PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç alacağım acil yardım.

olivera7
27-01-2016, 15:16
Arkadaşlar işe gidip gelme amacıyla yol kenarına bırakabileceğim ufak bir otomatik vites araba bakıyorum. Şu an seçeneklerin arasında 2015 0 km Nissan Micra, 2015 Model Hyundai i10 var. Birde ek olarak 2014 model 10.000km Smart Fortwo var.
Smart'ın 16 ay garantisi var. Kupon ve güzel bir araba ama parça vs sıkıntısından dolayı kararsız kaldım. Yardım ederseniz sevinirim.

Micra - 48200 tl (Diğerlerinden ekstra olarak bluetooth ve cruise var.)
i10 - 44900 tl
Smart - 43000 tl (Ekstrası bol bir araç)

olivera7
27-01-2016, 15:17
Bu arada

Micra 1.2 Otomatik Benzin
i10 1.2 Otomatik Benzin
Smart 1.0 Otomatik Benzin

BerkayKamaci
27-01-2016, 15:32
Ben olsam smart i tercih ederim cok yakisikli bir arac :D

Volkann
27-01-2016, 15:35
2015 picanto da ekleyebilirsin alternatifler arasına , biz aldık sıfır şuan 34k da otomatik şehiriçi şuan 5.1 yakıyor.

peyyyzz
27-01-2016, 15:39
Ben tercihimi Micra'dan yana kullanmak isterdim açıkcası, smart 2 kişilik ,evet park sorunu yok kaldırıma dik bile yanaşsan sığıyor :) ama aileyle kullanmaya kalksan veya bagaj, yük , ekstra kişiler , yani kullanış bakımından bana pek çekici gelmiyor. 2. el piyasasını da düşünmek lazım şimdiden alacağınız araç hayırlı olsun :)

MCN21
27-01-2016, 15:41
Aralarında en iyisi micra gibi duruyor :) ama cvt şanzımanda bazı sorunlar olduğunu duymuştum iyi araştırıp karar verin.

olivera7
27-01-2016, 15:43
Aralarında en iyisi micra gibi duruyor :) ama cvt şanzımanda bazı sorunlar olduğunu duymuştum iyi araştırıp karar verin.

Bende oyle dusundum :) ama yurtdisi yorumlarina dergi incelemerine bakiyrum araclarin ozellikle i10 u cok ovuyorlar nedense anlamadim kullanan varsa yorum yazarsa super olur :) micrayida bir o kadar yerin dibine sokmuslar top gear da reklam amaclimi artik bu i10 u ovmeler anlamadm :)

olivera7
27-01-2016, 15:44
2015 picanto da ekleyebilirsin alternatifler arasına , biz aldık sıfır şuan 34k da otomatik şehiriçi şuan 5.1 yakıyor.

Aklimda bulunsun tesekkur ederim sanzimani nasil arabanin ? Genel kullanimiyla alakali yorum alablirmiyim acaba

MCN21
27-01-2016, 15:47

Manuel micra arakadaşımda var. 50k km civarında sanırım bir sorun yaşamadık :) içide sınıfına göre baya geniş, 4 kişi boylar hep 1.83+ sığabiliyoruz :D Debriyaj balatası ve fren balaralarını çok değiştirdi. 1 defa da diskleri değiştirdi. Ama pek normal kullanıyor diyemicem :D

Volkann
27-01-2016, 15:52
Aklimda bulunsun tesekkur ederim sanzimani nasil arabanin ? Genel kullanimiyla alakali yorum alablirmiyim acaba

araç 1.25 fakat bayırda vs tıkanmıyor. sahip olduğu hacime göre iyide gidiyor 1-2 sefer denedim 190 bastı diyebilirim.şanzımanında vuruntu vs birşey yok.şehir içinde bulduğunuz her deliğe sokabilirsiniz kasa ufak fakat içi gayet geniş, alırken lpg taktırırım biraz kullanıyım demiştim fakat araç mükemmel az yakıyor 5.1 lt şehir içi dışı karışık benzinde devam ediyorum.yetkili servis bakımları uygun. eksi yönleri frenleri zayıf, yol tutuşu zayıf , en ufak rüzgardan bile etkileniyor , tır otobüs vs sollarken ürkütüyor bazen. aklıma ilk düşündüğümde bunlar geldi daha gelirse yazarım :)

mertkaya
27-01-2016, 15:55
Abi sadece topgear değil fifth gear'da dahil birçok dergi, site micra'yı sevmedi. Ben olsam i10'u seçerdim 100bin km/5sene garantisinden ve A segmentinde Vw Up ile lider olduğu için.

mimarsertac
27-01-2016, 15:56
Bu rakamlara kia rio mantıklı olmaz mı? Bunların arasında en iyi Micra gibi görünüyor.

SULTANOGLU
27-01-2016, 16:01
Smart ın garantisi varsa o seçilebilir ama ilerde satmak isterseniz kolay kolay gitmez. Garanti kapsamında ve 2014 model olduğu için zaten yetkili servis dışına bir yere gidilmeyeceği düşünülerek, eğer bir sıkınıtı yaşarsanız o yetkili servis her türlü parçayı mutlaka temin eder.

3 ü arasında en yakışıklısı smart ama gel görki en zorlanarak satacağınız da smart. Ayrıca şunuda unutmamak lazım, garanti bitince yetkili servis dışında götüreceğiniz pek bir servis yok.

Yigit-Y
27-01-2016, 16:04
İ10 biraz kullandim 1.2 elite otomatik güzeldi ;)

BerkayKamaci
27-01-2016, 16:06
Abi sadece topgear değil fifth gear'da dahil birçok dergi, site micra'yı sevmedi. Ben olsam i10'u seçerdim 100bin km/5sene garantisinden ve A segmentinde Vw Up ile lider olduğu için.

bazı yerlerde i10 u bile lider seçmişler a segmentinde :)

msk_bmw
27-01-2016, 16:08
i10 çok keyfili micraya göre, motor sesi falan baya güzel, o hacime göre devir çevirmeye istekli bir motor var. Smartı bilmiyorum. Micranın kullanımı sıkıcı ama cvt nin bakımları yapılırsa sorun çıkarmaz.

BerkayKamaci
27-01-2016, 16:11
Bu rakamlara kia rio mantıklı olmaz mı? Bunların arasında en iyi Micra gibi görünüyor.

riolarda 51 ccivarı istiyorlar

İ10 biraz kullandim 1.2 elite otomatik güzeldi ;)

aynen o paket var kanka bayide kırmızı :D 2. eli hızlımıdır pek bilmiyorm ama smarttan çabuk satar heralde

Smart ın garantisi varsa o seçilebilir ama ilerde satmak isterseniz kolay kolay gitmez. Garanti kapsamında ve 2014 model olduğu için zaten yetkili servis dışına bir yere gidilmeyeceği düşünülerek, eğer bir sıkınıtı yaşarsanız o yetkili servis her türlü parçayı mutlaka temin eder.

3 ü arasında en yakışıklısı smart ama gel görki en zorlanarak satacağınız da smart. Ayrıca şunuda unutmamak lazım, garanti bitince yetkili servis dışında götüreceğiniz pek bir servis yok.

aynen öyle benm buldugum smartta çok güzel görünüyor brabus line falan jantlar brabus garanti devam ediyor o konudan rahatım ama dediiniz gibi garanti bitince nasıl olucak bilmyorum maslakta keskinlerle konuştum parçası bulunur falan dedide birde sizinde dediğiniz gibi 2. elde elimden çıkarmak zor olabilir yani bekleme sürem uzun olur muhtemelen polo almıştım mayısta 2 günde sattım :D

Yigit-Y
27-01-2016, 16:12
42 ye sifirini almadik gecen sene mayis suan 50 lere gelmis

Bayanlar cok seviyor poloya parasi yetmeyenler aliyor :)

PiscocuK
27-01-2016, 16:16
yeni i10 aldık birşey söylemek için erken olur sanırım sadece ilk izlenimlerim olumlu
annem kullanıyor onun için aldık akşamları soruyorum memnunmusun diye memnunum diyor tavsiye edebilmem için biraz süre geçmesi gerekir

MBuğra
27-01-2016, 17:21
Kasım ayında i10 otomatik aldık, dilim döndüğünce yorumlayayım. :)

Aracım kız kardeşime okula gidip gelmesi için aldık, kendisinin ilk arabası oldu. Almadan önce 1.5 ay boyunca aradim, arastirdim, test yazilarini, videolarini izledim, test surusu yaptim ve almaya karar verdik.

İ10 tam bir sehirici maymunu. :) Biz 1.2 Elite paketlisini aldim. Direksiyon lokum gibi, serce parmakla dahi dondurebiliyorsunuz. Frenleri cok basarili ki, zaten 4 disk fren araç. A sinifinda cok gorulmeyen bir olay 4 disk fren. Boyutlari cok guzel, tam kivaminda. Manevra kabiliyeti cok iyi. Daha dun kardesimin okulunun otoparkinda, bir Corsa'da ileri-geri surekli manevra yaparken i10 tabiri caizse lak gibi girdi.

Donanim'a zaten olumsuz soylenebilecek birsey yok. Nice markalarda olmayan donanimlar, i10'da standart. Esp gibi. Ancak yurtdışına sunupta, iç pazara sunmarıkları nice donanım var. Cruise control, start-stop, anahtarsız giriş, anahtarsız çalıştırma, sunroof, tavan airbag, koltuk ısıtma, direksiyon ısıtma, bluetooht, katlanır aynalar vs. gibi

Zaten bu sinif araç bakiyorsaniz, seceneginiz cok az. Citroen C1, Peugeot 107, Fiat 500, Skoda Citigo, Kia Picanto ve Nissan Micra.

Iclerinde de en mantiklisi, i10 bence. Tasarim goreceli ama diger markalardan biraz daha akıcı ve dinamik hatlara oldugunu dusunuyorum. (Fiat 500 haric,o da 70bin etmez ama )

Ic mekanda da hersey surucunun rahati icin dusunulmus, basit, kolay , yerli yerinde.

Temelde ayni motoru kullaniyor i10lar, 1.0 Style 3 silindir, 1.2 Elite paketler ayni motorun 4 silindirli versiyonu.

Style ile Elite arasinda park sensoru, krom ic kapi kollari, jant vs. gibi ufak tefek farkliliklar var. Ama hicbiri halledilemeyecek seyler degil. :)

Yakit tuketimi değişken, şöyle ki Bahçeşehir-Çapa arasında gidip geliyor bizim araç, ben sürünce 6 litrwye kadar düşüyor, kardeşim sürünce 7 hatta sıkışık trafikte 8 litresi rahat var. Orjinal fabrika cikis LPG'li olan modelleri de var ama onlarin hepsi manuel vites. Otomatik viteslinin 4 ileri tork konventorlu sorunsuz bir sanzimani var. Yokus kalkisi cok guzel calisiyor, hic kaydirmiyor.

Klimasi ve kalofiri cok basarili, hemen isitip, sogutabiliyor.

Benim deneyimlerim budur, şirin, cok zevkli bir araç. Disarıya cikmak icin bahane olsa da kacirsam diyorum :D ufak ufak tatlı makasa girmesi de çok keyifli :)

Piyasasi da cok hizli, satilacak fiyattan sabah ilana koy, aksama gitmis olur. Bu sinifta en fazla satan arac zaten i10.

0 fiyatlari uctu gitti, her ne kadar 0ı 48 lira fiyat çekselerde piyasa kendi doyum noktasını oluşturmuş durumda. 2013 36 -2014 38 - 2015ine de 40tan fazla verilmez. Sınıfı içerisi mantikli bir arac, bizim asıl alma sebebimiz boyutu, zira Polo, i20 gibi araçlar kardeşim için büyük geliyordu.

Atladığım ya da sormanız gereken başka birşey varsa seve seve cevaplarım :)

TEQUILA
27-01-2016, 17:25
Micra, cvt şanzıman sorunu ilk çıktığı zaman gelenlerde vardı. Şuan sıkıntı yok. Alınabilir, içide çok ferah. Kolay satarsınız.

mrtysn
27-01-2016, 17:29
Valla ben ForTwo alirim muhtemelen

olivera7
27-01-2016, 17:32

Aracım kız kardeşime okula gidip gelmesi için aldık, kendisinin ilk arabası oldu. Almadan önce 1.5 ay boyunca aradim, arastirdim, test yazilarini, videolarini izledim, test surusu yaptim ve almaya karar verdik.

İ10 tam bir sehirici maymunu. :) Biz 1.2 Elite paketlisini aldim. Direksiyon lokum gibi, serce parmakla dahi dondurebiliyorsunuz. Frenleri cok basarili ki, zaten 4 disk fren araç. A sinifinda cok gorulmeyen bir olay 4 disk fren. Boyutlari cok guzel, tam kivaminda. Manevra kabiliyeti cok iyi. Daha dun kardesimin okulunun otoparkinda, bir Corsa'da ileri-geri surekli manevra yaparken i10 tabiri caizse lak gibi girdi.

Donanim'a zaten olumsuz soylenebilecek birsey yok. Nice markalarda olmayan donanimlar, i10'da standart. Esp gibi. Ancak yurtdışına sunupta, iç pazara sunmarıkları nice donanım var. Cruise control, start-stop, anahtarsız giriş, anahtarsız çalıştırma, sunroof, tavan airbag, koltuk ısıtma, direksiyon ısıtma, bluetooht, katlanır aynalar vs. gibi

Zaten bu sinif araç bakiyorsaniz, seceneginiz cok az. Citroen C1, Peugeot 107, Fiat 500, Skoda Citigo, Kia Picanto ve Nissan Micra.

Iclerinde de en mantiklisi, i10 bence. Tasarim goreceli ama diger markalardan biraz daha akıcı ve dinamik hatlara oldugunu dusunuyorum. (Fiat 500 haric,o da 70bin etmez ama )

Ic mekanda da hersey surucunun rahati icin dusunulmus, basit, kolay , yerli yerinde.

Temelde ayni motoru kullaniyor i10lar, 1.0 Style 3 silindir, 1.2 Elite paketler ayni motorun 4 silindirli versiyonu.

Style ile Elite arasinda park sensoru, krom ic kapi kollari, jant vs. gibi ufak tefek farkliliklar var. Ama hicbiri halledilemeyecek seyler degil. :)

Yakit tuketimi değişken, şöyle ki Bahçeşehir-Çapa arasında gidip geliyor bizim araç, ben sürünce 6 litrwye kadar düşüyor, kardeşim sürünce 7 hatta sıkışık trafikte 8 litresi rahat var. Orjinal fabrika cikis LPG'li olan modelleri de var ama onlarin hepsi manuel vites. Otomatik viteslinin 4 ileri tork konventorlu sorunsuz bir sanzimani var. Yokus kalkisi cok guzel calisiyor, hic kaydirmiyor.

Benim deneyimlerim budur, şirin, cok zevkli bir araç. Disarıya cikmak icin bahane olsa da kacirsam diyorum :D ufak ufak tatlı makasa girmesi de çok keyifli :)

Piyasasi da cok hizli, satilacak fiyattan sabah ilana koy, aksama gitmis olur. Bu sinifta en fazla satan arac zaten i10.

0 fiyatlari uctu gitti, her ne kadar 0ı 48 lira fiyat çekselerde piyasa kendi doyum noktasını oluşturmuş durumda. 2013 36 -2014 38 - 2015ine de 40tan fazla verilmez. Sınıfı içerisi mantikli bir arac, bizim asıl alma sebebimiz boyutu, zira Polo, i20 gibi araçlar kardeşim için büyük geliyordu.

Cok tesekkur ederim guzel yorumlarin icin herseyi cevaplamissin resmen :) bu saydigin ozellikler sanirim arabayi yurtdisinda ilk 3 te olmasini sagliyor sanirim :)

olivera7
27-01-2016, 17:41

Cok tesekkur ederim guzel yorumlarin icin herseyi cevaplamissin resmen :) bu saydigin ozellikler sanirim arabayi yurtdisinda ilk 3 te olmasini sagliyor sanirim :)

MBuğra
27-01-2016, 17:44

Genelde insanlar Hyundai markasına önyargıyla yaklaşıyorlar. Anvak bu önyargı son modellerle birlikte kırılmaya başlamış durumda. Allah var eski i10 benim gözümde 5 para etmez, ama yenisi sunduğu donanımlarla, garanti süresiyle mantıklı bir araç. Mantık evliliği yapıyorsunuz ama sonradan sevmeye başlıyorsunuz öyle düşünün. :)

Ne alırsanız alın hayırlı olsun şimdiden, kazasız belasız kullanın :)

hakan308
27-01-2016, 18:01
Illa otomatikmi olacak ? Ibiza 1.2 tsi manuel 44.000e dsg 49.000e sifir alabilirsiniz hatta az daha cikip 1.0 tsi ecobost 110 hp dsg alabilirsiniz

Oznsrl
27-01-2016, 18:04
Micrayı sakın kullanmadan almayın bence acaip rahatsız bi araba sandalyede oturuyomuş gibi bi hissiyat var koltuklarında. Tek beğendiğim yanı sesi acaip güzel bi motor sesi var zaten gitmiyo zorlayınca hoşuma gidiyo :) Çalıştığm yerde var 20 tane falan kiraya gidiyolar ortalamalar 7 7.5 arası denk geliyo genelde iyi bence normal kullanımla 6.5 olur gibi

hondaperformans
27-01-2016, 19:02
Seçeneklerin arasında net micra diyorum ve tavsiye ediyorum.
Alternatif olarak (2.el de olabilir)...
Honda jazz
Suzuki sx4
Mitsubishi colt

İşin özü küçük şehiriçi otomobilde japon ...
Şimdiden hayırlı olsun.

ahmetbaha-drs
27-01-2016, 19:16
Lancia Ypsilon.
Lancia Y ( Ypsilon ) 0.9 2013 Model 42.750 TL Galeriden sat (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-lancia-lancia-ypsilon-otomatik-acilir-cam-tavan-boyasiz-sedefli-beyaz-265146589/detay)
Mitsubishi SpaceStar
Mitsubishi Space Star 1.2 CVT 2014 Model 42.500 TL Galeriden sat (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mitsubishi-adnan-otomotiv-den-2014-mitsubishi-space-star-1.2-cvt-243907744/detay)

Shadow_Dancer
27-01-2016, 19:32
Hanıma aldım 2015 senesinin başında şu anda 8k kilometrede.. Birşeyler yazayım belki bir faydası olur..

Arabanın içi gerçekten çok ferah, boyum 1.91 içinde hiç daralmıyorum, kullanımı kolay, kör nokta yok denecek kadar az.. Dikiz aynaları inanılmaz geniş.

Manevrası çok çok iyi, utanmasa kendi etrafında dönecek :) Direksiyonu yumuşak ve hisli, donanım olarakta bana göre gayet yeterli. Geri vitese attıgında sag aynayı indirmemesi ve arka camların manuel olması eleştirdigim noktaları.Ayrıca bagaj hacmi yetersiz.İç mekanda trim sesi hiç yok, kullanılan malzeme genelde sert plastik, ama birleşim noktalarına vesaire iyi çalışmışlar. Süspansiyon yumuşak karakterli, sert girilen virajlarda yatmaya egimli.. Ama esp standart oldugu için sorun yok, zaten arabanın canı belli..Bu durum konfora pozitif yansımış, araba sert karakterli degil. Süspansiyonun darbe emmesi çok iyi, sert çukurda bile çok hissetirmiyor.

Motorun çalışma karakteri biraz garip, özellikle ilk kontak çevirmede ateşlemeyi garipsiyorsunuz, 3 silindirli oldugu için performansına iyi demek haksızlık olur.

Cvt şanzıman ile ilgili hiç bir sorunum olmadı, motor ile şanzıman uyumu bana göre iyi.. Spor moduna alınca devirlenmeye müsade ediyor, onun dışında mümkün oldugunca düşük devirde tutuyor. Kararsızlık gibi bir durumu yok, eglenceli bile denebilir. Geri kaydırma gibi derdi de yok, robotik şanzımanlara tercih ederim..

Yakıt tüketimi şu anda 7.5 litre civarında,

Bana göre bir bayan kullanılması için dizayn edilmiş, kendi aracım leon ama fırsat buldukça hanımınkini kullanıyorum çünkü leona oranla bana daha pratik geliyor.