PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oto ekspertiz merkezi açmak ?

İbrahim33
20-01-2016, 13:05
Arkadaşlar 130 bin nüfuslu merkeze 30 km uzaklıkta bir ilçede (erdemli) oto ekspertiz firması açma fikrimiz var. Ancak bu işin getirisi götürüsü ne olur , tam işin içerisinde olmadığımız için bilemiyoruz doğal olarak. Tech'de illa ki bir bilgi sahibi fikir sahibi vardır diyerek sizlerle fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

Dükkan (mülkün) hazır olduğunu varsayarsak , bu ekspertiz merkezi için başlıca demirbaş olarak test cihazları lazım olacak. Bu test cihazlarının hangisi olmazsa olmazdır ? Başlangıç olarak hangi makinaları almalıyız ? Ortalama maliyeti ne olur bu test cihazlarının ? Bir tane mekanik ustası ve ben başında durmayı düşünüyorum. Birde sekreter yeterli olur herhalde başlangıç için. Eldeki bütçe 100 k kadar. Yapılacak işe göre 200 k yada çıkabilir. Kafamda deli sorular bi yardımcı oluverin işte bee :)

EmreYY
20-01-2016, 13:38
İstanbuldakiler bayağı iş yapıyor hatta otorapor bir çok yerde bayi açmaya başladı.Malzemeler bence biraz külfetli olabilir.Dyno-boya makinesi-Her markanın obd bağlantı malzemeleri ayrıyetten bunların yazılımları-değişen ve motor için ayrıyetten iyi bir eleman bunlar 100bine halledilir gibi fiyat olarak 100 150TL arası makul eğer müşteri hizmeti beğenirse fizanda olsan yine gelir.Bunun dışında parasını çıkarmak için de biraz süre vermek gerekir.

MatraX_07
20-01-2016, 15:10
Oto ekspertiz işiyle uğraşan birisi olarak biraz bilgi vereyim.
Öncelikle dışarıdan görüldüğü gibi kolay ve eğlenceli bir iş değil! Her şey cihazla,makinayla da olmuyor.
Öncelikle Ekibiniz sağlam olmalı bu en basta olması gereken kural..Boya-Kaportacın diğerlerinden daha bi üst tık olmalı.Bu işi bilen tecrübe sahibi birisi olması lazım...Diğer kişi de mekanik ustası olmalı..En ufak ayrıntıya kadar girip,yorumlama ve kulak olmalı.2 ana hususu oluşturdunuz mu gerisi kolay kolay olur..Cihazlar konusunda arastırmaya girin derim çünkü bu sektörde aşırı cihazlar var.Öncelikle BOYA CİHAZI YANAL KAYMA,FREN,AMORTİSÖR cihazları sonra LİFT ve Dynomemetre olmazsa olmaz parçalardır.Şahsı fikrim elektronik aksam için 'girme' derim çünkü baya bi risk teşkil etmektedir.Ortalama 150-200 arası bütçe ayırman lazım.
Bunun yanı sıra Katalog,broşür,kartvizitleri de düşünmen gerekir.
şimdiden Allah kolaylık versin

Yigit-Y
20-01-2016, 15:15
Ben dukkan açsam hicbirine gerek yok malı oldururturuz bir guzel hahahahah

Diyadin
20-01-2016, 15:18
bütçe hakkında bişey diyemem ama aynı zamanda tuv muayene hazırlık hizmetide verilirse güzel olur

Orhan
20-01-2016, 15:24

Bi arkadaşımın dükkanına araba götürdüm.
Şurda boya var burda boya var alt takım şöyle motor bitmiş vs arabadan ben soğudum, almayalım o zaman dedim
Kulağıma eğildi mal boncuk al dedi adi :)

BARR
20-01-2016, 15:25
Şurda boya var burda boya var alt takım şöyle motor bitmiş vs arabadan ben soğudum, almayalım o zaman dedim

Bu çok iyiymiş :D

By_emre
20-01-2016, 15:25
Dyno olmadan'da olur. Gerekde yok zaten mekanikcin iyi oldukdan sonra her türlü motor durumunu yorumlar

Orhan
20-01-2016, 15:32
Dyno olmadan'da olur. Gerekde yok zaten mekanikcin iyi oldukdan sonra her türlü motor durumunu yorumlar

dyno şeklen çekici oluyor kağıt çıktısı falan motorun gücü vs yazıyor vatandasın hoşuna gidiyor

MatraX_07
20-01-2016, 15:37

Dyno olmadan olmaz işte..Çoğu kişi motor performansını soruıyor aynı zamanda yazılım yapanlar ölçmek ıstıyor..dyno olmaması adeta paraya ıhtıyacım yok gıbı bırsey

makif84
20-01-2016, 15:48
Alakasız olacak fakat bu expertiz firmalarının verdiği bilgiler için bir yaptırım mevcut mu?Yani şöyle ki atıyorum 3 parça boya var değişen var dendi fakat normalde değişen yoksa verdiği çıktıyla ilgili bir yaptırım uygulanabilir mi?

salih_560
20-01-2016, 15:51

peki bu esnaflığa sığar mı peki ?? aynısını sizin malınıza yapıldığını düşünün birde işi bilmeyen kişinin elinden malı alıp hakka girmek olmuyor mu peki ??

KÖROĞLU
20-01-2016, 15:57

Arkadaş senin kulağa eğilirken satanı da domaltmış anlaşılan. Aynısı olmaz umarım.

bad cat
20-01-2016, 16:01

başkan senin yazdığın bir post görünce gözümde final oto canlanıyor :D
Ototest için de her türlü düzenbazlığın kol gezdiği memleketimizde iyi usta bulundurmak çok önemli.

MatraX_07
20-01-2016, 16:21
Alakasız olacak fakat bu expertiz firmalarının verdiği bilgiler için bir yaptırım mevcut mu?Yani şöyle ki atıyorum 3 parça boya var değişen var dendi fakat normalde değişen yoksa verdiği çıktıyla ilgili bir yaptırım uygulanabilir mi?

Verilen raporlarla hakkını arayabilirsin ama genelde ekspertiz raporları 1gün geçerlidir.

KÖROĞLU
20-01-2016, 16:29

İzmitte aynı yere 2 defa expertiz yaptırdım evrak üzerinde 1 gün için geçerlidir yazıyor. Haksız da sayılmaz firma bunu yazmakta.

Araç ekspertizden çıktıktan sonra başına ne gelir bilinmez. Anlık bakar alırsın ya da almazsın. Sadece dyno verisine pek inanmıyorum.

Kompresyon ölçümü olmadan zor. Elinde boya makinası ile bakıyor sadece.

Mesela benim aracımda arıza ışığı yanıyordu, yakıt göstergesi çalışmıyordu bunları yazmamışlar. (ben biliyordum tabi)

Orhan
20-01-2016, 16:33
peki bu esnaflığa sığar mı peki ?? aynısını sizin malınıza yapıldığını düşünün birde işi bilmeyen kişinin elinden malı alıp hakka girmek olmuyor mu peki ??
Sığmaz tabi onayladığımı söylemedim farkındaysan hatta inandığımı ifade ettim
Normal pazarlığımızı yaptık tabi abartmadım ;)

Arkadaş senin kulağa eğilirken satanı da domaltmış anlaşılan. Aynısı olmaz umarım.
Satıcı arabasını biliyorsa istediği kadar domaltsın bişey değişmez döner gidersin

İbrahim33
20-01-2016, 18:23
Fikrini yorumlarını tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler. Şu anda araba alım satım işinden tiksinmiş durumdayım (ortağımın sırtımdan bıçaklaması ve 1 adet alfa romeo :) ) (çok şükür zararım yok hatta iyi kar elde ettim ama yapılan hareket üzdü beni) ve şu anda gidecek bir işyeri olmamasından dolayı (babamın işyerine gidiyorum ama işine çok yabancıyım ) büyük bir boşluk içerisindeyim. neye elimi atacağımı şaşırdım bilmediğim işede cumburlop girmek istemiyorum. kafam çok dağınık , bi fizibilite çalışması yapmam lazım. fizibilite neyse :D

MK8800
20-01-2016, 18:36
Hayatımda gördüğüm en gereksiz otomotiv pazarını oluşturan ilçe orası , cahiller lafta anlatamıyorsun . Expertiz falan tutacağını zannetmiyorum zaten köyden hallice olduğu için herkesin sanayide usta tanıdığı var oraya götürüyor . Zaten genelde köy tipi araçların alım-satımına rağbet olduğu için aman aman günlük araç satışları da yok expertize gerek duyacak falan . Merkezden de uzaklığı 30-35 km oradan da gelen olmaz bence ölü yatırım .

ckrc
20-01-2016, 18:41
Hayatımda gördüğüm en gereksiz otomotiv pazarını oluşturan ilçe orası , cahiller lafta anlatamıyorsun . Expertiz falan tutacağını zannetmiyorum zaten köyden hallice olduğu için herkesin sanayide usta tanıdığı var oraya götürüyor . Zaten genelde köy tipi araçların alım-satımına rağbet olduğu için aman aman günlük araç satışları da yok expertize gerek duyacak falan . Merkezden de uzaklığı 30-35 km oradan da gelen olmaz bence ölü yatırım .

Erdemlide 5 sene yasadim, %250 hakli arkadas.

İbrahim33
20-01-2016, 18:47
merkeze 30 km uzaklıkta , mut anamur silifke gülnardanda müşteri gelir. ilçede üstelik hiç oto ekspertiz merkezi yok. benim ticarette gördüğüm ilk ve tek olan her zaman iş yapıyor. o açıdan düşündüm ben.

haklısın mikail. şu anda kafamda 1001 tilki dolaştığı için düşündüm ama söylediğin şeylerin çoğu doğru.

B.Koçer
20-01-2016, 19:01
İbrahim bravolara kıyak geçermisin ? :D

delikanlı gibi hahsahdha :D

Low-Rider
20-01-2016, 19:07
Geçen hafta arabamı sattım, alan arkadaş Haramidere otoport'a gelmeden bosch car service'de ekspertize soktu. Adamların tek işi ekspertiz zaten.

100-150-200 TL olarak paketler var, yaklaşık 1saat ordaydım 6 araba yaptılar ve aslında hiç birşey yapmadılar. Hızlı ve güzel para kazanıyorlar. Araba ne makinaya bağlandı, ne başka birşey. Tamamen göz kontrolü. Hatta değşen/boyalı ön çamurluğu bile tespit edemedi de ben söyledim.

İbrahim33
20-01-2016, 19:13
İbrahim bravolara kıyak geçermisin ? :D

delikanlı gibi hahsahdha :D

yok bea o kadarda değil :) alıcının günahına girmek olmaz :)

Emre İlbi
20-01-2016, 23:13
Yaşadığın yerle ilgili bilgim yok açıkçası, lakin ilçelerde bu iş tutmaz,

İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde iyi paralar kazanılıyor, bu doğru,

ancak küçük il ve ilçelerde iş yapmaz diye düşünüyorum.

Düğün salonu açmanı öneririm, maliyetiyle ilgili fikrim yok,

yaşadığın yerin potansiyeline göre, veya garanti olsun dersen merkezde bir yer olabilir,

Sezonda iyi para bırakır, kış sezonu içinde, büyük ekran TV yada kaliteli bir projeksiyon ile,

lig, avrupa kupası maçlarını falan verirsin, bilet fiyatlarını uygun tutar,

dışardan yiyecek, içecek gelmesini yasaklarsın, güzel paralar bırakabilir :)

RedCan
20-01-2016, 23:50

Neresiymiş abi orası bizde götürelim :P:P

Orhan
21-01-2016, 08:11
Neresiymiş abi orası bizde götürelim :P:P

Artık bende gitmiyorum.
Yıldız sanayide özel opel servisi

darkmoon
05-02-2016, 12:12
Geçen hafta arabamı sattım, alan arkadaş Haramidere otoport'a gelmeden bosch car service'de ekspertize soktu. Adamların tek işi ekspertiz zaten.

100-150-200 TL olarak paketler var, yaklaşık 1saat ordaydım 6 araba yaptılar ve aslında hiç birşey yapmadılar. Hızlı ve güzel para kazanıyorlar. Araba ne makinaya bağlandı, ne başka birşey. Tamamen göz kontrolü. Hatta değşen/boyalı ön çamurluğu bile tespit edemedi de ben söyledim.

607 mi o :) hayırlı olsun. kimisi aslan kaplan avlar kimisi ejderha avcısı olur :) on numara bir tercih yapmışsın..