PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMW E39 Şaft Problemi.(Yardım Lütfen)

emrekuzdere
17-10-2015, 20:12
Herkese merhaba. Geçtiğimiz günlerde 97 model E39 520i aldım. Araçtan genel olarak çok memnunum. Araçta bazı devir aralıklarında çok az titreme vardı. Rahatsız edici olmasa da fark ediliyordu. Her neyse konumuza gelelim;
Bugün aracın alt korumalarını ve egzostu komple söküp bu şaftı indirdik. Parça olarak da madem indirdik diye, 2 adet şanzuman takozu, şaft köselesi ve şaft askısı aldım. Asıl değişmesi gereken parça askı. Bu sırada usta istavroz'da boşluk var diyip şaftçıya gönderdi.(zaten Denizli'de sadece 1 yer varmış).
Gittik geldik, şaftın alüminyum olduğunu söylediler. Bu yüzden balansta yapamayız, bu askıyı burdan da çıkaramayız dediler. Döndüm ustaya, oda aynısını askının değişemeyeceğini söyledi. Yahu çok saçma geldi koskoca memlekette madem bu askı değişmiyor, neden yedek parça olarak satılıyor. Şu askıyı sökmenin ve değiştirmenin yolu nedir? Bunu kim yapar? İstavroz değişimi nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz? Alüminyum şafttan kim anlar? Denizli'den çözüm bulamazsam basıp İzmir'e gidicem. Araç şuan gayette sağlıklı yürüyor aslında. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
http://i57.tinypic.com/28mgu8m.jpg

XSi
17-10-2015, 20:28
asagidaki link e36 için tarif etmişler

e39 da da is gireceğine eminim acikcasi

http://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/E36-Driveshaft_Bearing/E36-Driveshaft_Bearing.htm

emrekuzdere
17-10-2015, 20:56
Yok hocam E36 ile aynı değil gördüğüm kadarıyla.
Bu linteki ile de aynı değil ama yapısı daha çok benziyor.
http://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/BMW-5-Series-E39/66-SUSPEN-Driveshaft_Rebuild/66-SUSPEN-Driveshaft_Rebuild.htm

XSi
17-10-2015, 21:17
suda e39 için ama 528 ve 530 lar için denmiş

mafsal yerleri farkli gibi ama çözüm olacagini düşünüyorum

http://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/BMW-5-Series-E39/66-SUSPEN-Driveshaft_Rebuild/66-SUSPEN-Driveshaft_Rebuild.htm

XSi
17-10-2015, 21:18
bir sure guncellemeden yazmistim bende ayni gaziyi bulmussun :)

emrekuzdere
18-10-2015, 12:17
Memlekette bu askıyı değiştirmenin yolunu bilen yok mu günceli :D

BurakCengizhanoğlu
18-10-2015, 12:43
Keşke istanbulda olsan biz e46 nınkini değiştirmiştik.Muhtemelen ben beceremem demek yerine olmaz denmiş :)

emrekuzdere
19-10-2015, 11:20
Aynen öyle oldu. Büyük şehirlerden birine yol gözüktü bize :D İzmir ve Ankara yakın seçenekler

bugrahangul
19-10-2015, 11:31
Ustanın yorumu ve konuya yaklaşımı çok saçma geldi bana. Geçen hafta Cuma günü 5.28'in şaft balans verdim ve burçlar dahil değiştirdim. Şaft balans işi biraz vakit aldı. Diğer tüm söküm, takım vs. zaman aldı bile diyemem. En iyisi yakın illerde işini iyi bilen bir bmw ustası bulmanız. Ustanız toplasın aracı ve direk yola çıkın. :) Ancak şaft balans yapılmadan almış olduğunuz yeni şaft takozunu falan taktırmayın. Tekrar bozacaktır..

emrekuzdere
19-10-2015, 11:42
Ustanın yorumu ve konuya yaklaşımı çok saçma geldi bana. Geçen hafta Cuma günü 5.28'in şaft balans verdim ve burçlar dahil değiştirdim. Şaft balans işi biraz vakit aldı. Diğer tüm söküm, takım vs. zaman aldı bile diyemem. En iyisi yakın illerde işini iyi bilen bir bmw ustası bulmanız. Ustanız toplasın aracı ve direk yola çıkın. :) Ancak şaft balans yapılmadan almış olduğunuz yeni şaft takozunu falan taktırmayın. Tekrar bozacaktır..

Sizin 5.28'de ki şaftta alüminyum mu hocam ?

redbull35
19-10-2015, 12:11
İzmir 3. Sanayi de Hizmet torna var sizin işinizi onlar halleder. Şaft balans işinden iyi anlıyorlar.

emrekuzdere
19-10-2015, 12:17
Hemen arayıp görüşeyim hocam. Şaftcı Denizli'de de var ama işte bu alüminyum olayından kimse dokunmak istemiyor. İnşallah yapıyorlardır.

bugrahangul
19-10-2015, 13:44
Sizin 5.28'de ki şaftta alüminyum mu hocam ?

Hiç bir fikrim yok valla :) Alüminyum olsa bile sonuç olarak balans yapılıyor bu melet..

emrekuzdere
30-10-2015, 19:01
Arkadaşlar bugün itibari ile sorunum çözüldü. Bunu yazmamın amacı belki başkalarına da faydası olur. Beni 2 gündür sanayide gezdiren, 2 kere şaftın sökülmesine sebep olan şey 75 TL lik bir motor kulağı çıktı. Bu durumu bugün tanıştığım işinin ustası bir abimiz farketti. Motor kulaklarından birinin kopuk olmasından motorun yatık durduğunu ve çalışma esnasında balans yaptığını, şaftta ve aktarma organlarında hiç bir problem olmadığını üstüne basa basa söyledi. Kendisine güvenip değiştirdik maalum parçayı. Şuan sıfır problem, titreme bile yok :)

berkayoz
30-10-2015, 22:10
geçmiş olsun eski aracım olan e39da şaft köselesi takozu 6 köşe denen zımbırtıyı değiştirmiştim vites geçişleri bile pürüzsüz olmuştu şafta balansta yapılıyor bence siz kendinize bir usta bulun e39dan anlmayan kasapların eline emanet etmeyin o arabayı allah kaza bela vermesin