PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik Kazasına İtiraz Hakkında

Seven7
05-10-2015, 18:46
Öncelikle herkese selam.

Bayramdan önceki Perşembe günü Otogar Hal kavşağında ufak bir kaza yaşadım. Trafik ışığında sağ şeritte beklerken sol şeritteki kamyonun sağ kör noktasında kalıp sol arka köşeden darbe aldı aracım. Çok şükür ki büyük bir şey yok, hemen araçların fotoğraflarını kaza yerinde çekip kenara aldık, tüm evrakları eksiksiz doldurduk, gereken evrakların hepsinin fotokopilerini çektik, açıklama olarak da karşı taraf 'Vurdum.', ben de 'Vurdu.' şeklinde ne ifadelerle tutanağı doldurduk. Fotoğrafları iPhone ile çektiğim için fotoğraflarda gps ile konum ve saat bilgisi de var. Bu arada kaza yapan şoför, araç sahibi değil. Daha sonra direk aracımı kendi kaporta ustama çektim ve sigortaya bilgisini verdik. Buraya kadar her şey normal. Daha sonra bayrama kadar eksper bekledik, kimse gelmedi. Bu arada mecburen aracımı bu şekilde kullanmak durumunda kaldım.

Bayramdan hemen sonraki Pazartesi eksper geldi aracın fotoğraflarını çekip tampon tamir olacak çamurluk düzeltilecek stop değişecek dedi, tramere gönderiyorum ben bu bilgileri onay geldikten sonra servise bilgi vereceğiz denildi. Buraya kadar da olması gerektiği gibi durum.
Cuma günü, yani 5 gün aradan sonra, eksper şirketi beni aradı ve 'Karşı tarafın kasıtlı kaza olduğuna dair dilekçesine dayanarak dosyayı kapatıyoruz.' şeklinde konuştu. Nasıl böyle bir şey olabilir dediğimde de bizim elimizde olan bir şey değil dilerseniz mahkemeye gidebilirsiniz dendi. Daha sonra bu araç sahibinin muhasebecisine ulaştım, sigorta poliçesini whatsapp üzerinden göndermişlerdi bana, oradan araç sahibinin telefon numarasını alıp direk araç sahibini aradım. Durumu izah ettim, karşıdaki kişi tamamen beni şoför ile iş birliği yapıp kazalı olan aracımı kamyonun sigortası üzerinden yaptırmaya çalıştığımı söyleyip kesinlikle kabul etmediğini söyledi. Dayanağı da, aracında takip sistemi olması ve o saatler içerisinde aracı hal içerisinde gözüktüğünü. Kazanın yaşandığı yer ile hal arası 600-700 metre bu arada. Ben de bunu kabul etmediğim ve hakkımı yediğini söyledim. En son siz de teker üzerindesiniz sizden çıkmazsa bir yakınızdan çıkar ahımı alıyorsunuz dedim, öyle deyince zaten bağrışmalar başladı ve telefonu yüzüme kapattı.

Daha sonra tanıdık bir avukat vasıtası ile arattım, telefonunu açmadı ve daha sonra komple telefonu kapattı. Bugün önce eksper servisini aradım, dosyanın kapatıldığını ve ancak hakkımı dava ile arayacağımı söylediler. Sigorta şirketini aradım bu sefer, dosyada herhangi bir kapanma durumunun olmadığı ve eksperden hasar tespiti beklendiği söylendi. Dilekçe konusunu söylediğimde de öyle şey mi olurmuş bir dilekçe ile gibi şeyler konuştular, daha sonra hat düşünce bir daha o kişiye ulaşamadım. Bunun üzerine tekrar eksperi aradım, bu sefer bugün dosyaları hazırlayıp veriyoruz denmeye başladı. Dava açıldığında tüm bunların da dahil olacağını söyleyip kapattım. Bu arada şoförü aradım ve durumu anlattım, mahkeme açıldığında onun da isminin geçeceğini söyledim. Şoför de gayet rahat bir şekilde 'Hiçbir şey olmaz sen aç davanı kazayı yapan benim, onun işini yaparken oldu bu olay ben kabul ediyorum hatamı hiçbir şey çıkmaz, hatta sen hiç tamir ettirme tamponunu sıfır al tak en güzel hali olsun araban.' dedi. Gün içinde avukat üzerinden araç sahibini arattım. Araç sahibi bir sürü şey anlatıp durdu, bu şoförün ilk vukuatı değilmiş bu aynı şekilde 2 tane daha aynı durumda farklı kişiler de varmış, araç sahibi ben 1500 lira kasko öderken bunlar yüzünden 4500 lira ödüyorum, gidin şoförü verin mahkemeye kazayı yapan o diyor. Maalesef pek konuşmaya açık biri değil karşı taraftaki. Biz dilekçesini geri çekmesini ve olması gereken işlemlerin devam etmesini istediğimizi, eğer olmazsa bu işin mahkemeye taşınacağını ve yanında manevi tazminat davası açılacağını söyledik ve konuşma o şekilde bitti.

Çok şükür aracımda masraf büyük değil, ve yaptırma gücüm de var. Fakat benim gözümde olay tamamen bana sahtekar, üç kağıtçı olarak itham edilmesi, iftira atılması. Ve bir dilekçe ile bu kadar basit olması. Elimde imzalı tutanak, tüm belgelerin fotokopileri, fotoğrafları var ve buna rağmen olayı kanıtlamak için yine ben uğraşıyorum. Dava açılırsa eğer kim bilir ne kadar zamana sonlanır, ne baş ağrıları çekilir.

Şuan aracımın eksperde yapılması gereken şeyleri yazılı, olası mahkeme durumunda ben aracıma bu işlemleri yaptırıp fatura üzerinden hak talep edebilir miyim? Yapılacak şeyler belli fakat herhangi bir fiyat belirlenmiş değil, daha sonra çıkacak fiyat konusunda az-çok durumu söz konusu olabilir mi? Bu durumda siz olsanız ne yaparsınız, nasıl bir yol izlersiniz?

Okuyanlar için şimdiden teşekkürler.

mert_can 41
05-10-2015, 18:58
Davanın hemen sonuçlancağını sanmıyorum bende ama sonuçlandığı zaman yaptırdığınız işlemlerin faturası ile tutarı alabilirsiniz tabiki olay yerinde kamera falan varsa onun kayıtlarınıda araştırsaydınız keşke aynı durumun benzerini biz yaşadık insanı katil ederler yemin ederim 20 bin lira masraf açtı başımıza suçunu sözlü olarak kabul etti yaptır senin kaskondan kasko yok dedik kaskomu deldiremem dedi bırakmayın yakasını sizin başınız emin olun daha az ağrır uğraşsın dursun şöförden imzalı bir yazı alın suçu üslendiğine dahil zaten karşı tarafın bir şansı kalmaz kanıtlayamazda hiç bir şey

Ozan Özer
05-10-2015, 19:30
Insan nasıl katil olur diyoruz birde..kaza Yapacağımız Adam'ı seçip yapmak Lazım herhalde..
Geçmiş olsun,işin peşini bırakmayın bencede,elinizde resimler var sonuçta.

rekord2000
05-10-2015, 23:03
Sonra niye dövdün adamı diyolar anasını satayım.

Rdm26
05-10-2015, 23:13
Park halindeki aracımın sarhoş gelip aynasını kırdı. Davacı oldum. 1 seneyi geçti hala sonuçlanmadı. O yuzden sıcak bakamıyorum bu mahkeme olaylarına. Size de gecmiş olsun inşallah istediginiz gibi sonuçlanır mahkeme

onursumer
05-10-2015, 23:32
Bence aracinizi yaptirin , pesinden hem sofore hem arac sahibine maddi manevi dava acin , nezaman biterse bitsin faiziyle alirsiniz

sagi
06-10-2015, 06:39
Bence aracinizi yaptirin , pesinden hem sofore hem arac sahibine maddi manevi dava acin , nezaman biterse bitsin faiziyle alirsiniz

pardon ama ben mi yanlış anladım ?
Şöförün suçu ne adam kazasını ve hatasını kabul ediyor olaya sıcak bakıyor sorun araç sahibinin tavırlarında dava açılacaksa araç sahibine açılmalı.

KÖROĞLU
06-10-2015, 07:20
Şöförün suçu ne adam kazasını ve hatasını kabul ediyor olaya sıcak bakıyor sorun araç sahibinin tavırlarında dava açılacaksa araç sahibine açılmalı.

Muhtemelen sebebi şu,

Aracı kullanan arkadaş daha önce eşinin dostunun yaptığı kazayı kullandığı aracın sigortasından karşılatmıştır.

Mal sahibi de bu olayı öğrenmiş ve ona göre sizinle görüşmüştür. Maalesef ülkemizde böyle üç kağıtlar çok yaşanıyor.

Şöför kabul eder çünkü maddi anlamda kendisine bir zararı yok, o parasına bakıyor.

Ama mal sahibi hasarsızlık indirimi alamadığı için primleri yüksek çıkıyor.

adaletin işlediği bir ülke olsak eldeki deliller ile açın mahkeme, aracı yaptırın ve konuyla ilgili karşı tarafa ihtar çekin, sonunda da paranızı alın diyeceğim ama maalesef bu işlemler en az 2 sene sürer. Sonra ifadeydi vs derken git gel helak olursunuz mahkemelerde.

Yaşadığımız bir örnekle bağlıyım,

sokak içinden çıktık aveo sedan aracımızla arka sağ çamurluktan baya hızlı gelen bir araç vurdu,

savrulduk arka sol çamurluktan direğe vurduk kısacası arabanın arkası yok.

Tutanak tutuldu, karşı taraf "hatalı benim" yazdı. Sonuç 8/6 biz kusurlu bulunduk, itiraz ettik sonuç değişmedi.

Maalesef böyle mantıksızlıklar bizim ülkemizde had safhada.

Geçmiş olsun.

dkaya87
06-10-2015, 07:37
çok geçmiş olsun, gözümüz gibi baktığımız araçları böyle haysiyetsizlerin olduğu yollarda kullanıyoruz. hepimize sabır diliyorum.

2jz
06-10-2015, 11:18
Benim fikrim avukatla görüş gerekirse dava aç, hasarı karşı tarafa yaptır.

Uğraşmayalım diyoruz bunlar dahada artıyor. Şimdi sen bu işin peşini bırakırsan bundan cesaret bulan art niyetliler kaza yaptıklarında aynı bahaneyle başkalarının canını yakacak ve maddi manevi zararlarını karşılamayacak. Beyefendinin sigortası yüksek çıkacakmış dedikleri lafa bak. Uğraşmayayım diye alınterinle kazandığını heba etme.

4TheReveNqe
06-10-2015, 11:34
Sigorta sektöründe çalışan biri olarak söyleyeyim kardeşim 2 tarafın anlaşmalı kaza tutanağına yazdıklarının bir önemi yok yani bi taraf ben hatalıyım demesi yetmiyor
siz malesef experin gazabına uğramışsınız.. Karşı tarafın trafik sigortası hangi şirketten ? sizin bu durumda özel servise değilde aracınızın yetkili servise çektirip oradaki hasar danışmanı aracılığıyla karşı tarafın sigorta şirketi yetkilileriyle irtibata geçmeniz gerekiyor en temiz yolu bu.. bu arada kusur oranları sonucu geldimi ? bu bilgileri benle paylaşırsanız ben elimden geldiğince fikir verip yardımcı olacağım :)

onursumer
06-10-2015, 11:46

kusura bakmasında boyle hata kabul etme olmaz onun patronu ile iş birliği yapmadığı ne ***** ?

Bu arada şoförü aradım ve durumu anlattım, mahkeme açıldığında onun da isminin geçeceğini söyledim. Şoför de gayet rahat bir şekilde 'Hiçbir şey olmaz sen aç davanı kazayı yapan benim, onun işini yaparken oldu bu olay ben kabul ediyorum hatamı hiçbir şey çıkmaz, hatta sen hiç tamir ettirme tamponunu sıfır al tak en güzel hali olsun araban.' dedi.

Seven7
06-10-2015, 12:45
Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Şuan eksper sigortaya belgeleri teslim etmemiş. Eksper gelip sadece yapılacak işlemleri söyledi ve gitti. Herhangi bir tramerden bilgi gelmedi. Dosya kapatılırsa eğer yine de tramerden hata oranı gelir mi?
Karşı tarafın sigortası Neo sigorta.

Eksper ile konuştum, böyle böyle dava açılacak şeklinde. 'Ben her gün bir iki davaya giriyorum zaten alıştım artık.' şeklinde gayet rahat cevap verdi. Araç sahibine kaza fotoğraflarını gönderip ikna etme adına bir şeyler yazdım fakat herhangi bir cevap vermiyor.
Aracımı yetkili servise de götürebilirim, arada geçen bu zaman zarfı durumu etkiler mi?

Sigorta şirketi dosyayı işleme almadıktan sonra aracın hangi serviste olduğu etkiler mi? Sonuçta aracın kazalı olup olmadığı değil, aracın hasarının bu kazada olup olmadığı şuan konu.

Kesinlikle peşini bırakma gibi bir düşüncem yok. Araç sahibinin kendi demesine göre bu şekilde 3 tane daha konusu varmış. Yani adam hepsine vermiş dilekçeyi hangisinden yırtarsa kar gözüyle bakıyor.
Bu davada masraf ne kadar tutar tahmini? Sanırım dava açılırken tüm çıkacak masraflar önceden belirlenip o miktar ödenerek dava açılıyormuş, doğru mudur?

volkan_gs
06-10-2015, 12:56
Geçmiş olsun durduk yere dert çıkmış ya.
Ben zaten bu eksperler neye göre karar veriyor hiç anlamış değilim, 2-3 kere başıma geldi. Tutanakta karşı taraf tamamen ben hatalıyım demesine rağmen, arabayı bırakıyorum yetkili servise bir bakıyorum %5 suç bana çıkmış, hiç yoktan kaskom bile bozuldu benden habersiz %5lik kısmı servis kaskoya fatura etmiş şaka gibi :)
Tam olarak süreçleri bilmemekle birlikte ben başka şeyler döndüğünü düşünüyorum bu sigorta-eksper-tramer muhabbetinde.

2jz
06-10-2015, 12:57
İddia sahibi onlar. Senin kötü niyetli olduğunu kazayı bilinçli yaptığınızı düşünüyorlar. Mantıken ıspat etmesi gereken tarafta onlar. Neden sen iyi niyetli olduğunu kanıtlamaya çalışıyorsun? Sokayım böyle sisteme.

Seven7
06-10-2015, 13:15
İddia sahibi onlar. Senin kötü niyetli olduğunu kazayı bilinçli yaptığınızı düşünüyorlar. Mantıken ıspat etmesi gereken tarafta onlar. Neden sen iyi niyetli olduğunu kanıtlamaya çalışıyorsun? Sokayım böyle sisteme.

Bizim adalet sistemimizin mantığı bu maalesef. Kendimi aklamak için çamur atandan daha çok uğraşıyorum. Benim aklımın ucundan geçmez birine vursam uğraşsın dursun belki benden çıkma mantığı ile dilekçe vermek suçlamak, aksine mahcup olurum ama insanlar tam tersi olmuş halde.

4TheReveNqe
06-10-2015, 13:31
TRAMER den mesaj gelicek sana hakem heyetinin kararı bildirilecek hata oranı % kac sende veya % kac ondaysa ona göre işlem yapılacak.. Benim sana tavsiyem arabanı yetkile servise çektirip o servisin hasar danışmanı aracılığı ile işlem yapman.. hakem heyetinden sonuç gelmeden senin onlara dava açman veya avukata arattırman bişey ifade etmez işi uzatırsın daha çok senin karşı tarafla muhatap olman bile hata.. direk sigorta şirketi ve exper ile görüşeceksin tabi dosya sonuçlandıktan sonra.. sonuç geldikten sonra kamyon sahibi istediğini yapsın sonucu etkileyemez sonuçta parayı ödeyen sigorta şirketi

EmreYY
06-10-2015, 19:17
Kaza yerinden ilerisi veya gerisinden bir kamera kaydı + tutanak + fotoğraflar ile polise başvuruyorsunuz zabıt tutuluyor extradan da sigortaya bir dava açarsınız.Polise gitmenizin sebebi o tarihte o kazanın olduğuna dair zabıt ve belge vermelerinden. Olur da siz aracınızı yaptırırsanız cunku devlet işleri uzun surer mahkeme vs o tarihte aracınıza vurduklarını ve sızın suc duyurusunda bulundugunuza dair belgeniz olacak.Araç vuruktu maddi hasarı cebimden karşıladım karşı taraftan **** tl talep ediyorum.Bir de ustadan işçilik faturası aldımı tamamdır.
Not:Polis zabıt tuttuktan sonra bilir kişi falan yollayacak mı sormak lazım.

Seven7
06-10-2015, 19:17
TRAMER den mesaj gelicek sana hakem heyetinin kararı bildirilecek hata oranı % kac sende veya % kac ondaysa ona göre işlem yapılacak.. Benim sana tavsiyem arabanı yetkile servise çektirip o servisin hasar danışmanı aracılığı ile işlem yapman.. hakem heyetinden sonuç gelmeden senin onlara dava açman veya avukata arattırman bişey ifade etmez işi uzatırsın daha çok senin karşı tarafla muhatap olman bile hata.. direk sigorta şirketi ve exper ile görüşeceksin tabi dosya sonuçlandıktan sonra.. sonuç geldikten sonra kamyon sahibi istediğini yapsın sonucu etkileyemez sonuçta parayı ödeyen sigorta şirketi

O zaman yarın yetkili servise gidip durumu anlatayım, çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Serviste bana çıkacak masrafı mı söyleyecekler? Herhangi bir evrak tarzı bir şey almam gerekli midir?

4TheReveNqe
07-10-2015, 19:41
sen arabanı ve elindeki kaza tutanağınıyla birlikte yetkili servisteki hasar danışmanına git konuyu anlat gerisini onlar halleder hem araban yetkili serviste onarım olmuş olur.. Sanayideki muhittin ustayla vs uğraşma ;)