka satışı görmeden krediyi serbest bırakmıyor, ama siz de parayı almadan satış vermek zorunda kalıyorsunuz.
Plaka değişikliği olmazsa banka hemen rehin koyuyor arabaya, sşzde bankadan paranızı alıyorsunuz. Ama krediyi çeken vermeyin parayı dese vermezler yani...

Erdem K.
04-09-2015, 07:59
yıllar önce satacağım bir araçta alıcı kredi kullanacaktı, banka beni aradı ve arkadaşların da bahsettiği gibi araç kredi kullanan alıcının üstüne geçmeden parayı hesabıma yollayamayacaklarını söyledi.

noterde paramı aldım dedikten sonra, bir de banka peşinde koşmak istemedim. bence riske değmez...

_AS_
04-09-2015, 08:14
Plaka değişikliği olayı biraz sıkıntı gerçekten.
Ama değişmediğini düşünürsek.
-Adamın kredisini onaylattığı bankadan senin yakın olduğun bir şubeye kredi onay yazısı yollanır sende kredinin gerçekten onaylandığını görürsün.
-Gider satışı yaparsın noter satış sözleşmesi ile beraber o şubeye gider aracı rehinletirsin parayı kendi hesabına geçersin. (Banka kredi parasını aracı alan şahısın hesabına yollayıp al satıcıya ver demez. Müşterinin hesabında blokeli duran parayı satıcıya banka yollar.)
-Alıcı parayı bankaya parayı geçme diye birşey söyleyemez söylesede banka takmaz öyle bir dünya mı var muz cumhuriyeti mi burası:)
-Sadece ortada bir açık var çoğu banka taşıt kredilerinde kaskoyu zorunlu kılıyor. Yani satıştan sonra kaskoda yaptıracaksın diyor adam kaskoya "ık mık" derse o zaman sorun yaşanabilir banka kasko olmadan para geçmem diyebilir.

Bilginize.

mannerboy
04-09-2015, 10:34
en kolay yöntemi plaka değişikliği istememek satışı yapıp hemen bulunduğunuz emniyetten ruhsatı çıkarıp bankaya mail atıyosunuz para hesaba geçiyor fakat plakamı vermek istemiyorum ozamanda şu şekilde olması gerek aracı alan kişinin tanıdık sigortacısı bulunduğu şehirde hemen plaka çıkarıp ruhsat çıkartıcak yine banka ruhsatı görücek satış olucak başka yolu yok sıkıntılı bi süreç normalde satış kağıdını gördüğü an parayı hesaba geçmesi lazım ister plaka değiştirir ister yakar alan kişi

Yigit-Y
04-09-2015, 10:57
Yeni film yemeyin benim roccoya böyle bir teklif geldi.

Adama şunu dedim eşinden dostundan emanet para bul.

Kredini çıkar sonrada odersin onlara dedim

Aramadi bir daha g.t :)

arifba
04-09-2015, 11:42
üç hafta önce bende bi araç sattım. kafama en çok takılan şeyler sunlardı.
-Hakkatten uyduruk bi banka yazısıyla geldi abi. 10 dakikada aynısını yaparım. Gittim en yakın şubeden teyit aldım.
-noterde paramı almadım banka kredisiyle alıcak not falan düşülmüyormu dedim. Biz ilgilenmiyoruz aldım dersen işlem yapıcam almadım dersen yapmıycam dedi. mecbur aldım dedim
-satışı adama verdik. Bankaya doğru yola gidiyoruz. ben bi wc ye gideyim dese kaçsa yanımızdan biz bu adamı bi daha nerde bulucaz :)
Allah'tan benim satış yaptığım abi 10 numara bi abiydi benden çok o telaşlıydı..

son olarak plaka değişikliği sıkıntı neden dersen bildiğim kadarıyla banka plakaya parayı çıkarıyor. Sen plakayı değiştirince bu işlemler en başa dönüyor.

dahan
04-09-2015, 11:46
maceraya gerek yok

yucelebeci
04-09-2015, 11:47
Peki bu ruhsat resmi göndermenin bi sakıncası varmı?

mannerboy
04-09-2015, 11:57
sistemsel bi bozukluk var ozaman banka burda risk alıyormu peki adama satışı sen ver diyorda ee para gelmesse ne olucak

cabriolet
04-09-2015, 12:04
ben bu şekilde en az 10 araba satmışımdır bankadan onay aldıktan sonra bide bankadan kaşeli imzalı kağıt olduktan sonra hiç sorun olmuyo 3 gün sonrada aldığım oldu parayı aynı gün aldığımda :)

arifba
04-09-2015, 12:05
Banka hiç bir risk almıyor sana verdiği yazıda gerekli evraklar şubeye teslim edildiğinde para hesabına geçer diyor ama gerekli evrakları belirtmemiş. Sen adama satışı verdikten sonra adam kaçsa başka birine satış yapsa oda başkasına.. araba ortada gitti. Banka rehin koymadığından sana para vermiyecek olan sana olacak..

cabriolet
04-09-2015, 12:16
bana getirdikleri kağıtta satış kağıdını faxladığınızda para hesabınıza geçicektir yazıyo başka evrak istemiyo benden gerisi müşterisi ile bankanın arasında ki dert zaten bu devirde bankayada güvenmiceksek paramızı nereye koyucaz :D

fore
04-09-2015, 12:18
Bankasıyla görüşsün parası hazırsa bloke çek istesin bankadan..

arifba
04-09-2015, 12:27
bana getirdikleri kağıtta satış kağıdını faxladığınızda para hesabınıza geçicektir yazıyo başka evrak istemiyo benden gerisi müşterisi ile bankanın arasında ki dert zaten bu devirde bankayada güvenmiceksek paramızı nereye koyucaz :D

Valla senin banka iyiymiş o zaman :) şaka bi yana bendekinde gerekli evraklar gelince yazıyordu.Hatta araca kasko istedi bi saat kasko yapılmasını bekledik. Dışardan kasko yapıldı bankacı çocuk neden ondan yaptırmamışız diye trip yaptı :)

mannerboy
04-09-2015, 13:16

sattıklarında plaka değişikliği isteyen oldumu

cabriolet
04-09-2015, 13:21
sattıklarında plaka değişikliği isteyen oldumu

evet en son sattığım rubiconumda plaka değişikliği yapıldı kredi ile almışlardı arabayıda ben parayı 3 gün sonra aldım 1 sene önceydi tabi ama değişen bişey yoktur bankalarda herhalde :)

hatta alan kişide satıyo şuan :) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-ozkanogullari..2011-jeep-wrangler-rubicon-2.8-crd-hatasiz-200-hp-226806921/detay

mannerboy
04-09-2015, 14:38
evet en son sattığım rubiconumda plaka değişikliği yapıldı kredi ile almışlardı arabayıda ben parayı 3 gün sonra aldım 1 sene önceydi tabi ama değişen bişey yoktur bankalarda herhalde :)

hatta alan kişide satıyo şuan :) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-ozkanogullari..2011-jeep-wrangler-rubicon-2.8-crd-hatasiz-200-hp-226806921/detay

iyide alan kişi plakayı değiştirmeyip o ara aracı birine satsa banka rehinlemeden sen paranı nasıl alıcaksın ??

cabriolet
04-09-2015, 14:43
iyide alan kişi plakayı değiştirmeyip o ara aracı birine satsa banka rehinlemeden sen paranı nasıl alıcaksın ??

ben telefon açıp bankaya soruyorum kendi çalıştığım bankayada soruyorum sorun olur mu diye ikiside sorun olmaz diyosa güvenmekten başka ne yapabilirim yani bende araba alıcak olsam kredi ile alırım niye bağlıyım paramı arabaya :)

mannerboy
04-09-2015, 14:47
ben telefon açıp bankaya soruyorum kendi çalıştığım bankayada soruyorum sorun olur mu diye ikiside sorun olmaz diyosa güvenmekten başka ne yapabilirim yani bende araba alıcak olsam kredi ile alırım niye bağlıyım paramı arabaya :)

ah be kardeşim orası öylede adam tufalasa napıcaz para kolay kazanılmıyorki :) bu sistemlerde daha net ve kesin çözümler lazım satış bitti faxı çektin koy rehini adam ister plaka değiştirir ister amuda kaldırır süreci uzatmak boşuna yani

ynstrkmn
04-09-2015, 15:01
3-4 ay önce bende arabayı alırken benzer bi olay yaşadım bankadan krediyi kullandım banka bana bi yazı verdi şukadar krediniz hazır satış yapıldıktan sonra para hesabınıza yatacakdır diye bende onu yanımda götürdüm satıcının midesi bulanmasın diye plaka değişikliği oldu bu arada satışı yaptık kaskoyla trafiği hemen kestirip poliçelerle birlikte bankaya gittim sistemde araba plakasız olduğu için krediyi kullandırmadılar ilk önce plaka çıkacak yeni kaskoyla trafik sigortası kestireceksin sonra biz hipotek koyucaz öyle ödeme yapıcaz dedi banka baya bi sıkıntılıydı hem benim için hemde satıcı taraf için biz satıcıyla aynı şehirde olmamıza rağmen bu süreç 2 gün sürdü baya stresli işler ama yazıyla falan gelirse bankadan bi sıkıntı olacağını sanmıyorum sende şubeyi arayıp teyit edebilirsin bu kişinin hazır kredisi varmı diye

parayıda alıcının hesabına yatırmıyolar satıcının iban nosunu alıp satıcının hesabına banka havale ediyo en azından İşbanka'sında böyle işliyo prosedür

furkane
04-09-2015, 16:39
Çok bankacı ile kavga ettik ama bu işi bana birisi mantıklı açıklamasını yapamadı...
1-Ruhsatın fotokobisi yollanır mecburen ben hangi banka hangi şube hangi müşteri temsilcisi öğrenip bankanın nunarasını netten bakıp kendim ulaşmayı tercih ederim,
2 - Elinde kagıt ile onaylı gelmesi çok bişi değil köşedeki şubeye gidip herhangi bi müşteri temsilcisine çıkıp teyit ettirim kendi sistemlerinden, net üzerinden iletişime geciyorlar
3- notere gidilir kesinlikle plakayı değiştirmem baştan söylerim gecen sene haziran ayında aracı sattıgımda bakkaliye sisteminde notere parayı almadım dememe rağmen kredili dedim fakat hiçbir madde eklemediler temmuzda ise şukadar nakit aldım, sukadarı bu banakdan alınacak ibaresi vardı sonunda sistemi değiştirdiler
4- Önceden alıcıya sigorta yaptrcagını söylerim, hazır etmesinide belirtirim noterde foto gönderilir gerekli belgeleein bankaya gidene kadar onaylanır bankada imza vs hesapa gecer bu süreçte anahtarları vermem kesinlikle bu şekilde önlem alıyorum ama çok açık var

Yigit-Y
04-09-2015, 17:32
Parayı almadan yapılan her türlü ticaret türkiye büyük risk demektir.

Ben büyük bir genelleme yapayım :)

XSi
04-09-2015, 18:20
koca bankalar bu işten para kazanıyor, ama garantör araç sahibi. ne güzel iş :)

sıfır araba satarken , şrak diye çıkarıyorlar krediyi, kağıda attığın imza yetiyor işi çözmeye..

satmayın, banka para kazanıyorsa bu işten elini taşın altına koysun.

hanz10
14-09-2017, 22:36
Merhaba beyler,

Araçımı satılığa çıkardım alıcı müşteri Araça kredi kullanmak istiyor ruhsat fotokopısını ıstıyor atmıyorum, Araçı görmeden nasıl alıcaksın diyorum abi zaten araçi biliyorum ben diyor? Kimse yoğurdum ekşi demez belki sen beğenmiceksin belki hoşuna gitmicek telefonda anlatmama rağmen yok ben alıcam dedi başka birşey demedi. Dedim hesabima kapora gönderirsen ruhsatın fotokopisini yollarım dedim. Bankacisindan gelen Maili gönderdi bana. Bankayi Aradim Teyit ettim. Çalişan ile birlikte. Çalışanda bankacida doğru.

( Tek sıkıntı şu Adamın Şubesi ve Çalıştığı yer beykoz, Ben ise Beylikdüzünde oturuyorum. Burda nasıl bir yol izlemem gerekicek ? Ben adamın ayağına gidicek değilim haliyle. Böyle bir durumla karşılaşan varmı? Adamin Çalıştığı bankanin Beylikdüzü subesine gitsem işlemi çözebilirmiyiz? Satişi gerçekleştirebilirmiyiz?

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

ikuybu
14-09-2017, 23:28
Kredi onayı alabilmek için ruhsat ile başvuru yapıyorlar eğer kredi onaylanırsa o bankanın tr deki herhangi bir şubesinden krediyi kullanabilir.

2jz
14-09-2017, 23:32
İkinci elde taşıt kredili araç satışına kesinlikle bulaşmam. Çok karın ağrıtacak bir mevzu.

En mantıklısı arabayı alacak kişi ihtiyaç kredisi kullanıp parayla notere gelsin. Gerek yok riske girmeye.

furkane
15-09-2017, 00:17
Otomobil Alim-Satim'i (galeri) islettigim icin sattigimiz araclarin %30-40i kredili satis'tir. Oncelikle evet musteri araci gormeden ozellikle il disindan ise ruhsat gorsellerini ister , cunku aracin duzgunlugunden once kredinin cikip cikmamasi onemli , bu konuda soyle bir onlem alinabilinir hangi banka , sube 'den kredi kullanacagini ogrenirsiniz alicinin ve ruhsati o subeye fakslarsiniz yada mail atarsiniz. Bundan sonra kredinin onaylanmasi kaliyor. Kredi onaylandiktan sonra saticiya kredi onaylandigi belirtilen bir evrak mail atilir veya fakslanir. Satici tatmin olmaz ise her ihtimale karsi bolgesinde bulunan bankaya gidip kredinin cikip cikmadigini teyit eder . Simdi islem arac satisinda, arac satisi yapilir fakat noterde kredi'li satis yapildigina dair bir beyanda bulunamiyorsunuz arac bedelinin tamamini aldim diyip imza atiyorsunuz. Noterden aldiginiz gecici belgeyi + kasko bunlari kredinin ciktigi subeye gonderiyorsunuz. Burada onemli bir nokta var KASKO olmadan banka parayi sizin hesabiniza gecmiyor . Bu islemler sirasi ile giderse aksilik olmadan yarim gun bir imza eksikligi yada kaskoda gecikme olursa tam gununuzu alir... arac satisi ve kasko olduktan sonra bankanin parayi size yollamama gibi bir durumu yok ama kritik bazi noktalar var

furkane
15-09-2017, 00:28
Gecen bir satista basimdan gecen olayi anlatiyorum : aracin satisi verildi kredi kullanmisti alici , is yukari anlattigim prosedur gibi isledi ve kasko yapmaya geldi sira saat 15-16.00sulari ... alici evraklari sigortacisina yolladi 40dakika sonra abi sana kasko yapilamiyor diye cevap geldi , 110bin tl kredi kullanildi araca bu durumda bu para bana gelemiyor. Kasko yapilmama nedeni ise bu arkadas Kaskodan kirmizi damga yemis gecmis yillarda. Sigorta sirketlerini koruyan SISBIS diye bi yapi var bu arkadas'ta uyari veriyor. Gecmiste hatirlarsiniz pertciler diye bi kavram vardi. Sisbis ' yanlis beyanda bulunanlari , bilerek perte cikaranlari vs vs. Kara listeye aliyor . Bu durumda araci ya geri alicam yada bi sekilde kasko yapilcak bu arkadasa . En sonunda kendi sigortacimla bi adet kasko yapan bi firma buldu 4.900tl'ye bu arkadas a zar - zor kasko yapabildik. Gunun sonunda para hesaba gecti ama gereksiz bi sekilde yorgunluk olustu. Kac kisiye boylesi denk gelir Allah bilir. Simdi asil sorun su : kasko yapma durumu ... musteri kasko yapmiyorum diye bilir . Yada benim basimdan gecen durumdaki gibi aliciya kasko yapilamama durumu olabilir bu durumda nasil bir yol izlenecegini bilmiyorum

i-vtec07
15-09-2017, 00:59
Çok araba aldık sattık en son ki aracımı kredi ile konyalı hatta zengin bi adama sattım ama yok abi alışverişimiz ne kadar sorunsuzda olsa riskli . alan nakit alsın para bi yana araba bi yana.

Ben kapora aldım anahtarı vermedim ince eleyip sık dokudum ama tekrar düşününce bir daha o şekilde satış vermem. Ama kredi çıktı aynı gün hatta bi kaç saatte aldım paramı ve sadece ruhsat gönderdim herife oda bankaya satış kağıdı vs gönderdi sadece

onre
15-09-2017, 02:08
Benim aracımı sattığım arkadaş şehir dışındandı kredi kullanmadı fakat benim aracımın üzerinde kredi rehini vardı. Daha hiç aracı görmeden benim rehin tutarımı gönderdi ben rehini kaldırdım noter satışını almadan da kalan tutarı gönderdi. Açıkcası aracın satışını vermeden parayı alınca ben bile rahatsız oldum bi sıkıntı çıkar mı kaza bela gelir mi diye aracın başına. Belki benim bulunduğum şehirde esnaf olmamızdan kaynaklandı bu güven ama ne olursa olsun karşımdaki insan ben bu şekilde hareket edemezdim

Yigit-Y
15-09-2017, 07:07
Banka satıcı için bir kağıt veriyor

Şu kadar para satış sonrası satış kağıdı geldiği an hesaba geçecek şeklinde

Kredi onaylamış ise sadece plaka için düzeltme yapılır

Bu alıcı satıcı ilişkisine bakar

Bu hafta vito sattım mesela

Kredi vardı üzerinde

Adam ilk önce kredini kapatalım

Kalanı sana atayim sonra benim krediyi geçircem dedi

Sıkıntı olmadı

En güzeli kendi kredinizi kapatıp direk bloke çek yazdırmaktadır bankaya

En sağlamı böyle olur bu durumda

hanz10
15-09-2017, 09:02
Tesekkur ederim paylasimlariniz icin.

Sabah şube ile gorustum hallederiz dedi, ruhsati gonderdim inşallah karnimiz agrimaz tekrar tesekkurler herkese beylikduzu kuveyt turkte tanidigi olan varmi peki?

wolkanku
05-11-2019, 04:58
Arkadaşlar çok acil bilgiye ihtiyacım olduğu için yazıyorum

Aracımı bugün satıyorum, alıcı kişi aracım için 2. El taşıt kredisi kullandığını söylüyor ancak kafama yatmayan şeyler var
Aramızda araç alım satım işi yapan arkadaşlardan fikir talep ediyorum.

-alıcı anlaştığımız TÜM meblağ için kredi kullandığını, noterde ben satışı verdikten sonra evrakları bankaya yolladıktan sonra paranın bana geçeceğini söyledi. Araştırdığım üzere ne 9 yaşında arabaya kredi çıkıyor, ne de Tüm tutar için çıkıyor, maksimum %70i için çıkıyor, geri kalan tutar peşin verilmek durumunda. Alıcı ise ısrarla tüm tutarın geçeceğini söylüyor

-alıcı , işlerinin yoğunluğu sebebiyle dün 17:21 de arayıp banka işlemlerinin hallolduğunu söyledi. Kredi onay mektubunu sorduğumda yarın sabah hallederiz dedi, sabah olup banka ile konuşana kadar da önü kapandı.

-alıcı araca ekspertiz yaptırmayı gerekli görmüyorum araç ortada dedi, yarım saat konuştuğu kişiyle, 10 dakika kullandığı arabayla kim araba alır?

-aracımı bir firma üzerine alacaklarını belirttiler, firmanın ortaklarından birisi aracı almaya geliyor, aracın satışını verdik, bankaya noter yazısını çekip kasko sigortayı gönderene kadar, alıcı kişi firmadaki diğer ortak vekalet ile aracı aynı anda 3-4 kere başka yerlere satabilir mi? Banka ya da noter bunun için geçici bir rehin koyuyor mu? Yoksa bu büyük bir risk mi?

Bu sorularımın cevabı neticesinde ya satacağım ya da kaporasını iade edip satıştan vazgeçeceğim.

PiscocuK
05-11-2019, 06:12
Banka ve noter hemen hemen ayni saatlerde aciliyor. Bekleyip bankadan teyit alip satisi oyle verin. Bu arada sigorta yapilmadan arac satisi olmuyor. Kafaniza takilan cok fazla olumsuzluk varsa al kardesim kaporani de zaten adamin tepkisinden durumu az cok anlarsin.
Bankdan onay almadan satisi verme

wolkanku
05-11-2019, 06:34
Banka ve noter hemen hemen ayni saatlerde aciliyor. Bekleyip bankadan teyit alip satisi oyle verin. Bu arada sigorta yapilmadan arac satisi olmuyor. Kafaniza takilan cok fazla olumsuzluk varsa al kardesim kaporani de zaten adamin tepkisinden durumu az cok anlarsin.
Bankdan onay almadan satisi verme

kesinlikle.
ama banka onayı olsa bile , biz noterde satışı verdikten sonra , adamın abisi bankaya gitmeden benim aracımı farklı illere satabilir mi? yoksa satışı yaptığım anda banka tarafından rehinli mi oluyor bilemiyorum.. banka açıldığında bunları soracağım.

PiscocuK
05-11-2019, 06:50
Banka size bir mektup veriyor bu sase su plaka bu marka arac vs vs xxxx kisisi 50.000 tl alacagini taahhut ederiz vs gibi. Uzun zaman oldu hatirlayamiyorum tam yaziyi. Yani banka size bu kaseli imzali kagidi verip parayi vermezse o bankayi milyonluk yapabilirsiniz.

Sen yinede essegi saglam kaziga baglamadan kafandaki soruisaretlerinden kurtulmadan satisi verme

Ome_RS
05-11-2019, 07:33
Eğer araca kredi alındıysa bankaya sizden aldığı ruhsatı vermesi gerekli. Banka rehin koymayacağı arac üzerine kredi vermez. Hangi bankadan kredi alıyorsa alıcı o banka ile görüşüp sizde bloke çek veya o aracın krediyle alınıp satış sonrası bankadan paranın size yatacağına dair bir mektup alın. Ayrıca aklınıza takılan en ufak şüphe soru işareti varsa bile bankayla konuşup teyit etmeden sakın satış vermeyin.
Bu duruma alıcı bozulur diye de düşünmeyin. Kimse 10dk tanıdığı bir insana güvenmek zorunda değil ki bu kadar satış dolandırıcılığı varken.
Bu arada aracın tamamına kredi çıkabilir. Eğer kasko değeri piyasa değerinden yüksekse kredi de kasko değerine göre verildiğinden dolayı daha yüksek rakama kredi çıkabiliyor.

drago
05-11-2019, 07:52
Bence hiç o topa çıkmayın,

Burada da bir sürü konu vardı hatta, paravan şirketler, patronunun eşine alıyoruzlar…

Satılmayacak bir araç değilse bekleyin derim.

Arkadaşlar Dolandırıldım : ( (https://turbofsi.net/forum/showthread.php?34517-Arkada%C5%9Flar-Doland%C4%B1r%C4%B1ld%C4%B1m-%28)

Sezgin
05-11-2019, 07:59
-aracımı bir firma üzerine alacaklarını belirttiler, firmanın ortaklarından birisi aracı almaya geliyor, aracın satışını verdik, bankaya noter yazısını çekip kasko sigortayı gönderene kadar, alıcı kişi firmadaki diğer ortak vekalet ile aracı aynı anda 3-4 kere başka yerlere satabilir mi? Banka ya da noter bunun için geçici bir rehin koyuyor mu? Yoksa bu büyük bir risk mi?

Bu sorularımın cevabı neticesinde ya satacağım ya da kaporasını iade edip satıştan vazgeçeceğim.

Yazdığın kötü senaryonun gerçekleşme ihtimali var.

TarikS
05-11-2019, 08:29
Nisan'da taşıt kredisi kullanarak araç aldım wolkanku ;

- Önce ben ruhsatın fotokopisini vs bankacıma atıyorum, o krediyi hazırlatıp onaylatıyor.
- Miktar Ömer'in dediği gibi full de çıkabilir, aracı kaça aldığın bankayı bağlamıyor.
- Kredi onaylandıktan sonra bankadan benim ismim, satıcının ismi, plaka, şase vs gerekli tüm bilgilerin olduğu bir kağıt alıyoruz. "bu adamın, sadece bu belirli arabayı almak üzere bu kadar kredisi hazırdır, satıcı olan xx isimli aracı sattığına dair evrakı getirirse xx miktar parayı hesabına yatırırırız" şeklinde yazabilirler, sabit bir kalıp yoktu benim bankamda, talebine göre yazıyorlar.
- sonra ben satışı alınca evrakları bankacıma yolladım, onlar krediyi salıp da satıcının hesabına veya benim hesabıma nereye isterseniz parayı salana kadar adamın yanından ayrılamadım. O da öğle arasına denk gelince saat 11:30-45 gibi noterden çıktım saat 15'e geliyordu adamın yanından ayrıldım. en büyük eziyet buydu :)
- bir daha taşıt kredili araç alır veya satar mıyım? hayır :) ilk fırsatta hazır faizler düşükken ihtiyaç kredisi çekip taşıt kredisini hayatımdan çıkarmak istiyorum

TarikS
05-11-2019, 08:31
Nisan'da taşıt kredisi kullanarak araç aldım wolkanku ;

- Önce ben ruhsatın fotokopisini vs bankacıma atıyorum, o krediyi hazırlatıp onaylatıyor.
- Miktar Ömer'in dediği gibi full de çıkabilir, aracı kaça aldığın bankayı bağlamıyor.
- Kredi onaylandıktan sonra bankadan benim ismim, satıcının ismi, plaka, şase vs gerekli tüm bilgilerin olduğu bir kağıt alıyoruz. "bu adamın, sadece bu belirli arabayı almak üzere bu kadar kredisi hazırdır, satıcı olan xx isimli aracı sattığına dair evrakı getirirse xx miktar parayı hesabına yatırırırız" şeklinde yazabilirler, sabit bir kalıp yoktu benim bankamda, talebine göre yazıyorlar.
- sonra ben satışı alınca evrakları bankacıma yolladım, onlar krediyi salıp da satıcının hesabına veya benim hesabıma nereye isterseniz parayı salana kadar adamın yanından ayrılamadım. O da öğle arasına denk gelince saat 11:30-45 gibi noterden çıktım saat 15'e geliyordu adamın yanından ayrıldım. en büyük eziyet buydu :)
- bir daha taşıt kredili araç alır veya satar mıyım? hayır :) ilk fırsatta hazır faizler düşükken ihtiyaç kredisi çekip taşıt kredisini hayatımdan çıkarmak istiyorum

He bu kağıdı aldırmak eziyetti çünkü şubem istanbulda, ben bursadayım arabayı almak için. gittik orada bir şubeye ekrandan krediyi gösterdik falan adamlar sözlü taahhütte bulundu öyle çıktık :)

Baş belası bir süreç ya hem alıcıya hem satıcıya

CloudGrey
05-11-2019, 08:36
9 YAŞINDAKİ ARABAYA TAŞIT KREDİSi ÇIKMAZ , DOLANDIRILMAYIN !!!

5 yaş üstü araçlara kredi vermezler, ayrıca 2.el taşıt kredisini tutarının tamamını kredi ile olmaz.
verilecek kasko değerinin kredi %50-%70 oranında değişir.

2017 yılında 2009 model araba alırken iş bankasında ne tanıdıklar olmasına rağmen taşıt kredisi alamadım.

iş bankasının yapabileceğimiz ihtiyaç verip ruhsata rehin koyarım dedi, peki dedim öyle aldım.

TarikS
05-11-2019, 08:39

5 yaş üstü araçlara kredi vermezler, ayrıca 2.el taşıt kredisini tutarının tamamını kredi ile olmaz.

2017 yılında 2009 model araba alırken iş bankasında ne tanıdıklar olmasına rağmen taşıt kredisi alamadım.

iş bankasının yapabileceğimiz ihtiyaç verip ruhsata rehin koyarım dedi, peki dedim öyle aldım.

Doğrudur ben de öyle biliyorum ama 6 yaşında arabaya kredi aldım ben TFK'dan, hatta 2011-2012 araba alsam olur mu demiştim şube müdürüyle muhabbetimiz vardı, olur hallederiz diyordu which is 8-9 yaşındaki araç. uygulamaya geçmeye gerek kalmadı ama prensipte "hallederiz" dedi

CloudGrey
05-11-2019, 08:42
Doğrudur ben de öyle biliyorum ama 6 yaşında arabaya kredi aldım ben TFK'dan, hatta 2011-2012 araba alsam olur mu demiştim şube müdürüyle muhabbetimiz vardı, olur hallederiz diyordu which is 8-9 yaşındaki araç. uygulamaya geçmeye gerek kalmadı ama prensipte "hallederiz" dedi

burası 3. dünya ülkesi , burda herşey halledilir :D

Enes-x
05-11-2019, 09:02

Kasko değeri 100 bin tl olan aracı 60-70 bine satıyorsa tamamına kredi çıkabilir sanki

CloudGrey
05-11-2019, 09:19
Kasko değeri 100 bin tl olan aracı 60-70 bine satıyorsa tamamına kredi çıkabilir sanki

9 yaşa hiç konusu bile olamaz.

max 5 yaş için dediğiniz olabilir, evet.
ondada 120 bin tl sınır var bildiğim kadarı ile.

kasko değeri 120 üstünde kredilendirilebilen oran %50e düşüyor.
yani 121 bin kasko değeri olan arabayı 60a alanabiliyorsa evet tamamı kredi olabiliyor.

ama yaş en önemli etken ;)

HaKo
05-11-2019, 09:20
bana sorarsan adamların halinden vaktinden ne olduklarını az çok hisssedersin. arkadaşlar her şeyi yazmış aşağı yukarı ama içinde en ufak şüphe varsa yapma ticareti, az daha bekle bir şey kaybetmezsin.

Kredi kimden çıkmış veya gerçekten çıkmış mı anlamanın en iyi yolu bankaya gidip sormak gerek, ve arabayı kim üstüne alıyor çok önemli, gerçekten şirket ortağı mı değil mi ? altı üstü bir araba alınıyor bu kadar çetrefilli işe ne gerek var anlamıyorum. Şahsen ben peşin alır peşin satarım hiç uğraşmıyorum bu tarz muhabbetlerle.

wolkanku
05-11-2019, 11:51
bankadan alıcı sordurduttuk, iyi puanlı müşteri ve sıkıntısız sorunsuz şekilde sattık, parayı hesabımıza aldık.
yardımı dokunan herkese teşekkür ederim.

PiscocuK
05-11-2019, 12:00
bankadan alıcı sordurduttuk, iyi puanlı müşteri ve sıkıntısız sorunsuz şekilde sattık, parayı hesabımıza aldık.
yardımı dokunan herkese teşekkür ederim.

Hadi geçmiş olsun
Hayırlı olsun

arda35
05-11-2019, 12:38
Geçen yıl 2005 model aracımı banka kredisiyle sattım. Alıcıyla birlikte Kuveyt Türk şubesine gittik. Hesap bilgilerimi ve ruhsat fotokopisini aldılar. Notere gidip satışı gerçekleştirdik. Araca sigorta ve kasko yapılmasını takiben para hesabıma yattı.

furkane
05-11-2019, 23:20
1. Bankadan kredi onay yazisi iste. Tum islemler ok ise alicinin bankasi kredi onay yazisini verir. Eger baska il'de ise bu sube yakinindaki subenden teyit al. 2. Noterde satis islemi yapilirken ornegin 30bin tl'yi nakit , 70bin tl x bankasi y subesinden kredili satis diye ibare koydur. Cogu noter bilmediginden boyle bisi yok der surekli yapiyoruz bilgine.