PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul'da depremi hissedenler ?

Remon
16-11-2015, 17:06
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1154155-marmara-denizinde-deprem-istanbul-da-sallandi

pc de otururken masa sandalye sallandı başım mı dönüyo dedim ama deprem olmuş :) Hisseden var mı bizim binadan bi Allahın kulu inmedi :D

murat86
16-11-2015, 17:10
AYnen kapalıçarşıda fena hissettik inen olmadı tabide bizim evin ora (Yeşilköy) herkez inmiş... Allah korusun

Remon
16-11-2015, 17:11
https://www.cihan.com.tr/tr/marmara-denizinde-42-siddetinde-deprem-1939774.htm

Edit : Avcılar'a yakın olmuş bende o yüzden hissettim demekki

Yigit-Y
16-11-2015, 17:13
Koltugum kaydı iyidi kaydırdı bi guzel :)

fore
16-11-2015, 17:15
İstanbul'da zemin olarak olabilecek en kötü yerlerden birindeyiz ( Beykent Pınartepe) hiçbirşey anlamadık. Telefonda Bakırköy'de bankayla konuşuyodum panik yaptılar filan yok dedim deprem filan.. İlginç:)

atituti
16-11-2015, 17:22
içime her sıkıntı çöktüğünde deprem oluyo anlamadım bu işi ak , arabada kilit trafikte bekliyodum cok hafif gitti geldi cukurdur dedim , radyoyu actım suan deprem oluyo dediler

Runo
16-11-2015, 17:28
Oto yıkamada arabayı siliyodum. Çalışanlar yukarı çıkınca yokuştan bende çıkayım dedim :D

hakotech
16-11-2015, 17:28
içime her sıkıntı çöktüğünde deprem oluyo anlamadım bu işi ak , arabada kilit trafikte bekliyodum cok hafif gitti geldi cukurdur dedim , radyoyu actım suan deprem oluyo dediler

Yıllardır beklenen cihaz sen olmayasın kardeşim ? Beyler, deprem erken tespit cihazı bir türk !!! İçin sıkılınca yaz buraya aşağı kaçalım :D :D

atituti
16-11-2015, 17:40
ya hakom geçen yine bi deprem olmuştu lan nası içim sıkııyo daralıyo bi dışarı cıkayım dedim yürüdüm markete gittim eve geldim deprem olmuş :D

Evrenoz
16-11-2015, 17:42
Hanım esentepede hissetmiş.. Ben ataşehirde 13. katta olmama rağmen hissetmedim

murat86
16-11-2015, 17:44
Devam ediyomuş artçılar galiba bizimkiler topuklamış evden...

ProdriveSTI
16-11-2015, 17:46
Geçmiş olsun.

Remon
16-11-2015, 17:51
Devam ediyomuş artçılar galiba bizimkiler topuklamış evden...

Devam mı ediyormuş. Ben depremi hissettiğim pozisyondayım hala bişey hissetmedim. Allah korusun

murat86
16-11-2015, 17:53
gelen telefon, devam ediyo hala biz arabayı alıyoruz haberin olsun :) sanki gittikleri yerde deprem olmuyo...

ferhatcam
16-11-2015, 17:56
4 şiddetindeymiş ama ben baya beşik gibi sallandım. (bahçelievler)

Remon
16-11-2015, 17:59
gelen telefon, devam ediyo hala biz arabayı alıyoruz haberin olsun :) sanki gittikleri yerde deprem olmuyo...
http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst9.asp

Gerçi buraya bakınca var ufak ufak sallantılar. etrafı açık biyerlere gidiyor olabilirler :)

4 şiddetindeymiş ama ben baya beşik gibi sallandım. (bahçelievler)

en çok avcılar,beylikdüzü,bakırköy,zeytinburnu,küçükçekme ce de hissedilmiş evet. Allah sonumuzu hayır etsin 99 depreminide avcılarda yaşamıştım kötü bi durum

Frid
16-11-2015, 18:02
Güzel hissettik, iyi hissettik Allah'tan kısa sürdü.

hakotech
16-11-2015, 18:04
ya hakom geçen yine bi deprem olmuştu lan nası içim sıkııyo daralıyo bi dışarı cıkayım dedim yürüdüm markete gittim eve geldim deprem olmuş :D

Allah c.c beterinden saklasın valla ben bazı ınsanların gönül gözünün ve 6.hissinin cok kuvvetlı oldugunu bizzat gördüm... 50 tl ye fal bak :D rabbim yaşatmasın ama marmarada olması korkuttu beni de şaka maka..

atituti
16-11-2015, 18:14
amin hakotech kimse yaşamasın birdaha , 6. hissim kuvvetlidirde bilincli kuvvetli degil , senin bahsettiklerin bilincli yönlendirebiliyodur kendini :) fal mal uzak olsun benden korkarım :D öncü deprem degilmiş tvde cıkıp konusuyo uzmanlar fakat tetikte olmak lazım

trgy
16-11-2015, 18:18
Az önce yine oldu 3.4 büyüklüğünde. İnş.büyük depremin öncüsü değildir bunlar.

Remon
16-11-2015, 18:39
Az önce yine oldu 3.4 büyüklüğünde. İnş.büyük depremin öncüsü değildir bunlar.

Evet 19:04 te meydana gelmiş. Listedeki son depremler hep marmara denizi. İnşallah devamı gelmez

bhb
16-11-2015, 18:48
Deprem nedir, nasıl olur, neden istanbul da deprem beklentisi var üzerine sade anlaşılır makale;

http://www.evrimagaci.org/makale/14

vectra-tuner
16-11-2015, 18:55
Allah korusun, İstanbul depremi olmadan şu gariplerin kaldığı yıkık dökük yerleri bir an önce yaparlar inşallah... Türkiye duman olur düşünmek bile istemiyorum

Remon
16-11-2015, 19:22
Deprem nedir, nasıl olur, neden istanbul da deprem beklentisi var üzerine sade anlaşılır makale;

Beklenen Büyük İstanbul Depremi, Nedenleri, Mekanizmaları ve Bilimin Beklentileri Üzerine... – Evrim Ağacı (http://www.evrimagaci.org/makale/14)

Verdiğiniz makaleyi okudum ve oturduğum semtin ( Avcılar ) ne kadar tehlikede olduğunu bir kez daha anladım. 99da da buradaydım hala buradayım hep bir korku oluyor işin gerçeği. Makale için teşekkürler

fthdrn
16-11-2015, 19:49
Biz hissetmedik.. Dedemgil sağlam kayaların üzerine yapmış evi hiç sallanmadı.

ModulaRKinG
16-11-2015, 20:16

Abi'nin Canını Sıkmayın :D

Kadyr
16-11-2015, 20:28

http://www.evrimagaci.org/makale/14

yazıya göre adalarda oturmuş olsam kaçardım sanırım
Profesyonel diyebileceğimiz tahminlerimize göre Büyük İstanbul Depremi en geç 2025 yılına kadar, Adalar fayı yaklaşık 7.4-7.6 arası bir büyüklükle kırılacak.

ayrıca istanbul tehlikede şuan dediğine göre sıra bizde malesef.yinede allah bilir ama art arda tekrarlayan şeylere bakılırsa durum kötü

vectra-tuner
16-11-2015, 20:39
Valla ben açıkçası Abd Rusya gibi ülkelerin elinde deprem yaratacak teknolojilerinin olduğunu düşünüyorum... Hatta Abd nevada çölünde Türkiye'yi işgal tatbikatının senaryosunda bizde deprem oluyor sonra kaos başlıyor ve T.S.K yetersiz kalıyor... Bu Abd'nin elinde kilometrelerce öteden mikro dalga yöntemiyle çalışan silahları var...Allah'a emanetiz

huseyinturk
16-11-2015, 20:45
Depremden afet olarak bahsediliyor sürekli ama yağmurun yağması gibi doğal bir olay aslında. Yağmuru sele yani felakete dönüştüren insanların yaptığı yanlış yapılaşmalar, hatalı kanalizasyon planlamaları vs. Depremide aynı şekilde felakete dönüştüren yine bizlerin yaptığı hatalı yapılar. Deprem öldürmez, binalar öldürür.
Yönetmelikler sayesinde yapılan hesaplar ciddi anlamda güvenli aralıklarda kalmasına rağmen, uygulamada bir demircinin dalkavukluğu, betonun aşırı sıcak yada soğukta sırf çalışan usta boş kalıp yövmiyesini almasın diye dökülen betonlar, santralde hesapla kitapla karışımı hazırlanan betonu şantiyede dökerken akışkanlığını beğenmeden suyu basıp dayanımın ırzına geçen cahil cühela ustalar oldukça depremi felaket olarak bilmeye devam edicez. Sağlam kayaya oturmuş vs gibi ağza yapışmış varsayımlarda var tabi. Her bölgede risk eşittir, avcılarda inşaat yapılırken o inşaatın yerinin zemin değerlerine, deprem katsayılarına göre hesap yapıldığı sürece farkeden bir şey olmaz. Yapılan iş doğru yapılmamışsa nerde olursanız olun sıkıntı büyük zaten..

Kadyr
16-11-2015, 21:00
https://www.youtube.com/watch?v=EI-NLI0sO9M
kötü bir anı malesef...

Yigit-Y
16-11-2015, 21:19
yazıya göre adalarda oturmuş olsam kaçardım sanırım
Profesyonel diyebileceğimiz tahminlerimize göre Büyük İstanbul Depremi en geç 2025 yılına kadar, Adalar fayı yaklaşık 7.4-7.6 arası bir büyüklükle kırılacak.

ayrıca istanbul tehlikede şuan dediğine göre sıra bizde malesef.yinede allah bilir ama art arda tekrarlayan şeylere bakılırsa durum kötü

2025 de sag kalirsam avcilarda daire fiyatina apartman almayi planliyorum bende :)

Kadyr
16-11-2015, 21:21
ozaman haberı iyice yayalım adaya sana adadan bi villa alalım belki bizide davet edersin :)

vectra-tuner
16-11-2015, 21:26
Deniz kumundan ev yapan bir adam vardı veli göçer... Japonya'da kimseye birşey olmuyor ama İstanbul'daki yapılar pek iyi değil sanırım

Yigit-Y
16-11-2015, 21:36
ozaman haberı iyice yayalım adaya sana adadan bi villa alalım belki bizide davet edersin :)

Mangal yaparuk sag kalursak:)

ES353
16-11-2015, 22:02
beni tualette yakaladı :D nasıl çıktığımı bir ben bilirim :D iyi salladı yani güngöreni.

Yigit-Y
16-11-2015, 22:04
Bakirkoye paralel 25 km acikta olmuş 7.7 km derinlikte yani yanimizda olmuş birde 4.2 demekki bu 7 filan olsa bina asenadan beter olur.

Allah saglam binada sevdiklerimizle beraber olmayi nasip etsin.

Bu isin fitratinda var sonucda ölüm vakit geldiyse yapacak birsey yok der uzun adam :)

naci
16-11-2015, 22:07
Çok geçmiş olsun. Allah beterinden korusun.

vectra-tuner
16-11-2015, 22:39
Ne olucak bu memleketin hali, herşeyimiz Allah'a emanet... Türkiyenin herşeyi İstanbul.. Bi Şey olursa darma duman olur herşey.. Deprem öyle böyle olucak belli ama tedbir şimdiden alınmalı, boğaz bile depremle oluşmuş kim bilir nasıl bir depremdi..

XSi
16-11-2015, 23:03
Depremden afet olarak bahsediliyor sürekli ama yağmurun yağması gibi doğal bir olay aslında. Yağmuru sele yani felakete dönüştüren insanların yaptığı yanlış yapılaşmalar, hatalı kanalizasyon planlamaları vs. Depremide aynı şekilde felakete dönüştüren yine bizlerin yaptığı hatalı yapılar. Deprem öldürmez, binalar öldürür.
Yönetmelikler sayesinde yapılan hesaplar ciddi anlamda güvenli aralıklarda kalmasına rağmen, uygulamada bir demircinin dalkavukluğu, betonun aşırı sıcak yada soğukta sırf çalışan usta boş kalıp yövmiyesini almasın diye dökülen betonlar, santralde hesapla kitapla karışımı hazırlanan betonu şantiyede dökerken akışkanlığını beğenmeden suyu basıp dayanımın ırzına geçen cahil cühela ustalar oldukça depremi felaket olarak bilmeye devam edicez. Sağlam kayaya oturmuş vs gibi ağza yapışmış varsayımlarda var tabi. Her bölgede risk eşittir, avcılarda inşaat yapılırken o inşaatın yerinin zemin değerlerine, deprem katsayılarına göre hesap yapıldığı sürece farkeden bir şey olmaz. Yapılan iş doğru yapılmamışsa nerde olursanız olun sıkıntı büyük zaten..

deprem bizim gibi ülkelerde afet zaten.

göreceli yani..

picasso
17-11-2015, 08:41
dün istanbulda bugun yunanistanda 6.7 ege denizinde de 4.2 sabah izmirde sallandı ufaktan. Allah beterinden korusun.

fore
17-11-2015, 17:25
"...Hele ki çamur üzerinde yüksek katlı bir bina varsa bu felaket üstüne felaket anlamına geliyor. Bunun nedeni şudur; örneğin Bakırköy sahilinde 7-8 katlı binalar vardır; fakat o bölge alüvyon bir zemine sahip. Alüvyon, yani çamur çok sallanan bir malzemedir. Ama 7 katlı bina büyük bir kaya gibi olduğu için sallanamaz. Yani çok sallanabilen bir zemin üzerine sallanamayan bir yük koyuyorsunuz. Bu durumda rezonans denen fiziksel bir olay meydana gelir. Çamur sallanıp, bina sallanamadığı zaman deprem sallayamadığı binayı dibinden keser. Zemin kattan bina kesiliyor. Deprem fotoğraflarına dikkat ederdeniz binaların önce zemini yıkılır. İşte binaların zemin kattan yıkılma sebebi budur. Önce zemin kat göçer. Bazen bina zeminin üstüne göçüp kalır, üst katlar yıkılmaz. Bina zemin katın üstüne göçtüğünde deprem devam ediyor olursa bu sefer deprem yine sağlam kalan ilk katı keser. Böyle kese kese tüm binayı yok eder...."

Bu kısmı çok doğru değil.. Kaya ve zemin mekaniğinde çok farklı parametreler var. Sonuç kısmı doğru yazının, evet kötü zemindeki çok yüksek katlı bina yıkılır ama çok farklı sebeplerden yıkılabilir. Anlattığı mesele daha çok konsolu olan binalarda mümkün olabilir o da belki. (Konsol: İlk kattan sonra binanın çıkmaları olması diye anlatılabilir). Burada binanın bodrum durumu nedir, temel radye midir, inşaat mühendisi statik hesabı düzgün yapmış mıdır, betonarmesi nasıldır vs. gibi çatallaşıp giden sorular doğar. Bir kere herşeyden önce, zemin sıvılaşması denen bir hadise var kum ve su muhtevası olan bölgelerde. Çok yüzeysel geçmiş bu kısmı. İnşaat mühendisi arkadaşlar daha detaylı anlatırlar belki, son deprem yönetmeliğinde eklemeler yapıldı kirişlere, deprem donatıları eklendi. Anlattığı olay, binanın zemin kolonlarının moment altında davranışı ve kesme kuvvetlerini karşılayıp karşılamadığıyla alakalı bir durum. Kolon yeterliyse, canavar gibi de ayakta durur bina. En azından betonarme olarka dayanır, komple devrilirse ya da dönerse yapacak birşey yok zaten..

Ama işin özeti istanbul için şudur, Avrupa yakası için, Gaziosmanpaşa ve Arnavutköy, Etiler, Levent bölgesi, Ayazağa bölgesi hariç çok güzel bir zemin rastlamanız mümkün değildir. Bu bölgelerde kat asla ve asla 4-5'i geçmemesi gerekirken Beylikdüzü ve Esenyurt'ta 32-34 katlara izin verildi.

Anadolu Yakası'nda, genel olarak E-5'in üst tarafı daha iyidir. Maltepe sahil tarafı çok çok kötü olmamakla birlikte Başıbüyük'te daha iyi zemin bulursunuz mesela. Kartal'ın meşhur Kartal Formasyonu vardır, Kireçtaşı, iyidir. Göztepe'nin üstü Libadiye, ortalamanın üstü zemin sahiptir. Kayışdağı'nda, granodiyorit denen, aslında çok sert olmayan ama taşıma gücü yüksek ama su gördüğü zaman koyverip giden bir zemine ratlarsınız mesela..

Zemin durumlarını aklıma gelenlerden örnek olarak verdim, değişkenlik gösterebilir 300metre arayla bile. Anlatmak istediğim, orası çamur burası kaya diye kestirip atmak zor.

Yani bu mesele 2x2=4 değil hiçbir zaman. Kat meselesini filan da konuşmak bir yerden sonra gereksiz kalıyor çünkü bile bile baraj havzalarına, dere yataklarına, en acısı depremden sonra heyelan bölgelerine imar çıkardılar.. Göz göre göre ölüme atmaktır bu insanları.

Olası İstanbul depremi denen hadise gerçekleştiğindeki tahminleri 30-40bin can kaybı şeklinde. Ben kendi adıma, milyon olacağından korkuyorum..

Yigit-Y
17-11-2015, 17:59
Allahtan gelen şey kötü değildir.

Kul kötüdür.
Kul şerefsizdir.
Kulun ölüm sebebi kuldur.

Depreme b.k atmayalım.

Insanogullarina sovun bence.

Japonya ya bakın adam görün derim ben...