PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dolandiricilar hakkinda!!

Tolkar B.
09-09-2015, 11:23
Arkadaşlar 1 hafta önce Arkadaşımın 2001 model 330i arabasını dolandırarak aldılar.Dolandırma taktikler şöyle başlıyor;Yaşlı bir adam oğlum arabanızı benim torunlar çok beğendi.Biz sizin arabanızı almak istiyoruz,ama ben didimde yaşıyorum bacağım kesik arabayı didime getirebilirmisin diyor.Torunlarım seni burda karşılar noterde satışı yaparsınız yanıma gelir paranızı veririm diyor.Arkadaşımın başına gelen 1 erkek bir bayan arabayı almaya izmire geliyor.pazarlık yapmadan arabayı almak istiyorlar ve direk notere geçiyorlar sözde dedeleri olan adam didimde onları bekliyor(döviz bozdurcakmış falanmış filanmış).Satış yapılıyor ve yola çıkıyorlar.Yolda bıçağı çıkarıp koltukta bacağının yanına saplıyor.O sırada arkadaş kendini arabadan atıyor ve kurtarıyor kendini şuan çok basit inanılmyacak bir tezgah gibi geliyor ama adamlar baya sistemli çalışıyor ve yerleri yurtları belli

GELELİM SAADETE BİRAZ ÖNCE BENİM ARACIM İÇİN ARADILAR DİKKATLİ OLUN...

Can's
09-09-2015, 11:28
para hesaba gecmeden yada elden alamadan babana vermıyceksın arabayı bu cok basıt ne oluyorsa guvenıp noterde satısı yapıp parayı sonra alıcagını sananlara oluyor malesef
önce para sonra satıs

Batum
09-09-2015, 11:30
çok geçmiş olsun arkadaşa
kötü bir durummuş
parayı almadan satış yapmıyacan engüzel.

onursumer
09-09-2015, 11:33
Parayi hesabimda gormeden kimseye satis vermem kusura bakmasinlar , gelemiyorsa havale cikar

2jz
09-09-2015, 11:37
Önce para sonra satış, noterde para saymalar falan boşverin.

Hesabınız yoksa bankaya gidilip hesap açılır. Araç satışı yapacağınızı belirtip para blokeli yatırılır. Noterden çıkınca satış kağıdıyla bloke kaldırılır veya vaz geçildiyse bi gün sonra parayı yatıranın hesabına geri düşer.

Kimseye güvenmek yada kimsenin size güvenmesini beklemek zorunda değilsiniz.

Tolkar B.
09-09-2015, 11:37
Kesinlikle parayı almadan satış yapılmaması gerekiyor.İş işten geçtikten sonra söylemenin faydası yok tabi ama iyi niyetten geliyorsa geliyor.

free-hifi
09-09-2015, 11:46
bununla ilgili burada çok konu açıldı tv lerde çıktılar insanlar nasıl hala kanıyorlar nasıl karşı taraf yediriyor anlamıyorum

Tolkar B.
09-09-2015, 11:48
Bu arkadaş benden rica etti bende konuyu açma gereği duydum çok samimiyetim yok arkadaşla ama üstüne birde beni arayınca yinede açmak istedim konuyu...

jeffy
09-09-2015, 11:55
Didimde noter yokmu arkadaş izmirde niye satışı veriyorsunki?

geçmiş olsun.

MK8800
09-09-2015, 11:59
Pazarlik yapmadan notere gidelim diyen türk? Zaten buradan bile suphelenmek lazimdi :D

Berkan
09-09-2015, 12:03
parayı almadan bırak aracı alının üstüne vermeyi, sürücü koltuğu dahil ancak park halindeyken oturturum. aracı üstüne aldıktan sonra içerde otmu döndürür karımı pazarlar duvaramı vurur napıyorsa yapsın

sword
09-09-2015, 12:05
satış öncesi parayı bankada bloke olayı hangi banka ? öyle bır uygulama yok dediler bana gecen sordum..

HaKo
09-09-2015, 12:08
Çok geçmiş olsunda yahu nasıl bir cesaret bu , adam arka sokakda da değil taa didimde. Sen noter satışını yapıp hiç tanımadığın adamları arabana bindirip yola çıkıyorsun. Bile bile lades resmen.

Tolkar B.
09-09-2015, 12:10
Valla bende ilk duyduğumda sizlerin verdiği tepkinin mislini verdim:)aptal olmak lazım ama yapcak bişey yok

ES353
09-09-2015, 12:10
Gecmis olsun ama arkadasiniz buyuk hata yapmis para hesabima gecmeden arac satisini bende yapmam. Hatta canli para bile almam sahte falan cikar en iyisi paranin hesaba yatmasi.

Evrenoz
09-09-2015, 12:17
Para almadan mal verirsen başına her şey gelir.. Uyanık olmak lazım 2015 Türkiyesinde..

_cAgdAsH_
09-09-2015, 12:19
bu bır deıl ıkı deıl dolandırıcılk hep aynı paranı elden yada hesapta gormeden nasıl satıs yapılıyor aklım almıyor..gecmıs olsun

Tolkar B.
09-09-2015, 12:24
Kesinlikle aynı düşüncedeyim bu güne kadar 30-40 araç değiştirdim bir gün para almadan araç satmadım

bkaraca
09-09-2015, 12:25
Para alıcı ve satıcı beraber bankaya gidilerek saydirilir kapalı zarfa konulur alıcı imza atar parayı verir.satıcı imza atar olay biter.alıp satarken en mantıklı olan bence bu.

ozan gülle
09-09-2015, 12:29
Oncelikle cok gecmis olsunda bizim insanlarimizda akillanmayacak para almadan satismi verilirmis

Emre Ekrem
09-09-2015, 12:35
Bunca yaşanan benzer durumlara rağmen hala böyle durumlar yaşanıyor, çok geçmiş olsun umarım aracı geri alabilirsiniz.

Tolkar B.
09-09-2015, 12:38
Hayır adamların tipini görseniz zaten birakın araba vermeyi yüzüne bakmassınız cahillikmi diyelim o anki arabayı satma hevesimi diyelim aptallıkm diyelim bilemedim söylediğiniz gibi bu kadar çok olay olasına rağmen hala inanıyorlar pes demekten başka diyecek birşeyim yok benimde

bymurat___61
09-09-2015, 12:43
Önce para sonra satış, noterde para saymalar falan boşverin.

Hesabınız yoksa bankaya gidilip hesap açılır. Araç satışı yapacağınızı belirtip para blokeli yatırılır. Noterden çıkınca satış kağıdıyla bloke kaldırılır veya vaz geçildiyse bi gün sonra parayı yatıranın hesabına geri düşer.

Kimseye güvenmek yada kimsenin size güvenmesini beklemek zorunda değilsiniz.

Bunun hakkında detaylı bılgi alabılırmıyız? Hangi banka ? Daha once yaptınız mı?

Bu en guvenılır yontem. Cunku noterde para sayma makınlerı yok. Eeee noterde elden alıcagımız 20 30 mılyarın ıcınde ufak ufak sahte para olmuyacagı ne malumm? Bunun için bir cozum bulabılen , yada arklı bır sey dusnunen oldu mu ?

Tolkar B.
09-09-2015, 12:49
Benim bildiğim bankadan blokeli çek kestirebiliyorsun belli bir ücret karşılığı en güvenilir yollardan birisi bu bence.

2jz
09-09-2015, 12:55
Bunun hakkında detaylı bılgi alabılırmıyız? Hangi banka ? Daha once yaptınız mı?

Bu en guvenılır yontem. Cunku noterde para sayma makınlerı yok. Eeee noterde elden alıcagımız 20 30 mılyarın ıcınde ufak ufak sahte para olmuyacagı ne malumm? Bunun için bir cozum bulabılen , yada arklı bır sey dusnunen oldu mu ?

Bloke çek diye ararsan detaylı bilgi elde edersin. Emlakçılar sık kullanır.

turkerrr
09-09-2015, 13:32
noterde sahte para verende çıkıyor en temizi önce banka sonra satış veya bankada parayı saydırıp orjinalliğini kontrol edip noterde alışverişi bitirmek.

SGTI
09-09-2015, 13:41
Bi ara benide benzer taktikle ankaradan aradilar polomu satarken.Arabayi buraya getir begenirsem alayim dedi.E begenmessen ne olucak dedim, e o zaman almam dedi :D
Bayada ciddi konusuyodu benimki ne rahat insandi ya baya kufur ettiydim

Runo
09-09-2015, 13:50
Harbiden bunların babaannesi kaşar

streetracer_nos
09-09-2015, 13:50
Araba alacak adam gelir baktırır alır buraya getir ne demek ya köşeden tost ayran mı söylüyon:)

2jz
09-09-2015, 13:51
Arabayı getir bakayım beğenirsem alırım demek ne yaa :D

DeliceBirkan
09-09-2015, 14:08
Çok geçmiş olsun arkadaşınız büyük hata yapmış.

G_TT_I
09-09-2015, 14:10
Noter zaten soruyor paranı aldın mı diye.
Bankada öyle satış blokesi olduğunu sanmıyorum.
Geçen sıfırı 150 olan arabayı bi mal tanıdık 193 yazdı adamlar al sana kapora getir arabayı, vekalet ile satış alacaz, müşteride görünce nakit ödeyecek durduramadık kalktı gitti. Bide para kazanmasını istemiyoruz gibi bizi suçlu çıkardı :)
Sonra direkten döndü mal :) özellikle çok isteyen uyanıkları seciyorlar.

dahan
09-09-2015, 14:14
yukarda arkadaş çok önemli bi bilgi verdi ,noterde sahte para bile veriyolar diyor,noterde parayı almadan satış vermem diyen arkadaşlar yeni tecrübe kaxandı tabi bende:)

burak_2885
09-09-2015, 14:22
Yanlış anlamayın ama bu kadar kolay tufaya düşülmez ki.. Hayatında alı-sat yapmayan ben(babam ilgilenmiştir hep) düşmem bu duruma yani

2jz
09-09-2015, 14:34
Bankada öyle satış blokesi olduğunu sanmıyorum.

www.vakifbank.com.tr/bloke-cek.aspx?pageID=268

byspeedman
09-09-2015, 14:42
Abi iyi işi bilen noter imzayı atmadan para işi tamam mı diye soruyor al canlıyı at imzayı.

dragon07
09-09-2015, 14:45
ben size bikaç cümle ile özetleyim

Para biyana mal biyana

para senin mal benim gibi

banka biyana noter biyanada olabilir

taytay
09-09-2015, 14:53
Dolandırıcılar günde kimbilir kaç kişiyi arıyor illaki içlerinden birisi tufaya düşüyor arabayı satmanın hevesiyle sanırım gözüne perde iniyor insanların, benim cevremdede buna benzer bi olay olmuştu. Ben parayı görmeden kesinlikle notere gitmem heleki bu devirde.

AliGizda
09-09-2015, 14:55
Neler oluyo abi ya neler duyuyoruz şuraya bak, sorsan o karaktersize Elhamdurillah Müslümanız der.

Ben parayı hesabıma havale istiyorum, en son arabamı babamın hesabına EFT yaptı yanımda arkadaş notere evrakları verdim satışı yapma evrakları hazır olsun dedim babam bankacısını aradı para hesaba geçince satışı verdim. Ben kesinlikle para almam noterde, adam giderken çıkışta iter bi yere alır kaçar falan diye düşünürüm hep.

exca-
09-09-2015, 14:56
Ben elden para alma taraftarıda değilim, elinizde bi dünya para olacak noter çıkışı vs. Gelip onu zorla almayacakları ne belli? En temizi para bankaya yatar sonra notere gidilir. Bu güne kadar hep böyle yaptım. Elinde nakitle gelen oldu, götürdüm şubeye hesabıma yatır burdan dedim sonra notere gittim.

burak_2885
09-09-2015, 14:56
Birde şöyle birşey var, bırakın başka şehire başka semte gitmem. Alacak olan adam ayağıma gelir ben neden gideyim ?

G_TT_I
09-09-2015, 14:58
www.vakifbank.com.tr/bloke-cek.aspx?pageID=268

Bloke çek diyor, sen teminat yatırıyorsun karşılığı kadar çek veriyor, yani çek defteri olmayanlar için olabilir.

Biz satışa gidiyoruz adamın hesabına para yatırıcam ama altına not düşün satış yapılana kadar bloke olacak, noter satış evrağı ile parayı çözebilirsiniz gibi bir sistem var mı?

fthdrn
09-09-2015, 15:12
E yuh be adamın resmen basireti bağlanmış. Canlıyı cebimde görmeden noterden içeri bile girmem.

bkaraca
09-09-2015, 15:22
Peki parayı alana karşı alıcı kendini nasıl koruyacak ? Diyelim ki satışta pürüz çıktı ? Yada adam bir şekilde kacti giitti o zaman ne olacak ? Su su plaka nolu araca satış bedeli diye mi yatırmak en doğrusu ?

bymurat___61
09-09-2015, 15:44
Gecen bır akrabama kazalı bır arac aldım. Gıttıık notere işlemlere başladık. Baktım aracçta satısında puruz yok. Sonra dedım hesaba dusurun parayı hesaba yatıırldı.

20 dk bekledık ama cep telefonundan sorgulamasını yaptı. Sora satısı verdı. .Tertemız. Ama yatırtrkende 34.xxx xxxx palakı aracın satıs bedeli diye notta dusduk.
Hatta gıdınce de soyle bır baktım notere boş mu dolu mu noter? kaç kişi calışıyor felan .

Cunku adamlar ıkı kişi ile bır sahte bır noter kurup ne dolandırıcılıklar yapılıyor. Çok uyanık olmak lazım cokk..

Firat.M3
09-09-2015, 16:52
Peki parayı alana karşı alıcı kendini nasıl koruyacak ? Diyelim ki satışta pürüz çıktı ? Yada adam bir şekilde kacti giitti o zaman ne olacak ? Su su plaka nolu araca satış bedeli diye mi yatırmak en doğrusu ?

ben bunun için hem alırken hem satarken notere evrakları veriyorum / verdiriyorum. aracın satışında herhangi bir problem olup olmadığını sorup, yok ise evrakları imzaya hazırlar mısınız biz bankayı halletmeye gidiyoruz diyorum. bankada para işini halledip sonrasında noterde bekleyen ve hazır olan evraklara da imzalayıp satışı veya satın almayı bitiriyorum.

böylelikle hem satışta sorun olup olmadığını ticaret öncesinde öğrenmiş oluyorum, hem evraklar kimlik vs noterde oluyor. Hem de bankayı halletmiş oluyorum imza atmadan. Alırken de satarken de dürüst olan kabul ediyor zaten.

onn_dear
09-09-2015, 17:42
Walla bu dolandırıcılık olaylari patladi gitti, cok dikkatli olmak lazim

Doom
09-09-2015, 17:52
çok dikkatli olmak lazım..
memlekette ADAM kalmadı...

iyiçalışmalar
EMRE

TEQUILA
09-09-2015, 18:01
Bu arkadaşın başına gelen dolandırıcılıktan ziyade gasp olmuş.

Para bloke olayı emlakta oluyor. Araç hadisesini araştırmak lazım. Araba alırkende satarkende insan hep tedirgin oluyor.

aykutsafakyaman
09-09-2015, 18:27
Usta adam sizin arabaya talipse cagirin tekrar temiz bi dövün ondan sonrasi size kalmis .

ZX-636R
09-09-2015, 21:31
Uzun bir cevap yazmıştım cepten gönderene kadar login hatası vs. Kayboldu kusura bakmayın tekrar yazamayacağım

Bu işlemlerde bence en kesin yöntem "bloke çek"
Çalıştığınız bankadan çok rahat alabilirsiniz

ZX-636R
09-09-2015, 21:40
Bu arkadaşın başına gelen dolandırıcılıktan ziyade gasp olmuş.

Para bloke olayı emlakta oluyor. Araç hadisesini araştırmak lazım. Araba alırkende satarkende insan hep tedirgin oluyor.

Arkadaşlar karıştırıyorsunuz emlakta da sizin yazdığız gibi bloke diye birşey yok .
Emlaktaki bloke kredi kullandığınız için banka tapu satışı yapmadsn ve kendi ipoteğini tesis etmeden krediyi serbest bırakmamasıdır ve kredinin amacı dışında kullanılmasını engellemek için parayı satıcı dışında bir kimseye ödememesidir. Bu özünde konut kredilerinde %15 KKDF ve %5 BSMV olmadığı için devletin vergi kaybını önlemek için bankalara yaptırımıdır

Kadyr
09-09-2015, 21:48
geçen hafta aracımı sattım. imkan varsa bu iyi bir alternatif. adamla beraber banyaka gittik o parayı çekti koydu poşetine sonra notere gittik orda parayı verdi bana aracın satışını verdim.parayı zaten bankadan aldığımız için sahte olma sorunu yok.
he ondan önceki haftada araç alırken mecburen adama önce parayı yatırdık hesabına bankadan araç plakasını yazarak satış bedeli diye sonra noterde satışı verdi.

ZX-636R
09-09-2015, 22:06
geçen hafta aracımı sattım. imkan varsa bu iyi bir alternatif. adamla beraber banyaka gittik o parayı çekti koydu poşetine sonra notere gittik orda parayı verdi bana aracın satışını verdim.parayı zaten bankadan aldığımız için sahte olma sorunu yok.
he ondan önceki haftada araç alırken mecburen adama önce parayı yatırdık hesabına bankadan araç plakasını yazarak satış bedeli diye sonra noterde satışı verdi.

İlk yöntem özünde hepimizin yaptığı yöntem, spot satış-nakit ödeme.
İkinci önerizde satıcı notere giderken olda kaçsa, yada bir sebeple satışı yapmasa parayı geri almanız min 2 yıl ve bence %25 ihtimal.
Şöyle örnek vereceğim siz düşünün gerisini, bir müşterimizin hesabı hacklendi, para bizim "bu işlem dolandırıcılık işlemidir, parayı bize iade edin bununla ilgili yasal bir aksi karar çıkarsa banka olarak biz size ödemeyi taahhüt ediyoruz" diye yazı vermemize rağmen karşı banka parayı bize iade etmedi. Sadece tedbir amaçlı bloke koyup mahkeme kararı istedi. Hacker başkabir işleminden yakalanıp hapise girince bulundu. Kendisi ilk duruşmada suçunu kabul etmesine rağmen müşterinin parayı geri alması 1 yıldan uzun sürdü. Düşünün adam sadece bana borcu var onu ödedi dese dava deliller,muhasebe kayıtları, hesap hareketleri vs. Enaz 3 yıl sürer. Bu sürede para zaten dolar ve euro karşısında pul olur üstüne de min 3.000 4.000 avukat ücreti ödersiniz

Kadyr
09-09-2015, 22:19
Orasida oyle her turlu muamma.en guzeli nakit veya arkadaslarin dedigi gibi evraklar hazir olur havale yapar imzayi atarsin.gerci yapan herturlu yapar...karsindaki insanda tipinden belli ediyor az cok

sword
09-09-2015, 22:39
nakit iyidir arkadaşlar yokmu yakın arkadaşınız akrabanız tek niye gidiyorsunuz alım satıma :)

aybarsdnr
09-09-2015, 23:58
Ben aracı alırken de satarken de, önce bankaya parayı yatırıyorum veya yatırmalarını rica ediyorum. 34 xxx zz plakalı aracın satış bedeli diye yazdırıyorum. Banka içerisinde ya anahtarı ve ruhsatı veriyorum ya da alıyorum. Yasal olmasa da bir güvence yine de. Adam arabanın parasını alıp kaçsa en azından anahtarı ruhsatı bende, saklarım arabayı bir yere ikimizde uğraşır dururuz

Bolkar1st
10-09-2015, 01:17
Arkadas noter bile soruyor paranızı akdinizi diye almadığın parayı aldimmi diyosun evet demesen satis verilmez. Kusura bakma ama babamin oğlu değiller vermem oyle once para sonra araba