PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kiraladığım araca çarptılar , araç pert bende suç yok

Fatih_
22-12-2015, 18:31
Merhabalar ,

araç kiralama işi yapan ya da benim başıma geleni daha önce deneyimlemiş kişilerin olduğunu varsayarak bu konuyu açıyorum.

22 gün önce aylık olarak araç kiraladım. İşim gereği araca ihtiyacım var ve devam eden aylarda da kiralamaya devam edecektim.

Aracı kiralarken herhangi bir kaza durumunda aracın kiralık olduğunu söylememem istendi , araç kuyumculuk şirketi adına kayıtlı.
Full kaskolu dendi.

Şimdi gelelim konuya ,

Bana çarpan arkadaş daha yeni ehliyet almış o da şok ben de şok.
Ben trafik polisini aradım araç kiralık ama söylemek istemiyorum , kiralayan kişiye de ulaşamadım.
Trafik polisi geldi aranızda halledin dedi ve gitti !?

biz tutanaklarımızı tuttuk , diğer araçta fazla hazar gözükmüyordu ama bendeki araç pert.

Sabah oldu kiraladığım yere gittim fotoğraflarla belgelerle durumu izah ettim.
Tutanağın bizim için kötü yazıldığını söylediler ve beraber bana çarpan kişinin yanına gittik , saolsunlar problem çıkartmadılar hatalı olduklarını kabul etmişlerdi , sıfırdan kiraladığım kişilerin yazdıkları tam olarak net ve doğru tutanağı imzaladık. Şu ana kadar bir problem yok.

Benim problemim ,

Exper araca pert dedikten sonra araca belli bir değer biçecek. Piyasa değeri 30-35 arasında değişiyor şuan.
Karşı tarafın trafik sigortası sompo japan , bizimki de öyle.

Şimdi araç kiralık araç ama kiralık araç kaskosu yok , sigortanın parayı ne zaman vereceği belli değil.
Sigorta aracın değerinden eksik para verirse ve bu adamlar benden arada ki farkı kapatmamı isterlerse hukuki olarak ne yapabilirim ?
Aracın parasının ödenmediği süre için benden aracın günlük kiralık bedelini isteyecekler muhtemelen buna karşı çıkabilme şansım var mı ?

Sonuçta benim kazayla ilgili hiçbir suçum yok , emniyet şeridinde dörtlüleri yakmış dururken arkadan çarptılar.
Suçum olmadığı halde ekstra para ödemek istemiyorum. Neler yapabilirim ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler , olayın verdiği etkiyi hala üstümden atabilmiş değilim bu yüzden belki biraz gereksiz ve zaman zaman saçma yazdığım kısımlar olmuş olabilir affınıza sığınıyorum , iyi forumlar dilerim.

ef186
22-12-2015, 18:37
Kiralama sözleşmen varmı ?

Mpower
22-12-2015, 18:37
Fatih geçmiş olsun kardeşim berat ile birlikte bmw yi vurduğumuz da bizden aracın tamir edildiği gün kadar parayı talep etmişlerdi ama senın ki farklı bir durum inşallah can sıkıcı bir hal almaz.

kesici
22-12-2015, 18:39
Günlük 5 Tl daha az vermek için prosedürsüz araç kiralıyorsun, eğer doğru anladığım durum bu ise senin birşey yapmana gerek yok ki, nasıl oluyorda kiralıyorsun arabayı resmen Pendikteki herkesin birbirine saldırma olayı gibi olmuş, bi garip olay.

https://www.youtube.com/watch?v=2NHkpIzWNNg

c20let
22-12-2015, 18:39
Aynen sözleşme var mı ?

MK8800
22-12-2015, 18:42
Yanlış anlamazsanız merak ettim neden rent a car yerine böyle bir kiralama yöntemi seçtiniz ? Benim aklıma ilk gelen sanırım fiyat olarak uygun olduğu için tercih ettiniz fakat böyle durumlarda üçün beşin derdine düşüp de ucuza kaçınca genelde derdi de büyük oluyor . Farklı bir durum varsa düzeltirsiniz .

Kaza durumuna gelecek olursak sizden resmi olarak hiç bir hak talep edemezler ellerinde herhangi bir sözleşme - çek,senet yok ise , ama diğer türlüsünü bilemem tehdit vs ..

sinanbaysal
çok geçmiş olsun..

kesici
Sözleşme yok bence demişler ya arkadaşa kiralık oldugunu söylemeyin diye

Sert@ç
22-12-2015, 18:45
Kiralayanlar konuşun bundan sonraki süreçte para ödemeyeceğiniz hatta kalan günlerinde parasını istediğinizi belirtin
Eğer aksilik çıkarırlarsa sigortayı arayın araba kiralık diyin sigortada o durumda araca ödeme yapmayacaktır
Sonrasını kiralayanlar düşünsün

Fatih_
22-12-2015, 18:45
Yanlış anlaşılmışım yeteri akdar açıklayıcı ayzmadım sanırım.

Araç rent a car dan alındı.
Sözleşme de imzalandı.

Fakata raç rent a car ın üstüne gözükmüyor , kuyumculuk şirketinin üzerine gözüküyor verent a car cı abiler aracın kiralık olduğunu asla söyleme dediler , kaskomuz halleder dediler en başta.
Şu an ki durumda da saın kiralık olduğunu söyleme sıkıntı yaşarız exper ile diyorlar.

B.Koçer
22-12-2015, 18:47
exper bu konuyu bulmasın fatih ?

cok gecmıs olsun sımdıden

exca-
22-12-2015, 18:50
Geçmiş olsun. Bu tarz duyulmasını istemediğiniz konuları, herkesin erişimine açık bir ortamda nasıl paylaşıyorsunuz anlamıyorum cidden. Bi sigorta dosya numarası eksik konuda..

Eren G.
22-12-2015, 18:51
Magdur olan sizsiniz size arac saglamalari lazim, uzerine sizi ekstradan magdur etmeye calisirlarsa gozlerinin yasina bakmayin direkt kiralik arac oldugu soyleyin sompoya.

miniks
22-12-2015, 18:55
Hayırlı işler

Fatih_
22-12-2015, 18:56
Geçmiş olsun. Bu tarz duyulmasını istemediğiniz konuları, herkesin erişimine açık bir ortamda nasıl paylaşıyorsunuz anlamıyorum cidden. Bi sigorta dosya numarası eksik konuda..

Haklısınız , açıklayıcı olmak istedim gelecek yorumlar için , ama bu açıdan düşünmemiştim.
Zaman araç ve hasar detaylarını konu içeriğinden silmemiz mümkün müdür .

Bunu yazarken bile kendimle çelişiyorum şuan.
Aracın kiralık olmasını saklamam benim yararıma mı zararıma mı bunu kestiremiyorum

Strich Acht
22-12-2015, 19:01
muhtemelen rent a car cı kasko-sigorta primlerini az ödemek için aracı şirket üzerinde tutmuyor, konu anlaşılırsa da sigorta şirketi para ödemeyeceği için yusufluyor.
sizin zarar göreceğinizi sanmıyorum.

fkocak
22-12-2015, 19:14
yasal yolu nedir bilmem ama elinizde iyi bir koz var size karşı yapılan ters durumda o kozu ortaya koyacağınızı belirtirseniz bişey yapamazlar heralde

volkan_gs
22-12-2015, 19:19
Yaptığınız sözleşmede kasko kapsamıyla ilgili bir şey yazıyor mu?
Eğer başka şirket üzerine aracı kiralamaları yasal olsaydı, size bu kadar aman söyleme demezlerdi sanırım. Dolayısıyla yasal olmayan sözleşmeye dayanarak sizden ekstra para talep edemezler diye düşünüyorum.

Mikrop_Ali
22-12-2015, 19:25
Dirk nickli Ramazan arkadasımıza ulaş kendisi rent a car sirketinde calısıyor prosedürü biliyosur yardımcı olabilir o konuda

2jz
22-12-2015, 19:29
*sözleşmen var mı?
*boş senet falan imzaladın mı?

onursumer
22-12-2015, 19:34
size sozleşmeli olarak kiraya verdikleri araç onların değil bana kalırsa size hiçbirşey yapamazlar tam tersi ortaya çıksa üstüne zararlı çıkarlar

Fatih_
22-12-2015, 19:35
muhtemelen rent a car cı kasko-sigorta primlerini az ödemek için aracı şirket üzerinde tutmuyor, konu anlaşılırsa da sigorta şirketi para ödemeyeceği için yusufluyor.
sizin zarar göreceğinizi sanmıyorum.

Yüksek ihtimal. Yine de benden aracın ücretinin verileceği güne kadar para isteyecekmiş gibi bir his bıraktı kendisi , yarın belli olacak

yasal yolu nedir bilmem ama elinizde iyi bir koz var size karşı yapılan ters durumda o kozu ortaya koyacağınızı belirtirseniz bişey yapamazlar heralde

umarım

Yaptığınız sözleşmede kasko kapsamıyla ilgili bir şey yazıyor mu?
Eğer başka şirket üzerine aracı kiralamaları yasal olsaydı, size bu kadar aman söyleme demezlerdi sanırım. Dolayısıyla yasal olmayan sözleşmeye dayanarak sizden ekstra para talep edemezler diye düşünüyorum.

sözleşme detaylarını hatırlamıyorum açıkçası..

Dirk nickli Ramazan arkadasımıza ulaş kendisi rent a car sirketinde calısıyor prosedürü biliyosur yardımcı olabilir o konuda

Çok teşekkürler

*sözleşmen var mı?
*boş senet falan imzaladın mı?

sözleşme imzaladım ama senet vb birşey imzalamadım

oğuz
22-12-2015, 19:37
suçlu karşı taraf yatma parası falan hıcbırseye karışmam dersin.senınde elınde koz var sonuçta...geçmiş olsun

Fatih_
22-12-2015, 19:41
size sozleşmeli olarak kiraya verdikleri araç onların değil bana kalırsa size hiçbirşey yapamazlar tam tersi ortaya çıksa üstüne zararlı çıkarlar

exper kaydı tuttuktan sonra olaylar yatıştıktan sonra belli bir süre geçince bana aracın parası ödenmedi 1 ay oldu 1 aylık ücreti vermen lazım diyeceklerini düşşünüyorum.

bu süre geçtikten sonra araç kiralıktı dersem sigorta şirketine , bir işe yarar mı ?

Adamlarla çok ters olmak istemiyorum , sizi sigortaya şikayet ederim tehdidindense , hukuki açıdan yapabileceğim , en azından tehdit anlamı taşımayan , kiralık araba kaskonuz araçta yoktu olsaydı şu şu olmazdı , şunu bunu benden talep edemezdiniz vb

İbrahim33
22-12-2015, 19:43
para mara verme , bi *** yiyemezler arabanın rent a car kaskosu yoksa. sen de onları tehdit et , bu arabayı bana kiraladılar diye. rent a car cı tanıdığım abilerim arkadaşlarım var , hepsininde elinde senet sözleşme her türlü *** var ama hiç birşey alamıyorlar. korkma sende üstlerine git. benim kaybedecek bişeyim yok yatar parası marası da veremem diye posta koyarsan geri vites yaparlar.

onursumer
22-12-2015, 19:44
exper kaydı tuttuktan sonra olaylar yatıştıktan sonra belli bir süre geçince bana aracın parası ödenmedi 1 ay oldu 1 aylık ücreti vermen lazım diyeceklerini düşşünüyorum.

bu süre geçtikten sonra araç kiralıktı dersem sigorta şirketine , bir işe yarar mı ?

Adamlarla çok ters olmak istemiyorum , sizi sigortaya şikayet ederim tehdidindense , hukuki açıdan yapabileceğim , en azından tehdit anlamı taşımayan , kiralık araba kaskonuz araçta yoktu olsaydı şu şu olmazdı , şunu bunu benden talep edemezdiniz vb

bu konularda yasal olarak çok bilgi sahibi değilim tamamen kendi goruşum

sonradan ortaya çıkması daha kotu olur bence onlar için sigorta dava vs açar büyük ihtimalle genede ben sizin zararlı çıkıcağınızı duşunmuyorum

2jz
22-12-2015, 20:01
sözleşme imzaladım ama senet vb birşey imzalamadım

sokak arası kiralamacıların sözleşme kağıtlarının 2. Veya 3. Sayfasında boş senet olur genelde. Farkettin mi farketmedin mi bilmiyorum. İmzalamadıysan sorun yok. Para isterse sigorta şirketini arayıp sorayım onlar ödemiyor mu diye salağa yat. Tehdit etmeden sıyırırsın işten. 22 günlük parayı ver fazlasını verme.

MK8800
22-12-2015, 20:12
Rent a Car firmaları var ama araç kuyumcu şirketinin üzerine demişsiniz , ikisi ayrı bağımsız firmalar ise kuyumcu zaten araç kiralama adına yasal evrak düzenleyemez - imzalatamaz . Bence siz imzaladığınız evrakların fotokopisini isteyin ne olur ne olmaz .

onurars
22-12-2015, 20:21
extra para vermeyin hatta kalan gunlerın parasini isteyin derim ben , hukuki yonden hiçbir haklari yok dahada zararli cikarlar.

ozaslanf
22-12-2015, 20:58
Bu işlerin içinde biri olarak söylüyorum. Kurumsal bir firma ile çalışmış olsaydın rapor tutup telefpn açtığın anda çekiciyle beraber yeni aracında gelicekti binip devam edecektin. Böyle sıkıntılı durumlara düşmezdin kesinlikle. Muhtemelen araçta şahıs kaskosu var. O yüzden kiralık olduğunu gizlemeni istiyorlar. Söylersen kasko geçersiz olur bence söyleme aracı kiraladığını

individual
22-12-2015, 21:12
Ah be kardeşim keşke kurumsal bir firmadan kiralasaydın.

Zamanında bizim firmada 3 tane jetta geldi arabanın biri 1.haftasını doldurmadan pert oldu.firma yarım gün sonra yine sıfır teslim etti.

Böyle sokak renta car firmaları böyle uğraştırıyor işte.

!KO
22-12-2015, 21:40
sozlesme iptal onu gecin araca kayitli bi sozzlesme yok arac kuyumcunun
sizden isteyebilirler bu durumda sigorta sirketine aracin kiralik oldugunu soylerim tarzi bi yaklasimla karsi taraf para istemeyebilir karisik mevzu

Yigit-Y
22-12-2015, 21:48
Sizi tehdit etmelerine karsi ses kayıt cihazi gibi birsey yaninizda bulundurun.

Yazışmaları herseyi kaydedin ve savciliga suc duyurusunda bulunursunuz.

Sonucda adamin ekmek teknesi gitmiş.

Siz olsaniz size ne yapardınız.

Objektif bir sekilde empati kurun.

Ama iş tehdit gibi şeylere giderse kesinlikle savcılığa gidin koruma talep edin.

Bu tip kiralama yapanlar genellikle kiralayana birseyler odetir.

Onemli olan makul olması.

Bu isi prof yapanlardan kiralansaydi zaten hicbir sıkıntı olmazdi.

Aksine yeni araba hemen gonderilirdi.

Ucuz etin yahnisi uğraş dur allah kolaylık versin.

uqur80
22-12-2015, 22:02
İmzaladığnız kira sözleşmesinin sureti anladığım kadarıyla siz de yok. Araç kira sözleşmesinde sigorta ile ile ilgili aşağıdaki gibi bir hüküm vardır. Eğer aşağıdaki gibi bir sözleşme imzaladıysanız kusurlu olmamanız halinde ki anlattığınızda durumda kusurunuz olmadığını düşünüyorum sadece muafiyetli kaskonun miktarından sorumlu olursunuz.

SİGORTA
Kiralayan araçları Kara Yolları Trafik Kanunu uyarınca 3. şahıslara karşı yasal poliçe sınırları içinde Mecburi Mali Mesuliyet Sigortası ile Sigortalanmıştır.
Kiralayan 1.2.3. şahıslara zarar veren kazalar ölüm ve yaralanma sonucu doğacak sorumluluğu her araç için akdedilmiş mecburi mali mesuliyet sigortaları teminat halleri dahilinde kalmak şartıyla sigorta şirketlerinden istifade ettiği tazminat miktarında yüklenir. Bu hallerin üstünde kalan kısmı kiracıya rucu eder.

Kiracı oluşacak kazalarda kusurlu ise aracın iş kaybı veya ikame aracın kirası ayrıca alınır.

Araçlarda her kaza başına 500 tl muafiyetli kasko vardır.Kiracı kira başlangıcında Cdw(Tam kasko satın alarak muafiyet,park halinde çarpma,mini hasarlarda kaza raporu aranmama gibi durumlardan faydalana bilir.

18-SİGORTA TEMİNATI DIŞINDA KALAN HALLER:
a- Kaza ve alkol raporunun olmadığı durumda
b- Kazanın sözleşmede adı yazılı olmayan bir sürücünün yönetimin de meydana gelmesi halinde.
c- Sürücünün kaza sırasında alkol veya uyuşturucu etkisi altında olduğu durumlarda.
d- Sürücünün geçerli ehliyete sahip olmadığı durumlarda.
e-Kazada karşı araçların değer kaybı ve iş kaybı talepleri.
f- Trafik kurallarının ihlali ve aşırı hız dolayısıyla meydana gelen kazalar.
g- Sürücünün %100 kusurlu olduğu durumda.

Yigit-Y
22-12-2015, 22:05
Arabada normal kasko var adam illegal kiralama yapmış ne sozlesmesi :)

Kredi karti bilgisi senet imzalamasi dışında birsey yoktur o kagitta :)

bahadırtelli
22-12-2015, 22:27
Eğer arac resmi olarak kiralık olsaydı aracın yattığı gün sayısı karşı tarafın sigortasından karşılanırdı.
Sizden boyle bir para talep edemezler yasal olarak. Ortada resmi kiralık araba yok.

mert_can 41
22-12-2015, 22:39
Siz şimdi bence rente carcıya saldırmayın belki iyi niyet olarak bir şey demezler eğer kiralık deseydiniz kasko iptal olur ve size karşılatırlardı tüm parayı bir tek yattı parası verirsiniz büyük ihtimal onuda vuranla konuşun o karşılasın eğer karşılamam derse dava açın maddi manevi zarara uğrattı diye eğer rente carda para isterse şikayet etmeniz taktirinde ceza öderler büyük ihtimal ama size senet imzalattılarsa onu kurtaramazsınız

ozans
22-12-2015, 22:45
Avukat eşin dostun varsa direk onu araya sok, kendin konuşmayı bırak bence. Yasal olmayan böyle işlere karışan adamlar tatlı dilleriyle çok güzel katakulli yapar aklını karıştırır. Anlattığına göre ilk kaza tutanağında az kalsın yanlışa geliyormuşsun, karşı tarafın iyi niyeti sayesinde kurtulmuşsun. Ortada iki arabanın masrafı var, hafife alınacak bir konu değil. Doğru adımlar atmak önemli.

dirk
22-12-2015, 22:45
Kurumsal bi firmadan araba kiralamış olsaydınız muafiyet tutarını öderdiniz Polo Tarzı alt grup araçlar 750 - 2000 arası değişiyor. Geçmiş olsun deyip yeni bi araçla madur olmadan devam ederdiniz. Ucuz Etin yahnisi. İl köyü olunca herkes kötü olacak iki tarafta cetrefilli işlere girecek. Yarın biri gelecek size çarpan dobloyu kiralama şirketi yollamıştır. Hep böyle yapıyorlar diyecekler geçmiş olsun umarım zararsız atlatırsınız

burakk.
22-12-2015, 22:58
Allah yardımcınız olsun vakti zamanında benim de dilim yandı bu mevzu yüzünden keşke maddiyatla bitse her şey.İnsan psikolojikmen bile etkileniyor.Size tavsiyem araya sokacağınız sözü geçen bir yakınınız yoksa hiç tehdit işlerine bulaşmayın. Genelleme yapmak istemiyorum ama bu sokak arası araba kiralayan insanlar içinde mutlaka yarı mafya tip insanlar var malesef ve insana dişini göstermek için her şeyi yapabiliyorlar.Görüyoruz duyuyoruz.Bu raddeden sonra size vah niye ordan kiraladınız vah niye burdan kiralamadınız demek çok çok saçma olur. Olan olmuş vardır bunda da bir hayır.Siz iyilikle,yasal şekilde yürümekten geri durmayın. Yattı parası içinde doblocuya ödetin denmiş bence de bu cok makul bir seçenek bu adımı takip etmeniz sizin için daha yararlı olabilir.

Burak K.
23-12-2015, 01:44
Allah yardımcınız olsun vakti zamanında benim de dilim yandı bu mevzu yüzünden keşke maddiyatla bitse her şey.İnsan psikolojikmen bile etkileniyor.Size tavsiyem araya sokacağınız sözü geçen bir yakınınız yoksa hiç tehdit işlerine bulaşmayın. Genelleme yapmak istemiyorum ama bu sokak arası araba kiralayan insanlar içinde mutlaka yarı mafya tip insanlar var malesef ve insana dişini göstermek için her şeyi yapabiliyorlar.Görüyoruz duyuyoruz.Bu raddeden sonra size vah niye ordan kiraladınız vah niye burdan kiralamadınız demek çok çok saçma olur. Olan olmuş vardır bunda da bir hayır.Siz iyilikle,yasal şekilde yürümekten geri durmayın. Yattı parası içinde doblocuya ödetin denmiş bence de bu cok makul bir seçenek bu adımı takip etmeniz sizin için daha yararlı olabilir.

Doblocudan para nasıl istenecek ? Adam arabanın kiralık olduğunu bilmiyor öğrenirse sigortaya söyler yani.

Geçmiş olsun.

KÖROĞLU
23-12-2015, 07:37
Kaza olayında suçun yok evet, ama sen de bile bile kiralama kaskosu olmayan aracı daha uygun maliyetle kullanmak için kiralamışsın.

2 taraf açısından da bakmak gerekli,

Sen kiralayan olarak öncelikle imza attığın sözleşmeyi okuyacaktın ve ne şartla olursa olsun 1 kopyasını elinde tutacaktın.

Yarın bir gün olaylar mahkemeye intikal ettiğinde ya da aranızda uyuşmazlık çıktığında

"kusura bakma arkadaşım ben aracı senden kiraladım bak sözleşmem var, aracın şahıs değil de kiralık araç kaskosu yapmak senin sorumluluğunda"

diyebilme imkanın olurdu. Ama şuan yok. Kaldı ki kiraladığın adamlar anladığım kadarıyla eş/dost sanırım.

Piyasa da bu işin adaleti şudur : araç kaza yaparsa onarılana kadar geçen süredeki kirayı sen ödersin.

Araç pert olursa da adam kaskodan parasını alır aracın piyasa değerinden bunu düşer aradaki farkı ödersin.

Bu yazdıklarım işleyişi ama böyle olacak diye bir kaide yok. Sen haklı olarak cebinden para çıksın istemiyorsun.

Ama karşı tarafında bir zararı söz konusu. Sanmıyorum ama ikili diyalog ile biraz senden biraz ondan gidecek ve orta yolu bulacaksınız.

Başımıza gelen bir olayı anlatayım, kendi üzerime olan ve kardeşimin rent olarak kullandığı bir aracı arkadaşına veriyor.

Adamlar alkollü kaza yapıp arabayı bırakıp gidiyorlar, sabah polis beni arıyor size 1400 küsür tl ceza yazıldı aracınız kaza yapmış diyor.

Arıyorum kardeşimi bir gidiyor araba pert ötesi. Çocuklar yok piyasada.

Arabanın piyasası sanırım 25 civarıydı (kia rio) kazalı sattık 18 gibi, çocuğa gittik kredi çektirdik 7 Bin TL.

Maalesef bu söylediklerim çok ta güle oynaya olmadı, böyle olması doğru da değil belki ama işleyiş bu.

Netice de ceza tutarı kadar bir zararımız oldu. Çok şükür o kafayla birine çarpıp ölümüne sebep olmamışlar dedik geçtik.

Ben rent işini sevmiyorum bence çok büyük bir risk, ama getirisi de çok tatlı, canlı para oluyor sürekli.

O yüzden mutlaka cebinden bir para çıkacak, sonuçta sen aracı bile isteye kiralıyorsun ve mutlaka bilgin vardır diye düşünüyorum kaza durumunda yatar parası vermek konusunda.

Adına üzüldüm, umarım bir daha böyle bir durumla karşılaşmazsın.

orhansah
23-12-2015, 07:58
kurumsal firmadan kiralasaydın demişsinizde sanırım arkadaş aydan aya, ihtiyacı olduğu kadar kiralıyor. var mı 12-24-36 aydan kısa süreli kiralama yapan kurumsal firma?? ayrıca kurumsal firmadan araba kiralamak o kadar kolay mı yahu?? şirketinizin mali verileri uygun değilse bile vermiyorlar araç.

onn_dear
23-12-2015, 08:19
geçmiş olsun , en önemlisi öncelikle size bir şey olmaması, ikincisi boğulacaksan büyük denizde boğulacaksın aga.

omerce
23-12-2015, 08:51
çok geçmiş olsun. Benzer durum geçenlerde benim kuzenimin başına geldi. Araç kiralama kaskosuna sahip değildi mahalle arası bir kiralama firmasından kiralanmıştı. Kuzenim kaza yaptı. Yatma bedeli dahil bütün masrafları ödemişti. Mahalle arası kiralama firmalarından uzak durulmalı.