PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kpss hakkında

Anıl E.
18-03-2016, 13:02
Arkadaşlar herkese merhaba. Hayatım boyunca ilk defa kpss'ye giricem formatı hakkında hiçbir bilgim yok . İnternet sitelerini okuyunca kafam karışıyor 1.oturum 2.oturum vs.

Başvuru yapmak istedim ancak T.C numarası ile şifre istedi ve şifrem yok benim. Herhalde ösym bürolarından gerçekleştirmem gerekiyormuş doğru mu ?

Diploma fotoğraf götürmeme gerek var mı büroya?

iztuzu
18-03-2016, 13:10
İlk oturumda yani sabah oturumunda genel yetenek-genel kültür sorularını çözüyorsunuz. 2. oturumdan itibaren bölüm/meslekle ilgili soruları çözüyorsunuz. Sizin bölümünüz nedir?

Anıl E.
18-03-2016, 13:13
İlk oturumda yani sabah oturumunda genel yetenek-genel kültür sorularını çözüyorsunuz. 2. oturumdan itibaren bölüm/meslekle ilgili soruları çözüyorsunuz. Sizin bölümünüz nedir?

İşletme mezunuyum ama yani bölümden kastınız nedir o kadar uzağım ki kpss formatına. Ösym'nin sınavına en son üniversiteyi kazandığım zaman girmiştim.

63owen63
18-03-2016, 13:36
ösym bürosuna gidin.

iztuzu
18-03-2016, 14:12
Hocam, dediğim gibi cumartesi sabahki oturuma giriyorsunuz. Sonra pazar sabah ve pazar öğleden sonra iki oturum var ve hukuk-işletme-iktisat-ekonometri gibi alanlardan sorular soruluyor. Pazar günkü oturumlar mecburi değil, ek ücrete tabi. Başvuru aşamaları için http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/KPSS/KPSSLISANSKILAVUZU20150522.pdf resmi kılavuzu okuyunuz. Benim söylediklerim kafanızdaki bulanıklığı giderme adına, arkadaşın dediği gibi ilinizdeki ÖSYM merkezine gittiğinizde işlemlerin çok zahmetli ve karışık olmadığını göreceksiniz. Sınavda başarılar...

HONDAHAN
18-03-2016, 14:15
Ben ilk ve son 1999 da girmiştim, ( kazandığım halde, kağıt vs. gelecek diye beklemekten bi *** yapamamıştım :( meğer benim başvurmam gerekiyormuş, bak baraj üstünde puan aldım beni alın diye :( gençlik, cahillik... geçmiş oldu.) bir de şimdi gireceğim.

22/05 sabah oturumuna bütün adaylar girmek zorunda. Genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri. 50 TL
29/05 te de alan bilgisi sınavı var. Ben de muhasebeciyim, işletme ve muhasebe alanı da bu günde var, gireceğim, girmenizi tavsiye ederim. Ortalama puanınızı artırırken, aksi bir durumda ilk oturumdan aldığınız puana da bir zararı olmuyor. Her alan için 50 TL

Sonra da; başvuracağınız kurumun istediği puanı aldıysanız eğer, şartlarınız da uyuyorsa oraya başvuruyorsunuz, varsa oranın da mülakat vs sınavına giriyorsunuz.....

kurtbil
18-03-2016, 15:01
İlk sınav genel kültür ve genel yetenek sınavı, her adayın girmesi zorunlu olunan sınav. Eğer isteğe bağlı olarak alan bilgisinin sorulduğu ikinci sınava da girebilirsin ki yararına olacaktır. Ösym'nin sitesinde hangi sınavın ne için yapıldığı "ösym başvuru klavuzu" nda yazıyor. Ayrıntılı olarak okursan soru işareti kalmayacaktır aklında. İlk defa ösym'nin sitesine üye olacağın için başvurunu ösym bürosundan yapmak zorundasın. Son gününe kalmadan gidip halledersen, zaten rahat rahat yardımcı olacaklardır.

G.U.Z.
18-03-2016, 16:09
Isletme mezunuysaniz muhakkak pazar gunku oturumlara da girin, egitim bilimleri haric butun oturumlara girmeniz, mufettislik basvurulari icin de puaninizin hesaplanmasini saglayacaktir

SerkanYazgan.
18-03-2016, 17:53
Arkadaşlar bende işletme mezunuyum fakat ösym sitesinde eğitim bilgilerim güncel değil. Yani başvuru yapamıyorum. Eğitim bilgilerini güncellemem için diplomayla başvuru yapmam gerekiyor galiba.

Gelelim esas soruya :) Şimdi güncellemezsem önlisans kpss ye girebilirmiyim ? Bu sorunun cevabı önemli. ***** lisansta puan almak zor :D

Equinox
18-03-2016, 18:28
Oturumların özelliklerini yukarıdaki arkadaşlar açıklamış zaten. İİBF mezunları için cumartesi sabah ve pazar sabah oturumları önemli alan için en azından. Sadece cumartesi sabah ile düz memurluk diye tabir edilen memurluğa girebilirsiniz, onlar merkezi atamaya tabi. Yani puanınızı alıp tercih zamanı tercih yaparsınız ve öss gibi neresi denk gelirse oraya gidersiniz.
Alan sınavı ise kariyer meslek dediğimiz uzmanlık, müfettişlik gibi memurluk türleri içindir. Orda da 120 puan türünden puanlarınız hesaplanır, ardından kurumların sınav açmasını beklersiniz puan ne kadar iyiyse şansınız o kadar yükselir. Kurum sınav açar puan türünü belirler o puan türünden limiti geçmişseniz kurumuna göre yazılıya çağırılırsınız. Yazılı da geçilirse sözlü mülakata çağırılırsınız ve onu da geçerseniz atamanız yapılır.
Sanılanın aksine alan sınavından puan almak daha zor değildir. Genel yet genel kültür den çok iyi netler yapmanıza gerek yoktur. Tüm bölümlerden ortalama netler çıkarsanız dahi 80 civarı puan uzak değildir. Ben iki yıldır bir kurumda uzman yardımcısı olarak çalışıyorum, düz memurluğa göre hem maaş olarak hemde iş tatmini olarak iyidir.
Sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım.