PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fahiş Zorunlu Trafik Sigortası Davalık Oldu

Sayfa : [1] 2 3

bahadirhan2023
20-01-2016, 08:53
Fahiş Zorunlu Trafik Sigortası Davalık Oldu
Yüksek oranlı zorunlu trafik sigortası zammını mahkemeye taşıyan Önder Gökçekaya adlı tüketici lehine karar verilmesi halinde, milyonlarca araç sahibi için emsal olacak.

Araç sahibi vatandaşların büyük tepkisine neden olan, yüksek oranlı zorunlu trafik sigortası zammı davalık oldu. Ankara Tüketici Mahkemesi'ne başvuran bir vatandaş, geçen yıl 304 TL olarak ödediği zorunlu trafik sigortası bedelinin 2016'da 704.79 TL'ye çıkarıldığını, bu artışın "haksız ve hukuka aykırı" olduğunu belirterek, zammın iptalini istedi. Ankara Nöbetçi Tüketici Mahkemesi'nde açılan davanın tarafı Önder Gökçekaya adına dilekçe veren avukatları Mehmet Ali Canlı ve Neziha Çorumlu, davalı sigorta şirketinin yaptığı zammın iptalini ve 2015 yılında müvekkilinden alınan 304.00 TL ile 2016'da ödediği 704.79 TL arasındaki farkın iade edilmesini talep etti.

"ENFLASYON ORANINDA ARTIRILMALI"

Dava dilekçesinde, zorunlu trafik sigortası bedeline yapılan zammın önceki yılın iki katından daha fazla olduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: "Sırf zorunlu trafik sigortası olduğu için tüketicilere bu şekilde miktarla sigorta prim ücreti çıkarılmıştır. Tüketici müvekkilin zorunlu olarak ödeme yapmak zorunda olduğu fahiş prim miktarının olması gereken miktarı, en fazla enflasyon göz önüne alınarak belirlenmelidir. Enflasyon oranı dahi yüzde 10 olmasına rağmen bu miktar dahi göz önüne alınmamıştır."

NEYE GÖRE PRİM ARTIRILDI?

Dilekçede, kasko sigorta bedelinin dahi zorunlu trafik sigorta bedelinin altında olduğu belirtilerek, tüketiciden fazla alınan 400 TL'lik bedelin iade edilmesi istendi. Mahkemenin şikâyetçi Önder Gökçekaya adlı tüketici lehine karar vermesi halinde, emsal niteliğinde olacak bu kararla milyonlarca araç sahibi mahkemenin yolunu tutacak. (Kaynak:Habertürk)

Berkan
20-01-2016, 08:57
benim araçta asagı yukarı üstteki gibi 300 liradan 650 liraya fırladı. helal olsun coktan yapılması gerekeni biri aptı inşallah olumlu birşey çıkar.

ibozum
20-01-2016, 09:00
Birilerinin bu soyguna dur demesi gerekiyordu.. Sigortacılar istediği gibi at koşturur oldular bu sene.. İnşallah biz tüketiciler lehine karar çıkar..

Merakla bekliyorum sonucu..

individual
20-01-2016, 09:01
Tamam emsal teşkil edicek'de şimdi her trafik sigortası yaptıran davamı açıcak.

Bir düzenleme gelmesi lazım.

K0213
20-01-2016, 09:03
Satmak için ilana koyduğum aracıma sigorta yaptırmadım.
geçen sene bile 610 lira gibi akla aykırı bir fiyat çıkarmışlardı, yinede ödedim ama bu sene 890 lira çıkınca yaptırmadım.

Bu ülkede zorunlu yenilenmesi gereken her türlü evraktan para isterler, çocuğun olur kimlik çıkartman gerekir para isterler, zorunlu tutulan bir çok şey var hepsine fahiş fiyat çekerler, her şeyi boş verin çalışırsın gelirinin %40'ını vergi ve sgk'ya ödersin birde çalışmadığın dönemler için seni zorunlu sigorta kapsamında borçlu çıkartırlar!

Kimse kusura bakmasın ama parsel parsel özelleştirdiler ve şimdi milleti peşkeş çekiyorlar!! başka bir açıklaması yok!!

b.ustaoglu
20-01-2016, 09:06
ben geçen yıl 2009 model ibizanın 560tl ye yaptırdığım sigortayı bu sene 2004 puntoya 1700tl ye yaptırdım. arada ütopik bi fark var. deyim değil gerçekten de dudağımda uçuk çıktı.

dirk
20-01-2016, 09:06
aracta kasko varken zorunlu trafik sigortası niye var :(

Ome_RS
20-01-2016, 09:11
aracta kasko varken zorunlu trafik sigortası niye var :(

Bakancık geçenlerde düzenleme yaparak bu konuyu değerlendireceklerini tek tip bir uygulamaya geçileceğini söyledi.
Ama düzenleme yapılana kadar soygun soygundur.

ahmet3425
20-01-2016, 09:11
Duzenleme yapiyorlarmis kaskosu olana sigorta sarti kosulmayacakmis vidi vidi.

Rec.O
20-01-2016, 09:17
2000 Model 1.4 is 1,150 tlye yaptırdım.. 1999 Model 1.4 is 1,250 tl ye yaptırdım en ucuz gerisini siz düşünün..

huseyinturk
20-01-2016, 09:24
Kasko karşı tarafı karşılıyor mu?

Çözümü çok kolay bulurlar bulmasınada, çözümü bulurken birilerinede rant sağlamaları lazım şuan ona çalışıyorlardır

mtahakorkmaz
20-01-2016, 09:32
bu konuyu görüğüm iy oldu bende aşırı müzdaribim bu konudan;
araç şirket aracı 2013 model peugeot 301 markalı aracımıza 2 gün önce trafik sigortası yaptırdım şok oldum 3.290 tl sigorta ücreti ödedim ve aynı araç dan 5 tane var en fazla ödediğimiz 700 küsür tl idi. neden bu kadar fazla çıktığını sorduğumda 3 adet kaza olduğunu ve en yüksek tutarının 1.200 tl olduğunu söylediler %20lik değere girdiği için fazla çıktı dediler hatta sigorta yapan firma bunun en fazla 1.000-1.500 tl arasında çıkacağının söyledi kazası olmasaydı ve bu aracın 3 adet kazasının biri karşı ödemeli 2 sinde bizim aracın sigortası tarafında yapılmış.
şimdi benim demi mahkemeye dava açmam lazım bu böyle nereye kadar gidecek şirketimiz kaza vs gibi şeylerde sigorta kasko geçmişide temizdir bu nasıl bi sistemdir. ne yapayım akıl verin bana :)

ozan gülle
20-01-2016, 09:37
Bakan açıklama yaptı ama kasko yaptırmayanları soymaya devam mı edecekler mesela ben kasko yaptırmıyorum

Berkan
20-01-2016, 09:40
neymiş o bakanın açıklaması ?

aslan
20-01-2016, 09:41
Ben aracı kasım ayında aldıgımda maphre sigorta 3 günlük bir indirime denk gelmişti ve 305tl ye yaptırdım

dirk
20-01-2016, 09:45
15 dakika önce sigortacım aradı :D 550 Lira 98Vti için para istedi yatıyor zaten abi yaptırma dedim. Bakttım olmuyor trafikten cekecem. 3 kuruşluk zevkimiz var içine ediliyor :/(

RottingChrist
20-01-2016, 09:53
diyelim kasko yaptırana sigorta şartı kalkacak. peki yıllardır hem sigorta hem kasko yaptıran vatandaşın verdiği paralar ne olacak. sigorta şirketleri vampir gibi insanları sömürüyor, insanlar isyan edince mi bakanlar el atma zahmetinde bulunuyor. osurmanın paralı olup *** tıpası satanların zengin olacağı günler yakındır.

Vlkn-fb
20-01-2016, 09:56
daha 2 gün önce malesef 1492 TL ödedim. malesef kaza yada pert bir durumumda yok

tylan
20-01-2016, 10:23
Daha yeni çekme belgeli 2000 model şahin aldım çekme belgeden trafıge cıkacak diye 2000 tl sıgorta fiyatı cıktı bırak dedim cıkarmıcam plaka milaka böyle satıcam resmen gondikliyorlar

individual
20-01-2016, 10:29
Yahu bu fiyatlar neye göre çıkıyor.

Yaş desen 30 yaş üstü kaza yok yinede yüksek çıkıyor.Neye göre hesaplıyorlar.

Kadyr
20-01-2016, 10:30
Kazasi olmayan adam icin artmasi buyuk haksizlik kaza yapana arttir tamam eyvallah hem adam akilli araba kullanirlar belki

Arenimo
20-01-2016, 10:35
anlamsız i şeytan kulağına 10 yıldır sigortamı hiç bodurmamama rağmen M3 e 892 lira çıktı en ucuz bu da , yaşım 30 bu ne gereksiz iştir arkadaş

sword
20-01-2016, 10:36
bide habelerde hep 300den 500 e cıkanlar gösteriyorlar asıl sizinde ödediğiniz gibi 1000+ cıkan ödeyen bi dunya insan var

34btr1907
20-01-2016, 10:39
memleketın basında adammı varda sırketler adam gıbı davransın ınsana, tuttugunu dudukleme pesınde herkes , yargıdan da cok bı halt beklemeyın sız olsanız sızde gecırırsınız sahtekarlıgın adı tıcaret olmus , sıfırmala pesınde olan bı baş ın ayakları nıye skmesın vatandası ?

34btr1907
20-01-2016, 10:40
1100 gecen sene 2300 bu sene ödedim , tıcarı olmasa ödemezdım ama yolda olmak zorunda araç hal böyle oluncada gel kucaga normal,mustehak hatta.

Cihan9
20-01-2016, 10:42
ben ucuza yaptırdım 97 model broadway. araç 12 yıldır bizde geçmişi temiz babamın hasar kaydı deği en son cezası bile 2002de kemerden 130 tl ye yaptırdıgımız sigorta 270 tl oldu. %100 üzerinde zam. hasar yok ceza yok yaş 45. neye göre nasıl hesaplanıyor anlamak güç.

ozans
20-01-2016, 10:50
Cidden düşündürücü bu sigorta işi. Tamam, yaptırmak zorunlu olduğundan dayıyorlar rakkamı diyoruz da, bir yandan da serbest piyasa var. Çok çok büyük kar marjları varsa, biraz karından düşen bütün piyasayı götürebilir. Ya cidden karlılık için çekmeleri gereken fiyat bu (sanmıyorum), ya da bütün sigorta şirketleri birleşip fiyat sabitliyorlar, bu da yasal değil.

Bu abartı zamların önüne geçmek için firmaların trafik sigortasından karlılığının araştırılıp, ortada gizli bir fiyat sabitleme olup olmadığı araştırılmalı.

kelalper
20-01-2016, 10:56
arkadaş reel enflasyon %10 değil ki. sigorta şirketleri hesaplama yaparken soba borusunu pinpon topunu yıkanma süngerine göre hesaplanmış enflasyon değerlerini değil otomobil piyasasındaki enflasyona göre değer belirliyor. Arabaların yedek parça fiyatlarıda uçmuş durumda. Maaş alırken enflasyon %10 değil ama diye bağırıp sinir oluyorsunuz ya bu da aynı hesap ama bi sorun var o da sigorta şirketleri bu konuda belirleyici taraf.

TaGo
20-01-2016, 11:01
Tamamda Alper benim 1500 tl lik 2012 model kanuni motorsikletimin geçen sene trafik sigortası 80 tl iken bu sene 570 tl olması % de kaç bin artış abi? Hangi yedek parça 10 kat pahalandıki? Bildiğin soygun işte. Artık sigortaladıkları ürünün raiç bedeline dahi bakmıyorlar bence.

individual
20-01-2016, 11:02
Tutturabildiklerine o zaman.Geçen senelerdeki açıkları kapatmaya çalışıyorlar sanırım.

kelalper
20-01-2016, 11:07
bakanlığın üzerinde çalıştığı olayda şu, bundan sonra kasko ile trafik sigortası bir olacak. Yani şu demek oluyor. 4000 liralık araban var ve bu sene 600 tl zorunlu trafik sigortası ödedin diyelim. Gelecek sene araban değer kaybedip 3500 olacak ama 5000 lira da zorunlu trafik sigortan olacak. Neden? Kaskoyu da geçirecekler yanında.

kelalper
20-01-2016, 11:10
Tamamda Alper benim 1500 tl lik 2012 model kanuni motorsikletimin geçen sene trafik sigortası 80 tl iken bu sene 570 tl olması % de kaç bin artış abi? Hangi yedek parça 10 kat pahalandıki? Bildiğin soygun işte. Artık sigortaladıkları ürünün raiç bedeline dahi bakmıyorlar bence.

Tarkanım sigortaların risk değerleri değişti diye biliyorum. Belli bir gücün üzerindeki arabalarda ve motorlarda katsayı arttı. Bi de şöyle düşün abi 80 liralık sigortan var ama allah korusun kaza yaptın bi arabaya çarptın bi kapı boyatsan zaten 500 lira tutacak.

Day Walker
20-01-2016, 11:18
Arkadaşlar konuya bir açıklık getirmekte fayda var.

Forumda çoğu kişi bilir sigorta şirketinde çalıştığımı.

Bu rakamların buralara gelmesinde enflasyon ve parçalara gelen zamlar ve illere göre kaza rakamlarının elbette etkisi var ama sandığınız kadar büyük bir dilimde değil.

Zamlara en büyük bedeni hasar dediğimiz ölümlü veya sürekli sakatlık olan kazalar.

Misal: Bundan 3-4 yıl önce adamın eşi veya 1. derece yakını kazada vefat etmiş. Şimdi uyanık bir avukat bu olayı öğrenmiş ve gitmiş kapılarına ben sizin adınıza büyük paralar alırım şöyle yaparım böyle yaparım diyip netekim de talep edilen paraların mahkeme kararı ile alındığı görülmektedir.

Bu bedeller kişinin yaşına-eğitim durumuna-yaptığı işe göre yükselmektedir.

Hal böyle olunca Trafik sigortasından araçlar için ödenen bedellerinde yanında bir de bunlar eklenince kar etmek yerine batmamak için uğraşlar başladı.

Sigorta şirketi yıl başında kendini başka bir sigorta şirketine sigortalatır ve kar-zarar oranını paylaşır. (Reasurans)

Çoğu şirketin trafik sigortasında muallak rakamları 60-70 mio tl lere kadar dayanmış durumda. Bunlar kapanmayan ve davalık dosyalar.

Bu muallak rakamların hazine karşılıklı olarak ayrılması demektir. Para ile uğraşanlar bilir. Paranın finansmanında para götürdüğü gerçektir.

İşte tüm bunlar birikince maliyetler falan yukarda saydıklarım voltranı oluşturup poliçe fiyatlarının artmasını tetiklemektedir.

Bilgi almak için aşağıdaki TSB nin sitesine göz atabilirsiniz.

http://www.tsb.org.tr/resmi-istatistikler.aspx?pageID=909

GKS
20-01-2016, 11:19
Sigorta primlerinin artışının iki nedeni var. Birincisi, sigortadan ödenen vefat ve sakatlık, yani bedeni tazminatlardaki artış ki, son yıllarda tazminat tutarı yüzde 311 artmış. Asıl sorun bu da değil. Mahkemelerin bedeni tazminatlarda vermiş olduğu kararlar ve bu kararların 10 yıl geriye dönük uygulanması. İşte, sigortacıların belini büken, fiyatları yükseltmesine ve tüketicinin de yüksek prim ödemesine neden olan asıl konu bu. Kanunlar, sigortacılara, trafik kazasından ölenler için tazminat ödenmesini hükmediyor, ancak bu tazminatın nasıl hesaplanacağını, ne kadar ödeneceğini söylemiyor. Hal böyle olunca da sigorta şirketi, aldığı prime göre ve belli hesaplamalara dayanarak, 100 bin lira ödüyor; mahkeme ise, “ben 200 bin lira uygun gördüm, aradaki 100 bin liralık farkı da öde, geçmiş 10 yılda böyle eksik ödediğin ne kadar olay varsa onların da farkını karşıla” diyor. Sadece bu da değil. Kanunlar sürücünün kendi kusurundan dolayı vefatı halinde yakınlarına tazminat ödenmeyeceğini hükmetmesine karşın; mahkemeler, “kusurlu da olsa ödenir’ kararı veriyor ve bu karardan dolayı sigortacılar geçmiş 10 yıllık tazminatları ödüyor. Aslında sorunun çözümü çok da zor değil. Yasaya, trafik kazasında vefat edenler için ödenecek tazminatın nasıl hesaplanacağını gösteren bir madde eklenmesi yeterli. Tabi bir de yine yasaya eklenecek bir madde ile mahkemelerin aldığı kararların geriye dönük uygulanmasının önüne geçilmesi gerekiyor.
Son 4 yılda sigortadan ödenen vefat, sakatlık tazminatı yüzde 311, maddi hasar tutarı yüzde 36 arttı. Toplam tazminatın yüzde 51’i vefat, sakatlık için ödeniyor.

Son 4 yılda ortalama trafik sigortası primi yüzde 54 arttı.
2015’in 9 ayında 4,3 milyar TL trafik primi toplandı, 4,9 milyar TL bedeni, 2,2 milyar TL maddi toplam 7 milyar TL tazminat ödendi.
Sigorta şirketleri trafikte aldıkları 100 lira prim karşısında 163 lira hasar ödüyor.

Her 100 araçtan 50’si hasar alıyor.

İstanbul’da her 100 taksiden 50’si, 100 minibüsten 24’ü, 100 otobüsten 26’sı, 100 kamyondan 12’si, 100 kamyonetten 22’si, 100 otomobilden 7’si kaza yapıyor.
Türkiye’de ortalama trafik sigortası primi 105 Euro. İsviçre’de 510, İtalya’da 439, Hollanda’da 309, Belçika’da 308, Yunanistan’da 252, Almanya’da 237, Hırvatistan’da 192, Polonya’da 106 Euro.

KÖROĞLU
20-01-2016, 11:23
Tarkanım sigortaların risk değerleri değişti diye biliyorum. Belli bir gücün üzerindeki arabalarda ve motorlarda katsayı arttı. Bi de şöyle düşün abi 80 liralık sigortan var ama allah korusun kaza yaptın bi arabaya çarptın bi kapı boyatsan zaten 500 lira tutacak.

Yanlış mantık. Sigorta riski satmaktır. O zaman sigorta şirketi sen ölümlü kazaya karışırsın, kişi başı ödeme tutarım 1 Milyon TL dese, bu rakamı mı isteyecek senden.

Sigortaların artmasının en büyük nedeni yine biziz. Nasıl mı ?

Adam arabasını kafa güzel vuruyor bir yere, sonra arkadaşına gidiyor ya vurduk arabayı senin sigortadan yaptıralım.

Sonra tutanak tutuluyor araç gidiyor anlaşmalı servise.

Servis bakıyor kapı sacı yamuk, gidiyor komple kapı değişti yazıyor.

Ya kapı gerçekten değişiyor ya da kağıt üstünde.

Sonuç olarak o aracın kapısı değişmesi şart değil. Böyle böyle yolunu buldu bu insanlar.

Şimdi sen ben gibi hatası/kusuru/kazası olmayan adamlar primleri ile sigorta sektörünü ayakta tutuyoruz.

Daha önceki bir konuda yazmıştım, link bulursam ekleyeceğim. Sigortacılığın son yıllardaki faaliyet raporlarını inceleyin çoğu zarar etmiş.

E adam seni sigorta ederken neden zarar etsin, kar edecek ki teknesi yürüsün.

blow07
20-01-2016, 11:29
inşallah bizim lehimize bi karar çıkar diyeceğim de bakalım

sword
20-01-2016, 11:29
şirketlerin zarar vesaire durumlarında devlete bağlayıcılığı varmı yanı bankalar gibi devlet güvencesi durumu

TaGo
20-01-2016, 11:30
Valla ben motoru çektim trafikten . Kullanmıyorumda sigortasınıda yaptırmıyorum. Ancak araçlar için ne olur bilemiyorum. Çünkü üzerime 4 araç var çoğununda sigortası yıl ortası gibi yenilenecek. Umarım süprizle karşılaşmam.

sword
20-01-2016, 11:33
at arabasına dönüş yapıcaz :D

barakuda26
20-01-2016, 11:47
Fiyatlar öncesinde çok uygun olduğu için bu artış çok geliyo hepimize. Aslında olması gerektiği gibi olsaydı hep fiyatlar bu artışlarada gerek kalmayacaktı. Rekabet yüzünden şirketler zarara girince hep birlikte ayaklandılar kurunun yanında yaşta yandı bu durumda malesef. 2015 yılı kaza tutanaklarına göre alkollü kaza yapan neredeyse yok gibi bişey. Türkiye kazaların %50si neredeyse alkol yüzünden zaten. Adam tutuyo kafasına göre tutanağı nasılsa sigorta kasko ver ödesin diyo. Eski usül polis tutsaydı tutanakları bu denli olmazdı artışlar. Sonuç olarak da durum ortada. Devlet el atamazmı atabilir sonuçta hazine var işin içinde ama onlarında işine geliyo gibi bu durum. Trafik kasko birleşsede kasko fiyatları artacak bu sefer. Değişen bişey olmayacak yani.

AliGizda
20-01-2016, 12:30
Bizim insanımız sayesinde bu olayın buralara geldiği kanaatindeyim. tolga_kaan_ nickli arkadaşımızın dediklerine bizzat katılıyorum, adam alkollü kaza yapıyor, koltuğa başkasını oturtuyor. Tanıdık polis buluyor devreye sokuyor, parayı sigortadan alıyor. Biz toplum olarak vermeyi değil almayı seven bi toplumuz. Adam artık bırak karı zarar ediyor. E napıcaktı başka? Trafik sigortası 1000 TL' nin üzerinde, araç vergileri keza öyle şu anda 1.6 motorlu bir aracın yıllık vergisi 1000 TL ama İstanbul' da her yerde trafik her yerde araba var. Ve her altına araba alan yeni yetme şöförler direk trafiğe makas atarak bilinçsizce bodoslama giriyor, kaza oranı arttı çünkü artık araçla beraber bilinçsiz şöför arttı. Eskiden taksi ve minibüs şöförlerine söylenirdik, şimdi servis minibüsleri yollar onlarınmışcasına yolda cirit atıyorlar. Bence en güzeli ehliyete yeni yasa getirmek, bu kadar kolay olmamalı ehliyet almak günümüz İstanbul' unda.

-ER-
20-01-2016, 12:41
Aynen öyle neyse ki ehliyetler güncelleniyor ve yeni kurallar getiriliyor tbi kuralın gelmesi değil uygulanması lazım.
Trafik sadece taşıtların değil yayalarında bulunduğu ortam.
En basiti en çok yaşadığım olay kırmızı ışıkta yayaların geçmesi en büyük yerde Beşiktaş ışıklar bi sakinlik görmesinler yola dalıyorlar.
Kırmızı ışıkta geçme cezası yaya için yazılmış bir kanunu da var fakat uygulanmıyor.
Serviscilere de katılıyorum saat 18:15 gibi başlıyorlar Mahmutbey gişelerde görmenizi isterim. Şerit bitmiş en sağ OGS ama sağ tarafa doğru boşluk var orada 4 5 şerit daha olmuş, Emniyet şeridinden halkalı sapağından başlayıp Mahmutbey sapağına kadar emniyet şeridi sonrasından en kafadan içeri dalıyorlar vs vs neyse off topik yapmıyım :D

Schumi
20-01-2016, 13:59
Daha boktan durum artık aracı almadan teklif alamıyorsun. O nasıl bir saçmalık. Şimdi bu fiyatların nasıl hesaplandığını bilen var mı?

Bir aracı ele alalım. 2013 Caddy 1.6 TDI
Şimdi bu aracı ikinci el alacak 5 potansiyel alıcı var.

40 yaş 10 yıllık ehliyet - son 5-10 senedir arabası yok
30-35 yaş 15 yıllık ehliyet hali hazırda 1 yada daha fazla aracı var ve hasarsızlık indirimi var. Eski araçları satmıyor ama poliçeleri devam edicek
Yeni kurulmuş bir şirket. İlk araçları olacak. Şahıs yada LTD fark eder mi ?
30 yaşında ehliyetsiz bir bayan.
Halihazırda 10 tane aracı olan içlerinde hasarlarıda olan bir LTD şirketi.

Şimdi bu adamlar aynı arabayı ortalama kaça sigorta yaptırabilirler bilmiyorlar. Sigortam.net ne telefon ile ne netten artık araç satın alımı olmadan firmalar teklif veremiyor diyor. Olacak iş değil. Süpriz mi olucak şimdi. Adam belki pahalı gelirse almayacak aracı. Burada cevap bulamazsam daha detaylı konu açmayı planlıyorum.

Berkan
20-01-2016, 14:10
sigortam net bi acaip 1 ay oncesinde babam aradı fiyat aldı 625 dediler tamam yapın dedi oda, sonra gece 11 gibi telefon yanlıs bakmısız beyfendi 680 cıkıyo. gece gece kan gövdeyi götürdü evde dogru bakaydın banane falanda fismanda diye diye 650 civarına cekip bi hediye bonus chip para gibi bişiler verdiler

ibozum
20-01-2016, 14:45
TSB Başkanı'nın açıklamarını felan okuyoruz.. Sanki küfür eder gibi yapılan bu serbest fiyatlandırma tüketicilerin yararına olacak, daha iyi fiyat alacaklar felan diye söylüyordu bu sistmeme geçerken..
Şimdi de sigortacılar kan ağlıyorlar, yok şöyle zarar yok böyle zarar diye..

Bu kadar da tüketici sömürülmez.. Zarar ettik diye oldu olacak bizi ....

KÖROĞLU
20-01-2016, 14:50
sigortam net bi acaip 1 ay oncesinde babam aradı fiyat aldı 625 dediler tamam yapın dedi oda, sonra gece 11 gibi telefon yanlıs bakmısız beyfendi 680 cıkıyo. gece gece kan gövdeyi götürdü evde dogru bakaydın banane falanda fismanda diye diye 650 civarına cekip bi hediye bonus chip para gibi bişiler verdiler

Ben burada sigortacıya sordum 620 dedi. Dedim bir bakayım, ertesi gün aradım tamam yap dedim. 650 oldu dedi. Borsa gibi günlük artıyormuş.

İnandırıcı gelmedi, gittim yazdığın site üzerinden güzel rakamlara ve bilinen firmalardan poliçe kestirdim.

ibozum
20-01-2016, 14:50
İşte aşağıdaki linkte de bizleri nasıl enayi, soyulacak adam yerine koydukları sigortam.net tarafından da yayınlanan açıklama..

https://www.sigortam.net/trafik-sigortasi/tsb-trafik-sigortasi-aciklama

Bunların hepsi bizim yararımızaymış mışmışmış.. Tabi yersek.. Eşşek olunca semerleri hazırlamış TSB vurdukça vuruyor..

barakuda26
20-01-2016, 14:55
Ben burada sigortacıya sordum 620 dedi. Dedim bir bakayım, ertesi gün aradım tamam yap dedim. 650 oldu dedi. Borsa gibi günlük artıyormuş.

İnandırıcı gelmedi, gittim yazdığın site üzerinden güzel rakamlara ve bilinen firmalardan poliçe kestirdim.

fiyatların günlük değiştiği doğru her şirkette olmasada değişebiliyo malesef.

turkerrr
20-01-2016, 15:58
ben böyle saçma dava görmedim komik, medyanın da sigortasının S sini bilmeden bu konuyla ilgili abuk subuk şeyler yazmasına söylenecek söz yok.

her malın bir maliyeti var geçen sene 50 TL olan mal bu sene vergi artışı hammadde fiyatları ıvır zıvır sebeplerle 200 TL olabilir, şimdi dava mı açılacak yok kardeşim enflasyona göre artır 55 TL olsun mu dicez.

gemsazr9
20-01-2016, 16:05
motorsilklerin anormal arttı . hiç bir sigorta şirketi yapmak istemiyor . bir motor karşı tarafa anormal zarar veremez ki ?

PiscocuK
20-01-2016, 16:07
sıfır araç aldım bugün
trafık 1280
kasko 1210
nasıl ama :D

BarKing
20-01-2016, 16:08
Sigortayi kaziklamak kaskoyu kaziklamak vergi kacirmak mubahtir bu memlekette...

KÖROĞLU
20-01-2016, 16:20
ben böyle saçma dava görmedim komik, medyanın da sigortasının S sini bilmeden bu konuyla ilgili abuk subuk şeyler yazmasına söylenecek söz yok.

her malın bir maliyeti var geçen sene 50 TL olan mal bu sene vergi artışı hammadde fiyatları ıvır zıvır sebeplerle 200 TL olabilir, şimdi dava mı açılacak yok kardeşim enflasyona göre artır 55 TL olsun mu dicez.

Bahsettiğin artışların makul bir seviyesi vardır, 2014 yılında 300 TL ye yapılan sigorta 2015 de 1500 TL ye çıkıyorsa bunu maliyet artışı ile izah edemezsin.

2015 yılı için ödediğimiz sigorta primi 2,088,873,005 TL sı. (Sadece otomobil için)

9. Ayın sonuna kadar sigorta şirketlerince ödenen toplam tazminat = 2,008,397,245 TL

Aradaki fark = 80,475,760 TL

Oranlama yaparsak 3 ay için ödenecek rakam 669,465,748 TL ( 2,088,873,005/9 x3 şeklinde hesaplandı)

Fark - -588,989,988 TL. Hesap ortada, adam neden zarar etsin ki ?

Rakamlar aşağıdaki sayfadan alındı. Resmi açıklanan rakamlardır.

http://www.tsb.org.tr/Document/istatistikler/Trafik%202015-3.xlsx

KÖROĞLU
20-01-2016, 16:25
fiyatların günlük değiştiği doğru her şirkette olmasada değişebiliyo malesef.

Peki bunun gerekçesi ne ? 1 günde benim riskim mi artıyor. Poliçe hesabına esas verilerin tamamı yerli yerinde.

kişi yaşı aynı, araç yaşı aynı, ikametgah ili aynı, meslek aynı.

Tamam sigorta şirketi de ekmek yesin zarar da etmesin ama rakamlar çok ütopik olmaya başladı.

Karşılanabilir seviyenin üzerine çıktı. Yakında bunu gören birçok kişi sigortasız binecek araca, o araç gelecek senin benim aracıma çarpacak.

Bu sefer de kasko primleri şişecek, ya da kavga gürültü mahkemeler artacak vs vs. Sosyal tarafı da var bu işin. Nereye gidecek merak içindeyim.

tlgylmz106
20-01-2016, 16:29
İlk arabam 90 model Kartal'dı, 348 Tl'ye yaptırdım sigorta. Aradan bir sene geçti en ufak kaza kayıt vs yok 96 Tempra aldım 1070 tl sigorta çıktı. Sanırım hala da giderek artıyor anlam veremiyorum artık.

Kartal3urak
20-01-2016, 16:32
Biraz Önce Sigorta Şirketi Aradı Beyfendi Ticari aracınızın Sigortası Dün Bitmiş Yenileyelim mi dio.. 1650TL ... o ne lan araba taksidi gibi..

onurc
20-01-2016, 16:34
sigortasız gezip polisten kaçsak sanırım daha mantıklı olur .. :)

ECD
20-01-2016, 16:38
95' e36 geçen sene 210tl bu sene 550 tl..

turkerrr
20-01-2016, 16:51
Bahsettiğin artışların makul bir seviyesi vardır, 2014 yılında 300 TL ye yapılan sigorta 2015 de 1500 TL ye çıkıyorsa bunu maliyet artışı ile izah edemezsin.

2015 yılı için ödediğimiz sigorta primi 2,088,873,005 TL sı. (Sadece otomobil için)

9. Ayın sonuna kadar sigorta şirketlerince ödenen toplam tazminat = 2,008,397,245 TL

Aradaki fark = 80,475,760 TL

Oranlama yaparsak 3 ay için ödenecek rakam 669,465,748 TL ( 2,088,873,005/9 x3 şeklinde hesaplandı)

Fark - -588,989,988 TL. Hesap ortada, adam neden zarar etsin ki ?

Rakamlar aşağıdaki sayfadan alındı. Resmi açıklanan rakamlardır.

http://www.tsb.org.tr/Document/istatistikler/Trafik%202015-3.xlsx

bahsettiğin hesap maliyet hesabı işte.

tuner faruk
20-01-2016, 16:54
2003 Corsa 1.7 geçen sene 370 TL bu sene 1580 TL sadece kapıya sürttüler geçen sene %50 hata verdi kapı boyandı Eylülden beri sigorta yaptırmıyorum ve yaptırmıycamda çoğu kişide yaptırmıyor.
Geçen gün polis çevirdi polise direk dediğim abi şuan çalışmıyorum ve sigortaya 1580 lira verebilecek durumumda yok bağlayacaksan buyur bağla ama sen bağlasanda ben bunu yaptırmıycam poliste insaflı davrandı ben görmedim dedi.
Haberlerdede söylüyordu araçların %40 ı sigortasız geziyor diye sigorta şirketleride müşterilerin düştüğünü gördükçe fiyatları mecbur düşürecekler.

emir91
20-01-2016, 16:54
bir işe yaramayan sigortaya hasarsızlık oldugu halde clio 1.5dci 1300 tl ödedim kasko 1.600 tl zaten.. he ben inanmıyorum sigorta kalkıcak kaskosu olana haberine bu sefer diycekler kasko oldu 3000 napalım durum böyle kurtarmıyor işine gelen yaptırsın bu sefer kaskodan da olucaz

KÖROĞLU
20-01-2016, 16:55
bahsettiğin hesap maliyet hesabı işte.

Çok farklı yerlerden bakıyoruz olaya, o yüzden yazmamın anlamı yok. İmzandan anladığım kadarıyla sigorta işi yapıyorsun.

Konuda sen hariç hiç kimse yaşanan artışı makul bulmuyor.

Batum
20-01-2016, 17:02
http://www.milliyet.com.tr/4-bin-tl-lik-otomobile-1250-gundem-2181064/
buişin biranevvel düzelmesi lazım.!

Kadyr
20-01-2016, 17:02
sigorta yaptırmayan arkadaşlar birine vurduğu zaman zararını nasıl karşılıyorlar merak ettim? hadi tampon vs küçük hasarları ödedin 200-500 tl daha fazla için ne olacak? karşı taraf mağdur olacak

chl106
20-01-2016, 17:05
daha bugün 2008 model dobloya sigorta sordum 2000tl istendi (herhangi bi kaza veya pertim yok)
yaptırmıcam :)

onurc
20-01-2016, 17:05
sigorta yaptırmayan arkadaşlar birine vurduğu zaman zararını nasıl karşılıyorlar merak ettim? hadi tampon vs küçük hasarları ödedin 200-500 tl daha fazla için ne olacak? karşı taraf mağdur olacak

Konu; önceden 1 e yaptırdığın sigortayı şu an 10 a yaptırılıyor olması.en azından vurup para versem.en azından haksızım der parasını veririm. :)

b.arica
20-01-2016, 17:06
Bende sigorta yaptırmayanlardanım yaptırmayı düşünmüyorumda. Bir arabaya vurursam elbette iyi birşey değil ama durmam kaçarım zaten yakalayamaz. İnsan olursa da hastaneye bırakır yine kaçarım Allah göstermesin tabi ki ama vukuat olursa bu olur.

MCN21
20-01-2016, 17:18
Bende sigorta yaptırmayanlardanım yaptırmayı düşünmüyorumda. Bir arabaya vurursam elbette iyi birşey değil ama durmam kaçarım zaten yakalayamaz. İnsan olursa da hastaneye bırakır yine kaçarım Allah göstermesin tabi ki ama vukuat olursa bu olur.

Boyle hayaller gormeyin. Adam polise plakani ihbar ettigi anda cok guzel islemlerini baslatirlar birde ustune kactigin icin %100 suclu olursun. He birde kacarim yakaliyamaz nasilsa kafasida cok degisik. Dunya nin en iyi en hizli en usta soforleri sizsiniz cunku.

Evet sigortalar uctu ama trafikte sadece siz-biz araba kullanmiyoruz. Eger bunlari KARSİLAYAMİYACAKSAK ya araclarimizi kucultucez degistiricez daha alt sinif araclar kullanicaz, yada hic trafige cikilmicak. Bu fiyatlara goz yumanlar utansin!

onurc
20-01-2016, 17:21
Daha alt sınıf dediğiniz araçlar.4000 tl lik araca 1200 küsür sigorta nedir peki.sözde %100 den sonrası haram. (:
e insanlar haliyle bu şekilde yaptırmayak protesto ediyor.vurup kaçmak elbette hoş değil.yapmam da.

MBuğra
20-01-2016, 17:24
Madem sigorta yaptıracak gücünüz yok, arabaya binmeyeceksiniz, toplu tasımaya yoneleceksiniz beyler, bu kadar basit. 2+2=4

Sigorta primleri mantıklı veya mantıksız diye tartışmıyorum. Ama TR'de araba sahibi olmanın diyeti bu. Kimse sizin ihmaliniz yüzünden bırak maddi veya manevi zarara uğramayı, bu ihtimalde yaşamak dahi zorunda değil.

Şu bırakırım, kaçarım, uçarım diyen arkadaşları da ıslak rüyalarından uyanıp, gerçek hayata dönmeye davet ediyorum.

onurc
20-01-2016, 17:27
biraz iddalı olmuş sanki.uzun süredir arabaya binenler arabaları bırakıp metrobüs,metroyamı binsin.işini araba ile yapanlar napsın peki :)

MCN21
20-01-2016, 17:29
biraz iddalı olmuş sanki.uzun süredir arabaya binenler arabaları bırakıp metrobüs,metroyamı binsin.işini araba ile yapanlar napsın peki :)

Kardesim eger denildigi gibi karsilayamazsa evet binmicek. Kimse kimsenin hatasi yuzunden para odemek zorunda degil. İsinide arabayla goruyorsa olmazsa olmaziysa baska yerlerden kisicak yapicak birsey yok.

Dragger
20-01-2016, 17:34

He yani trafikte bizden birine çarpacaksın ve kaçacaksın, bunu bir de marifet sayıp buraya yazacaksın.

Seni birgün biri yakalarsa o kuş beyinli kafanı kaputun içine sokup dağıtmaz da değil mi? Ne de olsa yakalayamaz tabii...

Düşünmezsin de dimi adam arabasını senelerce binbir zorlukla HELAL para biriktirerek almıştır, sen çarparsan yaptıramaz bile belki diye...

Belki de sen çarptın diye arabasının 10bin lira değeri düşer diye...Düşünmezsin bence ya da düşünemezsin çünkü beynin yok.

Bu forumda böyle dangalakça düşünenlere, kul hakkı yemeyi marifet sayanlara yer yok, herkes ayağını denk alsın.

Schumi
20-01-2016, 17:36

Ben yakalarım. Kaçamazsın. Hatta yakaladıktan sonra olacaklarıda yazardım ama neyse. Bu *** yediğinin sigortası pahalı evet ama kimse sigortasız araç kullanmayı kendince haklı görmesin. Hele işini araba ile kazanan ise buda arabanın bakım masrafı gibi ödeyecek. İşini araba ile yapanlar çok daha fazla trafikte onların riski daha fazla.

Ben zengin değil. Zengin fakir edebiyatı yapmıyorum. Ama bu araba bir oksijen yada bir ekmek değil. Vazgeçilmez değil. Gereksinimlerini yapmıyorsan kullanmayacaksın. Bu kadar basit.

MBuğra
20-01-2016, 17:37

Hiç de iddialı olmadı bence. Marka/model farketmeksizin TR şartlarında araba lükstür. İngiltere değil ki burası kenfi para biriminle 500 liraya araba alasın, ha orada 500 sterline araba alsan bile arabanın 5 katı sigorta çıkıyor. Eğer bu lüksün sen zorunlu giderlerini karşılayamıyorsan bırakacaksın. Toplu taşıma gibi ucuz alternatiflere yöneleceksin. Senin o değerli canın canda, metrobüste giden adamın patlıcan mı? Bak adama, ya araba alacak imkanı yok, ya da olmasına rağmen almıyor, efendi gibi toplu taşımaya biniyor.

Misal sigara, alkolde lükstür; sen markete gidip abi sigarasızlıktan başım çatlıyor ama alacak param yok, sigara verir misin dersen s.ktiri çekip gönderirler.

Dünyanın hiç bir yeri yok ki, bizim kadar hukuk dışı davranışlar yüceltilsin.

Araba ile işini yapanlar da, onlar da hesabını kitabını iyi yapacak; zarar ederek bir işe devam etmenin mantığı var mı yok.

lnd_samet
20-01-2016, 17:48
valla ben kasım ayında geçen sene 620 ödediğim sigortaya 600 lira ödedim.
kaskoda 680 idi 600 e düşmüştü.
2013 astra j için bu fiyatlar.
sanırım bizden sonra zamlandı.
(dip not: kaskodan çamurluk doğrultma yaptırdım, vurup kaçma olayı sonrası 350 tl +kdv fatura edildi kaskoya.seneye bendende kanırta kanırta almaz değilmi kasko :D)

CNR
20-01-2016, 17:51
Bilmiyorum yaş olarak küçüğüm belki ama biz ne ara böyle bir hale geldik ya? Vurup kaçmalar falan.İşin dini boyutunuda geçelim hadi, bir insanın malına zarar verip kaçıpta vicdanınız rahat uyuyabilecekmisiniz?

Daha 0 arabaya 1.5 haftalıkken park halinde biri sol yandan sürtüp not bile bırakmadan kaçtı.Etrafta ne güvenlik kamerası ne başka birşey, vicdanı rahat uyuyabildi mi gerçekten merak ediyorum.Bir not bıraksaydıda öldürecek halim yok, kazadır olur bu, diyip geçerdim.Ben durumu pastayla kurtardım allaha şükür çizik bile kalmadı.Ama o sürtüp kaçan arkadaş benim hakkımdan nasıl kurtulur bilmiyorum.

GKS
20-01-2016, 18:02
Sigortanız yok, kaza yaptınız ve iki kişinin ölümüne neden oldunuz. Hemen, ‘mahkemeye gidilir, dava 3-4 yıl sürer, bir şekilde anlaşılır’ demeyin. Sizin gibi sigortasız sürücülerin vatandaşa vereceği zararlar için kurulmuş Güvence Hesabı, olayı devralıyor ve ölen iki kişi için, yakınlarına en az 300 bin lira tazminat ödüyor. Sonra da dönüp sizden bu 300 bin lirayı hukuk yoluyla alıyor. Bu paradan kaçış yok, öyle ya da böyle ödeyeceksiniz. Peki, ne oldu şimdi? Artan sigorta fiyatı yüzünden tavır yaptınız, 300-500, hadi deyin 700 lira ödemeyip, yaptırmadınız. Şimdi, 300 bin lira ödeyeceksiniz. Değer mi? Gerçekten bu işin şakası yok.

exca-
20-01-2016, 18:20
Her 100 araçtan 50’si hasar alıyor.

İstanbul’da her 100 taksiden 50’si, 100 minibüsten 24’ü, 100 otobüsten 26’sı, 100 kamyondan 12’si, 100 kamyonetten 22’si, 100 otomobilden 7’si kaza yapıyor.
Türkiye’de ortalama trafik sigortası primi 105 Euro. İsviçre’de 510, İtalya’da 439, Hollanda’da 309, Belçika’da 308, Yunanistan’da 252, Almanya’da 237, Hırvatistan’da 192, Polonya’da 106 Euro.

Tam olarak bu nokta sigorta primlerinin bu şekilde yükselmesinin sebeplerinden biri, ticarilere 5400tl tavan uygulaması ile girilen zarar bir yerden çıkarılacak elbet. Günde 20saat trafikte kalıp yüzlerce kilometre yapan araç 5400tl öderken belki günde 1 saat aktif olup 10km yapan araç 1500tl ödüyor.

Bir aracımın sigortası geldi daha dün 601tl'ye yenilendi sonraki en düşük teklif 980tl idi. Geçen sene aynı araca 251tl'ye kesilmişti poliçe. En üst dilim hasarsızlık indirimindeydim geçen sene, şuan da aynı dilimdeyim herhangi bir kazam yok.

Bunun dışında avrupa ülkeleri ile kıyaslamak anlamsız, sigorta poliçesi yapılırken aracın aylık kaç kilometre yaptığından, kapalı veya açık garajda ya da halka açık otoparklarda durmasına kadar kriterler var (Almanya'da ki aracımın sigortasından biliyorum detayları). Bunun dışında alım gücü gibi çok büyük bir etken var, Türkiye'de 105€ iken Almanya'da 237€ veya İsviçre'de 510e olması, tek başına primlerin orada daha yüksek olduğu anlamına ne yazık ki gelmiyor.

Size yönelik yazmadım, sadece konu ile ilgili önemli bilgiler olduğunu düşündüğüm ve siz yazdığınız için alıntıyı sizden yaptım.

fatihcakin
20-01-2016, 18:24
Hukümetin otorite eksikliği ve göz yumması, enflasyona göre zam olursa çok mantıklı olur

1999 106 ya 1180 tl sigorta ödedim.

Bolkar1st
20-01-2016, 19:09
Alın arabayı bir aile büyüğünüzün uzerine en güzeli oyle motosikletin Sigorta'sı 390 lira cikti annemin uzerine aldım 92 lira ödedim.

bad cat
20-01-2016, 19:36
Daha yeni 2003 model e200 komp aldım. Araç istanbul plakalıydı ve plaka değişimi istedim. Plakasını değiştirmeden sigortacımı aradım. Teklif alan sigortacım en düşük 690 lira sigorta çıkardı(şu yeni koop sigortalardan). sistemdeki sıkıntıdan dolayı kesemedi. yaklaşık 1 hafta sonra tekrar teklif aldığımda 350 lira çıktı. Tekrar tekrar kontrol ettik sigortacımla beraber. Sonuçta aracın mtvsi bedavaya geldi:D

BurakSah
20-01-2016, 22:23
Araç sigorta fiyatları iyice can sıkmaya başladı

blow07
20-01-2016, 22:26
Daha yeni 2003 model e200 komp aldım. Araç istanbul plakalıydı ve plaka değişimi istedim. Plakasını değiştirmeden sigortacımı aradım. Teklif alan sigortacım en düşük 690 lira sigorta çıkardı(şu yeni koop sigortalardan). sistemdeki sıkıntıdan dolayı kesemedi. yaklaşık 1 hafta sonra tekrar teklif aldığımda 350 lira çıktı. Tekrar tekrar kontrol ettik sigortacımla beraber. Sonuçta aracın mtvsi bedavaya geldi:D

valla şans :D keşke herkese böyle çıksa

bad cat
20-01-2016, 22:51
valla şans :D keşke herkese böyle çıksa

hemde kooperatif sigorta şirketi de değil. Alianz sigorta :D Dedim poliçeyi mail at sağlam olsun :)

onurc
20-01-2016, 22:53
Az önce peder bey e sordum.bizim sigortalarda bi değişme olmamış fiyatta.biz mi şanslıyız yoksa diğerlerimi şanssız ? (:

ahk
21-01-2016, 09:24
12 senedir trafik sigortasından ve kaskodan 5 kuruş almayan biri olarak 420TL trafik sigortası ödüyorsam bu işte bir iş vardır.
Ticarilere üst limit konunca sigorta şirketleri halka dadandı. çarpışan araba gibi kullanılan bazı dolmuş, taksi ve kiralama şirketi araçlarının cezasını biz çekmemeliyiz.

turkerrr
21-01-2016, 09:41
Çok farklı yerlerden bakıyoruz olaya, o yüzden yazmamın anlamı yok. İmzandan anladığım kadarıyla sigorta işi yapıyorsun.

Konuda sen hariç hiç kimse yaşanan artışı makul bulmuyor.

polemik olsun diye yazmıyorum yanlış anlama. Ayrıca mesleğim ile ilgili sayfalarca da yazarım yeterli donanıma sahibim, sigorta ile ilgili sorularınızı cevaplandıracağım bir konu da açtım hatta.

Sigorta fiyatları aktüer hesaplar neticesinde çıkar. Sigorta poliçesinin maliyeti satmadan önce değil sattıktan sonra ki 1 yıl içinde gerçekleşir yani aktüerler tahmini maliyet hesapları yaparlar yanlış hesaplar da yıllardır şirketlerin neredeyse tamamını zarara uğratıyor. Fiyatlarda artış kaçınılmaz oluyor yıllardır 80 e 100 e değilde 200 300 e satılsa idi belki bugün 1000 TL yerine 400 TL ödeyecektik rekabet diye şirketler resmen kamikaze yaptılar sigortalılarda bundan faydalandı.

Trafik sigortasında rekabete giren şirketlerin büyük yanılgılarından biri de şu oldu, birçoğu yabancı kökenli olduğu için onlar Avrupa daki müşteri portföyü gibi sandılar trafiği bize yaptıran kaskoyu evi sağlığı da yaptırır portföy oluşturalım dediler ama müşteri gitti kaskoyu başka şirkete yaptırdı evini sağlığını zaten hiç yaptırmadı tabi bu pazarlama taktiği de zararı artırmış oldu.

Bu denli dengesiz artışları da makul bulmuyorum, bu durum acentelerin karına gibi düşünülse de bize olumsuz etkileri var, ciddi komisyon kesintileri oldu son aylarda.

Tüm bunların yanında birçok kişi dünya para ödeyip yaptırdığı sigortanın neyi teminata aldığını bilmiyor ve yaptırmam uçarım kaçarım gibi şeyler söylüyorlar. Umarım ölümlü yaralanmalı kazaya karışmazlar. 10 bin TL lik araba ile verebileceğiniz zararın üst sınır yok ama alt sınırı söyleyeyim kusurlu olduğunuz ölümlü bir kazada kişi başı asgari 80 bin TL 100 bin TL tazminat ödemek durumunda kalırsınız.

levent_s
23-01-2016, 05:33
http://www.ntv.com.tr/turkiye/kaskodan-para-almak-icin-otomobilini-kanala-atti-kameraya-yakalandi%2cm8trItnyWkGIqgkcqY62MA Bunlar yüzünden oluyor bence bu fiyatlar.

KÖROĞLU
23-01-2016, 15:07
@turkerr şunu açıklar mısın? Bu şirketler milyonluk teminatlar vs veriyorlar. Kendi risklerini reasüre ediyorlar değil mi? Peki yıllardır düşük fiyatlara sigorta yapılırken zarar etmiyorlar mıydı? Ya da bu pazara girerken pazar araştırması Türkiyenin sigortacılık ile ilgili durumu hakkında hiç mi fizibilite yapmadılar. Bir esnaf bile dükkan açacağı zaman araştırıp bakıyor iş yapar mı diye. Düne kadar % 300 düşüğüne yapılan sigorta için nasıl bir maliyet artışını gerekçe göstererek bugün ki fiyatlara ulaşıldı? Bana makul gelmeyen bu. Ve maalesef burda eleştirmiş olsak da sigortasız binip sana bana çarpan insan sayısı bu primler yüzünden geçmiş dönemlere oranla çok daha artacak.

2jz
23-01-2016, 15:39
Eskiden ölüm ve yaralanmalı kazalarda tazminat davaları, araç değer kaybı davaları bu kadar yaygın değildi. Maddi hasarlı kazalarda araç başına hasar bedeli çok daha fazla artmış durumda. Bunda yetkili servislerin dışarıda 1500 liraya yaptırabileceğiniz tak sök işlemler için 10-20 bin fatura çıkarmasıda etkili.

Geçenlerde bir hukuk bürosunun eleman ilanına denk geldim. Ölüm ve yaralanmalı kazaları takip edip ailesiyle iletişime geçmek için eleman arıyorlar. Tercihen emekli polis yazmışlar. İlk baştaki tazminat davalarını açıklar nitelikte bir ilandı.

Ahlaki riziko geçmişe göre artmış durumda. Çarpıp kaçma, arızalanan arabayı uçurumdan aşağı atma niye yaptıracak para yok arabayı öldüm parasına satmak istemiyor böyle bir yola başvuruyor. Forumda bile "ufak kaza yaptım perte ayrılır mı" diyen adama "bi balyoz alıp arabayı parçalasaydın diyen onlarca adam çıkıyor. Sonra yine forumdan sigortaların artttığını sikayet ediyoruz. Bunun gibi onlarca örnek var.

KÖROĞLU
23-01-2016, 22:30
Hani yazmayım bu örneği diyordum ama yazmadan olmayacak. Birisi arabayla kaza yapıyor, arabayı yol ortasındaki V şeklinde olan kanala düşürüyor. Kaporta da hasar sıfır. Alt tarafı ise darmadağın. Adamlar arabayı çekiyorlar. Olduğu yerde foto çekip kasko yaptırıyorlar. 3 ay sonra gece bir vakitte aracı aynı şekilde bir kanala bırakıyorlar kaza yaptık diye. 10 liralık hasar var belki arabada 1 lira ya yaptıkları kaskodan aracı yaptırıyorlar.
İşte o kalan 9 lirayı biz ödüyoruz. Bunun gibi 1000 lerce örnek var. En basiti onarılacak kapıyı komple değiştiren servisler gibi. Sorun şirketler de değil aslında. Dikkatsiz ve dürüst olmayan insanlar larda.

powERS
24-01-2016, 10:28
kayınvalideye kaktus aldık kaskosu 790 sigortası 320 çıktı hayata küstüm :(

deniz
24-01-2016, 16:19
2003 model grand cherokee ye 850 tl odedım .hiç kazam vs yoktu. odedıkten 1 hafta sonra birisine tıkladım ve farını kırdım bakalım kac para olucak bır dahakıne :D

Bolkar1st
24-01-2016, 17:47
Bugun haberlerde okudum bir adam mahkemeye taşıdığı sigorta arasındaki prim farkını iadesini istemiş ve kabul olmus ilk sene 300 e yaptırdığı sigorta bu sene 700 kusur olmus aradaki farkı iade ediceklermis sigorta şirketi mahkeme kararıyla bende herkez hakkını aramalı

bartworkz
24-01-2016, 17:49
1982 model 315 BMW'ye (Noter Satış Bedeli 5000TL olarak yazılmış), 1600TL sigorta ödedim. Benim sigorta şirketlerini basmam lazım şu anda. :D

fthdrn
24-01-2016, 17:51
yakın zamanda sigorta yaptıranlar birlikte hareket edip haklarını savunmalı. Bende 1-2 aya araba almayı düşünüyorum. Sigorta zulüm oluyor.

ibozum
24-01-2016, 20:02
Bugun haberlerde okudum bir adam mahkemeye taşıdığı sigorta arasındaki prim farkını iadesini istemiş ve kabul olmus ilk sene 300 e yaptırdığı sigorta bu sene 700 kusur olmus aradaki farkı iade ediceklermis sigorta şirketi mahkeme kararıyla bende herkez hakkını aramalı

Haber link vb var mıdır?

Bu artık soygun olmaya başladı.. Araç sahibi= Yolunacak tavuk

Kartal3urak
24-01-2016, 20:04
Herkes Tek tek dava açmasın diye belki bi düzenleme getirirler.. 1965 TL Starex'e Sigorta Çıktı Beklemedeyim :D

deniz
24-01-2016, 21:31
ben gecen yıl 390 tl vermısım bu sene 850 tl : ) yaptırdım polıs cevırırse sıkıntı cunku devamlı trafıkteyız

msk_bmw
24-01-2016, 21:40
Aracım 88 model 1180 tl ödedim, umarım bir sonuca varır dava.

RSX
25-01-2016, 08:14
Sigortasiz arac kullanmayin dertsiz basiniza dert acmayin, amaaan gezerim polistende kacarim ara sokaktan giderim demeyin en kucuk bir kazanizda hele ki bir insana carparsaniz Allah korusun 300 500 icin o guzel omrunuzden ve daha cok paranizdan olursunuz. Yaptiramiyorsaniz yaptirana kadar kitleyin evin onunde dursun.

Ome_RS
25-01-2016, 08:34
4 Milyon araç sigortasız dolaşıyormuş trafikte. Hem para kazanamıyorlar hem suçsuz insanlarda mağdur olacak bu yüzden. Gelsin sigortasız birisi çarpsın şimdi al başına belayı.

krando
25-01-2016, 08:41
2011 polo için geçen sene 300 vermiştim 2 gün önce 630 dan yeniledim. Madem bu işin hakkı 630 TL demek ki hayırsever sigorta şirketleri bunca sene bu poliçeleri zararına satmışlar.

asmisinsan
25-01-2016, 08:50
gecen sene 370 yaptırmıştım bu sene 820 ödedim

Maxi
25-01-2016, 08:59
seneler önce kasko fiyatlarını saçma sapan arttırdılar...
sonra millet kasko yaptırmamaya başladı, sokarım kaskosuna dedi.
yıllar geçtikçe sigorta firmalarının kar ı düştü tabi.
ee ne yapacaklar? bu sefer trafik sigortalarından zararlarını çıkarmaya başladılar
bana göre bütün hikaye bundan ibaret.
adam gibi kasko fiyatları olsaydı herkes kasko yapmaya devam ederdi.

bunun çözümü birlik beraberlik ile sağlanır
ama türkiyede böyle bir olgu yok "hiç olmadı"
herkes kendini düşünüp ve 1 metre önüne bakmayıp günü kurtarma derdinde.

hadi bakalım bugünden itibaren türkiye sınırları içinde kimse trafik sigortası yapmasın?
hiç kimse...
1 ay sonra sigorta fiyatları yarıya düşermi düşmezmi?

Day Walker
25-01-2016, 09:48
seneler önce kasko fiyatlarını saçma sapan arttırdılar...
sonra millet kasko yaptırmamaya başladı, sokarım kaskosuna dedi.
yıllar geçtikçe sigorta firmalarının kar ı düştü tabi.
ee ne yapacaklar? bu sefer trafik sigortalarından zararlarını çıkarmaya başladılar
bana göre bütün hikaye bundan ibaret.
adam gibi kasko fiyatları olsaydı herkes kasko yapmaya devam ederdi.

bunun çözümü birlik beraberlik ile sağlanır
ama türkiyede böyle bir olgu yok "hiç olmadı"
herkes kendini düşünüp ve 1 metre önüne bakmayıp günü kurtarma derdinde.

hadi bakalım bugünden itibaren türkiye sınırları içinde kimse trafik sigortası yapmasın?
hiç kimse...
1 ay sonra sigorta fiyatları yarıya düşermi düşmezmi?

düşmez abi :)

hatta sigorta şirketleri günü gelipte poliçe yaptırmayanları emniyete bildirip millete patır patır araba bağlattırır. Çok basit bi web service ye bakar bu iş :D

şirketler sadece trafik ten kazanmıyo ama en çok ondan kaybediyo. Kasko trafik birleşip araç bedelinin en kötü %15i falan olursa hem trafiğe çıkan düşük modelli araç sayısı azalacak hemde 100 tl taksitle 120 ay vadeli sıfır araba satan çakal markalar artık satamayacak.

vatandaşta artık trafik kurallarından tut düzgün park etmeye kadar herşeye dikkat etmeye başlar.

tylan
25-01-2016, 10:08
hayır bu kadar para alıpta bişey de yapmıyorlar. 3 ay önce h100 ile bi e36 ya carptım tutanak tuttuk torosta 2000 tl masraf cıktı kaportacı ben sıgortadan para almakla uğraşamam peşin paraya yaparım dediği için cebımden ödedim sıgortaya kendi hesap adresimi verdim daha cuma gunu anca odediler parayı en az 50 defa da aramısımdır

Day Walker
25-01-2016, 10:13
hayır bu kadar para alıpta bişey de yapmıyorlar. 3 ay önce h100 ile bi e36 ya carptım tutanak tuttuk torosta 2000 tl masraf cıktı kaportacı ben sıgortadan para almakla uğraşamam peşin paraya yaparım dediği için cebımden ödedim sıgortaya kendi hesap adresimi verdim daha cuma gunu anca odediler parayı en az 50 defa da aramısımdır

en azından almışsın dua etmen lazımken burda hayıflanıyosun :D

dostum iç alamayanlar var yada bin dereden su getiren şirketler var. hele şu katılım şirketlerinin eline düşenler yandı asıl :)

Maxi
25-01-2016, 10:17
dün yanlış okumadıysam bu dava olayı geri çevrilmiş sanırım mahkemeden??

imprezaWRC
25-01-2016, 10:42
O şikayet eden taksi şoförleri de hepsi melaike ya, hiç haydut gibi otomobil kullanmıyorlar ya, sene içinde hiç kaza da yapmıyorlar ondan dolayı çok haklılar. Yahu adam senede 20 tane kazaya karışıyor, bırak sigortayı adamı trafikten almak lazım; 20 kere kaza yapan adama prim olarak 20.000 TL yasladılar, itirazlar artınca en yüksek limit 5.000 TL mi ne oldu. Sigorta bir havuzdur, risk paylaşımıdır bu nedenle de o haydut gibi otomobil kullanan adamın ceremesini biz yaş olanlar da çekmek durumunda kalıyoruz. O adama yaslasınlar 20.000 TL'yi bak bakalım bir daha şuursuz kullanıyor mu, ya da sene içinde 20 kere kazaya mı karışıyor, bak bakalım bizim primler artıyor mu.
Sigortanın bizlere yaptığı fahiş zamları savunmuyorum ama kendilerini Demir Bükey gibi gösteren ve her sene muntazam kaza yapan sürücüler yüzünden bu haldeyiz. Sonra otomobilinin arka camına protesto yapıyoruz diye yazı yapıştırmış. Melek o melek, heryerde sinyal verir, kimsenin üstüne kırmaz, nizami ve müsait yerlerde müşteri alır ve indirir, taksimetre fazla yazsın diye kafasına göre yollardan gitmez, taksimetre fazla geçirsin diye lastik çapıyla oynamaz, hile hurda nedir bilmez, otomobili tertemizdir, sigara içmez, bangır bangır arabesk dinlemez, kılığına kıyafetine özen gösterir, hem lisan bilir hem yol bilir,turist kazıklamaz, kadınlara kızlara sarkmaz, durakta hep taksisi vardır, gideceğin mesafeye hiç mırın kırın etmez, sen istemeden fatura verir, köprü ücreti 3 TL ise senden 5 TL almaz... İllaki istisnalar vardır da, genel durum böyle.

Sonra birde bu vatandaşlar yakıt zamlarında, taksimetre zamlarında neden ortalığa dökülmezler. Niye kimse taksi ücretinden bahsetmez. (çok ucuz birşey ya, o yüzden heryer taksi kaynıyor)

Adamlara kıyak geçip bize geçirdiler, onların yerine benim protesto etmem lazım, senin kazalarının ceremesini ben ödüyorum be hey akıllı.

tylan
25-01-2016, 10:42
en azından almışsın dua etmen lazımken burda hayıflanıyosun :D

dostum iç alamayanlar var yada bin dereden su getiren şirketler var. hele şu katılım şirketlerinin eline düşenler yandı asıl :)

Ya sorma kaportacı da aynısını dedi para falan alamıyoruz ben sıgortalardan bıktım 20.000 den fazla alacağım var dedi. Bu arada edit geri gelsin e36 ı toros diye cevıren t9 um varmıs haberim yok :D

Day Walker
25-01-2016, 11:10
O şikayet eden taksi şoförleri de hepsi melaike ya, hiç haydut gibi otomobil kullanmıyorlar ya, sene içinde hiç kaza da yapmıyorlar ondan dolayı çok haklılar. Yahu adam senede 20 tane kazaya karışıyor, bırak sigortayı adamı trafikten almak lazım; 20 kere kaza yapan adama prim olarak 20.000 TL yasladılar, itirazlar artınca en yüksek limit 5.000 TL mi ne oldu. Sigorta bir havuzdur, risk paylaşımıdır bu nedenle de o haydut gibi otomobil kullanan adamın ceremesini biz yaş olanlar da çekmek durumunda kalıyoruz. O adama yaslasınlar 20.000 TL'yi bak bakalım bir daha şuursuz kullanıyor mu, ya da sene içinde 20 kere kazaya mı karışıyor, bak bakalım bizim primler artıyor mu.
Sigortanın bizlere yaptığı fahiş zamları savunmuyorum ama kendilerini Demir Bükey gibi gösteren ve her sene muntazam kaza yapan sürücüler yüzünden bu haldeyiz. Sonra otomobilinin arka camına protesto yapıyoruz diye yazı yapıştırmış. Melek o melek, heryerde sinyal verir, kimsenin üstüne kırmaz, nizami ve müsait yerlerde müşteri alır ve indirir, taksimetre fazla yazsın diye kafasına göre yollardan gitmez, taksimetre fazla geçirsin diye lastik çapıyla oynamaz, hile hurda nedir bilmez, otomobili tertemizdir, sigara içmez, bangır bangır arabesk dinlemez, kılığına kıyafetine özen gösterir, hem lisan bilir hem yol bilir,turist kazıklamaz, kadınlara kızlara sarkmaz, durakta hep taksisi vardır, gideceğin mesafeye hiç mırın kırın etmez, sen istemeden fatura verir, köprü ücreti 3 TL ise senden 5 TL almaz... İllaki istisnalar vardır da, genel durum böyle.

Sonra birde bu vatandaşlar yakıt zamlarında, taksimetre zamlarında neden ortalığa dökülmezler. Niye kimse taksi ücretinden bahsetmez. (çok ucuz birşey ya, o yüzden heryer taksi kaynıyor)

Adamlara kıyak geçip bize geçirdiler, onların yerine benim protesto etmem lazım, senin kazalarının ceremesini ben ödüyorum be hey akıllı.

adamın bi arabası anadolu yakasında bi arabası avrupa yakasında ikiside aynı plaka ama hiç köprü geçmiyolar yakalanmamak için ama bu iki araba aynı gün hasar yapıyo :hehe: düşünebiliyomusunuz :hehe:

Day Walker
25-01-2016, 11:12
Ya sorma kaportacı da aynısını dedi para falan alamıyoruz ben sıgortalardan bıktım 20.000 den fazla alacağım var dedi. Bu arada edit geri gelsin e36 ı toros diye cevıren t9 um varmıs haberim yok :D

kaportacı falan kalmayacak yakında. Tse belgesi alamayan kimse artık sigorta şirketleri için araç onarımı yapamacak.

tüm onarımcı servislerin SBM ye kaydı gündem de.

brs852
25-01-2016, 11:46

Kesinlikle kendimizi o istisna kısımda görüyorum İstanbul'da taksi sahibi olarak. Bağlı olduğumuz durağımızda 25 araç var belki 10 tanesi hırsız diye bilinen taksilerdendir ve bunu çok rahatlıkla her ortamda nasıl dolandırdığını vs. anlatan tiplerdendir. Lastik çapına göre ayarlanıyor taksimetreler ama sonradan lastiği değiştirdiğinde istersen ayarlatmasazsın kimsenin haberi olmaz senin insafına kalan bir durum denetleme yok. Otomobiller 5 yılda bir yenilenmesi gerekmekte olmasına rağmen hala yenilenmeden muayenesiz çalışan araçlar mevcut. Adam Beyazıt'tan gidiş dönüş Vialand almıyor 80 lira yazıyor adamın işi turist Beyazıt'tan Taksim'e Sultanahmet'e 50 dolara gidiyor. Ben günde 200-250 km yol yapıyorum 300-350 lira topluyorum adam 80-100 km yapıyor 500-600 lira topluyor helal haram o konuya girmiyorum her şey ortada onu yapan zaten işin o kısmını düşünmüyor zaten. Ama bu sigorta konusundan bizde mağduruz dediğiniz gibi adamın dediğin gibi 20 kazası var abi 5 bin lira ödeyecek ben sıfır hasarsızlıkla 2500 lira ödeyeceğim.

turkerrr
25-01-2016, 14:31
dün yanlış okumadıysam bu dava olayı geri çevrilmiş sanırım mahkemeden??

biraz konuya eğilen hakim bu davayı kabul etmez zaten, saçma bir dava çünkü.

sensizaslaa
25-01-2016, 15:15
1995 model e36 ya 1100 lira sigorta nedir çıldıracamm

exca-
25-01-2016, 18:11
düşmez abi :)

hatta sigorta şirketleri günü gelipte poliçe yaptırmayanları emniyete bildirip millete patır patır araba bağlattırır. Çok basit bi web service ye bakar bu iş :D

şirketler sadece trafik ten kazanmıyo ama en çok ondan kaybediyo. Kasko trafik birleşip araç bedelinin en kötü %15i falan olursa hem trafiğe çıkan düşük modelli araç sayısı azalacak hemde 100 tl taksitle 120 ay vadeli sıfır araba satan çakal markalar artık satamayacak.

vatandaşta artık trafik kurallarından tut düzgün park etmeye kadar herşeye dikkat etmeye başlar.

Yanlış anlamadımsa dediğiniz hesapla 50.000tl'lik araca 7500tl kasko+trafik yaptırmamız gerek, 100.000tl'lik araca 15.000tl tutacak. her 5-6senede bir sigorta şirketlerine bir araç hediye edelim yani :)

dragstar
25-01-2016, 18:31
2500 tl verdim captivanın trafik sigortasına

TaGo
25-01-2016, 19:22
Cembozbey kardeşim sağolsun. Benşm 2011 cupraya 819 tl çıktı. Tabi geçen sene 320 tl ödemişim başka

berko
25-01-2016, 20:09
2014 te sattığım 2013 ibiza cupraya en son 280 tl ödemiştim. Geçen hafta gene 2013 cupra aldım, 1260 TL girdi sigortadan.

GKD
25-01-2016, 20:26
şimdi yaptırdık sonra fiyat geri gelirse ücret iadesi oluyormu

barisy
25-01-2016, 21:03
Benim anladığım bir çok insan da yaptırmıyor. Araba dediğin lüks değil ihtiyaç. Tabii ki sigortasız gezip suçsuz günahsız insanları mağdur etmenin de anlamı yok fakat rakamların insan işi olması şart. 15 bin liralık arabaya 1500 lira sigorta çıkarsa kimse ödemez tabi.

Ben 2012 320d Aracıma 440 tl ödedim bu arada. Geçen yıl da 440 ödemiştim. Kasko da 1100 tl idi.

G.U.Z.
25-01-2016, 21:07
Ben sansliyim sanirim, 3.senem bu aracta, hasarsizligim gume gidiyor buna sukur, 1.sene 390, 2.sene 250, bu sene yine 390

G_TT_I
25-01-2016, 21:11
Xmax motosiklete 1000lira sigorta 1000lira kasko çikti efsaneler yaşanıyor :)

barakuda26
25-01-2016, 21:44
Yaklaşık 2 ay sonra gibi fiyatlar yüksek ihtimal normal seviyelere inicek mecliste falan görüşülecek çünkü, ama tabi ki bu süre içerisinde sigortasız gezmemek gerekir, ucuzlasın bekliyim öyle yaptırıyım demek büyük yanlış olur.

Sadık Özyer
26-01-2016, 11:26
Böyle şey olur mu ? fiyatın yükselmesinde etkili olan şey hasarsızlık ceza yeme vs bir sürü etken olabilir risk i artmıştır kullanıcınn vs vs .. kira mı bu her sene %10 artsın şaka gibi ,.

bugra_0101
26-01-2016, 11:32
ticaride adamlar tavan fiyat dediler sevindik ama bu sefer de hususiden girdi , en güzeli eski sistem yoksa böyle olmaz bu iş adam belki yılda 52 gün araba kullanıyor dünyanın parasını ediyor

sigortasız gezen biri inş. gelipde benim aracıma dokunmaz anahtarını alırım direk arabasından , aracımı yaptırana kadar yada mağduriyetimi giderene kadar daha o arabaya binemez , bu işin riski olmaz Allah korusun bir insana çarpsanız bişey olsa kimse altından kalkamaz

ibozum
26-01-2016, 14:12
Bugün açıklama yapılmış Bakanlar kurulundan.. 2 ay içerisinde düzenleme getirilecekmiş.. Özellikle yaralanmalı ve ölümlü kazalardaki tutarların sabit tutulup mahkeme yoluyla daha fazla tazminat ödenmemesi üzerine bir madde getireceklermiş.. Buna benzer bir madde daha ekleyeceklermiş..

Ancak bu maddeler çıkana kadar fahiş ve orantısız zam uygulanan biz tüketicilerin mağduriyeti giderilir mi.. Hiç zanetmiyorum..

BARR
26-01-2016, 14:29
İbo Golfe ne ödedin?

dahan
26-01-2016, 14:30
adamlar 90 model tofaşa 800 tl diyo,,,,paraya bak

ibozum
26-01-2016, 15:38
İbo Golfe ne ödedin?

350'den 800 ödedim.. Şubat sonunda tekrar yenilecek korkuyorum daha da artarsa diye.. :S

Geçirdiler Baranka :(

BARR
26-01-2016, 15:45
Hayırlısı be gülüm :D

dragon
26-01-2016, 15:57
Ölümlü ve yaralanmalı kazalar yüzünden açılan davalar,ödenen tazminatlar mı fahiş artışların sebebi? 20 yıldır aktif şekilde trafikteyim.Onlarca araç değiştirdim.Trafik sigortalarında hep '' Yaralanma ve Ölüm primleri '' yazardı,yanlış mı hatırlıyorum? Her poliçeden bu primleri alırken iyi,tazminatları öderken mi kötü? Mesajların hepsini okudum.Araban varsa ne çıkarsa ödeyeceksin,ödeyemiyorsan binme diyenleri de gördüm,sigorta ucuz bile diyeni de. Okurken sigorta şirketlerine acıdım.Bilmem nerde 500 euroymuş,bilmem nerde 400 euroymuş!! Yıllar içinde millet olarak her şeyin en pahalıya alınmasına ne güzel de alıştırılmışız.Helal olsun bizlere valla..

driver_can
26-01-2016, 18:06
2012 polo geçen sene axa 330 bu sene yine axa en uygun 681 kaza falan yok.Cem Bozbey saolsun yine onunla çalıştım.4,500 tl verdi doğa sigorta neyin kafasındalar anlamadım.

rodya
26-01-2016, 18:16
2012 elantra : 900 TL trafik sigortasi, 635TL kasko :)

Mikrop_Ali
26-01-2016, 19:08
peki şu anda yüksek fiyatlı yaptıranlar düzenlemeden sonra ne olacak

Mehmet Gazihan
26-01-2016, 19:15
http://seslimakale.com/videodetay/gungor-uras--trafik-sigortalari-ucuzlamayacak-(daha-da-pahalanabilir)-13707

ZaZy
26-01-2016, 19:22
peki şu anda yüksek fiyatlı yaptıranlar düzenlemeden sonra ne olacak

bnde yaptırdım.1.8 corolla 1450tl. Kol saatti alcaz nolcak :D

Dodoo
27-01-2016, 01:17
100 bin liralık araç alırken yeri geliyo 130bin lira vergi ödüyoruz, oluyo 230 bin lira. Bu da koymaz bize bence, geçer gider unutulur.

yiiter
27-01-2016, 08:02
25 yaşındayım 2011 1.5DCI 68 HP Clio 3 1300 tl sigorta ve 1300 tl kasko ödemek koydu

Metin Töremen
27-01-2016, 09:07
92 model Doğan L aldım 19 yaşındayım ilk arabam 1750 lira sigorta ödemek zorunda kaldım arabanın değeri belli. Gerçekten çok yazık kaşıkla veriliyor kepçeyle alınıyor geri.

free-hifi
27-01-2016, 10:06
herkes rahat böyle olunca çok mikiliriz

elektrik faturası geldi her ay gelene ek 20 tl fazla sebep? elektrik dağıtım bedeli %250 artmış geçen ay 5 tl gelen bedel olmuş 21,5 yazıklar olsun.

sagi
27-01-2016, 13:41
2012 polo geçen sene axa 330 bu sene yine axa en uygun 681 kaza falan yok.Cem Bozbey saolsun yine onunla çalıştım.4,500 tl verdi doğa sigorta neyin kafasındalar anlamadım.

4500 TL nedir ya şaka gibi :)

Mikrop_Ali
27-01-2016, 18:09
yeni konu açmaya gerek varmı bilmiyorup kampanya başlatmışlar

https://www.change.org/p/zorunlu-trafik-sigortas%C4%B1-fiyatlar%C4%B1-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCr%C3%BCls%C3%BCn-naci-agbal-ba-yildirim?recruiter=79222194&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=des-lg-no_src-reason_msg&fb_ref=Default

omer_yildir
27-01-2016, 19:58
Geçmişe dönük değer kaybı talepleri ve avukatların ceplerine giren fahiş değer kaybı tazminatları bu artışın gerçek sebebi oldu

ibozum
28-01-2016, 09:00
Hayırlısı be gülüm :D

Öyle böyle çakmıyorlar haa.. Kasko yaptıramıyoruz stresten.. Şubat sonu ne akdar gelecek merakla bekliyoruz ona ödeyeceğimiz paraya göre kasko işine bakabilcez be Baranka :(

ahk
28-01-2016, 09:06
Ölümlü ve yaralanmalı kazalar yüzünden açılan davalar,ödenen tazminatlar mı fahiş artışların sebebi? 20 yıldır aktif şekilde trafikteyim.Onlarca araç değiştirdim.Trafik sigortalarında hep '' Yaralanma ve Ölüm primleri '' yazardı,yanlış mı hatırlıyorum? Her poliçeden bu primleri alırken iyi,tazminatları öderken mi kötü? Mesajların hepsini okudum.Araban varsa ne çıkarsa ödeyeceksin,ödeyemiyorsan binme diyenleri de gördüm,sigorta ucuz bile diyeni de. Okurken sigorta şirketlerine acıdım.Bilmem nerde 500 euroymuş,bilmem nerde 400 euroymuş!! Yıllar içinde millet olarak her şeyin en pahalıya alınmasına ne güzel de alıştırılmışız.Helal olsun bizlere valla..

ölümlü kazalarla ilgili şunu paylaşayım eskiden kazdan ölenin arkasından tazminat için uğraşan olmazdı. Şimdi ise ölenin arkasından tazminat almayan kalmadı gibi ayrıca bu işlerle uğraşmak için şirketler kuruldu. Komisyon karşılığı senin adına işlemleri takip edip tazminatını alıyorlar.

DOHC
28-01-2016, 09:23
Birkaç sene oluyor, eski evimde karşı komşu sigortacı/exper idi. Birgün otoparka bir taksi geldi, sol önden hafif hasar almış. Far kırık, kaput ucu kıvrılmış, tampon çatlamış falan.
Ben de balkonda bakıyorum. Konuşma şu şekilde:
Taksici: Abi araba bu
Sigortacı: Tamam. Sol far yazıyorum. Kaput değişmesi gerekmez ama yazıyorum. Hatta sana kıyak olarak sağ farda yazıyorum. Korsan gibi gezme.

Eeeee o gün yenilen hurmalar (haksız, gereksiz değişimleri yalan beyanlar vs) bu gün kaba etini tırmalar.
Sigorta şirketleri experlerine güvenmeli önce. Experde iş bitiyor. Yoksa zarar edersin ve primleri arttırısın. Kurunun yanında yaşta yanar..... Sorsan hepsi müslüman/dürüst adamlar.......

onn_dear
28-01-2016, 10:28
2010 model fiesta 1,25 benzinli aldık arkadaşıma 399 TL ye sigorta yaptılar, acaba rakamlar düşüşe mi geçti yoksa arkadaşım mı şanslı?

dragon
28-01-2016, 11:02
ölümlü kazalarla ilgili şunu paylaşayım eskiden kazdan ölenin arkasından tazminat için uğraşan olmazdı. Şimdi ise ölenin arkasından tazminat almayan kalmadı gibi ayrıca bu işlerle uğraşmak için şirketler kuruldu. Komisyon karşılığı senin adına işlemleri takip edip tazminatını alıyorlar.

Şunu merak ediyorum; Ölümlü kazalarda sigorta ölenin ailesine tazminat ödemiyor muydu? Yani dava açmadan

ahk
28-01-2016, 13:21
eskiden bundan kimsenin haberi yoktu talep edilmiyordu. Talep etmeden de sigorta para ödemiyordu. Hatta trafik kazasında yaralıların tedavisi kendi sosyal güvenlik kurumu tarafından ödeniyordu artık trafik sigortası ödüyor.

G.U.Z.
28-01-2016, 14:22
2010 model fiesta 1,25 benzinli aldık arkadaşıma 399 TL ye sigorta yaptılar, acaba rakamlar düşüşe mi geçti yoksa arkadaşım mı şanslı?

Hangi firma? Bir de onceden araci varmiydi arkadasin?

onn_dear
28-01-2016, 20:29
Hangi firma? Bir de onceden araci varmiydi arkadasin?

Daha once araci yoktu marphe sigorta

csayin
07-02-2016, 18:50
soygunun yasal hali trafik sigortası olmuş. 2011 model peugeot partnere 264.00 TL'den 620.00 TL'ye fırladı. araç 47 yaşındaki babamın adına kayıtlı. kaza sicili yok adamın 29 yıllık ehliyetinde 9 trafik cezası bile yoktur. şeytan kulağına kurşun sicilin temizliginden ötürü 700 liraya kasko yaptırıyoruz ama sigortaya bak.
tanıdığım bi çiçekçi arkadas 80 model reno 12 aldı 3600 TL'ye ve 1350 lira trafik sigortası çıktı. e haliyle sigorta yaptırmadan biniyor zaten o fiyata sigorta yaptırabilecek adam niye o arabaya binsinki(ironik). bu durumda milyonlarca insan var ve araçlarıyla trafiğe çıkıyorlar. Allah kimsenin başına vermesin bi kazada kim suçlu yüzlerce lirasinı verip sigorta yaptıran mi, yaptırmaya gücü yetmeyen ama mecburi ya da keyfi trafiğe çıkan mı yoksa bu işi bu hale getirenlermi? başa gelmeden düşünülüp bi çözüm bulunmalı ACILEN!!

ülkede kimi yerlerde harbiden iyiye giden noktalar var ama zorunlu ödemeler iyiye gideceğine dahada kazıklaşıyor ham petrol varili ucuzlarken bizde hala zamlı haline parmak hesabıyla 5-6 kuruş gibi insanla alay eden indirimler yapılıyor. hepsi bi yana vergi öderken verginin vergisini ödüyoruz. (bkz. vergi dairesinde yıllık vergi ödemesinde alınan damga pulu vergisi.) doğru noktalarda tavrımızı koymalıyız millet olarak her hıyarım var diyene tuz alıp koşmadan iyice düsünüp hareket etmeliyiz.

atituti
07-02-2016, 19:50
hala bir düzenleme yok mu

mustafa_a
07-02-2016, 20:16
geçen harizan kasgo + sigortaya 3200 lira ödedim. bu sene 2500 e düşer diye bekliyodum. ama görünen o ki 5000 e dayanacak

ibozum
08-02-2016, 10:35
hala bir düzenleme yok mu

Trafik sigortasının genel şartlarında değişik yapıldı (http://www.hurriyet.com.tr/trafik-sigortasinin-genel-sartlarinda-degisik-yapildi-40050682)

Düzenleme diyemeyiz ama hala düzmeye devam edecek şeyler çıkarıyorlar..

ibozum
10-02-2016, 15:15
Geçen sene Anadolu'dan 750TL'ye yaptığım sigorta, bu sene 1700TL olmuş.. Kaza, sigortadan ödeme felan yok..
En uygun verilebilen 1000TL ile Sompo deniyor..

ONURRBAKI
10-02-2016, 15:25
annemin adına kayıtlı 98 model lagunaya hiç kazası olmadan geçen sene 300 Tl iken bugün min. 750 Tl çıktı. Mecbur yaptıracağız ama inşallah dava kazanılır emsal kararla farkını geri alırız

BARR
10-02-2016, 15:28
Geçen sene Anadolu'dan 750TL'ye yaptığım sigorta, bu sene 1700TL olmuş.. Kaza, sigortadan ödeme felan yok..
En uygun verilebilen 1000TL ile Sompo deniyor..

Ohhhhh :D Yarasın koçuma

hndcrx
10-02-2016, 15:32
Civic vti ı olup yaptıran var mı acaba?(98 model)
Bir de civic 1.4 is 98 model

Redfish16V
10-02-2016, 16:02
belki fikir olur ; 97 1.4is / yaş 22 / 5.kademe sompo sigortadan 873 tl'ye yaptırdım.09/2015 zamanında yaptırdım,zamlı tarifeden.

dirk
10-02-2016, 16:16

benim 600 lira cıktı yaptırmadım. aracı kullanmadığım için 1 yıl binmeyeceğim bakalım ucuzlasada yaptırsak

hndcrx
10-02-2016, 19:44
belki fikir olur ; 97 1.4is / yaş 22 / 5.kademe sompo sigortadan 873 tl'ye yaptırdım.09/2015 zamanında yaptırdım,zamlı tarifeden.

benim aracım vti ama sigortada 1.4 olarak kayıtlara almışlar.
870 bile aşırı pofff

hndcrx
10-02-2016, 19:45
benim 600 lira cıktı yaptırmadım. aracı kullanmadığım için 1 yıl binmeyeceğim bakalım ucuzlasada yaptırsak

ben de aynı şekilde düşünüyorum kullanmayacağım.

Strich Acht
10-02-2016, 20:39
bir sorum var, benim mercedes garajda yatıyor binemiyorum şu aralar. önümüzdeki sene içinde de topu topu 2-3 kere binme şansım olur ancak.
sigortası yeni bitti bunun, eğer 1 sene boyunca sigorta yaptırmazsam önümüzdeki sigorta döneminde (her yılbaşı diyelim) cezam ne olur ? akı bokunu geçer mi kısaca ? :)

marikan
10-02-2016, 21:23
Bugün fiyat aldım. İlk yılım bitti. Kazam yok. Yaş 29.
En uygun 1800TL. Sadece Sompo Japan 916TL çıktı. Doğu Sigorta şu an uyguna yapıyormuş sanırım. Birde oradan fiyat alacağım.

marikan
10-02-2016, 21:24
Pardon; Doğa sigorta olacak.

Mutu
10-02-2016, 21:30
Düşerse fiyatlar hiç uğraşmam direkt pedere veririm satışı. Bi sene boşuna soyulmayalım. Aradaki farkla 45bine kadar tüm bakımlar bedavaya gelir anasını satıyım.

BüLenT GöReN
10-02-2016, 21:44
hiç aramızda sigorta şirketinde çalışan yok mu yav

GuNeS
11-02-2016, 07:34
1ay önce trafik sigortası yaptırdım. '96 e34 annemin üzerine araç hiç kazası yok 2ci arabası . Plaka 20 iken trafik sigortası yaptırdım 34e geçmek için 34 plakaya geçeli 20 gün oldu sigortacı arkadasım 1,5-2 ay yaptırma bekle dedi. 20 plaka iken çıkan sigorta fiyatları bu şekilde. Yardımcı olur belki diyeceğim ama denizli plakayla aldığım fiyatlar bunalar. 34e geçtikten sonra moralim bozulmasın diye sormadım daha indirime girince haber vericek.Kısmet :)
halk: 2,778
eureko: 1,932
sbn: 1,938
ergo: 2,083
axa: 1,082
gp : 1,553
doğa: 1,519
anadolu: 1,218
generali: 2,453
koru: 912
sampo: 1,089
Güneş: 1,519
allianz: 1,290

Mutu
11-02-2016, 10:12
Birşey soracağım babam 92 yılından beri aktif olarak araç sahibi annem ise hiç aracı olmadı, ehliyeti dahi yok. Şimdi aracımı annemin üstüne devretsem yaştan ötürü babamla yakın fiyatlar mı çıkacak?

denizalpakinci
11-02-2016, 15:03
Babanıza daha uygun çıkar.Daha önce annenizin üstüne kayıtlı hiçbir araç olmadığı için yüksek çıkacaktır.

sword
24-02-2016, 21:43
http://www.hurriyet.com.tr/trafik-sigortasinda-yasanan-kaosun-sonuna-gelindi-40059215?_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_source=40059215&_sgm_action=click

Bad-Fast
24-02-2016, 22:59
arkadaşlar 2001 civic 1.6 ies sigorta tutarı ne aralıkta oluyor , yaştan dolayı emekli babaya falan yapsak ne derece az öderim :)

SerkanYazgan.
24-02-2016, 23:58
Dün kasko ve trafik için fiyat aldım, 940 kasko çıktı ışıktan kestirdim. Mafre sigortaya 520 lira fiyat verdi 1 saat sonra kestirin dedim 1200 e yükseldi. Dünden beri sinirden çatlıyorum en son akşam axadan 920 ye sigortayı kestirdim. Hasar masar yok.

Bolkar1st
25-02-2016, 01:00
Hala anlamış degilim ne aracın markasına ne modeline bakıyorlar. Insanların daha önceki kaza geçmişine bakiyolar desem oda degil neye gore kime gore bu fiyatlar. Babam yıllardır arac kullanır kac tanede uzerine arac var kazası yok ama Sigorta'sı orta halli çıkıyor annemin ehliyeti yok ilk aracını aldık uzerine %200 daha uygun cikti benim fiyattan.

dahan
25-02-2016, 03:44
ülkede kimin eli kimin cebinde belli degilki ,,sigorta şirketleride baktıki hükümetin kafa bimilyon,,,fırsat bu fırsat ya tutarsa hesabı zamcıggg kodu kaşla göz arasında ,,

AliGizda
25-02-2016, 08:06
Babamın ben 200 liraya sigorta yaptırdığını bilirdim, geçen gün yeni araba aldı, 980 TL sigorta primi ödedi. Ben şu andaki aracıma 944 TL ödedim, bundan önceki aracıma 1500 TL ödemiştim. Arabaya ne kadar süre ile sahip olduğunda etkiliyormuş fiyatı. Ben 1 sene dolmadan araç değiştirdiğim için risk grubuna giriyormuşum.

lnd_samet
25-02-2016, 10:55
valla toplamalık bir araç aldım. 10-15 liralık araca 750 tl trafik çıkıyor en düşük. zaten binmeyeceğim. çekerim 2 yıl trafikten sigorta parasına parça alırım daha iyi.

hazır yazmışken soruda sorayım.
noterden plaka değişimli satış yaptık.
normal prosüdür sigorta ruhsat plaka basımı elbette fakat.
hiçbir işlem yapmadan trafikten nasıl çekerim aracı? gitsem trafige hallederlermi yoksa 1 günlük sigorta yaptırmam lazımmı?

sparcoo
25-02-2016, 11:03
şöyle söyleyim. geçen yıl 600 liraya yaptırdığımız sigortayı bu yıl, hasarsızlık indirimi dahil 1250 lira zor yaptırdık. araç sahibi 45 li yaşlarda ve hiç kazası yok.

ibozum
25-02-2016, 11:05
Şuan her şey sigortacıların inisiyatifinde istedikleri gibi at koşturuyorlar.. Ne fiyat verilirse kabul s.s. yaptırılacak..
Düzenleme yapılıyor sona gelindi diye haber var, detayları okuyunca gene sigortacılara yarıyor..

Düzenlemde geriye dönük ölüm/yaralanma tazminatları ödenmeyecek, tazminat bedeli belli bir katsayı ileçarpılacak felan diye bahsediliyor.. Ama fiyatlar da indirim yok.. Düzenleme yok.. Düzmece var.. Vatandaşı düzmeye devam..

gemsazr9
25-02-2016, 11:07
Postahaneden ptt sigorta yaptıran var mı ? Fiyatlar nasıl ?

exca-
25-02-2016, 11:09
Daha önce de yazmıştım, geçen sene 250tl yaptığım sigorta bu sene 900tl çıktı tesadüfen bir firma 600tl çıkardı ordan yaptık. En üst indirim dilimindeyim. Ne bir hasarım var ne cezam. Zaten senelerdir kaskodan da bir kez işlem yaptırdım o da anteni kopardıklarındaydı ki 2 sene önce olmuştu.

darkmoon
25-02-2016, 11:14
motorumun trafik sigortası yeni bitmişdi yeniledim.. 9 bin tl fiyat çıkartanlar bile oldu..
370 tl ye yaptırdım koç allianz dan..

Bakalım arabadada baya bir kovalıycaz onu anladım.. arkadaşlar bütün sigortalardan teklif alın özellikle adı sanı duyulmamış firmalardan fiyat alın. Kovalarsanız bir şeyler çıkıyor. bilindik büyük firmalardan ciddi bir şey beklemeyin hepsi 50 tl aşağı 50 tl yukarı aynı rakamları söylüyorlar sözleşmiş gibi..

BARR
25-02-2016, 11:15
2015 Infiniti Q50 Trafik Sigortası 1590TL, Kasko 1560TL Anadolu Sigorta :)

darkmoon
25-02-2016, 11:22
alternatif sigortalardan fiyat alın derim.. büyüklerde kendi aralarında aynı fiyatları veriyor.

demir sigorta,güneş,orient,ptt,doğa,ergo v.b bu tip sigortalara bakın derim.

Sert@ç
25-02-2016, 11:27
2 sene evel araba alırken masraf hesabında trafik sigortası önemli değil 200-300e yaptırırız çok araştırmayada gerek yok 10-20 lira oynuyo derdik
Şimdi 2000-3000 lira oynuyo...

GKS
25-02-2016, 11:38
mevcut şartlarda farklı şirketlerden en uygun fiyatı çıkarmamıza rağmen trafikte sigortasız gezen araçların sayısı bir hayli fazla..
ölümlü ve yaralanmalı kazalarda büyük riskler sözkonusu.

Mutu
25-02-2016, 14:41

q50 ile benim 45bin kasko değerli i10 umun kaskosu arasında sadece 300tl fark var.

ibozum
25-02-2016, 14:49

Hacı bizim araç için de araya tanış sokaydın da geçirmeselerdi bize.. Bari kasko için bi el atıver beaa :D

BARR
25-02-2016, 14:52
q50 ile benim 45bin kasko değerli i10 umun kaskosu arasında sadece 300tl fark var.

Valla çok dengesiz fiyatlar bir standartı yok tabi bizim indirimler vs de var kaç senelik onlarda etkiliyor.

Hacı bizim araç için de araya tanış sokaydın da geçirmeselerdi bize.. Bari kasko için bi el atıver beaa :D

Ben arabayı satarken sana yapacağımı yaptım ibo :D

Birkan61
25-02-2016, 15:05
enteresan birşey yahu bu trafik sigortası

2001 model peugeot 406 araç

yaş profilde, plaka 06, şehir istanbul

830 liraya yaptırdım alinaz sigortadan %10 indirim ile

kaza yok, ortalama senelik araba değişirim

halime şükür diyelim yazılan rakamları görünce

Mutu
25-02-2016, 17:24
Valla çok dengesiz fiyatlar bir standartı yok tabi bizim indirimler vs de var kaç senelik onlarda etkiliyor.

Ben arabayı satarken sana yapacağımı yaptım ibo :D

Aynen mantıksızlık had safhada. Kaskomla sigortam arasında 90 tl fark var. Zorunlu adı altında soygun bence bunun adı.

marikan
25-02-2016, 17:28
Geçen yıl Ege sigortadan 250TL'ye yaptırdığım sigortayı bu yıl Sompo Japan'dan 916 TL'ye yaptırdım. Diğer alternatifler 1250 ve üzeri idi.

darkmoon
25-02-2016, 17:45
birde aklınızda olsun benim motora misal bir acenta misal a sigortadan 9 bin tl çıkardıysa başka bir acenta aynı a sigortadan 2 bin tl çıkardı.. yani tek bir yerden aldığınız bilgilerle yetinmeyin farklı yerleri arayın.

hondafit
25-02-2016, 22:31
geçen sene ilk arabam olması sebebiyle 440 lira ödedim 2000 model clio'a bu sene 783 tl!
lanet olsun!!

free-hifi
25-02-2016, 22:50
Öyle saça böyle tarak deyip bir tane kurban araba alınacak. Kazası sürtmesi vs olan arkadaşların aracı bu araçtan yapılacak mantıklı olur mu

sword
25-02-2016, 22:58
Öyle saça böyle tarak deyip bir tane kurban araba alınacak. Kazası sürtmesi vs olan arkadaşların aracı bu araçtan yapılacak mantıklı olur mu

sonra aracı satış gösterip kalan primide gerı alıcan:) ortak bı arac alalım forumca bıttiği yerde trafıkten cekeriz

Erdem K.
26-02-2016, 07:32

Satılık twingo alize var, kasko yok, sigorta yıllık 200küsür TL :) :P

İbocum böyle bir ihtiyacın varsa benimle irtibata geç, tanıdık var, faydası olacağını düşünüyorum ...

ibozum
26-02-2016, 09:33

İbocum böyle bir ihtiyacın varsa benimle irtibata geç, tanıdık var, faydası olacağını düşünüyorum ...

Ah be dostum şimdi mi haber veriyorsun:(
24unde yenilendi bileydim haber ederdim.. Ama kasko yaptiramadim fiyatlar cok yuksek geldi.. Olmadı bi ara bulusur konusuruz.. Tesekkur ediyorum ;)

KÖROĞLU
26-02-2016, 09:49
birde aklınızda olsun benim motora misal bir acenta misal a sigortadan 9 bin tl çıkardıysa başka bir acenta aynı a sigortadan 2 bin tl çıkardı.. yani tek bir yerden aldığınız bilgilerle yetinmeyin farklı yerleri arayın.

Bu ilginç işte, geçen bir konuda bir arkadaş acente farketmez.

A sigortasının Kars ya da izmir acentesinde de yaptırsanız (diğer koşullar aynı kalacak şekilde) anı fiyat çıkar demişti.

Twingo var üzerime %20 hasarsızlık ind. 06 plaka yaş 30 aralık 2015 te anadolu sigorta dan 371 TL ye yaptırmışım.

Mantık olarak katılsam da Aynı sigorta firmasında farklı 2 teklif almıştım.

Hatta çok afaki rakam çıkaran bir firmadan net üzerinden çok daha uyguna poliçe yaptırdım.

marikan
26-02-2016, 10:38

Sompo Japan en az 10 acente ve internet sitesinden teklif aldım hepsi 916TL dedi. Eğer kasko olaydı bir şeyler yapabilirdik, trafik sigortasında tüm acentelerde aynı fiyat çıkar dedi bir sigortacı. Ve aynen de öyle oldu.

turkerrr
26-02-2016, 12:07
Kayda değer markası olan tüm şirketlerde ekran fiyatı DEĞİŞMEZ.

Genelde fiyat birkaç sebeple farklı çıkar

- Teklif tarihleri arasında fark olur fiyat değişmiştir

- Bazı şirketler araç tipine göre fiyatı düşürebiliyor ( Örneğin; astra 2.0 turbo yerine astra 1.4 seçerseniz fiyat düşebiliyor. )

- Bazen ekranlarda bug lar yani açıklar olabiliyor bazı acenteler bunları erken farkedip bunu bir süre kullanıyorlar.

bunlara benzer durumlarda fiyat değişir.

darkmoon
26-02-2016, 12:19
bende öyle biliyordum heryerde fiyat aynı çıkıyor diye.. 4-5 acentaya motorun ruhsatını yolladım hepsinde misal axa oyak,koç allianz aynı çıktı ama bazı sigortaların fiyatları çok farklı çıktı ..

a acentası a sigortası için 2 bin tl derken b acentası aynı a sigorta şirketi için 700 tl dedi..

misal bir acenta bir sigortada 9 bin tl çıkardı başka bir acenta aynı sigortada 2 bin tl çıkardı falan..

Bunlar önemsiz aslında demeye çalışdığım şu belli yerde sabit kalıp sadece onların verdiği fiyatlara bakmayın.. bende yıllardır 15 yıldır aynı sigortacımda yaptırırdım ilk defa motor yüzünden farklı yerlere bakmak zorunda kaldım çünkü bana minumum 700 tl çıkardı..

işin içine girdikçe gördümkü heryerdeki veriler rakamlar değişik.. 370 tl ye yaptırdım.. şimdi arabanında sigortası gelsin onuda böyle kovalıycam artık belli bir sabit noktadan tek fiyat almıycam..

Mutu
26-02-2016, 18:40

.

Ah twim ah gittim modernini aldım bi dünya borca soktum kendimi =)

CanAli
27-04-2016, 13:54
Henüz bir yaptırım oldu mu haberi olan var mı? 25 yaşında 7 yıllık ehliyeti olan ve hiç bir kaza ya bulaşmadan aktif araç kullanan birisiyim ama bütün araçlarım babamın üstündeydi fakat kendi adıma araç almak istiyorum. 92 model bir doğan alıcam fakat korkum trafik sigortası. Yaptırmadan binmekte istemiyorum sizce tahminen ne kadar çıkar?

kangomania
27-04-2016, 14:27
Bu ayın sonunu bekliyoruz indirim için, yaptiramadik hâlâ yatıyor araba. Şu an 1500 tl çıkıyor. Artık ne kadar inerse...

drago
27-04-2016, 16:09
Pederin üstüne yaptırmaya devam...

Yine de geçen seneki fiyatın 3 katı çıkıyor.

Sigortadan ucuz kasko mu olur yav

EREN34
27-04-2016, 16:10
Henüz bir yaptırım oldu mu haberi olan var mı? 25 yaşında 7 yıllık ehliyeti olan ve hiç bir kaza ya bulaşmadan aktif araç kullanan birisiyim ama bütün araçlarım babamın üstündeydi fakat kendi adıma araç almak istiyorum. 92 model bir doğan alıcam fakat korkum trafik sigortası. Yaptırmadan binmekte istemiyorum sizce tahminen ne kadar çıkar?

Bir gelişme yok. Dün arkadaşım yeniledi. Geçen seneki primin tam 3 katı çıktı. Başka sigortadan poliçe kestirip, 2 katını ödedi.

turkerrr
27-04-2016, 16:28
sigorta fiyatları iki günde çat diye inmez uzun vadede biraz düşüş olacaktır, vadesi dolmuş poliçeleri yaptırmayıp beklemek çok anlamlı değil.

Ome_RS
27-04-2016, 18:26
Sigortam ayin 5inde bitiyor. Bitmeden teklif alabiliyormuyuz?

Dragger
27-04-2016, 18:29
Tabiki alabilirsin, sigortam.net yardımcı olur.

Talih.b16
27-04-2016, 18:34

seninle aynı standartlarda bir arkadaşa 2300 den kapı açtılar en son ben bir tanıdığıma 1480 liraya yaptırdım.
allah kolaylık versin herkese..

aslanneron
27-04-2016, 22:35

3 ay önce connect aldım üstüme ilk aracım ehliyet 8 senelik oldu 1520 lira ödedim bundan öncede öyle karışılan kaza falan yok ter temiz sicil ama çok koydu valla :D :D

::ZaFeR::
27-04-2016, 22:39
Benim de Temmuz'da hem kasko hem de sigorta.Geçen sene 350ye yaptırdım bakalım bu sene kaç para çıkacak :D

gokhankenar
27-04-2016, 22:48
Ana bacı sövmek istiyorum bu zammı 3 katına çıkaranlara :ofk::ofk::ofk::ofk:

5500
27-04-2016, 23:47
Geçen sene 207 liraya sigorta yaptırdım bu sene 500 e güç bela bulabildim.. kasko bile 650 lira çıkıyor bu nedir ya.

mycars
28-04-2016, 00:07
4200 lira sigorta cıkıyor aracıma 85 model 131 eger beklenen yönde düşmesse sigorta üstüne 10 tl lik benzin döküp bu fahiş fiyatları veren sigortacılarla beraber ÇAT diye yakacagım uzun bir vade arabaya binmeyecegim benim için çok anlamlı olacak :D

Draniela
28-04-2016, 00:18
4200 lira sigorta cıkıyor aracıma 85 model 131 eger beklenen yönde düşmesse sigorta üstüne 10 tl lik benzin döküp bu fahiş fiyatları veren sigortacılarla beraber ÇAT diye yakacagım uzun bir vade arabaya binmeyecegim benim için çok anlamlı olacak :D

oha lan o ne öyle :D

mycars
28-04-2016, 00:23
oha lan o ne öyle :D

bende anlam veremedim inanmayanlara asbis numarasını verim sorgulatın hatta sigortacı çok ısrar etti abi söylemeyim rakamı diye

atituti
28-04-2016, 00:31
araba almaya korkar oldum , haziran temmuzda araba alıcam validenin üzerinemi yapmak mantıklı şimdi nasıl bir yol izleyeyim ? ve bu prim neye göre belirleniyo arabanın seceresi önemli mi yoksa sadece yeni kullanıcının geçmişimi önemli

turkerrr
28-04-2016, 08:35

benim msj ımın nesini beğenmedin anlamadım doğruları söylüyorum boş yere beklemeyin diye

turkerrr
28-04-2016, 08:36
Sigortam ayin 5inde bitiyor. Bitmeden teklif alabiliyormuyuz?

tc plaka ve belge no (ruhsatta tc adres yazan sayfanın sağ alt kısmında) msj atarsan teklif verebilirim.

turbogsi
28-04-2016, 12:38
Biraz önce aracım için teklif istedim 2005 evo 8 sampo japan olarak 671tl fiyat verdiler 650 3 taksit olarak yaparız dediler altın bulmuş gibi sevindim :)

drago
28-04-2016, 12:55
Biraz önce aracım için teklif istedim 2005 evo 8 sampo japan olarak 671tl fiyat verdiler 650 3 taksit olarak yaparız dediler altın bulmuş gibi sevindim :)

Sompodan 06 plakalı 2007 passata 791 liraya yaptırdım 4. kademe hasarsızlıkla 1 hafta önce. Fiyatlar mı değişti acaba

turbogsi
28-04-2016, 12:58
Fiyatların düşdüğünü sanmıyorum geçen hafta insiginia yaptırdım geçen sene 511 tl bu sene 1116,00 tl

drago
28-04-2016, 13:00
Evoya o fiyat nasıl çıkmış maşallah o zaman

turkerrr
28-04-2016, 13:11
arkadaşlar hasarsızlık indirim kademeleri var evo son indirim 7. basamaktır.

AliGizda
28-04-2016, 13:37
Şimdi ben ikametimi Rize' ye taşısam, İstanbul' dakini komple iptal etsem ve aracımın plakasınıda 53 yapsam sigortada ciddi indirim olurmu? Geçen bir adamla konuştum 350 liraya yaptırdım dedi bu şekilde. Doğrumudur?

individual
28-04-2016, 13:50
Ben rakamların düşüceğine çok inanmıyorum.

Ufak bir kaza oluyor far tampon çamurluk hasarlı konu açılıyor ya arabam pert olurmu inşallah olur diye yazılıyor.

Sonrada trafik sigortası primleri uçuyor.

turkerrr
28-04-2016, 15:22
Şimdi ben ikametimi Rize' ye taşısam, İstanbul' dakini komple iptal etsem ve aracımın plakasınıda 53 yapsam sigortada ciddi indirim olurmu? Geçen bir adamla konuştum 350 liraya yaptırdım dedi bu şekilde. Doğrumudur?

7 basamak indirimin varsa olur ama istanbul plaka da 600-700 civarı zaten 7 basamak uğraştığına değmez noter satışı falan.

Mutu
28-04-2016, 17:00
Zorunlu sigortada araca göre fiyatlandırılmıyor ki.(1-2 kişi aracın marka modelini de yazmış ondan yazdım) Sürücü, yaş, ikamet ve geçmişteki kaza durumu etkili bildiğim kadarıyla. Kasko gibi değil yani.

EREN34
28-04-2016, 17:15
Sompo şu sıra iyi fiyat veriyor. x,y,z firmalarında taban 1240TL ye olan sigortayı 820TL ye kestiler.

Araç 2005 Focus1 Ghia Hb

CanAli
28-04-2016, 19:13
valla napacaz şaşırdık araba aldığın paranın 5de1ini sigortaya vermek kadar acı bir şey olabilir mi :D

CanAli
28-04-2016, 19:15
3 ay önce connect aldım üstüme ilk aracım ehliyet 8 senelik oldu 1520 lira ödedim bundan öncede öyle karışılan kaza falan yok ter temiz sicil ama çok koydu valla :D :D

valla bende de 1 radar haricinde hiç bir şey yok o da ilk senenin nazar boncuğu :D bana da aynı çıkar gibi o zaman

CanAli
28-04-2016, 19:17

sevinilmez mi inan ben bile okuyunca mutlu oldum :D seni düşünemiyorum :D

barakuda26
28-04-2016, 21:19
fiyatlarda düşme olmayacak bu seviyelerde kalır ama herhangi bi indirim söz konusu değil, çıkan haberler yasalar vs hepsi halkı oyalamak için şirket genel müdürlükleri bu konuda çok katılar fiyatları bu seviyelere çekmişken indirim yapmaz hiçbirisi

hndcrx
28-04-2016, 22:32
98 civic vti 7.kademeden 565 tl cikti anadolu sigortadan.
10 senedir bende,oncesinde de ustume kayitli arac yoktu(bu da etkiliyor mu bilmiyorum tabi)

ERK_RS
28-04-2016, 22:35
geçen sene motosikletim için 2 Nisanda yaptırdığım trafik sigortası 540 TL idi.
bu sene 970 TL ödedim.

geçen sene aracımın trafik sigortası 20 Nisanda 370 TL idi,
bu sene 940 TL ödedim.

ikisinde de hasarsızlık devam ediyor..
bu ne biçim iştir..

Yigit-Y
28-04-2016, 23:14
2 ay önce 880 kestirdiğim bir aracim vardi tramerli simdi tramersize 1200 tl istediler

Torba yasa g.tlerine girsin birseyin indiği filan yok

livaneli
29-04-2016, 00:53
2 ay önce 880 kestirdiğim bir aracim vardi tramerli simdi tramersize 1200 tl istediler

Torba yasa g.tlerine girsin birseyin indiği filan yok

Nasıl yok, sana bana iniyor işte :(

Y.Emre
29-04-2016, 07:58
Burada yazan fiyatları anlamıyorum, yılbaşından önce ufak bi kaza yaptı babam (tek taraflı kaza. araba yetkili serviste tamir edildi kaskodan) , öncesinde son seviye hasarsızlıkla 200küsür lira sigorta 300 küsür lira kasko poliçesi tutuyordu. Kazadan sonra yeniledik poliçeleri, sigorta 300 küsür kasko 570 gibi birşey çıktı.

Uçuk kaçık sigorta/kasko fiyatı çıkaranların kaçar tane perti var diye düşünmeye başladım

drago
29-04-2016, 08:39
Burada yazan fiyatları anlamıyorum, yılbaşından önce ufak bi kaza yaptı babam (tek taraflı kaza. araba yetkili serviste tamir edildi kaskodan) , öncesinde son seviye hasarsızlıkla 200küsür lira sigorta 300 küsür lira kasko poliçesi tutuyordu. Kazadan sonra yeniledik poliçeleri, sigorta 300 küsür kasko 570 gibi birşey çıktı.

Uçuk kaçık sigorta/kasko fiyatı çıkaranların kaçar tane perti var diye düşünmeye başladım

Çok düşünmene gerek yok, 60 yaşında adamın üstüne aldım aracı; değil pert onun da ehliyeti var araç kullanmışlığı yok. Fiyatlar böyle şu anda.

erhanaytac
02-05-2016, 20:04
Arkadaslar mahkeme sonuclanmis mi sonuc ne bilen var mi

Ome_RS
02-05-2016, 20:48

6. basamak hasarsızlık indirimim olduğu halde geçen sene 380e yaptırdıgım sigorta bu sene en uygun 960 çıktı.

kaykayovera
05-05-2016, 12:28
Bugün sigortam.net ve tanıdık vasıtası ile bir sigortacı arkadaştan aldığım fiyatların en uygunu 2330 tl. Geçen seneki aracıma 550 liraya sigorta yaptırmıştım bu sene başı aynı araca 1500 lira sigorta çıktı en uygun. Sigorta yapmadan sattım aracı yeni araca 2330 lira arabayla ilk gördüğüm devlet dairesinin içine dalasım var.

tylan
05-05-2016, 14:10
Arkadaşlar bugün bi arkadaşımdan bişey duydum doğrumu ? Artık plaka ya göre değil arac sahibinin nufüs kütüğüne bakarak fiyat veriyorlarmış ? Yani alacağın araba 34 ise ben sigortam düşük olsun diye 17 yapmak zorunda kalmıcam nufusum çanakkale olduğundan daha düşük çıkacakmış doğrumu ?

MeRtCaN
05-05-2016, 14:20
1 mayısı bekleyenler vardı sanırım iyi patladı :)