PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrik Kaçağı Tespiti?

cagalazade
18-12-2015, 15:45
Selamlar,

Aracım geçen gün 2 defa çalıştırma sonrası akü ışığı yakıp söndü, uzun park sonrası yaptı bunları. Ölçüm yaptırdım ve şarj etmesinde sorun olmadığını gördüm, fakat durum devam etti ve sadece uzun park süreleri sonrası yaptı aynı şeyi...

Acaba bir yerde kaçak var ve uzun park sırasında aküden yiyor, sonrasında yol yaptıkça şarj ediyor ve lamba sönüyor senaryosu mu geçerli yoksa başka bir yorumda bulunacak var mıdır?

Tespit zor hepimiz biliyoruz, sağ arkada kırık ve tamponun içine düşmüş sis lambası var, acaba şase mi alıyor diye düşündüm? eğer kolay bulunamazsa içeriye bir akü şalteri koyup park edince kapatmak ne derece mantıklı olur?

teşekkürler şimdiden arkadaşlar yorumlar için...

marikan
18-12-2015, 16:35
Kutup başlarını sökün. Avometreyi aracın kutup başlarına bağlayın. (Aküye değil, aküye bağladığımız kutuplara.) Direnç gösterip göstermediğini ölçün. Eğer direnç gösteriyorsa sigorta kutusundan tek tek sigortaları çıkarıp avometre ile direnç göstermeyene kadar deneyin.

Sis lambası kontak kapalı iken yanmayacağı için onun olma ihtimali yok.

turboman
18-12-2015, 16:39
aracın + kutbunu söküp arasına herhangibi ampülü 12v olması gerek bi ucunu akünün artısına bi ucunu aracın artıya takılan kutup başına değirin eğer ampül kızarıyorsa kaçak vardır kaçağı bulamk için ise sonradan takılan bişeyler varsa anfi teyp alarm bunları öncelikli kontrol etmeniz gerekli

Maxi
18-12-2015, 17:08
Akımı ölçmek lazım
aslında bilen için o kadar kolayki
fakat malesef bilen pek bulamazsın, bütün ölçü aletlerini patlatırlar :)

sırf o yüzden çok sevdiğim birine özel akü kaçak test cihazı yaptım 1 tane
bildiğin ampermetre ama nasıl takarsan tak bozamazsın :)

https://lh3.googleusercontent.com/-X3c6wrLF8SU/VnQuIJVW5XI/AAAAAAAAB9w/6xQ18ZPBtUY/s800-Ic42/kacak1.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-b3sNZ1G_aPg/VnQuHoDRyYI/AAAAAAAAB9s/-CVXse6Dmys/s800-Ic42/kacak2.JPG

araçta herşey kapalıyken çekilen akım 20mA falan civarlarında olması lazım (0.02 amper)
zaten akü bitiyorsa kabaca en az 1 amper kaçak vardır, belki çok daha fazla

marikan
18-12-2015, 17:15
İster akımı ölçün ister direnci varacağınız sonuç aynı. Nihayetinde tüm kapılar ohm kanununa çıkıyor. :)

Slammed
18-12-2015, 18:08
Sis lambası kontak kapalı iken yanmayacağı için onun olma ihtimali yok.
Benım aurıs yaldır yaldır yakıyordu cayır cayır ama polom yakmıyodu hepsı bır degıl yanı :)

Strich Acht
18-12-2015, 18:29
zayıflamış akü+kış soğuğu etkisi de olabilir

individual
18-12-2015, 18:55
arabaya sonradan takılan ampul bile sebep olur.geçen gün başka bir forumda 6 aylık yeni arabada kaçak sorunu varmış.aramış taramış bulamamış sonradan ne taktın iyi hatırla dedik.arabanın iç aydınlatmasını cin'den aldığı beyaz led'lerle yapmış.Ledlerin dibi bitmiş değiştirdi sorun yok demişti.