PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E39 JK M5 Istanbul Park 2:34:62

Gokmen Erbas
26-10-2015, 11:34
ilk kez süre denedim arkadaşlar. frenlerim son turda şişti.
sürüşüm ve dış etkenlerle beraber 3-4 saniye daha gidebileceğimi tahmin ediyorum.
tavsiye, yorum ve eleştiriye açığım. iyi seyirler.

Ön cam

https://www.youtube.com/watch?v=YOmng6RDFRQ

YOmng6RDFRQ

POV

https://www.youtube.com/watch?v=3LToYhBuzZk

3LToYhBuzZk

Mehmetmert
26-10-2015, 11:45
Video kalitesi gerçekten çok güzel olmuş özelliklede pov :)
Frenler birazcık koyvermese çok daha güzel süreler gelirmiş keyifle izledim :)

OrcunInce
26-10-2015, 11:49
bence 3-4 saniyeden fazlası var.
Hedef 2.25 altı olmalı :) Gelecek sezon güzel şeyler çıkacaktır :)

mrbars
26-10-2015, 11:51
Oeh ulan şu pist beygirli arabayla da ayrı bir güzel. Ne yürüyor maşallah.
Lastik, fren ve yol çizgisiyle ( :) ) en az 6-7 sn marj var.

B.Koçer
26-10-2015, 11:51
eyyy masallaah 3 e ne attın be abicim :D

exclusive
26-10-2015, 14:19
süre işini felan bilmem ama araba güzel gidiyor çekimlerde güzel maşşallah

Gokmen Erbas
26-10-2015, 22:10
Teşekkürler arkadaşlar. Stock halde oldugu kadar gelistirmeyi dusunuyorum. 2:30 şimdilik ilk hedefim.
takip etmek isteyen arkadaslar icin instagram; imv8er (http://instagram.com/imv8er)

Commander696
26-10-2015, 22:43
2 tonluk araba için gayet iyi bir süre tebrikler.

bence 3-4 saniyeden fazlası var.
Hedef 2.25 altı olmalı :) Gelecek sezon güzel şeyler çıkacaktır :)
Sürelere baktığımız zaman slick lastikli,hafif yapılı pistte çok daha iyi olan E46 m3 csl'ler dediğiniz süreleri yapıyor.Hatta bitanesinin pilotu profesyönel olarak yarışıyordu galiba.Böyle düşününce sanki zor gibi 2:25 ve altı m5 için.

OrcunInce
26-10-2015, 22:47
2 tonluk araba için gayet iyi bir süre tebrikler.

Sürelere baktığımız zaman slick lastikli,hafif yapılı pistte çok daha iyi olan E46 m3 csl'ler dediğiniz süreleri yapıyor.Hatta bitanesinin pilotu profesyönel olarak yarışıyordu galiba.Böyle düşününce sanki zor gibi 2:25 ve altı m5 için.

Ukku 3.0 Z3 ile 2.26 dönüyor, bence 2.25 imkansız değil. İlk hedef olarak tabii ki 2.30 güzel, yavaş yavaş olacaktır :)

mertkaya
26-10-2015, 23:27
1:10'da önden kaya kaya Audi'ye çarpacaksın sandım abi :) Daha sakin gidersen kesin +5saniye indirirsin tur zamanını bence.

Gokmen Erbas
27-10-2015, 03:22
stock halde 2:25 zannetmiyorum. ne de olsa ağır araba. ciddi değişiklikler lazım. 2.30 ideal olacak benim için. hele ki geçen ay kötü lastiklerle çıktığım pist gününden sonra 2:34 bile ilaç gibi geldi. koymayacaktım ama ibretlik olsun diye paylaşayım, bitik lastikle çıkmasın kimse..

https://www.youtube.com/watch?v=x9E1hjiKAAw
x9E1hjiKAAw

gp74
27-10-2015, 08:20
Sürüş için birşey diyemem fakat, makinanın sesi şahane...

CTG
27-10-2015, 11:26
Araba cok hasmetli ya, bi daha boyle araba gelmez ne bmw den ne baskasindan, iyi gunlerde kullanin keyfini cikarin

Bence direksiyonu yanlis tutuyorsunuz ve cok keskin hareketlerle ceviriyosunuz, pistle ilgili bir sey bilmiyorum ama gozume carpan yanlisiniz bu surusteki. Yoksa vites dusururken devir esitlemeyi falan da cok guzel cozmussunuz, o devirlerde kompresyona girse arkasi sapitir, siz onu elimine ediyosunuz ama direksiyonu tutus seklinizden dolayi hakimiyetiniz %100 degil

Gokmen Erbas
27-10-2015, 12:05
Sürüş için birşey diyemem fakat, makinanın sesi şahane... araba ve egzoz komple stock.

Araba cok hasmetli ya, bi daha boyle araba gelmez ne bmw den ne baskasindan, iyi gunlerde kullanin keyfini cikarin

Bence direksiyonu yanlis tutuyorsunuz ve cok keskin hareketlerle ceviriyosunuz, pistle ilgili bir sey bilmiyorum ama gozume carpan yanlisiniz bu surusteki. Yoksa vites dusururken devir esitlemeyi falan da cok guzel cozmussunuz, o devirlerde kompresyona girse arkasi sapitir, siz onu elimine ediyosunuz ama direksiyonu tutus seklinizden dolayi hakimiyetiniz %100 degil
teşekkür ederim. özellikle 7. virajda o sıkıntı var. çizgim iyi olmadığından fazla yavaşlıyorum sonra toparlamaya çalışıyorum. Oraya 3. vitesle girip 80+ hızlarda dönebilmem lazım sanırım iyi bir süre için.

Batum
27-10-2015, 12:10
maşallah güzel olmuş.

onur_S
27-10-2015, 13:31
Lastikler cok tutmuyor gibi bir de vites dusururken subaplara dikkat :)

Gokmen Erbas
27-10-2015, 19:01
Lastikler cok tutmuyor gibi bir de vites dusururken subaplara dikkat :)

son turda frenler gibi lastikler de baya şişti. 32-30/33-35 psi olarak ayarlamıştık basınçları. lastiklerin hepsi iyi durumda. arkaları cuma günü yeni taktım hatta 2215 tarihli. arka düzlükte frene tam oturduğum halde yavaşlamamış o yüzden 3. vitesi zorladık biraz yoksa 6bin civarı denk gelmesi lazımdı :)

kelalper
27-10-2015, 19:55
sürüş karakterinizde hata var. Tek elle viraja girilmez. Hakim olurum sanırsınız ancak hakimiyet yoktur. Freni sokakta kullanıldığı şekilde kullanıyorsunuz yani pist için verimsiz bir frenaj o nedenle hem önce fren yapıosunuz hem de viraja arabayı fırlatıosunuz yani viraja girmiosunuz hızdan dolayı. 2:25 o güçteki bir araba için hayal değil bencede.

Gokmen Erbas
28-10-2015, 23:44
sürüş karakterinizde hata var. Tek elle viraja girilmez. Hakim olurum sanırsınız ancak hakimiyet yoktur. Freni sokakta kullanıldığı şekilde kullanıyorsunuz yani pist için verimsiz bir frenaj o nedenle hem önce fren yapıosunuz hem de viraja arabayı fırlatıosunuz yani viraja girmiosunuz hızdan dolayı. 2:25 o güçteki bir araba için hayal değil bencede.eleştirileriniz için teşekkür ederim. daha yeniyim pist işinde tecrübesizim zamanla geliştireceğim. fren konusunda erken ve yetersiz mi fren yapıyorum orayı anlamadım? çizgim bozuk olduğu için virajlarım da kötü biliyorum.

delyyy
28-10-2015, 23:55
O keskin sürüşe rağmen araç bence çok iyi tutunuyor.

Gokmen Erbas
29-10-2015, 11:39
O keskin sürüşe rağmen araç bence çok iyi tutunuyor.

hadi ya �� ben de yanlamasın diye kibar davranmaya çalışmıştım direksiyon ve gaz pedalına. viraj çıkışlarında tam düzlüğe çıkmadan hiç oturmadım mesela gaza. çizgimi düzeltsem daha stabil girip çıkarım sanırım virajlara. teşekkürler.

kelalper
30-10-2015, 11:44
eleştirileriniz için teşekkür ederim. daha yeniyim pist işinde tecrübesizim zamanla geliştireceğim. fren konusunda erken ve yetersiz mi fren yapıyorum orayı anlamadım? çizgim bozuk olduğu için virajlarım da kötü biliyorum.

Frene sokakta nasıl basıyorsanız o şekilde basıyorsunuz. Pistte frene allah ne verdiyse basmanız gerekiyor. Sonuçta zaman kazanmaya çalışıyorsunuz. Sürekli olarak maks fren ve tutunabildiği sürece maks gaz ile gitmeniz gerek. Arada aylak zaman vs olmamalı. Yani sağ ayağınız ya fren pedalına ya da gaz pedalına basıyor olmalı. Gaz pedalınında bütün kademelerini çok iyi kullanabilmeye çalışmanız gerek bu tip güçlü arabalarda.

kelalper
30-10-2015, 11:48
hadi ya �� ben de yanlamasın diye kibar davranmaya çalışmıştım direksiyon ve gaz pedalına. viraj çıkışlarında tam düzlüğe çıkmadan hiç oturmadım mesela gaza. çizgimi düzeltsem daha stabil girip çıkarım sanırım virajlara. teşekkürler.

Viraj çıkışlarında hafif kıçı dışarı çıkacak şekilde gaza oturarak gitmenizde problem yok doğru çizgide olduktan sonra. Sizde problem viraj çizgileriniz düzgün olmadığı için denge bozuk ve gaza oturmaya çalıştığınız anda otomatik olarak araba tutunamıyor ve yanlamaya başlıyor. Bunun da ana nedeni fren noktaları ve hatalı frenaj.

majesty
30-10-2015, 14:13
bitik lastikle çıktığın turlar bence kıstas olamaz, diğerleri içinde yorumum bu araçtan daha alınacak sn war.bence frenlerini upgrade etmelisin çok şey değişecek emin ol.

tebrikler

mrbars
30-10-2015, 14:31
son turda frenler gibi lastikler de baya şişti. 32-30/33-35 psi olarak ayarlamıştık basınçları. lastiklerin hepsi iyi durumda. arkaları cuma günü yeni taktım hatta 2215 tarihli. arka düzlükte frene tam oturduğum halde yavaşlamamış o yüzden 3. vitesi zorladık biraz yoksa 6bin civarı denk gelmesi lazımdı :)

Lastikler normalde ne olması gerekiyorsa, 6-7 psi düşük ayarlayın pitte.

Gokmen Erbas
30-10-2015, 16:06
Frene sokakta nasıl basıyorsanız o şekilde basıyorsunuz. Pistte frene allah ne verdiyse basmanız gerekiyor. Sonuçta zaman kazanmaya çalışıyorsunuz. Sürekli olarak maks fren ve tutunabildiği sürece maks gaz ile gitmeniz gerek. Arada aylak zaman vs olmamalı. Yani sağ ayağınız ya fren pedalına ya da gaz pedalına basıyor olmalı. Gaz pedalınında bütün kademelerini çok iyi kullanabilmeye çalışmanız gerek bu tip güçlü arabalarda.

Bu mantığa katılıyorum, arabanın boşa bırakıldığı her saniyenin çeyreği kayıptır. Ancak arkadan itişli, torklu ve ağır bir arabanın, istanbul park gibi her virajı tuzaklarla dolu bir pistte stabilitesini bozmadan ilerleyebilmesi için arada bir 4 ayak üstüne düşmesini beklemek gerekiyor. En azından araç stock haldeyken ve ben de pist konusunda bu kadar tecrübesizken.. Stock kullanmaya devam edicem fakat kendimi çok geliştirmem lazım. Bu video seansın son 3 dakikasına ait. Bu süreyi son turda yaptık. Frenler o kadar şişmişti ki artık hiç tutmuyordu diyebilirim. Arka düzlükte 213kmh'de frene bastığımda kimseler yok gibiydi. shift lock ile dönebildim zaten 12'inci virajı tekrar izleyin 3'ten 2'ye çekene kadar frene basmıyormuşum gibi gidiyorduk dümdüz :) Halbuki freni paspasa gömmüştüm. Hidrolik kaynamış olmalı. Gelecek seanslarda yarış tipi kaynamayan hidrolik kullanacağım.

bu da benimle aynı problemi yaşayan bir abimin aynı virajda duramayışı :)
Yc5xmAJBQPI

Viraj çıkışlarında hafif kıçı dışarı çıkacak şekilde gaza oturarak gitmenizde problem yok doğru çizgide olduktan sonra. Sizde problem viraj çizgileriniz düzgün olmadığı için denge bozuk ve gaza oturmaya çalıştığınız anda otomatik olarak araba tutunamıyor ve yanlamaya başlıyor. Bunun da ana nedeni fren noktaları ve hatalı frenaj. 13'üncü virajda yanladık evet. ya fazla oturdum gaza ya da arka lastikler çok ısındığı için baya şişti bilmiyorum. zaten 12'inci viraja fazla hızlı girdiğimiz için çizgimiz çoktan bozuktu.

bitik lastikle çıktığın turlar bence kıstas olamaz, diğerleri içinde yorumum bu araçtan daha alınacak sn war.bence frenlerini upgrade etmelisin çok şey değişecek emin ol.

tebriklerteşekkür ederim. şu an ilk sırada hidrolik değişimi var. disk ve balatalar piste girdiğim gibi duruyor. eğer hidrolik de çözüm olmazsa önce balata sonra disk iyileştirmesi yapabilirim.

Lastikler normalde ne olması gerekiyorsa, 6-7 psi düşük ayarlayın pitte.

6-7 psi düşük tuttuk fakat yetmedi malesef. ya da süre turunu sona bırakmamak gerekiyordu bilemiyorum. gelecek seanslarda 8-10psi kadar düşürmeyi planlıyorum.