PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Marea Hakkında

Shadow_Dancer
06-12-2015, 20:33
Yakın bir arkadaşım düşük bütçeyle bi araba bakıyor kendine.. 1.6 liberty marea bulmuş bir tane, araba oldukça temiz ama pek bir bilgi sahibi degiliz. Kullananların bilenlerin yorumları oldukça önemli.. Sorular ise şöyle;

* Lpg'ye uyumu nasıl, eli yüzü düzgün bi sistem kaça patlar?
* Yedek parça sıkıntısı var mı, ortalama fiyatları nasıl?
* Kronik sıkıntıları var mı ?

Yardımcı olacaklara teşekkürler.

Shadow_Dancer
06-12-2015, 21:27
Yok mu bilgisi olan arkadaşlar..

220T
06-12-2015, 21:38
Fiat'ın o nesildeki 1.6 motorundan saç baş yolan çok insan var.Rölanti dalgalanması kronik problemi.Şehir içi lpg tüketimi 10 litre üzerinde olacaktır muhtemelen.Forumdan Canselmo arkadaşımızda vardı sanırım bu araçtan,bir danışın isterseniz.

220T
06-12-2015, 21:40
Yedek parça için de buraya göz atabilirsiniz:

http://www.kirazcioglu.com/K2602,marea-yedek-parca.htm

Kadyr
06-12-2015, 21:41
ab,i ilk soruya cevap vereyim. arkadaşımdada vardı lpg uyum sorunu yoktu zaten düz motor. o ilk sahibi olduğu için arıza yaşamamıştı pert olma dışında. bana frenleri çok zayıf geliyordu lastiklerdenmidir bilemem ama ozaman sıfır lastık alınca bile çok abs ye giriyordu. bana göre tam fp arabasıdır ama onun bile piyasası yükselmiş bu piyasada:)

Kadyr
06-12-2015, 21:42
he çok yaksada hakkını veriyordu araba iyi gidiyordu. uzun yoldada konforlu bir araba bana göre. otomatik klimada oluyor bunlarda.

atituti
06-12-2015, 21:45
bu kasalarda tek kronik problem kaloriferle alakalı bir parça kırılıyordu ve arabanın tertibatındaki tüm su içeriye akıyordu , simdi anımsayamıyorum hangi parça oldugunu ama günümüzdeki fiyatı 400 500 tl olan bir parçaydı

t-jet ali
06-12-2015, 22:13
8 yıldır kullanan arkadaşım var, rutin bakımlarından başka sorun yaşamadı. araç lpg. li ve sistem de ramses diye bir sistem ve bu güne kadar ayar sorunu bile yaşamadı.

ES353
06-12-2015, 22:46
Bende marea degilde bravo var. Benim bir sikayetim yok. Lpgde nerdeyse her araba rolanti dalgalanmasi yapar. Sadece bazi parcalarini hemen bulamayabilirsin ama cokta beklemessin siparis eder ertesi gun.getirtebilirsin. liberty degilde, libertyden.onceki kasayi ben daha cok begeniyorum. Heleki marea hlx konfor ve performans acisindan cok iyi sesi insani orgazm eder. O kadar cokta yakmaz 2.0 olmasina ragmen. Temiz bir liberty bulursaniz.dusunmeden alin derim.

levent
07-12-2015, 00:36
Canselmo da yazar, Marea'nın makbulü italyandır abi. Hepsi yakıyor lpg ile 10 lt yakarsanız şehir içi trafiğe girmiyorsunuz demektir :D

can'ın arabada lpg yok 30 tl ye 50 km falan gidiyor şehir içi kasmadan, yani 14 lt falan yakıyor şehir içi benim corolla 6 lt civarı yaktığı koşullarda öyle söliyim.

Bu arada marea uzun yolda az yakıyor değişik bi şekilde de.

gökberk
07-12-2015, 00:54
Amcamda var. Aracının gaz kelebeği arızalı bir tek. Yani arada dalgalanma yapıyor.
Onun haricinde Atiker sıralı sistem var. Hiç problem yaşamadı.
Yakıt konusunu bilmiyorum ama.

kesici
07-12-2015, 01:09
Bende bir kaç sene Stilo kullandım, şöyle söyliyim kötüsüne denk gelirsen canından bezersin ama temizi iyidir, gerçi japondan şaşmıcaksın nissan alacaksın

220T
07-12-2015, 09:19
Canselmo da yazar, Marea'nın makbulü italyandır abi. Hepsi yakıyor lpg ile 10 lt yakarsanız şehir içi trafiğe girmiyorsunuz demektir :D

can'ın arabada lpg yok 30 tl ye 50 km falan gidiyor şehir içi kasmadan, yani 14 lt falan yakıyor şehir içi benim corolla 6 lt civarı yaktığı koşullarda öyle söliyim.

Bu arada marea uzun yolda az yakıyor değişik bi şekilde de.

O arabada dereceli eksantrik vardı sanırım.

levent
07-12-2015, 09:58
O arabada dereceli eksantrik vardı sanırım.

Söylentiden ibaret olduğunu düşünüyoruz açıkçası. Hiç var mı diye 100 bin kmdeki arabanın kapağını açma gereği duymadık.

speed_emre
07-12-2015, 10:11
ben kullandım 2.5 yıl rolanti olayı var kalorifer sıkıntısı var dedikleri gibi onun dışında canını aldım arabanın banamasın demedi :D yol tutuşu ve seriliği çok iyi 1.6 dı arabam 10 lt gaz yakıyordum. Karışık kullanmama rağmen şehir içinde.

blackeagle3434
07-12-2015, 10:25
Bende 1.6 liberty vardı 2005 model, 50.000 km yaptım doğuda..güzel araba konfor donanım ve fiyat performansı iyi. lpg ye uyumlu bende zavolli takılıydı aldığımda..45 lt gaz ile 500 km yapıodum..kronik bi sıkıntısı yoktu ama devir daimini iyi kontrol etmende fayda var.motorda dönen suda pas vs varsa uzak dur derim. fiat bide yaşını almış olduğu için ufak tefek sıkıntılar çıkarıyordu. Örneğin rot dan ses gelmeye başladı bi süre sonra, benzin pompası arzalandı vs..

cagataayk
07-12-2015, 14:56
Yaklaşık iki ay kullandık exclusive donanım olanını.Araç lpgliydi.Yakıt olarakta diğer açılardanda bizi üzmedi araç.Aynı zamanda 4 kişilik bi aile için konforlu ve büyüktü.

SErhat.
07-12-2015, 15:18
Kronik sıkıntısı yoktur çok yakıt dışında.

Ancak rölanti dalgalanması vs. saç baş yolan insanlar kasap ustalar sebebiyle saç baş yolmuştur.

Canselmo'daki araç yetkili Tofaş servisi iken bize gelirdi ve hâlen de öyle olmasının tek sebebi bakımını anlayan ustasının yapmış olmasındandır. Marea'yı herkes Tempra, Tipo 1.6 zanneti ama kazın ayağı öyle değil. Fiat'ın 1995 ortasında çıkardığı yeni motorunun takıldığı ilk araçtır.

Liberty - Exclusive ayrımı 2002 model yılından sonra çıktı. Stop lambaları ve jantları değişiktir. Exclusive'de de HLX'deki donanım vardır sunroof hariç, farlar merceklidir. Stop lambaları ise her ne kadar makyajladık deseler de Lancia'nın bir modeline aittir.

Parça sıkıntısı yoktur. İstanbul'da binilecekse zaten büyük parçacılar da var servisler de; diğer yerlerde de siparişle zaten 1 günde geliyor ihtiyaç duyulan parça.

Fiyat/performans arabası denilebilir.

Zamanında yerli üretim 2000 modeli vardı, sıfır almıştık. Hiç bir tık demeden de bindik senelerce.

Piyasadakilerin çoğu leş. Anlamayanlar yüzünden adı çıkmış işte..

Gerçekten kasap değil de ustasının bakımını yaptığı araç ise alın derim. Yoksa arkadaşınız da saç baş yolar.

Canselmo
07-12-2015, 16:00
Yaklasık 10 yıldır kullanıyoruz 110.000 kmde lpgsiz 98 model arac

Kronik hıc sıkıntısı olmadı şimdiye kadar

Rutin bakımları dısında ekstra birseyde yapmadık

Libertyler türk yapımı oldugu için bazı parçaları galiba cabuk bozuluyor ama italyan yapım olanlar gercekten daha sağlam
Devir dalgalanması olayıda tüplü olan ve feleğin cemberınden kasap ustalardan gecmiş araclarda oluyor bende şimdiye kadar öyle bir sıkıntı olmadı
Sehir içi bariz 11 12 litre yakıyo sehir dışıds 5.5 6 civarı yakar sabit hızlarda
Parcası zibil, konforu yeterli seviyede italyan yapım olanların yayları daha sert ve kısadır libertylere göre.
Daha fazla sormak istedgnz birşey varsa cevaplarım

Shadow_Dancer
07-12-2015, 20:26
İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Temizi denk gelirse binilecek araba diye anlaşılıyor yorumlarda. Canselmo eger araba alınırsa bi kaç konuda başını agrıtırım kardeşim.