PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu duruma ne denir ? çölde kutup ayısı vakası mı ?

peyyyzz
28-01-2016, 14:42
Selamlar abiler , bir kaç gündür fazla soru soruyorum ama tek aktif olduğum forum burası ve sağolun yardımcı oluyorsunuz :)

Clio 2 aracım var , satılık, burda konusu yok ilan var sitede (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-acil-orjinal-degisensiz-1-parca-lokal-boyali-dizel-259396381/detay/). neyse,

Sabah arabayla işe gittim , sorun yok.

Öğlen arasında araca bir müşteri geldi, (baya teferruatlı boya makinesi ve 1 tamirci 1 kaportacı + müşteri ) neyse.

araca baktılar ettiler, bu arada araç çalışıyor. alıcı araca bi gaz verdi, araba kara duman attı . Benim gözler boyoz, ulen nasıl olur falan diyorum çünkü biliyorum motoru güzeldi baktırdım falan , 190 bin km. acaba sıkıntı neydi de bianda böyle oldu ? bilen eden var mıdır? bu arada tamircim bi enjektörleri temizletelim bi ara demişti ama , bundan yapabilir mi? bu dumanı nasıl kesebilirim ?

Şimdiden teşekkürler .

LnchCntrl
28-01-2016, 14:46
farklı bi yerden mazot aldıysan olabilir
enjektörlere bakın
turboyu kontrol edin
hiç atmıcak diye bi kaidede yok kul yapımı atabilir de ne yani

poseidon
28-01-2016, 14:46
Soğuk dizel motorda dip gaz yapınca duman atar.
Yanlış biliyorsam düzeltin.
İlla motor durumunu bilmek istiyorlarsa ve sen de arabandan eminsen bir kompresyona soksunlar motor verimi rakamsal olarak zaten çıkar.

peyyyzz
28-01-2016, 14:50
farklı bi yerden mazot aldıysan olabilir
enjektörlere bakın
turboyu kontrol edin
hiç atmıcak diye bi kaidede yok kul yapımı atabilir de ne yani

Sürekli Shell v power nitro + alıyorum mazotu ve aynı yerden alıyorum. bi anda olması çok şaşırttı beni. enjektörler için bi würth enjektör temizleyici koyayım mı acaba ?

Soğuk dizel motorda dip gaz yapınca duman atar.
Yanlış biliyorsam düzeltin.
İlla motor durumunu bilmek istiyorlarsa ve sen de arabandan eminsen bir kompresyona soksunlar motor verimi rakamsal olarak zaten çıkar.

bu olabilir belki durum çünkü müşteri gitti sonrasında ben yemek için evime giderken denedim çok çok az atıyordu ama hararet daha kalkmamıştı bile , evim yakın.

Volkann
28-01-2016, 14:53
soğukken atar ısıtınca dene birde , hala atarsa kompresör ölçtürürsün düşük çıkmazsa , turbo ve enjektörlere baktırırsın.

LnchCntrl
28-01-2016, 14:54
valla ben hiç bi arabama müşteri olup gelen adama dip gaz yaptırtmadım denildiği gibi motor komp ölçülür ustaya güvenirsem bırakırım fazlada elletmem.

durduğu yerde kesici yapanlar felan almasın arabamı. 190k olmuş farzet ki atıyor ne olacak ben bunu merak ettim

göster turbo enj. sorun varsa alma. yoksa al. bu kadar basit bi bizim ülkede dert oldu bu olaylar .

würth iyidir. ara sıra sallandır güzel ürün.

peyyyzz
28-01-2016, 15:06
soğukken atar ısıtınca dene birde , hala atarsa kompresör ölçtürürsün düşük çıkmazsa , turbo ve enjektörlere baktırırsın.

İşten çıkınca denicem eve gitmeden abi , ama arabanın gidişinde falan bi sıkıntı yok hala aldığım günkü gibi, komp. değeri düşük olsa gidişi etkilemez mi ?

valla ben hiç bi arabama müşteri olup gelen adama dip gaz yaptırtmadım denildiği gibi motor komp ölçülür ustaya güvenirsem bırakırım fazlada elletmem.

durduğu yerde kesici yapanlar felan almasın arabamı. 190k olmuş farzet ki atıyor ne olacak ben bunu merak ettim

göster turbo enj. sorun varsa alma. yoksa al. bu kadar basit bi bizim ülkede dert oldu bu olaylar .

würth iyidir. ara sıra sallandır güzel ürün.

Abi normalde bende öyleyim kimseyi almadan şöför koltuğuna pek oturtturmam , ancak 3 kişi geldiler ve üçüde farklı şeylerle ilgileniyordu hangisini takip edicem derken bi baktım bi gaz ve kara duman.

Alıcının da işine geliyor, fiyat kırmak için , ki boyalı parçaya bile orjinal parçayla değişmiş dediler .

İşten çıkınca bi depoyu fulleyip würth enjektör temizleyici atayım diyorum. yan etkisi yok dimi bu temizleyicinin?

2jz
28-01-2016, 15:11
İmzayı atmadan sürücü koltuğuna oturmam, oturtmam. Arabayı alacak mı? Markası ne X. X markasının yetkili servisine çağırırım oraya gelsin raporu alsın kafasına yatarsa alır yatmazsa almaz. Hiç sorun yaşamadım şükür.

peyyyzz
28-01-2016, 15:15
İmzayı atmadan sürücü koltuğuna oturmam, oturtmam. Arabayı alacak mı? Markası ne X. X markasının yetkili servisine çağırırım oraya gelsin raporu alsın kafasına yatarsa alır yatmazsa almaz. Hiç sorun yaşamadım şükür.

Abi bi anlık dalgınlık işte normalde benimde huyum değil ama , o napıyo ,ordaki nereye bakıyo derken bi baktım durum bu. Zaten yaşım küçük diye çocuk muamelesi yapıyorlar , oda ayrı canımı sıkıyo zaten .

2jz
28-01-2016, 15:19
Abi bi anlık dalgınlık işte normalde benimde huyum değil ama , o napıyo ,ordaki nereye bakıyo derken bi baktım durum bu. Zaten yaşım küçük diye çocuk muamelesi yapıyorlar , oda ayrı canımı sıkıyo zaten .

Bende genç gösteriyorum ondan böyle bi prensip edindim :D
Birde kaza bela durumu var en sağlıklısı öyle geliyor bana.

LnchCntrl
28-01-2016, 15:20
depoyu fullemene gerek yok würth için çeyrek depodan biraz fazla olsun yeter. yan etkisi felan yok. güzel ürün çok kullandım

emre.ates
28-01-2016, 15:29
depoyu fullemene gerek yok würth için çeyrek depodan biraz fazla olsun yeter. yan etkisi felan yok. güzel ürün çok kullandım

Biraz ürünün kullanım şeklini tam adını yazarmısın faydası nedir enjektörlerimi temizliyor bilmediğimden soruyorum faydalı bir ürünse bende kullanmayı düşünüyorum

peyyyzz
28-01-2016, 15:30
Bende genç gösteriyorum ondan böyle bi prensip edindim :D
Birde kaza bela durumu var en sağlıklısı öyle geliyor bana.

En güzeli abi işte oturtturmayacaksın da, oldu bikere başımızı ağrıtır artık.

sitesinden mi sipariş vereyim hocam , direkt olarak alabileceğim bi dükkan vs var mıdır İzmir'de, biliyor musunuz? shell falan satıyor mu bu ürünü?

LnchCntrl
28-01-2016, 15:46
Würth ün ürettiği katkı maddesi, piyasada envai çeşit var ama ben würth e güvenip kullandımda önerdim de.

aman aman deli gibi bi faydası vardır yoktur bilemem ama enjektör temizleme amaçlı bişey kullanılacaksa o bu işte :)

würth enjektör temizleyici derseniz her yerde bulabilirsiniz, en uygun würth türkiye de bayiiler biraz daha pahalı satıyor diye biliyorum.

araç çalışmazken depoya tamamını ilave ediyorsunuz. çeyrek depodan biraz fazla yakıt olsun bu kadar .

LnchCntrl
28-01-2016, 15:48
pd130 passatı dyno ya çıkardık 115 hp geldi, ürünü kullandık 1 gün sonra 125 hp çıktı.

dyno çok sağlıklı ölçüm yapmıyordu ama tek değişken enjektör temizleyicisiydi ona bağladık.

ne derece doğru ne derece yanlış bilemiyorum. aktarmış olayım.

peyyyzz
28-01-2016, 15:50
pd130 passatı dyno ya çıkardık 115 hp geldi, ürünü kullandık 1 gün sonra 125 hp çıktı.

dyno çok sağlıklı ölçüm yapmıyordu ama tek değişken enjektör temizleyicisiydi ona bağladık.

ne derece doğru ne derece yanlış bilemiyorum. aktarmış olayım.

akşama deneyip fikirlerimi yazarım bende ,çoğu yerde de dumanı keser diye yazmışlar ama bakalım. deneyip görücez :)

MatraX_07
28-01-2016, 15:58
Siyah dumanın atacağı miktarda önemli
Alınan yakıt karısımından dolayı yapabilir veya içindeki kurumu yani pisliği atabillir
veya en fazla enjektörlerde sorun olabilir

peyyyzz
28-01-2016, 16:02
Siyah dumanın atacağı miktarda önemli
Alınan yakıt karısımından dolayı yapabilir veya içindeki kurumu yani pisliği atabillir
veya en fazla enjektörlerde sorun olabilir

Abi duman spec araçlar gibi bir durum söz konusu değildi , dip gaz yapınca bi anda kara duman oldu ,ama çok fazla değildi .
yakıtı sürekli aynı benzin istasyonundan alırım.şu ana kadar böyle bi sıkıntı görmemiştim. Normalde sabahları bile arabayı çalıştırır 2 - 3 dakika bekler , işe giderken gaza dokunmam bile araç kendi rolantisinde kalkar 1 , 2 tın tın gider gelirim bişey olmasın diye .
Bu akşam würth denicem bakalım enjektörler için.

msk_bmw
28-01-2016, 16:23
190 K daki araba dipgazda motor soğukken siyah duman atar, normaldir. Zaten motor ısınmadan gaz veren adamda arabadan anlamayan bir dangozdur. Çokta takılmaya gerek yok bence. Çok canını sıktıysa bir motor teste sok kardeşim.

Kadyr
28-01-2016, 16:39
direksiyona oturtmam demiş bazı arkadaşlar. adam arabayı sürmemişki gaza basmış. ki bende bi gazını yoklarım kesiciye sokmam aracı ama gaz verme durumundaki motorun sesine bakarım.onuda yaptırmıyorsa adam uzaklaşırım.
sizin dumana gelince boşta dizel araçtan bir miktar çıkar. tabi bu yazılımlı kara dumancılar gibide çıkmaması lazım.

peyyyzz
28-01-2016, 16:53
190 K daki araba dipgazda motor soğukken siyah duman atar, normaldir. Zaten motor ısınmadan gaz veren adamda arabadan anlamayan bir dangozdur. Çokta takılmaya gerek yok bence. Çok canını sıktıysa bir motor teste sok kardeşim.

Abi ilk dizel arabam bide ondan benim bu evham. Tamircimi aradım sordum oda sıkıntı yok ama için rahat etsin gel bakalım dedi , işten çıkınca gidicem

direksiyona oturtmam demiş bazı arkadaşlar. adam arabayı sürmemişki gaza basmış. ki bende bi gazını yoklarım kesiciye sokmam aracı ama gaz verme durumundaki motorun sesine bakarım.onuda yaptırmıyorsa adam uzaklaşırım.
sizin dumana gelince boşta dizel araçtan bir miktar çıkar. tabi bu yazılımlı kara dumancılar gibide çıkmaması lazım.

abi şimdi gaz vermek var gaz vermek var , zaten motor soğuk çok gaz verilmez de , adam bi tam gaz yapıp çekti ayağını, ses dinleme konusunda haklısın ama rica etse benden mesela ,veya gaz vermesini de bi bilse, adamın zaten az çok hal ve hareketlerinden o durum anlaşılır. motor sesi dinlicek madem benim bildiğim sabit gazda tutulur araç 2000 devir 2500 devir gibi, tam gaz soğuk motora yapılmaz diye biliyorum ben , dizelde olsa benzinli de olsa. duman olayına da , ilk kez dizel araç sahibi oldum o yüzden evham yaptım , çünkü daha önce hiç karşılaşmadığım bi olay, ne yapılır edilir bilmem , zaten meretlerden herkes uzak dur diyor , ben anlamadım milletteki bu dizel düşmanlığını, yakıtı güzel , gidişi güzel , misal aracıma gelenler önce bi soruyor benzinli mi dizel mi diye , dizel diyorum , kaç km de? 190 . e bu ekmeğini yemiştir.neyse işte abi böyle bi durum söz konusu dizel alacak halkta.

levent
28-01-2016, 17:06
shell lerde satılıyor würth ürünleri, temin edebilirsin oralardan.

havadaki nem oranı bile dumanı etkiler, o km için normal.

makif84
28-01-2016, 17:12
Yalnız würt enjektör temizleyicisini katınca uzun yolda devirli kullanınca etkisini görebilirsiniz diye biliyorum.Çünkü bende clio3 dizel varken şehir içi kullanımda ful depoya eklemiştim pek bir faydasını görmemiştim bilginiz olsun

alperaslann
28-01-2016, 19:05
Albea 1.3 kullanıyorum 160binde, bi anda dip gaz yapınca genelde atıyor. Babam Fıat'ta usta neden olduğunu sorduğumda dip gaz olduğu için demişti. Ha çok atarsa enjektörlere baktırmakta fayda var. Kolay gelsin :) Würth işini takipteyim.

peyyyzz
28-01-2016, 20:40
Yalnız würt enjektör temizleyicisini katınca uzun yolda devirli kullanınca etkisini görebilirsiniz diye biliyorum.Çünkü bende clio3 dizel varken şehir içi kullanımda ful depoya eklemiştim pek bir faydasını görmemiştim bilginiz olsun

Doğrudur hocam yalnız benim araca kısa vadede de bi hayli faydası oldu, şöyle ki , araç boştayken durduğu yerde ileri geri sallanıyordu araba, sordum enjektör dediler, temizleyiciyi koydum, yarım saat falan gezdim, evin önüne geldiğimde dumanı kontrol edeyim derken , ileri geri sallantı kesildiğini fark ettim, bakalım uzun vadede neler yapıcak. bu arada duman kesildi :)

Albea 1.3 kullanıyorum 160binde, bi anda dip gaz yapınca genelde atıyor. Babam Fıat'ta usta neden olduğunu sorduğumda dip gaz olduğu için demişti. Ha çok atarsa enjektörlere baktırmakta fayda var. Kolay gelsin :) Würth işini takipteyim.

duman kesildi :) , würth'te baya işe yaradı diyebilirim. hissedilir bir sorun vardı enjektörden ötürü , düzeldi, sanki gidişinde de fark var(yada psikolojik mi ?) :)

LnchCntrl
28-01-2016, 20:54
psikolojikte olabilir ama enjektör bi nebze tıkalı olsa bile bariz gerilere düşer araç. eğer açtıysa çekiş artar.

memnun kaldığına sevindim kardeşim

peyyyzz
28-01-2016, 22:52
psikolojikte olabilir ama enjektör bi nebze tıkalı olsa bile bariz gerilere düşer araç. eğer açtıysa çekiş artar.

memnun kaldığına sevindim kardeşim

Tavsiye için tekrar teşekkür ederim abi :) yalnız şöyle bir sorun daha vardı oda düzeldi, 1. viteste 2500 devirden sonra falan yığılıyodu araç, oda düzeldi. bundan sonra düzenli olarak dizel araçlarımda kullanmayı düşünüyorum artık :)

MatraX_07
29-01-2016, 19:37
Abi duman spec araçlar gibi bir durum söz konusu değildi , dip gaz yapınca bi anda kara duman oldu ,ama çok fazla değildi .
yakıtı sürekli aynı benzin istasyonundan alırım.şu ana kadar böyle bi sıkıntı görmemiştim. Normalde sabahları bile arabayı çalıştırır 2 - 3 dakika bekler , işe giderken gaza dokunmam bile araç kendi rolantisinde kalkar 1 , 2 tın tın gider gelirim bişey olmasın diye .
Bu akşam würth denicem bakalım enjektörler için.

sonucu beklliyorum kardeşim