PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlik ve tecil hakkinda

Killah
19-01-2016, 13:48
Internette epey arastirdim fakat son care burdakilere sorayim dedim. 2015 Eylul ayinda okudugum universiteden baska bir universiteye gecmek icin Sutluce'deki askerlik subesinden tecil belgemi alip, ogrenci gozuktugum okuldan kaydimi sildirdikten sonra kazandigim diger universiteye kayit icin okula gittim ancak ilk ogretiminde 8 sene okudugum ozel bi okul olmasina ragmen anlayissizliklarindan oturu kayit yaptiramadim.

Digerinden de kaydimi sildirdigim icin acikta kalmis bulundum ve 2016 Aralik'ta biten tecilim de yanmis oldu. Mart ayindaki OSYS sinavina tekrar girip bu sene tekrardan kayit olacaktim fakat dun sabah subeden kagit gelmis, Subat'in ilk haftasina kadar yoklamaya gidip varsa ogrenci belgemi belgelememi aksi taktirde kacak durumuna dusecegim yaziyor. Bu durumda izlenmesi gereken yol nedir? Acaba sinava giris belgemle subeye gidip konusmam bir sey degistirir mi? Ya da sinav vb. isleri halledip (nereden baksaniz 6 ay) mi gitmek gerekir?

Pek bilgim yok bu konularla alakali, tesekkurler simdiden.

clioGT
19-01-2016, 13:50
yaştan dolayı eğer yoksa sıkıntın, sınava veya okula kayıt belgenle git hallolur. yaş fazlaysa bilemem:)

Killah
19-01-2016, 13:55
yaştan dolayı eğer yoksa sıkıntın, sınava veya okula kayıt belgenle git hallolur. yaş fazlaysa bilemem:)

91 kasim dogumluyum

suk3b3
19-01-2016, 13:57
bişey olmaz yoklama kaçağı görünürsün. kayıt yaptrdktan sonra belgeni götürürsün. üni. tecil belgesi istiyor mu bilmiyorm ama belki belli yaş üzerindekine istiyor olabilir

youssef
19-01-2016, 14:03
Anladığım kadarıyla ilk lisans eğitiminizdi bu ve siz bitirmeden kaydınızı sildirdiniz. Kayıt silindikten veya mezun olduktan bir süre sonra askeralma daire başkanlığına yazı gidiyor. Benim öyle olmuştu. Sanırım siz geçiş yapamadıktan sonra bir süre oyalandınız ve bu arada kaçak durumuna düştünüz.

Büyük ihtimal yeni kayıt yaptıracağınız üniversitede tecil belgesi isteyecek.

Bu durumda önce hangi üniversiteye kayıt olabileceğinizi öğrenip devamında bu durumu o üniversitenin öğrenci işlerine sormanız gerecek. Kayıt alırken nasıl bir prosedür uygulanacak diye.

Killah
19-01-2016, 14:26
Merak ettigim eger bu hafta gidip sinava giris belgemi gosterip kacak durumuna dusmemek adina erteleme istesem sonucu ne olur? Boyle bir sey mumkun mu?

Pamukkale universitesinin sitesinde bunlar yaziyor;

11) İki veya üç yıl süreli yüksek okullardan mezun olanlarla, öğrenim gördükleri fakülte ve yüksekokulları terk edip askerliklerine karar alınanlardan öğrenimlerine devam etmek isteyenlerin askere celp ve sevkleri istekleri halinde bir yıl tehir edilir.

12) 2-3 yıllık meslek yüksekokulu mezunları ile fakülte/yüksekokul terklerin askere sevkleri bir defa veya bir yıl süreyle tehir edilir. İkinci defa kayıt yaptırdıkları fakülte ve yüksekokuldan ayrılmaları halinde ise sevkleri tehir edilmez.

Baska bir sitede de bu yaziyor;

Yoklama kaçağı veya bakaya olmamak (sınava girdiği yılın celp dönemlerinden birinde bakaya kalanlar hariç) kaydıyla, o yıl ÖSYM sınavına katılacaklarını belgeleyenlerin sevkleri önce Ağustos celbine, daha sonra ÖSYS sınavını kazandığını (ÖSYM'ce belirlenen barajın üstünde puan alanlar) belgelemeleri halinde Kasım celbine kadar, meslek lisesi mezunu olarak yükseköğretim programlarına sınavsız kayıt yaptıracaklarını belgeleyenler ile uzman erbaş ve uzman jandarma yetiştirilmek üzere yapılan sınavlarda başarılı olduğunu belgeleyenlerin sevkleri ise Kasım celbine kadar tehir edilir.

crazydog
19-01-2016, 14:58
ÖSS ye giriceksen eğer öss başvurunu yap başvuru belgenle şubeye git muhtemelen ağustosa kadar tecil edecekler üniversiteyi kazanırsanda kayıt yaptırıp öğrenci belgenle gittiğin zaman tecilini uzatacaklar 30 yaşına kadar okuma hakkın var, bahsettiğim şekilde ben tecil ettirmiştim zamanında.

Killah
19-01-2016, 18:54
ÖSS ye giriceksen eğer öss başvurunu yap başvuru belgenle şubeye git muhtemelen ağustosa kadar tecil edecekler üniversiteyi kazanırsanda kayıt yaptırıp öğrenci belgenle gittiğin zaman tecilini uzatacaklar 30 yaşına kadar okuma hakkın var, bahsettiğim şekilde ben tecil ettirmiştim zamanında.

Esas merak ettigim buydu, bu hafta gidip neymis ne degilmis bakicam dilerim soylediginiz gibidir.. Tesekkurler.

VolkanA.
19-01-2016, 19:26
Geçen dönem liseden mezun oldum ve üniversiteye bu sene gitmedim.Yaşıtlarım bu sene askere gidiyor. Kaydım herhangi bir okulda yok o yüzden tecil ettirebilirmiyim yoklama gelebilir mi?