PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gümrüke takılan yedek parça nasıl içeri geçirilir ?

Turbo1
30-12-2015, 16:37
Evet başliktanda anlaşilacagi uzere diyelim ornek olarak almanya dan transit yolla yolcu beraberinde motor içi yedek parça getirdik ( krank ) ( kol ) ( piston ) vs denetimde kapikule edirne gumruk memuru paketi acip geçişinin yurda yasak oldugunu belirtip el koyup ambara alip ambar kagidini yolcuya verdi.
Bildigim kadari ile 3 ay içinde getirilen parçayi ambar kagidi ile gidip alabiliyormuşuz vergisi vs ödenirse.
Bu durumda ne yapmak gerekiyor ? Böyle bir durumla karşilaşan varmi ?
Tecrübe sahibi arkadaşlar konuya cevap yazabilirse aydinlaniriz.
Yani parcayi gümrükten hangi yolla alabiliriz?

Octane
30-12-2015, 16:49
Parçalar hangi aracın? Diyelim ki Honda accord, atıyorum, aklıma o geldi. Parçaları getiren kişinin üzerine bir Honda olursa, civic bile olsa ruhsatla gider gümrük vergisi KDV verir çıkarır. Eğer yoksa ben bilmiyorum, hiç sahibi olmadığım marka için bir şey getirmedim.

5500
30-12-2015, 16:51
ben geçen sene vergisi ödemek istesemde gümrükten çekemedim 1 takım farı.
memurun insiyatifi, keyfi ve sizin becerinize bağlı olay tamamen. yasa masa hikaye.

rekord2000
30-12-2015, 17:32
Geçmişte kuzenim tarafından alınıp benim üzerime fatura edilmiş bir çok parçam gümrükte heder oldu gitti. En son dikiz aynası almıştım gene aynı şekilde, o sorunsuz geldi. Gümrük memurunun akşam karısı ile sıkıntı yaşayıp yaşamadığına ve keyfine göre değişiyor ne yazıkki.

NakkaSss
30-12-2015, 18:40
Akşam eşi problemsiz verdiyse kdv sini ödeyip alabilirsiniz. Ama yok hastayım dediyse. İşiniz zor.. Maalesef gümrüklerimiz böyle..

Turbo1
30-12-2015, 19:30
Ne sıkı bir gümrük varmış :)
Sitede bu işleri iyi bilen müşavir arkadaş vardir mutlaka

aliis
30-12-2015, 19:41
getirdiğiniz ürünü ticari miktar ve mahiyette değilse, fatura bedeli 1500 euro ya kadar olan ürünü 430 euro yu aşan kısmı için ödeyeceğiniz (avrupa ülkeleri için %18 diğer ülkeler için%20) maktu vergi ile ülkeye sokabilirsiniz. örneğin parça bedeli 700euro 700-430=270euro 270 euronun %18i kadar vergi ödeyeceksiniz. Mal ambara alınmadan vergiyi yolcu salonunda ödeyip ülkeye sokabilirsiniz, vergiyi ödemek istemezseniz ambara alınır 3 ay içersinde yurtdışına cıkarken yanınızda geri götürebilrsiniz. Bu anlattığım memurun yolcu yararına yapacağı uygulama, isterse ticari mahiyete sokar sizi mahkemeye çıkaracak duruma kadar yetikisi var. Vergimi ödeyip getireyim temiz olsun derseniz kırmızı hatta valizinizi açıp ürünü ve faturasını gösterip vergisini ödemek istediğinizi söyleyin ödeyin ve devam edin

dorukky
30-12-2015, 20:00
ürün 2. else zaten yasak faturası olsada olmasada vergısını odesenızde odemesenızde.Gumrukten geri alma şansınız yok tam suresını bılmıyorum 2 ay olması lazım daha sonra satışa çıkıp satılır.Faturanız varsa kapıdan çıkarken geri alabilirsiniz.

Turbo1
30-12-2015, 20:21
Getirilen ürün sıfır tek parca faturası mevcut.
Fakat yolcu beraberinde getirilirken gümrükte el koyulmuş ambara alinmiş, ambar makbuzuda mevcut. Şimdi ürünün vergisini ödeyip alabiliyormuyuz

aliis
30-12-2015, 20:53
alabilme imkanınız var gümrük müdürlüğüne gidin görüşün

ERK_RS
30-12-2015, 21:28
Elinizdeki evrak ile gümrüğe gideceksiniz, gümrük memuru kutuyu tekrar acıp bakacak. Önce size soracak içinde ne var diye.
Tutarını gösteren bir fatura veya ödeme kağıdı isteyecek.

Yok ise kendisi takribi bir değer belirtecek ve o bedel üzerinden vergi vereceksiniz.

phoenixs
30-12-2015, 23:55
Hocam gelen ürün ne parçası mesela sizin adınıza kayıtlı honda civic iniz var gelen parça honda civic parçası faturası da varsa elinizde gidersiniz fatura bu ruhsat fotokopileride bunlar dersin vergiyi öder çıkarsın bu kadar basit

efe_
31-12-2015, 00:06
Bende 100 euro'luk parça getirtiriyorum dhl ile inş sorun çıkmaz

Sezgin
31-12-2015, 07:01
Cekilir ama cok maliyetli olur. Cunku eskisi gibi memurla konusup alayim olayi yolcular icin bitti. Ilk anda mali vermeden konusmaniz lazimdi. Ambara giren bi malin islemi yapiomadan cikisi artik yapilmiyor ahl'de.

alperkirman
31-12-2015, 07:22
edirnede durdurulması saçma olmuş bende transit kargoyla ( karayolu ile ) malzeme getirdim halkalı gümrüğünde beyanname açtırdım araç ruhsatını dilekçe ekine ekleyerek ( kişisel kullanım için getirldiğini kanıtlamak için şart değil ama fotokopisinin koyulması işleri kolaylaştırıyor.) muayene edildikten sonra vergisini ödeyerek malzemelerimi aldım.

Berkan
31-12-2015, 07:34
Ne sıkı bir gümrük varmış :)
Sitede bu işleri iyi bilen müşavir arkadaş vardir mutlaka

http://www.parsgumrukleme.com/

siteden orhansah nickli üye, telefondan ulasırsanız yardımcı olur tabi bugun calısmama ihtimali yüksek :)

SDR_07
31-12-2015, 07:54
BERKAN ATMIŞ bu işleri yapan takipciler var bul onları 300-500 tl ücret alıyorlar ama nasıl alman gerektiği hakkında yardımcı oluyorlar onlar bir türlü cözüyor almaman daha kötü ambarda yatar uzun süre sonra senden devlet birde ambar parası ister 3000-5000 filan bu ürün 5 sene sonra ihale usulüyle satılıyor....

5500
31-12-2015, 07:57
Bende 100 euro'luk parça getirtiriyorum dhl ile inş sorun çıkmaz

kargo şirketleri ile almak çok riskli.. takıldığında gün başına ambar parası vs kitliyorlar Allah ne verdiyse.. En sağlıklısı posta ile almak. biraz geç gelir ama cebinizde kafanız da rahat olur. https://www.sikayetvar.com/dhl

SDR_07
31-12-2015, 07:57
en kötü halledemessen antalya gümrüğüne yönlendir ordan alıcam diyorsun burda yardımcı olurum...

5500
31-12-2015, 08:02
en kötü halledemessen antalya gümrüğüne yönlendir ordan alıcam diyorsun burda yardımcı olurum...

1 kere kontrol edildikten sonra farklı bir memur bakamıyordu, değişti mi sistem?

Turbo1
31-12-2015, 10:18
Ayvayi yedik desenize.
Bu işlerin takibini yapan ayakcılar lazım

Turbo1
01-01-2016, 10:09
Arkadaşlar ben istanbul'dayım , şimdi edirnede gümruke takilan parcayi istanbul gümrük muüdurlugune yonlendirebiliyormuyuz , edirneye gidip kim ugrasmak istemiyorum

5500
01-01-2016, 12:22
Sistem degismediyse ki degismemistir malesef olmuyor.

SerdaR A.
01-01-2016, 13:56
Evet başliktanda anlaşilacagi uzere diyelim ornek olarak almanya dan transit yolla yolcu beraberinde motor içi yedek parça getirdik ( krank ) ( kol ) ( piston ) vs denetimde kapikule edirne gumruk memuru paketi acip geçişinin yurda yasak oldugunu belirtip el koyup ambara alip ambar kagidini yolcuya verdi.
Bildigim kadari ile 3 ay içinde getirilen parçayi ambar kagidi ile gidip alabiliyormuşuz vergisi vs ödenirse.
Bu durumda ne yapmak gerekiyor ? Böyle bir durumla karşilaşan varmi ?
Tecrübe sahibi arkadaşlar konuya cevap yazabilirse aydinlaniriz.
Yani parcayi gümrükten hangi yolla alabiliriz?

Merhaba ilk öncelikle bu iş ile uğraşan bir gümrükçüyüm.
Bazı arkadaşlarımız yurtdışından parçalar getirmekte örneğin dhl ups v.s. şekilde ancak bunlar türkiye varış yaptığından gümrük muhafıza ve muayne memuru tarafından tespit ve muayneye tabi tutulur.burda ama eşyanın yurtiçine girişinde bir sakınca varmıdır ve pahalı bir eşyaymıdır diye tespitini yapmaktadır.Bazen bu muayne üstün körü olup değerli parçalar v.s.gözden kaçabilip gümrüğe takılmadan yurda girişi sağlanmaktadır.Bazı durumlarda ise örneğin sizin getirdiğiniz eşyalarda piston,kol,krank gibi parçalarda memurun değerlendirmesi sonucu gümrüklü çekime karar vermiştir.öncelikle gümrüklü çekimde ilk önce gümrük beyannamesi açılıp ithalat işlemleri yapılması gerekir.eşyanız havayolu ile geldiyse 20 gün karayolu ile geldiyse 30 gün içinde ürünüzü almanız gerekir aksi taktirde tasfiye ürün olarak işlem görüp devlet himayesine geçer burdada 2 yol vardır ya malın kıymeti üzerine %1 ekstra para yatırıp geri alabilir yada süre uzatımı dilekçesi veri ektstra 20 ve 30 gün alabilirsiniz.Ürün edirnede dediniz istanbula almak için transit işlemi yapabilirsiniz transit beyannamesi ve nakliye olup istanbul içinde bir antrepoya aldırabilirsiniz.Sonuçta biraz karışık işler özelden yazıp ulaşabilirsiniz.