PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka alım/satım yardım

wolrath
15-12-2015, 21:32
aracımın plakasına teklif geldi. netten ve ark.lardan biraz bilgi edindim ama sizlere de sorayım dedim.

teklif 2000tl (çıkacak tüm masrafları da karsılayacaklarını soyledıler. ruhsat-alım/satım vs.)

arac valıdenın uzerınde. yani plaka degısımınde kendı uzerıme alacagım ıcın bu konuda rısk yok, yalnız kıme sorsam ugrasma dıyor.

ruhsat degısımı ve dıger ıslemler cok ugrastırıyor mu? tekrar muayene gırılecegını felan bıle soyleyen oldu.

prosedürü tamamiyle bilen kısa zamanda yapan oldu mu?

sız ne dersınız?

sımdı satayım mı yoksa aracın satılmasını bekleyip alıcıyı da görecek şekilde plaka isteyen şahısa mı dönüş yapayım?

fthdrn
15-12-2015, 21:36
Abi 2 lira az bence :)

wolrath
15-12-2015, 21:40
Abi 2 lira az bence :)

hmm... teklifi arttırsınlar diyorsun yani :)

dachosen
15-12-2015, 21:45
Aracın satılmasını bekleyip 3000tl den vermek daha mantıklı geliyor bana :)

Met
15-12-2015, 21:45
sigorta masrafını da karşılıyorlarsa eğer, neden olmasın :)

1- aracı aldığın zaman yaptığın sigortadan kalan parayı da alacaksın,
2- sigortan yenilenmiş olacak,
3- +2 bin tl :D

wolrath
15-12-2015, 21:49
sigorta masrafını da karşılıyorlarsa eğer, neden olmasın :)

1- aracı aldığın zaman yaptığın sigortadan kalan parayı da alacaksın,
2- sigortan yenilenmiş olacak,
3- +2 bin tl :D

valla soyledıgı 210 alım satım, 350 cıvarı da ruhsat masrafı. baska masraf cıkacak mı kesın bısey bılmıyorum :) sıgortadan bahsedılmedı. zaten 500 cıvarına yaptırmıstım,yine 34 plaka olacagı ıcın onda gıren cıkan olmaz bana.

onursumer
15-12-2015, 21:51
abi herhangi bir proseduru yok , ben yazın i30 alırken plaka değişsin dedim, noter zaten ona gore işlem yapıyor, trafikten e-randevuya girip randevumu aldım eski plakalarımı goturdum bıraktım ertesi gun yeni ruhsat ile yeni plaka basım kağıdımı alıp çıktım toplamda 2 günümü aldı

Met
15-12-2015, 21:52
valla soyledıgı 210 alım satım, 350 cıvarı da ruhsat masrafı. baska masraf cıkacak mı kesın bısey bılmıyorum :) sıgortadan bahsedılmedı. zaten 500 cıvarına yaptırmıstım,yine 34 plaka olacagı ıcın onda gıren cıkan olmaz bana.

satış yapılacağı için, tekrardan sigorta yapmak durumundasınız. Sigorta masrafını karşılamıyorsa girmeyin o topa derim.

onursumer
15-12-2015, 21:54
satış yapılacağı için, tekrardan sigorta yapmak durumundasınız. Sigorta masrafını karşılamıyorsa girmeyin o topa derim.

sigortayı yeni plakaya aktarıcak il değişmediği sürece fiyat oyle oynamaz , anca kişiden kaynaklı fiyat değişikliği olabilir yaş vs

34btr1907
15-12-2015, 21:56
trafik artık 5000 karşılığında istenen harflerde plaka verıyormus bu bilgi doğrumudur.

RafetAraç
15-12-2015, 22:28
trafik artık 5000 karşılığında istenen harflerde plaka verıyormus bu bilgi doğrumudur.

Bunu bende merak ediyorm fakat birazda emniyette o işi yapan yetkili abilerinde insafına kaldığını düşünüyorum.

STP
15-12-2015, 22:55
210 satis parasi verceksin annenden kendi ustune almak icin. Bu durumda zaten yeni plakan ve ruhsatinin parasi odenmis oluyor... Annenin ustune olan sigorta iptal edilip kalan prim kartina iade edilcek, yeni plakana senin ustune sigorta yaptircaksin... Aradaki sahis primleri farkini sigortacina sorarsin, fark cikicaksa adamdan 2000+ onu istiyceksin okadar...satis parasini onlar zaten veriyor...

34btr1907
15-12-2015, 22:58
Bunu bende merak ediyorm fakat birazda emniyette o işi yapan yetkili abilerinde insafına kaldığını düşünüyorum.

eskisi gibi bağış usulü değil de ,bildiğin fatura vs kesip satıcaklarmış. Yeni gelir kapısı olarak vs

tabi şu an sadece duyduklarım.

_driver_
16-12-2015, 00:14
Aynı adreste plaka değişimi yapamazsınız diye biliyorum. en iyi ihtimalle farklı ilçeye satıç yapmanız gerekir

ckrc
16-12-2015, 00:30
eskisi gibi bağış usulü değil de ,bildiğin fatura vs kesip satıcaklarmış. Yeni gelir kapısı olarak vs

tabi şu an sadece duyduklarım.

Öyle bir ödeme alınması mümkün değil.

Zaten yaptığınız bağışlar EGM'nin kasasına, Devlet'in ödeneğine giren bir para değil.(Vergi gibi) Emniyet Mensupları Hesabına yatırılır, şehit-gazi polis ailelerine destek olunur,kredi vs vs. çekilip ödenir yani bir derneğe bağış yapıyorsunuz, aldığınız bağışın makbuzu.

STHL
16-12-2015, 00:45
plaka harfleri neydi sırf meraktan soruyorum

wolrath
16-12-2015, 00:56
plaka harfleri neydi sırf meraktan soruyorum

tıklayınız (http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/198962-3000-gt-8.html)

STHL
16-12-2015, 01:10
tıklayınız (http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/198962-3000-gt-8.html)

.
eyv araç valide nin üzerine diyince ben başka araç zannettim.

DOA
16-12-2015, 05:36
sigortaya fark odemeniz gerekmez, butun masraflari karsilayacaksa karsi taraf, verecekleri butun para size kalacaktir. muayene de gerekmiyor.

wolrath
16-12-2015, 10:15
valıdeyle adresler aynı. bu ıs yatacak sanırım, peh :) bı noterden de kesın donus alcam yine de.

Ramcho®
16-12-2015, 10:35
ben seni aydınlatamadım galiba :)

wolrath
16-12-2015, 10:38
ramco senden sonra tekrar muayeneye gıreceksın dedıler kafam karısmıstı. ben su halımle gıremem. katı bırak, egzoz yok :):)
bır de adresı konusmamıstık, bastan yalan olduk zaten. neyse. helalımız degılmıs 2teklik :D

Ramcho®
16-12-2015, 10:41
muayene falan yok sıkmışlar. plaka değişikliği yapıyosun noterde adam dan parayı alıyosun olay bitio :)

onursumer
16-12-2015, 11:01
o muayene olayı şu şekilde oluyor, plaka değişikli ile satışı yapılan araç onceden şirkette ve üzerine işli sticker reklam vs varsa sokulduğunde tespit için tuvturkten randevu alıyorsun o yazıyla yeni plakanı alabiliyorsun direk trafiğe gittiğinizde zaten sistemde çıktığından onlar yonlendiriyor sizi

Yigit-Y
16-12-2015, 11:10
Ben çözerim bu isi ama 1000 tl isterik :)

Adres plaka seni yormadan sen adama 3000 tl de kabul ederse bana pm at cok kolay 2 3 saatlik isimiz var

asmisinsan
16-12-2015, 17:11
araç aldık istanbuldan adam plakasını geri aldı bizde yeni plaka çıkarttırdık muayene falan girmedi araç

B.Koçer
16-12-2015, 17:32
sigortaya fark odemeniz gerekmez, butun masraflari karsilayacaksa karsi taraf, verecekleri butun para size kalacaktir. muayene de gerekmiyor.

Hatta ve hatta ruhsatta muayne yaprağı doldu ise yenilenmiş de oluyor diye biliyorum :D cıncık gibi 2 tane sayfa geliyor

DOA
16-12-2015, 20:04
Hatta ve hatta ruhsatta muayne yaprağı doldu ise yenilenmiş de oluyor diye biliyorum :D cıncık gibi 2 tane sayfa geliyor

aynen oyle :)

bu arada adresinizi herhangi bir akrabanizin evine tasiyabilirsiniz, kolay bir islem. ancak tasima isleminde o evde yasiyan birinin yaninizda oldugundan emin olun. en son ikamet tasidigimda tek basima kabul etmediler, aileden biriyle tekrar gitmem gerekti..

wolrath
16-12-2015, 20:07
aynen oyle :)

bu arada adresinizi herhangi bir akrabanizin evine tasiyabilirsiniz, kolay bir islem. ancak tasima isleminde o evde yasiyan birinin yaninizda oldugundan emin olun. en son ikamet tasidigimda tek basima kabul etmediler, aileden biriyle tekrar gitmem gerekti..

daha kasımda degıstırdım adresi ben de. aynı sekılde 33 yasımda, "-baban gelsin" cumlesını ısıttım hahahe :):)

yigit-y : elemanla bir daha gorusup, donerım sana kardesım.

STP
16-12-2015, 20:12

Iki farkli sahis var ortada, satis yapiliyor, nasil fark cikmiyor ? Sonuc olarak sigorta iptal olacak ve yeniden yaptirilacak ?

DOA
16-12-2015, 20:46
Iki farkli sahis var ortada, satis yapiliyor, nasil fark cikmiyor ? Sonuc olarak sigorta iptal olacak ve yeniden yaptirilacak ?

belki benim sigortacim hile yapiyordur biyerde, emin degilim. ama ben hic yenilemedim. sadece plaka degisikligi gecti uzerine.
ama tabi burda durum, eger kisi araci geri kendi uzerine almayacaksa degisebilir..

Y.Emre
16-12-2015, 21:05
Eğer plaka bulunduğunuz semtte verilen bir plaka ise, ilçe değiştirmeniz gerekecek diye tahmin ediyorum. Plaka başka bir ilçeye ait ve aracı alırken plaka değiştirmeden aldıysanız sorun olmayabilir. Birde konuyla alakasız olacak ama, plakaya almak isteyenler nereli diye merak ettim.

wolrath
16-12-2015, 21:36
Eğer plaka bulunduğunuz semtte verilen bir plaka ise, ilçe değiştirmeniz gerekecek diye tahmin ediyorum. Plaka başka bir ilçeye ait ve aracı alırken plaka değiştirmeden aldıysanız sorun olmayabilir. Birde konuyla alakasız olacak ama, plakaya almak isteyenler nereli diye merak ettim.

aracı ilk aldığımda AGT mimarlıkla gorusmustum. ılk heves tabi pek muhatap olmak ıstemedım.
sımdıkı arkadaslar muhtemel ısımden dolayı almak nıyetındeler. acıkcası sormadım nedenını-nerelı oldugunu :)

STP
16-12-2015, 23:02
belki benim sigortacim hile yapiyordur biyerde, emin degilim. ama ben hic yenilemedim. sadece plaka degisikligi gecti uzerine.
ama tabi burda durum, eger kisi araci geri kendi uzerine almayacaksa degisebilir..

Sahis satisi yapiliyor, aracini satip kendi uzerine arac almiyorki. Farkli sahis almis olacak, iki sahisin yas kaza gecmisi detayi ayni olmadigi icin ayni sigorta bedeli cikmasi imkansiz

wolrath
10-02-2016, 16:16
bugün verdim plakayi.
acikcasi 3 saatte hersey halloldu :)

oncelikle anneden babadan ikametgah ayni olsa dahi arac alip/satarsaniz plaka değisimi isteyebiliyorsunuz. ben hatta ayni evde oturuyordum ama degisim isteyebildim :)
noterde 226tl veriyorsunuz.plaka degisim oldugu icin. 200tl de muameliciye verdim ve hicbir işle ugrasmadim. aradaki evraklar ruhsatlar geldi gittisi cemiyeti acikcasi herseyi halletti adam (en dusuk sigorta bedeliyle trafigi bile ayarladi) ve 1 saat sonra app muhurlu vernikli nova plakami teslim aldim :) sandigimdan kolay ve az maliyetli oldu. kadkoy yakasinda plaka alim satim dusunen varsa yardimci olabilirim :icon_tup:

GKD
11-02-2016, 19:40
tersi durumda ne oluyor başka konu açmim mevcut kullandığım arabanın plakasını başka arabaya geçirmek istiyorum

serqan23
12-02-2016, 10:38
benimde bu olaya benzer bi sorum olacak. istediğimiz bir plaka var. fakat plaka farklı bir arabada takılı durumda şuan. plakanın takılı olduğu aracın sahibine ulaşmaya çalışıyoruz. ulaştıktan sonra nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?