PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetlerde IQ Sınırı

Gar
30-12-2015, 19:05
Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, kimi sağlık şartlarının yanı sıra IQ düzeyi de ehliyet için aranan koşullar arasında yer aldı.

Yönetmelikte sürücü belgesi verilemeyecek durumlar şöyle sıralandı:

Zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı),
Bunama,
Dikkat bilinci, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığın ya da ilaç kullanımının olması,
Alkol bağımlılığı olanlar veya alkollü araç kullanmaktan vazgeçmeyenler,
Uyuşturucu veya uyarıcı maddelere bağımlı olanlar veya bağımlı olmasa da düzenli olarak kullananlar.
Yönetmelik değişikliği, 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Onedio dan alıntı.

Bence 79 az daha yüksek bir sınır olabilirdi. En çok sıkıntı çektiğim sürücü grubu olan SİSSİZ havada arka sis farlarını yakıp gezenlerin iq su 79 çok altında diye düşünüyorum.

Bu kanunu ne derecede uygularlar bilmiyorum ama okuyunca rahatlayan tek ben değilimdir diye sizlerle paylaşmak istedim.

volkan_gs
30-12-2015, 19:31
Mevcut ehliyet sahiplerine uygulasınlar maksimum %20 geçer :D

Gokmen Erbas
30-12-2015, 19:44
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/167362-bu-bir-cagridir-arka-sislerinizi-cok-yogun-sis-disinda-acmayin.html

arka sis ve kuyruğa kaynak olayına ben de çok takığım.

DOA
30-12-2015, 20:19
su iq seviyesini 100 yapsalar ne guzel olur :)

CLIORS
30-12-2015, 20:25
IQ alt sınırı sorun değil de, sınavı kim yapacak ve nasıl yapacak.

Biz de bazı cümleler önemlidir mesela taşıt emisyon pulu "verilir" ehliyet için sağlık raporu "verilir".

Gel vatandaş 80 IQ altı çıkarsan test bedave.

BarKing
30-12-2015, 20:47
Bagimli derken? Duzenli derken? Icmeyehmi cigara yau

beast
30-12-2015, 21:01
Sokağa çıkmak için bile IQ sınırı konulsa ne güzel olur.

ErkanCanS
30-12-2015, 21:01
Bu testlere taksi , minibus ve ozel halk otobusu soforleri her sene tabi tutulsun su trafik sorunlarinin yarisi cozulur. Ozellikle uyusturucu..

HONDAHAN
31-12-2015, 11:11
Arka sis yakanlara bir çağrı gelmiş, benden de bir bildirim gelsin :
Küfür; sadece günah ve sinir olarak bana zarar verdiği için etmiyorum, ah ediyorum haberiniz olsun. Onunla arkadakinin gözünü rahatsız etmenin hiçbir manası yok, yapmayın şunu. Gerçi burada da yapan yoktur ya, etrafınızda yapan varsa söylersiniz işte :)

Evo34
31-12-2015, 11:18
Üst sınırda olmalı.

wolrath
31-12-2015, 11:19
76-90 arası sınır zeka ıq testinde
,
sınır zekalı olursa yeter demişler, normal zekalı fazla gelir bizim trafiğe :)

Maxi
31-12-2015, 11:20
eğer haber doğruysa 10 numara bir karar :icon_tup:

HaKo
31-12-2015, 11:26
o barem 100 olsa en az %30-40 sınıfta kalır TR de. Iq testini idrak edip çözebilecek kapasitede bile değil çoğu insan bırakın puan yapmayı.

MK8800
31-12-2015, 11:27
Aynı sınırı ehliyet veren eğitmenlere de getirsinler onlarda da problem var

mehmetRS
31-12-2015, 12:21
gündelik hayatta trafikte bile cok düzgün işler çıkarabilen insanlar, bir iq testinde takılabilir rakam barajına ama..öğrenilmiş işler, sonradan kazanılan ama doğuştan yetenek gerektiren bir takım işleri yapabiliyor olmak veya çok çok iyi yapıyor olmak, iq testinde belirleyici olamıyor. Umarım bu karmaşaya bir çözüm bulurlar önce, yoksa yapacakları test türüne göre gerçekten mükemmel bir şoförün zeka seviyesinin düşük yada gerçekten idiopatik rahatsızlığı olan bir insanın barajın üzerinde sonuc vermesi kaçınılmaz olabilir.

darkmoon
31-12-2015, 12:32
Bu yeni bir şey değil .. eskiden beri akıl sağlığı yerindedir raporu sağlık raporu alınırken zaten isteniyordu ehliyette..
76-90 arası zaten iq testinde sınırlı zeka sınıfındadır.. 51-75 arasıda hafif zeka geriliğidir..
90 ve üstü normal zeka 111 ve üstü ileri zeka sınıfındadır iq testinde..

Kısaca zaten 79 ve altında zaten bir sıkınrı vardır.. tabi yapılıcak testte önemli vatandaşa rorschach mürekkep testi yapıcak halleri yok :)

trgy
31-12-2015, 12:39
bu iq işini oy kullanırkende uygulasalar ya

imprezaWRC
31-12-2015, 13:04
Dikkat testide yapsınlar hatta beceri testi de yapsınlar. Adam/kadın iki eliyle bir kılı doğrultamazken hasbel kader bir ara ehliyet almış, trafikte dolanıyor, park et desen edemez, şuradan geç desen geçemez...vs
Egoist mi değil mi onu da ölçsünler, yokuş çıkan adama yol verilmesi gerektiğini bilmeyenler, dar sokakta yanında boşluğa girmeden karşıdan gelenin burnunun dibine kadar girenler, yol vermem alınır diyenler, sol şeritten giden adamın önüne kırıp sağ şeritte kimse olmamasına rağmen uzun süre yol vermeyenler...vs vs bunlara da ehliyet vermesinler.

ACTPK
31-12-2015, 13:07
Türkiyede IQ ortalamamız 88 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. Muhtemelen 79 altı IQ sahiplerine neden araç kullanamayacağını anlatmak içinde ayrı bir ekip kurulacaktır. Çok doğru bir karar. Daha da yükseltilmeli hatta bu sınır. Testi kim yapacak bilgisi yok sanırım henüz.

darkmoon
31-12-2015, 13:53
bir insana ehliyet vermemkle o insanın araba sürmesini engeleyemessiniz.. bunu artık bir anlamak lazım.

işleri ne kadar zorlaştırırlarsa sadece ehliyetsiz caddelerde dolaşan insan sayısını artırırlar..

Bunu anlamadıkdan sonra ohh iyi olmuş falan demek anlamsız..

Bunun zararınıda sadece gene siz biz hepimiz görürüz.. adam gelir vurur ehliyetide yoksa bir şey talep edemeyiz üstüne ehliyetsiz olduğu için basar kaçar yada sizide darp eder korkudan kısaca belli standartlar yeterli ehliyet için..

her zamanki gibi avrupalı olalım diye olayın suyunu çıkarırsak sadece zararını biz çekeriz. sadece biz çekeriz ceremesini yoldakiler ..
o avrupalılığımızda şekilde kalır işlevselliğe hayata geçemez..

mrbars
31-12-2015, 13:58
Türkiyede IQ ortalamamız 88 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. Muhtemelen 79 altı IQ sahiplerine neden araç kullanamayacağını anlatmak içinde ayrı bir ekip kurulacaktır. Çok doğru bir karar. Daha da yükseltilmeli hatta bu sınır. Testi kim yapacak bilgisi yok sanırım henüz.

88 IQ ortalaması mı olur, çok düşük diye yazmak üzereydim, ki 88 ila 90 olarak çeşitli kaynaklarda yazıyormuş hakikaten.
88-90 ortalama demek, 100 kadar 80 IQ'lu adam var demek. Ulan bu ülkedeki olayları direk açıklıyor bu ortalama.

Ben de bugüne kadar kendimi akıllı sanıyordum meğer körler ülkesindeki tek gözlü kralmışım; moralim bozuldu :)

DOHC
31-12-2015, 14:02
http://www.mailce.com/normal-bir-insanin-iq-seviyesi-kactir.html

90 altı IQ pek makbul değil gibi...........

Gar
31-12-2015, 15:52
Ehliyet almak zorlassin, ceremesinide cekicez belki ehliyetsiz suruculerden fakat batti balik yan gider mantigiyla durmamak lazim. Bu tur uygulamalarin cogalmasi lazim. Ama caydiriciligin da artmasi lazim.

Ehliyetsiz kullanmanin cezasi mesela 5bin tl olursa surucu koltuguna oturacak adami titretir. Keske bu tur yaptirim olarak degilde halk olarak bilinclensek. Sonuc olarak iyi yonde bir adim atilmis desteklemek lazim.

darkmoon
31-12-2015, 21:24
Ehliyet almak zorlassin, ceremesinide cekicez belki ehliyetsiz suruculerden fakat batti balik yan gider mantigiyla durmamak lazim. Bu tur uygulamalarin cogalmasi lazim. Ama caydiriciligin da artmasi lazim.

Ehliyetsiz kullanmanin cezasi mesela 5bin tl olursa surucu koltuguna oturacak adami titretir. Keske bu tur yaptirim olarak degilde halk olarak bilinclensek. Sonuc olarak iyi yonde bir adim atilmis desteklemek lazim.

birisi arabana vurup kaçtığında aracında 5 bin liralık 10 bin liralık hasar olduğunda kaldıki bugün bir mercedes a kasaının e kasanın c kasanın farı 5 bin tl ile 7-8 bin tl arası değişiyor.. sadece tek far.. o zaman burda konu açdığında aracıma vurup kaçdılar diye bu yazdıklarını hatırlarsın..

davulun sesi uzakdan hoşgelir.. idealizm türkiye için geçerli bir şey değil..

Eğitim sistemimiz yerlerdeyken vatandaşı bu kadar zorlamak yersiz.. milletin umru olmaz 5 bin tl ceza 10 bin tl ceza .. adamın kapıda bmw si mercedesi yada güzel ibr arabası varsa i30 olur insignia olur gidipde metrobüsemi biner.. minübüsemi biner..

Ne zamanki avrupa standartlarında eğitim verilir ve insanlara o koşulda yaşam standartı sağlanır her türlü (maaş,hayat şartları,araba fiyatları ,vergiler) o zaman avrupanın her tür şeyini alıp uygularlar ve haklarıdır derdim.. ama türkiyenin şu standartlarında avrupa standartlarını getirmeye çalışmak yel değirmenleriyle savaşmakdan öteye gitmez..