PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : senet tahsılatı hakkında bılgı

ido
04-12-2015, 13:45
Arkadaslar merhaba bı sorunum var esnaf'ım beyaz esya, mobılya tarzı taksıtlı satıs yapıyoruz sorunum su, musterı alısverıs yapmıs son 500 tl kalmıs odemıyor bunun gıbı 10-15 musterım var bı kısmını avukata verdım 1 seneyi gectı almıyormu, alamıyormu hem bı bahane prosodur falan fılan dıe gecıyor, parasını gectım ben yemedım al sen ye durumu bu senetlerın tahsılatı mumkunmudur yoksa avukatın dedıgı gıbı artık bu senetler bı işe yaramıyormu ..?bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursa cok sevınırım..

Sert@ç
04-12-2015, 13:47
Bende çok merak ediyorum takipdeyim

Diyadin
04-12-2015, 13:47
Tahsilat için akraba samimi tanıdık eş dost yoksa böyle adamlarla hiç tanışmayın derim.

ido
04-12-2015, 13:54
yok o tarz bulasmam kotu nıyetım asla olmaz bu musterılerın kımısının elımdekı senet acık kotu nıyet olsa ? atıyorum 1 senedır odenmıyo faiz dahi istemem ana paramı alayım yeter bana

halilcakir
04-12-2015, 13:56
Uğraşırsan kendin bile tahsil edersin

Ben avukata güvenmeyip kendi elimle adliye posta vs kovalayıp tahsil etmiştim hemde boşa avukatada para yedirmemiş olmuştum

Sadece alacağın olduğunun kişinin nerede neyi var yada nereden ne geliri var bunları iyi bil ve tespit et hacizide onun üzerine koydur

Hacizin konacağı yerlerede gerekirse elinle haciz evrağını götürmen gerek

Yani baya baya tek tek sen gidip yapacaksın

Ben inat edip yapmıştım

Adliye lale bir tane memur sen git avukatın gelsin demişti bende avukat benden daha eğitimli mi altı üstü alacağımı tahsil edeceğim diye tersleyip inat edip biraz git gel yaparak tahsil etmiştim

Hatta avukat bana borcu olan adamın nereden geliri olduğunu benim kadar iyi bilmediği ve tek tek araştırmayada üşeneceği için büyük ihtimalle birşeyi yokmuş diyip beni yolup duracaktı

halilcakir
04-12-2015, 13:58
En basit başlangıç

Git adliyeye bu seneti işleme koyacağım kendim yapacağım ne yapmam lazım diye danışmaya sor

O seni şuraya git buraya git diye yönlendirecek

Her gittiğin yer şuraya git şöyle yap diyecek

Öyle öyle sonuca ulaşacaksın :)

F.Dogan
04-12-2015, 13:58
Senet borçlunun malı varsa tahsil edilir.
Araba, banka hesabı, tapusu vs. Haciz eve gelirse, ev eşyası bir(1) den fazla olan lüks eşyaların biri tahsil edilebiliyor.
Hacze gidilip baskı altında taahhüt verdirebilirseniz, verdiği taahhüt ü de kabul ederseniz, taahhüt ü aksattığı taktirde 2 aylık hapis cezasına çarptırılır.
Bu korkudan dolayı senet borcunu ödeyebilir. Ödemezse hapis cezası gelir hapis yatmamak için ödemek zorunda kalır. Taahhüt ü almaya bakın.

hakan308
04-12-2015, 14:20
Uğraşırsan kendin bile tahsil edersin

Ben avukata güvenmeyip kendi elimle adliye posta vs kovalayıp tahsil etmiştim hemde boşa avukatada para yedirmemiş olmuştum

Adliye lale bir tane memur sen git avukatın gelsin demişti bende avukat benden daha eğitimli mi altı üstü alacağımı tahsil edeceğim diye tersleyip inat edip biraz git gel yaparak tahsil etmiştimı

Vay be biz demekki boşa 4 sene okumuşuz varsa bildiğiniz yöntemler bize de öğretin de şu icra takiplerimizi sonuçlandıralım bize boşa para yediren müvekkillerimizi sevindirelim...

hakan308
04-12-2015, 14:22
Bu arada varsa Ankarada çek senet icra işi olan forumdaşlara fazla paralarını yemeden yardımcı oluruz:)

erhanaytac
04-12-2015, 14:39
taahhüdü ihlal ederse 3 aydır hapis cezası 2 yıl değil.
zaman aşımına da dikkat edilmeli bidiğim kadarı ile açılan icra takibi 2 yılda bir yenilenmez ise düşer. yenilemek için icra müdürlüğüne dilekçe verilmesi gerekmektedir. çoğu borçlu bu zamanı takip eder ve 2 yıllık süre dolduğunda haciz koyulan neyi varsa geri alabilir (tapu mal araba vs.) senetlerin de işleme koyulma tarihleri var sanırım 5 yıl içinde işlem yapılmayan senetler geçersizdir.

halilcakir
04-12-2015, 14:40
Vay be biz demekki boşa 4 sene okumuşuz varsa bildiğiniz yöntemler bize de öğretin de şu icra takiplerimizi sonuçlandıralım bize boşa para yediren müvekkillerimizi sevindirelim...

Valla sen 4 sene okuduysan bende YL ile 6 sene okudum

Standart bir icra işlemi için bile avukata ihtiyaç duyulması gerektiren sistem hatalı zaten

Dediğim gibi ben kendim uğraşmasam avukat adamın milli eğitimden her ay olan ödeneğini arayıp bulup tespit edip , elden oraya haciz evrağını götürüp işleme koydurup tahsilatı sağlamazdı.

Senet meblası küçük idi ve avukatın maliyet olarak verdiği rakam nerdeyse %15 ine denk geliyordu

Ben dediği rakamın 5de 1ine halletmiştim.

aslan
04-12-2015, 14:41
Notere gidip protesto gönder

F.Dogan
04-12-2015, 14:42
taahhüdü ihlal ederse 3 aydır hapis cezası 2 yıl değil.
zaman aşımına da dikkat edilmeli bidiğim kadarı ile açılan icra takibi 2 yılda bir yenilenmez ise düşer. yenilemek için icra müdürlüğüne dilekçe verilmesi gerekmektedir. çoğu borçlu bu zamanı takip eder ve 2 yıllık süre dolduğunda haciz koyulan neyi varsa geri alabilir (tapu mal araba vs.) senetlerin de işleme koyulma tarihleri var sanırım 5 yıl içinde işlem yapılmayan senetler geçersizdir.

2 yıl demedim 2 ay dedim zaten.

erhanaytac
04-12-2015, 14:44
2 yıl demedim 2 ay dedim zaten.

kusura bakma yanlış görmüşüm fakat 3 ay diye biliyorum ben bu süreyi. 2 ay olduğuna eminmisin

F.Dogan
04-12-2015, 14:49
kusura bakma yanlış görmüşüm fakat 3 ay diye biliyorum ben bu süreyi. 2 ay olduğuna eminmisin

hatırımda 2 ay olarak kalmış ama mevzu 2 ya da 3 ay hapis değil, hapis yatacak cezayı alması ben süreden ziyade ona vurgu yapmak istemiştim.

kimse o meblağlar için hapis yatmak istemez mutlaka ödemesini gerçekleştirir diye düşünüyorum.

Diyadin
04-12-2015, 14:51
Aklıma şu geldi eski işyerimde sallama bi avukat ismi ve karşı tarafın bilmediği bi numara ile arardım.

İyi günler ortaklar hukuk bürosu adım Yılmaz Şahinkesen (buarada ismin sert harflerden oluşan iddalı isim olmasına önem verin tankut cankuşu desen farklı olur mesela :D )

Borçlu bulunduğunuz .... tarihli ve .... tutarlı senetten dolayı aradık . Yasal işlemlere başlamadan önce iyi niyetimizden dolayı aradık. ... tarihe kadar sadece senet üzerindeki rakamı ödeyip senedinizi teslim alabilirsiniz. diyip tahsil edebilirsiniz.

Ben bu şekilde müşterilerin gelip borçlarını ödemesini çoğu kez başarmıştım :D

erhanaytac
04-12-2015, 14:54
bilgilendirme doğru olsun diye sormuştum tabikide kimse 300 500 lira için 3 ay ceza almak istemez ama dediğin gibi yaptırımı en yüksek olan taahhüt, icranın vs yaptırımı kalmadı artık

ido
04-12-2015, 14:57
acıkcası kendım pek ugrasamam maalesef ısı gucu bırakıp onu kovalayamam ıs durumundan ..pekı bunun bı tutarı varmı atıyorum 5 bin ıcın yada 500 tl ıcın hapis? avukat tutarlar ufak dıyemı ugrasmıyor neden alamıyor sızce ?

erhanaytac
04-12-2015, 15:05
Tutar önemli değil ister 5 bin ister 100 lira olsun alacağınız mesele taahhüt alabilmekte taahhüt alabilirseniz ve taahhüt edilen günde ödeme yapılmaz ise 3 aylık hapis cezası alır borçlu. Avukatlar benim görşüm ufak tutarlı dosyalarla pek ilgilenmiyorlar çünkü dosyadan alacakları en fazla vekalet ücreti oluyor.

YavuzNaz
04-12-2015, 15:09
Borçlu Ssk lı bir işte çalışıyor ise maaşına haciz konup o şekilde de tahsilat yapılabiliyor.

F.Dogan
04-12-2015, 15:12
avukatlar malesef getirisi az olduğu için alamıyorlar değil, uğraşmıyorlar.
Üniversitede öğrenciyken 4 ayrı avukatın yanında çalıştım. İcrada rakamsal değer büyük ya da küçük olsun farketmez, müvekkil gelip '' avukat bey su alacağımı al yuzde 10 u da senindir'' demedikçe, o icra dosyaları raflarda tozlanmaya mahkum oluyordu.
Sonra avukat o senetteki tutara faiz uyguluyor, bindirdikçe bindiriyor, adama da taksit yaparak insanlık yapmış oluyordu :) İcra kötü bir müessese Allah kimseyi oralara düşürmesin ne alacaklı olarak, ne de borçlu olarak.

Bu arada kanuna baktım, 3 aya kadar hapis cezası diyor. Yani en fazla 3 ay hapis cezası yaptırımı var.

hapis cezasına gelince, siz tahahhüt aldığınız için bir taksitli alacak durumu söz konusu. Yani misal veriyorum 500 TL lik borcunuzu 50 TL şeklinde 10 aya böldürdünüz.

Sizin burada, borçlunun ödemediği her taksit için ayrı ayrı hapis isteminde bulunma hakkınız vardır. Şuan hala tartışma halinde olan bir konu bu hukukta. Ama iş bu noktaya geldikten sonra alacağınızı bir şekilde mutlaka alabilirsiniz diye düşünüyorum.

ido
04-12-2015, 15:14
evet ssk calısan bı tanesı guzel bı fabrıkada calısıyor ona ragmen avukat 1 senedır dıyorum ya hep oyalıyor sıgortadan kagıt gelmedı dıo

vectra-tuner
04-12-2015, 15:15
Senet tahsilatı çok zor değersiz bir kağıt, Tahsil yolu ise Yumurta topuk ayakkabı, E200 Eski kasa siyah mercedes,Yumurta topuk ayakkabı (Beyaz çorap olmazsa olmazlardan) Deri ceket, Ülkücü bıyığı... Bunlar oldumu tahsilat gerçekleşir

erhanaytac
04-12-2015, 15:18
Teşekkürler bilgiler için bilinçli olmak iyidir ve dediğin gibi kimseyi icralarla uğraştırmasın allah. :)

dediğin olayda 10 ayrı taahhüt vermesi ve 10 ayrı icra dosyası açılması gerekmiyor mu? Taksitli borçlarda ödenmediğinde temmerrüte düşer ve tamamı üzerinden işlem yapılır diye biliyorum ben.

erhanaytac
04-12-2015, 15:23
Senet tahsilatı çok zor değersiz bir kağıt, Tahsil yolu ise Yumurta topuk ayakkabı, E200 Eski kasa siyah mercedes,Yumurta topuk ayakkabı (Beyaz çorap olmazsa olmazlardan) Deri ceket, Ülkücü bıyığı... Bunlar oldumu tahsilat gerçekleşir

Bu da bir seçenek :)

gökan
04-12-2015, 15:24
21 mılyarımızı yediler 5 senedir alamıyoruz isveçe kaçmışlar

F.Dogan
04-12-2015, 15:33
Teşekkürler bilgiler için bilinçli olmak iyidir ve dediğin gibi kimseyi icralarla uğraştırmasın allah. :)

dediğin olayda 10 ayrı taahhüt vermesi ve 10 ayrı icra dosyası açılması gerekmiyor mu? Taksitli borçlarda ödenmediğinde temmerrüte düşer ve tamamı üzerinden işlem yapılır diye biliyorum ben.

Şöyleki;

Alacaklı kişi, sadece vadesi gelmiş borcu için alacak talebinde bulunabilir. Burada tahahhüdün amacı, borçluyu rahatlatmak aynı zamanda alacaklının da lehine hukuki işlem sağlamaktır.

Tahahhüt, taksitlendirme sonucu doğurduğu için, diğer borçların vadesi gelmediğinden dolayı, her taksit için gecikmede ayrı ayrı hapis istenir. Yalnız burada borçlunun hal ve davranışlarından diğer taksitleri de ödemeyeceği anlaşılabilir durumdaysa, İcra makamı tüm borçlar için cezai işlem uygular. Bu işlem icra makamının yaptırımı olan ''haciz işlemidir''. Bu hak alacaklıyı korumak için saklı tutulur.

Sonuç olarak, evet her ay vadesi gecikirse ayrı ayrı cezai işlem başlatılır, ama sadece vadesi gelmiş borç için başlatılabilir. Eğer, borçlu diğer borçları da ödemeyecek durumda ise ve bu açık şekilde anlaşılırsa, cezai işlem olan haciz işlemi, kalan tüm borçları kapsayacak şekilde devam eder.

ghibli06
04-12-2015, 16:06
senet de nasıl bir senet? vadesi var mı gerçek mi? muhtemelen elinizdeki senet tek parça ve de tarihi olmayanlardandır, dolayısıyla bankaya verip 3 gün içinde ödenmesini sağlayamamışsınız... bu nedenle ha fatura ile borç çıkartıp ödemeleri düşerek alacağı takip etmek ha senet kağıdıyla bu işi yapmak hiç bir farkı yok... senet olması gereken amaç için kullanılırsa, verirsiniz vadesi geldiğinde bankaya, o ihbarını gönderir borçluya, gelir parasını öder senedini alır, ödemezse senedi yazdırır icra takibine başlarsınız, sizde ne ihbar var ne de senedi yazdırabilmişsiniz...

ido
04-12-2015, 16:32
senet de nasıl bir senet? vadesi var mı gerçek mi? muhtemelen elinizdeki senet tek parça ve de tarihi olmayanlardandır, dolayısıyla bankaya verip 3 gün içinde ödenmesini sağlayamamışsınız... bu nedenle ha fatura ile borç çıkartıp ödemeleri düşerek alacağı takip etmek ha senet kağıdıyla bu işi yapmak hiç bir farkı yok... senet olması gereken amaç için kullanılırsa, verirsiniz vadesi geldiğinde bankaya, o ihbarını gönderir borçluya, gelir parasını öder senedini alır, ödemezse senedi yazdırır icra takibine başlarsınız, sizde ne ihbar var ne de senedi yazdırabilmişsiniz...

tarıh yok cunku musterı gunu gunune odeyemedıgı ıcın hastası olur dugunu olur o ay eker .cebındekı kredı kartı ile alışveriş yapmak istemıyor ve yapmıyor acık hesap alıyor sırf odemesı daha rahat daha kolay sallayabılırım dıye

ghibli06
04-12-2015, 16:34
tarıh yok cunku musterı gunu gunune odeyemedıgı ıcın hastası olur dugunu olur o ay eker .cebındekı kredı kartı ile alışveriş yapmak istemıyor ve yapmıyor acık hesap alıyor sırf odemesı daha rahat daha kolay sallayabılırım dıye

işte bu da senetleri sadece kağıt parçası haline getiriyor...

ido
04-12-2015, 16:40
peki senette tarih var odeyemedı sonuc tahsıl edebılıyormu olcaz ? yıne avukat gırcek araya yıne prosodur dıe sallamıcakmı ?

KÖROĞLU
04-12-2015, 17:03
Maalesef süreç çok uzun, hukuk bu tür durumlarda alacaklıyı koruması gerekirken borçludan yana davranıyor.

Bankalar bile tahsil edemedikleri kredi alacaklarını satıyorlar, sonra firmalar arıyor 100 bin borcunuz var 30 verin kapatalım vs gibi.

Durum pek iç açıcı görünmedi bana, böyle ufak (adet olarak çok olsa da) rakamlar da çok daha pis bir piyasa var.

Umarım kurtarabilirsiniz alacaklarınız. Öneri getiremiyorum çünkü hukuki yol uzun ve zor.

yumurta topuk beyaz ayakkabı işi de bana ters.

TheAce
04-12-2015, 17:08
kefili yoksa senet tahsilatı bu devirde çok zor. kefilli olunca daha rahat ama diğer senetler cidden uğraştırıyor; avukatlar dahil kimse uğraşmıyor bu meselelerle.

çekin bile bir bağlayıcılığı neredeyse kalmamış senet işi hepten yaş.

beetle
04-12-2015, 17:19
Ancak cevval bir avukat işi halleder. Arkadaşım 45 bin lik bir senedini bir türlü odemeyen birisinden sağlam bir avukat ile parasını almıştı.

cupra64
04-12-2015, 17:21
Adliyede katip olarak çalışıyorum elimden geldiğince size yardımcı olabilirim.
Öncelikle şunu belirteyim eskiden gelen algıyla ''Avukat paramızı yer'' ''Avukat bizi oyalıyor'' gibi laflar hala daha dönüyo gördüğüm kadarıyla. Miktara göre çok veya az üstüne düştüğü dosyalar olur. Büyük yerlerde İstanbul, Ankara gibi binlerce dosyalarla uğraşıyor icra daireleri oradan zaten büyük süre kaybınız oluyor bu normal. Avukatlarda para kazanıyor sizin dosyanız üzerinizden. Her neyse esas konuya geleyim.
Bu senetlerinizi icra takibine koyar hacze gidersiniz. Sıra ne zaman size gelirse (Burada avukat devreye giriyor işte daha erken hacze gitme vs.) Daha sonra haciz esnasında borçludan taahhüt alıyorsunuz. 2 ay sonra ödeyeceğim gibi. Sizde bu taahhüdünü kabul edip, 2 ay sonra bu borcu ödemezse İcra Ceza Mahkemesine Taahhüdü ihlal suçundan dava açıyorsunuz. Genelde sanığa tebligat ulaştıysa ilk duruşmada 3 Ay Tayzik Hapis cezası verilir sanığa. Karar yazılıp karar tebliği yapıldıktan sonra ceza kesinleşirse sanık 3 ay hapse girer. Bu vatandaşın ''doğal olarak'' gözünü korkuttuğu için ilk fırsatta da borcunu öder. Vekalet ücreti dosya ücreti, tebligat ücreti her şey karşı tarafa yüklenir.
Başta da anlattığım gibi avukat sizi koparmaya çalışmaz. Tabi her avukat için söylemiyorum bunu. Her davadan 300,00 TL vekalet ücreti alıyor. Ancak belirttiğim gibi büyük yerlerde bu süreç uzun sürebiliyor. Sizin gibi alacağı olan binlerce insan haciz sırası bekliyor.