PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sahibinden sitesinin ilanları ücretli hale getirmesinin piyasaya yansımaları

Evo34
17-03-2016, 13:56
En çok ziyaret edilen ikinci el sitesi, bu yılın başından itibaren yeni kriterler getirdi ve ücretsiz bir adet ilan artık sadece bir ay süresince yayınlanıyor,
akabinde ilan uzatımı için ücret ödenmesi gerekiyor.
Takip ediyorum, bu yılın başından beri otomobil ilanları hızla azalmaya başladı, birçok kişi ücret ödemek istemediği için ilan vermiyor veya farklı yollara
başvuruyor.
Belki de böylesi esnaf ve galeriler için daha iyi olmuştur diyeceğim ama onlar da bu siteyi yoğunlukla kullanıyorlar.
Alternatif siteler de mevcut fakat ilk bakılan yer burası.
Arada bir güncel otomobil ilan sayısını takip ediyorum, sizlerle de paylaşmak istedim.
Bakalım düşüş aynı hızla devam edecek mi?

17 Şubat Otomobil ilan sayısı:
346bin
http://www.imagesyukle.com/images/17Subat.jpg

17 Mart Otomobil ilan sayısı:
303bin
http://www.imagesyukle.com/images/17Mart.png

Aero
17-03-2016, 14:04
Bir o kadar da çöp araç ilanı var daha.

crazydog
17-03-2016, 14:06
Yıllarca ücresiz kullandık hayatta ödemem bu çakallara para falan. Dahada düşsün o ilan sayıları beter olsunlar ,

individual
17-03-2016, 14:07
Yine bir başka konuda yazdığım mesajımı yazıyorum.

Bayi'den sıfır araba al.

1-Pasta Cila
2-Cam Filmi
3-APP Plaka
4-HDR çekilmiş Fotoğraflar
5-Cin malı replikada 18-19 jant

Sonra bayi liste fiyatından daha yüksek fiyata hemen sahibinden.com ' ilan ver.

Araba satılmasın 1 ay sonra piyasa kötü bu arabanın ikinci eli kötü diye heryerde bokla.

Sahibinden.com iyi yapmış paralı olsun tabi.

01ayk01
17-03-2016, 14:08
Ne yapacaklardi sonsuza kadar bedava ilan verme filanmi olucakti arkadaslar ? Bence yerinde bi tutum olmus. Tekel'e donen bi sektorde herkes fiyat arttirimi veya ucret tedariki isteyebilir. Whatsapp'da aynisini yapti ama artik senelik ucret oduruyor. Ornekleri cok.

Evo34
17-03-2016, 14:09
Bu fiyat düzenlemelerinin şöyle de bir yansıması olabilir piyasaya;
bir çok kişi şişirilme değil de, süresi kısıtlı yani 1 ay olduğu için, gerçekten piyasada aracın satılacağı fiyatı vererek ilan yayınlama psikolojisine girebilir.
Bu da bir miktar fiyatların aşağı inmesini beraberinde getirebilir...

LnchCntrl
17-03-2016, 14:10
En azından piyasayı yoklayanları bi nebze caydırabilir.

noooldu o esikibinler yaa :D :D

B.Koçer
17-03-2016, 14:10
Yine bir başka konuda yazdığım mesajımı yazıyorum.

Bayi'den sıfır araba al.

1-Pasta Cila
2-Cam Filmi
3-APP Plaka
4-HDR çekilmiş Fotoğraflar
5-Cin malı replikada 18-19 jant

Sonra bayi liste fiyatından daha yüksek fiyata hemen sahibinden.com ' ilan ver.

Araba satılmasın 1 ay sonra piyasa kötü bu arabanın ikinci eli kötü diye heryerde bokla.

Sahibinden.com iyi yapmış paralı olsun tabi.

59 tl acımasız diil mi ?

bu xenon-19 jant çetesi yüzünden piyasada afalladı :D

arda35
17-03-2016, 14:11
Çok iyi oldu bu uygulama. Ego tatmini için ilan açan koca yüreklileri şimdi görelim bakalım.

turkerrr
17-03-2016, 14:16
bence iyi oldu laf olsun diye ilan açanlardan arınmış oldu.

sahibinden.com un birkaç düzeltilmesi gereken yeri var onlara da el atsalar güzel olacak.

örneğin;

ilan onaylayanlar sunroofsuz aracı sunrooflu işaretleyenleri yüksek oranda eleyebilirler.

bazı markaların alt başlıklarında düzenleme gerekiyor.

HKND
17-03-2016, 14:18
Kim ak kim kara belli olsun, bu keyfekederciler, acelesi yokcular zaten piyasa bu halde.

Aklıma nedense bu video geldi. :D
http://youtu.be/NfH2knL6L-g

BARR
17-03-2016, 14:20
Bence gayet yerinde. Çakallık için değil gerçekten arabasını almak ve satmak isteyenler daha net müşteri ve alıcı bulabilir.

emrah-58
17-03-2016, 14:22
Keyfi satıcı ilanlarında baya bi azalma oldu bence ücretli olması iyidir.. Kaporacılar dolandırıcılarda biraz azaldı

Evo34
17-03-2016, 14:22
bence iyi oldu laf olsun diye ilan açanlardan arınmış oldu.

sahibinden.com un birkaç düzeltilmesi gereken yeri var onlara da el atsalar güzel olacak.

örneğin;

ilan onaylayanlar sunroofsuz aracı sunrooflu işaretleyenleri yüksek oranda eleyebilirler.

bazı markaların alt başlıklarında düzenleme gerekiyor.
Türker, ilan onaylama süreci artık otomasyon araçları ile yürütülüyor,
bir operatör(insan) oturup tek tek resimlerine bakıp olaylamıyor...

Eren G.
17-03-2016, 14:23
Ben ilanda yanlış paket, motor donanım kasa tipi işaretleyenleri şikayet ediyorum ki düzeltsinler. genellikle geri dönüş yapıyorlar bakıyorum düzelmiş. 3 kapı işaretliyorsun karşına panelvan bile geliyor saçma sapan.

Sezgin
17-03-2016, 14:23
Politika mantıklı fiyat mantıksız.

slowmotion
17-03-2016, 14:26
Sahibinden tekel zaten, birine ilan no attigimiz zaman bile baska siteden bakmiyoruz. Bencede parali olmasi iyi oldu, insallah gercek saticilar ortaya cikar diye düşünürken istanbul icin aradigimiz 5 arac icin hepside galerici cikti :)

Bu işi yapan galericilerin işine geldi. Ayrica 40-50 bin liralik araba satipta 50-100 den kacanlar, emlakciya %5 vermeye bayiliyorlar buda ilginc...

Evo34
17-03-2016, 14:27
Ben ilanda yanlış paket, motor donanım kasa tipi işaretleyenleri şikayet ediyorum ki düzeltsinler. genellikle geri dönüş yapıyorlar bakıyorum düzelmiş. 3 kapı işaretliyorsun karşına panelvan bile geliyor saçma sapan.
Bunun sebebi de çoğunlukla;
Örneğin 3.20 ilanın var, aracın satıldı fakat süren henüz var, getirip Arkadaşının Opel Corsa aracını ilanı düzenle diyerek mevcut bilgilerle değiştiriyorsun...
Belli alanları değiştiremediğin için(marka, model, kasa tipi vb.) aramalarda karşına alakasız kriterde ki seçenekler çıkabiliyor.

turkerrr
17-03-2016, 14:28
Türker, ilan onaylama süreci artık otomasyon araçları ile yürütülüyor,
bir operatör(insan) oturup tek tek resimlerine bakıp olaylamıyor...

Yani daha mantıklı :)

O zaman bir ekip sürekli ilanları gezebilir diyeceğim ama yüksek ihtimalle vardır öyle bir ekip :)

brs852
17-03-2016, 14:29
yavaş yavaş bütün ilanlar temizlenecek bu şekilde bence çok yerinde gayet güzel bir uygulama

tolgaaydın
17-03-2016, 14:35
Birde işin çalışan boyutu var. Yanlış hatırlamıyorsam 200+ çalışan personeli mevcut.

ikuybu
17-03-2016, 14:39
Aracın fiyatını yüksek tutup alıcı olmazsa zamanla düşürürüm yazanlara iyi olacak bu paralı sistem.

Gerçekten satmak isteyen 3 4 lira fazla yazıp beklemek yerine daha mantıklı fiyat koyacaktır diye düşünüyorum.

Dragger
17-03-2016, 14:41
Bence de çok iyi olmuş.

Sen adamın sırtından para kazanacaksın, o senden para almayacak var mı öyle bir dünya?

Sahibinden.com yüzünden herkes galerici oldu zaten...

mmustu
17-03-2016, 14:45
bence de 1 üyelik için ücretsiz 1 ilan hakkı olmalı ve bu hak süreli değil süresiz olmalı yani ilanı verdin araba 1 ay satılmadı şak ilan kapanmamalı en azından ilan sahibi ilanı pasif hale getirene kadar bu hak sürmeli

Eren G.
17-03-2016, 14:47
Bunun sebebi de çoğunlukla;
Örneğin 3.20 ilanın var, aracın satıldı fakat süren henüz var, getirip Arkadaşının Opel Corsa aracını ilanı düzenle diyerek mevcut bilgilerle değiştiriyorsun...
Belli alanları değiştiremediğin için(marka, model, kasa tipi vb.) aramalarda karşına alakasız kriterde ki seçenekler çıkabiliyor.

bir de artık hasarlı araçlar bölümüne ilan açıyor insanlar.

asmisinsan
17-03-2016, 14:51
2 el araç bakıyorum bide diyorum yenisine bakayım aaa yeni daha ucuz:D

MCN21
17-03-2016, 15:00
Neden yersiz buldunuz ki? 50-60, 300-500 bin liraya araba satıyorsunuz. Adamlar aylık sadece 9 lira mı 16 lira mı ne istiyor :) Bence haklarıda. Ben her ay ödüyorum ilandaki aracım için. Laf olsun diye ilan açanlarıda bir nebze azaltır umarım.

Evo34
17-03-2016, 15:00
bence de 1 üyelik için ücretsiz 1 ilan hakkı olmalı ve bu hak süreli değil süresiz olmalı yani ilanı verdin araba 1 ay satılmadı şak ilan kapanmamalı en azından ilan sahibi ilanı pasif hale getirene kadar bu hak sürmeli
arabam.com henüz buna benzer şekilde devam ediyor...

Yigit-Y
17-03-2016, 15:04
rakipler yakında reklamsal anlamda işi sıkı tutarsa sahibinden çok pişman olabilir.

İşi tekelinde zannediyor diye iyi racon kesiyorlar şimdilik :D

İşler bir ters gittimi ararlar bugünleri...

Rakam 19 TL olmalıydı. Bu soygundur beyler.

fsunnetci
17-03-2016, 15:11
kalite artsında parasına razıyız bazı apaçi takımı önüne gelen pert aracını sahibindene koyuyor piyasa yapıyor aklınca şimdi en azından böylelerinin sayısında azalma olur bir nevi.

MatraX_07
17-03-2016, 15:17
otomotiv sektörü ile ugrasan birisiyim
bende yerinde bir uygulama nedeni de ''kurunun yanında yaş da yanar'' sözü tam buna uygun aslında

Bazıları borçtan,ihtiyaçtan dolayı arabasını uygun tutmaya calısıp ılan koyuyor ama bazı akıllılar da '' benım arabam daha temiz'' böbürüyle piyasayı p.ç edip ihtiyacı olanın da o arabayı almaya ihtiyacı olanın da önüne geçiyor

Diyadin
17-03-2016, 15:21
Hali hazırda işi mesleği başka olan ayaküstü araba satan adamların önüne geçecek hertürlü vergisel ve bu tarz uygulamarı yerinde buluyorum.

Esnaf olan dükkan açıyor vergi levhasını asıyor kurumsal üyelik için paralar ödüyor. Bence doğru olmuş uygulama.

Sahibinden çalışanları zaten sisteme kayıtlı telefon numaraları vs ile gerekli istatistikleri yapmışlardır.

Nasıl ki yılda 3 arabadan fazla al sat yapanlar vergiden kaçmak için başkası adına vekalet alıyorsa bununda bir yolu bulunur merak etmeyin burası Türkiye :D

İlan açıklamalarında kodlanmış bol bol irtibat numaraları görürüz :D

Orhan
17-03-2016, 15:24
gayet yerinde olmuş reklam satışlarının biraz önüne geçer

Yigit-Y
17-03-2016, 15:26
hat alıp yönderilme yapsak yeni bir üyelik açsak daha uyguna gelir bu nasıl bir hadisedir :D

arda35
17-03-2016, 15:31
rakipler yakında reklamsal anlamda işi sıkı tutarsa sahibinden çok pişman olabilir.

İşi tekelinde zannediyor diye iyi racon kesiyorlar şimdilik :D

İşler bir ters gittimi ararlar bugünleri...

Rakam 19 TL olmalıydı. Bu soygundur beyler.

O iş öyle kolay olmuyor.
Hatırlayanlar olacaktır. sahibinden'in otomobil bölümü gayet vasattı eskiden. arabam.com'un gazeteyle birlikte çıkan dergisi falan vardı. sahibinden'den açık ara öndeydiler. Sonra sahibinden doğru bir planlamayla piyasayı ele geçirdi. Diğer ilan siteleri kendilerini geliştiremedi bunca sene.
Yetmedi; yeni çıkanlar (tasit.com) zımba gibi reklamlar denedi, gene olmadı. Bu saatten sonra da pek bir şey değişmez.

Olacağı şudur. Bu parayı herhangi bi sebeple ödemek istemeyen kullanıcılar diğer alternatiflere yönelebilir. Fakat sitenin bunlardan etkileneceğini sanmıyorum. Zorda kalırlarsa 3-5 aylık doping kampanyası yapar, gene unuttururlar rakiplerini.

darkmoon
17-03-2016, 15:41
çok iyi olmuş tebrik ederim daha bu sabah yazmışdım favori ilanlarım konusunda sahibinden tavan ve taban fiyat uygulaması gerekir diye buda aynı kapıya çıkar..

piyasada bir rakam karmaşası var ..aynı kondisyonda iki araca arada uçuk fiyat farkı olucak rakamlar çekiliyor.

arabasını satmak istemeyen sadece yoklama çeken hatta arabası olmıyan bile saçma sapan uçuk kaçık rakamlarda ilanlar veriyordu..
birde onlara uyan bir kesim vardı o bu rakamı istiyorsa bende satarım o zaman bu rakama.. ama aracın öyle bir piyasası yok..

neyse piyasadaki şu balonun gazını alır bu hareket.. ilan verip satmak isteyen adam gibi rakam çeker adam gibi rakama satar.. yoklama çekmez öyle kefal avına çıkmaz.. çok iyi olmuş..

Quantum
17-03-2016, 15:46
Yıllarca ücresiz kullandık hayatta ödemem bu çakallara para falan. Dahada düşsün o ilan sayıları beter olsunlar ,

İlgili site ile nasıl bir sorunun oldu? Ne yaptı da satmak istediğin / sattığın ürün/araçtan dolayı nasıl bir zarara uğradın?
Bu yazdığının başka bir açıklaması yok çünkü. Mutlaka zarara uğramış olman gerek.

clioGT
17-03-2016, 15:49
O iş öyle kolay olmuyor.
Hatırlayanlar olacaktır. sahibinden'in otomobil bölümü gayet vasattı eskiden. arabam.com'un gazeteyle birlikte çıkan dergisi falan vardı. sahibinden'den açık ara öndeydiler. Sonra sahibinden doğru bir planlamayla piyasayı ele geçirdi. Diğer ilan siteleri kendilerini geliştiremedi bunca sene.
Yetmedi; yeni çıkanlar (tasit.com) zımba gibi reklamlar denedi, gene olmadı. Bu saatten sonra da pek bir şey değişmez.

Olacağı şudur. Bu parayı herhangi bi sebeple ödemek istemeyen kullanıcılar diğer alternatiflere yönelebilir. Fakat sitenin bunlardan etkileneceğini sanmıyorum. Zorda kalırlarsa 3-5 aylık doping kampanyası yapar, gene unuttururlar rakiplerini.

turkcell gibi adamlar dediğin gibi:)

poseidon
17-03-2016, 15:53
Daha temiz bir ticaret için kesinlikle olumlu bir hareket ama meblağ çok yüksek
bu kadar yüksek bir meblağ belirleyeceklerine daha fazla reklam alma stratejisine gidebilir ilan açmayı kısıtlamak için de
üye başına ilan limiti koyabilirlerdi.
Sonuçta günde 10 milyonun üstünde tekil ziyaretçi tıklaması alan bir sitenin çılgın gibi reklam ve reklam geliri alması gerekir.
Ticari olarak çalışanlar için elbette rakam daha yüksek olabilir sonuçta bu işten para kazanmak için bu işi yapıyorlar
ama bu fiyat sosyal kullanıcılarını küstürebilir.

Bu insanlık ne Msn lerden, ne Yonjalardan, ne ICQ lardan vazgeçti
şu an tekel gibi ama sahibinden sitesi de karşısına dişli bir rakip çıkması durumunda vazgeçilmez değildir.

altugkocer
17-03-2016, 15:56
fiyatlandırma bu şekilde

http://i63.tinypic.com/14mjjr.jpg

Evo34
17-03-2016, 16:00
Daha temiz bir ticaret için kesinlikle olumlu bir hareket ama meblağ çok yüksek
bu kadar yüksek bir meblağ belirleyeceklerine daha fazla reklam alma stratejisine gidebilir ilan açmayı kısıtlamak için de
üye başına ilan limiti koyabilirlerdi.
Sonuçta günde 10 milyonun üstünde tekil ziyaretçi tıklaması alan bir sitenin çılgın gibi reklam ve reklam geliri alması gerekir.
Ticari olarak çalışanlar için elbette rakam daha yüksek olabilir sonuçta bu işten para kazanmak için bu işi yapıyorlar
ama bu fiyat sosyal kullanıcılarını küstürebilir.

Bu insanlık ne Msn lerden, ne Yonjalardan, ne ICQ lardan vazgeçti
şu an tekel gibi ama sahibinden sitesi de karşısına dişli bir rakip çıkması durumunda vazgeçilmez değildir.
Bunun için sistem değişikliğine gidilmesi gerek. Aynı prensiplerle yeni bir site iş yapamaz...
Ben şahsen denedim, 2 yıl önce yaklaşık 10bin TL harcadım ama başarılı olamadım :)
(Amacım, yeni sitedeki araçların hasar durumlarının garantili olarak kullanıcılara sunulmasıydı(ekspertiz raporu zorunluluğu vardı, ekspertiz firmaları ile bağlantılı bir sistem di), ama 1 yılda 3 tane ilan alabildim :) )
Bunu çok daha yüksek bütçelerle profesyonel bir şekilde yapan olursa belki rakip olabilir...

srdralc
17-03-2016, 16:05
emlakçı/galerici veya tam anlamıyla kurumsal üyeler bu siteden vazgeçerse bu site bir kayıp yaşar.

her şartta bir ev ya da araç bakmak istediğinizde alım-satım yapan her sektördü sahibinden : ibaresi yer aldıkça çok zor TR şartlarında.

ayrıca sahibinden bir aydır radyo reklamlarında evi satalım- niye canım istedi sahibindene bakalım tarzında reklamlarla herkesin ilk aklına gelen site olduğu tarzında reklamlarla ilerliyor.

hurriyet emlak dünya kadar reklam verdi ama ne çare.

individual
17-03-2016, 16:10
arkadaşlar cevrem'de ne kadar tanıdığım insan varsa ev,araba,motorsikle alıcak olan ya dur bi bakalım sahibinden.com'a bakalım diyor.

sahibinden.com bir tekel olmuş bunu'da nasıl becerdi açıkcası bende bilmiyorum ama zamanında ebay bile deviremedi.

Evo34
17-03-2016, 16:14
Normal şartlarda halka mal olmuş kelimeler için patent alamazsınız,
örneğin ben kazasızaraba ifadesi için alamamıştım,
sahibinden için de alınamaması gerekir çünkü halka mal olmuş bir terim ve günlük hayatta kullanılan bir ifade.
Nitekim ilgili site de uzun yıllar uğraştıktan sonra ismine patent alabilmiştir :)

crazydog
17-03-2016, 16:15
İlgili site ile nasıl bir sorunun oldu? Ne yaptı da satmak istediğin / sattığın ürün/araçtan dolayı nasıl bir zarara uğradın?
Bu yazdığının başka bir açıklaması yok çünkü. Mutlaka zarara uğramış olman gerek.

Siteyle bi sorunum olmadı bunca yıldır araç aldım araç sattım ve bunları ücretsiz yaptığım yerin kalkıpta şu anda benden 59 TL para istemesi benim gözümde çakallıktan başka birşey değildir o zaman en başından ücretli yapıcaktı bu işi ;), zarara uğramadım 205'imin ilanı vardı süresi dolduğunda para istedi tekrar ilanı koymadım. Piyasada tekel olduğu için şu an böyleler ama illaki o tekellik gidecektir. 59TL değil 1TL bile istese laf ederdim yani

brs852
17-03-2016, 16:16
yüksek fiyatlara darbe vuracak bir hamle yapmışlar valla :D

srdralc
17-03-2016, 16:19
kardeş hayırdır satıyor musun aracı, ilanını gördüm de ?

yok kardeşim ya, sahibinden öylesine koydum yazdığım parayı veren olursa satarım.
piyasa yoklayan çakallardan arınmış olur.

güzel bir uygulama.

arda35
17-03-2016, 16:20
Süresi biten ilanı güncelleme 29 liraymış galiba. 59 tl, aynı yıl içinde 2. ilan için istenen para.

Kendi namına ayda 1-2 araç alıp satanlar seve seve ödüyordur bu parayı. Zira kurumsal üyelik dehşet pahalı.

BARR
17-03-2016, 16:23
Ya anlamadığım 20-30-50-100-300 .000TL lik araba satacaksınız ve bunu en net, en çok kişiye ulaşarak çok etkili yapacaksınız ve 59TL size batıyor?

Neden bu kadar ratasız ediyor hergün arabamı satıyorsunuz, yıl 1-2 araba satar normal kullanıcı oda keyfine araba değiştiyorsa. Galeriyseniz zaten onun fiyatlandırması ve uygulaması farklı.

E geriye kim kalıyor rahatsız olacak AL-SAT tayfası. Onlarda verecek o 59TL'yi çok bu işi vergi vermeden yapmak istiyorlasa.

individual
17-03-2016, 16:27
Ya anlamadığım 20-30-50-100-300 .000TL lik araba satacaksınız ve bunu en net, en çok kişiye ulaşarak çok etkili yapacaksınız ve 59TL size batıyor?

Neden bu kadar ratasız ediyor hergün arabamı satıyorsunuz, yıl 1-2 araba satar normal kullanıcı oda keyfine araba değiştiyorsa. Galeriyseniz zaten onun fiyatlandırması ve uygulaması farklı.

E geriye kim kalıyor rahatsız olacak AL-SAT tayfası. Onlarda verecek o 59TL'yi çok bu işi vergi vermeden yapmak istiyorlasa.

Valla ben 3-4 senede bir araba değiştirdiğim için çok gelmiyor :) al sat yapıp senede 3-4 tane araba satışı yapanlar düşünsün.

bir kaç aydır arkadaşa araba bakıyoruz bulamadık sahibinden.com'da ve arabalar azalıyor.arkadaş'da dedimki arabam.com'a da baksana dedim beraber bir baktım sahibinden'de 2-3 aydır duran satılmayan yüksek fiyatlı araba ilanları hepsi arabam.com a geçmiş aynı rakamla ordada bekliyorlar :)

brs852
17-03-2016, 16:29
kardeş hayırdır satıyor musun aracı, ilanını gördüm de ?

yok kardeşim ya, sahibinden öylesine koydum yazdığım parayı veren olursa satarım.
piyasa yoklayan çakallardan arınmış olur.

güzel bir uygulama.

gereksiz zevkine ilanlar kalkacak katılıyorum aynen

poseidon
17-03-2016, 16:34
Bunun için sistem değişikliğine gidilmesi gerek. Aynı prensiplerle yeni bir site iş yapamaz...
Ben şahsen denedim, 2 yıl önce yaklaşık 10bin TL harcadım ama başarılı olamadım :)
(Amacım, yeni sitedeki araçların hasar durumlarının garantili olarak kullanıcılara sunulmasıydı(ekspertiz raporu zorunluluğu vardı, ekspertiz firmaları ile bağlantılı bir sistem di), ama 1 yılda 3 tane ilan alabildim :) )
Bunu çok daha yüksek bütçelerle profesyonel bir şekilde yapan olursa belki rakip olabilir...

Olay ne sattığında değil onu nasıl tanıttığında diye düşünüyorum.
Güzel fikirlerle ve tabi akılda yer edecek reklamlar müşteri sayısında patlama yapar.
Kulaktan kulağa reklam da çarkı döndürür.

Prime time kuşağında güzel bir reklam gazete dergi ve internet sitelerinde ilgili çekici spotlar beklenen müşteriyi çeker.

Tabi bu da ciddi reklam yatırımları demek oluyor.

Seven7
17-03-2016, 16:42
Şuan en vasat otopazara bile gitseniz içeri girmek için günlük para veriyorsunuz. Kaldı ki artık otopazar gezmeyi bıraktı insanlar, sahibinden'de geziyor. Bence fiyatın miktarı tartışılabilir ancak, alırlar almazlar değil.

Ayrıca, ilan onaylama sistemini de sıkı tutmaları gerek. Yedek parça kategorisinden jant ilanı koyup 'Araç da satılıktır.' ibaresi koyulur çok rahatlıkla.

darkmoon
17-03-2016, 16:45
çok iyi çok iyi ..

şimdi kefal avına çıkanlar .. 10 liralık araca 30 lira isteyenler.. aracı olmamasına rağmen dolu fake sahte araç ilanları açanlar onlar düşünsünler.. piyasayı yüksek tutma kaygısıyla 5-6 tane aynı model araca yüksek rakamlar yazanlar düşünsün..

Aracını satıcak samimi ciddi insan gider normal rakamı neyse o rakamdan fiyat ister 1 ay dada satar..

Quantum
17-03-2016, 16:59
Siteyle bi sorunum olmadı bunca yıldır araç aldım araç sattım ve bunları ücretsiz yaptığım yerin kalkıpta şu anda benden 59 TL para istemesi benim gözümde çakallıktan başka birşey değildir o zaman en başından ücretli yapıcaktı bu işi ;), zarara uğramadım 205'imin ilanı vardı süresi dolduğunda para istedi tekrar ilanı koymadım. Piyasada tekel olduğu için şu an böyleler ama illaki o tekellik gidecektir. 59TL değil 1TL bile istese laf ederdim yani

Adam milyarlarca yatırım yapacak, adını duyurmak için marka oluşturmak için bir süre ücretsiz yapacak, sonra ücretliye döndü diye çakal mı olacak.
Evinizin dükkanınızın önüne park bile ettirmezsiniz,
Dükkanınıza evinize gelen misafir 3ncü çayı içti diye suratınızı ekşitirsiniz,
Ondan sonra adamlar sen arabanı satabil diye açtıkları platform için para istediklerinde tukaka mı yaparsınız.

Sizin gibilere oto pazarları müstehak.. Evinizde oturduğunuz yerden göbeğinizi kaşıya kaşıya arabanızı satıyorsunuz, üstüne adamlara çakal diyeceksiniz. Bu nasıl bir meşreptir böyle?

Ne iş yaptığını bilmem ama gidip bir yerlerden parasıyla aldığın bir ürünü bedava dağıttığın bir şey var mı.. Sanmam.. Sana bu teklif edilse ıslak odun ararsınız onunla kovalamak için.

Ama adamlar ücretliye geçti diye çakal oluyorlar.. Yazık zihniyetine..

KÖROĞLU
17-03-2016, 17:02
Adamlar piyasayı çok iyi domine ettiler, fikir sahibini ciddi anlamda kutluyorum. Şu forumda ortalama her kişi günde en az 10 dk takılıyordur sahibinden de.

Ben çok alışveriş yaptım, hatta tüm araçlarımı buradan alıp sattım. Şimdi ücretsiz bir sisteme alışan insana para ödemek zor geliyor, bana da gelmişti açıkçası.

Mantık olarak baktığında sana katkısı ile istediği ücret makul sayılabilir. 25 - 30 TL bandında olsa bence daha iyi olur. Adamların rakibi yok maalesef.

Bir ara güzel kapışmalı reklamlar vardı sanırım istenen sonuç alınamadı.

darkmoon
17-03-2016, 17:28
piyasa berbattı şişmiş fiyatlar uçuyordu havalarda.. daha bu sabah W124 lere bayılırım çok severim o kasanın yapısını şeklini.

bir bakıyım dedim güzel bir şey varmı 40-50-60- 90 bin tl gibi rakamlar .. Mercedes de olsa 30 yaşında araç .. balon balon nereye kadar..

Maxi
17-03-2016, 17:31
10 numara karar tabiki ücretli olacak, balon ilanlar temizlenir şimdi
yanlız pahalı olmuş!

Tayfun.O
17-03-2016, 17:38
Çok güzel olmuş milletin elinde patlasın.
Normalde biri motorlu yıllandıkça değer kaybeder bizde yıllandıkça üstüne 1 2 koyuyoruz.
Tam bütçeyi ayarlıyorum araba alıcam bakıyorum fiyatlara artıyor. Bir daha ayarlıyorum bir daha fiyat artıyor anlayamadım bu işi

Berkayy
17-03-2016, 17:44
Bence iyi oldu ücretli olması. Piyasayı yükseltmek için boş ilan açan insanlarımız bir hayli fazla en azından bunların sayısı azalmış olur.

mur_84
17-03-2016, 18:07
Bence de iyi olmuş fiyatlar biraz daha düşerse daha da iyi olur..

Ben bir de tüm ilanlara aynı rakamı yazan satıcılara uyuz oluyorum.. Mal ortada ama fiyat 1111 tl temsili bunu da düzeltirlerse süper olur..

sword
17-03-2016, 18:09
59 cok faturasız hat alırım yar etmem onlara.. 29 olsun iletin lütfen :)

İbrahim33
17-03-2016, 18:51
bence iyi oldu. piyasayı allak bullak eden aklı sıra araba alım satımı yapan gevşekler ilan veremesin.

Shadow_Dancer
17-03-2016, 18:53
Fiyatlandırma az olmuş, 100 tl olmasını savunuyorum. Öyle döte böyle tarak bence..

İbrahim33
17-03-2016, 18:58
ben araç alım satım işi yapıyorum , aldığım arabalar hep galeriden , esnaftan. ve güzelde ekmek yiyorum. esnafa arabada veriyorum. ancak kendi çevrem harici sahibinden.com daki şahıs ilanlarından en ufak birşey çıkmıyor , hepsi al satçı ayakçı çar çakal tayfa. düşün yani ben galeriden alıyorum satıyorum kar ediyorum. ama şahıstan alamıyorum. şahıs galeriyi geçmiş... hatta daha beter olmuş. 20 lik arabayı 30 a satma derdindeler. zaten ilanlardan da belli bu.

_Burak_
17-03-2016, 19:14
bence ilk ilandan itibaren ücretli olmalı
gerçekten satmaya niyeti olan adam verir zaten o parayı
ama keriz avına çıkanlar yada tvde bu akşam survivor yok dur hayatıma renk gelsin bi ilan açayım diyenler vermez

iztuzu
17-03-2016, 19:14
Fiyatı şişirmeyi seven zihniyeti durdurmak adına yerinde bir uygulama.

maceren
17-03-2016, 19:15
Valla ben de sahibinden com'a o kadar para vermem.. Şimdi yarın face yada twiter paralı olsa facede çok artizz fotoları olanlar vardı Twitter de çok boş konuşanlar vardı iyi olmuş diyecekler var.. Hayretle izliyorum.. Adam 50 liralık arabasına 70 lira istiyorsa bak geç.. Bunu problem yapanlara şifa diliyorum zira çeşit ve alternatif olması her zaman iyidir.. Arabam com v.s gibi diğer alternatif sitelere yönelmek gerekli..

İbrahim33
17-03-2016, 19:23
Valla ben de sahibinden com'a o kadar para vermem.. Şimdi yarın face yada twiter paralı olsa facede çok artizz fotoları olanlar vardı Twitter de çok boş konuşanlar vardı iyi olmuş diyecekler var.. Hayretle izliyorum.. Adam 50 liralık arabasına 70 lira istiyorsa bak geç.. Bunu problem yapanlara şifa diliyorum zira çeşit ve alternatif olması her zaman iyidir.. Arabam com v.s gibi diğer alternatif sitelere yönelmek gerekli..

bak geç diye bir durum yok abi. o adam 70 liradan ilan atıyorsa aracı daha temiz olanda 75 ten ilan atıyor ve piyasanın anasını belliyor. bilmem anlatabildim mi ? :)

_Burak_
17-03-2016, 19:25
mesele adamın 50 liralık arabasına 70 lira yazmasından çıktı sahibinden de
asıl durumun vahim boyutu 50 liraya satanda bak o yazmış bende yazayım diyerek fiyatları yukarı çekmesi

mesela caddy için konuşuyorum
benim sıfır sattığım aracın 1000 TL üstünü istiyor adam hemde 2015 ine ikinci el araca

HG6161
17-03-2016, 19:35
Gayet yerinde bi uyguluma hatta daha pahalı bile olabilirdi şimdi görelim boşları

tylan
17-03-2016, 19:36
çok güzel bi uygulama oldu ben sahibindene sene 800 tl para veriyorum galeri olarak. laf olsun diye bedavadan ilan açıp piyasayı yuksetenlere ayar oluyordum insallah 100 tl olur da millet harbıden satıcagı zaman ilan koyar. bi keriz çıkarda itelerim diye düşündüğü zaman değil

erhanarici18
17-03-2016, 19:37
araç piyasası yükselmeden yapılması gerekiyodu bu işin geç bile kaldılar
hep bu acelesi yok, keyfe keder satılık, isteyene satarız cılar yüzünden bu halde piyasa

Sinan58
17-03-2016, 19:37
Bi ara forumda satılık konusundada bayaa yükselmişti fiyatlar, tamam vurmayın :)
Şaka falan biyana adam forumda satılık konusuna açmış ilanını adama niye bu kadar para istiyosun desen şu anda piyasa böyle, milletin x fiyata sattığı arabayı ben neden x-3 fiyatına satayım diyecek adamda haklı şimdi.
Piyasa çok karışık çok :D

tylan
17-03-2016, 19:47
piyasanın yükselmesinde birazda bu forumun katkısı yokmu zaten daha 2 sene evvel 5-8 bine alınan twingolar şuan 12-15 değişiyor. forumdan 2 kişi arabayı övüyor 3-4 kişi alıyor yayları kesip bı pasta cila hop aldıgının 2 katına satılıyor :)

maceren
17-03-2016, 20:04
Piyasanın yükselmesini dolara bağlıyorum.. Şimdi buradaki arkadaşların savunduğu tezi göreceğiz. Fiyatlar düşecekmi yada sabit kalacakmı? Keyfe kederciler gidecek bakalım ne olacak. Bizde parça ve işçilik fiyatları artmadıkça ikinciel fiyatı düşmez..

_Burak_
17-03-2016, 20:09
bu düşüş bi anda olmaz ortalama biraz zaman lazım.

piyasa yükselmesi dolarla alakalı değil bence ; dediğim gibi benim sıfır sattığım araçtan daha fazla internette isteyen var
müşteri telefonda fiyat duyunca şaşırıyor cidden
-

Kullanıcı
17-03-2016, 20:10
Gayet güzel bir uygulama hatta bence 100 tl gibi bir rakam olmalı tabi şimdi milletimiz gene çakallık düşünçektir bmw ilanına bakcan başka ilanlar çıkacak inş yakında herşey düzelir. Bende birde el atmaları gereken şey açıklamalar
Mesela: Keyfe keder satılık,Parası olmayan aramasın,vb Gibi ama en gıcık olduğum Detaylar telefonda görüşülecektir=yani arama yada telefon Sapığı

bkaraca
17-03-2016, 20:14
Bence daha da pahalı olsun etiketçilere , keyfe kedercilere kapak olsun. Birde biz ilanda ufacık hata yapsak kabul edilmez, millet neler neler koyabiliyor ilana.

hddsheriff
17-03-2016, 20:15
Otomobil ilanları azaldı ama her kategoride adamlar ilan vermeye başladı. Jant bakıyorum araba çıkıyor karşıma , Bebek bakıcısı bakıyorum panelvan çıkıyor karşıma vs.vs.

Geçenlerde aradım yeni galeri açtım 10 arabam var satılık ne yapıcaz diye. 1 yıl taahhütlü ayda 10 ilan 345+KDV ilan versen de vermesen de her ay 10 ilan parasını alıyor. Bu şekilde bile pahalı geldi bana adamlar tekel olmuş durumda arabam.com da aradığımı bulamıyorum alışmamışım adamların formatına , fiyatları biraz aşağıya çekmeleri lazım.

camsemih
17-03-2016, 20:20
alıp sattığım için yaklaşık 2 senedir her gün düzenli olarak ilanlara bakarım günlük. Eskiden ilan tek seferde olsa araç satılana kadar ücretsizdi. 35 lik malı 38 den koyuyordun. 2-3 ay aracın bekliyordu senin fiyatının altındaki araçlar temizlenince senin aracın birden piyasası internet ortamına göre 37-38 oluyordu vs geçte olsa aracını satıyordun. yıllarca araçların piyasası böyle salata boş ilanlar yüzünden yükseldi 0 35 se benim 37 o 37 yse benimki 40 mantığıyla. Bence mantıklı boş ilanlar temizlenir en azından yoksa araç almak hayal

tuzemen
17-03-2016, 20:31
bence gayet güzel bir uygulama olmuş. ücretsiz ilandaki aracımız süresi dolunca güncellemek durumunda kaldık. 50 tl ye 3 ay ( her ay başı tarih güncelleme) + küçük foto dopingi aldım. çok aşırı bir fiyatı olduğunu düşünmüyorum. sonuçta işin aslına bakarsak sahibinden tekel durumda, şu site olmasa bırak normal satıcıyı galerici bile satarken zorluk çeker. ayrıca saçma sapan fiyatlara ilan açanlar, arabasını göstermek için ilan açanlar vs artık açamayacağı için piyasa bir nebze daha normal seviyeye yaklaşır diye düşünüyorum.

220T
17-03-2016, 20:46
Sirkülasyon boş beleş kitle üzerinden sağlanıyordu.Biz bu duruma her ne kadar sevinsek de geri adım atarlar diye düşünüyorum.

onursumer
17-03-2016, 20:51
bence çok iyi oldu, sonuçta hizmet alıyoruz ucret alabilirler

en azından boşa keyfe ilan verenlerin birkısmından kurtulmuş olduk

_Emre_
17-03-2016, 21:05
Yapmak isteyen her ay veya her araç için yeni bir üyelik alır yine de açar ilanını.

fthdrn
17-03-2016, 22:00
Şu konuya yazanların yarısı da zaten 30 a alip 32.5 a araba birakiyor. Bu uygulama sadece s2000cerin bi anda yaptigi organizasyonu önler en fazla.

darkmoon
17-03-2016, 22:14
parası olan ilan açsın parası olan araba alsın bu kadar basit..

o boş beleş tayfa yüzünden 20 bin lik araç bugün oldu 40 bin oldu.. işin komik yanı onların aldığıda yok sattığıda yok tek yaptığı balonu yıllardır şişirdikçe şişirmek..

yıllarcana bahaneleride hep belliydi "e abi sıfır clio olmuş şu kadar sıfır tofaş olmuş bu kadar" hep bunun arkasına saklana saklana millete balon fiyatları kabul ettirdiler..

300E
17-03-2016, 22:25
Balon ilanların azalacağını düşünmüyorum, piyasada okadar çok keriz varken, milletimiz tofaşa 20 bin lira vermeyi gözden çıkarmışken, kimse kaz gelecek yerden tavuk esirgemez. :) Alınıp satılıyor ki piyasa yükseliyor, bazen cidden temiz arabalar düşüyor, fiyatlarıda ona göre oluyor eyvallah.. Bi liralık mala 10 lira yazanında malı satılmıyor zaten. Piyasa şiştiyse en çok E36 piyasasında şişti, 2011 de 1998 E36 Sedan almıştık, 18500 liraya, şimdi o paraya 91 ni bulmak mesele oldu, cabriosunu alsak, E46 fiyatları ile yarışıyor, ha ama bu paralarada satılıyor, 50-55 bin civarına satılan ne cabriolar biliyorum, satandan ziyade, alanın piskolojisini anlamak lazım. :)

KOSEREN
17-03-2016, 22:56
Uygulama süper daha fazla olmasını dilerdim.İnşallah akşama kadar kahvede taş dizip milleti nasıl öperim,kargayı nasıl şahin diye çakarım,devletten nasıl vergi kaçırırım diye düşünen çakal tayfasını engeller.

darkmoon
17-03-2016, 23:07
işin içine para girdimi balon ilanlar bal gibi azalıcak.. adam hem para vericek hemde satılmıycağını bile bile gidip balon rakamlar yazıcak..
bu sefer kefal avına çıkıyım derken kendi kefal olur avlanır..

insanlar artık parasız süresi az olduğu için normal satılabilir doğal olan piyasa rakamlarından vericektir ilanı.. buda balonu baya baya azaltır.

crazydog
17-03-2016, 23:39
Adam milyarlarca yatırım yapacak, adını duyurmak için marka oluşturmak için bir süre ücretsiz yapacak, sonra ücretliye döndü diye çakal mı olacak.
Evinizin dükkanınızın önüne park bile ettirmezsiniz,
Dükkanınıza evinize gelen misafir 3ncü çayı içti diye suratınızı ekşitirsiniz,
Ondan sonra adamlar sen arabanı satabil diye açtıkları platform için para istediklerinde tukaka mı yaparsınız.

Sizin gibilere oto pazarları müstehak.. Evinizde oturduğunuz yerden göbeğinizi kaşıya kaşıya arabanızı satıyorsunuz, üstüne adamlara çakal diyeceksiniz. Bu nasıl bir meşreptir böyle?

Ne iş yaptığını bilmem ama gidip bir yerlerden parasıyla aldığın bir ürünü bedava dağıttığın bir şey var mı.. Sanmam.. Sana bu teklif edilse ıslak odun ararsınız onunla kovalamak için.

Ama adamlar ücretliye geçti diye çakal oluyorlar.. Yazık zihniyetine..

Sahibindende falanmı çalışıyorsunuz bu arada çok merak ettim? Marka oluşturmak için bir süre demişsiniz ya 16 senedir ücretsizdi ki zaten reklam'dan vs den gelen bi gelirleri var sen kalkıpta 16 senedir ücretsiz ilan verdirdiğin yerde bi anda kalk para iste kusura bakma benim gözümde bu çakallıktır. O zaman facebook, twitter , ınstagram ıda ücretli yapsınlar buralardan'da ürün satanlar var o zaman nası tepki verir herkez görelim derim .Bu arada beni tanımadan yazmışsınız ama evimin önüne arabada park ettiririm gelen misafire 3ncü çayı içiyor diye suratımı ekşitmem hatta beklerim buyrun gelin misafirim olun çay içelim tartışalım konuşalım ;) bide evde oturup hiç göbeğimi kaşıya kaşıya araba satmadım keşke o kadar kolay olsa..

Mesela bugün egzoz ilanımı güncelledim konuya yazdıktan sonra ücret falan istemedi sadece otomobil ilanlarındamı ücret istemeye başladı? bilgisi olan varmı?

KOSEREN
17-03-2016, 23:41
Sahibindende falanmı çalışıyorsunuz bu arada çok merak ettim? Marka oluşturmak için bir süre demişsiniz ya 16 senedir ücretsizdi ki zaten reklam'dan vs den gelen bi gelirleri var sen kalkıpta 16 senedir ücretsiz ilan verdirdiğin yerde bi anda kalk para iste kusura bakma benim gözümde bu çakallıktır. O zaman facebook, twitter , ınstagram ıda ücretli yapsınlar buralardan'da ürün satanlar var o zaman nası tepki verir herkez görelim derim .Bu arada beni tanımadan yazmışsınız ama evimin önüne arabada park ettiririm gelen misafire 3ncü çayı içiyor diye suratımı ekşitmem hatta beklerim buyrun gelin misafirim olun çay içelim tartışalım konuşalım ;) bide evde oturup hiç göbeğimi kaşıya kaşıya araba satmadım keşke o kadar kolay olsa..

Mesela bugün egzoz ilanımı güncelledim konuya yazdıktan sonra ücret falan istemedi sadece otomobil ilanlarındamı ücret istemeye başladı? bilgisi olan varmı?
40. posta bakın

crazydog
17-03-2016, 23:44
40. posta bakın

Teşekkürler kaçırmışım orayı ;)

bayramoglu
17-03-2016, 23:45
türkiyede k.çıkırık bi site koskoca araba piyasasının adısına koydu diyelimmi biz ona... 30 bine honda 15 bine tofaşmı olur la? bayiler o fiyata satamadı 15 yıl önce...

erdem325
18-03-2016, 06:43
toplum olarak ahlaksiz oldugumuz icin iyi olmus.
yeterki kucuk bir firsat olsun, daha cok daha cok daha cok istiyoruz.
hangi arabalar ne kadardi simdi ne kadar isteniyor?
bu sorunun cevabini herkes en az benim kadar iyi biliyor.
vergi verme, ticari kimligin olmasin, bakkalda bufede evde isyerinde vs vs heryerde ticaret kovala para kazan, ama sana bu imkani verene cakal de gec..
bu isin de en sonunda bir acigi cikmaz umarim.
***** ahlaksizlik iste..

kimbubye
18-03-2016, 08:10
En kötü arabanın 8-10 bine gittiğini varsayarsak bir ilan için aylık 59TL vermek mi koyuyor ya da rahatsız ediyor.

Kaldı ki istisnalar hariç 20-30-40binler havada uçusuyor bunu hepimiz biliyoruz.

Birilerinin konfor alanı daraldı tabi rahatsız olmaları normal :)

Kesinlikle yerinde uygulama.

ERK_RS
18-03-2016, 08:20
sitede satılık olmayıp da ilanı olan çok araç var.

2013 yılından beri bildiğim ilan var.
station wagon Seat Exeo ilanı mesela.
az önce baktım, şu anki ilanı şubat ayı tarihli.. üç senedir araç satılık.
60 idi, 70 oldu, şimdi 82 olmuş.

Bu ve benzeri ilanlar için çok iyi oldu.

Ayrıca 20bin'e, 50 bin'e, 100 bin'e, 400 bin' e araç satıyor millet.
Türkiyenin dört bir yanından müşteri buluyorsun oturduğun yerden.
bu hizmetin bir karşılığının olması da gayet normal.

Evo34
18-03-2016, 08:25
Tahminime göre yakında bir yabancı ortaklık gelebilir ilgili siteye.
O sebeple bu yıl her detayı ticarileşme yönünde atıp, sitenin gelir düzeyini yükseltmeye çalışıyorlar...
Artık şu bile paralı; İlanınızı favorilerine ekleyenlere mesaj gönderebilmek.
Eminim yakında fiyat düşüşlerinde favorilerine ekleyenlere giden bildirimler de ücrete tabi olacak.
-----------------------

Ülkemizde otomotiv piyasası yükselen bir trendde ilerliyor.
İkinci ele olan aşırı talep sebebiyle fiyatlar sürekli yukarı doğru bir trend çiziyor.
Bu ne zaman dengeye gelir, ikinci elde yeni müşteri olmadığı zaman, yani belli bir doyuma ulaşıldığı zaman.
Tahminime göre en az 2-3 yılı var. Bu süre sonunda ikinci el daha stabil ve oturmuş bir hale gelecektir.
-------------

Yine bir izlenimim şu; Piyasanın konforunu/artışını sağlayan 2 kalem var.
1. Masa başında oturup sabah çekilen resimlerle basit şekilde ilan verilebilmesi(ücretsiz),
2. Alım satım ücretinin 100 TL(küsüratı da var) ve bürokrasiden arındırılarak yapılabilir olması (Noterde 5dk).

darkmoon
18-03-2016, 11:07
sitede satılık olmayıp da ilanı olan çok araç var.

2013 yılından beri bildiğim ilan var.
station wagon Seat Exeo ilanı mesela.
az önce baktım, şu anki ilanı şubat ayı tarihli.. üç senedir araç satılık.
60 idi, 70 oldu, şimdi 82 olmuş.

Bu ve benzeri ilanlar için çok iyi oldu.

Benim öyle bildiğim bir sürü ilan var.. 2011 den beri devamlı ilana verilip çekilen birde ara sıra resimlerini değiştiriyorlar fakrlı resimler çekiyorlar millet anlamasın diye.. böyle bildiğim bir sürü ilan var. pazarı 12-14 bin lira olupda yıllardır 30-40 bin tl istenen ve satılamayan araçlarmı istersin pazarı 30-35 olup 60-70 bin isteyenler mi istersin.. hatta bazıları satılmış süsü verip 3 ay sonra tekrar ilana koyuyordu halada yapanlar vardır belki..

2011 yılında bir ara cabrio alma niyetim vardı sebringin 2004-2005 kasalarını beğeniyorum cabrio olarak onlardan alıyım dedim ilk şahıslarda tek tük satılıkda olanlar vardı 16-20 arası fiyatları vardı sonra bir kaç galerinin eline geçdi araçlar fiyatlar 40 lı rakamlara fırlardı şahıslarda bu sefer o rakamlardan satılığa vermeye başladı.. sonra 50-60 uçdu gitti.. satılıyormu bence hayır şu anda bile bakdığım ilanların çoğu 2-3 senelik ilanlar.

benim 2011 yılında bakdığım sebring cabrio şu anda yıl oldu 2016 ve hala satılıkda.. satılmamasına rağmende fiyatını uçurmuşlar..

Bunlar basit örnekler bu örnekler daha pek çok marka model için çoğaltılabilinir.

johnie
18-03-2016, 11:15
bir aracın ilanını 2-3 hatta 4 ayrı kişide görebiliyorsunuz, normaldir.
araç için değil, telefon vs her şey için geçerli..
ondan bu çöplük hep

halili
18-03-2016, 12:05
aynı araç üç ilan var ne tutarsa bunada bir çözüm gerek.
Loading site please wait... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-ozavci-otodan-satilik-bmw-hatasiz-282609865/detay)
Loading site please wait... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-ozel-plaka-34-gs-0061-280989671/detay)
Loading site please wait... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-galeri-ates-den-orjinal-278188820/detay)

ibozum
18-03-2016, 13:35
Keyfe kedercilerin, özentilerin, arabacıların keyfi kaçacak desenize.. :)

İyi olmuş, ben de destekliyorum bu uygulamayı..

batucan
18-03-2016, 14:13
Çok güzel oldu ellerine sağlık sahibinden in...

Trance-R
18-03-2016, 14:25
4 sene 2 ay sahibinden.com'un ekmeğini yedim.

2009'da ilk girdiğimde, 5 ilan verebiliyordunuz. ( emlak-vasıta)
sonraları üyelik başına azaldı ilan verme sayısı... iyi oldu :) Bu site, bir kolaylık sağlıyor aslına bakarsanız. Ticariciler, galericiler, emlakçılar anasını belledi sitenin. Şimdi, bu uygulama olduğunda da kimse kalkıp site kötüleşti demesin.

Kurallar, suistimaller sonucu ortaya çıkar. Adam kolaylık yaptı, suistimal edildi.

Şimdi de diyor ki; Mağaza açacaksan... Sabit tel, Vergi levhası vs. belgelerini gönder de bir bakalım diyor :) Güzel oldu,

İlan azalması değil, boş ve aynı ilanın birden fazla ( mükerrer ) girilmesi sebebi ile, balon bir ilan sayısı vardı. Şimdiki ilan sayısı/sayıları realiteyi gösteriyor. Bu da bizim gibi Tekil kullanıcıya yarıyor. İlanlara baktığımda, net satıcılara da yüksek oranda erişebiliyorum.

Dolandırıcı, mükerrer ilan gibi durumlar olduğunda bana iletin. Ben yönlendirmesini yaparım...

saygılar.

Doğu
19-03-2016, 08:55
ben sahibinden.com yetkilisi olsam kapatırım 1 hafta siteyi, sonra herkes siteyi açında paralı ilan verelim diye yalvarır.
eskiden gazeteye ilan verirken kelime başına para ödeyip, arabanın rengi dışında hiç bir şey bilmeden oradan oraya araba bakmaya gittiğimizi ne çabuk unuttunuz.
adamlar hizmet veriyor, ücret talep ediyor. hem bu ücret uzun vadede lüzumsuz kalabalık ve fiyatlardan kurtaracak bizi. yine bizim lehimize yani.

birde şunu anlayamadım, sahibinden diyor ki, sıradan bir vatandaşsan sat arabanı. haydi güle güle. ama sürekli al sat yapıyorsan, birde bu işi vergi ödemeden yapıyorsan orada dur, ben senden ilan paramı alırım diyor. istediği parada 50-60 tl. bence az bile istiyor, ilan vereceğim rakam oranından yüzde alsa keşke, bak bakalım o zaman 20 liralık arabaya 35 nasıl yazıyorlar.

haa birde bu zamana kadar 4 tane 60-70 model olmak üzere toplamda 7 tane arabam oldu. hepsi birbirinden evlat olabilecek potansiyeli olan arabalardı. bir tanesinin ilanının 3. güne kaldığını bilmem, hatta çoğu şehir dışına aynı gün satıldı. araca göre mantıklı fiyat isteyince zaten aynen satılıyor, 1 ay bekleyipte ilan yenilemene bile gerek kalmıyor.

omco
19-03-2016, 09:42
araca göre mantıklı fiyat isteyince zaten aynen satılıyor, 1 ay bekleyipte ilan yenilemene bile gerek kalmıyor.

Kesinlikle katılıyorum. İlanı açar açmaz bir kadın aradı, geldi gördü. 2 gün oyaladı para hazırlıyorum, kredi çekeceğim vs sonra başkasıyla konuş şehir dışından geldi. İlanın 5. gününde satışı verdim.

Kaç bin liralık arabayı, evi vs satmana yardımcı oluyor, binlerce kişiye anında ulaşıyor ilanın bence istenen mikrat gayet yerinde

DOHC
20-03-2016, 13:29
Günde 1500-2000 otomobil ilanı azalıyor........ 2-3 aya gerçek satıcı ilanları kalır........

Dodoo
20-03-2016, 13:38
Güzel uygulama, geç bile kalındı.

K0213
20-03-2016, 14:00
Benim, hanımın, annemin, babamın hesaplarıyla 1er ay ilan verdiğimde o araba satılmıyorsa 1 şişe tinerle elden çıkartır o aracı : ))

oabayram
20-03-2016, 15:37
Buradaki herkeste gerçek satıcıymış yav :)

Evo34
21-03-2016, 09:09
346bin

303bin

Haftaya 300binin altında başlıyoruz;
21 Mart Otomobil ilan sayısı:
298bin
http://www.imagesyukle.com/images/21Martdfa5a.png

Octane
21-03-2016, 09:53
Bu mantıkla youtube'a video yüklemekte paralı olmalı. Instagrama fotoğraf koymakta, facebookta bir şey paylaşmakta. Ne de olsa aynı anda milyonlarca hatta milyarlarca kişiye ulaşılabiliyor, adamlar koca site yapmış, bence normal ücretli olması.

Sahibinden.comda gereksiz ilan var derseniz, gereksiz video ya da yemek fotoğrafı sayısına bakın derim.

Sahibinden.com'un zaten reklam geliri var. Ben de bazen kullanıyorum siteyi araç satarken, hepimiz kullanıyoruz. Paralı olması bana koymaz, hatta bence her ilan koymak 500tl olsun, sadece ciddi insanlar koysun.

Al-satçıların bu şekilde engelleneceğini mi sanıyorsunuz gerçekten? Sadece bir site ilan vermeyi paralı yaptı diye bütün ikinci el piyasasının düşeceğini mi? Yakında kelepir düşen, düşecek araçlar başka ilan sitelerinde çıkmaya başlayacak, al-satçılar da oraya kayacak, mecburen normal vatandaşta oraya kayacak.

Ülkede büyük çoğunlukta para yok. Elalemin bilkentli başkentli kızının elindeki marka çanta fiyatı aslında altlarındaki araba. Ama bütün varlıkları o, o yüzden çok değerli, arabasını 1000tl daha karla satsa vurgun yaptım sanıyor garibim, halbuki kuaför parası birilerinin. Ne alt taraf üst tarafa ne kadar komik göründüğünün farkında, ne üst taraf alt tarafın sıkıntılarının, ödemelerinin, çalıştığı saat başına aldığı paranın farkında. Durum sadece sahibinden falan değil, durum çok daha vahim aslında. Çaresizlik sonucunda köylü kurnazlığına yatmak. Zaten bir toplumu da bu bitirir, herkes dolandırıcı olır kimse iş yapamaz.

Sahibinden.com büyük bir firma. Sizin düşündüğünüz gibi masumane düşünmüyor, amaçları yüzbinlerce araç ilanı verildiği için para kazanmak. Böyle büyük firmalara böyle her şeyi paralı yaptıkları zaman destek vermemek lazım ki yarın öbürgün her şeyin suyu çıkmasın. İnsanlar niye piyasa şişiriyor? Herkesin dolandırıcılığa soyunmasının nedeni ne? Bunların nedeni öğrenilip bunlar engellenmeye çalışılmalı ki ayakta kalalım. Yoksa şimdi sahibinden, yarın arabam, öbürgün beriki paralı olur, siz de alkışlarsınız, benim dediğim gibi 500tl ilan parası olur, çoğuna koyar, millet arabasını satarken iki üç kez düşünür. Bu da ikinci el piyasasına bir kez daha sekte vurur, zaten cansız piyasa iyice yok olur, sıfır araç distribütörleri de kafalarına göre zamı çakar, ikinci el piyasası iyice şişer, olay yine bize girer.

Güce tapmayalım. Büyük şirketlerin yaptıkları şeylere bakarken ince eleyip sık dokuyalım, kesinlikle kendi çıkarına bir şey yapıyor olacaklardır.

Ranthor
21-03-2016, 10:15
Turkiye de hem bundan hem de al-sat dan vergi alinmali. 3 e aldin 5 sattin o zaman 2 liranin 35% ini devlete vereceksin ben nasil veriyorsam.
Evi kiraya verirken de ayni sekilde..

O zaman vergi tabana yayilir, dolayli vergi kalkar (pahali benzin iletisim vb)

GKS
21-03-2016, 10:17
bireysel kullanıcıların yanında sahibinden.com üye işyerlerinden yıllık sattığı ilan paketleriyle oldukça iyi bir gelir elde ediyor.

ahmet3425
21-03-2016, 12:29
Ben daha bugun ucretsiz olarak motosikletimi ilana actim, bu ucret olayi nedir abi anlayamadim ?

tylan
21-03-2016, 18:31
1 ay ücretsiz yayınlayabiliyorsun 1 ay sonra ilan yayından kalkıyor sen yeniden ilana koymak istersen 49 lira para ödemek zorundasin

İbrahim33
21-03-2016, 20:16
Turkiye de hem bundan hem de al-sat dan vergi alinmali. 3 e aldin 5 sattin o zaman 2 liranin 35% ini devlete vereceksin ben nasil veriyorsam.
Evi kiraya verirken de ayni sekilde..

O zaman vergi tabana yayilir, dolayli vergi kalkar (pahali benzin iletisim vb)

tam anlamıyla sosyal bir devlet yaratsınlar verelim. ama bu şekilde olursa , tayyipi zengin etmeyi istemem.

MK8800
21-03-2016, 20:20
Tek ilana para vermek yerine yıllık üyelik daha mantıklı şu durumda al-satçılar için

huseyinturk
21-03-2016, 20:36
aynı app plakadan, yaydan, amerikan parktan ardarda yüzkere ilan veren barzolara neden müdahalede bulunmuyor bu sahibinden?

İbrahim33
21-03-2016, 20:56
Tek ilana para vermek yerine yıllık üyelik daha mantıklı şu durumda al-satçılar için

vergi levhası olmayan yıllık üyelik alamaz.

sword
21-03-2016, 23:20
telefon hattı daha uyguna gelmıyor mu hem seksen tane fırmanında elıne gecmemıs olur telınız..

hddsheriff
21-03-2016, 23:44
vergi levhası olmayan yıllık üyelik alamaz.

Yıllık üyelik yok artık, taahhüt ile aylık paket alıyorsun. 12 aylık taahhüt ayda 5 ilan , 10 ilan vs diye paketler yapmışlar. 5 ilan aldın diyelim ilanı ver veya verme parayı ödüyorsun :)

hddsheriff
21-03-2016, 23:45
telefon hattı daha uyguna gelmıyor mu hem seksen tane fırmanında elıne gecmemıs olur telınız..

TC no ya takılıyorsun bu sefer de :)

VTec_king
23-03-2016, 16:15
biz emlakcılar içinde işe yaradı milyon tane sahte ilan vardı yarı yarıya azaldı

HKND
23-03-2016, 18:04
Keşke yedek parça-aksesuar kategorisine de bir düzenleme gelse, o kadar birbirini tekrar eden ilan var ki:

alihan11
23-03-2016, 18:21
gidin telefon hattı alın 59 liradan daha ucuz kontörlü alıcan 20 liramı ne bedava ilan sonra her araba için yeni hat alıcan tamamdır.

Evo34
04-04-2016, 13:59
346bin

303bin

298bin

290bin altı görüldü
04 Nisan 2016
http://imagesyukle.com/images/04Nisan.png

Ome_RS
04-04-2016, 14:05
Eskiden aracımın grubunda 10+ araç olurdu. Bugün baktım o kategoride 5-6 araç var. Fiyatlar ufak ufak normale dönüyor.
2 ay sonra yaz girişi karmaşası da geçtikten sonra günden güne daha güzel olur.

Kahn23
04-04-2016, 14:24
Piyasa avcılarının at koşturduğu yere dönmüştü sahibinden. Paralı olması iyi oldu. Hala savunduğum şey fiyatları sahibinden fiyatları belirliyor. Bu katı ücret kuralı devam etsin piyasa olmasaı gereken dönecek.

Bu iş en çok Honda sahiplerini etkileyecek :D

windman
04-04-2016, 15:12
sahibinden.com tekel gibi olduğu sürece muhtacız. saçma sapan otomobil ilanları vardı onlar artık yok. ancak düzügn araç ilanları da azaldı. herhalde satamayınca insanlar tekrardan para verip de ilan hakkı almak istemiyor. ancak ben geçen sene parasıyla ilanlar verip satmamız gereken araçları güzelce sattım. arayan için bence hala tek adres.

sportwagon
04-04-2016, 15:42
2 hafta önce ücretli ilan satın alıp 1 hafta içinde aracımı sattım.... Şimdi araç almak için 1 haftadır sahibinden sitesi müdavimi oldum fiyatlar aşırı yüksek geliyor bana , sahibinden normal fiyatlarla ilana koyulan araçlarda nasıl oluyorsa 10 dakika da satılıyor, gereksiz ilanlar temizlendi ben bir faydasını görmedim :)

individual
04-04-2016, 15:52
bir tane leon ilanı vardı 1 sene olucak az kaldı istediği rakam örnek veriyorum 68.000TL ama arabanın ederi 62.000TL

inatla yeniliyor ilanı ve rakam aynı ya satmaya niyeti yok yada arabam piyasa olsun diye uğraşıyor.

Zamanında bir arkadaşım daha bu ilan bir aylıkken 65.000TL teklif etti yok dedi.Yahu araba dura dura 1 sene yaşlandı km'si yükseldi daha çok değer kaybediyor.

65.000TL kabul etseydi o parayı faiz'e koysa zaten fazlasını alırdı yada euro dolar altın alsaydı yine fazlasını alırdı.

Aklında kar yapmaya çalışır ama zarar ediyor.Valla bazen ne adamlar var diyorum.

windman
11-04-2016, 12:14
2 hafta önce ücretli ilan satın alıp 1 hafta içinde aracımı sattım.... Şimdi araç almak için 1 haftadır sahibinden sitesi müdavimi oldum fiyatlar aşırı yüksek geliyor bana , sahibinden normal fiyatlarla ilana koyulan araçlarda nasıl oluyorsa 10 dakika da satılıyor, gereksiz ilanlar temizlendi ben bir faydasını görmedim :)

satmak için ideal ama almak için değil. tam bir dilemma.

brs852
11-04-2016, 12:30
gidin telefon hattı alın 59 liradan daha ucuz kontörlü alıcan 20 liramı ne bedava ilan sonra her araba için yeni hat alıcan tamamdır.

T.c kimlik noda vericekler mi o numara ile ?

HondatugraL
11-04-2016, 13:03
Sahibindeni adam ettik totosu kalkti

BARR
11-04-2016, 13:05
Ben 159'u sahibindende 1 saatte sattım valla normal fiyatına..

DOHC
11-04-2016, 13:17
T.c kimlik noda vericekler mi o numara ile ?

TC no algoritması her yerde yazıyor, türetirsin. Bunu geçtim 50 milyon kişinin nüfus kağıdı bilgileri nette :).

arda35
11-04-2016, 15:53
Galericiler de isyan etmiş :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-tantur-dan-beyazzz-320d-263481568/detay

sahibinden.com'un yapmış olduğu soygundan dolayı üyeliğimi iptal edip protesto ediyorum

Evo34
06-05-2016, 13:50
346bin

303bin

298bin

290bin altı görüldü
04 Nisan 2016

280bin altına doğru...
06 Mayıs 2016
http://www.imagesyukle.com/images/06Mayis.png

220T
06-05-2016, 14:14
Yayları kes,fotoğraflarla oyna,+5000 fiyat yaz,satma niyetin olmadığı halde aylarca ilanda tut;seninki soygunculuk olmasın,düzeltelim deyince soygunculuk olsun.

mert_can 41
06-05-2016, 14:32
Pek faydasını görmedim piyasa halen balon ancak typer fiyatlarında düşme var gibi bir ara 50 civarında typer yoktu artık düşmeye başladılar

İbrahim33
06-05-2016, 14:42
70 bin gereksiz ilan temizlenmiş , iyi olmuş. :D kro hondacılar ilan atamıyor artık :D

Trance-R
06-05-2016, 14:52
İlan sayısından ziyade, ilanlardaki gerçeklik önemli.

Ben, sahibinden.com üyesi olarak; siteye girdiğimde, net ve gerçek ilan ile karşılaşmak isterim.

eldorado
06-05-2016, 15:24
Gayet mantıklı öyle keyfe keder arabaları ederinden +20-30k koyup şişiriyorlardı şimdi ne olacak bakalım:)

eldorado
06-05-2016, 15:27
...artık araç camların üzerine a4 kağıdına SATILIK yazısını bol bol görürüz

kesici
06-05-2016, 16:22
İnşallah komple ücretli olur tek ilan hakkı vermez

KÖROĞLU
06-05-2016, 16:28

Geçen gün birisi a4 e basmış onu föy'e koymuş gitmiş açık tarafı yukarı bakacak şekilde cama koli bandı ile yapıştırmış :D

Yağmurlu havada durumu az çok tahmin edersiniz :)

Arkadaş bari içten yapıştıraydın. Bir de reklamcı da numara bastırıp yapıştıranlar var :)

Eray
06-05-2016, 16:30

çok doğru tespit. sokak ve caddelerde çok görüyorum artık a4 kağıdına satılık yazılmış arabalar. piyasa hala yüksek ama

Berkan
06-05-2016, 16:30
normalde onun cezası var :)

Orcun_Simsek
09-05-2016, 00:43
Uygulama her ne kadar gereksiz ilanların temizlenmesine yaramış olsa da sahibindenin bu ücreti uygularken aklında temiz ilan değil daha çok kazanç fikri olduğu aşikar. Ayrıca araç fiyatlarının düşmesi gibi bir etkisi olduğunu da zannetmiyorum. Aksine zararı bile oldu bana göre. Her ne kadar acil aracını satmak istese de bizim milletimiz o parayı o siteye vermez. Pazara götürür alternatif sitelere ilan verir ama siteye o parayı vermez. Böyle olunca geriye galeriler ve aracını piyasanın üstünde satmak isteyen insanlar kalıyor zaten. Adamın paraya ihtiyacı yok keyfe keder araç satıyor. Piyasanın 3-5bin üstüne yada aracına göre 20-30 bin üstüne ilan veriyor. Siteye verdiği para dokunmuyor. Alternatifler azaldığı için alıcı insanlar bu ilanlara yönelmek zorunda kalıyor.

Ek olarak sahibinden sitesi ayda bilmemkaç milyon kişinin ziyaret ettiği bir site. Web işlerinden az çok anlayan biri olarak o ziyaretçiler sayesinde kazandıkları para öyle küçümsenecek paralar değil. Ziyaretçilerin dışında birde doping olayı var. Böyle bir aç gözlülüğe hiç gerek yoktu bence. Temiz bir ilan sitesi oluşturmanın daha farklı yolları olmalı.

ckrc
09-05-2016, 01:19
Empati yapıyorum, üç kuruş hesabı yaparken farkında olmadan 5 liralık olan Türkler gibi düşünüyorum;

Sahibindene para vermeden arabamı satmak için;

Pazar günü erkenden kalkıcam oto pazarına gidicem, giriş için para vereceğim, yolda benzin yakacağım orada en ucuzundan bir şey yesem bile 30-40 liralık olacağım.

Ayda 4 sefer bu işi yapacağım, vereceğim para en az 120 TL, arabamı görecek insan sayısı 500-600 en fazla.
Kayıplarım; Haftanın en güzel gününden kayıp zaman ve daha fazla para.
Kazanç: Vallahi bulamadım, billahi bulamadım.

Bu tespitimde gram sekme ve istisna yoktur,
Bu yazdıklarıma rağmen sahibinden'e para vermemek için arabasını oto pazarında satan(Keyfi için giden, bu işin ticaretini yapan, 3-5 araba götürenler bu kapsamın dışında);
Bu zihniyette ki insanlar güzel paralar kazansa bile ne para harcamayı biliyor, ne hayatını yaşamayı biliyor.

Hayatlarının olmazsa olmazlarını yazayim;

Ev kira olacak,

Krediyle alınmış son model beyaz "dsg" araba olacak

Operatör tarifesi ile veya banka kredi taksitlendirme si ile alınmış son model Iphone(İçerisinde hiç bir paralı uygulama ve bol bol internet paketi olamaz) olacak

Dışarı çıkma anlayışı olarak akşamları takım elbise, kol düğmesi, yelek kombini ile elinde tespihle nargile kafeye gidip. daha sipariş bile vermeden "wi-fi şifresi ney kardeşim? " diye sormak (Gece boyu 1 nargile-1 çay içilecek toplamda.);

Spor yapmadıkları, fiziksel hareket gerektiren hobileri olmadığı için hafif bir göbek veya sıska gibi olacaklar. Sağlıklı- fit bir vücut hiçbirisinde yok maalesef.

Kitap okumak mı? Asla, aksine övüne övüne okumadıklarından bahsedecekler.

Replika saatleri olmazsa olmazları.

Ha birde makas atmalarıyla, kendi arabasından üst segment arabaları "tokatlamaları" ile en önemlisi ise; İstanbul'dan çıktıktan sonra bir "kapatarak" 2.5 saatte Ankara'ya veya 8 saatte Rize'ye gitmeleri ile övünürler.

İbrahim33
09-05-2016, 08:00
pazar işi boş iş , ben 1 senedir gitmiyorum. 20 liralık arabayı 10 liraya alayım diye uğraşan kendince zeki çakallarla dolu pazar.

Ome_RS
09-05-2016, 08:10
Ne acayip bir millet olduk yaa 30 Lira vermek niye koyuyor arkadaş. Hepiniz hayrına mı çalışıyorsunuz sanki. Adam site yapmış bir şekilde herkese tanıtmış şimdi verdiği hizmet karşılığı para istiyor. En doğal hakkı. Beleşe alışılınca şimdi para vermek zor geliyor. Ziyaretçiden kazanıyordu doping vardı açgözlülük oldu deniyor. Bence geç bile kaldı. Bu kadar yüksek hit için istenen rakam çok değil.
Sahibinden kapatıyorum dese asıl o zaman gör cümbüşü.
Arabam.com bedava oraya koysun istemeyenler.

arda35
09-05-2016, 08:44
Uygulama her ne kadar gereksiz ilanların temizlenmesine yaramış olsa da sahibindenin bu ücreti uygularken aklında temiz ilan değil daha çok kazanç fikri olduğu aşikar. Ayrıca araç fiyatlarının düşmesi gibi bir etkisi olduğunu da zannetmiyorum. Aksine zararı bile oldu bana göre. Her ne kadar acil aracını satmak istese de bizim milletimiz o parayı o siteye vermez. Pazara götürür alternatif sitelere ilan verir ama siteye o parayı vermez. Böyle olunca geriye galeriler ve aracını piyasanın üstünde satmak isteyen insanlar kalıyor zaten. Adamın paraya ihtiyacı yok keyfe keder araç satıyor. Piyasanın 3-5bin üstüne yada aracına göre 20-30 bin üstüne ilan veriyor. Siteye verdiği para dokunmuyor. Alternatifler azaldığı için alıcı insanlar bu ilanlara yönelmek zorunda kalıyor.

Ek olarak sahibinden sitesi ayda bilmemkaç milyon kişinin ziyaret ettiği bir site. Web işlerinden az çok anlayan biri olarak o ziyaretçiler sayesinde kazandıkları para öyle küçümsenecek paralar değil. Ziyaretçilerin dışında birde doping olayı var. Böyle bir aç gözlülüğe hiç gerek yoktu bence. Temiz bir ilan sitesi oluşturmanın daha farklı yolları olmalı.

Vallahi paşa paşa veriyorlar o parayı. Favorilerimdeki ilanlara bakıyorum, yenilemekten çekinmiyor bir çoğu.
Alternatif siteleri unutun. Bu işe milyonlar yatıran adamlar başaramadı. Boş beleş takılıyorlar piyasada.

Evo34
09-05-2016, 08:51
Son bir ay içinde en az 3 kişi telefonla pazar konusunda bilgi aldı bende.
Araçlarını Pazara götürüp satacaklarmış...

Evo34
23-05-2016, 13:16
346bin

303bin

298bin

290bin altı görüldü
04 Nisan 2016

280bin altına doğru...
06 Mayıs 2016
http://imagesyukle.com/images/006Mayis.png

280bin altı görüldü
278bin
23 Mayıs 2016
http://www.imagesyukle.com/images/23Mayis.png

ibozum
23-05-2016, 16:37
Doğal seleksiyon bu olsa gerek :)

Evo34
03-06-2016, 13:31
280bin altı görüldü
278bin
23 Mayıs 2016
http://www.imagesyukle.com/images/23Mayis.png

270bin altı görüldü
269bin
03 Haziran 2016
http://www.imagesyukle.com/images/03Haziran.png

brs852
03-06-2016, 14:12
300 bin ücretsiz ilandansa adamlar 150 bin ücretli ilan adamlara daha çok kazandırıyor

AliGizda
03-06-2016, 14:26
Piyasada KEYFE KEDER satanlar bu sayede azalsa da hala yok değil. Bakıyorum ilanlara adamlar hala arabalara saçma sapan fiyatlar yazıyolar ve gerçek satıcılar çok çok az.

Dragger
03-06-2016, 17:30
İlanların azalması birşey ifade etmiyor bence.

330 bin bedava ilan yerine 100 bin paralı ilan her türlü adamların işini görür.

Malesef rakipleri de yok o yüzden herkes paşa paşa ilan vermeye devam edecek.

shkodra
03-06-2016, 18:13
En kizdigim yalan ilan. Audi 80 coupe fwd araci , Audi S2 quattro 225 hp diye ilan veriyor. Bunun gibi cok emsal var. Normal Fiesta 'yi ST olarak ilan veriyor vsvs.

B16
03-06-2016, 20:03
Daha önce başına gelen var mı bilmiyorum ama bizim başımıza fiyat kırmak için ilan açıp bizi arayan çok oldu.

Hasarlı araç satışı yapıyoruz. Sattığımız araçlar çok pahalı araçlar değil ama donanımlı araçlar oluyor. Genellikle bizim sattığımız zamanlarda, eşdeğer araç sayısı olmuyor ve fiyat olarak yüksek yazıyoruz. Sırf fiyat kırmak için resimsiz, bizim araçların donanım ve kmsine yakın ilan açıp bizi arayanlar oluyor. Sırf bunları kesse yeter. Bir de örnek olarak açtıkları sahte ilanı bize söylüyolar.

lowfamilia
03-06-2016, 21:41
keyfe keder yazan ilanları direk silsinler bence bide az daha pahalı olsun hatta böyle 200-300 tl olsun bence piyasayı mahfetdenler azalsa. eskiden sahibinden ilan arardık ucuza almak için şimdi galeriden bakıyoruz resmen.

skaratas2
05-06-2016, 16:22
Amatörler için bir sekme olştursalardı ya... bedavacılar bölümü falan olmadı böyle... Adı sahibinden, satanlar %100 ticari oldu. Önce bu durumu kurtarmayı deneselerdi...

kurtlukaya
05-06-2016, 19:33
onu bunu bilmemde sahibinden.com un otomobil piyasasına ciddi etkisi var , bizim insanımızında malı kıymetli tabiki , arabayı alıyo 25e koyuyor 27 ye enayinin biri gelirse satarım mantığıyla , öbür taraftan ciddi satıcı bakıyo bu araba 27 ediyosa benim arabam daha temiz diyip 29 yazıyo derken 25 liralık arabalar 35 liradan işlem görüyor ,

he birde şu mantık var adam almış arabayı 2 sene sürmüş satarken mantık şu sana aldığım fiyattan veriyorum , böyle saçmalık olur mu ya 2 sene tepe tepe kullanmışsın o arabayı hiç mi eskimedi araban hiç mi değeri düşmedi vicdansız

rain man
05-06-2016, 19:55
Amatörler için bir sekme olştursalardı ya... bedavacılar bölümü falan olmadı böyle... Adı sahibinden, satanlar %100 ticari oldu. Önce bu durumu kurtarmayı deneselerdi...

Sitenin kuruluş amacına ters zaten bu. Belki de kurarken ticari beklentilerle araç ev al sat yapanların bu kadar kullanılacağı düşünülmedi. Ancak şimdi her iki piyasanın da bir numaralı tabanı. Ev araba alacak olan buna bakıyor.

Hatta galerilerin güvenilirliğini artırmak için bilmem kaç yıldır üye işaretleri de veriyorlar. Ücretli ilan sistemi de yine tüzel kişiye değil kurumsallara yaradı anlayacağınız.

Octane
05-06-2016, 20:42
E hani ilan sayisi azaliyor ama bir faydasini biz goremedik ki. Vtecler 35 lira sciroccolar 60lira olmus?

Mpower
05-06-2016, 21:50
Ülkedeki mantık şu adam araba alıyor bakım yapıyor fren balatalarını vs değiştiriyor sonra da arabayı satılığa çıkartıp 30 a aldığı arabayı 32 den aşşağı hayatta vermem masraf yaptım arabaya diyor.

kurtlukaya
05-06-2016, 22:58
Ülkedeki mantık şu adam araba alıyor bakım yapıyor fren balatalarını vs değiştiriyor sonra da arabayı satılığa çıkartıp 30 a aldığı arabayı 32 den aşşağı hayatta vermem masraf yaptım arabaya diyor.

daha da komiği arabasının mesela turbosunun değişmesi gerekiyor değiştiriyor 30 liralık arabayı 32 yazıyor , sanki suçlusu benim :D

KingoAtmo
05-06-2016, 23:09
Sahibinden de artık çoğunlukla galerici ilanları göreceğimizi düşünüyorum,
ücretsiz bir site kurmanın tam zamanı :) zaten tonla site var ama yeni her zaman iyidir :)

kurtlukaya
05-06-2016, 23:17
ücretsiz bir site kurmanın tam zamanı :) zaten tonla site var ama yeni her zaman iyidir :)

bence ücretsiz olmasından kaynaklı herkes galerici oluyor , şuanki fiyatlara ciddi bir yansıması olduğu kanaatindeyim ,ilan başı 10 lira olsa kimseye koymaz bence hatta 20 lirada koymaz , en azından gereksiz ilanların birçoğu temizlenir , parayı ödeyememekten değil ödemekten aciz olurlar

arda35
05-06-2016, 23:19

Bence mevcut düzende yeni sitenin tutması imkansız gibi bir şey. Fb, twitter, instagram üzerinden açılacak sayfanın bile daha fazla şansı olur.

kurtlukaya
06-06-2016, 00:09
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-ilk-sahibinden-2008-model-otomatik-hatasiz-boyasiz-1.4tsi-140-hp-301289105/detay alın size keyfekeder satılık golf 5 54 lira nerdeyse

lowfamilia
06-06-2016, 00:15
2014 aralıkta passat 1.4 tsi dsg comfortline aldım sunrooflu boyasız 70binde aldım. şuan 120binde dedim 52ye falan veriyim dedim benim kmden yüksek sunroofsuz siyah passatlara 56-57 yazmışlar şimdi 52-53 den versem enayi gözüyle bakcaklar ulan adamlar ederi 48-50 arası passatlara 56 istiyorlar.

kurtlukaya
06-06-2016, 02:34
2008 golf 5 midline a 53 yazmışlar ?????? izahı var mı , siz vicdanlısınız yine eşe dosta verin aracınızı , yerinizde olsam ilana bile koymam , enteresan birşey daha diyeyim iki tane astra j aracım oldu ilki 2013 1.6 edition du arabayı satayım dedim , 2 parça boya vardı hasar kayıtlılardan bile daha ucuz yazdım yanlış hatırlamıyorsam 38bin di 3 hafta boyunca ne arayan oldu ne soran , daha sonra 43 lira yazdım fiyatı telefonum susmadı 41 500 den sattım arabayı :)

Evo34
04-07-2016, 08:44
270bin altı görüldü
269bin
03 Haziran 2016
http://www.imagesyukle.com/images/03Haziran.png

259bin
04 Temmuz 2016
http://www.imagesyukle.com/images/04Temmuz.png

_Burak_
04-07-2016, 09:34
Ben hala ücretli olmasına sevinenlerdenim, düşüncelerim doğru çıktı.

Geçen ay ilanı verdim , 4. günde güncelim dopingi yaptım ve 4 .gün sonunda aracımı sattım.
Keyfe keder ilanlar olsa o kadar hızlı satılacağını düşünmüyorum.

Met
04-07-2016, 09:59
ücretli olması mantıklı ama istenilen ücret mantıklı değil.

Onurkk06
04-07-2016, 15:34
Sahibindendekiler 10 lira üstünü yazsınlar mantıklı bi fiyat verince hakkaten satmak isteyen beklemiyor arabasını

FB10ur
04-07-2016, 19:56
Şuan ***** sitede kimse aracını ihtiyaçtan satmıyor hepsi keyfe keder neredeyse ihtiyacı olan aracının gerçek ederi yazılan araç kalmıyor.

Mutu
04-07-2016, 20:26
Şuan ***** sitede kimse aracını ihtiyaçtan satmıyor hepsi keyfe keder neredeyse ihtiyacı olan aracının gerçek ederi yazılan araç kalmıyor.

Şu güne kadar da yarısı bayram şekeriydi =)

Frid
04-07-2016, 21:09
bir gün için oto pazara giriş ne kadar ve kaç kişi görecek aracı 1 ay ile o fiyatı orantılamalı

arda35
13-07-2016, 16:30
Türk milleti fakirdir, ama cebi değil ruhu fakirdir. 50 binlik araç satar, 30 liralık güncelleme parasına kıyamaz.
(İlan sahibi dayanamayıp güncellemiş galiba yine).

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-sahibinden-full-orjinal-garantili-ilan-suresi-yarin-bitiyor-309951480/detay

furkantekfidan
13-07-2016, 16:49
En kizdigim yalan ilan. Audi 80 coupe fwd araci , Audi S2 quattro 225 hp diye ilan veriyor. Bunun gibi cok emsal var. Normal Fiesta 'yi ST olarak ilan veriyor vsvs.

Normal fiesta yı st olarak vermeyi boşverin fiestanın van larını ssport kategorisinden ilana veriyolardı 3 tane fiesta sport var 45 tane fiesta van bide 1.6 tdci kategorisi altında arabanın piyasasını mahvetttiler ve araacı satana kadar 30 kişiyi öldürcektim en az 12 000 tl ye var bu arabadan sen ne hakla 30000 tl istiyosun diyolardı defalarca sahibinden.coma bildirmemize rağmen hiçbir düzeltmede bulunmadılar