PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğru Lastik Seçimi

bugrahangul
08-03-2016, 19:11
Arkadaşlar merhaba, hanımın kullanmış olduğu Peugeot 206 1.4 75 bg otomatik aracımız için lastik alma zamanı gelmiş bulunmakta. Bir türlü karar veremedim. Yumuşak ve sessiz bir lastik istiyorum. Lastik ebatları 175 65 14. Michelin Energy Saver + için 150 TL fiyat lazım. Sizlerinde tavsiye ve önerilerinizi rica ediyorum. Cumartesi günü bu işi bitirmiş olmam lazım. :)

220T
08-03-2016, 19:20
Nokian'ı araştırmanızı tavsiye ederim.

Kullanıcı
08-03-2016, 19:22
Michelin Energy saver plus güzel lastik 74 model arabada kullanıyoruz memnunuz lakin conti premuim contact 5 daha bir lastik

mimarsertac
08-03-2016, 19:22
Eylülde 206 aracıma Energy Saver taktırdım çok memnunum. Yol tutuşu beni tatmin etti. Bundan önce Mentor isimde dandirik bir lastik vardı 25.000km zor kullandım, attım gitti.

bugrahangul
08-03-2016, 19:29
Nokian'ı araştırmanızı tavsiye ederim.

Nokian daha önce ki aracımın üzerinde vardı ve pek memnun kalmamıştım.

Michelin Energy saver plus güzel lastik 74 model arabada kullanıyoruz memnunuz lakin conti premuim contact 5 daha bir lastik

Sitesinden giriş yaptığımda, aracıma en uygun olan lastiğin contact 2 olduğunu söylüyor sistem. :) Benim için en önemlisi konfor yani yumuşak ve düşük db.

Eylülde 206 aracıma Energy Saver taktırdım çok memnunum. Yol tutuşu beni tatmin etti. Bundan önce Mentor isimde dandirik bir lastik vardı 25.000km zor kullandım, attım gitti.

Bildiğim kadarıyla piyasada en yumuşak lastik michelin. Konfor anlamında nasıl lastikleriniz? Ses, yumuşaklık vb. 206 bozuk yollarda biraz sesli bir araç bildiğiniz gibi, bunu min. seviyede tutmak istiyorum açıkcası.

Kullanıcı
08-03-2016, 19:31
kolayoto.com dan bakabilirsiniz hatta ben baktım 175/65/14 130 tl gibi bir fiyattı

bugrahangul
08-03-2016, 19:36
kolayoto.com dan bakabilirsiniz hatta ben baktım 175/65/14 130 tl gibi bir fiyattı

Teşekkür ederim, siteyi kontrol ettim hiç duymadığım lastik markalarını bile listeliyor. :)

ckrc
08-03-2016, 19:36
50k kmdir formulla energy diye bir lastik var, yaz-kış kullanıyorum.

ilk 10k kmlerdeyken kış lastiğinden bir farkı yoktu, geçen sene üniversitemiz tatilken şile, çamlıca tepesi, sakligöl dahil her yola gittim, geldim. Hiç savurmayı,kaymadı, gitmemezlik yapmadı.

Bu sene 40k kmlerde iken zinciri giriş kapısında takacak şekilde Ilgaz'a çıktım, Ankara'da deli gibi kar yağarken, Hiç sorunsuz Bolu dağını geçerek İstanbul'a geldim.

Artık yolda yüksek hızlarda "float" (türkçe olarak bu hissi tam karşılayacak bir kelime bulamadım) etmeye başladı.

Frenleme olarak tutmuyor gibi geliyor ama mesafe ölçtüğünüz zaman gerçekten güzel tutuyor, sesli mi sessiz mi derseniz, gerçekten bilmiyorum yüksek sesle müzik dinlediğim için ses benim için konfor ölçütü değil maalesef.
Yol tutuşu araçtan araca değişiyor, Fieasta aracımızda var, onda savuruyor gibi hissettiyor virajlarda ama bunun sebebi araba mı yoksa lastik mi kestiremiyorum.

100-125 TL Bandında çok rahat bulabilirsiniz, gündelik kullanılan bir araç ise, hamur sürekli sıcak kalacağı ve saklama koşullarını koruyacağınız için gerçekten işinizi görücektir.
Sonuçta eşiniz kullanıyor, agresif veya ani hızlanma-yavaşlama vb. atraksiyonlara girmeyecektir.

Araç günlük kullanılmıyor, ayda 4-5 sefer dışarı çıkıyor ise, benim bütün yorumlarım boşa düşüyor. Aynı lastik evin ikinci aracında var, haftada 2 defa en fazla yerinden oynadığı için 15k kmlerde lastik performansı 50klik günlük kullanılan araç noktasına geldi.

ckrc
08-03-2016, 19:40

ilk 10k kmlerdeyken kış lastiğinden bir farkı yoktu, geçen sene üniversitemiz tatilken şile, çamlıca tepesi, sakligöl dahil her yola gittim, geldim. Hiç savurmayı,kaymadı, gitmemezlik yapmadı.

Bu sene 40k kmlerde iken zinciri giriş kapısında takacak şekilde Ilgaz'a çıktım, Ankara'da deli gibi kar yağarken, Hiç sorunsuz Bolu dağını geçerek İstanbul'a geldim.

Artık yolda yüksek hızlarda "float" (türkçe olarak bu hissi tam karşılayacak bir kelime bulamadım) etmeye başladı.

Frenleme olarak tutmuyor gibi geliyor ama mesafe ölçtüğünüz zaman gerçekten güzel tutuyor, sesli mi sessiz mi derseniz, gerçekten bilmiyorum yüksek sesle müzik dinlediğim için ses benim için konfor ölçütü değil maalesef.
Yol tutuşu araçtan araca değişiyor, Fieasta aracımızda var, onda savuruyor gibi hissettiyor virajlarda ama bunun sebebi araba mı yoksa lastik mi kestiremiyorum.

100-125 TL Bandında çok rahat bulabilirsiniz, gündelik kullanılan bir araç ise, hamur sürekli sıcak kalacağı ve saklama koşullarını koruyacağınız için gerçekten işinizi görücektir.
Sonuçta eşiniz kullanıyor, agresif veya ani hızlanma-yavaşlama vb. atraksiyonlara girmeyecektir.

Araç günlük kullanılmıyor, ayda 4-5 sefer dışarı çıkıyor ise, benim bütün yorumlarım boşa düşüyor. Aynı lastik evin ikinci aracında var, haftada 2 defa en fazla yerinden oynadığı için 15k kmlerde lastik performansı 50klik günlük kullanılan araç noktasına geldi.

http://kolayoto.com/formula-energy-185-65r15-88t.html

Buyurun lastik budur, ben aldığım zaman 2014 5. hafta üretimi idi 90 TL idi (aldığım tarih 2014 Mart.)

bugrahangul
08-03-2016, 19:42

Detaylı yorumunuz için teşekkür ederim. Bu lastiği bayilere pazarlayan kişiler bu kadar tecrübe etmemiştir bence. :) Araç her gün yol yapmıyor, haftada 1 bilemediniz 2 kere yol yapıyor en fazla. Anı hızlanma, viraja hızlı girme vs. gibi durumlara maruz kalmıyor lastik. Sadece konfor beklentim ve sessizlik beklentim var.

ckrc
08-03-2016, 19:49
Detaylı yorumunuz için teşekkür ederim. Bu lastiği bayilere pazarlayan kişiler bu kadar tecrübe etmemiştir bence. :) Araç her gün yol yapmıyor, haftada 1 bilemediniz 2 kere yol yapıyor en fazla. Anı hızlanma, viraja hızlı girme vs. gibi durumlara maruz kalmıyor lastik. Sadece konfor beklentim ve sessizlik beklentim var.

Kesinlikle tavsiye etmem, Pirelli sonuçta hamuru sert lastik o yüzden günlük kullanılan araçta f/p oranı mükemmele yakınken, her gün ısınamayan ve bekleyen lastiklerde f/p oranı çok düşük kalıyor. Birde eşinizin şöförlüğüne yorum yapmak haddime değil ama, ablamdan bildiğim için park ederken, bir yere yanaşırken tekerleği kaldırıma dokundurarak hizalama huyu var ise, bunun gibi temaslarda çok çabuk balon bırakıyor(aslında bütün pirellliler böyle)

Araç gündelik kullanılmayacağı için seçeceğiniz lastiği ince eleyip sık dokuyarak almak faydalı olacaktır. Genleşme, hamur yumuşaklığı vb. her şeyi göz önüne almanız gerekiyor bence.

Gündelik efendice kullanılan araçta gerçekten lastik seçimi güvenlik unsurlarından öte konfora dönüyor.
Gündelik kullanılmayan araçlarda lastik seçimi gerçekten hem konfor hem güvenliği kapsıyor.

bugrahangul
08-03-2016, 20:05
Kesinlikle tavsiye etmem, Pirelli sonuçta hamuru sert lastik o yüzden günlük kullanılan araçta f/p oranı mükemmele yakınken, her gün ısınamayan ve bekleyen lastiklerde f/p oranı çok düşük kalıyor. Birde eşinizin şöförlüğüne yorum yapmak haddime değil ama, ablamdan bildiğim için park ederken, bir yere yanaşırken tekerleği kaldırıma dokundurarak hizalama huyu var ise, bunun gibi temaslarda çok çabuk balon bırakıyor(aslında bütün pirellliler böyle)

Araç gündelik kullanılmayacağı için seçeceğiniz lastiği ince eleyip sık dokuyarak almak faydalı olacaktır. Genleşme, hamur yumuşaklığı vb. her şeyi göz önüne almanız gerekiyor bence.

Gündelik efendice kullanılan araçta gerçekten lastik seçimi güvenlik unsurlarından öte konfora dönüyor.
Gündelik kullanılmayan araçlarda lastik seçimi gerçekten hem konfor hem güvenliği kapsıyor.

Park ederken, hıza almak için tampon bile dayadığı oldu. :) Sanırım michelin en iyi tercih gibi görünüyor şuan için. Ama bu kararı tam ve net bilgilere sahip olarak değil duyduklarımızla veriyorum.. Başka bir alternatif çıkmaz ise Cumartesi günü michelin tercih edilecek gibi duruyor. Fiyat konusunda da 20 - 30 TL gibi rakamlar oynuyor markalarda. 150 TL michelin için iyi gibi geldi bana.

mimarsertac
09-03-2016, 14:43
Sessizlik pek dikkat ettiğim bir şey değil açıkçası, o yüzden bir şey demeyeyim ama yumuşak olduğu için sessiz olsa gerek.

devil_berk22
09-03-2016, 14:52
bi aracımda michelin goodyear diğerinde michelin kullanıyorum michelin kullandığım araç hyundai olmasına rağmen bariz kalite farkı ortada

devil_berk22
09-03-2016, 14:53
bi aracımda goodyear diğerinde michelin kullanıyorum michelin kullandığım araç hyundai olmasına rağmen bariz kalite farkı ortada

bugrahangul
09-03-2016, 21:09
Sessizlik pek dikkat ettiğim bir şey değil açıkçası, o yüzden bir şey demeyeyim ama yumuşak olduğu için sessiz olsa gerek.

bi aracımda michelin goodyear diğerinde michelin kullanıyorum michelin kullandığım araç hyundai olmasına rağmen bariz kalite farkı ortada

Bugün bir iki lastik firmasına uğradım. Yumuşaklık ve sessizlik anlamında michelin en iyi diyorlar. Kararımı michelinden kullanacağım Cumartesi günü. Ataşehir'de 150 TL / Adet fiyat aldım.

Kullanıcı
09-03-2016, 21:25
Bugün bir iki lastik firmasına uğradım. Yumuşaklık ve sessizlik anlamında michelin en iyi diyorlar. Kararımı michelinden kullanacağım Cumartesi günü. Ataşehir'de 150 TL / Adet fiyat aldım.

Abi sen Conti pre 5 Yönel:o

Satanael
09-03-2016, 23:20
Arkadasların dedigi gibi michelin lastikleri güzeldir sessizdir yol tutusu cok güzel bi lastik olmasına karsın ülkemiz yolları icin biraz dezavantajıda vardır yumusak hamur olması lastigin cabuk bitmesini saglamakta cok km derdi yoksa tercih edilebilir.sıcak havada resmen yapısır yola kuru performansı mükemmel bi lastiktir.ikinci bi sıkıntısı yazları cok öten bi lastik virajlarda gacır gucur cok ötüyor.. bire cok bozuk yollarda resmen parca parca kopma yapıyor lastik..para performans olarak iyi lastiktir.

ikinci olarakta goodyear efficent grip serisi lastikler cok iyidir.en son eski aracıma tavsiye üzerine bu lastiklerden almıstım ve 10 bin km kullanma imkanım oldu ve ses olarak cok az ses yapıyorlar.kuru zemin performansı inanılmazdı ben cok memnun kalmıstımki aracım 1.6 arac oldugu icin ilk kalkısta cok saran bi aractı ama ben bu lastikler ile dogru düzgün patanaj cektiremedim :) yagmur performansıda gayet güzeldi. hani bende ilk alırken ya goodyear ama diye cok ön yargı ile yaklastım ama hani bugun yeniden alıcak olsam kesinlikle efficentgrip serisi alırım.(diğer serileri icin bişi diyemem bilmiyorum)

Dediğiniz ebatta michelinde,goodyearda kullanma imkanım oldu kullandıgım arac 1.6 103 hp palioda agresif sürüşte bile ben goodyear efficentgrip den cok memnun kaldım. aracınız icinde efficentgrip compact diye gecer. gecen sene mayıs ayında lastik park firmasından 120 tl ye almıstım :D bu senede arada ucurum olacagını sanmıyorum..

iki lastikte benim icin kafada ama michelin lastikleri dedigim gibi bizim yollarımız icin biraz nazik lastikler ve km olarak bi tık daha az gidiyorlar.Sanırım birde michelin biraz daha pahalı olması lazım.