PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İsviçre'ye Euro Yollama. SWIFT

Schumi
01-10-2015, 21:25
İsviçre'de yaşayan yada oradan banka hesabı olan birisinden yardıma ihtiyacım var. Yada ihracat işlerinden anlayanların. :)

İsviçre'de çıkmacıda bir ürünü almak için kargo dahil benden 198.12 Euro istediler. PayPal kullanmıyorlar sadece IBAN numarası ile banka transferi kabul ediyorlar. Bende bütün masraflar dahil tutar bu mudur diye onay istedim. Çünkü Garanti bankası benden SWIFT işlemi için 50 TL ve aynı gün transfer olması içinde bir 10 TL daha istedi. Gelen cevap bütün masraflar dahil 198.12 Euro. Bu arada ben İngilizce mail atıyorum onlar Almanca. :D

Velhasıl Euro hesabından 198.12 Euro yolladım TL hesabımdan da 60 TL işlem ücreti kesti banka. Satıcıdan mail geldi 35 euro eksik diye. İlk SWIFT işlemi olduğu için anlamadım önce. Önce Garanti şubemdeki telefona çıkan bir kadın aynı gün işlem isterseniz bu işlem sadece Dolar ile yapılıyo. Önce Euro'dan Dolar'a sonra Dolar'dan Euro'ya yapılmıştır ondan çok tutmuştur dedi. Saçma geldi bana. Daha sonra biraz daha tecrübeli birisi gönderilen banka ile anlaşmamız olmadığı için başka bir aracı banka kullanılmıştır o yüzden 2'si ayrı ayrı komisyon almıştır dedi. Online bankacılıkta bununla alakalı hiçbir uyarı felan yoktu ama neyse. Buraya kadar herşey tamam.

Şimdi benim bu adama 35 Euro daha yollamam lazım. Ancak karşı tarafın aldığı komisyon sabit mi yoksa yüzde üzerinden mi çalışıyor kimse bilmiyor. Garanti bilemeyiz diyor. "Nasıl yani 2015 yılında modern teknoloji ile uzak bir yere para yolluyorum ama kaç para gideceği süpriz mi yani ?" diyorum. "Malesef komik ama evet." dediler. :D

Şimdi benim 35 Euro yollamam için 70 Euro mu yollamam lazım. Tabi bunun yanında 60 TL'de Garanti'ye vericem. Toplamda ekstradan yaklaşık 100 Euro bana kaçmış olacak.

Ayrıca aranızda İsviçre Bankasında hesabı olan varsa ona ben buradan TL karşılığı havale yapim de sevabına bu işimi çözsün.

vectra-tuner
01-10-2015, 21:33
Ödemeyi yaparken swift masrafının sizden tahsil edileceğini belirtin... Yada adama fazladan para yollayın garanti Bankası sizden 60 tl transfer masrafı almış.. Transferi yaparken swift kısmında lehdar ve amir seçeneği olur orada amiri seçerseniz swift masrafı sizden kesilir birde dikkat edin 2.el oto parçası ithalatı yasak (sıfır olarak deklere etmesini isteyin) Western union kullanamıyormusunuz? Daha kolay olur bence

Schumi
01-10-2015, 21:45
O dediğin menüler kesinlikle gözükmedi. Sanırım bireysel hesap diye çıkmadı bilmiyorum. İkinci el oto parçası konusunun farkındayım o konuyu hallederim. Karşı taraftaki kişi sanırım baya yaşlı. Western Union ile felan uğraşmaz sanırım.

TarikS
01-10-2015, 21:50
SWIFT'te her şeyi gönderen hesap karşılıyor gibi görünse de karşı banka yine bir miktar çöküyor :) İş Bankasından Amerikada bir bankaya yollarken tüm masrafları üstlendik ama 1000 dolar 950 olarak mı ne geçmişti mesela. Komisyonun nereye gittiği belli değil, alıcı banka da demiyor ki ben bunun bu kadarına çöktüm, tam bir muamma :D

Valla çok karışık durum, kredi kartı bilgisi versen adama, pos cihazından çekme gibi veya mail order da olmuyor di mi? Sanal kart çıkartırsın 2 dk ordan çektirirdin diyeceğim ama sen büyük ihtimalle bunu denemişsindir? :D

Evrenoz
01-10-2015, 21:57
Aciliyeti nedir? Teyzemler isviçrede yaşıyor lakin şu an ülke dışında tatildeler
döndüklerinde konuşurum çok acil değilse

onur_S
01-10-2015, 22:04
Abi tam okumadim ama mesela ben amerikadayim , bana para geliyor benden de kesinti oluyor, swift koduyla vs hesap numarama geliyor

Schumi
01-10-2015, 22:09
Banka açmak lazım mış. Para yolladık hemen kes. Para geldi hemen kes. İyi iş valla. Adam kart kabul etmiyor.

dragon07
01-10-2015, 22:13
ögreniyoruz abi işte sayende sen bunu artık unutmazsın :D

vectra-tuner
01-10-2015, 22:16
Ziraat bankasına gidin, swift masrafı tarafıma ait diyin ve memurun iyice anlamasını sağlayın.. Kendinizi garantiye almak içinde 10 euro fazla yollayın olsun bitsin

vectra-tuner
01-10-2015, 22:22
Bu ikinci yolladığınız para kadar karşıya deklere etmesini rica edin..Mesela 35 euro yolladınız diyelim, karşı ürüne 35 euro yazar sizde herhangi bir şekilde gümrüğe takılırsa o 35 euroluk dekontunu gösterirsiniz etik değil ama bu işler böyle yürütor

uqur80
01-10-2015, 23:19
Tüm masrafları üstlenseniz dahi Amerika'daki Banka "Domestic Income Fee" alıyor, 2008 yılında 15 USD idi.

SWIFT'te her şeyi gönderen hesap karşılıyor gibi görünse de karşı banka yine bir miktar çöküyor :) İş Bankasından Amerikada bir bankaya yollarken tüm masrafları üstlendik ama 1000 dolar 950 olarak mı ne geçmişti mesela. Komisyonun nereye gittiği belli değil, alıcı banka da demiyor ki ben bunun bu kadarına çöktüm, tam bir muamma :D

Valla çok karışık durum, kredi kartı bilgisi versen adama, pos cihazından çekme gibi veya mail order da olmuyor di mi? Sanal kart çıkartırsın 2 dk ordan çektirirdin diyeceğim ama sen büyük ihtimalle bunu denemişsindir? :D

ERK_RS
02-10-2015, 00:37
para transferinin en başında "net olarak şu kadar ödemek istiyorum" diye belirtilmesi gerekiyor.
banka da buna göre swift düzenliyor.

swift mesajında yer alan 71A maddesinin SHA yerine OUR olarak düzenlenmesi gerekiyor.

SHA olursa alıcı banka illa paraya bir miktar konuyor.. neye göre kime göre, hangi orana göre belli değil.

aynı iş yurtdışından, bir türkiye hesabına geldiğinde de oluyor.
yurtdışından parayı gönderen ben bütün masrafları ödedim diyor ancak banka swifti "net" ibaresi ile düzenlemedi ise para kesiliyor.

Schumi
02-10-2015, 00:53
Sanırım bu dedikleriniz genelde firmaların ithalat vs.vs. yaparken ödedikleri paraları ödeme talimatı / dilekçe formatında yazılıp geçip imza sirküsü ile bankaya faks / email ile ilettiklerinde oluyor. Çünkü Online İşlem Merkezinde bahsettiğiniz şekilde hiçbirşey yok. IBAN / Swift Kodu, Tutar, ve Aynı Gün Valor dışında hiçbir seçenek vs.vs. mevcut değil. 100 euro değerinde bir tecrübe oldu bu. Bi daha işim olursa böyle direk banka şubesi ile halledicem yazılı olarak. Gerçi 10 senedir PayPal kullanıyorum. Bir daha PayPal dışı yada kart dışı ödeme yapmam herhalde. :)

aslan
02-10-2015, 07:16
Net gitmesini istiyorsan bankana talimat verip talimatta tüm masraflar tarafıma ait olsun ve net gitsin diye belirtmen gerekirdi
Neyse şimdi bundan sonrasına bakalım şimdi adam parayı iade etse gene kesinti olacak sen göndersen kalan tutarı tekrar masraf alacak
dur bakalım bizim müdür gelsinde olmadı bizim bankadan yaparız

EmreYY
02-10-2015, 07:40
Genelde beyazıt tarafinda ithalat ihracat yapan sirketlerde de isim veya firmaya para yollayabiliyor daha uygun diye hatirliyorum.Orn biz işimiz gereği araplara Taha azerilere nedim kaya diye sirketle çalışıyoruz isme yolluyorlar ayni gun icinde geciyor hesaba gidip kimlikle aliyosun belki isvicre icinde boyle bir sirket vardir diye dusunuyorum 1000$ da 10 dolar civarı aliyo bu sirketler

G_TT_I
02-10-2015, 07:41
Belki isviçre içi para transferini sağlayabilirim ama Tr'de bile şirket hesabından özel transfer olmuyor kontrol etmem lazım.
Geçen hafta olsa elden ödenirdi :)

FET
02-10-2015, 07:57
Bende 2 gün önce okul için yurt dışına garanti hesabımdan 3695 euro gönderdim. 60 TL ücret kestiler. Okuldan mail geldi 25 euro eksik gitmiş, yemişler :D
Yalnız swift i onayladıktan sonra bir yazı çıktı; 3-4 paragraflık, orada yazıyordu karşı tarafla ilgili de kesinti olacaktır gibisinden. Ben pek sallamadım.
Muhtemelen size de söyledikleri gibi karşı banka ile anlaşma olmadığından alınmıştır.
Aslında TR 'de ki bazı bankaların yurt dışındaki bankalarla anlaşması oluyor. O zaman kesinti şöyle oluyor, kur farkını alıyorlar. O da çok yüksek tutmuyor.

erh
02-10-2015, 08:06
Garanti bankasinda butun masraflar benden diye hirsey malesef yok. Karsi tarafi bankasinin kestigi tutar internet sitesinde yazar. Bu masraflar onceden gonderilecek tutara eklenmeli yoksa boyle eksik gecer karsiya. Bankada calisanlarda bilmiyor dogru duzgun isin garibi. Kesilen tutarlar fixtir. Sen 35 euro + 35 euro + 60 tl hesabina yatirip tekrar gonderceksin malesef.

Cliosportve
02-10-2015, 14:59
western union diye bisey vardı
tüm avrupalılar kullanır 5 6 euro alır komisyon tüm western union ortak noktalarından ceker alıcı elindeki sifre ve kimlikle
birdaha aklınızda olsun

Schumi
02-10-2015, 21:40
Bende 2 gün önce okul için yurt dışına garanti hesabımdan 3695 euro gönderdim. 60 TL ücret kestiler. Okuldan mail geldi 25 euro eksik gitmiş, yemişler :D
Yalnız swift i onayladıktan sonra bir yazı çıktı; 3-4 paragraflık, orada yazıyordu karşı tarafla ilgili de kesinti olacaktır gibisinden. Ben pek sallamadım.
Muhtemelen size de söyledikleri gibi karşı banka ile anlaşma olmadığından alınmıştır.
Aslında TR 'de ki bazı bankaların yurt dışındaki bankalarla anlaşması oluyor. O zaman kesinti şöyle oluyor, kur farkını alıyorlar. O da çok yüksek tutmuyor.
Aha aynısı.

Garanti bankasinda butun masraflar benden diye hirsey malesef yok. Karsi tarafi bankasinin kestigi tutar internet sitesinde yazar. Bu masraflar onceden gonderilecek tutara eklenmeli yoksa boyle eksik gecer karsiya. Bankada calisanlarda bilmiyor dogru duzgun isin garibi. Kesilen tutarlar fixtir. Sen 35 euro + 35 euro + 60 tl hesabina yatirip tekrar gonderceksin malesef.
Valla bilmiyor garanti çalışanları hiçbirşey. En azından senden oranın sabit olduğunu öğrendim. Bu iş çok pahalıya patladı.

western union diye bisey vardı
tüm avrupalılar kullanır 5 6 euro alır komisyon tüm western union ortak noktalarından ceker alıcı elindeki sifre ve kimlikle
birdaha aklınızda olsun

Valla ilk başta aklıma geldi. Adam ne kart ile ne paypal kabul etmiyo. Şimdi dedim western union. Uğraşamam diyo. :) Şimdi ona ikna etmeye çalışıcam.

ZX-636R
03-10-2015, 01:00
arkadaşlar olay teknik bir konu genel bilgi vereyim

İsviçre de banka hesabı olup ve TR de yaşayan vatandaşlar forumları okumaz, yada modlamak için bilgi amaçlı üye olmaz. Gider direkt 0 km istediği arabayı alır :) o yuzden forumdan hiç kimseyi bulamazsın, olan da zaten varlık seviyesinin ortaya çıkmaması için açıklamaz burada :) ben sanmıyorum $ 1milyonun altında mevduat yatırmadan hesap açacaklarına. Gerçekten zordur TR vatandaşlarının İsviçre de hesap açması. Dünyada paranın matbaası ABD, kasası İsviçre dir. Hiçbir ülkenin mahkeme kararı sizin İsviçre deki hesap bilgilerinizi başkasının öğrenmesini sağlayamaz. Hatta ABD mahkemelerinin kararları bile geçmez İsviçre de.

neyse gelelim konuya; telefonu açan bayanın size söylediği hatalı beyan yada gerçekten bilmediği konulara geliyorum. maddeler halinda üzerine yazacağım

[Schumi;]İsviçre'de yaşayan yada oradan banka hesabı olan birisinden yardıma ihtiyacım var. Yada ihracat işlerinden anlayanların. :)

İsviçre'de çıkmacıda bir ürünü almak için kargo dahil benden 198.12 Euro istediler. PayPal kullanmıyorlar sadece IBAN numarası ile banka transferi kabul ediyorlar. Bende bütün masraflar dahil tutar bu mudur diye onay istedim. Çünkü Garanti bankası benden SWIFT işlemi için 50 TL ve aynı gün transfer olması içinde bir 10 TL daha istedi
Gelen cevap bütün masraflar dahil 198.12 Euro. Bu arada ben İngilizce mail atıyorum onlar Almanca. :D

Velhasıl Euro hesabından 198.12 Euro yolladım TL hesabımdan da 60 TL işlem ücreti kesti banka.
Satıcıdan mail geldi 35 euro eksik diye. İlk SWIFT işlemi olduğu için anlamadım önce. Önce Garanti şubemdeki telefona çıkan bir kadın aynı gün işlem isterseniz bu işlem sadece Dolar ile yapılıyo. Önce Euro'dan Dolar'a sonra Dolar'dan Euro'ya yapılmıştır ondan çok tutmuştur dedi. Saçma geldi bana.

aynı gün €uro transferi gerçekleşmez demek küllün yalandır, €uro için saat 12.00 ye kadar USD için saat 14.00 e kadar şubeden işlem yapılırsa kesinlikle aynı gün valör olur. bunu baştan bankanıza söyleyin ve extra masraf da vermeyin ben size talimatı önceden verdim diye. int. bankacılığı üzerinden olsa olsa en geç 11.00 ye kadar girseniz yine olabilir ama amaç paranın gönderen bankada daha fazla kalması sağlanarak gelir kazanılması olduğundan bankalar sizin YP transferlerinizi genelde T+2 gün yaparlar, neyse onu geçtim sonuçta sizin işleminizde ticari bir aciliyet olmadığını düşünerek pek önemsemeyin bence ve varsın T+1 yada 2 gitsin

"telefondaki bayanın euro dan usd ye sonra usd den euro demesi, ben senden çok masraf aldım ama banka kuralları gereği benim masrafı azaltma yetkim yok, oyüzden kusura bakma yapabileceğim birşey yok sistem böyle" demenin başka bir yoludur. yada ben işimin uzmanı değilim şuursuzca konuştuğumu dahi bilmiyorum demektir :)
çünkü parayı gönderdiğiniz banka zaten artık Avrupalı bir grubun bankasıdır ki olmasa bile gönderdiğiniz ülke avrupa kıtasında olduğundan sizin bankanızın paranın gittiği ülkedeki banka ile en az 20 yıldır çalışması zaten vardır. yani siz parayı orta Afrika daki 5.sınıf bir ülkeye gönderseniz dediğini anlarım ama para dünyanın zaten finans merkezlerinden birine gitmiş durumda

Daha sonra biraz daha tecrübeli birisi gönderilen banka ile anlaşmamız olmadığı için başka bir aracı banka kullanılmıştır o yüzden 2'si ayrı ayrı komisyon almıştır dedi. yukarıda anlattım böyle bir durum yok

Online bankacılıkta bununla alakalı hiçbir uyarı felan yoktu ama neyse. Buraya kadar herşey tamam.

Şimdi benim bu adama 35 Euro daha yollamam lazım. Ancak karşı tarafın aldığı komisyon sabit mi yoksa yüzde üzerinden mi çalışıyor kimse bilmiyor. Garanti bilemeyiz diyor. "Nasıl yani 2015 yılında modern teknoloji ile uzak bir yere para yolluyorum ama kaç para gideceği süpriz mi yani ?" diyorum. "Malesef komik ama evet." dediler. :D

hayır bunu banka biliyor, ama teldeki personel çok bilgi değil yada günümüzde biliyorsunuz bilgi=para ==> güçtür teoreminden hareketle size açıklamıyorlar. bakın işlem şöyle çalışır. Türk parası koruma kanunu gereği siz TR deki bir bankadan TR deki başka bir bankaya bile yabancı para gönderseniz, teorik olarak para önce o para biriminin ülkesinin yerel bankası olup aynı zamanda TR de ofisi bulunup faaliyet gösteren yerli bir bankanın hesabına gitmek zorundadır. tabi ki gitmez ama kağıt üzerinde gider gelir. buna muhabir yani aracı banka denir. siz isviçre deki bir bankaya €uro gönderdiğiniz için ve isviçre euro bölgesi ülkesi olmadığı için para önce buradan euro bölgesindeki bir banka gitti, oradan da isviçre ye gitti. masraflar ise şöyledir işlemde 3 masraf - komisyon vardır.
1 sizin gönderdiğiniz banka kom
2 muhabir banka kom( 2 muhabir varsa 2 kat kom demek)
3 karşı banka kom

yazdıklarınızdan tahmin ettiğim kadarı ile sizin para transferinde 50 TL sizin bankanızın aldığı komisyondur. Çok yüksek değil ama bankanızdan masraf tarifesini isterseniz açıkça yazar veya int. sayfasında çok kolay bulabilirsiniz. Genelde bankaların tarifesi şöyledir. örneğin İşlem kom %1 ama min 50 TL gibi. yani siz 100 TL karşılığı eur bile gönderseniz işlemden %1 üzerinden 1 TL kom alınması gerekirken min tutar 50 TL olduğu için 50 TL kom alırlar. ama 10.000 TL gönderirseniz %1 de 100>50 olduğundan 100TL kom ödersiniz. özetle keser misali hep elinde olan kişiye doğru yontar :)
Swift denilen aslında ülkelerarası para gönderme sistemi, swift masrafı ise bu sistem sayesinde para gönderdiğiniz için tamamen bu sistemin bir nevi lisans ücreti gibi düşünün. maliyeti daha düşük olmakla birlikte 10 TL alınması normaldir gelelim asıl 30 €uro ya, bu ise yukarıda 2 no ile yazdığım muhabir masrafıdır, bunu göndermeden banka bilemez burada haklı ama size bilgi vermediği yada telde konuşan arkadaşın gerçekten bilmediği bunu siz gönderirken ödemeyi kabul edebilirsiniz. eğer transferi yaparken işlemi SHA olarak yaparsanız muhabir masrafı bana ait değil alıcı ödesin karışmam dersiniz. ki siz de böyle olmuş, yok OUR olarak yaparsanız tüm muhabir masrafları bana aittir kabul ediyorum dersiniz ve alıcıya para net olarak gider.

Şimdi benim 35 Euro yollamam için 70 Euro mu yollamam lazım. Tabi bunun yanında 60 TL'de Garanti'ye vericem. Toplamda ekstradan yaklaşık 100 Euro bana kaçmış olacak.
Ayrıca aranızda İsviçre Bankasında hesabı olan varsa ona ben buradan TL karşılığı havale yapim de sevabına bu işimi çözsün.[/QUOTE]

bundan sonraki min işlem için size tavsiyem: 3-5 e bakarım çok moralim bozuldu diyorsanız arayın satıcıyı kalan borcunuzu isviçre frangı na çevirsin ki €UR/CHF yaklaşık 1.10 olduğundan sizin kalan borcunuz yaklaşık 38.50 CHF olacaktır. int ten bakın serbest piyasa CHF/TL kabaca 3.10 olması lazım, bu fiyatı örnek teşkil edip ilgili bankanın int sayfasından CHF hesabı açın, int üzerinden CHF 38.50 TL lik CHF alın, sonra gidin yada arayın kendi şubenizi eski mevzuyu anlatın zaten komisyondan canım yanım bende 50 TL fazladan kom alındı vs. diyip bozuk atın, bu işlemi şb kom olmadan yapın bana ilk işlemde bilgi vermediniz vs diyip bu sefer tüm muhabir masraflarını ben ödeyeceğim işlemin gönderim şekli OUR olarak yapın diyip yazın talimatı fakslayın şubeye
int bank üzerinden açın bir CHF hesap, satıcının çevirsinhesap no isteyin

ZX-636R
03-10-2015, 01:14
yazı uzun olunca son cümle kaymış, yani satıcı ile görüşüp muhabir masraflarının çok yüksek olduğu bu yüzden kalan borcu CHF olarak ödemek istediğinizi(böylece muhabir banka 2 den 1 e inecek) mutabık kalıp, kendi bankanızdan CHF hesabı açıp, şube ile direkt temasa geçip ilk işlemde int bankacılığın eksik bilgi vermesi ve bankanın zaten fazla kom aldığını 60 TL olan ilgili banka komisyonunu 10 TL ye indirin. ve transfer işleminin gönderim şeklini OUR olarak belirtip paranın (35 €uro yada 38.50 CHF hangisini isterseniz) olarak karşı tarafa net geçmesini belirtin. Böyle sizin hesabınızdan 3 tane para çıkışı olacak.
1- 35 EUR yada 38.50 CHF
2- ilgili banka kom artık pazarlık sonucu kaça anlaştıysanız :)
3- işlemden 1 yada 2 gün sonra artık valöre göre göreceksiniz hesabınızdan tahminen 35 €uro gibi muhabir masrafı düşecek. Eğer CHF gönderirseniz tahminen $20 düşer