PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artık Yeşilde Geçseniz Bile Ceza Yiyebilirsiniz...

KA®ANLIK
23-12-2015, 14:48
Bence "çok yerinde" bir karar olmuş.
gerçekten çok sevindim.
Kitapta olan bir kural, ilk defa ciddi bir şekilde uygulanacak...

İlgili Haber

Trafik ilerlemediği halde,
“Nasıl olsa bana yeşil yanıyor” diye kavşağa girip, kırmızı yanana kadar diğer şeride geçmeyen sürücüler, İstanbul’da ilk kez devreye sokulan sistem sayesinde tespit edilip cezalandırılacak.

Dünyada örnekleri bulunan, “Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi” operatör kontrolünde çalışan bir yazılım. Operatör, uygulama ekranında kavşakları izleyerek taralı alanlarda bekleme yapan araçları saptadığında bir butona basarak fotoğraflarını çekecek. Taralı alanı ihlal eden aracın 1 adet geniş açı, 1 adet dar açı ve 1 adet belirlenen süreden önce nerede olduğunu gösteren geniş açı fotoğrafı, daha sonra kesilecek cezanın delili olacak.

UYGULAMA PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK, CEZASI 88 LİRA

Söz konusu uygulamaya Pazartesi gününden itibaren başlanacak. Taralı Alan EDS Sistemi, ilk etapta, Dolmabahçe Kavşağı, Büyükdere Caddesi (Kanyon Önü), Edirnekapı Kavşağı, Fındıkzade Kavşağı başta olmak üzere İstanbul’da ortak kullanım alanı olan önemli kavşaklarda kullanılmaya başlanacak.

CEZASI 88 LİRA

Trafik Ceza Rehberinde belirtilen “Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek” İhlal tipi (57/1-D) maddesine göre Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü işlem uygulanacak. Yani yeşil ışıkta, trafiğin akışına engel olacak şekilde taralı alana girenlere 88 lira ceza kesilecek. Taralı Alan EDS teknolojisi ile, İstanbul’da önemli kavşaklarda ortak kullanım alanı olan bölgenin (sarı renkte boyanan alanın), kavşaklarınverimli bir şekilde kullanımını sağlamak ve kavşaktan geçen araç sayısını arttırmak amacı ile boş bırakılması adına sürücülerin trafik yoğunluğuna göre hareket etmeleri hedefleniyor.

Haber Linki:
Trafikte yeni dönem: Kavşağı kilitleyene ceza geliyor (http://www.hurriyet.com.tr/trafikte-yeni-donem-kavsagi-kilitleyene-ceza-geliyor-40030760)

oğuz
23-12-2015, 14:53
güzel uygulama olur,yeşil yandı diye gidemeyeceğini bildiği halde ilerleyip diğer taraftakilerin geçmesini engelliyor millet

Remon
23-12-2015, 14:54
Arkamızdakiler neden yeşilde duruyorsun diyerekten mevzu çıkartır artık. Gelde uğraş

levent
23-12-2015, 14:56
Bence de güzel uygulama, zaten sıkışık olan trafiği daha da sıkıştırmaktan başka bir işe yaramıyor o durumda yeşilde geçmek.

Cezası ucuz ama bence 189 yapsınlar daha caydırıcı olurdu.

poseidon
23-12-2015, 14:57
Keşke cezayla değil de trafik kültürü olarak uyguladığımız bir kural olsa.
Yurt dışında alttaki resimdeki gibi ortadaki bölümde araçlar bekleme yapmıyor yani bu kuralı kültür olarak yerleştirmişler trafiğe.
Bizde maalesef kuralları bile çatır çatır çiğedikleri için kütürden bahsetmek hayal.
Umarım işe yarar.

http://www.theopenroad.co.uk/images/highway%20code%20yellow%20box%20400w.jpg

|KaAn|
23-12-2015, 14:58
Taksi,dolmuş ve toplu taşıma araçlarınada uygulanır umarım.

TolgaUs
23-12-2015, 15:03
Taralı alan gördüğüm zaman eğer ortada kalacağımı kestiriyorsam gitmiyorum zaten.
Ama yeşilde durduğum içinde arkadan kornaların bini bir para. üff ne kornalar çalınıyor.
4 lülerimi yakıp bekliyorum bende ne yapam. Cezadan önce cahil insanların ortadan kaldırılmaları gerekiyor.

mrbars
23-12-2015, 15:05
Adam neye ceza yediğini anlayacak kapasitedeyse eyvallah da, eğitim olmadıktan sonra, cezayla nereye kadar bakalım.

Memlekette trafik kuralları, lisede öğrenilen integral gibi.
Sınava kadar ezber, sonrasında günlük hayatta integral mi kullanacaz.. Ne trafik kuralı, ne ışığı. Boşsa geçerim ağa.

https://49.media.tumblr.com/tumblr_lwie9moVXe1qdk7l3o1_250.gif

mimarsertac
23-12-2015, 15:09
Geç bile kalındı.

Eworen
23-12-2015, 15:14
Yeşil ışık daha yanmadan korna çalanlar varken
Bu yasağı nasıl uygulayabilirizki ?
Sistem öğrenilene kadar uğraş dur şimdi..

aslan
23-12-2015, 15:15
Cinayet çıkar arkadaş yeşil yanacak ve gitmeyeceksin valla vururlar adamı

Quantum
23-12-2015, 15:35
Bu tip kavşaklarda trafik polisinden gerisi yalan.
Polis söyleyecek sen dur sen geç vs diye.. Polisten ödü kopan bir topluma sahibiz zira.

Bu tip 4lü kavşakların sağlıklı bir şekilde çalışması için trafiğin olmaması gerek. Işıkla mışıkla olacak şeyler değil bunlar.

Trafik Şube de bu uygulamanın çözüm olmayacağını gayet iyi biliyor bence. Ha, ne faydası olur? Meclis bütçesindeki "trafik gelirlerinden gelecek trafik cezaları" kalemindeki rakam tutturulur/yükselir. Vatandaşın yine zararına olur. Peki kötü mü olur? Mükemmel olur.. Müstehak çünkü..

Ceza ile hiç bir yere gelinemeyeceğini artık anlamaları gerek. Ödül sistemine geçsinler. Yıl içinde hiç trafik cezası yemeyen kişilere MTV de deli indirimler yapılsın örneğin. Kurallara uyan otomobiller otobanlardan ücretsiz yararlansın örneğin. Yakıt alırken aracın plakası girildiğinde yakıtın lt ücreti kişiye göre değişsin örneğin. Trafikte terör estiren 100ceza puanının limitlerinde olan sürücüler benzine 10TL versin 15TL versin, kurallara uyan adam 3 TL versin. O da biraz kişiyi mutlu etsin. Ya da otomobil alırken kişiye göre ÖTV düzenlensin.. vsvsvs.. Örnekler çoğaltılabilir.

Böyle bir ödül sisteminin gerçekleşme ihtimali kaç peki? %0 ın bile altında.. Çünkü korku ve aba altından gösterilen sopa düzeni hakim. Vatandaşı ödüllendirerek mutlu etme diye bir mantık söz konusu olamaz.

clioGT
23-12-2015, 15:37
oh be

ne küfür ediyorum yıllardır bunlara

oh be!

fore
23-12-2015, 15:39
@quantum

Ömrü hayatım boyunca tıkandığını görmediğim kavşaklara ne zaman ki polis ya da zabıta gelip kendi kafasına göre trafiği yönlendirmeye kalksa felç oluyor kaşvak..

PiscocuK
23-12-2015, 15:46
Peki sagdan yada soldan gelen kiside benim yoluma yani ayni istikamete dönüyorsa ne olacak paso o taraf giricek biz kalicakmiyiz.uygulama guzel ama once isik mesafeleri ve yanma surelerinin elden gecirilmesi gerek bence ülkemiz boyle bir yenilige acik degil kimseye dert anlatmayiz

Hayirlisi olsun

Quantum
23-12-2015, 15:47
Kısmen haklısın..
Ümraniye merkez, Nişantaşı-Şişli bağlantısı, Mecidiyeköy merkeze çıkan kavşaklardan bahsediyorum. Aşırı trafik olan yerlerde. Normal akan kavşaklarda söylediğin gibi polis durduğu an kilitlenme başlıyor.

Ancak bu tip kilitlenmelerin önüne ancak polis geçer. Zaten kilitlendiği an kendini polis sanan işgüzar tipler türüyor. Onun yerine polis gelsin iş bitsin.

turbo&quattro
23-12-2015, 15:55
Gecen aylarda kirmizi isikta bana donus hakkim olmasina ragmen tam durmayip ( gece 3 flndi ) yaklasik 20km hizla saga donus yaptim iki hafta sonra $150 cik ceza yolladilar neden tam durmamisim diye . He gece 3 yollar bombos kime zarari olabilir hickimseye ama kural kuraldir artik oradan gecerken yesil yansa bile temkinli donus yapiyorum. Demem o ki bizleri anca cok saglam cezalar adam edebilir diye dusunuyorum. Ama yaptirim olmali, af maf, indirim o bu, zaman asimi vs olmadan.

Bu kural oldukca yerinde ama cezasi cok az .

mert_can 41
23-12-2015, 16:29
Yeşil ışıkta geçip taralı alanda kalsam 88 lira yeşil ışıkta dursam 6 ay veya minumum 1000 tl tazminat artık tam aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık durumu olduk hadi bakalım :)

Cliosportve
23-12-2015, 16:41
Yeşil yandığı halde gitmemek istenilcek lakin arkada bekleyenlerin sabırsızsa korna küfür kıyamet vs yapıp bu durumda kalan insanları çileden çıkartacağı aşirkardır.
Sırf bu stres çekilceğine,
Belirtilen kavşaktan geçmek yerine yolu uzatıp sırf işi garantiye alınabilir diye düşünceler oluşmakta ister istemez...

TheAce
23-12-2015, 17:07
farkettiyseniz kavşaklara yerlere sarı baklava dilimli bölgeler yaptılar, orası duraklamanın yasak olduğu bölüm. yani orada durursanız cezaya tabisiniz demektir. trafik sıkışıksa önünüzde sarı çizgiyi geçmiş araç yoksa sizin oraya girmemeniz gerekmekte.

johnie
23-12-2015, 17:10
bence gelmesi gereken bir kural.
mecidiyeköy de her gün görmekten korna sesinden bıktım cidden.
Adam geçemiyeceğini bildiği halde illa giriyor, geçicek adamıda engelliyor.
Umarım katkısı olur..

TarikS
23-12-2015, 17:17
88 lira ne abi ceza cikartiyorsun 88 lira, kimse akillanmaz bu cezayla.

Tarali alan olan yerlere tabela koyacaklardir o bolgede durulmamasi gerektigiyle alakali. Tum memlekete yayilir insallah.

fthdrn
23-12-2015, 17:19
En uyuz olduğum şey.. Adamın döneceği yer kilit ama illa yolun ortasına atlıyor. Sonra küfür kıyamet.

onurdestan
23-12-2015, 23:50
canyonun önündeki ışıklarıda bi kaldırsınlar artık 21. yy nin ortasına gelicez hala orda ışık var zincirlikuyuda başlayan ve her saat olan trafiğin tek sebebi canyonun ışıkları bi zahmet alt geçit ve o ışıkları iptali artık lütfen

gokayy
24-12-2015, 00:24
Uygulama cok güzel fakat öncesinde artık Allah aşkına şu Kartal-Kadıköy minibüsçülerine bir denetim getirsinler, yeşilde duranı mı dersin ? kırmızıda kafasına göre geçeni mi dersin ? müşteri biriktirmek için yolu ortalayıp 10 km hızla bomboş yolda gideni mi dersin ? Alayı bunlarda Allah kahretsin ya.Babalarının çiftliğinde üç tekerli bisiklet sürer gibi geziyorlar ortada.
(Bahsettiğimin haricinde elbet düzgün,saygılı işini yapan 3-4 tane minibüsçü vardir fakat gerisi tüm aynı allah kahretsin)

mehmetRS
24-12-2015, 07:47
Fatih ilçesindeki Millet Caddesinden bir örnek vereyim, bu caddede 2-3 tane taralı alan var kısa aralıklarla. Burada öyle bir trafik oluyorki bazen, kırmızı ışıkta durduğumuzda en öndeysek bile, hemen önümüzde taralı alandada sıkışıklıktan dolayı o bölgeyi ihlal eden araclar oluyor ilerleyemiyorlar, yeşil yansada ışık beklemek zorunda kalınabiliyor bazen, bu gibi durumlarda ne olacak acaba? Trafiğin ilerlemediğini gören operatör yinede çat çat çekip yollamaz herhalde?

poseidon
24-12-2015, 07:58
Fatih ilçesindeki Millet Caddesinden bir örnek vereyim, bu caddede 2-3 tane taralı alan var kısa aralıklarla. Burada öyle bir trafik oluyorki bazen, kırmızı ışıkta durduğumuzda en öndeysek bile, hemen önümüzde taralı alandada sıkışıklıktan dolayı o bölgeyi ihlal eden araclar oluyor ilerleyemiyorlar, yeşil yansada ışık beklemek zorunda kalınabiliyor bazen, bu gibi durumlarda ne olacak acaba? Trafiğin ilerlemediğini gören operatör yinede çat çat çekip yollamaz herhalde?

Amaç o zaten. Trafiğin ilerlemediği durumlarda 5 metre ileri gidip beklemek yerine 5 metre geride bekleyip diğer taraftan gelen trafiğin akmasını sağlamak.
Tabi bu sürede senin yolunda bir miktar ilerleyeceği için yeşil ışıkta geçip trafiği kilitlemeden ilerlemiş oluyorsun.

Ama çok kavga çıkacak bu yüzden.
Ayrıca cezalar caydırıcı değil. Can acıtan cinsten olmalı ki en azından az bile olsa insanlar kurala uysun.

imprezaWRC
24-12-2015, 12:33
Bu tip kavşaklarda trafik polisinden gerisi yalan.
Polis söyleyecek sen dur sen geç vs diye.. Polisten ödü kopan bir topluma sahibiz zira.

Bu tip 4lü kavşakların sağlıklı bir şekilde çalışması için trafiğin olmaması gerek. Işıkla mışıkla olacak şeyler değil bunlar.

Trafik Şube de bu uygulamanın çözüm olmayacağını gayet iyi biliyor bence. Ha, ne faydası olur? Meclis bütçesindeki "trafik gelirlerinden gelecek trafik cezaları" kalemindeki rakam tutturulur/yükselir. Vatandaşın yine zararına olur. Peki kötü mü olur? Mükemmel olur.. Müstehak çünkü..

Ceza ile hiç bir yere gelinemeyeceğini artık anlamaları gerek. Ödül sistemine geçsinler. Yıl içinde hiç trafik cezası yemeyen kişilere MTV de deli indirimler yapılsın örneğin. Kurallara uyan otomobiller otobanlardan ücretsiz yararlansın örneğin. Yakıt alırken aracın plakası girildiğinde yakıtın lt ücreti kişiye göre değişsin örneğin. Trafikte terör estiren 100ceza puanının limitlerinde olan sürücüler benzine 10TL versin 15TL versin, kurallara uyan adam 3 TL versin. O da biraz kişiyi mutlu etsin. Ya da otomobil alırken kişiye göre ÖTV düzenlensin.. vsvsvs.. Örnekler çoğaltılabilir.

Böyle bir ödül sisteminin gerçekleşme ihtimali kaç peki? %0 ın bile altında.. Çünkü korku ve aba altından gösterilen sopa düzeni hakim. Vatandaşı ödüllendirerek mutlu etme diye bir mantık söz konusu olamaz.

Abi ilk defa sana bir konuda katılmıyorum. Nerede trafik polisi varsa orada trafik felç oluyor. Bugün hele kaza oldu herhalde dediğim yerde adamlar kafalarına göre 3 tane hafriyat kamyonunu e-5'te çevirmişler, millette seyrediyor ya, Göztepe'den Harem'e kadar trafik felç olmuştu. Nerede yol genişler orada çevirmezler, nerede yol daralır orda gider çevirme yaparlar. Trafik akıyor ya, gıcıklık olsun millet öğle vakti trafiğe saplansın.

DOA
26-12-2015, 20:00
caydirici bir ceza olmamis bence. californiada ayni seyin cezasi $500, ve bu yuzden herkes onu bosalana kadar pasa pasa bekliyor. turkiyede niye ilerlemiyorsun diye arkadaki araclar kavga cikarir muhtemelen

onursumer
26-12-2015, 20:04
ya bu sistemi zaten yıllar once yaptılar birsuru yere sonra kaldırdılar :D en azından avrupa yakasında çok karşılaşmıştım ben çok fazla işe yarayacağını duşunmuyorum

hkkcn
26-12-2015, 20:53
konuyla pek alakası yok ama .
geçen 1.4is sedan aldım otomatik,çorludan çıktım istanbula doğru geliyorum tam çorlu çıkışında askeriyedeki ışıklardan geççem yeşil yanıyor,100metre kaldı ya da kalmadı yeşil yanıp sönmeye başladı dedim geçerim ama demez olaydım gaza asıldım ıkındı araba gitmiyor :D tam 5.kez yeşil ışık yanıp söndü ve ben geçtim gece karanlığında sağ üst tepeden kafama kafama turuncu flaş bi çaktı aman tanrım didim :D 88 lira geçmiş olsun :D