PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Memurluğu bırakıp esnaf olmak hk.

suk3b3
10-09-2015, 18:37
Arkadaşlar s.a. şuan devlet memuruyum. Ama mesleği bırakıp ticarete başlamak istiyorum. Amcalarim ve babam esnaf. Çocukluktan 23 yaşıma kadar ticaretin içinde oldum. Az cok alıp satma işine kafam basıyor. Şuan olan olaylar dolayısı ile hayatımı bazi kişiler koltuklarında otursun diye tehlikeye atarak aylik 4.000 tl civari kazanıyorum. Ve gerçekten ben ve birlikte timde çalıştığımz diğer kardeşlerim gerçekten çözüm bulamıyoruz. Ne uğruna can veriyoruz belli değil. Düşman kim dost kim seçemez olduk. Evimize gitmek zaten hayal. Amir mudur ayrı telden.siyasi vs.derken bunaldm baya.

Smdi beceremiyosan çık zaten tarzında dan dun yapacak kişiler çıkar muhtemelen. Ama cvp vermek istemiyorum. Yanınızda 2 sene birlikte kaldığın insanı şehit verince ve kahpece olduğunu bilince ve buna yukarıdan çözüm gelmiyorsa yakın yıkın demiyorlarsa ben bu işte pislik ararım. Benim hayatm üzerinden edebiyat yapmasın ne siyasi ne idari insanlar.

Neysr konuya dönüyorum. 200bin lira param var. Ne iş yapabilirim ?
Aklıma gelenler
Oto yıkama
Cafe
Simit sarayi
Emlakçılk
Ufak galeri
Halı saha.
Ayrıca evliyim. Eşim öğretmen. Bana bi çözüm yolu bulalım el birliği ile. Gerçekten yaptığım iş ile mutluyum aslında ama hak adalet ve Eşitlik namina hic bir sey yok. Bana roket atani ayağından vurmam gerekli.buda imkansız. Helikopter cobra dan pahalı olduğu için personel sevkinde kullanılamıyor ve anti tank mayına basıp ne deli arkadaşlarm şehit oldu.
Söylenmesi gereken cok fazla şey var ama bana kalsın.

burakgunay
10-09-2015, 18:40
abim imkanın varsa bırak kaç kurtar kendini, bu iş 1-2 kişinin hakkaniyetli çalışmasıyla olacak iş değil. İnsanlar pisi pisine can veriyor. Sokam böyle adalete.

yucelebeci
10-09-2015, 18:41
Kardeşim herkesin hayat felsefesi, hayata bakışı farklıdır tabi ama çalışıp kazanıp ailenle keyif içinde yiyemeyeceksen o para bi boka benzemez kusura bakma, ticaret yapması bilen için her zaman kazandırır fakat ekonomi şuan çok tehlikeli ayrıca yapacağın işi bilmiyorsan herhangi bir tecrüben yoksa o işe çok girme derim

Mivec_4G63
10-09-2015, 18:43
Arkadaşlar s.a. şuan devlet memuruyum. Ama mesleği bırakıp ticarete başlamak istiyorum. Amcalarim ve babam esnaf. Çocukluktan 23 yaşıma kadar ticaretin içinde oldum. Az cok alıp satma işine kafam basıyor. Şuan olan olaylar dolayısı ile hayatımı bazi kişiler koltuklarında otursun diye tehlikeye atarak aylik 4.000 tl civari kazanıyorum. Ve gerçekten ben ve birlikte timde çalıştığımz diğer kardeşlerim gerçekten çözüm bulamıyoruz. Ne uğruna can veriyoruz belli değil. Düşman kim dost kim seçemez olduk. Evimize gitmek zaten hayal. Amir mudur ayrı telden.siyasi vs.derken bunaldm baya.

Smdi beceremiyosan çık zaten tarzında dan dun yapacak kişiler çıkar muhtemelen. Ama cvp vermek istemiyorum. Yanınızda 2 sene birlikte kaldığın insanı şehit verince ve kahpece olduğunu bilince ve buna yukarıdan çözüm gelmiyorsa yakın yıkın demiyorlarsa ben bu işte pislik ararım. Benim hayatm üzerinden edebiyat yapmasın ne siyasi ne idari insanlar.

Neysr konuya dönüyorum. 200bin lira param var. Ne iş yapabilirim ?
Aklıma gelenler
Oto yıkama
Cafe
Simit sarayi
Emlakçılk
Ufak galeri
Halı saha.
Ayrıca evliyim. Eşim öğretmen. Bana bi çözüm yolu bulalım el birliği ile. Gerçekten yaptığım iş ile mutluyum aslında ama hak adalet ve Eşitlik namina hic bir sey yok. Bana roket atani ayağından vurmam gerekli.buda imkansız. Helikopter cobra dan pahalı olduğu için personel sevkinde kullanılamıyor ve anti tank mayına basıp ne deli arkadaşlarm şehit oldu.
Söylenmesi gereken cok fazla şey var ama bana kalsın.

Sen siyaseti yapmışsın kimse siyaset yapmasın diyorsun. Allah bahtını açık etsin ne diyeyim.

MK8800
10-09-2015, 18:52
200bin lirayla bahsettğiniz işleri kurup da aylık 4.000den fazla kazanacağınızı düşünmüyorum , zaten doğru düzgün bir yerde düşünseniz yarısı kiraya gider

fthdrn
adam ne demiş ki ya ? Bu kadar körü körüne bakmayın olaylara.
Öneriye gelecek olursam, al sat yapmayı ek iş gibi düşünmelisin. Emlakçılık da hemen getirisi olan bir şey değil diye tahmin ediyorum.

suk3b3
abim imkanın varsa bırak kaç kurtar kendini, bu iş 1-2 kişinin hakkaniyetli çalışmasıyla olacak iş değil. İnsanlar pisi pisine can veriyor. Sokam böyle adalete.
Arkamzda dursalar terör kalmaz ama duran yok. Ayrıca tck 314/2 de 5-10 sene ceza diyor. Icerde yatan dhkpcli var mi ?

Kardeşim herkesin hayat felsefesi, hayata bakışı farklıdır tabi ama çalışıp kazanıp ailenle keyif içinde yiyemeyeceksen o para bi boka benzemez kusura bakma, ticaret yapması bilen için her zaman kazandırır fakat ekonomi şuan çok tehlikeli ayrıca yapacağın işi bilmiyorsan herhangi bir tecrüben yoksa o işe çok girme derim
Haklısın . Babam toptancı. Ve kısmen üretici. Sanayi tipi temizleyici ve asit üretimi üzerine. O işe dewam etmrk istemiyorum. Daha insan içinde olacak bsey arıyorm. Cafelerde flan cok çalıştım ama.

Sen siyaseti yapmışsın kimse siyaset yapmasın diyorsun. Allah bahtını açık etsin ne diyeyim.
Amin Sağol

furkane
10-09-2015, 18:57
Olaya sadece ticaret olarak bakarsanız, yıllık 48bin tl maaş, 200 bin tl de 20bin tl banka faizi gelir getirir ortalama 65-70bin tl geliriniz var buda yaklaşık ayda 6bin tl eder bu parayı ticarette kazanabilmeniz için, eleman maaşı, yer kirası, mal vs yaklaşık ayda 10bin tl ciro yapmanız gerekir ki ayda 5-6 bin tl cebinize kar kalsın. Bu iş tutmadı diyelim bu sefer sıfırlanırsınız benim tavsiyem illa değişicem bu işi diyorsanız güvendiğiniz birisi var ise onunla başlayın belli bir sermaye koyun oda koysun siz yokken o göz kulak olur baktınız iş tutuyor eyw diyip 4 bin tl yi yakar esnaflıktan ilerlersiniz

mert_can 41
10-09-2015, 18:57

Adam bir şey dememiş ki memurum dese herkez memurluk bırakılıp ticarete atılınmaz diyip geçicek oda içinde bulunduğu durumu anlatmış siz olsanız aynı durumda siz de söylersiniz sanırım

Bu arada emlakçılık veya galeri diyorum bende özellikle emlakçılık sıfır sermaye çok para bizim bir emlakçı var adam yeni kasa mercedesle jiple müşteri getiyo eve :D tekstil veya sermaye gerektiren işlere şu aralar girilmez çünkü onlarda sıkıntılı

canozgur106
10-09-2015, 19:11
Ticaret demişsin ama her zaman getirisi tahmin edildiği kadar fazla olmuyor biraz elinde ki paranın kıymetini bil bu zamanda kazanılması pek kolay değil Allah yardımcın olsun seçiminde iyi düşün..

sinanbaysal
10-09-2015, 19:12
Sonun hayırlı olsun.. bencede çalışıp kazandığın parayı ağız tadıyla yiyip harcayamadıktan sonra belkıde Allah korusun harcayamayacak olduktan sonra ne anlamı var aylık 4 bın lıranın. Eşin zaten öğretmen miş zor zamanında evine ekmek alıcak bi gelirin olucak. daha önce fazlasıyle tecrübenın oldugu bir işe girmelisin. bi tanıdığımz küçük bir kasabada açtığı ekmek fıırnı ıle cok cok ıyı yerlere geldıler. esnaflık yapıcaksan yapıcan ısı cok ıyı dusunup arastırmak lazım.

painkller
10-09-2015, 19:35
bu olaymı siyaset, bu kadar msalak bi millet olduk ya. adam canını, evini ve barkını dusunuyor. ayriyetten işini sevdiğini ama ne için kimlere hizmet ettğini bilmediğinden bırakıp bildiği işe esnaflığa dönmek istiyor.çünkü gerçekten körü körüne ölümler, gaziler ve şehitlerimiz geliyor neyse konular gerçekten derin ve bu konu hiç olmasın. ben bu konuda sonuna kadar destekliyorum. ne açarsanız açın rabbim yolunuzu ve bahtınızı açık etsin.

oturduğumuz yerden yorum yapmak yerine en azından empati kuralım.

Octane
10-09-2015, 19:53
Yukarıdaki 'güvendiğiniz biri sermaye koysun siz de koyun tutarsa oradan ilerlersiniz' yorumuna benden +1. Söylenecek her şey söylenmiş.

MCN21
10-09-2015, 20:24
Şu ortamda ticarete girmek bana mantıklı gelmiyor. Hizmet satılıcaksa olabilir.

evolution_9
10-09-2015, 20:25
hocam bende aynen senin gibi 4000 lira maaşla çalışıyordum bıraktım işi ticarete başladım. yeri geliyor 10 kazanıoyosun yeri geliyor 1 ay cebine hiç bişey girmi,yor piyasa çok bozuk kimse vereceğim dediği zamanda ödeme yapmıyor düzenli gelirin yok çoğu zaman kredi kartını vs. zamanında ödeyemiyosun ortalık şu an için ticaret yapmak için en kötü zaman. bence o paranla yakın zamanda imar geçecek bi yerden arazi al ticarette kazanağın paranın çok daha fazlasını getirir sana bi bakmışsın 5 tane dairen olmuş

İbrahim33
10-09-2015, 20:28
yerinde olsam işime devam edip , arsa kovalarım.

ckrc
10-09-2015, 20:39
Su an mobildeyim, yerinde olsam dakika durmam istifa ederim.
12/24 mesaisi olsun, devletin en kolay feda edilen, onemsenmeyen, olume gonderilen, sendika hakki bile olmayan memur olmanin getirisi 4 binse goturusu 10 bindir.
Daha az bile para kazansan, daha huzurlu, kendi isinin patronu oldugun mutlu bir yasantin olur. Hem anadoludan daha buyuk-guzel bir sehirde yasarsin. Esinde ogretmenmis en olmadigi zamanda bile sabit bir gelirin var demektir.
Ticareti biliyorum demissin, Biliyorsun ki risk almadan kazanc saglayamazsin. Bilmedigin ise girmek alinabilecek bir risk mi degil mi bilemiyorum ama bildigin bir is varken benim alabilecegim bir risk olmazdi

ckrc
10-09-2015, 20:40
12/24 mesaisi olsun, devletin en kolay feda edilen, onemsenmeyen, olume gonderilen, sendika hakki bile olmayan memur olmanin getirisi 4 binse goturusu 10 bindir.
Daha az bile para kazansan, daha huzurlu, kendi isinin patronu oldugun mutlu bir yasantin olur. Hem anadoludan daha buyuk-guzel bir sehirde yasarsin. Esinde ogretmenmis en olmadigi zamanda bile sabit bir gelirin var demektir.
Ticareti biliyorum demissin, Biliyorsun ki risk almadan kazanc saglayamazsin. Bilmedigin ise girmek alinabilecek bir risk mi degil mi bilemiyorum ama bildigin bir is varken benim alabilecegim bir risk olmazdi

Ölum riski, parasiz kalma riskinin yaninda alinabilecek bir risk degil hele cocugunuz varsa.

OrcunInce
10-09-2015, 20:41
Bazı kesimler bu ara çok hassas, siyaset yapmasan da yaptın sanıyorlar.
Neyse kazandığın para yaşadığın yere göre çok güzel bir para ama içinde bulunduğun durum çok zor.
yerinde olsam ben de karar veremezdim. Allah kolaylık versin.

coolvtec
10-09-2015, 20:47
Ticarete atılmak yerine şuan ki becerleriniz doğrultusunda güzel bir işe girip, elinizdeki 200bin tl parayı da al-sat (ev, araba) ile büyütmye çalışabilirsiniz. Eşiniz de öğretmenmiş, düzenli bir geliri var nasıl olsa. Ben olsam eşimi çocuklarımı alıp egede bir sahil kasabasına gider orada bir işe girer bir taraftan da kafe, pansiyon apart otel vb bir iş kurmaya çalışırdım. bir taraftan da yılların verdiği stresi atardım.

Allaha emanet olun.

fdoganb
10-09-2015, 20:51
seçimdi bilmem neydi en iyi ihtimalle yılbaşına kadar piyasalar iptal bana göre. illaki istifa edicem diyosanız bir süre kafa dinleyin ve seçim sonuçlarını bekleyin bence. 1 kasımdaki seçimlerde de net bir durum oluşmazsa aylar süren bir durgunlukla başbaşa kalabilirsiniz girdiğiniz işte

2jz
10-09-2015, 21:03
Ankarada gittiğim sürekli gittiğim bi kafedeki garson arkadaş buharlı oto yıkama makinası almıştı. Taksi durakları, el brosürüyle ankarada ufaktan iş yapıyordu. İşini dikkatli temiz yapınca sabit müşterisi artmıştı. Sonra dükkan kiralayıp oto yıkama yapmaya başladı. Bu yazın başında halı, perde, yorgan yıkama işinede girmiş. İşini iyi yapana sermayesi az güzel getirisi olan işler.

Allah yardımcın olsun.

PiscocuK
10-09-2015, 21:06
200.000 tl nin adi var.bahsettiginiz islerin bir cogu olmaz
Bence maasini gununde ve tam alabileceginiz bir ise girin bu parayi ekstra al sat ile degerlendirin derim

marikan
10-09-2015, 21:12
Hocam kurum değiştirme şansınız yok mu?

kelalper
10-09-2015, 21:26
Şu an için o para ile ticarete girdiğin anda inan ki aldığın mal anında satılacak. Ama ödemesini ne zaman geri alabileceksin. Bunu döndürebilecek misin? Şu anda ekonomi diye bişey yok herkes yakaladığına çökmeye çalışıyor. Ben otoyıkama sektöründeyim müşterim bile bana çökmeye çalışıyor koca Q7yi 15 yıkayacaksan bırakiim akşama alırım dio. Hem otopark gibi kullanıcak beni hem de 35 e yıkadığım arabayı 15 e yıkatacak. Ve bütün piyasa aynı durumda sadece bize özel diil. Bence biraz sık dişini kardeşim.

Mutlu Değerli
10-09-2015, 21:31
Ticaret risktir. Batmayı hiç düşünmüyosunuz galiba. Türkiye şartlarında 4.000tl deli para bence...

Bence bu daralma (kriz) dönemlerinde hiç bi işe el atılmaz.

i-vtec07
10-09-2015, 21:32
iş konusunda bi tavsiye veremem ama elde 200 varsa 150 sini riske atın .50 si el altında dursun. ansızın çıkabilecek olumsuz süprizleride düşünmek lazım . hayırlısı olsun sizin için .

mehmet6r
10-09-2015, 21:33
Öncelikle abim Allah yardımcın olsun, yapacağınız iş hakkında yorum yapamam ama şunu kesinlikle diyebilirim affına sığınarak; Rızkı veren Allah, sen yaratılmadan rızkın yaratılmış böyle düşündüğün ve inandığın zaman işin çok daha kolay olacağına inanıyorum.
Senin durumun kadar zor değil ama benzer durumu Ben de yaşadım, uzakyol kaptanlığını ailemin olduğu durumdan dolayı maddiyat sebepli seçtim. Ve mutlu olmadığım için yukarıda bahsettiğim gibi düşünerek üniversite terkettim. Şuan en azından mutluyum. Tabi bu senin derdinin yanında lafı olmaz.
Allah yâr ve yardımcın olsun. Rabbim kuluna kaldıramıyacağı yük vermez.

Frid
10-09-2015, 22:04
Allah yardımınız olsun, başka bir memuriyete geçme imkanınız varsa denemelisiniz bence. yapabilirim diyorsanız da ticareti deyin, bildim bileli hep ticarethane sahiplerinin lafları söylemleri aynıdır, para hiç bir zaman kolay kazanılmadı ki.

TigeR
10-09-2015, 22:45
Maaşsız 6ay izin alınabiliyordu sizin kurumda var mı bilmiyorum ama işi kurup 6 ay izin alınıp denenebilir. Baktınız olmuyor geri dönersiniz.Allah yolunuzu açık etsin

suk3b3
10-09-2015, 22:48
200bin lirayla bahsettğiniz işleri kurup da aylık 4.000den fazla kazanacağınızı düşünmüyorum , zaten doğru düzgün bir yerde düşünseniz yarısı kiraya gider
detaylı araştrmak lazm kira flan skıntı evt

adam ne demiş ki ya ? Bu kadar körü körüne bakmayın olaylara.
Öneriye gelecek olursam, al sat yapmayı ek iş gibi düşünmelisin. Emlakçılık da hemen getirisi olan bir şey değil diye tahmin ediyorum.
hemen getiri istemiyorum.aylık 4 bin kazanmak zorunda da değilm ama boş durmamak için ortalama 2 bin yeterli

Olaya sadece ticaret olarak bakarsanız, yıllık 48bin tl maaş, 200 bin tl de 20bin tl banka faizi gelir getirir ortalama 65-70bin tl geliriniz var buda yaklaşık ayda 6bin tl eder bu parayı ticarette kazanabilmeniz için, eleman maaşı, yer kirası, mal vs yaklaşık ayda 10bin tl ciro yapmanız gerekir ki ayda 5-6 bin tl cebinize kar kalsın. Bu iş tutmadı diyelim bu sefer sıfırlanırsınız benim tavsiyem illa değişicem bu işi diyorsanız güvendiğiniz birisi var ise onunla başlayın belli bir sermaye koyun oda koysun siz yokken o göz kulak olur baktınız iş tutuyor eyw diyip 4 bin tl yi yakar esnaflıktan ilerlersiniz
çok para peşinde değilim. haklsn güvendiğim biriyle girersem daha net yol alırım ama çok büyük de hayallerim yok işin açığı

Adam bir şey dememiş ki memurum dese herkez memurluk bırakılıp ticarete atılınmaz diyip geçicek oda içinde bulunduğu durumu anlatmış siz olsanız aynı durumda siz de söylersiniz sanırım

Bu arada emlakçılık veya galeri diyorum bende özellikle emlakçılık sıfır sermaye çok para bizim bir emlakçı var adam yeni kasa mercedesle jiple müşteri getiyo eve :D tekstil veya sermaye gerektiren işlere şu aralar girilmez çünkü onlarda sıkıntılı
para kazanamasam dahi en azndan iş yerini kapatsam da elimde avucumda 3-5 kuruş kalacak bi iş olmalı ayrıca. emlakçılık mantıklı geliyor.

Ticaret demişsin ama her zaman getirisi tahmin edildiği kadar fazla olmuyor biraz elinde ki paranın kıymetini bil bu zamanda kazanılması pek kolay değil Allah yardımcın olsun seçiminde iyi düşün..
teşekkür ederim. uzun uzun düşünüyorum. dediğin gbi hiç kolay değil

Sonun hayırlı olsun.. bencede çalışıp kazandığın parayı ağız tadıyla yiyip harcayamadıktan sonra belkıde Allah korusun harcayamayacak olduktan sonra ne anlamı var aylık 4 bın lıranın. Eşin zaten öğretmen miş zor zamanında evine ekmek alıcak bi gelirin olucak. daha önce fazlasıyle tecrübenın oldugu bir işe girmelisin. bi tanıdığımz küçük bir kasabada açtığı ekmek fıırnı ıle cok cok ıyı yerlere geldıler. esnaflık yapıcaksan yapıcan ısı cok ıyı dusunup arastırmak lazım.
her işi düşünüyorum. ufak ufak araştırıyorum fırsat buldukca nerde ne ne kadar .kiralar evler dükkanlar öğrenci sayısı vb. bakalm bi baltaya sap olabilcem mi

bu olaymı siyaset, bu kadar msalak bi millet olduk ya. adam canını, evini ve barkını dusunuyor. ayriyetten işini sevdiğini ama ne için kimlere hizmet ettğini bilmediğinden bırakıp bildiği işe esnaflığa dönmek istiyor.çünkü gerçekten körü körüne ölümler, gaziler ve şehitlerimiz geliyor neyse konular gerçekten derin ve bu konu hiç olmasın. ben bu konuda sonuna kadar destekliyorum. ne açarsanız açın rabbim yolunuzu ve bahtınızı açık etsin.

oturduğumuz yerden yorum yapmak yerine en azından empati kuralım.
teşekkür ederim iyi dileklerin ve desteğin için. Allah razı olsn senden

Yukarıdaki 'güvendiğiniz biri sermaye koysun siz de koyun tutarsa oradan ilerlersiniz' yorumuna benden +1. Söylenecek her şey söylenmiş.
tutmazsa da elimde bişeyler kalmalı işte o yüzden ince eliyorum. yoksa her köşede çiğ köfteci var. açar otururum da bize olmaz yani.

hocam bende aynen senin gibi 4000 lira maaşla çalışıyordum bıraktım işi ticarete başladım. yeri geliyor 10 kazanıoyosun yeri geliyor 1 ay cebine hiç bişey girmi,yor piyasa çok bozuk kimse vereceğim dediği zamanda ödeme yapmıyor düzenli gelirin yok çoğu zaman kredi kartını vs. zamanında ödeyemiyosun ortalık şu an için ticaret yapmak için en kötü zaman. bence o paranla yakın zamanda imar geçecek bi yerden arazi al ticarette kazanağın paranın çok daha fazlasını getirir sana bi bakmışsın 5 tane dairen olmuş
o taraklarda bezim var evet baya araştırıyorum. daha önce de o tarz bi iş yaptm kazandm 2 kat. ama ona da belli sermaye lazm. 2 ye katlasam döndürürm çarkı. bakalm şuan o iş daha garanti görünüyor. saol tavsiyen için

Şu ortamda ticarete girmek bana mantıklı gelmiyor. Hizmet satılıcaksa olabilir.
sende haklsn kardeşim. önümüz karanlık

yerinde olsam işime devam edip , arsa kovalarım.
onu bi yandan yapıyorum da kardeşim dediğim gbi artk ailem büyüdü. eve uğrayamıyorum. yeni yeni icatlar çıkıyor. son 7 ayda 3 ay eruh 1 ay silopi 1 ay başkale de çalıştım. kobani olaylarından bu yana saysam 1 senede en az 8 ay dışardaydm yani operasyondan operasyona koşuyoz. yeter artk

Ticareti biliyorum demissin, Biliyorsun ki risk almadan kazanc saglayamazsin. Bilmedigin ise girmek alinabilecek bir risk mi degil mi bilemiyorum ama bildigin bir is varken benim alabilecegim bir risk olmazdi 4 değil 10 verse de aynısını düşünür oraya 400 bin liram var yazardm. yıldık artık. yoksa çok seviyorum mesleğimi. yani eskiden seviyordum

Ölum riski, parasiz kalma riskinin yaninda alinabilecek bir risk degil hele cocugunuz varsa.
ölümden korkmadım hiç ,sadece boşuna ölme riski zoruma gidiyor.

Bazı kesimler bu ara çok hassas, siyaset yapmasan da yaptın sanıyorlar.
Neyse kazandığın para yaşadığın yere göre çok güzel bir para ama içinde bulunduğun durum çok zor.
yerinde olsam ben de karar veremezdim. Allah kolaylık versin.
amin sağol kardeşm. bakalm su akar yolunu bulur diyorum.

Ticarete atılmak yerine şuan ki becerleriniz doğrultusunda güzel bir işe girip, elinizdeki 200bin tl parayı da al-sat (ev, araba) ile büyütmye çalışabilirsiniz. Eşiniz de öğretmenmiş, düzenli bir geliri var nasıl olsa. Ben olsam eşimi çocuklarımı alıp egede bir sahil kasabasına gider orada bir işe girer bir taraftan da kafe, pansiyon apart otel vb bir iş kurmaya çalışırdım. bir taraftan da yılların verdiği stresi atardım.

Allaha emanet olun.
sağol çok güzel fikirler sennki. ve yapılabilecek şeyler. ege de bi kasaba .ufaktan pansiyon ,domates bahçesi flan.ömür bitirmeye razıyım öyle bi hayatla.. mantıklı +1

seçimdi bilmem neydi en iyi ihtimalle yılbaşına kadar piyasalar iptal bana göre. illaki istifa edicem diyosanız bir süre kafa dinleyin ve seçim sonuçlarını bekleyin bence. 1 kasımdaki seçimlerde de net bir durum oluşmazsa aylar süren bir durgunlukla başbaşa kalabilirsiniz girdiğiniz işte
haklsın seçimi çok merak ediyorm. ve çok net belli ki artık ülkem için iyiye gitmeyecek hiç bişey. 1 kaç sene önce umutluydum ama artk çok karışık buralar .görmeniz lazm

Ankarada gittiğim sürekli gittiğim bi kafedeki garson arkadaş buharlı oto yıkama makinası almıştı. Taksi durakları, el brosürüyle ankarada ufaktan iş yapıyordu. İşini dikkatli temiz yapınca sabit müşterisi artmıştı. Sonra dükkan kiralayıp oto yıkama yapmaya başladı. Bu yazın başında halı, perde, yorgan yıkama işinede girmiş. İşini iyi yapana sermayesi az güzel getirisi olan işler.

Allah yardımcın olsun. amin teşekkür ederm. kişisel hizmet vermek de istiyorm ama daha çok bağlantı ve self olan hizmetler daha kolayıma geliyor. halı saha gibi yada emlakçılık..

200.000 tl nin adi var.bahsettiginiz islerin bir cogu olmaz
Bence maasini gununde ve tam alabileceginiz bir ise girin bu parayi ekstra al sat ile degerlendirin derim
al sat yapıyorum ufaktan flan da vakit yokki arabayı aldm 1 sene oldu 1 ay binemedim nerdeyse nası satıyım ki

Hocam kurum değiştirme şansınız yok mu?
varda dayımız yok

Şu an için o para ile ticarete girdiğin anda inan ki aldığın mal anında satılacak. Ama ödemesini ne zaman geri alabileceksin. Bunu döndürebilecek misin? Şu anda ekonomi diye bişey yok herkes yakaladığına çökmeye çalışıyor. Ben otoyıkama sektöründeyim müşterim bile bana çökmeye çalışıyor koca Q7yi 15 yıkayacaksan bırakiim akşama alırım dio. Hem otopark gibi kullanıcak beni hem de 35 e yıkadığım arabayı 15 e yıkatacak. Ve bütün piyasa aynı durumda sadece bize özel diil. Bence biraz sık dişini kardeşim.
evet evet biliyorum. peder bey oto yıkama malzemeleri de üretiyor. çoğunluk yamuk adam dolu. para çokomel eğrisi bozulmuş. haftaya gel diyo gidiyon dükkan yok

Ticaret risktir. Batmayı hiç düşünmüyosunuz galiba. Türkiye şartlarında 4.000tl deli para bence...

zaten ülke bu durumda olmasa bende işime dewam ederim. doğru söylüyosun özelde kmse kimseye 4 lira vermez.

iş konusunda bi tavsiye veremem ama elde 200 varsa 150 sini riske atın .50 si el altında dursun. ansızın çıkabilecek olumsuz süprizleride düşünmek lazım . hayırlısı olsun sizin için .
teşekkür ederm kardeşm.

Öncelikle abim Allah yardımcın olsun, yapacağınız iş hakkında yorum yapamam ama şunu kesinlikle diyebilirim affına sığınarak; Rızkı veren Allah, sen yaratılmadan rızkın yaratılmış böyle düşündüğün ve inandığın zaman işin çok daha kolay olacağına inanıyorum.
Senin durumun kadar zor değil ama benzer durumu Ben de yaşadım, uzakyol kaptanlığını ailemin olduğu durumdan dolayı maddiyat sebepli seçtim. Ve mutlu olmadığım için yukarıda bahsettiğim gibi düşünerek üniversite terkettim. Şuan en azından mutluyum. Tabi bu senin derdinin yanında lafı olmaz.
Allah yâr ve yardımcın olsun. Rabbim kuluna kaldıramıyacağı yük vermez.
amin sağol kardeşm iyi dileklerin için. işte çıkış yolu arıyorum. pirince giderken evdeki bulgurdan olmak var. seninde Allah yolunu açık etsin

Allah yardımınız olsun, başka bir memuriyete geçme imkanınız varsa denemelisiniz bence. yapabilirim diyorsanız da ticareti deyin, bildim bileli hep ticarethane sahiplerinin lafları söylemleri aynıdır, para hiç bir zaman kolay kazanılmadı ki.

kolay değil tabi. ekmeden biçilmez.. dayımız yok kurum değiştirmek için. ama normal şartlar altında mümkün adamn varsa bakanlıklarda flan yapanlar oluyor. teşekkür ederm

Burak K.
11-09-2015, 01:52
Tavsiyem bildiğiniz iş varsa onun üzerinde bi yer açmanız. Babamın sürekli kullandığı bi cümle vardır,'Yaptığın işte eleman bırakıp gidince elemanın yerini doldurup işi yürütemiyorsan girme.' Düşününce mantıklı geliyor o yuzden bildiginiz bi işe girmeniz sizin açınızdan en mantıklısı olur. Hakkınızda hayırlısı olur umarım.

Ali Özdoğan
11-09-2015, 02:46
200 bin tl ile müşterisini oturtmuş İddaa ganyan ve sayısal bayisi devir alabilirsin.Bunların yanında tekel ürünleri satabilirsin.İşleri düzgün bir bayii ise bu üç makinadan ayda 15 bin tl belki daha fazla para kazanabilirsin.Sakın bu kadar para kazansa devir etmez düşüncesine kapılmayın.Kolay bir iş değil zorlukları çok heleki tek kişiyseniz yanınızda güvenicek biri yoksa çok daha zor bihal aldıgından ötürü devreden çok olur.

dachosen
11-09-2015, 05:39
Öncelikle ne kadarla ''geçinebilirsin'' onu tahlil etmen lazım. 2 bin tl yeter diyomusun yoksa ben 10 lira kazanmak istiyorum mu diyosun. Sonrasında kendine sorucağın soru; iyi güzel ben bu işten 4 bin lira alıyorum ama nerede harcıyorum? bu parayı neden kazanıyorum? üçüncü soru; ben para kazanmak mı istiyorum yoksa hobimi yada keyif aldığım işi ekmek tekneme dönüştürmek mi istiyorum?

Yigit-Y
11-09-2015, 05:45
Memur isyan etti ya padisahina ondan tepki veriyor :)

Yaşama tehliken varsa ayrıl memur kardeş.

Yaparsin bir is çalışana her zaman ekmek var.

Mpower
11-09-2015, 06:13
Ticarette işin en risksiz olanı bence kafe veya büfe işletmektir işlek olan bir yerden dükkan tut tost,döner,köfte ekmek,sucuk ekmek bu tarz kendin yapabileceğin şeyleri seç çok yorucudur öyle haftasonu tatili filan hikaye onu unut abi bayramı seyranı hiç bir şeyi yok ama getirisi 4.000 liranın üzerinde olur hatta benide yanına alabilirsin bu işlerden iyi anlarım :)

AyrtonSenna
11-09-2015, 07:40
Abi bu kiralık araçların veya test araçların ihalesini kovalamanı tavsiye ederim hiçtiyse ekmek yiyebileceğin güzel bir iş eğer tanıdık ayarlayabilirsen buralarda ihale işi gerçekten zevkli bir iştir

örnek:
BMW'nin test araçlarını ve kiralama şirketlerinin katıldığı manheim ihalesi yada beyaz sistem çelik motor gibi firmaların ihalesine katılabilirsin

SekoLive
11-09-2015, 07:54
canını tehlikede kendinide huzursuz hissediyosan istifa et

can geri gelmez psikolojide bozulursa işin iş

para ? onu bi şekilde bulabilirsin çalışma hırsın işi gücü beğenmeme durumun yoksa muhakakk ac kalmassın.

en kötü güvenlik firmalarında projelerde falan yer alırsın eski polislik sana bu konuda iş yaratabilir.

elindeki paranda kara gün için sakla bence bu devirde küçük esnaflık suan zor.

grkm
11-09-2015, 07:57
Gayrimenkul ve arsa al sat ile doğru hamlelerle çok hızlı da kazanabilirsin ancak büyük kayıplar da işin riskli boyutu.

GKS
11-09-2015, 12:46
bence canada yada amerikaya yerleşin giden hiçbir arkadaşım ziyaret için bile geri dönmedi

rebelh
11-09-2015, 13:27
başlığa istinaden yazıyorum;
şu zamanda zor
bu düşündüğünüzü ben nisan ayında harekete geçirdim şu an zamanlamadan dolayı pişman olmak üzereyim
çok işlek bir caddede çok uygun bir fiyata bir restoran aldım o kdr canlı caddeden şu an geçen insan yok diyebiliriz
ilk etapta kendimize çok suç bulduk ama zamanla bizim işimiz yanımızdaki restoranları yakalar seviyeye geldiği halde istediğimiz ciroya ulaşamadık
bunun sebepleri ise seçim,ramazan, yaz tatili, tatilin uzatılmasıi erken seçim, kurun yükselmesi ve akabinde küçülmeye giden işletmeler
büyük bankaları takip edin bir çok personelini işten çıkartıp bir çok şubelerini kapattılar
7 yıllık bankacı akrabam ilk defa bu sene işten çıkarılma korkusu yaşıyorum diyor
bence şu dönemde en iyi ticaret al/sat ama bundada her zmn istediğiniz geliri elde edemeyebilirsiniz

işi bırakma konusuna gelince huzurunuz yoksa hiç düşünmeyin bile insan ne için yaşıyor ki?
sorunuz olursa özelden cevaplamaya çalışırım

Batum
11-09-2015, 13:58
Çok zor ya Allah c.c yardım etsin çıkış yolu göstersin.
elde 1 milyonda olsa şuan iş bilmedinmi ticaret'te çok zor, diyelim buldun herşey dövize endeksli dayanma gücün yoksa batarsın.
şuan akla gelen engüzel iş netten satış.

KÖROĞLU
11-09-2015, 14:22
Ben şahsen şöyle yapardım, piyasa düzelene kadar bir gayrimenkul alıp kirasından faydalanır, piyasa düzeldikten sonra elden çıkartır ticaret ile uğraşırdım.

Madem eşiniz çalışıyor hayat std. biraz düşürüp eldeki imkanlar ile idare etmeye çalışmak her gün geri döner miyim acaba diyerek evden çıkmaktan iyidir.

Kriz de olsa emlak benim gördüğüm her zaman kazandırıyor. Haziran ayında 140 a aldığım daire şuan 155 e versem alıcısı var.

USD bazında zarardayım ama TL Olarak + durumdayım.

Sakarya düşünür müsün bilmiyorum ama eski de olsa kiracılı daireler bulunuyor 100 - 120 civarına aylık 600 - 700 civarı bir getirisi olur sana.

Netten de araştırırsan eğer güzel fırsatlar çıkabilir.

AşkınS.
11-09-2015, 20:24
Il disi calismak isterseniz benden tavsiye.. biraz daha maddiyatla,spor kompleksi yapın Zonguldakta şuan eksik bu. Zonguldak önü kapali bi memleket yani yatırım yok..fakat benim durumum olsa inanin bunu yapardim.go-kart,halisaha,paintball,oto yıkama ,otopark.. bunlar olsa yeterli olurdu günlük 5 bin temiz getirisi olacaktır..

fussy
11-09-2015, 20:55
Kanada da polis olarak çalışma imkanın var. Akademi mezunu polis arkadaşlarım baya kovalıyorlar şu anda. Araştır derim kardeşim. Allah yardımcınız olsun.

multispace
13-09-2015, 19:19
Bende seninle aynı durumdayım düşünüyorum :)

34btr1907
13-09-2015, 19:35
al sat yapın ev araba,yada arkadaşlarına guvenlık şirketi kurun.kimlik-sertıfıka verın,ıhale kovalayın fırmaların işlerini alın adam yerleştırın vs

overblack
13-09-2015, 19:47
müşteri sıkıntısı çekmeyeceğin okul kantini vb gibi bir işler yapabilirsin.yaşadığın şehirlerdeki kantinlerin ihaleleri ucuz olur. cebinede para kalmış olur

Network
13-09-2015, 23:04
Zor bir dönem, arkadaşlarınızdan şehit olanlar olmuş, umarım düzgün bir şekilde sular durulur...
Bununla birlikte benim önerim sizi sıkıntıya sokan bu tecrübelerinizi olumlu yönde değerlendirmek, profesyonel hayatınızda öğrendiklerinizi, bilgi ve becerilerinizi ticari meselelerde değerlendirmek şeklinde olacaktır...

Örnekse bir oto yıkama dükkanı sahibi olmakla xxx seviye koruma hizmeti verme yeteneğine sahip bir şirketin sahibi aynı şey değil ve farklı meziyetler gerektiriyor,
eminim burada forumda bile sorsak lafta herkes hedefe üçgen de çizer, adını da yazar ama gerçekte işler böyle yürümüyor, teknik detayları ile bu işi bilen ve yürütebilen insan çok az,

Önce haftasonları denenebilir, silah eğitmeni ya da güvenlik uzmanı gibi eğer işi genişletme şansınız olursa poligon da açabilirsiniz güvenlik şirketi de kurabilirsiniz, kolay gelsin...

Sti_Ozan
14-09-2015, 12:17
Abi bu citir hasarli araba alipta toplayanlara genelde fena olmayan miktarlarda paralar birakiyo,sizin dediklerinizde ayri bi sektor ama iyi bi kaportaciyla anlasilirsa bence guzel bi getiri saglayabilir,allah yardimci olsun abi bol kazancli isler nasip etsin.

Vtec_2
14-09-2015, 12:26
Sayılan işlerde en az maliyetli olan Emlakcılık.. Kira + stopaj + sgk + işçi ücretin olacaktır. Diğerleri çok daha maliyetli ve riskli kalıyor.

Jackie
14-09-2015, 13:21
Kanada da polis olarak çalışma imkanın var. Akademi mezunu polis arkadaşlarım baya kovalıyorlar şu anda. Araştır derim kardeşim. Allah yardımcınız olsun.

Çok zor iş ya. Oranın kanunlarını öğrenmek, ana dilin gibi ingilizce konuşman lazım ki problem çözebilesin, telsiz konuşmaları-kodlamalar vs. ne biliyim çok zormuş gibi geliyor.

Mutu
14-09-2015, 14:21

Paranın... Adam kaç tane iş arkadaşının öldüğünden bahsetmiş. Verilecek hiçbir maaş canlarımızdan değerli değil. Ayrıca işim gereği sürekli uçuyorum.(kabin memuruyum) Yabancı insanlar işimle alakalı sordukları ilk soru işinden memnun musun olur genelde. Bizim halkımızın da ne kadar kazanıyorsun oluyor. İstersen 3 bin istersen 5 bin istersen 10bin. Her evden çıktığından eve geri dönememe korkusu varsa o paranın inanın hiç önemi yok. (kendi işim de böyle bir iş oradan biliyorum)