PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Galeriden ALINAN lüks arac sozlesme

Bolkar1st
16-03-2016, 22:52
Abilerim kardeşlerim merhaba 2013 model range rover sdv6 marka aracı galeriden anladım kendi aracımızı verip Takasla alıyoruz hersey normal galeri ÖTV tam olduguna dair aramızda sozlesme yapalım dediler.

Fakat ben Sözleşmeye ne yazdırmak gerekir her sekilde kefiller araçlarına ama ne olur ne olmaz diye sozlesme yapmak istiyorum bunu nerde nasıl yapmalıyım yada yapmalimiyim bilgisi olan varmıdir. Yarın islemler yapilicak bilgisi olan rica etsem yardımcı olabilirmi tesekkurler simdiden.

_Emre_
16-03-2016, 23:46
Ne kadar doğru bilmem ama devlet sözleşmeye bakmaz diye düşünüyorum. Yani ötv ya tamdır ya değildir. Tam değilse de gereğini yaparlar. İlk tescil edilen şubeden evraklarına bakmanız en garantisi olur.

ufuksaracci
17-03-2016, 00:22
Dediğin gibi devlet sözleşmeye bakmaz ama en azından satıcı ile aranda yazılı bir belge olur. Tabi olan olduktan sonra yazı ne kadar işe yarar orasını bilmiyorum .

997TT
17-03-2016, 00:58
Bunuda ilk kez duyuyorum yahu. Siz mi soylediniz yoksa bunlar mi uydurdu?
İstersin otv evragini ve gumruk beyannamesini. Tamsa hic bir sorun yoktur. Degilse almazsin. Baska hersey uydurmadir...

Bolkar1st
17-03-2016, 01:03
Onlar söyledi galerinin kendi Şahsi aracı abi. Istanbulda doruk motors dan alınma. Ama ÖTV gümrük belgeleri ellerinde yok sorun olursa aracı getirin geriye dediler. Simdi birde fatura kesilicek aldığımız rakam üzerinden bu işimize yatarım ilerisi icin hic bilgim yok yarın maliyeye gidip bilgi alicam ne kadar yararli bilmiyorum

Bolkar1st
17-03-2016, 01:06
Abi birde arac 2013 model ileride karşımıza Cikma ihtimali nedir bir yerde okudum zaten peşini birakmiyorlarmis bu ısı yapanların. Illa tam ÖTV olması gerekiyormuş Trafiğe çıkması icin.

997TT
17-03-2016, 01:23
Hayir,dusuk otv li cikabilir.
2013 eylul den onceki araclarin mutlaka otv si sorgulanmali. Gozunuzle gorun,oyke alin.
Baska hersey,sozlesme-cek yada her hangi teminat gecersiz.
Fatura aranizdaki iliskiyi baglar,maliye nezdinde otv hususunda HİCBİR onemi yoktur.

blumenberg
17-03-2016, 07:39
3. sahibi iseniz bir sıkıntı olmuyor diye biliyorum, bi abimizin 335'ine devlet el koymuştu, sonra mahkemeye verince aldı geri arabayı.

fore
17-03-2016, 07:41
3. sahibi iseniz bir sıkıntı olmuyor diye biliyorum, bi abimizin 335'ine devlet el koymuştu, sonra mahkemeye verince aldı geri arabayı.

Bu mantıksız geldi bana, belli bi süre kısıtlaması var mı? yoksa noterde yapılacak 2-3 tane satışa bakar işin tertemiz olması..

MK8800
17-03-2016, 07:43
Satışı şuan veren galeriden değil de ithal eden galeriden bilgi almak daha doğru olur . Sözleşmeyi neye göre yapıyorlar? Ne madde yazılıyor? Dikkat etmek lazım . Grey'de özellikle sadece bu işi kazanç kapısı yapmış kendine galerici diyen sahtekar çok fazla .

MK8800
17-03-2016, 07:44

Saçma değil mi yahu? Ithal SS'lerin çoğunda illa ki eksiklik var o zaman göstermelik bedelden ithal edip herkes neredeyse gümrük masrafı parasına biner böyle olsa

Bolkar1st
17-03-2016, 09:01
Bugun mtv yi araştırmak icin maliyeye gidicem. Ve ilk alındığı yeri arayıp bilgi almaya calisicam. 2013 den sonraki Araçlarda sıkıntı çıkmaz dediler ama bilmiyorum.

Birde yeni cikan yasada devlet alıcının yanında oluyormus. Aksi durumda ceza ithal eden ve sonra satan kişiye kesiliyormuş diye duydum.

ahk
17-03-2016, 09:10
ya bu galeriler neler uydurmaya başladılar :)
geçen ilana yazmışlar ötv tavandan ödenmiştir :) ya kardeşim bu işin tavanı yok... S serisi arabaya 260k TL civarı ötv'ye tavan diyor. O arabada aksesuara göre 500-600k TL ötv bile ödenir. Ama adamlar işi çözmüşler yersen :)
Range rover yerine freelander a binin kafanız rahat etsin günün birinde dolandırıcı damgası yemeyin ya da ötv belgesini isteyin, arabanın vergisiz fiyatına göre normalse alın.

onurc
17-03-2016, 09:14
sonra galeriden neden araba almıyosun.

Jön Türk
17-03-2016, 09:18
Black Edition mı araba ?

Yigit-Y
17-03-2016, 09:22
İthal almayın gençler.
Ötv yi geçin araçların çoğunun 2.el olarak ithal edilip sıfır satıldığı söyleniyor.
Bunu maliyeden öğrenemezsiniz.
Yatırılan ötv yi görürsünüz.

İthal pimi çekilmiş el bombası galericiler ya isim değiştiriyor ya mekan yada kapatıyorlar.

Büyük bir bomba var haberiniz olsun sonra başınızı duvarlara vurmayın.

GKS
17-03-2016, 12:45
özel ithalat araçlarda öncellikle hangi firmanın ithalatı olduğunu öğrenin, sonrasında araç bilgileri ile ötvsinin ne kadar yatırılarak ülkeye giriş yapıldığı çıkıyor zaten.

997TT
17-03-2016, 13:24
Yahu yazdıkca baska seyler yazılıyor ve yanlıs yonlenıyorsunuz.
Mtv olmaz-sozlesme olmaz-az yada cok olmaz....
Bu ısı yapan varsa yazsın ama yapmayan yorum yapmasın arkadaslar.
Para ısı bu,sakası yok. Adam az yada cok para verıcek.
2. el gelen araclar cok var,onun anlamanın yolu cokk basıt. Mercedes mı alıcaksın?Cıkıs tarıhıne bakarsın servısden,garantı baslangıc tarıhıne.
Otv zaten kolay,aracın dosyasından en kotu malıyeden ogrenılır.Zaten satısı yapan sahıbı vermesı gerekır.
Ithal aracla bayı aracın arasında %20 fark olmalı ve evrakları duzgun olmalı.O zaman hayatta bırsey olmaz. 2001 den berı ıthal arac kullanıyorum ve 6 senedır kendı araclarımı ıthal edıyorum.
Isı adabıyla yaparsan devlet kımseye dokunmaz.
Aracların kıymet bıldırımı vardır,bak kardesım,Porsche mı getırıceksın,Dogus kactan cekıyor bunları gumrukte?Altına degıl ustune fıyattan cek.10.000 euro fazla malıyet olsun ama aklın rahat olsun.
Yada hangı marka alıcaksan....
Ayrıntı ıstenırse verırım ama bu kadar yeterlı sanırım...

Quantum
17-03-2016, 13:27
ÖTV belgesi yoksa, gösteremiyorsa, olmaması sebepli bahaneler/sebepler sunuyorsa vazgeçin o işten. İthal araç işi bu kadar hassasken belge çıkaramıyorsa vardır onda bir iş..
"Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak" hikayesini bilir misin?

Evo34
17-03-2016, 13:34
997TT
bu kadar açık ve net yazmışken, neden konu uzuyor bu kadar hala ?
illa kendi kendine canını yakmak istiyor insanoğlu...

zx6r
17-03-2016, 15:38
Herşeyden önce hiç bir şey bilmiyorsan aracın piyasasına bak eğer emsal temizlikte ve emsallerine göre baya uygunsa o araçta zaten birşey vardır bende almamanızdan yanayım

Yigit-Y
17-03-2016, 15:42
Arkadaşlarımın yuzde 90 galerici :D

İthal araba aldım geçen sene ötv si herşeyi tamdı çiftekurtlar getirtmişti.

2 dostum hemen sat bir dahada bulaşma dedi.

Yakında patlayabilirde dendi.

Alan satana mani olmak değil amacım.

Benim ithal almama kararım var bunlardan sebep.

Kimse yanlış anlamasın yani

997TT
17-03-2016, 15:49
2 dostun neden sat dedı?
Bırseyı yoksa neden satasın,bırseyı varsa neden alasın?
Bakın hurafelerle ıs olmaz.Neden patlıyacak kı bulasmayasın? Bunları yazkı herkes bılgılensın,ınsanların canı yanmasın. Ben 2001'den berı bınıyorum,onlarca ıthal araca sahıp oldum,"1" tane bıle sorun yasamadım. Cıftkurtlar zaten pıyasanın en yoklasmıs adamı.M.Ç denen adam kadar sansar bırı yoktur.

Yigit-Y
17-03-2016, 16:02
2 dostun neden sat dedı?
Bırseyı yoksa neden satasın,bırseyı varsa neden alasın?
Bakın hurafelerle ıs olmaz.Neden patlıyacak kı bulasmayasın? Bunları yazkı herkes bılgılensın,ınsanların canı yanmasın. Ben 2001'den berı bınıyorum,onlarca ıthal araca sahıp oldum,"1" tane bıle sorun yasamadım. Cıftkurtlar zaten pıyasanın en yoklasmıs adamı.M.Ç denen adam kadar sansar bırı yoktur.

Gelen arabaların çoğunun 2. el den sıfır gibi satıldığını devlet bunları tek tek ayıklamakla uğraşmaz hepsini alır.

Davalarla uğraşırsın dediler. Zaten tam ötv ve eksiksiz olunca disb. fiyatı ile neredeyse aynı oluyor yuzde 10 markasına göre 15 daha uygun çıkartma şansı var elbet ama uğraşmaya değer mi tartışılır.

Maliye bu işin üstünde hatta piyasada bir kaç büyük oyuncu kapatmış , ismini değiştirmiş adresini değiştirmiş durumda.

Ben bu risklere girmektek ise bayi çıkışlı alırım yuzde 10 15 cebimden fazla çıksın derim kafam rahat olur en azından...

kelalper
17-03-2016, 16:07
galeri ikinci elden zaten para kazanırken neden ithal etmekle uğraşsın hiç düşünmediniz mi? Galeri ve ithal araba kulağa hiç hoş gelmiyor.

997TT
17-03-2016, 16:50
Avrupa fıyatlarına bakın,oyle karar verın.
Suan BMW-Merc gıbı aracları ıthal etmek akıl karı degıl.Sıra vs varsa anlarım ama TR lıste fıyatları(Vergısız)zaten ucuz.Yanı ıthal etmenın pek bır faydası olmaz.
Varsada benım bılmedıgım vardır.(Yok da,tohmet altında bırakmayım)
Suan sadece Porsche-Ferrarı ve Amerıkan aracları ıthal etmek para kazandırır yada alıcısına tasarruf ettırır.
Mesela benım GT3,bana malıyetı 185 euro yada plakalı malıyetı 350 euro.Dogustan bu aracı 450 den asagı alamazsınız. Hos suan GT3 uretılmıyor,sıfır ıstesenızde getıremezsınız ama ıthal etmek uygun.
Yada 488....
Hele Mustang 2.3'e hıc gırmıyorum,o dahada karlı....
Totan hıc bırseyı alamaz,elınde varsa delıl,ozaman alır.Zaten oyle aracları alsın,kokunu kurutsun kı ak got kara got ortaya cıksın.
Bızım ınsanımız kadar suıstımal etmeye mahallı baska ırk tanımadım.Her turlu boslugu masallah kullanıyoruz.Iddıa edıyorum,bu pratık ve ıs bıtırıcı zekamızı baska ıslere kullansak,Dunya'da bızı tutamazlar... Ama hemen ıhale/tıcarette nereden neyı koparırırız onu dusunuyoruz....

kelalper
17-03-2016, 16:58
Almanyaya göç edip çalışmaya giden adam bile eğer telefon kullanmak için jeton yerine buz kullanmayı akıl edebiliyorsa zaten gerisini sen düşün. Bi de italyanları ispanyolları beğenmeyiz dolandırıcı diye.

Onurkk06
17-03-2016, 17:04
Eğer tam ÖTV yoksa araç üzerine tedbir koyulur ve bu davaların ne kadar süreceği belli olmuyor bizim adliyede şu an 10 bin civarında araç var

Onurkk06
17-03-2016, 17:07

Kaçıncı sahibi olduğuna bakmıyor devlet :) hatta icradan alınan arabalarda bile tedbir var.

997TT
17-03-2016, 17:13
Sadece Tam otv degıl mesele.
Bır cok husus var. 2. el-model yılını 1 sene oteleme-emsal degerden dusuk gosterme-model ısmı yanıltma-cıft fatura-leasıng araclar-coc kagıdı sahtekarlıgı vs vs....
Yanı demem o kı;ıthal arac alırken,ne aldıgını bılmek gerek.Kımden aldıgın onemlı degıl,sen evraklara baktın mı? Bu onemlı.
Gumruk beyannamesı ıstenır-yatmıssa otv ve kesılen faturası ıstenır. Hangı markaysa,garantı baslangıc tarıhıne bakılır,en kotu bır telefon yeterlı...
Bunlar basıt ama ONEMLI ısler...

Onurkk06
17-03-2016, 17:22
Sadece Tam otv degıl mesele.
Bır cok husus var. 2. el-model yılını 1 sene oteleme-emsal degerden dusuk gosterme-model ısmı yanıltma-cıft fatura-leasıng araclar-coc kagıdı sahtekarlıgı vs vs....
Yanı demem o kı;ıthal arac alırken,ne aldıgını bılmek gerek.Kımden aldıgın onemlı degıl,sen evraklara baktın mı? Bu onemlı.
Gumruk beyannamesı ıstenır-yatmıssa otv ve kesılen faturası ıstenır. Hangı markaysa,garantı baslangıc tarıhıne bakılır,en kotu bır telefon yeterlı...
Bunlar basıt ama ONEMLI ısler...

Aynen olay tam olarak bu zaten genellikle distribütör firmalara yazı yazıp emsal değer istiyoruz ama araç sahipleri baya mağdur oldu bu ithal araçlar yüzünden. 10 uncu sahibi olan bile var büyük ihtimalle yasa çıkacağı söylentileri var ama onunda tarihi belli değil

Bolkar1st
17-03-2016, 17:44
Bence bu zamana kadar binilmis araçlar bundan sonrw birşeyi çıkmaz sonuc olarak aldığım arac ilk sahibi galeri sahibi.

Bugun aldık aracı normal bir fiyatına piyasadan ne cok altı ne piyasa fiyatı bakalım hayırlısı. 997 Abi'min Sözlerine katılıyorum bunlar yeterli benim icin araştırmalarım yapıldı ve alındı hayirlisiyla.

asscutter
17-03-2016, 17:49
hayırlı olsun

997TT
17-03-2016, 19:07
Gecen sene malıye bakanlıgına gazdakı otv gorusmelerıne gıttıgımde sormustum. Af degılde devlet otv zayınden dogan mıktarı barısa gıdecek. Sadece evrakları sorunlu araclara el konulucak. Ornek;2012 olan 2013 dıye tescıl ettırmek,orada 5-10bın kullanılıp sıfır dıye gelmesı yada cınsınde sahtekarlık vs yapılan araclar vs vs...
Ama dedıgım gıbı,evraklar duzgunse bırsey olmaz.... Onlarıda defalarca yazdım. Dıger hurafelere dedıkodulara kulak asmayın. Bırsey olmaza ıtıbar etmeyın. Isınızı dogru yapın yeterlı....
Hayırlı olsun...

Bolkar1st
17-03-2016, 20:55
Saol Abi'm sen her zaman hakli konusuyosun bilmeden yazmiyosun bu yuzden yazılarını seviyorum Abi'm :) eyvallah abi