PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnsanı Sinir Eden Elektriklenme

F4R
28-12-2015, 21:59
Arkadaşlar merhaba,

Aracimi belirli bir sure kullanıp araçtan indigimde kapıya dokunur dokunmaz elektrik çarpıyor. elektrik çarpıyor dediğim bu elektriklenme olurda bi yere dokugunizda çarpar ya aynı o şekilde. çok fazla canını yakmiyor ama inanılmaz sınır etmeye başladı. önceki araçlarında bu kadar olmuyordu ancak bu aracimda daha fazla oluyor. yok mudur bunun bir çözümü?

!KO
28-12-2015, 22:01
http://www.techturkey.com/forum/makaleler-teknik-bilgiler/180830-araclarda-elektrik-carpilmasinin-nedeni.html

Gökhan Bilgin
28-12-2015, 22:03
Tamam abi güçlü araban var ���� :D

sanctuary35
28-12-2015, 22:12
kış aylarında kazak polar falan giyiyor ve lastik iletken olmayan bot giyiyorsanız ondan kaynaklanır.
hatta kazan ve lastik bot ikilisiyle lpg alımında özellikle araçtan inmemenizi öneririm.

ikuybu
28-12-2015, 22:20
Ayakkabınız lastik tabanlıysa değiştirmeyi deneyin.
Ne Zaman lastik tabanlı ayakkabı giysem arabadan inince biryere dokunduğumda çarpılıyorum.

onre
28-12-2015, 22:23
Bende de çok oluyor ya tiksindim yeminle arabadan inerken kapıyı dirseğimle kapatıyorum çarpmasın diye

TigeR
28-12-2015, 22:24
Ben dirseğimle kapatıyorum sorun yok :D

kadioglu
28-12-2015, 22:48
Yöntem çok basit : Arabanın kapısını açıyorsunuz. Sonra ayağınızı yere basmadan önce arabanın metal bir kısmına tutunuyorsunuz ( ben kapının dış tarafına tutunuyordum). Sonra o metali bırakmadan yere basıyorsunuz. Bunu da kışın alışkanlık haline getiriyorsunuz :)
Yün kıyafetlerin aracın vibrasyonu sebebiyle oluşturdukları statik elektrik yüzünden oluyor bu. Uzun mesafelerde kaşıntı da yapar. Her yer donmuşken eve çıplak ayakla gittiğimi bilirim.

F4R
28-12-2015, 23:06
http://www.techturkey.com/forum/makaleler-teknik-bilgiler/180830-araclarda-elektrik-carpilmasinin-nedeni.html

Tamam abi güçlü araban var ���� :D

araba gergin olm ben napayim :)

Ayakkabınız lastik tabanlıysa değiştirmeyi deneyin.
Ne Zaman lastik tabanlı ayakkabı giysem arabadan inince biryere dokunduğumda çarpılıyorum.

aynen öyle hocam. lastik tabanlı. özellikle bot giydiğinde daha fazla oluyor.

Bende de çok oluyor ya tiksindim yeminle arabadan inerken kapıyı dirseğimle kapatıyorum çarpmasın diye

bende dirsegimle kapatiyorum ama bazen ordan da carpiyor cok Sinir oluyorum :(

Ben dirseğimle kapatıyorum sorun yok :D

aynen hocam ama bazen unutabiliuorum

Yöntem çok basit : Arabanın kapısını açıyorsunuz. Sonra ayağınızı yere basmadan önce arabanın metal bir kısmına tutunuyorsunuz ( ben kapının dış tarafına tutunuyordum). Sonra o metali bırakmadan yere basıyorsunuz. Bunu da kışın alışkanlık haline getiriyorsunuz :)
Yün kıyafetlerin aracın vibrasyonu sebebiyle oluşturdukları statik elektrik yüzünden oluyor bu. Uzun mesafelerde kaşıntı da yapar. Her yer donmuşken eve çıplak ayakla gittiğimi bilirim.

hay Allah razı olsun hocam. en basit yöntem sizinkisiymis. cok mantıklı soylediginiz, bu şekilde üzerimizde ki statik elektriği direkt toprağa aktarmış olacağız. henüz denemedim ama mantıken ise yarayacaktır. teşekkürler tekrar.

kadioglu
28-12-2015, 23:24
araba gergin olm ben napayim :)

aynen öyle hocam. lastik tabanlı. özellikle bot giydiğinde daha fazla oluyor.

bende dirsegimle kapatiyorum ama bazen ordan da carpiyor cok Sinir oluyorum :(

aynen hocam ama bazen unutabiliuorum

hay Allah razı olsun hocam. en basit yöntem sizinkisiymis. cok mantıklı soylediginiz, bu şekilde üzerimizde ki statik elektriği direkt toprağa aktarmış olacağız. henüz denemedim ama mantıken ise yarayacaktır. teşekkürler tekrar.
Rica ederim :) Ama toprağa değil arabaya aktarıyorsun. Yalnız elin ne kadar çok kısmı değerse o kadar iyi. Yoksa elektriği çok küçük bir noktadan aktardığı için yine can yakar. Ben sıcak yere taşındım. Artık kolay kolay yün giymiyorum. Ama haala kapıdan tutunarak inerim arabadan. Nasıl alışkanlık yapmışsa artık :)

oğuz
28-12-2015, 23:54
araç koltuklarından mı farkedıyor bilemiyorum.vw ısofixte çok çarpıyordu benıde..suan vito da hiç çarpılmadım kazak falan aynı şeyler ile

Mikrop_Ali
29-12-2015, 00:06
Yerler laminant parke olan bir odada ayakkabınızla ayaklarınızı 7-8-10-15 kez ilerî geri sürtüp yanınızdaki kişiye dokunun fena çarpıyo o zaman :)

ta_one
29-12-2015, 00:12
baskan paspan ın uzerıne kum dök :) enerjini alsın

ENGean
29-12-2015, 01:52
Son zmanlarda aynısı bnde de oluyodu walla. Tavisyeleri bi uygulayalım bakalım :))

fthdrn
29-12-2015, 02:17
Yerler laminant parke olan bir odada ayakkabınızla ayaklarınızı 7-8-10-15 kez ilerî geri sürtüp yanınızdaki kişiye dokunun fena çarpıyo o zaman :)
Bunu ne yaparken farkettin çok merak ediyorum :D :D

Erdem K.
29-12-2015, 07:15
arkadaşların da bahsettiği gibi kış aylarında çoğumuzun başına gelebilecek olağan bir durum bu.

alternatif olarak camdan itekleyerek de kapı kapatmayı deneyebilirsiniz ...

Berkan
29-12-2015, 07:25
new balance veya timberland bot varsa banko çarpıyor deli oluyorum bende su üstteki yöntem gayet mantıklıymıs uygulayım bidakine :)

Mikrop_Ali
29-12-2015, 10:33
new balance veya timberland bot varsa banko çarpıyor deli oluyorum bende su üstteki yöntem gayet mantıklıymıs uygulayım bidakine :)

Araçtan inerken tutunacak bir dal ararsan bir telefon kadar yakınım bil istedim :D

Berkan
29-12-2015, 10:46
Araçtan inerken tutunacak bir dal ararsan bir telefon kadar yakınım bil istedim :D

Kankim saol nekadar düşünceli olsanda sana tutanacağıma Murata tutunurm daha iyi zarar gelmez enazından :D

osmanaydo
29-12-2015, 10:58
Yöntem çok basit : Arabanın kapısını açıyorsunuz. Sonra ayağınızı yere basmadan önce arabanın metal bir kısmına tutunuyorsunuz ( ben kapının dış tarafına tutunuyordum). Sonra o metali bırakmadan yere basıyorsunuz.
Kendi kendime bulduğum yöntemdir. Tanımadığım bi arabadan inmeden önce metal yer tespiti yaparım. :)
Bir de şu var, kapı direkleri siyah folyo kaplı arabalarda olay kendiliğinden çözülmüş oluyor.

ENGean
29-12-2015, 15:53

New balance olayı %100 kesin 😀
Ne zman giysem çarpılıyorum 😂😀