PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EnjektÖrlÜmÜ Yoksa KarbÜratÖrlÜmÜ

turbocorolla
28-06-2006, 17:17
sizce en iyi performansı yapılan modifiyeden sonra enjektörlümü yoksa karbüratörlü bi motor verir?

1.6 VTi
28-06-2006, 21:18
walla murat abi mantıken yeni teknoloji olması ve karbüratörlü araçlarda 1.6 motorlar 80-90hp arası güç verirken enjeksiyonlu motorlar 120-125hp ye kadar çıkıyor standartta... Tork da cabası...

Bence enjektörlü...

Ha enjektörlü aracla oynamak elektronik engeller yüzünden daha zor, illa ECU'ya yazılım,mapping lazım karbüratörlü gibi mekanik ayar yapamıyorsun ama enjektörde ayarı tutturdun mu iş biter... ;)

Yuregi-R
28-06-2006, 22:29
Karbüratorlülerde enjektöre dönüyor zaten, enjektörün avantajı çok fazla karbürator sadece tam gaz konumunda iyi performans veriyo, birde yanlış hatırlamıyorsam karbüratorün gaz tepkisi daha çabuk mekanik olduğundan.
Sami abi daha detaylı bilgi verir

halilcakir
28-06-2006, 22:37
Hımmm camaronun gaz tepkilerini düşünürsek kanka,baya bir hızlı tepki verdiğini söyleyebilirim:D

Excursion
29-06-2006, 11:59
Türkiye şartlarında bence karbüratör. Kaç kişi map yapıyor ki adam akıllı?

Oz`
30-06-2006, 00:13
şöyle bişi var benim açımdan çok çok mekanik ama Weberlerin seside hiçfena değil ama şimdiki bizim iTB ler gibi yani gene itb seçiyorum :)

OmerRS
30-06-2006, 12:24
para sesi kadın sesi weber sesi :)

lumpenst
09-07-2006, 15:44
karbüratör her zaman enjektörlüye göre peak güç daha fazla çıkartır ama enjektörlüyle ayar yapma daha güvenli ve kolay bence.. karbüratörün bu avantajının sebebi ise benzinin manfiold yolunda enjektörlüden daha önce havaya karısması ve buna baglı olarak emilen havanın sogumasıdır ama enjektörlü ile dogru hava benzin karısımı tutturulması daha kolay ve ateşleme açısının ayarlanması daha kontrollü oldugundan daha verimlidir. ayrıca turbo gibi farklı devirlerde cok farklı volumetrik verim (V.E.) değerlerinin bulundugu araclarda karbüratör kullanımı daha da zorlaşmaktadır çünkü turbo girdikten sonra VE çok değiştiğinden ayar yaparken ya alt devirler zengin ya da üst devirler fakir kalabilir

Ahmetfikri
11-07-2006, 20:17
ayrıca turbo gibi farklı devirlerde cok farklı volumetrik verim (V.E.) değerlerinin bulundugu araclarda karbüratör kullanımı daha da zorlaşmaktadır çünkü turbo girdikten sonra VE çok değiştiğinden ayar yaparken ya alt devirler zengin ya da üst devirler fakir kalabilir

Trtuning ilk çıktığı zamanlarda bi bravo çıkmıştı ankaradan turbo için karbüratöre çevirmişlerdi daha iyi verim alınyormuş

tunERkan
13-07-2006, 16:56
benim oyum enjektöre. sebebi ise hava yakıt karışım oranını daha bilinçli şekilde ayarlayabilmek... :)

ozyrace
18-08-2006, 18:05
karbüratör derim benn..amerikan muscle dedinmi olay biterr..

Jehuty
19-08-2006, 13:10
Ben uzun süre karbüratörlü araçlar kullandım ayarını kendin bile yapabildiğin için karbüratör bana hep daha yakın gelmiştir

Belki map öğrenince enjektörlede samimi olabilirim :)