PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç muayene, TÜVTÜRK, tavsiyeler, yardım istekleri, istasyonlar vs paylaşımlar

Sayfa : [1] 2

naci
05-01-2016, 08:29
Araç muayenesi konusu ararken baya bir konu çıktı 13-14 sayfa. Hepsini bir konu altında toplarsak daha iyi olur diye düşündüm o kadar sayfayı araştırdım benzer bir konu bulamadım. Açılan başlıkların hemen hepsi kişisel problemler. Bilgi paylaştıkca güzel olur diyerek merak ettiğim ilk soruyu buradan sorayım,

Önce muayene sonra servis mi, önce servis sonra muayenemi daha mantıklı?
Ankara'da fazla sıkıntı yaşatmayan muayene istasyonu hangisi?

Orhan
05-01-2016, 08:42
kanka önce sıkıntı olabilecek konuları gider sonra muayeneye git
Ben filo araçlarını Ankara'da muayene yaptırmıyorum sıkıntı oluyor.

Birkan61
05-01-2016, 08:46
İstanbulda benim gittiğim en sıkıntısız geçiren istasyon silivrideki ve şehir merkezine uzak olduğundan dolayı genelde pek sıra beklenmiyor işiniz çabucak halloluyor

G.U.Z.
05-01-2016, 08:49
Istanbulyolu tüvu en sorunsuz olarak biliyorum(aracim standart, belli modifiyelere goz yuman var mi bilmiyorum

Ozan Özer
05-01-2016, 09:14
İstanbulda benim gittiğim en sıkıntısız geçiren istasyon silivrideki ve şehir merkezine uzak olduğundan dolayı genelde pek sıra beklenmiyor işiniz çabucak halloluyor
Silivri istasyonundaki bir şerefsiz ampul rengi yüzünden bırakmıştı 2010'da..o gün bugündür yanından bile geçmiyorum.
Şimdi rahat,düzgündür belki dediğinizi gibi..

Birkan61
05-01-2016, 09:20
Silivri istasyonundaki bir şerefsiz ampul rengi yüzünden bırakmıştı 2010'da..o gün bugündür yanından bile geçmiyorum.
Şimdi rahat,düzgündür belki dediğinizi gibi..

tam totoşmuş o da abi :)

amerikan parklı, basık araçlarla gittik hep sağolsun sıkıntı yaratmadılar

hatta amerikan parkı ayrı düğmeye bağlatsanıza diyen olmuştu ben askere gitmeden önce gittiğimde :D

onur_si
05-01-2016, 09:23
hadımköye gitmişmiştim hiçbişeyini ellemedim baya bi kusur yazdı ama geçti :) mümkünse kapanışa yakın randevu al :D

darkmoon
05-01-2016, 12:58
tüv e birilerinin el atıp düzen vermesi lazım ve misyonunun kurulum amacının sadece araç muayenesi olduğunu hatırlatması lazım.. 3 yaşında 4 yaşında fabrikasyon ,resmi servisli bakımlı araçlarla girdim her şeyi dört dörtlük hep bir şeylerden bıraktılar..

zaten artık muayeneye giderken geçicek diye gitmiyorum bakalım bu sefer neden bırakıcaklar diye gidiyorum.

ES353
05-01-2016, 13:07
Istanbul.avrupa yakasinda haracci haric heryere gidilebilir.

mbquart417
05-01-2016, 15:21
Muayene vaktinden 1 ay öncesinde mesela işlem yapıyorlarmı

wolrath
05-01-2016, 18:44
sorunlu, zor araba icin hadimkoy derim. 3000gt ile 10dk da gećtim :)

wolrath
05-01-2016, 18:45
sorunlu, zor araba icin hadimkoy derim. 3000gt ile 10dk da gećtim :)

sorun derken mesela benim alet us spec oldugu icin sinyaller kirmizi felan, cogu istasyon bunlara dahi takiyor. motor sase no farkli yerde felan bu tur sorunlardan bahsediyorum...

muratr
05-01-2016, 18:52
Muayene vaktinden 1 ay öncesinde mesela işlem yapıyorlarmı

istediğiniz tarihte yaparlar yani illa muayenenin bittiği gün yapılacak diye bir işlem yok sadece arada kalan kunlanmadığınız tarihi boşa gitmiş olur :) ;)

darkmoon
05-01-2016, 18:54
bence istasyonla pek ilgisi yok birinin iyi dediğine diğeri kötü kaldım diyor.. mesela arkadaş haraççılara gitmeyin demiş ben çok yerden haraççıların rahat olduğunu okumuşdum .. hadımköyde mesela çok sık denetliyorlar benim aracım orda kalmışdı iki defa.. dudulludan bir defa geçdim orda da çok geçemeyen varmış mesela benim şansıma herhalde ilk defa tek seferde geçdiğim yerdi..

ckrc
05-01-2016, 20:24
Denk gelmesi lazım, iki aracımızı orohanlıda muayene yaptırdım, hiç bir sorun hiç bir sıkıntı çıkmadı.
Biri 15 biri 10 yaşında ki iki araç "kusursuz" geçti.
Araçların sanırım modifiye yada jant-yay-film vs vs. seviyeleri artıkça dikkat seviyeleri artıyor. Bütün araçlar oem oğlu oemdi.

by serçe
05-01-2016, 20:33
Peki bu otoban üzerinde gezici istasyolar var sanırsam onlar ne işe yarıyor kamyon gibi olanlar

By_emre
05-01-2016, 21:31
Lpg işli olmadan geçmemiz mümkün değil dimi ? tankı söküp geçmeye çalışsak sıkıntı olur mu acaba ?

coder
05-01-2016, 21:49
Devir saati calismazsa gecer mi?

blumenberg
08-01-2016, 22:49
istanbul yolu'ndaki rahat oluyor diye oraya gittim, araç egzos emisyondan geçti, son susturucu yok diye kaldı. Sonrasında yaptırdım getirdim, başka bir görevliye düştük, adam bile güldü nasıl geçmedi diye.

Bana ilk götürdüğümde adam diyor ki, susturucu olmayınca çok yakar araba diye, lan sanane :D

zaferozturhan
09-01-2016, 12:44
malesef gececegını zannetmıyorum

Otto_Skorzeny
09-01-2016, 13:01
Devir saati calismazsa gecer mi?

Geçmez. Benim eski aracım geçmedi ordan biliyorum.

AliGizda
25-04-2016, 13:31
09.05.2016' da muayenem bitiyor, en rahat muayene istasyonu hangisidir? Muhit önemli değil :)

ÜSTÜNERC
25-04-2016, 17:18
Aracımda ayarlı amerikan park var sinyal verildiğinde tamamen devre dışı kalıp sinyal yanıp sönüyor sinyal verme işi bitince 1 saniye sonra tekrar amerikan tarzı yanmaya baslıyor.Bu sekilde muayeneden geçer mi yoksa modülü kapatıp o şekilde mi gireyim.

AliGizda
03-05-2016, 14:37
Aracımda ayarlı amerikan park var sinyal verildiğinde tamamen devre dışı kalıp sinyal yanıp sönüyor sinyal verme işi bitince 1 saniye sonra tekrar amerikan tarzı yanmaya baslıyor.Bu sekilde muayeneden geçer mi yoksa modülü kapatıp o şekilde mi gireyim.

Benim araçta sabit diye tabir edilen direk çekilmiş sistem var fakat onu modüle çevireceğim. Muayeneden kalmıyor diye biliyorum ama net bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim. Şile' ye gideyim diyorum Cumartesi günü. Dönüşüm sıkıntı olabilir ama daha rahat olur diye tahmin ediyorum.

mikelazi
03-05-2016, 14:51
ben hep dudulluda giriyorum sıkıntı yaşamadım.1 kere samandıraya (gece muaynesi)gittim bomboştu aracı askıya almışlardı.bişeyde çıkmamıştı ama canları sıkılıyordu herhalde :)

kıvancr
03-05-2016, 15:22
Belli belirsiz en açık tonda ön cam filmi var. Muayneden geçıyormu ?

Trance-R
03-05-2016, 15:28
07 Mayıs 2016'da DUDULLU'da Tuv'de olucam. bakalım :) Geçmezse, bakalım.

aracım LPG'li ve İşli ... EK-1 formu da isterler değil mi ? ekstra belge istemezler galiba ???

mstfcn28
03-05-2016, 15:44
Hafif kusur geçer.

mstfcn28
03-05-2016, 15:45
Belli belirsiz en açık tonda ön cam filmi var. Muayneden geçıyormu ?

Hafif kusur geçer.

AliGizda
04-05-2016, 09:33
07 Mayıs 2016'da DUDULLU'da Tuv'de olucam. bakalım :) Geçmezse, bakalım.

aracım LPG'li ve İşli ... EK-1 formu da isterler değil mi ? ekstra belge istemezler galiba ???

LPG işli ise EK-1 formuna gerek yok diye biliyorum ben. Gaz sızdırmazlık alınıyordu eskiden ama artık alınmıyor sanırım.

cookies
04-05-2016, 09:58
Haraççı beni egzoz muayenesinden bile bıraktı..

AliGizda
04-05-2016, 10:07
Haraççı beni egzoz muayenesinden bile bıraktı..

Egzos muayenesi yaptırmadanmı gittiniz?

Trance-R
04-05-2016, 10:10
Egzoz muayenesi orda yapılıyor. Tuv'un içinde yani.... yoksa sistem mi değişti :)

AliGizda
04-05-2016, 10:11
Bende bu ayın 7' sine randevu alacağım, umarım bişeye takmazlarda geçeriz sıkıntısız. Bana EK-1 formu lazım nerden yaptırabilirim?

burcinkarabacak
04-05-2016, 10:15
Ben de tüv'ün içinde yaptırdım egzoz u sorunsuz geçti. randevum 8 30 du 8 de gittim direk aldılar 8.15 de işim bitti çıktım. yer: ankara - istanbul yolu tüvtürk

Saygılar

cookies
04-05-2016, 10:18
Egzoz muayenesi yaptırmadan gittim yasal değerlerin üzerinde çıkıyor dedi.. Dışarıda yaptırdım bende..

berk34
11-07-2016, 15:09
Beyaz sis farı muayeneden geçer mi ? Birde ruhsatın muayene yaprağındaki motor no ve şasi no yazıları defterin pvcsine geçmiş . Kağıtta bulanık , okunmuyor pek. Bunu değiştirmeden gitsem sıkıntı olur mu ? Diğer yaprakta sorun yok , tüm yazılar net. Muayene pulunun yapıştırılcağı kağıtta sadece motor ve şasi no okunmayacak derecede kaymış.

berk34
12-07-2016, 08:21
Beyaz sis farı muayeneden geçer mi ? Birde ruhsatın muayene yaprağındaki motor no ve şasi no yazıları defterin pvcsine geçmiş . Kağıtta bulanık , okunmuyor pek. Bunu değiştirmeden gitsem sıkıntı olur mu ? Diğer yaprakta sorun yok , tüm yazılar net. Muayene pulunun yapıştırılcağı kağıtta sadece motor ve şasi no okunmayacak derecede kaymış.

Yardımcı olabilecek var mı? Muayeneye gitmeden önce ruhsat yaprağını değiştirmem mi gerekiyor ?

AliGizda
12-07-2016, 08:40
Yardımcı olabilecek var mı? Muayeneye gitmeden önce ruhsat yaprağını değiştirmem mi gerekiyor ?

Kağıdın fotoğrafını koyma şansın varmı? Sonuçta yer varsa sıkıntı yapmazlar diye düşünüyorum.

Beyaz sis farı içinde benim arabada beyinli zenon vardı sislerde sadece farlardakine sıkıntı çıkarmışlardı.

berk34
12-07-2016, 10:52
Kağıdın fotoğrafını koyma şansın varmı? Sonuçta yer varsa sıkıntı yapmazlar diye düşünüyorum.

Beyaz sis farı içinde benim arabada beyinli zenon vardı sislerde sadece farlardakine sıkıntı çıkarmışlardı.

Malesef ki şuan ruhsat yanımda değil. Yarın muayene var , orada ne olcağını öğrenmiş olurum artık :)

taka
12-07-2016, 16:47
Selamlar ,

Soft yazılım muayeneden geçer mi ?

Ahmet Bby
13-07-2016, 09:52
Ön camda çatlak az miktarda ise, muayeneyeden geçer mi?

marikan
13-07-2016, 10:23
Ön camda çatlak az miktarda ise, muayeneyeden geçer mi?

Hafif kusur ile geçiyor.

berk34
15-07-2016, 11:11

Muayeneden önce emniyete gittim . Emniyette asıl bilgilerin yazdığı yaprak net okunduğu için sıkıntı olmaz dediler. Değiştirme ücreti 105 lira gibi bişiydi. Ertesi tüvtürkte hiçbir sıkıntı çıkmadı. Ruhsatla ilgili bişey söylemediler , sıkıntısızca geçtim.

chatlaxs
15-07-2016, 13:30
çift aplikasyon jantla muayeneden geçen var mı ? yada kalan var mı diyim :)

rdmmm
15-07-2016, 18:36
en son gecen sene kalınıyordu geçici jant lastikle çözmüştüm çok saçma bir olay seneler önce konusunu açmıştım hala değiştirmediler bu kafayı.

AliGizda
25-07-2016, 13:59

Eğer bijonların önünde kapak varsa, görünmüyosa geçebilirsin.

Bir soruda ben sorayım. Bu hafta sonu benim araç eksik kemerden dolayı muayeneden kaldı. Arka koltukta 3 adet kemer olması gerekiyormuş bende 2 tane var, nerede yaptırabilirim bunu? Döşemeci ya da bunu yapan tanıdığı yer olan varmıdır?

evedüşenkaldırm
25-07-2016, 14:55
Aynı sorun benimde olabilir mi?
Arkada hiç emniyet kemeri yok ama araç 1980 model daha önce illaki geçmiştir ben sıkıntı yaşarmıyım?

hndcrx
25-07-2016, 15:20
Eğer bijonların önünde kapak varsa, görünmüyosa geçebilirsin.

Bir soruda ben sorayım. Bu hafta sonu benim araç eksik kemerden dolayı muayeneden kaldı. Arka koltukta 3 adet kemer olması gerekiyormuş bende 2 tane var, nerede yaptırabilirim bunu? Döşemeci ya da bunu yapan tanıdığı yer olan varmıdır?

Benim vti da kalmıştı kemer yüzünden kemer taktırmak yerine arabayı 5 koltuktan 4 koltuğa düşürdüm sistemde :D

AliGizda
26-07-2016, 11:08
Benim vti da kalmıştı kemer yüzünden kemer taktırmak yerine arabayı 5 koltuktan 4 koltuğa düşürdüm sistemde :D

Onu nasıl yapıcam abi?

30 Liraya Ümraniye Sanayii' de yapan bir yer buldum peder bey ben arkadaşıma yaptırırım dedi bugün aldı arabayı :) Belden takmalı bişey yapıyolarmış.

hndcrx
26-07-2016, 19:38
Onu nasıl yapıcam abi?

30 Liraya Ümraniye Sanayii' de yapan bir yer buldum peder bey ben arkadaşıma yaptırırım dedi bugün aldı arabayı :) Belden takmalı bişey yapıyolarmış.

trafik müdürlüğüne gidip yaptırmıştım.

yapıldımı kemer?ben de fazladan kemer var arabada istersen alabilirsin

AliGizda
28-07-2016, 14:13

Abi peder beyin arkadaşı kemer alıp gel demiş bende alamadım kemer falan. Bugün hepsiburada' da şu ürünü buldum alsam takabilirmiyim bilmiyorum ama
http://www.hepsiburada.com/modacar-emniyet-kemeri-840894-p-OTM840894

AliGizda
28-07-2016, 14:14

Abi peder beyin arkadaşı kemer alıp gel demiş bende alamadım kemer falan. Bugün hepsiburada' da şu ürünü buldum alsam takabilirmiyim bilmiyorum ama

CenkB
28-07-2016, 14:44
Bence hiç uğraşmayıp emniyete gidip koltuk sayısı düşürülebilir. Ama bu seferde yeni ruhsat yaprağı parası çıkıyor sanırım. :D

by.gkn
28-07-2016, 14:57

Bunu taktırmak ruhsattaki koltuk sayısını değiştirmekten daha kolaydır gibime geliyor :D

Mehmetmert
28-07-2016, 15:01
Benim arkadasin spor yaylar pembe diye birakmislar muaneden,agir kusur yaziyor.Arabada cok basik degil,fren testine falan girebilicek sekilde ama birakmislar iste...

Benim aracimdada spor yay var ve rengi mavi,fren testine falan girebilir basik degil zaten o kadar,sorun cikarma olasiliklari?Olaki sorun cikardilar,yaylarin 10 sayfa tüv ve vw onayi var muhurlu ve imzali,kabulu turkiyede varmi acaba bu belgelerin?

altugkocer
28-07-2016, 15:03
Yazın kış lastiğiyle muayeneye gidince geçiyor mu, bilgisi olan var mı?

AliGizda
28-07-2016, 15:08
Bunu taktırmak ruhsattaki koltuk sayısını değiştirmekten daha kolaydır gibime geliyor :D

Kardeşim sipariş geçtim az önce, aynen bende öyle düşünüyorum :D De takması mesele, montajını nasıl yaparım hiç bilmiyorum :D

Benim arkadasin spor yaylar pembe diye birakmislar muaneden,agir kusur yaziyor.Arabada cok basik degil,fren testine falan girebilicek sekilde ama birakmislar iste...

Benim aracimdada spor yay var ve rengi mavi,fren testine falan girebilir basik degil zaten o kadar,sorun cikarma olasiliklari?Olaki sorun cikardilar,yaylarin 10 sayfa tüv ve vw onayi var muhurlu ve imzali,kabulu turkiyede varmi acaba bu belgelerin?

Benim arka yaylarda kırmızı ama hafif kusur olarak geçirmişler :) Nerede girmişti? Önceki aracımında kırmızı spor yay vardı onu hiç yazmadılar bile :D

Ben Mayıs ayında kar lastikleriyle geçmiştim. 4 lastik aynı ebat olduktan sonra sıkıntı yaratmıyorlar.

Mehmetmert
28-07-2016, 15:13
Nigdede girmis arkadas,bende nevsehirde girecegim umarim sorun olmaz yada gercek tuv belgelerini kabul ederler :(

by.gkn
28-07-2016, 16:18

Bende kırmızı 5cm spor yay var çapraz kürsüye çıkarttılar sürtmediği için geçirdi. Renkten dolayı değildir onun sebebi farklı bir durum vardır. Yaylar tüv onaylı bile olsa eğer lastik ölçüsü orjinal dışında olup çapraza aldığında sürterse bırakır. Çapraza almadan kafasına göre bıraktıysa tüv personeli işini eksik yapmıştır.

Geçen ay kışlıklarla geçtim sıkıntı olmuyor. Lastikte önemli olan diş derinliği, yönü, yarık olmamasına çok dikkat ediyorlar.

Mehmetmert
28-07-2016, 18:16
Tesekkur ederim,cuma giricem zaten...Lastigimde jantimda orjinal zaten sorun olmaz o zaman.Capraza almadan direkt birakmis ya bunun rengi farkli baska yay var demis direkt agir kusur

hndcrx
28-07-2016, 18:21

benim yaylar da mavi 2 sene önce geçmişti bi sıkıntı olmamıştı.Şimdi durum ne bilmiyorum tabi

marikan
30-07-2016, 15:06
Arkadaşın aracında xenon varmış. Muayeneden önce sökmüşler. Ancak balastı kaportaya yapıştırılmış diye sökmemişler. Sarı halojen ampulle gitmiş. Ancak araçta xenon balastı var diye bırakmışlar. Çok ilginç :)

MuratCan07
30-07-2016, 16:13
Geçen hafta antalya sütçülere gittim egzoz dan mendi araç yaptırdım egzozu gittim bende girek. filmli 5cm yaylı amerikan parklı 106gti araç..arkada tek emniyet kemeri yok diye bıraktı.. basıklığı falan hafif kusur yazdı çapraza almaya kalktı alamadı hatta :D emniyet kemerini yaptırıp geri gittim aynı gün geçti.. tabi bisürü hafif kusur yazdılar

Oldschool
30-07-2016, 17:39
cekme belgeli araç icin aracı cekiciylemi götürecegim yoksa bi plaka bastırım üzerine plaka takıp mı gideyim ve cekme belgeli araçlarda özellikle nelere daha cok dikkat ediyorlar ? yardımcı olabilirmisiniz

hndcrx
06-09-2016, 14:10
lastikler çamurluklara sürttüğü için muayeneden geçmiyor.
Coil taktırmayı düşünüyorum ama custom coil geçiyor mu acaba,yoksa TÜV onaylı mı olmalı?
Öyleyse boşuna para vermeyeyim.
Gerçi arkadaşın biri yukarda yazmış renkten bile bıraktılar diye,pehh işe bak yaaa.

hndcrx
06-09-2016, 14:12
Coil taktırmayı düşünüyorum ama custom coil geçiyor mu acaba,yoksa TÜV onaylı mı olmalı?
Gerçi arkadaşın biri yukarda yazmış renkten bile bıraktılar diye,pehh işe bak yaaa.

Birde egzoz muayeneme daha var patlak çatlak da yok ama orta kısım biraz dökülmüş içten.Altan vurarak test ediyorlar mı acaba,ses var mıy ok mu diye?
Paranayok oldum :D

Kekuti*
06-09-2016, 14:15
Selamlar,

Tam okuyamadım vaktim yok, daha önce de yazdım mı bilmiyorum ama..
Kısaca başıma gelenden bahsedeyim.

2008 yılı 2009 model Minim vardı. ***** DEV.
Lastik ölçüleri fabrikadan nasıl olduysa 215/40 17 idi.
Bu ebat veya 205 45 ebatı standart oluyor 17'de mini için.

2 muayeneyide bu lastikle geçmiş benden önceki sahiplerinde ancak 2015 yılında kapı kenarında yazan lastik ebadı olmaz ise, muayeneden bırakma kararı çıkmış. Ağır kusur.

Proje başlamadan önce, muayenem bitmeden götürdüm aracımı. tamamen stok vazıyette :) Ama lastikten kalmıştım.
ölçü değiştirip gitmek zorunda kaldım.

Ya kapı kenarındaki lastik etiketini sökün. ya da orj lastik ebadıyla muayeneye gidiniz..

Kamu spotu :D

AliGizda
06-09-2016, 14:43

Benim şu anki aracımda ve sattığım aracımda da Ümraniye Başaran Amortisörün coilleri vardı biraz yükseltip girdim ve sıkıntısız geçtim. Custom' da olsa coilover muayeneden geçiyor.
İstasyondan istasyona fark var, son aracımı Mimarsinan' a götürdüm silecekler eski diye hafif kusur yazmışlar :)

Mehmetmert
06-09-2016, 17:57
Tesekkur ederim,cuma giricem zaten...Lastigimde jantimda orjinal zaten sorun olmaz o zaman.Capraza almadan direkt birakmis ya bunun rengi farkli baska yay var demis direkt agir kusur

Muaneye girdim ben guncelleme cekelim.Oncelikle egzoz emisyonundan 4 testide 0 emisyonla gecti :D Cihazlari bozuktu herhalde ahahaha

Yaylara gelince yaylarin vw ve tuv onayli kagitlariyla gittim ben,2.5 cm basik olmasina ragmen tamponun altindaki plastigi surterek girdi.Neyse yaymi var falan filan dedi hemen zaten,bende kagitlari yan koltukta bak dedim.Arac ciktiginda sis fari ve kisa farin ayari yok yazmis hafif kusurla gecti.Cokta takmiyorlar sanirim fazla basik olmadigi surece

mk4_bora
06-09-2016, 19:42
Muaneye girdim ben guncelleme cekelim.Oncelikle egzoz emisyonundan 4 testide 0 emisyonla gecti :D Cihazlari bozuktu herhalde ahahaha

Yaylara gelince yaylarin vw ve tuv onayli kagitlariyla gittim ben,2.5 cm basik olmasina ragmen tamponun altindaki plastigi surterek girdi.Neyse yaymi var falan filan dedi hemen zaten,bende kagitlari yan koltukta bak dedim.Arac ciktiginda sis fari ve kisa farin ayari yok yazmis hafif kusurla gecti.Cokta takmiyorlar sanirim fazla basik olmadigi surece

Bununla gecmis olsun diyelim. Gecen gun bir arkadas fardan kusursuz gectim dedi kurban kesecektim. :D

Octane
06-09-2016, 22:15
Ae86 aldım topluyorum. 85 model, katalitik konvertör şartı yok o yüzden sanıyorum. Arka koltuklarda emniyet kemeri zorunlu mu? Orjinalinde yok.

hndcrx
06-09-2016, 23:01

egzoz muayenesi artık sadece tuvturkte mi oluyor?

HKND
06-09-2016, 23:50
Far yıkaması olmayan lakin oto. far yükseklik sistemine sahip bixenon'lar ile hafif kusurlu geçtiğini söyleyenler var. Var mı aslı ?

Mehmetmert
07-09-2016, 05:23
Far yıkaması olmayan lakin oto. far yükseklik sistemine sahip bixenon'lar ile hafif kusurlu geçtiğini söyleyenler var. Var mı aslı ?

Evet mesela bazi fabrika cikisli orjinal bixenlnlu arabalarda far yikama yoktur.Mesele yeni beetlr bixenonlularnda far yikama yok.Yonetmrlige gore yanlis hatirliyor olabilirim ama genel sebep bu;gazli ampullerin 35watt ustundekilerde far yikama zorunlulugu var
Beetle d6s ampulmu ne kullaniyor oda 35w alti oldugu icin far yikamaya gerek yok

ENGean
07-09-2016, 05:57
Ae86 aldım topluyorum. 85 model, katalitik konvertör şartı yok o yüzden sanıyorum. Arka koltuklarda emniyet kemeri zorunlu mu? Orjinalinde yok.

95 senesinden sonraki modellerde arka emniyet kemerine bakılıyor.

Bende gecen hafta reno spring götürdüm,kalorifer camlara hava üflemediği için ağır kusurdan kaldı.
Bilginiz olsun arkdşlar.

AliGizda
07-09-2016, 07:57

Sene şartı varmı bilmiyorum ama bende Corsa DTI var ruhsatta 5 kişi geçiyor arka koltukta ortada emniyet kemeri yoktu kaldım :) Aksesuarcıdan emniyet kemeri alıp taktırıp geçmiştim. Araç ruhsatta kaç kişilik geçiyor?

imprezaWRC
07-09-2016, 10:14
Orhanlı Tüv Türk istasyonunda dün saat 15:00'de randevumuz vardı; ödeme için 1 saat bekledik sonra muayene ise tam saat 17:00'de gerçekleşebildi. Tam anlamıyla rezillik, istasyon müdürü ile görüştük adam bayram öncesi olduğu için olur öyle dedi. Sen o kadar parayı alıyorsun arkanda bir Alman devi var, orada böyle bir iş olsa ach so mein bruder das ist normal, nachste woche ist Ostern der di herhalde.
Yine şu dört çeker muhabbeti de devam ediyor. Sanki herifle kırk yıllık arkadaşmışız gibi gel bak Bmw ayırma yapıyor dedi. Ya aktarmaya zarar verirsen ne olacak dediğimde, şirket ödüyor diye pişkin pişkin cevap verdi.
Muayene istasyonlarına silah ile falan gitmek lazım, dayayacaksın kafasına silahı, o seyyar rollerları kullanacaksın diyeceksin, bakalım o zaman pişkin pişkin cevap verecekler mi. (sosyal mesaj vermeyin, silahım falan yok ama zıvanadan çıkmama çok az birşey var.)

AliGizda
07-09-2016, 12:00
Sakin ol abi :) Arabalarını muayeneye getiren adamlarda genelde barzo tipli insan ırkı oluyor. Anlam veremediğim halde gözlemlediğim bu. Ben Şile' ye gittim uzak diye çok insan yoktu hemde daha nezih insanlar vardı Mimarsinan' a gittim tam bir faciaydı. İnsan tipleri, otoparkı, çevresi her anlamda Şile güzel bence :)

HKND
07-09-2016, 12:05
Evet mesela bazi fabrika cikisli orjinal bixenlnlu arabalarda far yikama yoktur.Mesele yeni beetlr bixenonlularnda far yikama yok.Yonetmrlige gore yanlis hatirliyor olabilirim ama genel sebep bu;gazli ampullerin 35watt ustundekilerde far yikama zorunlulugu var
Beetle d6s ampulmu ne kullaniyor oda 35w alti oldugu icin far yikamaya gerek yok

O zaman bizim araba kalacak :) d1s ampül var. Acaba yönetmeliğe tam ulaşabileceğim bir kaynak var mı? Ona göre far yıkama işine gireyim.

gan
07-09-2016, 12:19
Orhanlı Tüv Türk istasyonunda dün saat 15:00'de randevumuz vardı; ödeme için 1 saat bekledik sonra muayene ise tam saat 17:00'de gerçekleşebildi. Tam anlamıyla rezillik, istasyon müdürü ile görüştük adam bayram öncesi olduğu için olur öyle dedi. Sen o kadar parayı alıyorsun arkanda bir Alman devi var, orada böyle bir iş olsa ach so mein bruder das ist normal, nachste woche ist Ostern der di herhalde.
Yine şu dört çeker muhabbeti de devam ediyor. Sanki herifle kırk yıllık arkadaşmışız gibi gel bak Bmw ayırma yapıyor dedi. Ya aktarmaya zarar verirsen ne olacak dediğimde, şirket ödüyor diye pişkin pişkin cevap verdi.
Muayene istasyonlarına silah ile falan gitmek lazım, dayayacaksın kafasına silahı, o seyyar rollerları kullanacaksın diyeceksin, bakalım o zaman pişkin pişkin cevap verecekler mi. (sosyal mesaj vermeyin, silahım falan yok ama zıvanadan çıkmama çok az birşey var.)

Orhanlı istasyonu çok acayip bir yer. 2 kez gittim hatta 3. Biri de tekrar içindi. Hepsinde ayrı bir ayar oldum. Her şeyi geçtim artık çalışanların arabaları sert bir şekilde kullanmaması için eğitilmesi gerekli diye düşüniyorum.

Aracı ilk verirken desen ki sert kullanma o zaman da muayeneden geçememe durumun oluşur :))

imprezaWRC
07-09-2016, 12:58
Orhanlı istasyonu çok acayip bir yer. 2 kez gittim hatta 3. Biri de tekrar içindi. Hepsinde ayrı bir ayar oldum. Her şeyi geçtim artık çalışanların arabaları sert bir şekilde kullanmaması için eğitilmesi gerekli diye düşüniyorum.

Aracı ilk verirken desen ki sert kullanma o zaman da muayeneden geçememe durumun oluşur :))

Gözümün önünde ön camı kırık, köfteci arabası kılıklı Kartal'ı muayene ettiler. Kırık camı görür görmez muayene edemeyiz demesi lazım.
Senin otomobilin herşeyi tam ise korkacak birşey yok ki, ayrıca para verip alıyoruz, biryerden ücretsiz otomobil vermediklerine göre uyarmak ve seyyar roller'ı kullanırmısın demek benim en doğal hakkım ve karşılığında da muayene yapacak kişinin bunu yerine getirmesi lazım. Neyseki elektronik el frenini test etmiyorlar, o kesin kırılırmış, zat-ı muhterem öyle dedi; bende diyecektim yok kardeş çekinme xdrive'ı test ettin bari elektronik park frenini de test et, kırılırsa nasılsa şirket karşılıyormuş, o ara bende seni kanala itersem, kafan gözün dağılırsa sevgili şirketin ambulans çağırsın.

hndcrx
07-10-2016, 21:03
Arka cam silecek çalışıyor ama su fiskiyesi çalışmıyor.Ağır kusurmudur bilemedim.
Bilen var mı?

Siteden tabloya baktım orda da aşağıdaki maddeler yazılmış.
Hafif kusurda silecekle ilgili şeylerden bahsedilmiş.
Ağır kusurda da önlere yazmış ama su fıskiyesi(arka) ile ilgili bişiden bahsetmiyor.

Cam sileceği: Arka cam silecek süpürgesi aşınmış,hasarlı,arızalı Hafif Kusur

Cam sileceği/Cam yıkama sistemi
Ön Cam sileceği: yok / çalışmıyor 1 2 4 5 6 7 (ağır)
Ön Cam yıkama sistemi: çalışmıyor 1 2 4 5 6 7 (ağır)

Arac HB vti.
Fıskiye arızalı ise o nasıl değişecek onu da çözemedim parmak bile girmiyor araya :)

yıldırımbyzt
07-10-2016, 21:07
Arka cam silecek çalışıyor ama su fiskiyesi çalışmıyor.Ağır kusurmudur bilemedim.
Bilen var mı?

Siteden tabloya baktım orda da aşağıdaki maddeler yazılmış.
Hafif kusurda silecekle ilgili şeylerden bahsedilmiş.
Ağır kusurda da önlere yazmış ama su fıskiyesi(arka) ile ilgili bişiden bahsetmiyor.

Cam sileceği: Arka cam silecek süpürgesi aşınmış,hasarlı,arızalı Hafif Kusur

Cam sileceği/Cam yıkama sistemi
Ön Cam sileceği: yok / çalışmıyor 1 2 4 5 6 7 (ağır)
Ön Cam yıkama sistemi: çalışmıyor 1 2 4 5 6 7 (ağır)

Arac HB vti.
Fıskiye arızalı ise o nasıl değişecek onu da çözemedim parmak bile girmiyor araya :)

abi benim bildiğim arka camda sıkıntı olmuyo benim ladanında arka fıskiyesi bozuk sıkıntı olmadı

hndcrx
07-10-2016, 21:53
abi benim bildiğim arka camda sıkıntı olmuyo benim ladanında arka fıskiyesi bozuk sıkıntı olmadı

İnsallah dedigin gibidir:)

Gearbox
07-10-2016, 21:57
Martta muayene var.

Kışlık lastik ile gitmek gibi bir zorunluluk vs var mı?

MK8800
07-10-2016, 22:51
Belki daha önce de yazmışımdır yine yazayım güncel olsun . Mersin/Erdemli TÜV'de ki kadar ibne haysiyetsiz elemanların bulunduğu bir muayene istasyonuna kadar denk gelmedim müdüründen güvenliğine kadar 5 kuruş etmez adamlar iş bildikleri falan da yok markadan anlamıyorlar daha gidip de hem mağdur hemde sinir stres sahibi olmayın.

marikan
08-10-2016, 07:29
O zaman bizim araba kalacak :) d1s ampül var. Acaba yönetmeliğe tam ulaşabileceğim bir kaynak var mı? Ona göre far yıkama işine gireyim.

D5s D6s ve D8s ampul tipine sahip araçlarda far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı zorunlu değil. Bu ampuller 2000lumen aydınlatma şiddetine sahiptir. ECE normuna göre 2000lumen altı xenon aydınlatmalarda bunların zorunlu olmadığı belirtiliyor. Bu ampullerin çıkarılma amacı da zaten daha az maliyetle orta sınıfta xenonlu araçlar üretmek. VW ve Audi'de kullanılıyor şu an. VW Bettle, Audi A1 gibi.

hndcrx
08-10-2016, 14:37
Aklima gelmisken bir de benim yolcu koltugu sallaniyordu,sallantiyi kesmek icin
araya bisey sıkıştırdık,tabi boyle olunca
koltuk rayin tam ortasinda sabit kaldı(hareket etmiyor yani ileri-geri).
Sadece yatma-kalkma hareketi yapiyor.Gecer mi sizce?

e30
08-10-2016, 14:51
Belki daha önce de yazmışımdır yine yazayım güncel olsun . Mersin/Erdemli TÜV'de ki kadar ibne haysiyetsiz elemanların bulunduğu bir muayene istasyonuna kadar denk gelmedim müdüründen güvenliğine kadar 5 kuruş etmez adamlar iş bildikleri falan da yok markadan anlamıyorlar daha gidip de hem mağdur hemde sinir stres sahibi olmayın.

Kesinlikle katiliyorum.Muayene icin merkezede gitmeyin keza al birini vur otekini.Pazartesi randevuyu Tarsus tan aldim ora bir gomlek daha ustun dedi arkadaslar

wiesmann
18-01-2017, 10:47
beyler merhaba egsoz işinden anlamadığım için soruyorum,

difüzör alıcam arabaya egsozları da son susturucu iptaliyle çift çıış yapmak istiyorum. muayene esnasında sorun çıkar mı?

https://resmim.net/f/dOQzqr.jpg

emrekuzdere
18-01-2017, 11:08
Öncelikle merhaba. Aracımın önümüzde ki ay vizeye girmesi lazım. 2 tane sorum olacak.
1- Aracımın farlarını İngiltere'den getirttim. Yani hüzme sağa değil sola bakıyor ama ayarlarını karşıdan gelenin gözünü almayacak şekilde aşağıya yaptırdım. Bu problem yaratır mı?
2- Sol far biraz buğulandı içten. Bu problem yaratır mı?

by.gkn
18-01-2017, 11:48
beyler merhaba egsoz işinden anlamadığım için soruyorum,

difüzör alıcam arabaya egsozları da son susturucu iptaliyle çift çıış yapmak istiyorum. muayene esnasında sorun çıkar mı?

[IMG]https://resmim.net/f/dOQzqr.jpg[IMG]

Arkadaşım i30 ile bu şekilde çiftli egzoz takılı halde geçti. Sonda y pipe vardı diye hatırlıyorum.

GKS
18-01-2017, 12:10
bence en sorunlusu dudullu hiçbir götürdüğüm araç tek seferde geçemedi hepside kusursuz olmasına rağmen.
ayrıca bu istasyonların sadece nakit kabul etmeside ayrı bir olay sanki pos cihazı icat edilmemiş gibi

Octane
18-01-2017, 12:36
Sıfır araçlara cam açtıran, tüp taktıran insanların o sıfır araçlarında bile birkaç hafif kusur bulan, farı hatalı diyen, benim sis farı olmayan aracıma sis farının yönü hatalı diyen, tabladan krikoyla araç kaldıran bir yer. Çokta şeetmemek lazım.

kurtbil
18-01-2017, 13:04
bence en sorunlusu dudullu hiçbir götürdüğüm araç tek seferde geçemedi hepside kusursuz olmasına rağmen.
ayrıca bu istasyonların sadece nakit kabul etmeside ayrı bir olay sanki pos cihazı icat edilmemiş gibi

Ben 3 kere gittim dudulluya, bir sorun yaşamadım çok şükür. Haftaya yine gideceğim deneyimi mi yazarım buraya.

Yiğit G.
18-01-2017, 13:06
Downpipe düz boru ve varex sorun olur mu beyler ? Varex oldugu belli olmuyor alttan bakılsada , bitek downpipe ve orta iptali korkuruyor.Sorun olur mu acep.

rebelh
06-05-2017, 17:10
konuyu hortlatıyım hala çözüm bulamadım
dün muayeneye girdim araçta orjinal mercekli xenon var
far ayarı otomatik sol teker tablasına sensör iniyor
sensörde sorun yok fakat daha önce sol ön teker tablası değişmiş
sensörün tablada bağlanacağı kısım yok sensör boşta
bu parçayı nasıl bulabilirim ya da muayeneden geçirmek halojen ampul taksam kurtarırmı?

Yigit-Y
06-05-2017, 18:15
konuyu hortlatıyım hala çözüm bulamadım
dün muayeneye girdim araçta orjinal mercekli xenon var
far ayarı otomatik sol teker tablasına sensör iniyor
sensörde sorun yok fakat daha önce sol ön teker tablası değişmiş
sensörün tablada bağlanacağı kısım yok sensör boşta
bu parçayı nasıl bulabilirim ya da muayeneden geçirmek halojen ampul taksam kurtarırmı?

Sarı ampul tak geçersin

rebelh
06-05-2017, 20:03
Sarı ampul tak geçersin

orjinal fabrika çıkışlı xenon ona sarı ampul takılıyor mu?

Yigit-Y
06-05-2017, 20:56
orjinal fabrika çıkışlı xenon ona sarı ampul takılıyor mu?

Tipi ne xenondakinin

rebelh
06-05-2017, 21:02
Tipi ne xenondakinin

walla bilmiom 2003 audi a4 yükseklik ayarı yok otomatik ayarlı ağır kusur yazdılar bide

Yigit-Y
06-05-2017, 21:21
walla bilmiom 2003 audi a4 yükseklik ayarı yok otomatik ayarlı ağır kusur yazdılar bide

D1s midir acaba

Bu tarz ürün var mesela

2016 New Car Xenon D1S ceramic base 2 x D1S Car Headlight 3000K with Coating Golden Yellow Xenon Bulb Lamp Lighting SQ1719-in Headlight Bulbs from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group (http://s.aliexpress.com/memqeu6R)

rebelh
06-05-2017, 21:42
D1s midir acaba

Bu tarz ürün var mesela

2016 New Car Xenon D1S ceramic base 2 x D1S Car Headlight 3000K with Coating Golden Yellow Xenon Bulb Lamp Lighting SQ1719-in Headlight Bulbs from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group (http://s.aliexpress.com/memqeu6R)

o ampulleri söküp bunu takarak geçer miyim?
daha önce ağır kusur yazması engel değil mi?

Yigit-Y
06-05-2017, 22:46
o ampulleri söküp bunu takarak geçer miyim?
daha önce ağır kusur yazması engel değil mi?

Sarı yanması kafi diye biliyorum :)

Ozgu_Akcan
14-06-2017, 17:36
arkadaşlar merhaba;

amarok marka aracım var. bagaj üstü kabin yaptırdım pazartesi muayene var araç bu şekilde muayeneden geçermi acaba ? bilgisi olan var ise paylaşırsa sevirnirim...

srkns
17-08-2017, 13:37
Anadolu yakası için en sorunsuz istasyon hangisidir?

SekoLive
17-08-2017, 13:41
Anadolu yakası için en sorunsuz istasyon hangisidir?

tuzlaya yeni gitmiş birisi olarak yazayım,

16:15 randevusuna 15:00 de gittim kayıt sırası 16:30da geldi. kayıt bitti aracı 18:20 gibi muayeneye aldılar.

bitane bu piyasadan olduğunu tespit ettiğim eleman arabamın orjinalinde 14 jant varmısda 15 takmışım diye bıraktı. 4 lastık ebatı aynıyken ve sac jantken muayeneden kalan sanırım başka tanıdgım yok.

muhtemelen bu istasyon politikasıydı tuzlayı kendi adıma ben tavsiye etmiyorum.

STP
17-08-2017, 14:07
seko kesın buraya uye lan o veled

SekoLive
17-08-2017, 14:09
seko kesın buraya uye lan o veled

ihtimal dahilinde

WooX
17-08-2017, 18:05
Son susturucu olmadan araç muayneden geçermi arkadaşlar

[RaCeR]
18-08-2017, 09:31
Konuya bir hort.

Dolu yağışında ön cam çatladı şuan ön cam yok ve muaynesi bitti. Çatlak ön cam ile geçiyor mu ?

individual
18-08-2017, 09:51
;8373077']Konuya bir hort.

Dolu yağışında ön cam çatladı şuan ön cam yok ve muaynesi bitti. Çatlak ön cam ile geçiyor mu ?

benim bildiğim geçmiyor.

marikan
18-08-2017, 10:03

Önceden geçiyordu ama artık geçmiyormuş. Bir kaç gün önce bir arkadaş çatlak ön camdan kaldı.

fussy
18-08-2017, 10:23

Son bir aydir bırakıyorlar. Yeni kurallarda geldi. Muayene ile alakalı kafaniza takılan sorulara cevap verebilirim arkadaşlar.

GökhanO
18-08-2017, 10:29
Son bir aydir bırakıyorlar. Yeni kurallarda geldi. Muayene ile alakalı kafaniza takılan sorulara cevap verebilirim arkadaşlar.

araç yuksekligi ile ilgili standart nedir ?
91 model orjinalde katlizoru olmayan araca katalizor taktırmamız gerekli mi ?

fussy
18-08-2017, 10:38
araç yuksekligi ile ilgili standart nedir ?
91 model orjinalde katlizoru olmayan araca katalizor taktırmamız gerekli mi ?

Orjinalde olmayan bir şeyi taktirmaya gerek yok. Fazla basık araçlarda capraza alırlar lastik surterse bırakırlar.

SULTANOGLU
18-08-2017, 10:53
Orjinalde olmayan bir şeyi taktirmaya gerek yok. Fazla basık araçlarda capraza alırlar lastik surterse bırakırlar.

MErhaba,

Bodrum Tüv istasyonunda önde kare plaka olan araçları muayneden bırakıyorlar. Ve bu bırakılan araç eski model tahmini 85 model cj5 jip.

Şimdi benimde muayne tarihim geldi aynı aracın 67 model olanı var. ve önde kare plakam var. Cidden böyle bir kural var mı ?

Şimdiden çok teşekkürler.

fussy
18-08-2017, 11:54
MErhaba,

Bodrum Tüv istasyonunda önde kare plaka olan araçları muayneden bırakıyorlar. Ve bu bırakılan araç eski model tahmini 85 model cj5 jip.

Şimdi benimde muayne tarihim geldi aynı aracın 67 model olanı var. ve önde kare plakam var. Cidden böyle bir kural var mı ?

Şimdiden çok teşekkürler.

Selam,
App plakalardan bırakma durumu mevcut. Öyle bir durum olmuş olabilir. Plakada delik harfler arası vida varsa bırakıyorlar. Karede kalma sözkonusudur bu koşullarda olabilir.

SULTANOGLU
18-08-2017, 11:57
Selam,
App plakalardan bırakma durumu mevcut. Öyle bir durum olmuş olabilir. Plakada delik harfler arası vida varsa bırakıyorlar. Karede kalma sözkonusudur bu koşullarda olabilir.

Değişen plakayı gördüm, app değil bildiğiniz orjinal mavi TR li adamın yıllardan beri kullandığı plakasıydı. Tüv den geçememe sebebi olarak ise Plakanın Kare olması denmiş. Önde kare plaka yasak denmiş ve bildiğiniz şu an bodrumda önde kare plakası olan herkes dikdörtgen yaptırıyor.

Bu kurallar ksımında önde ve arkada bulunması gereken plaka şekli gibi bir ibare var mı ? ben böyle bir şey ile karşılaştığımda nasıl bir yol izlemeliyim :( çok soru sordum kusura bakmayın.

SULTANOGLU
18-08-2017, 12:04
Sanırım sıkıntı bu Şöyle bişey yazıyor plaka yönetmeliğinde.

2) (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon, çekici ve otobüslerde ön plaka 11x52, arka plaka 11x52 veya 21x32 santimetre; plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15x30 santimetre,
en ve boyda olur

Baktığım sayfa burası. Dorduncu Bolum - Tescil Plakaları ( Md : 53 - 59 ) | TUGEM Eğitim ve Danışmanlık (https://www.tugem.com.tr/mevzuat?mlid=2515)

ahmetgurlek
18-08-2017, 13:26
arkadaşlar kare plakalarla ilgili durum şu: çarşamba günü bmw 3.20 aracımı muayeneye soktum. arka plakası orjinal kare, mühürlü ve mavi tr'li, sonradan yapılmış hiç bir şey yok. ancak devletimiz ne hikmetse yönetmelikte bir değişiklik yapmış ve artık kendi verdiği plakayı muayeneden geçirtmiyor. benim plakada 06 ile FF arasında kısa çizgi vardı, ondan kaynaklanmış olabilir diye düşündüm. gittim bildiğiniz uzun plaka yazdırdım ve öyle geçtim. ancak yeni basılan kare plakalar yönetmelikteki standartlara uygunsa onlarla da geçilebilir muayeneden.

MTZ
18-08-2017, 13:47

Surucunun gorus alanina girmeyen catlaklarida birakiyorlarmi?

Gko
18-08-2017, 14:30

Vagcom ile gündüz farları ile beraber stopları da açtırmak istiyodum ama muayene de sıkıntı çıkarıyorlar diye bişey okudum doğru mudur?

fussy
19-08-2017, 07:56
Değişen plakayı gördüm, app değil bildiğiniz orjinal mavi TR li adamın yıllardan beri kullandığı plakasıydı. Tüv den geçememe sebebi olarak ise Plakanın Kare olması denmiş. Önde kare plaka yasak denmiş ve bildiğiniz şu an bodrumda önde kare plakası olan herkes dikdörtgen yaptırıyor.

Bu kurallar ksımında önde ve arkada bulunması gereken plaka şekli gibi bir ibare var mı ? ben böyle bir şey ile karşılaştığımda nasıl bir yol izlemeliyim :( çok soru sordum kusura bakmayın.

arkadaşlar kare plakalarla ilgili durum şu: çarşamba günü bmw 3.20 aracımı muayeneye soktum. arka plakası orjinal kare, mühürlü ve mavi tr'li, sonradan yapılmış hiç bir şey yok. ancak devletimiz ne hikmetse yönetmelikte bir değişiklik yapmış ve artık kendi verdiği plakayı muayeneden geçirtmiyor. benim plakada 06 ile FF arasında kısa çizgi vardı, ondan kaynaklanmış olabilir diye düşündüm. gittim bildiğiniz uzun plaka yazdırdım ve öyle geçtim. ancak yeni basılan kare plakalar yönetmelikteki standartlara uygunsa onlarla da geçilebilir muayeneden.
Standartlara uygun olan mimarsinanda geçiyor Bodrum'da kalıyor demekki. Açıkçası şaşırdım oralara özel bir uygulama demekki biraz keyfi olabilir. Araştırıp geçen farklı bir istasyon varsa oraya yonelebilirsiniz.

Surucunun gorus alanina girmeyen catlaklarida birakiyorlarmi?
Ön camda herhangi bir çatlak kalma sebebi.

Vagcom ile gündüz farları ile beraber stopları da açtırmak istiyodum ama muayene de sıkıntı çıkarıyorlar diye bişey okudum doğru mudur?
Bu tarz bir olayla karşılaşmadım o yüzden yorum yapamicam kardeşim 😊

SULTANOGLU
19-08-2017, 10:06
fussy cok tesekkurler cevaplar icin.

Cgungor
19-08-2017, 10:19
kat iptali yaparken katın içinden boru geçirsek yalancı kat ile geçebilir miyiz ?

free-hifi
19-08-2017, 10:24
kapı içindeki lastik ebadına hangi istasyonlar bakıyor :)

individual
19-08-2017, 11:17

Benim jantlar önceden 16 FRjantıydı.Sonradan ben cupra 17 jant taktım.

Yanlız benim arabada 17 jant bilgiside vardı opsiyon 17 ile geliyordu.

Geçenlerde hadımköyde muayene girdim kontrol ettiler.

Gerçi yanımdaki aracın lastikleri baya inikti oda geçti muayeneden anlamadım bu işi.

fussy
19-08-2017, 11:18
kat iptali yaparken katın içinden boru geçirsek yalancı kat ile geçebilir miyiz ?
Katın dışında işlem kaynak olduğu belli olmazsa sıkıntı yaşamazsınız

Pek bakan yok 😊 yeterki lastik camurluga davlumbaza surtmesin.

axcel
19-08-2017, 11:22

egzoz emİsyon deĞerİnde İse yanİ pulunuzu almiŞ İsenİz katalİzÖre bakmazlar ben daha Önce katalİzÖr olmadan Şekİlde araÇ geÇİrdİm marmarİs tÜv de..

Cgungor
19-08-2017, 13:09
fussy teşekkür ederim abi.

SekoLive
19-08-2017, 13:13
Pek bakan yok �� yeterki lastik camurluga davlumbaza surtmesin.

vasıfsızın birine denk geldik. herşey nizamiyken dikkat etmiş beyefendi...

3 günüme ve 200tl parama sebep oldu.

free-hifi
19-08-2017, 13:46

Sanırım bazı araçları artık es geçecek abisi :)

fussy
19-08-2017, 18:51

Ooo üzücü durum kardeşim. İstasyon araştırıp seçin gideceğiniz zaman belli olmuyor bunların sağı solu

bahadırtelli
20-08-2017, 04:50
Benim aracinda muaynesi gelmis.
Aracta eksoz yay seritler vs bi ton sey var. Bunlar varken gecirecek arkadas var midir :)

Cgungor
26-08-2017, 10:22
fussy
abi araçta amerikan park + mercekli xenon far + sanırım halojen beyaz sis farı mevcut bunlar bi sorun çıkarır mı?
Katalizör iptali ve komple düz boru var sondaki varexi söküp sadece orjinal son susturucuyu taksak geçer miyiz?
katalizör iptal fakat egzoz pulunu alsak muayenede sıkıntı olur mu yine de?
Son olarak coiloverları aracın orjinal yüksekliğine mi ayarlamalıyız, basık kalsa sıkıntı çıkarır mı ?

Cgungor
26-08-2017, 10:27
fussy
abi araçta amerikan park + mercekli xenon far + sanırım halojen beyaz sis farı mevcut bunlar bi sorun çıkarır mı?
Katalizör iptali ve komple düz boru var sondaki varexi söküp sadece orjinal son susturucuyu taksak geçer miyiz?
Son olarak coiloverları aracın orjinal yüksekliğine mi ayarlamalıyız, basık kalsa sıkıntı çıkarır mı ?

fussy
26-08-2017, 10:30

fussy

Senin araba baya sıkıntı Kardeşim �� birisine denk gelip kalma ihtimalin yüksek. Amerkan sıkıntı değil sinyalin yandığı sürece. Zenon mercek olduğundan geçerli. Ampul de sıkıntı yok zaten.
Kat iptali aracın altına girildiğinde dirsekte kaynak falan yoksa geçer. Egzoz pulunu dışarda al tuvden alma. Son susturucu şart.
Araç normal yükseklikte olsun basikta capraza alırlar sıkıntı yaşarsın.

Cgungor
26-08-2017, 10:37
Senin araba baya sıkıntı Kardeşim �� birisine denk gelip kalma ihtimalin yüksek. Amerkan sıkıntı değil sinyalin yandığı sürece. Zenon mercek olduğundan geçerli. Ampul de sıkıntı yok zaten.
Kat iptali aracın altına girildiğinde dirsekte kaynak falan yoksa geçer. Egzoz pulunu dışarda al tuvden alma. Son susturucu şart.
Araç normal yükseklikte olsun basikta capraza alırlar sıkıntı yaşarsın.

abi şuan için aracın altına bakacak fırsatım yok gözümün önüne getirebilsem kaynak var mı yok mu söylerdim ama kat iptali yapılırken hafif tüp görünümlü bir boru kaynatılmıştı belki kurtarırsa ordan kurtarır diye düşünüyorum (yersen) :D Pulu zaten dışardan alıcam abi onda sıkıntı yok. Gitmeden önce de coilleri biraz kaldırırız artık napalım. Eğer far grubu sıkıntı çıkarmazsa dediğin gibi amerikan parklar xenonlar falan umarım geçer çünkü xenon olan araçta far yıkama olmak zorunda diye bişey duymuştum ondan sordum. Bide amerikan parkları söken arkadaşlarımız da var tereddütte kaldım biraz :)

Grimlord
26-08-2017, 11:55
Amerikan parktan kalmıştım ben, ön farlardakileri sökmüştüm ancak yan çamurluk sinyalleri yanmaya devam ediyormuş :D O kadar rica ettim ancak bıraktı muayeneden. Bence o riski alma. Söktür amerikanları

bahadırtelli
26-08-2017, 12:23
Vanali eksozlar muayeneden gecer mi

Cgungor
26-08-2017, 12:46
Amerikan parktan kalmıştım ben, ön farlardakileri sökmüştüm ancak yan çamurluk sinyalleri yanmaya devam ediyormuş :D O kadar rica ettim ancak bıraktı muayeneden. Bence o riski alma. Söktür amerikanları

kimisi bırakıyor amerikan parktan kimisi geçiyor ben valla anlamadım bu işi abi. katalizor ve far grubu biraz tedirgin ediyor.

fussy
26-08-2017, 16:16
abi şuan için aracın altına bakacak fırsatım yok gözümün önüne getirebilsem kaynak var mı yok mu söylerdim ama kat iptali yapılırken hafif tüp görünümlü bir boru kaynatılmıştı belki kurtarırsa ordan kurtarır diye düşünüyorum (yersen) :D Pulu zaten dışardan alıcam abi onda sıkıntı yok. Gitmeden önce de coilleri biraz kaldırırız artık napalım. Eğer far grubu sıkıntı çıkarmazsa dediğin gibi amerikan parklar xenonlar falan umarım geçer çünkü xenon olan araçta far yıkama olmak zorunda diye bişey duymuştum ondan sordum. Bide amerikan parkları söken arkadaşlarımız da var tereddütte kaldım biraz :)

zenonlarını sök sarı ampül tak en temizi. amerikana da iyice bak sinyal vermede sıkıntı yapmıyorsa yanlarda yanıp sönüyorsa, geçer. ama garanti olsun diyosan sök öyle git kardeşim.
vanalı egzoz muayeneden kalabilir. altına girince teşkilatı çözerse

free-hifi
26-08-2017, 19:56

Seko hknd diye biri yorumumu beğenmemis sanırım tüv deki eleman :)

HKND
26-08-2017, 20:27
Seko hknd diye biri yorumumu beğenmemis sanırım tüv deki eleman :)

Telefonun azizliği farkında bile değilim, siz yazınca gördüm.

free-hifi
26-08-2017, 20:39
Telefonun azizliği farkında bile değilim, siz yazınca gördüm.

Sorun yok o zaman :)

WooX
27-08-2017, 00:07
Son sustrucu yok aracımda kat ve orta yerinde muaynede sorun olurmu ?

exvitermini
27-08-2017, 12:47
son susturucu nun olmaması agır kusur

Durango
27-08-2017, 14:45
Aracıma High Flow Cat takıcam, komple iptal değil sadece yüksek geçirgen olanı ile değişicem. Geçer mş muayneden?

4rd4
28-08-2017, 07:16
Cumartesi günü muayeneye girdi aracım. Araç füme renk tavan parlak siyah kaplıydı, ön farlarda uzunlarda led vardı ve sisler sarı renk idi. Araçta önlerde custom coil var camlar film. Sorunsuz geçtim. :)

Nightfish
28-08-2017, 07:23
Geçtiğimiz Perşembe günü Ayvalık'ta muayeneye soktum aracı. Şansıma Çarşamba günü aracın sol aynası kırıldı, bantla tutturdum ve bu sebepten geçmez diyordum ama hafif kusur bile yazmadılar. Sabah 08:00'e randevu almıştım, 08:15'te muayene bitti. Hayatımda ilk kez bir aracımda far ayarına kusur yazılmadı.
Kısacası harika istasyonmuş, herkese tavsiye ederim :D

hndcrx
28-08-2017, 10:07
ön camda en ufak bir çatlak bile ağır kusur sayılacakmış.Ne yani benim aracımda yarım cm lik bir çatlak var yürümedi de yıllardır duruyor.
sırf o yüzden oem camı mı değiştircem:) muayenesiz gezmek iyidir :p

srkns
28-08-2017, 21:14
Anadolu yakası için istasyon tavsiye istemiştim, 26 Ağustos Cumartesi Pendik TUV'e gittim.
Xenon (mercek ve oto.yükseklik ayarı var), 5 cm yay, kat iptal, app plaka ile takılmadan geçtim.
Sabah 08.30 randevu aldım, total 7 dakikada çıktı araba, bir o kadar da evrak işlemleri sürdü.

lucky Jackal
02-12-2017, 18:02
arkadaşlar şöyle bir şey yapsam. katı söktürmeden egzos muaynesinden arabayı geçirsem, sonra kat. ı söküp downpipe taktırıp. yeni egzos pulumla beraber normal muayneye girsem. Normal muaynede esnasında dp yi görüp bırakma ihtimalleri var mı? yoksa egzosdan geçmiş diyip sallamama durumları olur mu?

Seven7
02-12-2017, 18:06
arkadaşlar şöyle bir şey yapsam. katı söktürmeden egzos muaynesinden arabayı geçirsem, sonra kat. ı söküp downpipe taktırıp. yeni egzos pulumla beraber normal muayneye girsem. Normal muaynede esnasında dp yi görüp bırakma ihtimalleri var mı? yoksa egzosdan geçmiş diyip sallamama durumları olur mu?

Aracın altına girdiğinde katalitik konvertörü görmesi gerekiyor fiziki olarak da, yoksa bırakıyor. O yüzden egzoz emisyonu yaptırmış olsanız da muayeneye girerken aracın üstünde bulunması gerekiyor.

Octane
02-12-2017, 19:07
Taban halısı olmaması, ya da kapı döşemelerinin olmaması muayeneyi etkiliyor mu? Arka koltuk var emniyet kemeri vs var.

dieselpower
02-12-2017, 19:14

dp düz borum vardı, son susturucu taktırdım öyle geçtim. pendikteki istasyona gittim muayene eden çocuk arabayı beğenmedi değil. bence güler yüzünü eksik etme sen :)

buzel
18-12-2017, 22:25
km göstergesi değişti bi önceki göstergeden daha düşük km sorun olurmu ?

dieselpower
18-12-2017, 22:33
km göstergesi değişti bi önceki göstergeden daha düşük km sorun olurmu ?

muhtemelen km düşürüldü diyecek muayene kağıdında.

Jön Türk
21-12-2017, 20:56
Selamlar Corsa C Silverline farının uzunlarında led kullanıyorum muayenede sorun olur mu ?

tdipower
24-12-2017, 23:05
önde kare plaka ile ilgili problem yaşayan oldu mu güncel durum nedir ?

Dynatech
24-12-2017, 23:47
Mühürlü olduğu sürece sorun olmuyor, ben mühürlü kare plaka ile geçtim ön arka..

tdipower
24-12-2017, 23:49
Mühürlü olduğu sürece sorun olmuyor, ben mühürlü kare plaka ile geçtim ön arka..

mühür var fakat pleksi plakalık üstünde kenarları kesik haliyle ondan dolayı sıkıntı olurmu diye düşünüyorum bir deneyelim şansımızı :)

marikan
17-03-2018, 19:42
Aracımda sonradan kendi yaptığım bixenon var. Ampulleri halojen ile değiştireceğim ama balastı farın arkasına sabitlemiştim. Balast yüzünden bırakırlar mı acaba?

CVK
17-03-2018, 20:04
Aracımda sonradan kendi yaptığım bixenon var. Ampulleri halojen ile değiştireceğim ama balastı farın arkasına sabitlemiştim. Balast yüzünden bırakırlar mı acaba?

Balast yüzünden sanmam bıraksın. Anlamaz bile ne olduğunu.

CVK
17-03-2018, 20:05
Sorarsa BEYİN de geç :D en sevdiğimiz laf herşeye beyin

Erdem K.
17-03-2018, 20:29
Arkadaşlar nereye soracağımı bilemedim
Hgs uygulaması ile PTT.den 2007model bir aracın km sorgulamasını yaptığımda sadece 2016 yılına ait bilgi geliyor?
Önceki muayenelerin görülmemesinin sebebi nedir bilen var mı?

berk34
12-07-2018, 09:45
Tüvtürk Muayene randevum 13 temmuz saat 8.30.. Egzoz muayenem 13 temmuz 2018 e kadar geçerli . Gitmeden egzoz muayenesine sokmam gerekli mi , yoksa son gün olduğu için yaptırmadan geçebilir miyim ?

Ormanci
12-07-2018, 10:11
Sıkıntı olabilir, riske atmaya gerek yok, yaptırın bence orada veya dışarıda.

i-vtec07
07-10-2018, 13:05
Arkadaşlar bişey sorucam aracım yarın satılıcak muhtemelen.

Muayane bitiş tarihi 08.10.2018 yarın bitiyo yani, satıs verebilirmiyim ? Alıcıyı mağdur etmek istemiyorum adam izmirden gelicek sonuçta.

207_TR
07-10-2018, 13:13
Hgs uygulaması ile PTT.den 2007model bir aracın km sorgulamasını yaptığımda sadece 2016 yılına ait bilgi geliyor?

Yıllarca muayenesiz gezmiş olma ihtimali var mı ?

i-vtec07
07-10-2018, 13:16
Arkadaşlar bişey sorucam aracım yarın satılıcak muhtemelen.

Muayane bitiş tarihi 08.10.2018 yarın bitiyo yani, satıs verebilirmiyim ? Alıcıyı mağdur etmek istemiyorum adam izmirden gelicek sonuçta.

Arka sayfada kalmış var mı bilen ?

ckrc
07-10-2018, 15:06

Plaka degil, sasiden sorgualama yapin.

wolkanku
02-11-2018, 12:39
arkadaşlar selamlar,

yarın aracımı sabah 9:15 de tuzla istasyonuna muayeneye sokuyorum. bilenlere sormak istediğim bir soru var.

aracım coiloverlı ve yere yakın, bu hafif kusur olarak gözüküyor.
far yıkamalar çalışmıyor, bu da hafif kusur olarak gözüküyor.

esas sorum;
aracın sol tarafında son susturucusu üzerinde egzos çıkışı, sağ tarafında ise orta susturucudan çıkış verilmiş şekilde , son susturucusuz bir sağ çıkış mevcut.
Bu egzos ile geçebilme ihtimalim var mıdır?

[RaCeR]
08-03-2019, 22:32
Arkadaşlar hayırlı geceler Tüvtürk ile yaşadığım sıkıntıyı siz yaşamayın diye buraya da yazayım dedim. 5 mart salı günü sabah 8.45de kurtköy muayne istasyonuna aracımı muayne için götürdüm. Sıra numara aldım paramı yatırdım ve sıramı bekledim. 3. Perona çağırdılar gittim aracım çalışır vaziyette yetkili arkadaşı bekledim. Arkadaş geldi şaşe numarasına baktı kaputu kapattı bindi araca. Fren testi için aracı içeri soktu. Ben görevli arkadaşa aracımın 4 çeker oldığunu ve fren testinde ayırmadığını belirttim ve aparatı getirmeyecek misin diye sordum. Bana ağızda bişiler geveledi ve fren testine soktu orada 2-3 kere stop ettirdikten sonra fren testinden çıktı ben de karşı tarafta aracımı beklemeye gittim. Bütün süreçlerden geçtikten sonra arabayı dışarı çıkardı araçın rolantisi bozulmuş stop edercesine çalışıyordu. Bana abi senin frenler biraz sert mi diye bir cümle kurdu anlam veremedim s3 olduğu için belki farklı gelmiştir vs diye düşündüm. Aracıma bir bindim fren pedalı taş kesilmiş devir sabit durmuyor. Birader dedim ben sana arabayı böyle teslim etmedim aracım düzgün çalışıyordu, sağlam aracı bozuk teslim ediyorsunuz dedim abi ben ne yapmış olabilir diyip hemen gitti bu arada arabayı da muayneden geçirdiler. Hemen karşıya çektim TÜVTÜRK’ü aradım sonra aracım hareket edecek halde olmadığı için sigorta şirketini arayıp çekici istedim. Aradan yarım saat sonra 2 yetkili arkadaş geldi biri motor kapıtunu açmamı istedi orada gerildik neyse çalışırtım arabayı stop etti hemen sonra tekrar çalıştırdım bir baktılar sonra kapattık zaten o sıra çekici gelmişti orasının idari müdür yardımcısı Gökhan bey telefonunu verdi vs bizi bilgilendirin dediler araç servise gitti. Asıl olay bundan sonra başlıyor. Bostancı Özelçide hep bakımlarını yaptırdığım için oraya götürdüm. Aracı indirdik bostancıda baktılar vakum hortumu çıkmış iyi dedim sevindim.Aracımı öğleden sonra çıkardım bostancıdan şirkeye gittm. Akşam iş çıkışı yolda gene devir dalgalanmaya başladı dedim herhalde vakum hatlarında sıkıntı var aykutla baktım gece soğuttuktan sonra arabayı bir iki hortum yerinden oynuyordu onları yerine taktık eve gittim. Aykutta ben vwtechde ismaile yarın gösteriyim oraya götürelim br baksınlar dedi. Çarşamba günü TÜVTÜRK’ten şikayetim üzerine aradılar. Güya kamera kayıtlarına bakmışlar ve aracım oraya geldğimde elektronik arazı varmış ve stop ediyormuş. Aracımın bozuk halde oraya gelemeyeceğini ve madem bozuktu nasıl muayneden geçtiğini sordum. O yetkili arkadaşın benim uyarımı dikkate almadığını aracımın 4 çeker olmasını belirttğim halde aparatı getirmedğini ve bu yüzden bozulduğunu belirttim. Kendi hatalarını benim üstüme atmaya çalıştıklarını ve birbirlerini koruduğunu belirttim. Onlar da artık bu süreçte istasyonla muhattap olmamı belirttiler. Neyse perşembe günü VWTECH’e götürdüm hasar patlayan fren hortumları,vakum hortumları olabilir dedik bir de haldexi kontrol etmelerini istedim. Kontrol neticesinde haldexin çalışmadığını tespit ettiler. Bu sabah bundan sonraki süreç için yetkililerle görüşmek içinTÜVTÜRK Kurtköy istasyonuna tekrar gittim. Gene gerginlik oldu çünkü hiçbirtürlü şuçlarını kabul etöediler halen üşengeçliklerini savunuyorlar fln en son biz size haber vericez diyip yolladılar. Bügün öğlen aradılar ve aracım orada bozulduktan sonra çekiciye bindirip servise götürdüğüm için hasarımı karşılayamıyorlarmış güya. Ben de beni bununla ilgili bilgilendirmediklerini ne telefonda ne orada yanıms gelip böyle birşey söylemediklerini belirterek tekrar şiksyette bulundum. Bana halen yok siz sinirliydiniz söylemedik diyorlar. Doğru aracımı bozdukları için mutlu olmam gerekiyordu. Bakalım ne olacak ben hakkımı sonuna kadar savunacam tüketici mahkemesi cimmer vs artık ne gerekiyorsa deneyececem. Size tavsiyem o aparatı getirmedikleri taktirde içeri girip adamı araçtan indirin.

Ozan Özer
09-03-2019, 11:58
Çok geçmiş olsun.Bu konu daha öncede Gündeme gelmişti.
Can sıkıcı bir durum gerçekten..ve arkada duran kimsede yok her zaman olduğu gibi.

Nameless34
20-05-2019, 22:57
arkadaşlar merhaba, aracım 91 model ve km ve devir saati çalışmıyor muayenede sorun çıkartır mı? Bir de üzerinde vanalı egzoz var ama vanası ve tertibatı üstte gizli kalıyor, önceki sahibi bu şekilde muayeneden geçtiğini söylemişti ama acaba sorun olur mu?

KOSEREN
21-05-2019, 00:09
;8555586']Arkadaşlar hayırlı geceler Tüvtürk ile yaşadığım sıkıntıyı siz yaşamayın diye buraya da yazayım dedim. 5 mart salı günü sabah 8.45de kurtköy muayne istasyonuna aracımı muayne için götürdüm. Sıra numara aldım paramı yatırdım ve sıramı bekledim. 3. Perona çağırdılar gittim aracım çalışır vaziyette yetkili arkadaşı bekledim. Arkadaş geldi şaşe numarasına baktı kaputu kapattı bindi araca. Fren testi için aracı içeri soktu. Ben görevli arkadaşa aracımın 4 çeker oldığunu ve fren testinde ayırmadığını belirttim ve aparatı getirmeyecek misin diye sordum. Bana ağızda bişiler geveledi ve fren testine soktu orada 2-3 kere stop ettirdikten sonra fren testinden çıktı ben de karşı tarafta aracımı beklemeye gittim. Bütün süreçlerden geçtikten sonra arabayı dışarı çıkardı araçın rolantisi bozulmuş stop edercesine çalışıyordu. Bana abi senin frenler biraz sert mi diye bir cümle kurdu anlam veremedim s3 olduğu için belki farklı gelmiştir vs diye düşündüm. Aracıma bir bindim fren pedalı taş kesilmiş devir sabit durmuyor. Birader dedim ben sana arabayı böyle teslim etmedim aracım düzgün çalışıyordu, sağlam aracı bozuk teslim ediyorsunuz dedim abi ben ne yapmış olabilir diyip hemen gitti bu arada arabayı da muayneden geçirdiler. Hemen karşıya çektim TÜVTÜRK’ü aradım sonra aracım hareket edecek halde olmadığı için sigorta şirketini arayıp çekici istedim. Aradan yarım saat sonra 2 yetkili arkadaş geldi biri motor kapıtunu açmamı istedi orada gerildik neyse çalışırtım arabayı stop etti hemen sonra tekrar çalıştırdım bir baktılar sonra kapattık zaten o sıra çekici gelmişti orasının idari müdür yardımcısı Gökhan bey telefonunu verdi vs bizi bilgilendirin dediler araç servise gitti. Asıl olay bundan sonra başlıyor. Bostancı Özelçide hep bakımlarını yaptırdığım için oraya götürdüm. Aracı indirdik bostancıda baktılar vakum hortumu çıkmış iyi dedim sevindim.Aracımı öğleden sonra çıkardım bostancıdan şirkeye gittm. Akşam iş çıkışı yolda gene devir dalgalanmaya başladı dedim herhalde vakum hatlarında sıkıntı var aykutla baktım gece soğuttuktan sonra arabayı bir iki hortum yerinden oynuyordu onları yerine taktık eve gittim. Aykutta ben vwtechde ismaile yarın gösteriyim oraya götürelim br baksınlar dedi. Çarşamba günü TÜVTÜRK’ten şikayetim üzerine aradılar. Güya kamera kayıtlarına bakmışlar ve aracım oraya geldğimde elektronik arazı varmış ve stop ediyormuş. Aracımın bozuk halde oraya gelemeyeceğini ve madem bozuktu nasıl muayneden geçtiğini sordum. O yetkili arkadaşın benim uyarımı dikkate almadığını aracımın 4 çeker olmasını belirttğim halde aparatı getirmedğini ve bu yüzden bozulduğunu belirttim. Kendi hatalarını benim üstüme atmaya çalıştıklarını ve birbirlerini koruduğunu belirttim. Onlar da artık bu süreçte istasyonla muhattap olmamı belirttiler. Neyse perşembe günü VWTECH’e götürdüm hasar patlayan fren hortumları,vakum hortumları olabilir dedik bir de haldexi kontrol etmelerini istedim. Kontrol neticesinde haldexin çalışmadığını tespit ettiler. Bu sabah bundan sonraki süreç için yetkililerle görüşmek içinTÜVTÜRK Kurtköy istasyonuna tekrar gittim. Gene gerginlik oldu çünkü hiçbirtürlü şuçlarını kabul etöediler halen üşengeçliklerini savunuyorlar fln en son biz size haber vericez diyip yolladılar. Bügün öğlen aradılar ve aracım orada bozulduktan sonra çekiciye bindirip servise götürdüğüm için hasarımı karşılayamıyorlarmış güya. Ben de beni bununla ilgili bilgilendirmediklerini ne telefonda ne orada yanıms gelip böyle birşey söylemediklerini belirterek tekrar şiksyette bulundum. Bana halen yok siz sinirliydiniz söylemedik diyorlar. Doğru aracımı bozdukları için mutlu olmam gerekiyordu. Bakalım ne olacak ben hakkımı sonuna kadar savunacam tüketici mahkemesi cimmer vs artık ne gerekiyorsa deneyececem. Size tavsiyem o aparatı getirmedikleri taktirde içeri girip adamı araçtan indirin.

Sonuç ne oldu?Umarız masrafı karşılamışlardır iş bilmezler..

srknzfr
21-05-2019, 07:10
geçen haftasonu kumandalı egsozdan kaldım. ağır kusurlu yazdılar. orjinale çevirip tekrar muayeneye gidicem.

fakat iyi sövdüm

denizhandinc
21-05-2019, 07:39
geçen haftasonu kumandalı egsozdan kaldım. ağır kusurlu yazdılar. orjinale çevirip tekrar muayeneye gidicem.

fakat iyi sövdüm

bu ürünlerden vergi alıp piyasada satması serbest ama kullanmak yassak kardesim

srknzfr
21-05-2019, 08:47

aynen öyle. kullanması yasaksa ülkeye de sokma

ama vergi tatlı geliyor tabi

CloudGrey
21-05-2019, 09:05
bi s2000imiz var üzarinde t1r egsoz var muayene mümkün değil sanıyorum , ancak böyle tanıdık vs bişey olması lazım.
yada oem egsoz bulmamız lazım.

tanıdık yada oem egsozu olan bilen varsa yardım edebilirmi.

[RaCeR]
21-05-2019, 11:45
Cimerden haber bekliyorum 2 aydır herhalde bana kacacak gibi masraf

ontheair
21-05-2019, 12:49

aynen öyle. kullanması yasaksa ülkeye de sokma

ama vergi tatlı geliyor tabi

Getirilen ürünler "Race use only" ise satmak ve takmak yasal. Trafiğe açık alanda kullanılması yasak.

Dynatech
21-05-2019, 13:22
bi s2000imiz var üzarinde t1r egsoz var muayene mümkün değil sanıyorum , ancak böyle tanıdık vs bişey olması lazım.
yada oem egsoz bulmamız lazım.

tanıdık yada oem egsozu olan bilen varsa yardım edebilirmi.

T1R in orj silenceri takılı olarak biz sorunsuz geçmiştik.

CloudGrey
21-05-2019, 13:30
T1R in orj silenceri takılı olarak biz sorunsuz geçmiştik.

yokki :D zamanında şafak kefeli beyden almıştık bize ucunu vermedi ya :D

mody
21-05-2019, 13:50
yokki :D zamanında şafak kefeli beyden almıştık bize ucunu vermedi ya :D

bak sen adama ya :)

silencer opsiyonel olduğu için sanırım almamış olabilir.

diğer taraftan silencer yapılabiliyor, ben HKS için İskender'e yaptırmıştım mesela, duruyor hala, uyarsa onu da verebilirim ben, ama uçtaki vida yeri denk gelmeyebilir.

CloudGrey
21-05-2019, 14:03
bak sen adama ya :)

silencer opsiyonel olduğu için sanırım almamış olabilir.

diğer taraftan silencer yapılabiliyor, ben HKS için İskender'e yaptırmıştım mesela, duruyor hala, uyarsa onu da verebilirim ben, ama uçtaki vida yeri denk gelmeyebilir.

şafak abi sen misin :D

madem yapılıyor , bizde ağlaya sızlaya iskender abide yaptıralım bida tane sürekli lazım oluyor.

imprezaWRC
21-05-2019, 14:06
;8555586']Arkadaşlar hayırlı geceler Tüvtürk ile yaşadığım sıkıntıyı siz yaşamayın diye buraya da yazayım dedim. 5 mart salı günü sabah 8.45de kurtköy muayne istasyonuna aracımı muayne için götürdüm. Sıra numara aldım paramı yatırdım ve sıramı bekledim. 3. Perona çağırdılar gittim aracım çalışır vaziyette yetkili arkadaşı bekledim. Arkadaş geldi şaşe numarasına baktı kaputu kapattı bindi araca. Fren testi için aracı içeri soktu. Ben görevli arkadaşa aracımın 4 çeker oldığunu ve fren testinde ayırmadığını belirttim ve aparatı getirmeyecek misin diye sordum. Bana ağızda bişiler geveledi ve fren testine soktu orada 2-3 kere stop ettirdikten sonra fren testinden çıktı ben de karşı tarafta aracımı beklemeye gittim. Bütün süreçlerden geçtikten sonra arabayı dışarı çıkardı araçın rolantisi bozulmuş stop edercesine çalışıyordu. Bana abi senin frenler biraz sert mi diye bir cümle kurdu anlam veremedim s3 olduğu için belki farklı gelmiştir vs diye düşündüm. Aracıma bir bindim fren pedalı taş kesilmiş devir sabit durmuyor. Birader dedim ben sana arabayı böyle teslim etmedim aracım düzgün çalışıyordu, sağlam aracı bozuk teslim ediyorsunuz dedim abi ben ne yapmış olabilir diyip hemen gitti bu arada arabayı da muayneden geçirdiler. Hemen karşıya çektim TÜVTÜRK’ü aradım sonra aracım hareket edecek halde olmadığı için sigorta şirketini arayıp çekici istedim. Aradan yarım saat sonra 2 yetkili arkadaş geldi biri motor kapıtunu açmamı istedi orada gerildik neyse çalışırtım arabayı stop etti hemen sonra tekrar çalıştırdım bir baktılar sonra kapattık zaten o sıra çekici gelmişti orasının idari müdür yardımcısı Gökhan bey telefonunu verdi vs bizi bilgilendirin dediler araç servise gitti. Asıl olay bundan sonra başlıyor. Bostancı Özelçide hep bakımlarını yaptırdığım için oraya götürdüm. Aracı indirdik bostancıda baktılar vakum hortumu çıkmış iyi dedim sevindim.Aracımı öğleden sonra çıkardım bostancıdan şirkeye gittm. Akşam iş çıkışı yolda gene devir dalgalanmaya başladı dedim herhalde vakum hatlarında sıkıntı var aykutla baktım gece soğuttuktan sonra arabayı bir iki hortum yerinden oynuyordu onları yerine taktık eve gittim. Aykutta ben vwtechde ismaile yarın gösteriyim oraya götürelim br baksınlar dedi. Çarşamba günü TÜVTÜRK’ten şikayetim üzerine aradılar. Güya kamera kayıtlarına bakmışlar ve aracım oraya geldğimde elektronik arazı varmış ve stop ediyormuş. Aracımın bozuk halde oraya gelemeyeceğini ve madem bozuktu nasıl muayneden geçtiğini sordum. O yetkili arkadaşın benim uyarımı dikkate almadığını aracımın 4 çeker olmasını belirttğim halde aparatı getirmedğini ve bu yüzden bozulduğunu belirttim. Kendi hatalarını benim üstüme atmaya çalıştıklarını ve birbirlerini koruduğunu belirttim. Onlar da artık bu süreçte istasyonla muhattap olmamı belirttiler. Neyse perşembe günü VWTECH’e götürdüm hasar patlayan fren hortumları,vakum hortumları olabilir dedik bir de haldexi kontrol etmelerini istedim. Kontrol neticesinde haldexin çalışmadığını tespit ettiler. Bu sabah bundan sonraki süreç için yetkililerle görüşmek içinTÜVTÜRK Kurtköy istasyonuna tekrar gittim. Gene gerginlik oldu çünkü hiçbirtürlü şuçlarını kabul etöediler halen üşengeçliklerini savunuyorlar fln en son biz size haber vericez diyip yolladılar. Bügün öğlen aradılar ve aracım orada bozulduktan sonra çekiciye bindirip servise götürdüğüm için hasarımı karşılayamıyorlarmış güya. Ben de beni bununla ilgili bilgilendirmediklerini ne telefonda ne orada yanıms gelip böyle birşey söylemediklerini belirterek tekrar şiksyette bulundum. Bana halen yok siz sinirliydiniz söylemedik diyorlar. Doğru aracımı bozdukları için mutlu olmam gerekiyordu. Bakalım ne olacak ben hakkımı sonuna kadar savunacam tüketici mahkemesi cimmer vs artık ne gerekiyorsa deneyececem. Size tavsiyem o aparatı getirmedikleri taktirde içeri girip adamı araçtan indirin.

Bu yazıyı şimdi gördüm, geçmiş olsun. Şu an kullandığım Subaru'yu geçen sene senin gittiğin muayene istasyonuna götürdüm, seyyar roller olmadan fren testini yaptırmam dedim. Yok efendim seyyar roller'a gerek yok, zaten ayırma yapıyor. Tamam birader zor durumda ayırma yapıyorda, sen 4çeker testi mi yapacaksın yoksa fren testi mi dedim hafiften gerginlik oldu ama ısrar edince bir tane form getirdiler aracı seyyar roller üzerine çıkardım aracımda hasar olursa sorumluluk bende tarzı bir yazıya zorla imza attırdılar. Sonuç, aracın 4 tekerleği de roller üzerine çıktı. Arka tekerlekler seyyar roller üzerindeyken vatandaş gaza bir tık fazla dokununca rollerlar peron dışına doğru hareket etti. Birşey olmadı ama böyle olacağını bende düşünmedim, direksiyondaki de düşünmedi öyle herkes benim gibi seyretti. Fakat makina tık demeden rollerdan indi ya herkes şok :) Çünkü işin en başında bir de abi rollerdan indiremeyiz tekerlekler boşa döner muhabbeti de oldu.

Bu arada, seyyar rollera gerek yok dediklerinde ya arıza olursa diye sorunca da şirket öder diye gevşek bir cevap veriyorlar.

mody
21-05-2019, 14:25
şafak abi sen misin :D

madem yapılıyor , bizde ağlaya sızlaya iskender abide yaptıralım bida tane sürekli lazım oluyor.

ad soyad yazdın zaten, TC no, adres falan da ver tam olsun :Deli: :D

Aynen yapar İskender abi :icon_tup:

CloudGrey
21-05-2019, 14:29
ad soyad yazdın zaten, TC no, adres falan da ver tam olsun :Deli: :D

Aynen yapar İskender abi :icon_tup:

ahahahah abi çok sağol :heyoo:

[RaCeR]
21-05-2019, 15:11
Bu yazıyı şimdi gördüm, geçmiş olsun. Şu an kullandığım Subaru'yu geçen sene senin gittiğin muayene istasyonuna götürdüm, seyyar roller olmadan fren testini yaptırmam dedim. Yok efendim seyyar roller'a gerek yok, zaten ayırma yapıyor. Tamam birader zor durumda ayırma yapıyorda, sen 4çeker testi mi yapacaksın yoksa fren testi mi dedim hafiften gerginlik oldu ama ısrar edince bir tane form getirdiler aracı seyyar roller üzerine çıkardım aracımda hasar olursa sorumluluk bende tarzı bir yazıya zorla imza attırdılar. Sonuç, aracın 4 tekerleği de roller üzerine çıktı. Arka tekerlekler seyyar roller üzerindeyken vatandaş gaza bir tık fazla dokununca rollerlar peron dışına doğru hareket etti. Birşey olmadı ama böyle olacağını bende düşünmedim, direksiyondaki de düşünmedi öyle herkes benim gibi seyretti. Fakat makina tık demeden rollerdan indi ya herkes şok :) Çünkü işin en başında bir de abi rollerdan indiremeyiz tekerlekler boşa döner muhabbeti de oldu.

Bu arada, seyyar rollera gerek yok dediklerinde ya arıza olursa diye sorunca da şirket öder diye gevşek bir cevap veriyorlar.

Abi *** ödemiyorlar güzel organize olmuşlar.Önce arabanız zaten bozuktu dediler, sonra yolda bozulsa daha mı iyiydi oldu, en sonunda da arabanızı bozduk ama biz bozduğumuzu test edemedik siz çekici ile aracı götürdünüz oldu. Cimer'e 9 martta başvurmuşum. 27 martta soruşturma başlatıldı diye cevap geldi ve daha ne arayan var ne soran. Geçen ben aradım, Cimer Ulaştırma Bakanlığına sevk ettiği için dedim orayı arayım. Aradım dediler ki size Cimer haber verecek tamam dedim. Cimeri aradım o da biz internetteki başvuruları göremiyoruz dedi Cumhurbaşlığı iletişime yönlendirdi. Onları da aradım ama ulaşamadım,ertesi gün bir daha aradım bu sefer eleman Cimer sizin şikayetinizi nereye yönlendirdiyse orayı arayacaksınız dedi suratıma kapattı. Loop bu şekilde işliyor kimse iş yapıyor herkes birbirine paslıyor olan vatandaşa oluyor. Şuan yeni dükkan vs onunla ilgileniyorum işlerimi yoluma sokayım arabamı ben yaptırırım napayım artık.

onursumer
21-05-2019, 15:32
sanırım bu muayene işinde en mantıklısı araç kamerası koyup full kaydetmesini sağlamak en azından teslim ederken soylediğinin ve aracın duzgun olduğunun ıspatı olur

Low-Rider
21-05-2019, 19:30
Cam tavanlı araçlarda çift renk vardır gibi bir hafif kusur çıkmış şimdi.

Bizim 500'ü muayeneye soktum geçen gün, böyle bir hafif kusur yazdılar.

Nameless34
28-05-2019, 14:00
Bir sorum daha var muayene ile ilgili, son zamanlarda orjinalinden farklı şu spor diyebileceğimiz direksiyonla muayeneye giren oldu mu? direksiyonun kornası takılıyordu sökmüştüm kaybolmuş orta plastiği yok haliyle bu şekilde olmaz, ucuz çakma momo lardan alıp takayım diyorum ama acaba muayene de sorun yaşar mıyım?

individual
28-05-2019, 14:48

Seat forumdan biri beyaz cam tavanlı leon'u var.Muayeneden kaldı.Araban cift renk demişler.

Gitmiş şikayet etmiş telefonla 2-3 hafta uğraştı sonra aynı istasyon tamam sorun yok geçer demiş arkadaş yeni demişler.

CloudGrey
28-05-2019, 14:50

saçmalık , meganın üstü cam tavan çift renk vs diye bişey demediler kusur yok.

Ben zaten muayenede kusursuz çıkan bir araba görmedim..sanki illa bi yerden bişey yazmak zorundalarmıdır nedir

golgeoyunu03
28-05-2019, 18:18

Okurken sinirlerim hopladı, umarım ucuz masrafla hallolur, şikayetleriniz de karşılıksız kalır.

iae
28-05-2019, 19:58
Ben geçen sene çift renk fiesta ile muayeneden kaldım; aracın teknik kataloğunda, faturasında vs hep ana rengi olan renk tek renk olarak geçiyordu, ruhsatı da tek renk olarak çıkarmış bayii normal olarak. Muayeneden kaldıktan sonra aracı aldığım bayii ford otosandan gerekli evrakları temin edip ruhsat değişikliğini gerçekleştirdi ve muayene işlemini tamamladık. Eğer cam tavanlı araçlara da aynı pürüzleri çıkarıyorlarsa şimdiden araç sahiplerine bol sabırlar dilerim. Tenteli cabrio araçlarda ruhsat renk durumu nasıl, bilen var mı?

dorukky
28-05-2019, 20:48
Bir sorum daha var muayene ile ilgili, son zamanlarda orjinalinden farklı şu spor diyebileceğimiz direksiyonla muayeneye giren oldu mu? direksiyonun kornası takılıyordu sökmüştüm kaybolmuş orta plastiği yok haliyle bu şekilde olmaz, ucuz çakma momo lardan alıp takayım diyorum ama acaba muayene de sorun yaşar mıyım?

Ben 1 ay once 200sx i silivrideki istasyona goturdum.Spor direksiyon ve spor gobek agir kusur olarak kaldim orjinal direksiyon taktim.Birde cok delikli jantlar hafif kusur daha once soranlar olmustu.

External wastegate cikisi agir kusur
on camda en ufak catlak ve tas izi agir kusur
suan kalipta yaptirdigim bunlar oldu

sasuta
29-05-2019, 00:04

Benim aracımda (Calibra) Opel Speedsterlerde çıkan orjinal fabrikasyon oem momo üretimi direksiyon takılıydı onda bile bıraktılar :D Dedim ki bu direksiyon orjinal neden bıraktınız, orjinal olabilir ama bu arabanın değil diye geçiştirdiler...

Alican
29-05-2019, 08:53
Ben 1 ay once 200sx i silivrideki istasyona goturdum.Spor direksiyon ve spor gobek agir kusur olarak kaldim orjinal direksiyon taktim.Birde cok delikli jantlar hafif kusur daha once soranlar olmustu.

External wastegate cikisi agir kusur
on camda en ufak catlak ve tas izi agir kusur
suan kalipta yaptirdigim bunlar oldu
External cikisi kaputtami sizin yoksa assagidami ?

golgeoyunu03
29-05-2019, 09:56
Okurken sinirlerim hopladı, umarım ucuz masrafla hallolur, şikayetleriniz de karşılıksız kalır.

şikayetleriniz karşılıksız kalır derken ne kadar uğraşırsanız uğraşın bir sonuç çıkmayacak anlamında demek istemiştim, yanlış anlaşılma oldu ise kusura bakmayın.

dorukky
29-05-2019, 12:02
External cikisi kaputtami sizin yoksa assagidami ?

Asagidaydi istasyonda dip gaz kesici vs yaptiklari icin vardiye amireri gelip araci inceledi ve downpipe in ordan egzoza baglanmasini istedi wastegate cikisinin

dorukky
29-05-2019, 12:05
bu arada bagaj amortisorleri agir kusur olmus sarkma yada dusme yaparsa birakiyolar.

Yedek lastik yangin tupu ilk yardim vs hafif kusur.

Plaka aydinlatmalari hic yoksa hafif kusur var ama yanmiyosa yada led ise agir kusur.

Yiğit G.
29-05-2019, 13:30
Asagidaydi istasyonda dip gaz kesici vs yaptiklari icin

istasyonda aracına dip gaz red line mı yaptılar ?

dorukky
29-05-2019, 13:40
istasyonda aracına dip gaz red line mı yaptılar ?

Evet malesef.Sikinti cikarir birakirlar diye bisey diyemedim hatta disarda araci teslim etmedende otoparkta 1 tur atip oyle getirdi.

icerdede 3 4 kere redline ve fren test rampasindan cikarkende patinaj felan cektirdi.Ama el mahkum olunca ses edemedim

Cimmeria
29-05-2019, 17:34
plakada vida varsa bırakıyorlar, taze taze kalıp geldim amk.
Yeni plaka bastırıp eskiyi söküp vidasız bir şekilde bantla silikonla bir şeyle yapıştırmak gerekiyor.

yakın zamanda gidecek ve plakası vidalı olan, deliği kapatmış olan varsa haberiniz olsun

ontheair
29-05-2019, 18:39
Yeni plaka bastırıp eskiyi söküp vidasız bir şekilde bantla silikonla bir şeyle yapıştırmak gerekiyor.

yakın zamanda gidecek ve plakası vidalı olan, deliği kapatmış olan varsa haberiniz olsun

Bir yıldan fazladır yapıyorlar bunu. Esasında doğru bir şey yapıyorlar. Adam sıfırın (0) ortasına vida atmış uzaktan bakıyorsun "8" gibi görünüyor. Ama vidasız olunca düşme ihtimali de yükseliyor. En temizi vida deliklerini standart yapacaklar, herkes oradan vida atacak. Atmak istemeyen de atmaz olur biter. Çok atla deve bir iş değil ama yapmak istemek lazım.

srkns
29-05-2019, 18:46
tek egzoz çıkışını sağ-sol olarak çiftli yaptık, kalma ihtimali nedir?
sadece aynı çapta boru ve kafa var, dizel araç ses vs yok.

Cimmeria
30-05-2019, 09:13
Bir yıldan fazladır yapıyorlar bunu. Esasında doğru bir şey yapıyorlar. Adam sıfırın (0) ortasına vida atmış uzaktan bakıyorsun "8" gibi görünüyor. Ama vidasız olunca düşme ihtimali de yükseliyor. En temizi vida deliklerini standart yapacaklar, herkes oradan vida atacak. Atmak istemeyen de atmaz olur biter. Çok atla deve bir iş değil ama yapmak istemek lazım.

bu tip durumlarda muayene için standartlar dökümanı yayınlamaları lazım, kaç senedir aynı plaka ile muayeneden geçiyorum, geçen sene değiştiyse koyarsın tüvtürkün dökümanlarına plakanızda vida olmayacak diye, çok zor bir şey değil.
Zaten sitede dökümanlar var muayeneye gelmeden önce şunları mutlaka kontrol edin diye.

Ama burası türkiye olduğu için, hiç birimizin zamanı kıymetli olmadığı için, hepimizin boş gezenin kalfası olduğumuz için ne olacak orda muayenede öğrenelim vida işini, çat çaksınlar ağır kusuru, yine işten izin al şöförler odasına git plaka bastırt, ustaya git adam gibi silikonla falan plakayı yapıştırt, tekrar randevu al tekrar git vs...

Ormanci
30-05-2019, 09:22
Plakada vida muhabbetini saçma salak bi şekilde uyguluyor bu arada sığırlar.

Yanlış hatırlamıyorsam Bakanlığın yayımladığı ilgili maddede, karakterlerin okunmasını engelleyecek-farklılaştıracak şekilde, veya sayı-harf grubu yerlerine vida atılması yasak gibi bi durum var. Yani 0'ın 8 gibi okunmasını sağlayacak şekilde gibi.

Ama bu mallar köşelere atılmış vidaları da ağır kusur olarak değerlendiriyor. Ulan gerizekalı beyinsizler, o vida plakanın okunmasını değiştiriyor veya engelliyor mu?

Ülkede mal çok olunca böyle oluyor maalesef.

PUMA
30-05-2019, 10:12
Airbag ışığı bir yanıp bir sönüyor muaynede var yakında baktırtadamadım ışık yanınca ağır kusurdan kalıyormu bilgisi olan varmı?

Low-Rider
30-05-2019, 10:32

Yanlış hatırlamıyorsam Bakanlığın yayımladığı ilgili maddede, karakterlerin okunmasını engelleyecek-farklılaştıracak şekilde, veya sayı-harf grubu yerlerine vida atılması yasak gibi bi durum var. Yani 0'ın 8 gibi okunmasını sağlayacak şekilde gibi.

Ama bu mallar köşelere atılmış vidaları da ağır kusur olarak değerlendiriyor. Ulan gerizekalı beyinsizler, o vida plakanın okunmasını değiştiriyor veya engelliyor mu?

Saçmalıklar var tabi sistemde ama bu tüv muhabbeti yüzünden piyasadaki bütün eski püskü yamuk yumuk silik plakalar yenilenmiş oluyor zamanı geldikçe.

Artık yollarda saçma salak delik deşik eskimiş plaka çok az görüyorum

wolkanku
30-05-2019, 10:45

yoklama macunu alın, vida deliğinin üstüne atın, ardından beyaz boya ya da nereye denk geliyorsa o renkle boyayın.
bu sene bu şekilde geçtim.

muayene istasyonunda plakadan kalan arkadaşım , beyaz sakızı arkadan deliğe yapıştırıp yarım saat sonra geçti :)

Ormanci
30-05-2019, 10:48
Eskimiş plaka ayrı, okunmuyorsa silikse falan zaten onu ayrıca değiştirtiyorlar da bu delik muhabbeti komik.

Delikleri doldurmayı da kabul etmiyorlardı normalde, isyan çıktı herhalde :)

TarikS
30-05-2019, 13:00

Ben hala aynı şekilde diye biliyorum, geçen sene ve birkaç ay önce etrafımdaki arabalara aynı şekilde davranılıyordu, köşelerdeki vidaları geçirip rakamların yakınındakiler kalıyordu

Cimmeria
30-05-2019, 13:21
Plakaları söküp vermemiş olsam foto çekerdim, vida rakamların ya da yazının üzerinde-içinde değil, boşluk bir yerde beyaz alanda.

Benim takıldığım nokta vidanın geçmemesi değil, olabilir, her zaman kanunlarda değişiklik olabilir, dediğiniz gibi eski plakaların değişmesi için bahane de olur.

Benim takıldığım nokta bunun bilgilendirilmesinin yapılmaması, ben bu tüvtürk denen kuruma 200 küsür lira veriyorum muayene için, madem böyle bir yasa değişikliği oldu koy kardeşim bunu sitene, koy o muyaneneye gelmeden önce dikkat etmeniz gerekenler dökümanına vs. Bilgi çağında bunu yapmaları 10 dakika sürüyor ama yapmıyor arkadaşlar ben buna ve bundan doalyı kaybettiğim vakte sinirleniyorum.

onursumer
30-05-2019, 13:29
tek egzoz çıkışını sağ-sol olarak çiftli yaptık, kalma ihtimali nedir?
sadece aynı çapta boru ve kafa var, dizel araç ses vs yok.

valla ben komple duz boru ile geçtim sadece on milltek vardı ne sese nede duz boruya bişey dediler ama tamamen şans genede

SekoLive
30-05-2019, 13:30
Plakaları söküp vermemiş olsam foto çekerdim, vida rakamların ya da yazının üzerinde-içinde değil, boşluk bir yerde beyaz alanda.

Benim takıldığım nokta vidanın geçmemesi değil, olabilir, her zaman kanunlarda değişiklik olabilir, dediğiniz gibi eski plakaların değişmesi için bahane de olur.

Benim takıldığım nokta bunun bilgilendirilmesinin yapılmaması, ben bu tüvtürk denen kuruma 200 küsür lira veriyorum muayene için, madem böyle bir yasa değişikliği oldu koy kardeşim bunu sitene, koy o muyaneneye gelmeden önce dikkat etmeniz gerekenler dökümanına vs. Bilgi çağında bunu yapmaları 10 dakika sürüyor ama yapmıyor arkadaşlar ben buna ve bundan doalyı kaybettiğim vakte sinirleniyorum.
kaç tl verdiniz plaka basımı için.

Ormanci
30-05-2019, 13:31

Evet o salaklar yayınlamıyor, Ulaştırma Bakanlığının sayfasına bakmak gerekiyor, onlar yayınlıyor hocam. Ben her muayeneden önce bakıyordum değişiklik var mı, ekstra bişey var mı diye...

Ormanci
30-05-2019, 13:33
Ben hala aynı şekilde diye biliyorum, geçen sene ve birkaç ay önce etrafımdaki arabalara aynı şekilde davranılıyordu, köşelerdeki vidaları geçirip rakamların yakınındakiler kalıyordu

Hocam geçen sene Mart gibi götürmüştüm muayeneye, sırf bu muhabbet yüzünden plakaları değiştirdim. O aralar kesinlikle geçirmiyorlardı köşelerdekileri de, doldurmayı falan da kabul etmiyorlardı. Hatta arkadaşlarım falan baya sövüp saymıştı. Dediğim gibi, herhalde isyan falan çıktı, geri adım attılar diye düşünüyorum :)

Dynatech
30-05-2019, 22:39
valla ben komple duz boru ile geçtim sadece on milltek vardı ne sese nede duz boruya bişey dediler ama tamamen şans genede

Kat olmadan geçebildiniz yani, gerçekten şanslıymışsınız.

Cimmeria
31-05-2019, 08:45
kaç tl verdiniz plaka basımı için.

43 tl verdim

SekoLive
31-05-2019, 09:16
43 tl verdim

günde en az 200 tane plaka değişimi çıkarsalar güzel para.

arda35
31-05-2019, 09:51
Plaka için anasayfada uyarı var.

https://www.tuvturk.com.tr/
Basın Bultenleri-TUVTURK Arac Muayene İstasyonları (https://www.tuvturk.com.tr/basin-bultenleri.aspx?url=basinbultenleri/standart-disi-plakalar-muayeneden-gecemeyecek.aspx)

''plaka üzerinde karakteri değiştirme potansiyeli olan çivi, vida gibi her türlü izinsiz müdahale ağır kusur olarak değerlendirilmektedir.''
Fakat bir süredir yapılan uygulamada, en ufak vida deliği bile olsa ağır kusur veriyorlar. Tamamen para koparmak için uygulanıyor yani. Tabii para Tüv'e değil haşmetli devletimize gidiyor.

CloudGrey
31-05-2019, 10:15
plakada hiçbir işlem yapamazsınız.
vidali ise kalır.
ben siyah çerçevesini tinerle silmiştim oda kaldı.

yeni plakayı bastırmak 21tl.
eski plakanızı yanınızda götürmek şart.

bu işin en güzeli bu plakalık ; Tuvturk Onaylı. Piyano Black Plakalık 2adet - n11.com (https://urun.n11.com/plaka-aksesuarlari/tuvturk-onayli-piyano-black-plakalik-2adet-P228108832?icid=990004_prudsys_nosearchresult&recId=jwbt5aix-bxv951g16jt-S.W_NOHIT.C.c37_a44-0ind0mh)
renkleride mevcut.
tırnaklarıda sağlam öyle kolay kolay sökülemiyor.

Kurtköy tüvturk baya tenha.
gecen cumartesi 4.30daki randevumuza gittik 6da işimiz bitmişti eksoz muayanesi ile beraber hemde.

ontheair
31-05-2019, 13:13
bu tip durumlarda muayene için standartlar dökümanı yayınlamaları lazım, kaç senedir aynı plaka ile muayeneden geçiyorum, geçen sene değiştiyse koyarsın tüvtürkün dökümanlarına plakanızda vida olmayacak diye, çok zor bir şey değil.
Zaten sitede dökümanlar var muayeneye gelmeden önce şunları mutlaka kontrol edin diye.

Ama burası türkiye olduğu için, hiç birimizin zamanı kıymetli olmadığı için, hepimizin boş gezenin kalfası olduğumuz için ne olacak orda muayenede öğrenelim vida işini, çat çaksınlar ağır kusuru, yine işten izin al şöförler odasına git plaka bastırt, ustaya git adam gibi silikonla falan plakayı yapıştırt, tekrar randevu al tekrar git vs...

Bu konuda kesinlikle haklısın. ne yazık ki siteyi güncellemeyi akıl edemiyorlar. Dünya para toplanıyor, tek kuruş harcanmıyor.

mikelazi
31-05-2019, 14:38
geçen c.tesi samandırada muayne oldum.

ön plaka sağ, sol üst köşeleri ve tam orta alttan vidalı.plakam VR ve alttaki vida tam R nin altındaydı.ordan bir yerden tornavida buldum vidayı söktüm.plakanın çevresindeki siyah çizgide yok bende.hertürlü kalırsın dediler.

motorno okunmuyor
sonradan cam filmi
plaka aydınlatması fonksiyonunu yerine getirmiyor
olarak kusurlu geçtim.

fren testinde ara gazı verip durdu.gazı bırakınca mufflerectomy sesi yankılanıyordu.sese takar dedim,şükürki kısa kesti

Ouz
31-05-2019, 15:58
Ben de pazartesi kurtköyden arka plakam 2 tarafından delik şekilde geçtim, ön plakam da ufak bi temastan dolayı bayağı bir yamuktu kimse bir şey demedi. Araba alçak diye kaldım, yükseltip tuzlaya gittim orda da kimse plakaya bir şey demedi. Amerikan park, turuncu gündüz farı, dumpvalve falan hiçbirine takılmadılar.

::ZaFeR::
31-05-2019, 16:05
Farklı lastik ebatından bırakıyorlardı bi ara ? O olay ne oldu ?

Ouz
31-05-2019, 16:08
Farklı lastik ebatından bırakıyorlardı bi ara ? O olay ne oldu ?

Benim aracı alçak görünce kontrol etti ebatları kapı içinden, farklı olsa büyük ihtimal o da sıkıntı çıkartacaktı.

denizhandinc
31-05-2019, 17:52
Ben de pazartesi kurtköyden arka plakam 2 tarafından delik şekilde geçtim, ön plakam da ufak bi temastan dolayı bayağı bir yamuktu kimse bir şey demedi. Araba alçak diye kaldım, yükseltip tuzlaya gittim orda da kimse plakaya bir şey demedi. Amerikan park, turuncu gündüz farı, dumpvalve falan hiçbirine takılmadılar.

bi sistem anca bu kadar farklı isler. bi istasyonda kalan digerinden geciyor ak :D

ermanozzy
16-06-2019, 12:57
Geçenlerde Minarsinan Tüvtürk istasyonunda muayeneye gittim ve ilk defa kaldım. Sağ ön lastik yönü tersmiş. İşgüzar lastikçi takarken iç-dış yönü ters takılmış ve 2 sene arabayı böyle sürmüşüm.

Bunun haricinde 6-7 tane de hafif kusur çıktı ve çok şaşırdım. Araç Audi A3. Sunroof önünde ve kapıların arasında piano black kaplama gibi birşey var. Araçta orjinal olmayankaplama var yazmış. Sağlık çantası, reflektör olmasına rağmen onları da yok yazmış. 5-6 farklı araba ile daha önce muayene yaptırdım, buna da ilk defe denk geldim. Tekrara giderken hepsini ön koltuğa koydum garanti olsun diye.

[RaCeR]
28-06-2019, 21:11
Bugün cimerden 3 ay sonra cevap geldi tezgah devam ediyor. Böyle şerefsizlik görmedim.
https://i.hizliresim.com/4pk6oJ.png (https://hizliresim.com/4pk6oJ)

https://i.hizliresim.com/JV4PJj.png (https://hizliresim.com/JV4PJj)

SinanAdalı
30-06-2019, 05:08
1 hafta önce çatalca istasyonunda muayeneye gittim. 2 sene öncede aynı yerde muayene oldu 5lik h&r yaylarla çapraza almışlardı ama geçmiştim. Muayeneye girerken kemerleri takıp yardım çanta kiti ve yangın tüpünü arka koltuğa koydum. 2 sene önce çapraza alınan araba bu sene hiç alınmadı. Ekstra olarak araç üzerindeki parça merakı ve nerden alındığı soruları geldi :)

CemBerk
30-06-2019, 11:21
Ben 5cm + kesik yay ile geçtim. Araç lifte alındığında ön yaylar takozlardan kurtuluyor ve elle hareket ettirilebiliyor. Muayene yapan arkadaşı izledim aracı lifte kaldırdı, yayları kırmızı görünce elleriyle bi yokladı ve yay yerinden çıktı bi bana baktı bi arabaya sonra indirdi liftten yanıma geldi far kontrolleri yapıldı ve hayırlı olsun 2 sene sonra görüşürüz dedi :D Ayrıca plakalarda vida delikleri vardı beyaz silikon ile o dertten de kurtuldum.

Benim anladığım kadarıyla muayene yapan arkadaşa yaklaşma biçimi çok etkiliyor. Tüm kemerleri taktım, kaputu açık bıraktım, lpg tankı kontrolü için bagajı ayarladım ve güleryüzlü yaklaştım sonuç başarılı :D

individual
11-07-2019, 13:08
Arkaşlar merhaba bir sorum olucak.

Bu ay sonu muaynem bitiyor.Normalde her seferinde hadımköy istasyonuna gidiyordum.

Bu sefer'de ordan randevu almak istediğimde listede görmedim.

Google'den baktığımda istasyon kapalı gözüküyordu (doğrumudur ?)

Bende onuncu yıl istasyonundan aldım.Bu istasyon hakkında bilgisi tecrübesi olan varmı ?

enes_srb
11-07-2019, 16:52
Arkaşlar merhaba bir sorum olucak.

Bu ay sonu muaynem bitiyor.Normalde her seferinde hadımköy istasyonuna gidiyordum.

Bu sefer'de ordan randevu almak istediğimde listede görmedim.

Google'den baktığımda istasyon kapalı gözüküyordu (doğrumudur ?)

Bende onuncu yıl istasyonundan aldım.Bu istasyon hakkında bilgisi tecrübesi olan varmı ?

sali gunu arkadasim gecti hafif basikti arabasi egzozu orjinalini takip goturdu

enes_srb
13-08-2019, 21:36
aracta sadece son iptal var gecer mi bi sansimi denesem mi acaba ?

halili
17-08-2019, 07:22
aracta sadece son iptal var gecer mi bi sansimi denesem mi acaba ?

kesin ve net geçmez 2 sene önce fiesta ya son susturucuyu iptal edip difüzöre göre düz boru ile sağ sol çıkışla bağlamışlar.İstasyonda farkettim.zamanım yoktu .ağır kusurla kaldı.

srkns
17-08-2019, 08:13
40mm yay ile son 2 muayenede sıkıntısız geçiyorum lastik jant 16" orijinal

astra h lip taktık kasislerde filan sürtüyor o da, sıkıntı olur mu? söküp mü gitsek kıl birine denk geliriz filan

enes_srb
17-08-2019, 08:49
40mm yay ile son 2 muayenede sıkıntısız geçiyorum lastik jant 16" orijinal

astra h lip taktık kasislerde filan sürtüyor o da, sıkıntı olur mu? söküp mü gitsek kıl birine denk geliriz filan

benim 17 jant orjinalı suan 18 onada laf ediyolar mı :D

Can1993
17-08-2019, 15:41
Kapı içindeki etiketi sökünce lastik ebatı farklı olsa bile uğrasamam diyip pas geçiyorlar :D

Araba lifte rahat cıktıgı sürece alçaklık konusunda da takmıorlar.
Son susturucu ve düz boru konusunda da personelin insiyatifi cok önemli.

Şile deki istasyon adına konusuyorum. Eray Yümsel bilir bir dünya araç geçirdik burdan. İstanbul içindekilere göre biraz olsun insiyatifliler plakada ki silikon dahil :D

EOZDAG
17-08-2019, 16:08
2-3 gün içinde aracımı Çorum Sungurlu'da muayeneye sokacağım, dün Samsun'dan Ankara'ya gelirken talihsizlik sonucu yüksek süratte sol ön lastiğim yarıldı. Haliyle bende yol üstü bulduğum ilk lastikçiden çıkma lastik taktırdım. Şimdi sorum şu; 3 lastiğim aynı ve dişleri yeterli fakat sol ön farklı marka ve eski yıl, dişleri de fena değil. Sizce geçermiyim, geçemezmiyim ? Yeni lastik alacağım ama jantlarla değiştirmek istediğim için az daha zamanı var.

sirhot
19-08-2019, 09:02
sol ön sis farım yanmıyor. Muayenede ağır kusurmudur ? yoksa problemsiz geçermiyim?

HKND
20-08-2019, 13:02
DPF iptalli araçla muayeneden geçiyor mu bilginiz var mı?

srkns
26-08-2019, 08:37
Geçtiğimiz cumartesi Haraççı-2 istasyonuna 17:30 randevu aldım (işten dolayı bu saati seçmek zorunda kaldım)
6 kanal aktif çalışıyor, 18:00 mesai bitiyor fakat içerdeki arabalar bitene kadar kalıyorlarmış.
Özellikle benden önce girecek araçlara baktım egzoz, yay vs muamele nasıl diye ama bir tane bile yoktu..

Sadece arka plakada iki kenar köşede vida deliği vardı (2 yıl önce de vardı), gitmeden macunla doldurup boyattım buna rağmen ağır kusur verdi
40mm yay ile son 2 muayenede hafif kusur dahi yazılmamıştı, araç yere çok yakın diye ön-arka şeklinde 2 hafif kusur verdi
Bagajda kabin bass ve anfi var tüm kablolar döşeme-trim altında izole, elektrik kablolarıyla ilgili bu yüzden hafif kusur verdi
Kat içi boş, k&n kutu içi filtre var hafiften bir ses var yok gibi, çift çıkış egzoz ucu vardı bol bol gazladı sesi dinledi hatta kesiciye kadar zorladı (araç dizel) geçti
Sesi tam kısıp kapattığım halde; açıp, radyodan cd ye geçip, tesisatı da açıp ortalığı inletti, rahatsız oldum ama kıllık yapmasın diye sesimi çıkartmadım
1 nolu kanaldaki top sakallı, kasılmaktan yürüyemeyen iyi aile çocuğu, buraya üye ise selam olsun!

ES353
26-08-2019, 08:45
sol ön sis farım yanmıyor. Muayenede ağır kusurmudur ? yoksa problemsiz geçermiyim?

Benim sislerin hiç biri yanmıyodu ( ön ve arka) hafif kusurla geçti