PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Nüfus Cüzdanı ve Yeni Sürücü belgesi çıkarttırma

TaGo
21-03-2016, 09:55
Arkadaşlar sanırım artık 2 sininde yenisi alınabiliyor. Alan varmı öncelikle? Nüfus cüzdanı Nüfus müdürlüğünden, sürücü belgesi ise nereden alınabiliyor?

Yurt dışı artık araç kiralama için eski ehliyetleri kabul etmiyormuş diye duydum doğrumudur?

dasemert
21-03-2016, 09:58
Nüfus cüzdanı bir ilde başlatılmıştı şimdilik diye biliyorum abi.Tüm ülke geneli başlatıldı mı? Ehliyeti emniyetten randevu ile alabiliyorsunuz.

clioGT
21-03-2016, 09:59
sürücü belgesi için

öncelikle sağlık raporu alıyorsun
2 biometrik foto
nufuz cuzdanı aslı ve fotokopisi
13tl ve 2 tl lik 2 ödeme bankalara, onlar biliyor, garantiden denedim almıyorlardı ama akbank aldı.

https://surucurandevu.egm.gov.tr/

burdan da randevu alıp işlemi yaptrııyorsun

15gün sonra yenisini eve yolluyorlar o süre içinde belge düzneliyorlar

makif84
21-03-2016, 10:02
Yeni ehliyetler yanlış bilmiyorsam 5 yıl süreli,o yüzden ne kadar geç alırsak o kadar iyi diye düşünüyorum..

Yigit-Y
21-03-2016, 10:03
Sürücü belgesini ben aldim

Cuma randevu gidip evraklari verdim sali günü elime ulaştı.

Kimlikler sadece pilot bir ilde dağıtılıyor ülke geneline yayilmadi henüz diye biliyorum

burcinkarabacak
21-03-2016, 10:18
kimlik için kırıkkale pilot il seçildi... ehliyet de E haricindekiler 10 yıl ağır vasıtalar 5 yıl. o nedenle E ehliyeti olan şimdi alsa 5 yıl sonra tekrar değiştirecek bari 5 yıl bekleyip değiştmesi daha mantıklı bana göre

saygılar

imprezaWRC
21-03-2016, 10:19
Ben artık bu tip şeyleri en sona bırakıyorum. Ehliyet için 5 sene hak var, 5 sene sonra halen birşeyleri değiştirmedilerse gider değiştiririm. Pasaportlardaki çiplerde yanlış birşey mi olmuş ne, yeniden alınması gerekiyormuş diye bir duyum aldım. Al işte pasaportlar çöp oldu. Nüfus Cüzdanı ise şimdilik Kırıkkale'de dağıtılıyor.
Gidip daha yeni başlamış bir sistemin kobayı olamayacağım. Nasıl olsa alışkanlık haline getirdiler; ödeyeni ve bu tip uygulamalarda ilk yapanı cezalandırıyorlar, sonra af çıkıyor ay pardon diyorlar; o yüzden almayın en sona bırakın. Bu seferde yığılma oldu diyerek bir 5 sene de öyle uzatırlar.
Zaten nereye gideceğimiz de belli değil, sonumuz belli değil, ehliyet ve nufüs cüzdanı yenilemek benim için artık hiç önem arz etmiyor.

TaGo
21-03-2016, 10:23
İşte yurt dışı eski ehliyetleri kabul etmiyor son 2 aydır denilince bende telaş yaptım. Dışarı gidip gelirken sorun olmasın araç kiralamada.

murat86
21-03-2016, 10:25
Şimdi karakoldan geldim ehliyet için. *** suratlı çalışanları saymassak 10 dk lık işiniz var 2 resim değil 4 tane cektirin cunki biri saglık raporuna yapıstırılıyo 2 tane sizden eksta istiyo, birde saglık raporunuzda misal b sınıfı arac kullanabilir yazmasın aile hekimlerinin veya doktorların bunu belirtme yetkisi yokmuş biraz sıkıntı cıktı yeni bi emirmiş. resimler 50-60 olucak ben biyometrik cektirdigim halde kabul etmedi yeni cektirdi kimlik fotokopisini unutmayın... Allah kolaylık versin 9 da randevum vardı 11 de bitti 10 dk lık iş onu yaptır buun yaptır derken araya insanları alıp sizi arkaya atıyolar...

Berkan
21-03-2016, 10:27
Arkadaşım cüzdanı kaybedince yenisi cıkarttı haliyle yenisi geldi ehliyetin kredi kartı gibi. bir acaip üstünde neyin noldugnu anlaması hemen olmuyor arka yüzde hangi sınıfa ait ehliyetin varsa onun geçerlilik tarihi yazıyor.

Genelimizde olan B sınıfı için konusuyorm 5 değil 10 sene geçerliliğü o yüzden kaybetmek dışında en son zamana kadar beklemeyi düşünoyurum :)

murat86
21-03-2016, 10:28
Ekleme yapiyim motor ehliyetinizde varsa 135-160 tl arası halk bankasına harç yatırmanız gerekiyo o dekontuda istiyolar...

Sert@ç
21-03-2016, 10:33
Motosiklet ehliyetine hak kazandım ama daha gidip almadım b sınıfı ehliyetimide yenisiyle değiştirmem gerekiyor
Ben nasıl bi yol izlicem en önemlisi 15 lira verince a ve b yazan yeni ehliyet alabiliyor muyum
Yoksa a sınıfı motor içinde illa 150-200 daha gircek mi ?

murat86
21-03-2016, 10:35
Motosiklet ehliyetine hak kazandım ama daha gidip almadım b sınıfı ehliyetimide yenisiyle değiştirmem gerekiyor
Ben nasıl bi yol izlicem en önemlisi 15 lira verince a ve b yazan yeni ehliyet alabiliyor muyum
Yoksa a sınıfı motor içinde illa 150-200 daha gircek mi ?

Sertifikanız varsa elinizde onunla gidip ekletebilirsiniz ama dedigim gibi 150-200 de harç yatırmanız gerek ama sadece b sınıfı ise gerek yok

karsiyakaliozi
21-03-2016, 11:21
Ehliyet için acele etmemek de fayda var eski ehliyetler gibi tam bilgileri yeni ehliyet de mevcut deyil sanırım, bir çok otel v.s yer kimlk olarak kabul etmiyor güncellme gelebilir.

oKsEAt
21-03-2016, 11:23
Nüfus cüzdanımı geçen hafta yeniledim. Görevliye yeni kimliklerin ne zaman dağıtılacağını sordum, Kırıkkale ya da Kırklareli pilot seçilmiş orada başlanmış. Diğer yerlere için henüz belli değilmiş.

8 TL yenileme ücreti, 2 adet vesikalık resim isteniyor.

KOSEREN
21-03-2016, 11:32
Ogs yi de kaldıracaklar diye peder iptal edip hgs taktı,hala kaldırmadılar dandik hgs ile cebelleşiyorz.

tremx
21-03-2016, 11:34
yurtdisina gidip gelenler biran once degistirmeli bence.Hafta sonu kapikulede bulgar pasaport noktasinda problem yasadim.Ogrenmisler turkiyede artik degistigini soruyorlar nerde yeni ehliyetin diye.Aracim bg plaka oldugu icin allem kullem gectim ama tr plaka araclara yokus yapabilirler.

Ome_RS
21-03-2016, 11:36
Almayın abi ben almadım kaybetmezsem başına iş gelmezse 5 sene de almayacağım.
Yeni ehliyet üzerinde anne baba adı yazmadığından dolayı hiçbir yerde geçmiyor. Değişirseniz yine kimliği yanınızda taşımak zorunda kalacaksınız.

darkmoon
21-03-2016, 11:37
son dakikaya kadar beklemekde fayda var çünkü 2 kere 3 kere revizyon gelebilir daha.. gidersin bir masraf yaparsın sonra bir masraf daha yaparsın elimdeki ehliyet en son hangi güne kadar geçerli ise o güne kadar kullanırım sonra gider yenisini alırım..

Eski ehliyeti kullandığım her gün yeni alıcağım ehliyetinde kullanıcağım 10 yıllık zaman sürecinden kardır.. Şimdi alsam 2026 da yeniliyceksem yeni ehliyeti 2021 de alsam 2031 de yeniliycem..

Yüksek ihtimalde benim tahminim eski ehliyetin süresi bitimine yakın bana göre bir 5 yıl falan daha uzatma yaparlar.. ben başvurunun ehliyet yenilemenin eski ehliyetlerde çok olucağını düşünmüyorum.. bir çok insanın haberi yok olanlar önemsemiyor yaparız bir ara diyor.

insanlar hafta içi çalışıyor iş güç kovalamaca işden izin alamıyorlar bir haftasonları var haftasonlarıda emniyet açık değildir olsada yarım gün falandır vatandaşında bir haftasonu var..

imprezaWRC
21-03-2016, 16:41
yurtdisina gidip gelenler biran once degistirmeli bence.Hafta sonu kapikulede bulgar pasaport noktasinda problem yasadim.Ogrenmisler turkiyede artik degistigini soruyorlar nerde yeni ehliyetin diye.Aracim bg plaka oldugu icin allem kullem gectim ama tr plaka araclara yokus yapabilirler.

Yeni ehliyetin Bulgaristan'a ne faydası var, eski ehliyetin ne zararı var. Aldılar AB'ye de ehliyetin yenisi eskisi eksik oldu. Bulgaristan zaten eskiden beri yokuş yukarı yapan biryer, durduk yere problem çıkarmaya bayılıyorlar.

KOSEREN
21-03-2016, 16:54
Yeni ehliyetin Bulgaristan'a ne faydası var, eski ehliyetin ne zararı var. Aldılar AB'ye de ehliyetin yenisi eskisi eksik oldu. Bulgaristan zaten eskiden beri yokuş yukarı yapan biryer, durduk yere problem çıkarmaya bayılıyorlar.

Komşi bi çorba be
başka sebebi yok :D

imprezaWRC
21-03-2016, 16:58
Komşi bi çorba be
başka sebebi yok :D

Derdi o mu değil mi bilemiyorum ama ehliyetin yeni olsa bu seferde otomobilinde Muazzez Ersoy cd'si var mı yok mu onu sorar, illa bir kıllık çıkartır. Herşeyin tam olsun illa bir halt bulur. Vaktiyle otomobille Avrupa turu yapmıştık, Bulgaristan hariç hiçbir yerde takılmamıştık.

KOSEREN
21-03-2016, 17:25
Rüşvet geçim kaynakları;
https://www.youtube.com/watch?v=rRXHV8q0t_o

johnie
21-03-2016, 17:47
Sürücü belgesini ben aldim

Cuma randevu gidip evraklari verdim sali günü elime ulaştı.

Kimlikler sadece pilot bir ilde dağıtılıyor ülke geneline yayilmadi henüz diye biliyorum

Kars da mı ne yapılacak kimliklerin ilk dağıtımı evet.
Bende ehliyeti değiştirmeyi planlıyorum müsaitken, değiştirsek mi değiştirmesek mi kararsızım..

İbrahim33
21-03-2016, 20:18
yenisini alanları anlamıyorum ? eskisi geçerli değil mi :D :D

yearone
21-03-2016, 20:23
Yeni ehliyet yurt dışında da geçerli. Örnek; eski ehliyetlerle Yunan'da araç kullanılmaz.

dragstar
21-03-2016, 21:07
ehliyet için bende gidicem musait oldugumda fakat zaman bulamadım

geçenlerde notere gittiimde bu sene bu kimliklerle iş yapabiliyorum fakat seneye çipli kimlik/pasaport/ehliyet olmadan iş yapmayacaklarını söylediler

Schumi
21-03-2016, 23:14
Yeni ehliyet başvurusu yaparken eskiyi istiyorlar mı ? Eğer istemiyorlarsa yeni ehliyeti alıp sadece yurt dışında eskiyi yurt içinde kullanırım. Çünkü yeni ehliyet kimlik yerine geçmiyormuş gerizekalı bir şekilde.

Cem.B
21-03-2016, 23:18
Yeni ehliyet başvurusu yaparken eskiyi istiyorlar mı ? Eğer istemiyorlarsa yeni ehliyeti alıp sadece yurt dışında eskiyi yurt içinde kullanırım. Çünkü yeni ehliyet kimlik yerine geçmiyormuş gerizekalı bir şekilde.

fantezilerini genişletmeden dur diyim müdür tabiki eskisini alıyorlar :)))

darkmoon
22-03-2016, 13:11
birde ilginç bir şey var yeni ehliyet yurtdışında geçiyormuş deniyor.. bu done çok kullanılıyor..

sormadan edemiyorum hayatında arabayla kaç defa yurtdışına çıkdın yada çıkıcan..

öyle bir hava varki sanırsın yeni ehliyet alınır alınmaz memleketin %90 ı arabaya atlayıp avrupa turu atıcak :))

Ehliyetle bitse tamamda ehliyetle bitmiyor yeşil sigorta almak lazım arkadaşım motorla çıktı o 350 tl verdi misal .. bunun triptiki falanı filanı evrak işleri masrafları var..

Yani kısaca ehliyeti alıp direk yunanistana köfte yemeye gidelim olmıycak gene bir sürü masraf yapmak gerekicek .. :)

TaGo
22-03-2016, 20:04
birde ilginç bir şey var yeni ehliyet yurtdışında geçiyormuş deniyor.. bu done çok kullanılıyor..

sormadan edemiyorum hayatında arabayla kaç defa yurtdışına çıkdın yada çıkıcan..

öyle bir hava varki sanırsın yeni ehliyet alınır alınmaz memleketin %90 ı arabaya atlayıp avrupa turu atıcak :))

Ehliyetle bitse tamamda ehliyetle bitmiyor yeşil sigorta almak lazım arkadaşım motorla çıktı o 350 tl verdi misal .. bunun triptiki falanı filanı evrak işleri masrafları var..

Yani kısaca ehliyeti alıp direk yunanistana köfte yemeye gidelim olmıycak gene bir sürü masraf yapmak gerekicek .. :)

Şu noktayı kaçırıyorsun. Evet yurt dışına arabasıyla çıkan oldukça azdır. Ama biz sürekli yurt dışına çıkıp araç kiralıyoruz. Onu ne yapacaksın??

Yurt dışı rent a car firmaları direkt bu adaptasyonu görüp karar alıyor eski ehliyete araç kiralamamaya

jRMix
22-03-2016, 23:29

Hocam eski ehliyeti yurtdışında (kiralama, kullanım vs.) kullanmak için bir belge daha alınıyordu. Artık o ekstra belge alınmayacak iyi oldu ancak dediğiniz gibi yurtdışına çıkan sayısı az ama ben araçla gitmek yerine uçakla gidip orda kiralamayı tercih ediyorum.

darkmoon
23-03-2016, 00:04
Şu noktayı kaçırıyorsun. Evet yurt dışına arabasıyla çıkan oldukça azdır. Ama biz sürekli yurt dışına çıkıp araç kiralıyoruz. Onu ne yapacaksın??

Yurt dışı rent a car firmaları direkt bu adaptasyonu görüp karar alıyor eski ehliyete araç kiralamamaya

benim fikrimi soruyorsanız Türkiyeden yurtdışına çıkan zaten az..

çıkanlar içinde araç kiralayanların sayısı ise çok çok azdır bana göre zaten çoğu turla falan gidiyor.. tamam kiralayana bir kolaylık getirir ona bir lafım yok..

geçen haberlerde izlemişdim tüik raporlarına göre yurtdışına çıkan kişi sayısı nüfusun %7 yada %8 idi o %8 diyelim içinde herhalde araba kiralayanda %0.5 falandır. :)

o kesme rahatlık getirirde burda parmakla elle sayılıcak insanlardan bahsediyoruz..

Bana sorulsa o ehliyet daha çok bu motorla yunanistan avrupa kısa yakın mesafe ülkelere gezi yapan motor grupları oluyor onlara yarar bence onların sayısında bir artış olabilir. mesela piaggio cular her sene düzenli yunanistandaki piaggio grubuyla buluşuyorlar .
Benim arkadaşım motorla italyaya yunanistana gitti motorla mesela.. Onların sayısında bir artış olabilir.

Schumi
23-03-2016, 00:23

Şuan kullandığım günlük aracımı sırf Yunanistan'a araçla gitmek için aldım desem yeridir. :)

fantezilerini genişletmeden dur diyim müdür tabiki eskisini alıyorlar :)))

Kayboldu ondan başvurdum derim. Yenileme demem. :)

yigit06
23-03-2016, 00:24
Yeni sürücü belgesi için son tarih 31 Aralık 2020'ymiş. Hal böyle olunca da ehliyetin 5 sene ömrünün gitmesindense beklemek mantıklı gibi. Nüfus cüzdanı için acele edebilirim ***** cüzdana sığmaz, kartvizitliğe sığmaz ölçüleri var. Kırıkkale'deki dağıtım Türkiye geneline dağılırsa süper olurdu.

darkmoon
23-03-2016, 00:31
Şuan kullandığım günlük aracımı sırf Yunanistan'a araçla gitmek için aldım desem yeridir. :)

bu forumda extreme maceracı çok insan var :) onlar giderde .. bu forumdakilerde türkiye genelini pek yansıtmaz..

bende Allah izin verirse kafayı tırlatır 800-900 lük bir touring makina alırsam şu bir iki sene içinde kesinlikle yurtdışı yapma niyetim var.. zaten o motorun tadıda ülkeler arası uzun yolda çıkar.

yigit06
23-03-2016, 00:31

Biraz mantıklı sanırım bu durum. Trafik polisi çevirdiğinde ad-soyad-tc kimlik ve araç sınıfını görmesi yeterli. Görev tanımı bundan ibaret. Asayiş ekipleri veya diğer kolluk kuvvetlerinin de normal şekilde yürürken ehliyet sınıfını görmesine gerek yoktur bence. Ehliyetini aracının içinde bırakabilirsin, kimliği yanında taşırsın bu da bir çözüm olabilir :)

clioGT
23-03-2016, 08:18

abi ben mesela ayda 1 ya da 2 ayda 1 muhakkak gşidiyorum dedeağac tarafına. bunun için de senelik olarak beynelmilel ehliyet olması şart, bu da senelik 250tl. sırf bunun için bile alınır:) senede 1 kere gideceksen bile alınır:)

TaGo
24-03-2016, 14:28
sağlık raporunu bağlı olduğumuz aile hekimliğindenmi alıyormuşuz peki?

srdralc
24-03-2016, 14:44

o ehliyet için istedikleri fotoğraftan 2-3 tane alın aile hekiminiz veriyor raporu.

TaGo
24-03-2016, 14:49
Şuan İzmir içi 10 günde bile randevu veren yer yok. Ehliyetin elimize ulaşmasıda işlem sonrası yaklaşık 15 günmüş. Benim seyahatim zaten ay ortası, inşallah sıkıntı yaşamam.

srdralc
24-03-2016, 14:55
Şuan İzmir içi 10 günde bile randevu veren yer yok. Ehliyetin elimize ulaşmasıda işlem sonrası yaklaşık 15 günmüş. Benim seyahatim zaten ay ortası, inşallah sıkıntı yaşamam.

bir tane kağıt veriyorlarmış o yurt içinde ehliyet olarak kullanılıyormuş gelene kadar sıkıntı yok, ama yurt dışında ne olur durum bilmiyorum.

clioGT
24-03-2016, 15:01

mecburiyeti yok
tıp merkezleri özel poliklinikler filan da verio 50-60TLye

srdralc
24-03-2016, 15:02
mecburiyeti yok
tıp merkezleri özel poliklinikler filan da verio 50-60TLye

para vermeye gerek yok, aile hekimi bedava veriyor sıra falan da pek olmuyor.

TaGo
24-03-2016, 15:08
Ehliyet ortalama kaç günde elinize vardı peki

HondatugraL
24-03-2016, 15:25
Ehliyet neysede kimliği değişmeyi çok istiyorum cüzdanımı ona göre yenilicem cünkü. Kocaman kağıtla gezıyorduk ufaltmaları gerçekten çok hoşuma gıttı sevdiğim cüzdanı kimlik sığmıyor diye alamıyordum.

Jr.EseR
24-03-2016, 15:42
Selam istanbul için konuşuyorum randevu hususunda;
En erken 1 ay 15 gün içinde randevu veriyorlar, yakın tarihe randevu veren tek yer şile 18 mart 2016 akşamı internetten randevu aldım 21 mart günü şile trafik şubeye gittim tüm randevu saatleri dolu olmasına rağmen tek bir sivil görmedim 14:40 olan rendevuya 11 de gittim hemen aldı evraklarımı kibar bir şekilde formları doldurdu ve imzaladım.. 24 mart günüde kapıma kadar geldi ehliyet. harç ücretleri de A-A1-A2: 133.70TL B:402.90TL C-D-E:672.10TL
Sağlık raporumu da herhangi bir özel tıp merkezinden aldım.

byspeedman
24-03-2016, 16:26
Ben bu tür konularda zıplamam bi zıpladık oda işe bak!!yeni tip ehliyeti aldım ama hata yapmışım kesinlikle son ana bırakılmalı şimdi verildiği tarihten itibaren 10 yıl gecerli sonra sınav en son al geç gir. Herşeyde olduğu gibi burdada da adaletsizlik yapacak bişe yok almış bulunduk artık.

darkmoon
24-03-2016, 16:35
Ben bu tür konularda zıplamam bi zıpladık oda işe bak!!yeni tip ehliyeti aldım ama hata yapmışım kesinlikle son ana bırakılmalı şimdi verildiği tarihten itibaren 10 yıl gecerli sonra sınav en son al geç gir. Herşeyde olduğu gibi burdada da adaletsizlik yapacak bişe yok almış bulunduk artık.

"10 yıl gecerli sonra sınav en son al geç gir" sınav ne demek anlamadım.. ben hiç bir yerde 10 yıl sonra sınava giriliceğini okumadım.

byspeedman
24-03-2016, 16:38
"10 yıl gecerli sonra sınav en son al geç gir" sınav ne demek anlamadım.. ben hiç bir yerde 10 yıl sonra sınava giriliceğini okumadım.

şimdi artık 10 yılda bir seviye sınavı olacak dolayısı ile 2020 alan adam 2030 da girecek ben şimdi aldığım için 2026 ya kadar geçerli

darkmoon
24-03-2016, 16:41
alla alla seviye sınavı ne için ilk defa duydum.. yazılı bir sınav galiba vatandaş kalırsa ne olucak ehliyeti iptal olup sıfırdan tekrar ehliyetmi alıcak.. ..

insanları bukadar yormakdan zorlamakdan keyifmi alıyorlar..

byspeedman
24-03-2016, 16:43
alla alla seviye sınavı ne için ilk defa duydum.. yazılı bir sınav galiba vatandaş kalırsa ne olucak ehliyeti iptal olup sıfırdan tekrar ehliyetmi alıcak.. ..

insanları bukadar yormakdan zorlamakdan keyifmi alıyorlar..

sağlık raporu ve sürüş testinden geçeceğiz

murat86
24-03-2016, 16:48
Bu pazartesi basvurdum çarşamba eve geldi bilginiz olsun...

darkmoon
24-03-2016, 16:49
ohh ohh suyundanda koysunlar bende B A2 var hem araba hemde motordan mı giricem.. ne güzel dünya.. bunlara parada vericez kesin bedavaya yapıcak halleri yok..

ehliyet almayın yormayın kendinizi bu kadar demeye getiriyorlar sanırım..

tremx
24-03-2016, 17:38
10 yıl sonra sağlık raporu ve sürüş testi olayı güzel olacak bence..şuan trafikte her çeşit insan mevcut.belki elenir biraz.ayrıca talep olmaz falan denmiş ama şuan edırne, tekirdag, kırklareli, çorlu,istanbul, kocaeli gibi şehırler için en yakın randevu 1 ay sonrasına..

darkmoon
24-03-2016, 17:56
10 yıl sonra sağlık raporu ve sürüş testi olayı güzel olacak bence..şuan trafikte her çeşit insan mevcut.belki elenir biraz.ayrıca talep olmaz falan denmiş ama şuan edırne, tekirdag, kırklareli, çorlu,istanbul, kocaeli gibi şehırler için en yakın randevu 1 ay sonrasına..

mevzu sürüş testi sağlık raporu falan değil..

eğer düşündüğüm gibiyse güzel paramız gidicek.. sana kendi arabanla gel demiycekler yüksek ihtimal meb e kayıtlı bir sürücü kursunun arabasıyla gireceksin direksiyona. o iş içinde sürücü kursuna kayıt falan evrak işleri falan bir meblağ ödemen gerekir.. bu iş gene vatandaşa 300-500 tl den aşağı gelmez..

sınavı geçmen içinde şimdi bir sürü kural getirmişler geri parkda 50 santim yanaşıkda şu kadar mesafe .. falan filan bunları bilmeden on numara park et on numara aracı sür eğer o mebin standartlarında sürmemişsen gene kalırsın..

tremx
24-03-2016, 18:02
mevzu sürüş testi sağlık raporu falan değil..

eğer düşündüğüm gibiyse güzel paramız gidicek.. sana kendi arabanla gel demiycekler yüksek ihtimal meb e kayıtlı bir sürücü kursunun arabasıyla gireceksin direksiyona. o iş içinde sürücü kursuna kayıt falan evrak işleri falan bir meblağ ödemen gerekir.. bu iş gene vatandaşa 300-500 tl den aşağı gelmez..

sınavı geçmen içinde şimdi bir sürü kural getirmişler geri parkda 50 santim yanaşıkda şu kadar mesafe .. falan filan bunları bilmeden on numara park et on numara aracı sür eğer o mebin standartlarında sürmemişsen gene kalırsın..

abi o konuda haklısın biz devlet tarafından soyulmaya, verginin vergisinin vergisini vermeye alışık oldugumuz için ben o kısma takılmadım pek :)

darkmoon
24-03-2016, 18:38
abi o konuda haklısın biz devlet tarafından soyulmaya, verginin vergisinin vergisini vermeye alışık oldugumuz için ben o kısma takılmadım pek :)

ben genç kardeşlere üzülüyorum bu ülkede her şey çok yorucu olmaya başladı hiçbir şeyin keyfi tadı tuzu kalmadı. insanları her konuda zorladıkça zorluyorlar..

ben en fazla 2 kez daha yenilerim ehliyeti ondan sonra gelirim zaten 60 ıma o saatten sonra kim öle kim kala sayılı günler.. 60 ımdan sonra ehliyetsizde idare ederim..

imprezaWRC
25-03-2016, 09:58
ben genç kardeşlere üzülüyorum bu ülkede her şey çok yorucu olmaya başladı hiçbir şeyin keyfi tadı tuzu kalmadı. insanları her konuda zorladıkça zorluyorlar..

ben en fazla 2 kez daha yenilerim ehliyeti ondan sonra gelirim zaten 60 ıma o saatten sonra kim öle kim kala sayılı günler.. 60 ımdan sonra ehliyetsizde idare ederim..

60'ımı görürsem, apartmandaki emekli albay ile beraber takılırım. O silecekleri kaldırır bende dairesel çizik tespiti yapıp kenarına köşesine ürün uygularım :D :D

TaGo
28-03-2016, 17:00
Sağlık raporumu aile hekimimden edindim. Üzerinde mutlaka kan grubu yazmasına dikkat edin. Aksi halde birde ona dair belge düzenletiyorsunuz.
5cm e 6cm biometrik olması şart resimlerin. Birçok versyonu var bu ayrıntıya dikkat edin.
Yarında Foça emniyete gidip önceden internetten almak zorunda olduğum randevu saatine riayet edicem. Randevusuz kesinlikle gidemiyorsunuz ve şuan İzmir sınırları içinde 10 günden önce randevu veren bir ilçe yok.