PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Racon mu ? Etik mi ?

kimbubye
15-12-2015, 14:45
Merhabalar,

Arkadaşımın başına gelen ilginç bi olayla alakalı size danışmak istiyorum.

Yakın zaman içerisinde arkadaşım Ankara Auto Trend isimli oto galerisinden araç baktı. Bir hafta önce salı günü 2009 model 2.0 Highline Captiva için 51bin TL'de anlaşıldı. Galeri sahibi Harun Bey'de 1000 TL'lik kapora ile araç için arayanlara olumsuz döneceğini ve satılık ilanını kaldırıp, kendisine opsiyonlayacağını söyledi. Hatta anlaşma olmazsa da kaporanın iade edileceğini belirtti. Geriye bir tek kapora gönderilmesi ve araca bakıp beğenmesi kalmıştı. Cuma günü anlaşılan kapora kendisine gönderildi. Bizim arkadaşta aracı görmeye gitmeden bir gün sonra (Cumartesi günü) maddi problemler nedeniyle aracı almaktan vazgeçtiğini söyledi ve konuşma sona erdi. Pazartesi günü kaporayı geri isteyince ise daha önce anlaşmazlık olursa iade ederiz diyen adam bir anda çark edip kurtlar vadisi ağzı ile "racon" bu veremem diye bir tavır takındı. Söylediğine göre bu "camiada" vazgeçilince kapora yanarmış. Kendisi ile tekrardan efendice konuştuğumuzda ise ilan aktifteyken günde 40 kişi ararken, ilan pasife düşüp, tekrardan aktife geçince artık yüzüne kimse bakmaz olmuş.

Sorum şu: Bu camiada vazgeçilince söylenilen racona göre kapora yanar mı? Eminim bu işlerin içinde uzun zamandır olanlar vardır. Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen. Bana çok mantıksız geliyor, özellikle bişey olursa iade ederiz endişelenmeyin denip üzerine bunun yapılması bana etik gelmedi. Ve bizden alınan 1000 TL ile ne hayır görecek onu merak ediyorum.

Evrenoz
15-12-2015, 14:50
Kaparo verilip akabinde alıştan vazgeçildi ise kaparo satıcıda kalır
Kaparo verildikten sonra satıcı aracı satmaktan vazgeçti ise kaparo alıcıya iade edilir.

Bence satıcı doğru olanı yapmış..

Ome_RS
15-12-2015, 14:51
Normalde dedikleri doğru kapora verilip mal bağlandıktan sonra vaz geçilirse kapora yanar. Ama başta sıkıntı olmaz veririz deyip sonra racon bu diyenler için sıradaki şarkı gelsin.

binlerce dansöz vaaarrrr.....

Ahmetfikri
15-12-2015, 14:51
hem iade ederim demesi hem iade etmemesi racona ne kadar bağlı olduğunu gösteriyor

vazgeçme durumunda kapora yanar racon mu gelenek mi bilmem ama yanıyor alırken yüksek kapora vermem satarken yüksek kapora almam

ErayCerit
15-12-2015, 14:52
ne racon ne de iş etiği. tamamen esnafın insafına kalmış bir durum. keyfi vazgeçilmişlik bir durum söz konusu değilse kapora iadesi yapılmasıdır yakışan.

wolrath
15-12-2015, 14:52
parayi geri vereceksem, kaporanin ne anlami var :)

kesici
15-12-2015, 14:53
Kardeşim boşuna uğraşmanıza gerek yok 1000 Tlniz yanmış, bu giden 1000 Tlniz size ticaret yaparken kimseye güvenmemeniz gerektiğini öğretti en azından

fthdrn
15-12-2015, 14:53
1000 liralık kapora mı olurmuş 100-200 ateşleseydiniz keşke. Kapora yanar normalde ama insan olan iade eder yada ne bilim 900 falan geri gönderir

brs852
15-12-2015, 14:55
adam doğru olanı yapmış bence.

PiscocuK
15-12-2015, 15:07
normal şartlarda eğer alamazsan kaporanı veririm diye birşey konuşulduysa satıcının insafına kalmış ama kapora verilirse geri alınmaz.araçtan vazgeçersen kaporan yanar
bunlar ticaret adamı :) ben daha olamamışım

ben bugüne kadar aracımı her aldım abi diyenden kapora alsaydım sanırım araç param çıkardı ve aynı şekilde motordan da
kaç kere sahibinden ilanını tekrar açmak için 59 TL para verdim :)

osmanaydo
15-12-2015, 15:08
Satıcının yanlışı, "kaporayı iade ederim" demesi.
İade edilecekse kapora niye var?

ronay
15-12-2015, 15:08
yarısını vermesi lazımdı 1000 tl çok

drago
15-12-2015, 15:09
Anlaşma olmazsa kaparo iade derken, aracın bir kusuru çıkar da anlaşamazsanız geri veririm manasında mı, yoksa nolursa olsun geri veririm manasında mı söyledi.

Galericinin dediği doğru, kaparo verilirse kalır. ben kaparo bile almam, zorla birisi verdi bir kere o da almaktan vazgeçti geri verdim parasını. Ama bundan sonra ben de alacağım, adam arıyor ilanı kaldır diyor, sonra başka araba buldum diyor, yeni ilan vermek için verdiğin uğraş bir yana bir de para veriyorsun. Bir de galericinin dediği gibi sıkı takipçiler var, ya almaktan vazgeçiyorlar ya da öldürüyorlar fiyatı.

fore
15-12-2015, 15:09
Kaporanın amacı o zaten ama başta esip gürleyip sonradan racon demek yakışık almamış.

Birde gerçekten 1000TL fazla, max 500'dür benim gözümde.

Genellikle sağlam satıcılar, kredi onaylanmama durumunda filan iade ediyorlar. Ama sizin durum farklı olmuş.

Tartışmalı penaltı gibi, hakem çalsa da bişey diyemiyosun penaltıyı çalmasa da.. Sizinki o misal..

ayter
15-12-2015, 15:12
Satıcı tükürdüğünü yalamış.O para ondan bişekilde çıkar ama anlar mı bilmem.Size de geçmiş olsun yapabilecek pek bişey yok

34tb9544
Saticinin yaptigi dogru adam ilani kaldirmis sen araci gormeden almaktan vazgectim dersen ayri bende senin gibi kapora kurbani oldum ama ben istanbuldan kalkip antepe gitmistim

Atiyorum sen arabaya baksan gidip yaninda abisenin anlattigin gibi degil icime sinmedi benim hosuma gitmedi desen yine ewll ama sen kaporayi gonderiyosun 1 gun sonra vazgectim dersen adam vermesse hakli

barisy
Bence çoğunluk saçmalamış. Laf ağızdan çıkar. Kaporayı iade ederim dedi ise iade edecek.

Yigit-Y
15-12-2015, 15:13
Kaparo verilip akabinde alıştan vazgeçildi ise kaparo satıcıda kalır
Kaparo verildikten sonra satıcı aracı satmaktan vazgeçti ise kaparo alıcıya iade edilir.

Bence satıcı doğru olanı yapmış..

bu doğru ama

bu satıcı biraz g.tl.k yapmadığı anlamına gelmez şimdi reis :D:D:D

Hata alıcıda kapora göndermekle yapmış konun özeti bu.

Allah rızası için kapora alışkanlığından vazgeçin yada yanan kaporaya üzülmeyelim.

Giderse gitsin mal belki daha hayırlı olacak kısmetde değilmiş deyin ben böyle çok araba kaçırdım ama hiç pişman olmadım güzelim 1000 tl gitti durduk yere :(

kesici
15-12-2015, 15:15
Bence çoğunluk saçmalamış. Laf ağızdan çıkar. Kaporayı iade ederim dedi ise iade edecek.

İyide abi etmiyor adam ne yapabilirsin ?

Octane
15-12-2015, 15:15
Öyle gevşeklik olmaz. Cepte para varsa karar verildiyse kapora gönderirsin aracı bağlarsın paranın kalanını verip aracı alırsın. Ben her araca kapora vereyim sonra paramı geri alayım o zaman. Kaporanın tak amacı almak için ciddi olduğunu göstermesidir ki satıcı kişi kapora alınca aracı güvenli yere çeker binmez etmez v.s. seni bekler. Gider kalanı kapatırsın arabanı alırsın.

aTaBeY
15-12-2015, 15:17
Bende 1.5 yıl kadar bir galericilik macerasına atılmıştım sevdiğim köklü gaziantepde bilinen bir abimin yanında. Böyle şeylerde gerçekten bir racon var. Adam doğrusunu yapmış yukarıdada yazıldığı gibi aracı görüpde adamın söylediğinden hariç bir durum olsa sonuna kadar satıcı haksız parayı yemiş derdim. Ancak aracı almaktan siz durduk yere vazgeçtiyseniz belki inanmasanızda bir aracın galeride ilandan kalkıp geri ilana girmesi o aracı %50 öldürür. Çünkü o ilanlara sizin diğer galerici arkadaşlarınız sürekli müşterileriniz vs de bakıyor ilan kalkıpda geri eklendiği zaman araç satıldı ancak bir problem çıktı galeri geri almak zorunda kaldı gibi bir izlenim yaratıyor insanlarda. Artık olarak favorilerisine alan kişileride kaybediyorsunuz. Kısacası bu konuda biraz siz haksızsınız adamda anladığım kadarıyla ''bir anlaşmazlık olursa yani araç sorunlu çıkar istediğin gibi olmaz anlattıkları gibi olmaz'' öyle bir durumda parayı ödeyeceğini söylemiş.

kimbubye
15-12-2015, 15:17
Dükkan sahibine de hak veriyorum. Bu süreçte bir çok sıkıntı oldu. Mesela ilk konuşmada 54bin TL fiyat alındı ve fiyat çok geldiğinden vazgeçildi. Başka arabalara bakarken bir şekilde fiyatta 52 bin TL üzerinden konuşulmaya başlandı. Yoğun uğraşlarla 51 bin TL'ye düşürüldü. Tam herşey bitti denildi, bu sefer de Ankara'ya biz gidemeyiz dedik, orada çalışan yakın bir arkadaşımıza rica ettik, sen getirsen olmaz mı diye. (Biliyorum eşeğin kulağına su kaçırdık, abartı bir istek ama araç kaçmasın diye soralım dedik)

Neyse bir şekilde Ankara'ya gitme yolunu ayarladılar, kapora yatırıldı. Bir gün sonra maddiyat yetmedi ve vazgeçilmek zorunda kalındı. Devamını biliyorsunuz zaten.

Şimdi kendimi dükkan sahibi yerine koyuyorum. Adam kızdıysa da haklı, sürekli bi alıcaz, bi almıcaz şeklinde karar değiştirildi. Pazarlıklar yapıldı. Ben olsam belki satmazdım bile bu kadar karar değiştirmeye.

Ama işte bir yandan da onun sözüne istinaden güvenip verdik. Şimdi de sözünden dönüyor, bahanesi de "racon" diyor insan.

Burak Mehmet
15-12-2015, 15:19
Kapora iade edilmemeli satıcıdan kaynaklı bir sıkıntı yoksa.. Dediği gibi takipteki bir araç ilana düşüp tekrar ilana girerse ne arayanı oluyor ne soranı..

Tunacan
15-12-2015, 15:20
Kapora da versem, mutlaka bir protokol imzalarım. Oraya da şartları açık açık yazarım. Laf uçar, yazı kalır...

Yigit-Y
Dükkan sahibine de hak veriyorum. Bu süreçte bir çok sıkıntı oldu. Mesela ilk konuşmada 54bin TL fiyat alındı ve fiyat çok geldiğinden vazgeçildi. Başka arabalara bakarken bir şekilde fiyatta 52 bin TL üzerinden konuşulmaya başlandı. Yoğun uğraşlarla 51 bin TL'ye düşürüldü. Tam herşey bitti denildi, bu sefer de Ankara'ya biz gidemeyiz dedik, orada çalışan yakın bir arkadaşımıza rica ettik, sen getirsen olmaz mı diye. (Biliyorum eşeğin kulağına su kaçırdık, abartı bir istek ama araç kaçmasın diye soralım dedik)

Neyse bir şekilde Ankara'ya gitme yolunu ayarladılar, kapora yatırıldı. Bir gün sonra maddiyat yetmedi ve vazgeçilmek zorunda kalındı. Devamını biliyorsunuz zaten.

Şimdi kendimi dükkan sahibi yerine koyuyorum. Adam kızdıysa da haklı, sürekli bi alıcaz, bi almıcaz şeklinde karar değiştirildi. Pazarlıklar yapıldı. Ben olsam belki satmazdım bile bu kadar karar değiştirmeye.

Ama işte bir yandan da onun sözüne istinaden güvenip verdik. Şimdi de sözünden dönüyor, bahanesi de "racon" diyor insan.

ohhhooo o para adama helal bence :D:D:

siz adamı sürekli bıçaklamışssınızz :D

konu kilit :D

Berkan
Satıcının sağlamlıgıyla alakalı değilde pipisinin keyfine baglı dersek yanlış olmaz verebilirde vermeyebilirde

2009 babam peugeot için vermişti haramideredeki yetkli bayiye hemde kredi kartıyla 200 tl :) sonra vazgecince satın almaktan babamda gitti sordu onlarda aynen geri iade etmişti karta.

Kapora, hizmet veya taşınır, taşınmaz mal (emlak) almak için gereken toplam maddi bedel tutarının ödemesi için geçici süreli satışa açık kurumu kapalı bir şekilde kapora veren kişiye rezerve etme işlemi için yapılan ön ödemeye verilen genel addır.

Hukuki açıdan yapılacak kapora ödemeleri yazılı olarak alıcı ve verici arasında yazılı sözleşme içinde açıkca belirtilmelidir. Olası oluşabilecek olumsuzluklar, örneğin ; ekonomik durumun alıma uygun olmaması gibi sebepler ile kişi alım yapmaktan vazgeçmesi durumunda yazılı kapora tanımı içeren sözleşmelerde "cayma bedeli" gibi bir tanımı yok ise cayan kişi hukuki açıdan kaporasını geri talep etme hakkına sahiptir

kimbubye
15-12-2015, 15:24
ohhhooo o para adama helal bence :D:D:

siz adamı sürekli bıçaklamışssınızz :D

konu kilit :D

Zaten sırf o yüzden tam olarak nerede duracağımı bilemedim.

İki tarafında var yanlışlar. Bizimkinin tek dayanağı adamın sözü. Ama ben adamada hak veriyorum. Bizimkine de. Sonuçta giden bin kağıt var.

mimarsertac
15-12-2015, 15:27
Kaporanın amacı zaten vazgeçilmesi durumunda satıcının gireceği sıkıntının bedelinin ödenmesi. Ama geri veririm deyip de vermemek ayıp olur.

zcy04
15-12-2015, 15:32
Arabaya gidip bakarsın, satıcının söylediğinin dışında bir şey çıkarsa ancak geri alabilirsin kaporayı.

Kapora yollayacaksın, adam ilanı kaldıracak keyfi olarak almayacaksın sonra kaporayı geri versin. O zaman neden aldı kaporayı ?

fthdrn
15-12-2015, 15:37
Şahıs satışı değil de galeride bir araç sürekli ilana gir çık yaparsa araba mimlenir. Biz nasıl Kıskanma Favorilerini Paylaş konusunda araçların geçmişi hakkında konuşuyorsak aynı mantıkla bakın olaya.

MDeniz
15-12-2015, 15:40
Ustam sen o kaporayı verdiysen o parayı ayarlıyacaktın. O ne kadar veririm desede parayı ayarlayamadığın için vermez araç dediği gibi çıkmaz ise parayı geri isteyebilirsin yoksa tamamen adamın keyfine kalmış parayı verip vermemesi. birde neden 1000 lira veriyorsun ver 200 adı konsun gözüne gelmez gitse bile 2. hatanda bu olmuş

poseidon
15-12-2015, 16:36
Kaporanın mantığı aracı bağlamaktır zaten.
Satıcı alacağınız zamana kadar aracı kimseye satmadıysa ve siz bu süreçte vazgeçtiyseniz kapora satıcının hakkıdır.
Ha geri verir veya vermez bu adamın inisiyatifine kalmış.
Bir de 1000 tl çok 150-200 dür karporanın hakkı.

kelalper
15-12-2015, 16:50
kapora almamda vermemde ama adam hem haklı hem haksız eğer geri veririm dediyse. Ama mantık olarak kapora verdin ve adam arayan diğer müşterileri geri çevirdi. Adamın ticaretini engelliosun mantıken. Satabilecekken satış yapmasını engelliosun. O yüzden geri vermemesi doğal.

turkerrr
15-12-2015, 17:00
satıcı dediğim dışında birşey çıkarsa kaporayı iade ederim anlamında demiştir diye düşünüyorum.

alıcı vazgeçerse kapora yanar.

ozan gülle
15-12-2015, 17:05

Doğrudan yana olmak gerekirse galerici haklı adam geriye veririm demiş çünkü malına güvenmiş öyle değilmi arkadaşınız parasının yetip yetmeyeceğini bilmeden tamam aldım deyip kapora gönderiyorsa sonra param yetmiyor kaporamı gönder diyorsa o iş yaş adam bence sonuna kadar haklı gönderir göndermez onun vicdanına kalmış göndermezsede bişey denmez

KÖROĞLU
15-12-2015, 17:09
O zaman size bir soru. Dün bir araca kapora verdik , saat 16 - 17 gibi satış yapıcaz dediler.

Araç bankadan rehinli, galeriden alıyorum. Dedim kapatın krediyi alıyım ok dediler.

Neyse eksper yaptık araba istediğimiz gibi çıktı, kapora verdik. Bu gün oldu ses yok, aradım krediyi yatırdık, rehin kalksın bekliyoruz dedi.

Ok dedim yarın bakarız, yarın da satış olmazsa ben aracı almaktan vazgeçsem haklı mı olmuş olurum ?

Araba aciliyeti yok ama beklemeyi gereksiz buluyorum.

rcbrs
15-12-2015, 17:10
kapora normal şartlarda başka söz gerektirmeksizin yanar

bu durumda ;

satıcı anlaşma olmazsa iade ederim demiş fakat ;
anlaşma olmaması ile alıcının ben vaz geçtim demesi aynı şey değil o yüzden yine yanar

Caesar
15-12-2015, 17:37
O zaman size bir soru. Dün bir araca kapora verdik , saat 16 - 17 gibi satış yapıcaz dediler.

Araç bankadan rehinli, galeriden alıyorum. Dedim kapatın krediyi alıyım ok dediler.

Neyse eksper yaptık araba istediğimiz gibi çıktı, kapora verdik. Bu gün oldu ses yok, aradım krediyi yatırdık, rehin kalksın bekliyoruz dedi.

Ok dedim yarın bakarız, yarın da satış olmazsa ben aracı almaktan vazgeçsem haklı mı olmuş olurum ?

Krediyi yatır dediysen vazgeçemezsin adamın elinde değil rehinin ne zaman kalkıp kalkmayacağı. Oda en kısa sürede kaldırmaya calışıyordur. Ama çocuk oyunu değil bu. Öyle krediyi yatır demekle olmuyor diyorsan alacaksın.

SinanAdalı
15-12-2015, 18:17
Kapora iki tarafın ciddiyetinin olduğunu gösteren bir hareket olduğu için alan vazgeçerse yanacağını bilir. Satan vazgeçerse ben vazgeçtim diyerek iade eder. Normali bu ama iade ederiz deyip etmemek ayrı bi gevşeklik bence. Geçmiş olsun paranıza.

Şu andaki arabamı ben alırken rehinliydi. Rehini ben kaldırdım bankadan hatta o gün banka işlemi yapmadığı için noter işi ertesi güne kalmıştı. Aramıza anlaşıp bi kağıt hazırlayıp altına imzalarımızı attık. Rehin ertesi gün kalktı arabayı aldım. Sende rehini kaldırttıysan bence aracı almalısın. Sonuçta ortada dönen bi para var, o adamda iş yapıyor para kazanıyor vazgeçmek olmaz.

hkkcn
15-12-2015, 18:23
bende çok kapora yaktım işi onun tarafından düşünürseniz ilanı yayından kaldırıyor belki o sırada biri gelip alıcaktı...normalde kapora yanar vazgeçerseniz fakat adam ilk başta veririm diyip sonra vermemesi hoş olmamış geçmiş olsun araç görmeden kapora vermek çok yalnış ve ben en fazla 200lira veriyorum kapora

Yigit-Y
15-12-2015, 18:34
Tolga adam vursa seni hakkı.

Durduk yere rehin mi kaldırılır el insaf

MeRtCaN
15-12-2015, 18:52
Aracın satışının yapıldıgı galerıyı tanırım
Ankara da en durust en duzgun enasflardan bırısıdır.

Araba alım satmanın raconu Kaporadır
Sen arabaya nıyetlenır arabayı almak ıstersen kapora gonderırsın
ama olay burada kopuyor
sız arabaya bakmadan 1000 tl kapora gonderdıysenız bence problem sızde
keske arabaya baktırıp veya bır ank uyeden rıca etseydınız arabaya ok cıksaydıda 1000 tl gonderseydınız
bence kapora ıcın 100-200 tl yeterlı olur gormedıgınız bakmadıgınız bır arac ıcın.

yukarıda arkadasın yazıdıgı gıbı kapora satıcının vaz gecılen alısverısten zararını karsılamak ıcın alınan bır bedeldır bence.

Eren G.
15-12-2015, 18:59
Adam hakli bu durumda ama zaten galerici emlakciya vs kapora verirken gozden cikarabilexegin meblayi vermekte fayda var. Alman cok zor geri. Ha galerici vazgecse sana 2.000 lira verecekti bu durumda bu da dipnot.

CNR
15-12-2015, 19:00
Bence galerici, söylediklerimden başka birşey çıkarsa manasında söylemiştir, kapora bencede galericide kalmalı.

Kadyr
15-12-2015, 19:00
adam sıkıntı olmaz kaporanı iade ederim demiş bunu dediği halde adam doğru olanı yapmış diyorsunuzya size helal olsun.
adam bunu söylemese normalde kapora yanar ayrıca bin tl de kapora isteyene sie git derim. ben 50 bin tl lik araçta sattım 30 bin tl likte. hepsi 100 tl kapora verdi istemediğim halde okey dedim bin tl kapora isteyenden direk uzaklaşırım.ayrıca araç satın alınmadanda ilanı kaldırmam. orada durur arayan olursa opsiyonlu der geçerim.
zaten pazar günü yaşadığımız galerici muhabbeti ile bir kez daha galerilerin nekadar *** olduğunu anlamış olduk. boşa zaman kaybı galeriye gidip araba bakmak.
1.3 2012 punto adam 95 bg diyor. diyorum eminmisin otomatikleri genelde 95 bu 75 olmasın diyorum. yok yok 95 diyor.gidip bakıyorum inceliyorum araba mazot yok çalışmaz,sigara içilmiş herhalde leş gibi diyorum.sahibi içmesede bizim çocuklar içmiştir...ruhsatı ver dedim bir nusha verdi. dedim diğerinide ver. ee 55 kw yazıyor.he ama yeni motor bu araç.dedim ben 95 diye geldim hadi eyvallah.kısacası bu galeriler s...meye eşşek arıyor. anlayan adam gidince önemsemiyor satamıcak diye.anlamayan gelince yağlıyor paklıyor. %95 i de böyle bunların burdaki galeriler üstüne alınmasın hemen.onlar yapıyorsa onların terbiyesizliği.ama galeriden nekadar uzak okadar iyi.

erh
15-12-2015, 19:05
Galeri hakli. Kapora ne demektir bence siz onu bi ogrenin. Bu tarz bir durumda ben sahsen arayipparayi geri bile isteyemezdim

kimbubye
15-12-2015, 19:12
Kapora olayi cozuldu. Oncelikle bize ders oldu olaylar. 1000lira mi haasaa ! Surecte iletisim sikintisi cektik biraz, iki tarafli olarakta yanlis anlamalarimiz olmus. Ben kendi adima kimsenin ekmegi ile oynamak istemem, amacim dedigim gibi normal duzeni ogrenmekti. Tatliya baglandigina sevindim.

Aldigim yorumlar neticesinde, camur at izi kalsin kivamina donmeye baslamisti.
Yanlis anlamalarin onune gecmek icin bunu yaziyorum.

Tum degerli yorumlariniza tesekkur ederim.

Kadyr
15-12-2015, 19:40
Sevindim. Umarim ayni sekilde yaklasana tekrardan kapora gondermessiniz cunku bu biraz musteri kacmasin olayina girebiliyor. Bu esnaf belkide soyledigi sozunu tuttu baskasi tutmayabilir

onn_dear
15-12-2015, 19:52
Walla kimseye kapora vermem, başkasına satarsa kismet değilmiş der geçerim. Ne zaman almayi dusunursem gider expertizini yaptirip alirim ya da almam.

srknzfr
15-12-2015, 20:06
galerici anlaşma olmazsa iade ederim diyip de sonrasında etmeyerek yanlış bi hareket yapmış "ama" normal olan ve olması gereken kaporanın zaten galericide kalmasıdır. Bazı galericiler müşteri memnuniyeti amacıyla yüzde 50 sini iade ederler.

kapora ile opsiyon karıştırılmamalı.

KÖROĞLU
16-12-2015, 06:58
Krediyi yatır dediysen vazgeçemezsin adamın elinde değil rehinin ne zaman kalkıp kalkmayacağı. Oda en kısa sürede kaldırmaya calışıyordur. Ama çocuk oyunu değil bu. Öyle krediyi yatır demekle olmuyor diyorsan alacaksın.

Aynen % 90 böyle düşünüyorum zaten. Galeri için çok ta sıkıntı olmaz krediyi yatırma işi,

bu gün satmasa yarın satar arabayı alır parasını ama etik olmaz.

Benim hoşuma gitmeyen nokta "işi çok iyi biliyoruz, piyasanın içindeyiz"

1.5 saate satış yaparız dedikten sonra bunların yaşanması.

Özellikle şehir dışında finans şirketinden (bizim örneğimizde tebetelem) rehinli araç alacaklar için örnek olsun, 1 günden fazla sürüyor.

Hani sabah kredisini kapatır öğlen satışı alırım diye düşünmesin araba almaya niyetlenenler.

KÖROĞLU
16-12-2015, 07:06
Şu andaki arabamı ben alırken rehinliydi. Rehini ben kaldırdım bankadan hatta o gün banka işlemi yapmadığı için noter işi ertesi güne kalmıştı. Aramıza anlaşıp bi kağıt hazırlayıp altına imzalarımızı attık. Rehin ertesi gün kalktı arabayı aldım. Sende rehini kaldırttıysan bence aracı almalısın. Sonuçta ortada dönen bi para var, o adamda iş yapıyor para kazanıyor vazgeçmek olmaz.

Aracı alıcam zaten orda sıkıntı yok aslında yani almama niyetiyle bu soruyu sormamıştım esasında.

Ceaser'a yazdığım cevaptaki gibi adamlar "biz bu işi senden iyi biliyoruz tribindeler" ben buna takıldım.

Yoksa rehin kalkma işi evet değişik bir süreç. Yarım saatte de olabiliyor , 1 günde de.
***** forumda da birçok konu okuyoruz, kimin ne niyetli olduğunu bilmeden kendimizi korumak adına herkesi kötü belliyoruz, belki doğru yaklaşım değil ama. 100 bin lik volvosu giden arkadaşı düşündükçe insan kendini garantiye almak istiyor.
Ayrıca galerinin de hakkını teslim edeyim, adama krediyi kapat arabayı alıcam dedim, cebinden kapatmayı kabul etti başkası olsa etmezdi belki.

G.U.Z.
16-12-2015, 07:17
Kredi kapatip da araba alma isini kendime ve bi arkadasa olmak uzere 2 kere yaptim, kendime aldigim vakifbankti, subeye gittik kapattik 10 dakikada, 100 metre otedeki noterden satisi aldik, ama arkadasa aldigimiz tebcetelemdeydi, sabah odemeyi yaptik, aksama zor yetisti, arada cok hatirli insanlar olmasa referans olmasa almazdik koekup, tebcetelem biraz agir o konuda

KÖROĞLU
16-12-2015, 07:33
Kredi kapatip da araba alma isini kendime ve bi arkadasa olmak uzere 2 kere yaptim, kendime aldigim vakifbankti, subeye gittik kapattik 10 dakikada, 100 metre otedeki noterden satisi aldik, ama arkadasa aldigimiz tebcetelemdeydi, sabah odemeyi yaptik, aksama zor yetisti, arada cok hatirli insanlar olmasa referans olmasa almazdik koekup, tebcetelem biraz agir o konuda

Aynen öyle, bizim de duyduğumuz Banka değil de Finans şirketi ile çalışılan kredilerde rehin kalkma süresi uzuyor.

Dün öğlenden önce kapanan kredi için gece 12 de sorgu yaptığımda hala rehinli görünüyordu, az önce baktım rehin kalkmış.

Sert@ç
16-12-2015, 08:16
Benzer bir soruda ben sorayım
Geçen yıl bi tane e93 320d için galeriyle anlaştım öncesinde adam araca müşteri var olmazsa haber vercem dedi ok diyip kapattım
Uyurken sabah 9.30 gibi adam aradı arabaya gel bak diye tamam ancak ben arabaya baktırmak istiyorum diyip aracı 2-3 gibi maslağa getirmelerini istedim
Tam 11de uçağın içindeydim yani acele şekilde bileti alıp havalimanına geçip parayı ayarladım Atatürk havalimanından maslağa geçip adamları aradım durmadan "abi çocuk getiriyo biraz gecikir vs" diyerek akşam beni 19.30a kadar maslakda baktırcağım servisde beklettiler...
Neyse trafikdir vs diyip sonraki güne randevulaştık ancak o gün ben aracı alıp gitmeyi düşündüğüm için yer ayarlamamıştım arkadaşımın yanına anadolu yakasına kurtköye gittim(maslak kurtköy 3.5 saat sürdü)
Sabah kalkıp yine maslağa saat 1de buluşcaz diye yol çıktım 12de maslağa vardım adamları aradım "çocuk getiriyo yoldalar 1-2 saate gelirler vs" geldiklerinde saat 18.30du...
Güya araba 3-4 parça boyalıydı ancak tavan ve direkler hariç resmen duvar boyasıyla boyanmış gibiydi yetmezmiş gibi o kadar geldik yakıt parası diyede para verdim...
Adamı aradım böyle böyle diye "yarın gel buluşalım ben sana gerekli indirimi vs sağlayacağım diye" hadi bakalım diyip bir sonraki gün yine kurtköyden beylikdüzündeki nazım hikmet bulvarındaki "kahve diyarı" diye bi yeri işletiyomuş oraya gittim
Epey bi pazarlık sonrası olması gereken fiyata indi ancak bana acil para lazım kapora istedi.
Tamam diyip banka üzerinden 2000TL adamın hesabına gönderdim.
Ancak maslakdayken ustam bu araba bi garip duruyo şasiyi sorguladın mı dediğinde evet demiştim vs hasar çıkmamıştı yinede sen bir sigortacıya sordur demişti o an aklıma o geldi
Saatin artık geç olmasıyla ve araya haftasonu girmesiyle iş pazartesiye kaldı. O arada sigortadan şasiyi sorgulatınca ne görelim araba meğerse pertmiş...
Adamı aradım araba pertmiş vs diye "o zaman kaporayı göndeririz ama biraz süre vermen lazım para yok" tamam diyip beklemeye geçtim
Sonraki günler suçu bana atmaya başladı "senin yüzünden arabanın anahatarı kayboldu müşterisi kaçtı(satılıkdan kaldırmadılar) çekici parası verdik vs" bir sürü şey saçmalamaya başladı.
Neyse sonuç olarak sizce bu zaata ne yapmalı 2 kere noterden ihtar çektim ancak hala sonuç yok
@Ertekin abinin yorumuna göre artık uygulamaya geçmeyi düşünüyorum
Şimdi birçok üye soracaktır neden bu kadar bekledin diye açıkcası hem vakit hemde .... tekiyle uğraşmayıp yasal olarak almayı bekledim. Şimdide bu konuyu görünce geçen yıl çektiklerim geldi aklıma ve en iyisi bundan tahsil etmek yoksa uyku yok diye düşünceler başladı

burcinkarabacak
16-12-2015, 08:23
Ben arabayı almaya gittiğimde, satıcı arkadaşa araç kredisi çekeceğimi bankanın parayı onun hesabına blokeli olarak yatıracağını satıştan sonra paranın hesabına geçeceğini anlatmama rağmen. "ya satışı verdikden sonra banka batar, para hesabıma geçmezse" diye satıştan vazgeçiyorduk ki, bireysel kredi çekip aldım aracı. Başka şehirden araba alırken çok hazırlıklı gitmek gerekiyormuş. ilk araç olunca çok acemilik yaşamıştım.

Saygılar

tremx
16-12-2015, 08:30
satici bir problem olursa geri iade ederim demis ama bu problemden kasit ne ucu acik yani.51 lik arabaya 55e musteri bulursa verirdi sana kaporani giderdin.ama sen maddi skintiya girmisin bu saticiyi baglamaz.O yuzden bu tur durumlarda bence herseyi netlestirip hareket etmek lazim.Senin maddi durumunun skintiya girmesi senin icin bir problemdir satici icin degildir.

Volkann
16-12-2015, 09:04
normalde kapora yanar ama adam veririm dediyse vermesi lazım .

00006trend
16-12-2015, 14:38
Konuyu birde olayın başkahramanı olarak benden dinleyin
Ben ankaradaki galerinin sahibi Harun Sarıçimen
Merak ettiğiniz bir şey olursa da tel no 0544 5060606
Geçen hafta muhtemelen çarşamba günü benim çok sevdiğim bir yeğen im
Beni aradı captivanın bir arkadaşının arkadaşına yarayıp yaramayacağını sordu
Bende dosta gider expertiz raporu var servis faturaları var ilkel ilk sahibi 52500 e bırakıyorum dedim elimde mevcut olan tüm dökümanları whatsap aracılığı ile yolladım
Akabinde aracı almak istediklerini söylediler benim yeğen e sen getir gibi taleplerde bulunmuşlar ben olmaz bu 1 ton demir otomobil işinin emanetciliği olmaz kendileri gelsin gözleri ile görsünler tekrar yetkili servise götürür beğenirlerse alırlar dedim
Tamam biz karar verelim para işine bakalım demişler ha bu arada yeğenin ısrarları ile aracıda 51 e bıraktım
Aracı arkadaşlara opsiyonladım
Deli gibi arayan soran oldu opsiyonludur dedim perşembe oldu ses yok cuma oldu akşam üzeri aradılar alıyoruz diye 1000 tl kapora yolladilar
dünden için gelip alacaklardı cumartesi günü bi mesaj ile altın bozduracaklarını zararlarının olacağı için aracada çektikleri kredinin yetmediğini beyan ederek aracı almaktan vazgeçtiklerini söylediler
Benim yerimde olsanız siz be yapardınız
Ha bu arada arkadaşın annesi ile kaporayı yollama esnasında görüştüğümde benim aracım dediğim gibi çıkmaz ise öyle bi lüksüde yok aracımın 2009 model 48bin km de ilkel yetkili servis bakımlı kaporayı iade edeceğimi beyan ettim
Şimdi benim yerimde siz olsaydınız ne yapardınız
Bekara karı boşamak kolay şaçma cevap yazan arkadaşlara ithafen
Saygılarımla

yilmazcatalbas
16-12-2015, 14:52
bu işler genelde böyle olur zaten anormal bir durum yok

yilmazcatalbas
16-12-2015, 14:53
galeriden gereken cevap gelmiş zaten

KÖROĞLU
16-12-2015, 14:54
Tolga adam vursa seni hakkı.

Durduk yere rehin mi kaldırılır el insaf

Yiğit insaf ya :D Kimse kimseyi vurmadan aldık arabayı, ben zaten soruyu fikir açısından sordum.

Haklı tabi adam kaldırt rehni sonra alma arabayı :)

Aldık hayırlısıyla bakımını yapıp bineceğiz inşallah.

emrah-58
galerici arkadaşın anlattığı gibiyse afiyet olsun hocam 1000'liranız

turkerrr
captivanın fiyatı iyiymiş ilana baktım da :)

MCN21
16-12-2015, 14:58
Kapor nın aslı vaz geçilmesi durumunda satıcıda akalan teminattır, yani geri verilmez.

Ama bu galericide biraz g.tlük yapmış. O zaman baştan hiç iade ederiz mevzusuna girmeyecekti. Yok arabayı kimse arayıp sormuyorda büyük ihtimal yalan dolan.

KÖROĞLU
16-12-2015, 15:06
Kapor nın aslı vaz geçilmesi durumunda satıcıda akalan teminattır, yani geri verilmez.

Ama bu galericide biraz g.tlük yapmış. O zaman baştan hiç iade ederiz mevzusuna girmeyecekti. Yok arabayı kimse arayıp sormuyorda büyük ihtimal yalan dolan.

59. Postta galericinin kendi gelip yazmış okudun mu ?

Sen alacağım diyerek bir mala talip oluyorsun ve kapora vererek o malı alım yönlü kendine opsiyonluyorsun.

Öncelikle cebindeki para kadar araba bakacaksın, altınım var gümüşüm var satıcıyı bağlamaz. O seni ilgilendirir.

Vazgeçmek için yeterli bir sebebin varsa ve karşı taraf insiyatif kullanır ise sana paranı iade eder.

Ama sen kalkıp ya ben altından zarar edicem dersen haklı olamazsın. Tam tersi durumda da kusursuz denen arabanın 3 parça değişeni çıksa verdiğini paşa paşa geri alman lazım.

Ki konu 2 taraf arasında anlaşılan çözülmüş, kullandığın ifade çok yanlış. Bi forum ortamında biri senin için g.lük yaptı dese hoşuna gitmez sanırım.

MCN21
16-12-2015, 15:16
59. Postta galericinin kendi gelip yazmış okudun mu ?

Sen alacağım diyerek bir mala talip oluyorsun ve kapora vererek o malı alım yönlü kendine opsiyonluyorsun.

Öncelikle cebindeki para kadar araba bakacaksın, altınım var gümüşüm var satıcıyı bağlamaz. O seni ilgilendirir.

Vazgeçmek için yeterli bir sebebin varsa ve karşı taraf insiyatif kullanır ise sana paranı iade eder.

Ama sen kalkıp ya ben altından zarar edicem dersen haklı olamazsın. Tam tersi durumda da kusursuz denen arabanın 3 parça değişeni çıksa verdiğini paşa paşa geri alman lazım.

Ki konu 2 taraf arasında anlaşılan çözülmüş, kullandığın ifade çok yanlış. Bi forum ortamında biri senin için g.lük yaptı dese hoşuna gitmez sanırım.

Yok yazıyı şimdi gördüm konun başını okumuştum. Galerici sonuna kadar haklı. Adminler Yazıyı düzelrbilirlerse sevinirim. Kendisinden de özür dilerim.

camsemih
16-12-2015, 15:23
ufak ufak yuvarlaklaştırılmış cümleler kimin haklı olup kimin haklı olmadığını nasılda değiştiriyor. ben alıcı olsam buraya konu açmayı bırak kaporayı verir misin diye aramazdım bile galerici arkadaş sonuna kadar haklı.

00006trend
16-12-2015, 15:36
Ama adımız galerici olduğu için bizi tanımayan konuşuyo her koyun kendi bacağından

Durango
16-12-2015, 17:15
Bir dönem alım sattım yaptım. En yakın arkadaşımda galerici. Konuyu kritik ettik.
Parayı anlaşma olmazsa geri veririmdeki kasıt, örneğin araç boyasız demiştir boyalı çıkmıştır, size bahsedilmeyen bir arızası vardır, km düşürülmüştür vs.... Bu durumda size parayı etik olarak iade etmesi gerekir.
Siz keyfe keder vazgeçmişseniz, üzgünümki bu durumda galerici haklıdır...

Gokmen Erbas
16-12-2015, 17:23
kapora ile ön ödemeyi karıştırmamak lazım. cayma durumuna önlem olarak kapora alınır-verilir. daha 2 gün once bana da 500tl kapora verdiler ertesi gün caydılar. insanlık bizde kalsın dedik verdik paralarını geri. insiyatifti bu tamamen.

Gunes G.
16-12-2015, 18:08
Kapora'nin donusu olmaz, yanar.

Kaporanin amaci belirlenen ileri bir tarihte alim yapilmak uzere malin satistan cekilmesi icin verilen ucrettir. Belirlenen sureye gore kapora miktari degisir, temel olarak bu surecte urun satilamayacagi ve henuz alici tarafindan alinmadigi icin, alimdan vazgecildigi anda alicinin olusacak teorik kaybini (bu ornekte potansiyel alicilari kacirmasi ana sebeptir) kompanse etmek icin yapilir.

Geri verecekseniz kapora almayin, kapora aliyorsaniz geri vermeyin.

ErkanCanS
16-12-2015, 18:19
Galerici hakli ama 50 liralik mala 1 lira kapora biraz fazla gibi sanki :)

zübeyir
16-12-2015, 20:53
raconmu etikmi demişsiniz bende dini açıdan söyleyeyim size

Dinen kaparo verdiğin adam seni beklediği süre içerisinde başka bir alıcı gelipte ister oda sattım derse onu mağdur ettiğin için para onda kalır. ama herhangi bir alıcı yoksa bu süre zarfında para geri verilir...

220T
16-12-2015, 21:15
Üniversitedeyken 20 lira kapora verip R12 almıştık arkadaşa.:D

huseyinturk
17-12-2015, 07:54
Kapora malda kusur olmadıkça yanar. Galerici gelip gerekli açıklamayıda yapmış zaten sonuna kadar haklı.

sensizaslaa
17-12-2015, 13:23
galerici arkadaş tamamen haklı bence bi soğuk su için çizgi çekin gitsin..

ibozum
17-12-2015, 15:37
Racon, etik bir yere kadar da.. 1.000TL kapora vermek bence çok yanlış.. Yani yanlışı en başta yapmışsınız, artı geri verilmesini de beklemeyin..

AFy
17-12-2015, 17:04
Araçta satıcının dediği dışında birşey çıktığı takdirde kapora iade edilir vazgeçme durumunda kişi aracı size opsiyonladığı zaman o kaporaya güvenerek gelen teklifleri geri çevirir dolayısıyla "racon" doğru. Verme zorunluluğu insafiyetine bağlı.

MDeniz
17-12-2015, 17:06
O degil işin komik yani adama biri söylemiş oda geldi açıklama yaptı iş son buldu hatali alıcılar.

barisy
17-12-2015, 21:02

2 gün önce üstteki Mesajı yazmıştım. Şimdi şunu bir açıklığa kavuşturalım.

Buraya konu açan arkadaş, ilk mesajında

""anlaşma olmaz ise parayı iade ederim"" dediğini söylüyor.

""Galerici arkadaşta malım dediğim gibi çıkmaz ise iade ederim"" dediğini söylüyor.

ghibli06
17-12-2015, 23:07
Kapora olayi cozuldu. Oncelikle bize ders oldu olaylar. 1000lira mi haasaa ! Surecte iletisim sikintisi cektik biraz, iki tarafli olarakta yanlis anlamalarimiz olmus. Ben kendi adima kimsenin ekmegi ile oynamak istemem, amacim dedigim gibi normal duzeni ogrenmekti. Tatliya baglandigina sevindim.

Aldigim yorumlar neticesinde, camur at izi kalsin kivamina donmeye baslamisti.
Yanlis anlamalarin onune gecmek icin bunu yaziyorum.

Tum degerli yorumlariniza tesekkur ederim.

nasıl tatlıya bağlandı açıklarsanız;aksi taktirde site merakından çatlayacak, önüne geçmiş olursunuz...

kimbubye
18-12-2015, 07:11
Şu şekilde çözüldü: öncelikle vermiş olduğumuz kaporadan geçtik. Geri ödenmesi gibi bir beklentimiz kalmadı.

Bu süreç içerisinde iade edilme konusunda yanlış anlaşılmalar olduğunu gördük. Dediğim gibi biz iptal olursa dahi geri alabileceğimizi düşünerek, aradaki güven bağına istinaden kaporayı yatırmıştık zaten. Lakin mal sahibi de anlattığı gibi, dediğimden başka bir durum oluşursa iade ederim şeklinde yaklaşmış. Bunun üzerine biz maddi durum yetersizliğinden iptal etmek isteyince, olaylar patlak verdi.

Ve bir şekilde çözüme kavuştu. Artık kim haklı kim haksız sorularını da sormuyorum. Biz kendi hatamızı gördük, daha da uzatmak istemiyorum olayı. Acemiydik, güzel bi tecrübeyle öğrendik.

-1000TL kapora olmaz
-Ticarette kimseye güvenme
-İt ite, it kuyruğuna iş yapılmaz

Yok canım benimde başıma gelmez dedik, ama oldu. Bi daha da artık aklımızdan çıkmaz heralde.

Herkese değerli yorumlarından ötürü tekrardan teşekkür ederim.

TigeR
18-12-2015, 10:52
Bence yanlış anlamışsınız. Adam anlaşma iptal olursa bile kaporanızı veririm diyorsa neden kapora alsın ki :)

Mivec_4G63
18-12-2015, 11:00
http://i.hizliresim.com/YW0RAa.jpg

jnrjames
18-12-2015, 11:12
50 bin tl lik araba için 200-500 tl kapora alacaksam hiç almam. kapora 1000TL olur evet gayette normal bir rakam aracın satış bedeline göre.

KÖROĞLU
18-12-2015, 13:46
50 bin tl lik araba için 200-500 tl kapora alacaksam hiç almam. kapora 1000TL olur evet gayette normal bir rakam aracın satış bedeline göre.

Bence rakam çok yüskek, 60'a bir araç aldık. Hatta araç krediliydi galeriye kredisini kapat alıcam dedim.

Adam da gel kapora bırak adı belli olsun krediyi kapatayım satışı yapalım dedi. 500 TL verdik, kredi kapandı kalanı ödeyip satışı aldık.

1000 TL çok para. Arkadaşların acemiliğine gelmiş.

Az çok piyasanın içinde olan bir kişi alacağı araçta satıcının dediğinden farklı bir şey çıkması durumunda kaporasını geri alabileceğini bilir.

Aksi halde yan yattı çamura battı altın düştü döviz çıktı derse vazgeçersen o paranı üstüne bir güze su içersin.

Bu işin piyasadaki adaleti budur. Hukuki açıdan yazılı olması ve sözleşme kapsamında "cayma bedeli" şudur şeklinde bir ifade olması lazım.

Ayrıca 2010 yılında ev alırken emlakçı ile benzer bir sözleşme yaptım, krediye başvuracağımı ve kredi onayı çıkmaz ise verdiğim kaporayı tamamen iade alacağımı imza altına aldık.

Evet piyasa güvene dayalı ilerliyor ama garantiye almak varken neden riske giresiniz ki.