PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konut Kredisi Taksitini 1 Ay önden ödeme.

Ers
18-01-2016, 12:37
http://i.hizliresim.com/pBn1Ao.jpg

Kredi ödeme tarihim her ayın 17 si. maaşta 15 inde yattığı için 15 inde ödedim ve ödeme gününde 1 sonraki taksiti kontol edeyim dediğimde üstteki tablo çıktı karşıma.

Konut Kredisi taksiti mi;
tam 1 ay var iken öder isem 1545,93 (17 şubat yerine 17 ocakta ödersem)
29 gün var iken öder isem 1852,36 (17 şubat yerine 18 ocakta ödersem )
tam gününde öder isem 1865,35 (17 şubatta ödersem)

İnternet'te arattım ama durum karışık. yeni düzenleme falan deniyor. 1 gün bie önceden ödesen ceza gelir deniyor.

Bankada çalışan bu konulardan haberi olan var ise sormak istediğim şu.
1) 2 gün ödediğim de ceza gelir mi ?
2) 1 ay önden ödediğim de ceza gelir mi?
3) 1 defaya mahsus 2 taksit ödeyip her taksiti 1 ay önden yatırabilir miyim ? yatırır isem ne gibi bir durum çıkar ortaya.

blackjack
18-01-2016, 12:42
ilk defa böyle bir olay gördüm takip

Ers
18-01-2016, 12:43
daha önde baktığımda erken ödeme yapmak istedğimde. 1865 olan ödeme 1890 gibi cezalı çıkıyordu bakalım ne çıkcak.

dirk
18-01-2016, 12:44
benim bankam kredimi erken ödememe izin vermiyor ? yani taksit sırası ve tarihi gelince ödeme yapabiliyorum.

Ers
18-01-2016, 12:48
vakıf ın internet bankacılığından istediğim an ödeyebiliyorum.

Rstmania
18-01-2016, 12:53
Tecrübeye bağlı konuşayım. ;

15 Şubat taksitini 15 Ocaktan önce ödetmiyor benim bankalarım. Yani illa o ay ki vade ayına girmesi gerekiyor.

Ayrıca erken ödemede o ayki faizden miktar düşüşü yaşar. Yani taksiti önceden öderseniz taksit miktarınız düşer. Atıyorum 1800 lira yerine 1790 ödersiniz mesela.

Tabi benim kredilerim genelde Sabit taksitli krediler.

Aranel Ciryatan
18-01-2016, 12:55
erken ödeyince faiz düşer normalde arkadaşlar. Hatta kasım ayında bir karar alındı bunla ilgili. 2 gün bile erken ödesen 2 günün faizi düşer. sizde farklı bir durum var.

sparcoo
18-01-2016, 12:56
erken ödeme de ceza uygulandığını ilk kez duyuyorum. bu bankalar iyice şaşırdı. müşteriyi nasıl tongaya düşürürüm hesabındalar.
bu arada ben finansbank enpara kullanıyorum. istediğim kadar erken taksit ödeyebiliyorum , ayrıca erken ödediğim için ufak faiz indirimi yapıyor.

Ers
18-01-2016, 12:58
'ERKEN ÖDEMEDE İNDİRİM YAPILACAK'

Tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecek veya kredi borcunun tamamını ya da bir kısmını erken ödeyebilecek. Bu hallerde kredi veren faizin tamamının veya bir kısmının peşin olarak tahsil edildiği durumlar da dahil olmak üzere gerekli indirimi yapacak.

Kredi veren, faizin tamamının veya bir kısmının tüketiciden peşin olarak tahsil edildiği kredilerde, tüketicinin erken ödeme yapması halinde akdi faiz oranı üzerinden gerekli indirimi yapmak üzere bir sistem kurmakla yükümlü olacak.

Kredinin tamamının erken ödenmesi taksit tarihinde yapılıyorsa vadesi gelen taksit ödemesi ile birlikte geriye kalan taksit tutarları içerisindeki anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz, vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler tahsil edilecek.

21 Kasım 2015 kaynak:T (http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1156544-tuketici-kredilerinde-yeni-donem-basliyor)

Rstmania
18-01-2016, 12:59
Bu arada daha önceden mortgage erken kapamada %2 gibi bir tutar faiz uyguluyorlardı. Şimdiki durumunu bilmiyorum.

Vtec_2
18-01-2016, 13:00
Ne kadar erkenden odeme yaparsanız yapın bunu bazı bankalarda işleme almıyorlar ,para hesaba yapırılmıs olarak gozukuyor. Yapmıs oldugunuz erken odemeyi en yakın banka subesıne giderek bildirmeniz gerekiyor.

onursumer
18-01-2016, 13:00
neye gore belirleniyor tam bilmiyorum ama bazı bankalar sozleşmelerine ekliyor sanırım bu ceza olayını

normal şartlarda ozellikle ilk 2 sene taksitlerdeki faiz tutarı çok yüksek olduğundan tam 1 ay erken oderseniz ciddi fark eder diye tahmin ediyorum, bu olay bankalara gore farklı farklı değişiyor garip aslında

Ers
18-01-2016, 13:03
Tecrübeye bağlı konuşayım. ;

15 Şubat taksitini 15 Ocaktan önce ödetmiyor benim bankalarım. Yani illa o ay ki vade ayına girmesi gerekiyor.

Ayrıca erken ödemede o ayki faizden miktar düşüşü yaşar. Yani taksiti önceden öderseniz taksit miktarınız düşer. Atıyorum 1800 lira yerine 1790 ödersiniz mesela.

Tabi benim kredilerim genelde Sabit taksitli krediler.

Kredim sabit taksitli sürekli 2 gün önce ödüyorum ve 2 günlük 1,5 tl gibi bir indirim yapıyor. Ancak ilk defa 1 ay önceden baktım ve aradaki fark çok fazla olması bu konuyu araştırma ihtiyacı hissetmeme sebep oldu.

1 ay önceden ödemeyi denemedim açıkcası . ancak daha önce bir aydan fazla süre olduğunda sabit taksitimden daha fazla bir ücret gözüküyordu.

erken ödeyince faiz düşer normalde arkadaşlar. Hatta kasım ayında bir karar alındı bunla ilgili. 2 gün bile erken ödesen 2 günün faizi düşer. sizde farklı bir durum var.
onda sorun yok 2 günlük indirim düşüyor zaten. ancak 2 tl olan 2 günlük indirim, 29 gün iken 40-50 tl gibi oluyor ancak 30 gün olduğunda 330 lara fırlıyor indirim.

Ers
18-01-2016, 13:05
kredi ödemesinden ödeniyor zaten internet bankacılığından 1 senedir böyle ödüyorum. hiç bir şubeye bildirim yapmadım.

AliGizda
18-01-2016, 13:05
Bende bireysel ihtiyaç kredimi erkenden ödüyorum. Hatta önceki kredimi 1 ay önceden ödüyordum. Normalde atıyorum 1000 TL ödüyorsun 1 ay önceden ödersen hem 987 gibi bir şey ödüyorsun hemde bu 987 liranın büyük çoğunluğunu anaparadan düşüyor. Kredi puanı düşer falan demişlerdi ama ben ödediğim paraya bakarım diyip ben hep 1 ay sonraki taksidimi ödedim sonrasında bi düzenleme geldi ve normal taksidimden daha fazla çıktı sonra düzeldi :) Haala erken ödüyorum mesela.

Rstmania
18-01-2016, 13:07
Taksit bazında genelde faiz uygulaması yapılıyor. Büyük ihtimalle ana para ödemesi karşına çıkıyor. Ya da faiz o kadar etkiliyor.
1 aydan önce ödemelerde erken kapamaya girdiği için mortgage cezası uyguluyor olabilir.

Ers
18-01-2016, 13:12
Taksit bazında genelde faiz uygulaması yapılıyor. Büyük ihtimalle ana para ödemesi karşına çıkıyor. Ya da faiz o kadar etkiliyor.
1 aydan önce ödemelerde erken kapamaya girdiği için mortgage cezası uyguluyor olabilir.

ay dan önce ödediğimde fazla gözüküyordu ama artık gözükmüyor %20 gibi düşük bi ödeme çıkıyor , ana para miktarına denk geliyor mu bakayım.

Orhan
18-01-2016, 13:13
Ben işbankası ile çalışıyorum erken ödeyince faiz bir miktar düşüyor.
Bence mantıklı olanda bu.
Elimde param var ödüyorum kime ne yani anlamadım

Aranel Ciryatan
18-01-2016, 13:31
konu ilk okuyunca yanlış anlaşılıyor. 17.02.2016 da bu taksit ödenirse kaç olarak ödenecek onuda yazın. Konu karışıyor yoksa.

Evo34
18-01-2016, 13:31
Genel bir bilgi,
Konu kredilerinizde arada elinize geçen 5-10bin liraları ara ödeme (balon ödeme) şeklinde şubenizden ödeyin.
Göreceksiniz ki, vadeyi kısalttığı gibi, faiz miktarından da ciddi oranda düşüş gerçekleşecek.
Yani borç varken, bir yandan da yastık altına para atmak anlamlı değil, çünkü ara ödemede düşen faiz çok ciddi rakamları buluyor.

Aranel Ciryatan
18-01-2016, 13:32
düzeltme yazıyormuş ben telefon ekranında gözden kaçırmışım :D Yani düşüş olması çok normal 1 taksit önceden ödüyorsunuz ana paradan faiz kesiyor bu sefer.

arda35
18-01-2016, 13:44
Bazı bankalar taksit ödemeleri için dahi erken ödeme faizi alıyordu, fakat bddk tarafından yasaklandı diye biliyorum.

Konut kredilerini ise erken kapatırsanız komisyon ödenir. 36 aydan az kaldıysa, kapatma komisyonu %1. Tabii bu tamamını kapattığınız durumlarda geçerli. Sizinki muhtemelen sistem hatası olmuş.

Kadyr
18-01-2016, 13:49
bende önceden erken ödediğim hatta 2 kere ödediğim oluyordu yapıkredide internet bankacılığından.yalnız son 2 -3 aydır hiç bir şekilde erken ödeyemiyorum. sebebi nedir acaba.erken ödediğimde 3-5 tl indirim geliyordu

mur_84
18-01-2016, 14:02
En temizi parayı hesabına at zamanı gelince otomatik kendisi çeksin hesaptan..
Ben öyle yapıyorum bir problem yok çok şükür..

Ers
18-01-2016, 14:02
konuyu banka içinden personel arkadaşımla görüştüm.

ödeme ayına girmeden, faiz işletilemiyor muş sistemsel olarak.

1545,93 öder sin ama bir daha ki ödemende.
1865 olan ödemen 2100 gibi çıkar faizi ödeme ayına girince çift faiz yansıtır dedi....

konu şu yani ödeme ayına girmeden faiz yansıtılamıyor.

Ers
18-01-2016, 14:03
En temizi parayı hesabına at zamanı gelince otomatik kendisi çeksin hesaptan..
Ben öyle yapıyorum bir problem yok çok şükür..

Ben ne sormuşum sen ne cevap vermişsin. bizimde sıkıntımız yok çok şükür. faizi nasıl düşürürüz onun peşindeyiz.

G_TT_I
18-01-2016, 14:36
Aslında ev alınırken belli oranda nakit veriyorsun gerisi taksitleniyor, sen ilk seneler evin ana parasını ödüyorsun bitiyor, geri kalan paranın faizi yani bankanın aldığı hizmet tutarı, normalde sen borcunu erken kapatırsan aylık faiz işlenmeyeceğinden borç kapanmış oluyor ama son morkıç krizinde insanlar batmak yerine evini satıp kurtulmayı tercih etti bu vampirlerde para kazanamadı.
Şimdi kan çekme politikası krediyi alırken sözleşmede belirtiyor, erken kapatamazsın kapatırsan faizini faizi ile ödersin.

Bununla ilgili bir düzenleme geldi sanırım, varsa araştır bi an önce kurtul, yeniden yapılandırma yapıp yeni sözleşmende erken kapama olabilir böylece eline para geçtikce ödersin yada evini satma şansın olur.

ahmet3425
18-01-2016, 14:39
Sadece konut kredisinde gecerli bu 1 gun bile erken odersen cezayi geciriyor bankalar.

Ihtiyac yada arac kredilerinde ise aksine indirim uygulaniyor.

G_TT_I
18-01-2016, 14:46
Sadece konut kredisinde gecerli bu 1 gun bile erken odersen cezayi geciriyor bankalar.

Ihtiyac yada arac kredilerinde ise aksine indirim uygulaniyor.

Bir ara bizim normal kredilerde denediler, rotatif ödemelerim var 3/6 aylık ödeme periyodu ile alıyoruz şirkete, aylık ödemeli değil, onlarda bile erken kapama cezası uygulamak istediler, kredi çıkartırken sözleşmeyi kontrol etmekte fayda var.

kunteper
18-01-2016, 17:39
Akbank cep subesinden oduyorum, izin vermiyor 1 gun bile erken odemeye

Mutu
18-01-2016, 19:17
Benim de kredim ykbden. İnternet bankacılığı 1 gün önce dahi ödemek istesem kredi ödemesinin vadesi gelmemiştir diyor. Bilemedim. =)

fore
18-01-2016, 19:26
bende önceden erken ödediğim hatta 2 kere ödediğim oluyordu yapıkredide internet bankacılığından.yalnız son 2 -3 aydır hiç bir şekilde erken ödeyemiyorum. sebebi nedir acaba.erken ödediğimde 3-5 tl indirim geliyordu

YKB faizini kaybetmek istemiyor, erken ödemeyi iptal ettiler. Zaten online olarak 3 taksitten fazlası ödenmiyordu..

typh10
18-01-2016, 19:31
Bankalari savunmak icin yazmiyorum kimse yanlis anlamasin lakin yaptiklari uygulamanin aslinda bir nedeni var ;

Bankalar para basmaz,likidite icin sendikasyona girer, mevduat toplar pasif yaratir bilancosu icin. Ve bu borclanmalar ile asset yaratir, kredi verir. Kredi müsterisi taksidini erken kapadiginda, banka borclu oldugu kuruma/mevduat sahibine bizim müsteri krediyi kapatti kusura bakma artik parana ihtiyacimiz kalmadi diyemez.

Bunu engellemesi mümkün mü ? Tabi mümkün interbank para piyasasinda limiti olan bankalara plase edebilir kisa vade icin bir sekilde yönetilir kisa rotasyonlu islemler ile. Fakat konustugumuz para TL, bazi yillarda 12 ay icerisinde %30-%40 oraninda tahvil faizlerinde oynama oluyor. Banka da diyor ki yahu ne efor sarfedecem riski yönetmek icin erken kapamayi engelleyeyim, fixledigim faizi alayim yine fix oranla borclandigim mevduati ödeyebileyim mantik tamamen bu.

hondaperformans
18-01-2016, 19:48
bankalar size sattığı(kredi) paranın sizden aldığı faizi ile kazanır.
iki gün erken ödeme demek , bankanın sizden alamayacağı iki günlük fazi demektir ki bu da banka için kazanç kaybı demektir.
kredi anlaşma/sözleşmesinde erken kapatma ya da erken ödemede ceza faizi gibi birşey varsa bu onun farkı olabilir.
ya da sizin bir taksitiniz bir ay geriden ödeniyor olabilir.
yani ocakta yatırdığınız miktarın içinden ;
mesela yıllık hesap kullanım ücreti kestiyse ki bunun farkına varmamış olabilirsiniz. ödediğiniz rakam yetersiz olduğu için kredi taksiti ödenmez. bir sonraki ay yaptığınız ödemeden geçmiş ayı tamamlayarak ocak ayını şubatta fazla faizli ödersiniz. ve neticede şubat taksiti de marta sarkmış ve ekstra faize maruz kalmış olabilir. banka bundan birkaç ay nemalandıktan sonra sizin de genel kredi notunuz düşer ve banka size uyarı ihbarında bulunur.
bunu bizzat vakıfbankta seneler önce yaşadım.
sonuç olarak siz bence bankanıza gidin ve gerekli açıklamayı oradan alın. hatta dediğim gibi bir durum söz konusu ise askıda/boşlukta veya hiç kontrol etmediğiniz KREDİ HESABInızda bir önceki ayın yetersiz olduğu için ödenemeyen tutarı olabilir. askıda boşlukta derken tc kimlik numaranızdan da kontrol edin diyorum. para hesapta olmayabilir. bankalar bu parayı görmeyin diye askıda tutabilir. hesapta değil.

Yigit-Y
18-01-2016, 20:00
Bankanin işine gelmiyor erken ödemen erken kapatman nedeni belli :)

Subeden erken erken yatir makbuzlarini sakla internete cok güvenmeyin

Hükümetten sonraki en ib.e kurum bankalarin alayidir

Ers
18-01-2016, 20:40
İnternetten yatırınca makbuz kesiliyor, hepsinden çıktı alıyorum. Bide şubeye gitcez ödeme sene kaç göÜnüzü seviyim.

Ers
19-01-2016, 07:44
Konuyu özetle yim, çok karışmış kavramlar birbirine.

Erken taksit ödeme : ödeme ayına girince yapılan taksit ödemesi 1 aya kadar önceden izin veriyor sistem ve indirim yansıtıyor tabi bu indirim çok düşük 1800 lira sabit taksiti 29 gün önce yatırılır ise 15 tl indirim yapıyor cezası yok. (sanırım eskiden ceza kesiliyormuş tam emin değilim)

Erken Kapatma: bu krediyi komple kapatmak anlamına gelir. o günkü ana para değeri kadardır ve %2 veya %1 gibi erken kapatma cezası uygulanır.

Hepsinden sonra gelelim konu açmama sebep olan duruma. #25 te belirttim ama anlaşılır yazmamışım sanırım.

17.02.2015 tarihinden ödenecek olan 1865,35 tl olan taksit , 1545,93 olarak sistemde ödeme erkanında görünüyordu. bu tamamen o taksitin ana parası
ödeme planından baktım. neden böyle çıkıyor çünkü ana paraya taksit ayı girmeden sistem faiz yansıtmıyormuş. sistemden ödense bile ödeme ayına girince yine taksit yansıtılır ve o taksit ödendiği için bir sonraki taksitin üzerine ilave edilirmiş.

ödeme günü gelmeden ödemelerde ceza gelmiyor (12 aydır 2 gün erken ödüyorum).

sparcoo
19-01-2016, 08:35
Ben kredi çekeceğim zaman enpara şubesiz bankacılıktan kredi çekiyorum.dosya ve sigorta masrafı yok.anında hesabıma yatıyor, istediğim anda kapatabiliyorum krediyi.Anında faiz indirimi düşüyor. ne kadar kullandıysam parayı, o kadar faiz alıyor. takstitleri istediğin kadar erken ödeyebiliyorsun, onun da faiz indirimi düşüyor.Kısacası kredi ihtiyacınız için en parayı tavsiye ederim.Şubesiz bankacılık. Aklınızda bulunsun..

Evo34
19-01-2016, 08:38

Akbank cep subesinden oduyorum, izin vermiyor 1 gun bile erken odemeye

Benim de kredim ykbden. İnternet bankacılığı 1 gün önce dahi ödemek istesem kredi ödemesinin vadesi gelmemiştir diyor. Bilemedim. =)
Arakdaşlar,
Bankalarınızı arayıp ödeme kısmının aktif olmasını isteyiniz.
Bunun yasal hakkınız olduğunu ve aksi halde hakem heyetine gideceğinizi belirtin.
Garanti kapatmıştı, ben konuşup açtırdım. Şimdi 10-15 gün önceden ödeyebiliyorum.

ahmet3425
19-01-2016, 09:06
Ben kredi çekeceğim zaman enpara şubesiz bankacılıktan kredi çekiyorum.dosya ve sigorta masrafı yok.anında hesabıma yatıyor, istediğim anda kapatabiliyorum krediyi.Anında faiz indirimi düşüyor. ne kadar kullandıysam parayı, o kadar faiz alıyor. takstitleri istediğin kadar erken ödeyebiliyorsun, onun da faiz indirimi düşüyor.Kısacası kredi ihtiyacınız için en parayı tavsiye ederim.Şubesiz bankacılık. Aklınızda bulunsun..

Bahsi gecen konu konut kredisi. O dedigin siteden konut kredisi cekemessin. Kaldiki diger bankalar da konut kredisi disindaki kredilerin erken odemesinde yada kapatilmasjbda kullandigin kadar faiz aliyorlar.

Erdem K.
19-01-2016, 10:04
Erken Kapatma: bu krediyi komple kapatmak anlamına gelir. o günkü ana para değeri kadardır ve %2 veya %1 gibi erken kapatma cezası uygulanır.

Ara ödeme yapma veya krediyi erken kapatmada kesilen bu %2'lik cezanın yeni yıl itibariyle (yeni düzenleme ile) kesilmeyeceğini duymuştum. Güncel durumun belirttiğiniz şekilde olduğuna emin misiniz?

Sezgin
19-01-2016, 10:07
Ben Garanti'den 6 gün erken ödeme yapıyorum ama herhangi bir engel teşkil etmiyor ?

Ers
19-01-2016, 10:13
Ara ödeme yapma veya krediyi erken kapatmada kesilen bu %2'lik cezanın yeni yıl itibariyle (yeni düzenleme ile) kesilmeyeceğini duymuştum. Güncel durumun belirttiğiniz şekilde olduğuna emin misiniz?

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN
Kanun Numarası : 6502
Kabul Tarihi : 7/11/2013
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 28/11/2013 Sayı : 28835
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 54

Erken ödeme
MADDE 37 – (1) Tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut
finansmanı borcunun tamamını erken ödeyebilir. Bu hâllerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre
gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlüdür.
(2) Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla
ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme
tazminatı talep edilebilir. Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından
konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan
vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikis

yazan bu . birde ek oalrak 20.000 tl altı ise kalan borç erken ödeme ücreti alamaz gibi birşey var ama net birşey bulamadım.

Ers
19-01-2016, 10:17
TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN
Kanun Numarası : 6502

http://www.tuketici.gov.tr/source.cms.docs/etuketici.gov.tr.ce/docs/kanunmevzuat/6502.pdf

ahmet3425
19-01-2016, 17:16
Ben Garanti'den 6 gün erken ödeme yapıyorum ama herhangi bir engel teşkil etmiyor ?

Konut kredisini mi Her ay 6 gun erken oduyorsunuz ?