PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yatan araç hakkında...

meLaNchoLic
01-01-2016, 14:20
Herkese merhabalar..

Bi komşumuzun e34 une halleniyorum bu aralar ancak araç uzun zamandir yatiyor.. kendisi almanci oldugundan bazen 5 yilda bir bazen 2 yilda bir gelip marsa basiyor az biraz geziyor brandayi ortup gidiyor. en son gecen sene muayneden gecirmis..

yatmis ara sira calismis bir arac.. kasa vs hersey saglam curuk carik yok.. alirsam eger tum sivilar,fren diskleri balatalari, fren hortumlari, bujileri buji kablolari vs.. komple degistirmeyi planliyorum.. akliniza gelen sunlari mutlaka degistir dediginiz seyler varmi? var ise nedir ve neden?

arac e34 525i ancak motora dikkat etmedim sanirsam m50b25..

1998corsa
01-01-2016, 14:29
Depo temizligi yapilabilinir yatmaktan oturu pislik birikebilir. Lastikleri degistirmek gerekir hem yattigi icin hemde sertlestigi icin lastik hamuru. Vakum hortumlarinada bakilabilinir eskiyip degismesi gerekenler

meLaNchoLic
01-01-2016, 14:34
Depo temizligi yapilabilinir yatmaktan oturu pislik birikebilir. Lastikleri degistirmek gerekir hem yattigi icin hemde sertlestigi icin lastik hamuru. Vakum hortumlarinada bakilabilinir eskiyip degismesi gerekenler

depo aklimda ayni sekil.. lastikleri gecen yil muayneden once teni aldigini soyledi ama tarihlerine bakmak lazim tabi..

dun 207 ye aldik 4 tane lastikte fiyatlar feci :D 215/45/17 ebatlarda takimi 800e zor bulduk.. gt radial aldik bakalim nasil olucak

1998corsa
01-01-2016, 14:37
Bana sorarsan lastigin yili onemli degil. Sertlesmis olmasi ve yatan aracta lastik deformasyonu daha cabuk olur

meLaNchoLic
01-01-2016, 14:39
onuda yola cikinca anlariz gibi heralde tutusundan vs..

amortisorleride degistirmek gerekicektir sanirim..

i-vtec07
01-01-2016, 14:40
Alır almaz 1 2 3 kesici yap, makine kendine gelsin içindeki kötülükleri atar iyi olur :D

Periyodik bakımı yapılıp bide deposu temizlenirse yeterli bence sonuçta arada çalıştırılmış :)

meLaNchoLic
01-01-2016, 14:42
Alır almaz 1 2 3 kesici yap, makine kendine gelsin içindeki kötülükleri atar iyi olur :D

Periyodik bakımı yapılıp bide deposu temizlenirse yeterli bence sonuçta arada çalıştırılmış :)

acikcasi icini acasim var once ne var ne yok gormek acisindan.. kucaklamayalim sonra :D

meLaNchoLic
01-01-2016, 20:41
bide aracta mercekli far var ama.. onlar sadece kisalarmi acaba bilen varmi.. bixenon dusunuyorum cunku mercek degistirmem gerekicek galiba

turboman
01-01-2016, 20:48
Mercekler sadece kısa bi xenon şart çünkü mercekler çok zayıf eski bmw lerde

Octane
02-01-2016, 00:38
Arada çalışıyormuş içini açmaya gerek yok. Şöyle olur, lastikler antifiriz yağ şanzıman yağı amortisör takozları fren değişir, binilir. Bankada hep para durur. Bir şey çıkarırsa yapılır. Bir şey çıkarmazsa binilir. Zaten soğutma kanallarının falan pas yapıp yapmadığını antifiriz konduktan sonra bir hafta falan sonra biraz boşaltıp bakarsın.

300E
02-01-2016, 01:58
Üst kapağı açıp, subap lastiklerinide değiştirmen lazım.

DOHC
02-01-2016, 06:58
Eğer motor yağı 5 yılda 1, 2 yılda 1 veya hiç değişmiyorsa ben olsam bulaşmam.......

yilmazcatalbas
02-01-2016, 07:29
E34ün masrafı üzer. Çok uyguna alacaksan düşünme ama orta halli rakamlara alırsan bir anlamı kalmaz.

meganes
02-01-2016, 11:46
yağ+yağ pompası kesinlikle değiştirmenizi tavsiye ederim :)

doush
02-01-2016, 12:28
Sıvılar yazılmış hatta hepsini birer kere değişip 1 gün kullanıp yine en baştan değiştirmek gerekebilir tüm tortuları atmak için. Lastik sertleşmese bile ki sertleşir, sürekli aynı pozisyonda duran bir lastiğin içindeki metaller eğrileceği için yine sorun yaratacaktır. Depo temizliği mutlaka gerekiyor, bir de aracı kullanmaya başladıkça su hortumları sertleştiyse eğer bir kaç ısınıp soğumadan sonra patlak verecektir hararet ve su seviyesini sürekli kontrol etmek lazım. Blok içinse subap lastikleri, contalar vs. kullandıkca farkedeceğiniz şeyler. Özellikle araç altında egzoz sisteminde çürüklere, klima sisteminin ne kadar sağlıklı kaldığına, aracın içinde havasız kalmaktan küflenme gibi şeylere dikkat etmek gerekir. Bir abimizin evosunu yıkadıktan sonra kapalı garaja koyduk 6 ay hiç binilmedi marş bile basılmadı, aracı almaya gittiğimizde koltuklarda göğüste falan küf olmuştu. Sildik geçti ama kumaşta çürüme olabilir.

meLaNchoLic
02-01-2016, 14:20
alırsam eğer bayaa bi uyguna alıcam zaten.. o yüzden aklıma gelicek herşeyini baştan yapayım sonradan bişey çıkmasın istiyorum açıkcası.. tüm yazılanları dikkate alıcam.. aracı detaylıca incelerim yarın öbürgün tekrardan.. bakalım kısmet :)

B.Koçer
02-01-2016, 14:35
Hemen 1 kesici 2 kesici zaten butun değişicek parçalar oracıkta cıkar ortaya :D takipteyim

meLaNchoLic
02-01-2016, 14:40
Hemen 1 kesici 2 kesici zaten butun değişicek parçalar oracıkta cıkar ortaya :D takipteyim

la sendemi :D olm iş çıkarcanız başıma değişmesi gerekmeyen parçayıda aldırcanız elime :D

Talih.b16
02-01-2016, 14:56
yatan araba temizdir muhtemelen.mekanik olarak kusursuzdur.
yağ bakımı yap.fren borularına falan baktır.depo benzin gibi kokmuyosa kötü koku varsa boşalt, temizle.
plastik olan burç ön takımdaki malzemeler çatlar sağlama al onlarıda değiştir.
birde sisteme antifiriz koy direk, 2 3 saat çalıştır. patlıyacak bir yerleri baştan patlasın bekli antifiriz hiç yoktur,radyatör tıkalı falan olabilir.