PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Makine mühendisliği hakkında

sevo16
24-12-2015, 23:35
Öncelikle merhaba
Gece gece bir kaşıntı tuttu mesleğimi şöyle internetten bi araştırayım dedim iş ilanları iş imkanları maaş v.b. Gibi konularda ama internet Derya'sında maşallah herkes doğru yanlış bişeyler yazmış ve çoğu forumda burdaki samimi sohbet olmadığı için dönüp dolaşıp tt ye geldim

Şimdi asıl merak ettiğim bir vakıf üniversitesinde %25 burslu makine mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim orta derecede İngilizcem var ne çok iyi nede çok kötü (mezun olmadan work and travel yapma durumum var bu yüzden İngilizcemi dahada geliştirme durumum var ) şimdiden autocad ve solid programlarına hakimim sırada catia var

Şimdi gelelim soruma bu şartlarda mezun olduğumu varsayalım iş bulmada sıkıntı çekermiyim başlangıçta ve 1-2 yıl zarfında aldığım maaş ne olur gibi soruların cevabını merak ediyorum aramızda illaki faal olarak çalışanmühendisler vardır

Şunundan farkındayım mühendislik tamamen kişinin kendini geliştirmesiyle alakalı ucu çok açık bunun farkındayım ve bunları düşünmek için erken burnunda farkındayım sadece bir fikir olması ve kendime bir hedef koymak için minik bi araştırma yapıyorum diyelim

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

forwett
25-12-2015, 04:06
eylülde mezun olan ve şu anda iş arayan bir makine mühendisiyim okuluna bağlı olarak belli başlı firmalara girmediğin sürede 2000-3000 lira arası maaş beklentin olsun sakın 1500-2000 arasında apartmandan bozma üniversitelerden mezun insanların lafına kanma. söyleyeceğim tek şey var, benim ortalamam düşük olduğu için sıkıntı yaşıyorum evet mezun olup sağlam bi firmada rahat işe gireyim diyorsan benim yaptığımı yapma allah ne verdiyse ortalama kas. Okulda ekstra projeler var ise bir parçası olmaktan çekinme hem özgeçmişinde güzel görünür hemde sana referans olcak birçok insan edinmiş olursun.

Diyeceğim o ki çalış kardeşim yoksa sıkıntı çekersin.

Dou
25-12-2015, 07:03
Ortalamani yuksek tutmaya bak ve mezun olmadan staj yapabilirsen bu sana bir arti olur.

Mezun olmadan, ozellikle son sene-son donem is aramaya bak.

3 ay yurt disina gidip ingilizce ogrenecegini sanma. Minimum 1 yil ve uzeri yasaman lazim adam olmasi icin. 3 ay gidip gelmek cogu ogrenci icin, tatilden oteye gitmiyor.

Imkanin varsa yurt disinda yuksek lisans yapmani oneririm.

Draniela
25-12-2015, 07:20
bozok üniversitesi mezunuyum
ingilizcem orta seviye
çizim programları bilmem
kurumsal güzel bir firmada çalışıyorum askerden geldikten sonra ilk başvuru yaptığım yerde işe başladım hemde Bursa piyasasına göre iyi olarak. Maaşı anlaştık işe başlamadan maaşımı yükselttiler yani demem o ki kendini ne kadar iyi pazarlarsan o kadar iyi :D

zaten senin ingilizce eğitimini vs. hallediyorlar :)

Day Walker
25-12-2015, 07:25
Makine mühendisleri için benim fikrim en uygun otomotiv tarafıdır.

Otomotiv distribütörlerine bakın şuan Peugeot bayaa bir personel çıkardı. Bayi koordinatörlüğü falan başlarsanız maaş max 4-5 k olur ama hedef tutturma ve bayii ağıyla aranız ne kadar iyi olursa o kadar hızlı yükselirsiniz.

Hele ki satış bölge müdürü olursanız maaş değilde 3 yada 6 ayda aldığınız satış primi çok güzel olur.

Diğer taraftan ülkemizde gelişime en açık kısım enerji. Enerji sektöründe de faaliyet gösterebilirsiniz. Bi arkadaşımın oğlu enerjisaya başladı gayette memnun.

umarım yardımcı olmuşumdur.